Aviva Semadar - hoogtepunt jaarwisselingsbijeenkomst 'n Stuiver voor uw boompje Raad op 6 januari bijeen Geen winst voor Succes 35.000 bollen is niet niks! Supporters geweerd.p Green publiek bij groot toernooi schoolbasketball Honderd vrijwilligers 18 uur in de weer voor een kerkelijk centrum m MONTEUR DODELIJK BEKNELD Formele punten in vergadering KvK )oktersdiensten TAXI? EUROTAX 69 460 Bij WF nog geen inzicht van schade op Conox Microkorfbal Bij s taiidsverleiiing is gewijzigd Burgerlijke Stand Telefoontoestellen uit cellen gestolen Visafslag Vlaardinger tweede in scherniwedstrijd Opbrengst Lijnbaan- actie voor blinden WISSELKOERSEN HET VRIJE VOLK DINSDAG 31 DECEMBER 1963 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Ruim een uur voor en na de pauze heeft de Israëlische zangeres Aviva Semadar gisteravond het publiek in een tot op de laatste plaats bezette grote zaal van het Volksgebouw ge boeid en enthousiast gemaakt met haar imponerende voor dracht van haar even imponerend gevarieerd liederenreper toire. Israëlische liederen en liedjes (uiteraard), Portugese fado's, Spaanse liederen, Jiddische liedjes en zelfs Zwitserse jodelwijsjes. Het optreden van Aviva Sèmadar, met alle respect voor de overige programmanummers, vormde het onbetwiste hoogte punt van de jaarwisselingsbijeenkomst, die Partij van de Arbeid, Vrouwengroep, NIVON, Crescendo en Excelsior gister avond samen in het Volksgebouw gehouden hebben. Bioscopen Bibliotheken Gemeentebibliotheek. Bange Haven 131» maandag 7—8210, dinsdag 9.30— 430 en 7—820. woensdag 920430 donderdag 930—12 30, vrijdag 930— 420 en 7—820 zaterdag 920—420 Exposities Passage: Werk van Rotterdamse en Schiedamse kunstenaars. Apotheek Kwartet jfcgfib //-R\ (eurotax) TELEFOON (Van een onzer verslaggeefsters) Wat verloren klonken vanmorgen in de immense Energiehal de aanmoedlgingskreten van een dertigtal supportertjes van schoolbasketballteams. Lege tribunes gaapten de deelnemertjes van dit jaarlijksetoernooi aan. De stormachtige sfeer, die schoohvedstrijden altijd kenmerkt, ontbrak. Want.... de schoolbasketballcommlssie had verordonneerd, dat het jeugdige publiek zoveel mogelijk buiten de hai moest blijven. Herrie en gedrang rond de velden zou de spelers en speelsters volgens de commissie alleen maar storen s ZAAIERS plaat» ze... leea *e De jaarwisselingsbyeenkomst is, zoals PvdA-voorzit,ter C. Boerman bij de aanvang zei, een traditie, die van de Vrouwengroep is overgenomen en die met zorg wordt gekoesterd. Vorig jaar kwam de Vrouwengroep met de Partij-afdeling bijeen en dit jaar was het gezelschap dus nog aan merkelijk uitgebreid. Aanmerkelijk, want zoals reeds gezegd: alle stoe len waren bezet. Geen beter moment om bij elkaar te komen dan In deze sfeervolle dagen van Kerst en nieuwiaar, meende voorzitter Boerman. En het mag natuurlijk geen vraag heten, wat de leden van de vijf aanwezige groepen bindt: de familieband, het gemeenschappelijk ondemest, het gemeenschappelijk verleden, zoals de heer Boerman het omschreef. Aviva Semadar, charmant en des- De traditionele kerstboomverbran ding zal dit jaar plaatsvinden op donderdag 2 januari a.s. 's avonds om 1 uur. De verbranding zal. in te genstelling tot andere jaren, ditmaal plaatsvinden op een terrein gelegen aan de 's-Gravenlandsexeg (over de ProveniersbrugJ nabij de rotonde van de Burg. Van Haarenlaan. Gebleken is, dat met betrekking tot de Zand vlakte, dc belangstelling van de jeugd, wonende in het Singelkwar tier, Centrum en Nieutcland, dalende was. Dank zij de medewerking van de Schiedamse Gemeenschap, ontvangt dc jeugd voor elke ingeleverde kerst boom 5 cent. Inlevering van kerstbomen: alleen op donderdag 2 januari van "s mor gens 9 uur o/ op boven aangegeven plaats. Het clubhuis St.-Jorls Doelen heeft zich met de organisatie belast en re kent op de medewerking van de Schiedamse bevolking. Zet uw kerstboom s.v.p. niet eerder dan donderdagmorgen voor uw wo ning. Hiermede voorkomt u niet al leen, dat op vele plaatsen in de stad al te vroegtijdig en onverantwoord vuurtje wordt gestookt, maar u be spaart de brandweer en de gem. rei nigingsdienst heel wat werk. Houdt uw stad ook op nieuwjaarsdag schoon. (Van een onzer verslaggevers! Op 6 januari, 's avonds om acht uur, zal de Schiedamse gemeenteraad haar eerste vergadering van 1964 houden. Burgemeester J. W. Peek zal in deze vergadering zijn nieuwjaars rede uitspreken. Daarna zal nog een. betrekkelijk korte, agenda worden af- •"■werkt. >p nieuwjaarsdag zullen de vol de artsen dienst doen: Van Buu- ïen, Buys Ballotsingel 7276, tel. 155050. Klomp. Jul. van Stolbergstr. 3. tel. 69952. Pet, Tulnlaan 38, tel. 66898. Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5b, tel 68855, Passage: Alleman, dagelijks 2 en 8.15 uur; za, zo en nieuwjaarsdag 2 4J5 l en 915 uur; oudejaarsdag 2 en 7 uur. Monopole: De machtsstrijd tussen Achilles en Hector, nieuwsjaarsdag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur.oudejaarsd ag 2 en 7 uur. De ijzeren handschoen, nieuw jaarsdag 2 en 4.15 uur. Eorenlziaan 6: maandagmiddag 120430. dinsdagmiddag 120420 woensdagavond 7—9 vrijdagmiddag 120430. vrijdagavond 7.-9 Dr. Wibauiplein 129, maandag 1—9, dinsdag 1—420. woensdag aiieen Jeugd 24. volwassenen 7—9. donder dag 930—12, vrijdag volwassenen 7— 9 en 7—8 jeugd Leliestraat: woensdag 1—4, vol wassenen en Jeugd. 7—820 alleen vol wassenen, zaterdag 1—4 volwassenen en leuga Schiedamzeweg 26: dinsdag 25, aiieen volwassenen, vrijdag 2—5 vol wassenen en jeugd Galerie Wiegman: Werk van de Jonge Rotterdamse kunstenaar Anton, Galerie CCC (mgr. Molenslaan 476): Beelden van P. Stuyvenberg. Voorts werk van Werkman, Appel, Ouborg, Nannmga en Van schoonhoven. Tot en met 6 Januari. Stedelijk Museum: Jong Egypte weeft; Koptische kunst en kerst groepen en wandkleding: Kerst ten- toonstelling Wt en met 12 januari 1964. Rembrandt, Rembrandtlaan 5b. tel 62255. kundig ingeleid bij ieder nummer door mevrouw Sima Colcher van het Israëlisch Consulaat, bleek dus het hoogtepunt. Maar niet minder ge boeid hadden de aanwezigen tevoren geluisterd naar Fred Pfeiiter, die een lang fragment uit Pressers novelle ..De nacht der Girondijnen" voorlas, een beklemmend relaas van de jodentransporten uit Westerbork naar Auschwitz. De heer Pfeifervond de juiste, sobere, af en toe emotioneel uitschietende toon. die het voorlezen van de novelle vereist. De zangers en zangeressen hadden deze avond het spits afgebeten. Ze zongen vijf werken: een lied op de schepping: Schuberts Die Nacht, Wasser macht stumm, Vrede van Adema van Scheltema en een re quiem. De jaarwisselingsbljcenkomst werd besloten door een schuif trombone- kwartet van Excelsior, bestaande uit de heren X. Dinkelaar, N. van Leeuwen, D. Hoogendoom en M. C. Landsbergen. Ze speelden Zondags lied van Kreutzer en Ere God van Beethoven. De gezamenlijke jaarwisselings bijeenkomst van PvdA, Vrouwen groep, NIVON, Crescendo en Excel sior Is in ieder opricht een succes gebleken. De traditie wordt met zorg gekoesterd, aidus voorzitter Boerman, dus ook volgend jaar is een sfeervolle jaarwisselingsbijeenkomst te ver wachten. Men bestede bij die ge legenheid dan aandacht aan plaats ruimte en verwarming. We zeggen het maar alvast. Advertentie LM. Ook In de tweede microkorfbal- ronde is Succes niet tot winst kun nen komen. In de eerste wedstrijd met als tegenstander DKV is nog een alleszins redelijke prestatie geleverd. De Dubbeldammers wonnen slechts met 21, maar in de tweede wed strijd tegen De Raven kwamen onze stadgenoten er verdedigend en aan vallend niet aan te pas. Met veelal verre schoten troffen de Hagenaars niet minder dan acht maal de- roos, waar Succes niets te genover kon stellen. Schiedam 2 trad in gewijzigde samenstelling aan en daardoor kon deze ploeg-niet verder komen dan een 10-overwinning op De Spartaan 2 en een 21-nederlaag tegen HPV 2. Vooral het laatste viel wat tegen al mogen de prestaties tot dusver best gezien worden. De jeugdploeg van Succes verloor van het tweede jeugdteam van Sperwers met 30 en speelde tegen de jeugdploeg van Vlaardingen met 22 gelijk. Het bestuur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken te Schie dam heeft de richtlijnen voor de bij standsverlening gewijzigd. Met ingang van 1 januari 1964 geldt een regeling. waarvan het volgende het belangrijkste is. De bijstand voor een gezin van twee personen bedraagt ƒ60.per week, voor een alleenstaande 40,per week. Deze bedragen worden zonodig verhoogd met de ziekenfondspremie, de huur en de kinderbijslag. De regeling omtrent de vrijstelling van eigen inkomsten is eveneens ge wijzigd. Van de regerling zal in in dividuele gevallen worden afgeweken indien redenen van sociale of andere aard zulks noodzakelijk maken. SCHIEDAM Geboren: Cntharlna M. d. v. M. P. Kloosterman en H. C. Hollink; Dolinda A. M. d. V. 3. H. Rombout en H. A. Janssen: Antho- nius G. J z. v. J. L. Ham en M. M. van der Hara; Frederikus A. J. z. v. F. A. J. Spijkers cn H. C. Franken, Geraid C. z. v. W. H. Bakker en J. Soeters; Maria J. d. v. F. Buurmeijer en G. van der Laan; Ronald z. v. N. van Oudheusden en M. J. Thijssen: Thomas H. J. z. v. J. M. Lansbergen en C. M. Zagwijn; Victor W. z. v. W. A. Riemslag Baas en T. C. H. de Waal; Marijke W. d. v. L. W. A. Mei- les en W. C. Loulsse; Jan z. v. C. v. Schbndel en E. Socmers; Desirée M. W. d. v. W. J. Vorstenbos en J. J. W. Foncke: Joost z. v. J. Roelofs en L. E. Schuengel: Wilhelmïna I. d, v. K. E. van Rijsinge en W. J. Touw; Pe ter J. z. v. J. Seis en G. D. Spejjer; Rene z. v. A. van Breemen en M. A. Nouws: Franciscus C. z. v. F. Win terswijk en N. Brokling; Alexandra L. d. v. J, P. M. Scholte en L. Mak: Sonia d. v. M. van der Broek en T. VerwetjMartinus z. v. T. de Wit en C Droog; I-onique J. C. A. d. v. H. Liefhebber en P. C. Bredcwoud: Frankwin z. v. R. Sissingh cn G. Veurink; Alberdino z. v. J. J. Zorge en A. de Boer; Elisabeth d. v. A. L J. Groenendaal en E. M. H. Folst; Frans z. v. F. van Wijnen en M. C. Zuidema; Helena C. d. v. C. van Zijl en L. Huüser; Antonia G. M. d. v. G. J. M. Hengst en J. W. A. Wolf Rob z. v. C. Spermon cn H. W. van der Koaij; Marlies d. v. W. B. Her- weijer en A. de Wijn; Eleonore d. v. R. Wilschut en H. M. E. van de Mer- wc; Leendert J. z. v. A. W. H. Jagt en E. van der Gaag; Karen P. d. v. R. E. M. Raap en H. M. W. Krauss. Overleden: L. A. van Geloven 63 jr; J. H. van Pinxsteren 59 jr; H. J. Evertsen 65 jr: A. W. Verbi) 90 Jr wed. v. J. P. Huihoven; C. v. d. Bout 68 jr wed. v. N. J. v. d. Kraan; J. Zaal 60 jr; H. Tiesema 70 Jr; M. den Dunnen 60 jr; A, M. A. Gommen 68 jr; J. C. Jongbloed 78 jr. (Van een onzer verslaggevers i \joorzover u het nog nici weet: de slaolie, waar de bollen in ge bakken worden, moet een temperatuur van ISO graden hebben. En het beslag moet knap stiff zijn. Nóg een tip: de ijscoman heeft van die bolle kniplepels. Daarmee kun je prachtig ronde en even grote oliebollen uit de beslagpan en in de hete olie scheppen. ÏVc hebben het gisteravond allemaal gezien in de grote garage van de heer D. Baron in de Lange Kerkstraat in Schiedam. Daar begon men om zes uur precies op tweeëndertig gaspitten, in tweeëndertig grote braadpannen aan een monster-oliebollenbakpartij. Van ses uur gisteravond tot twaalf uur vanmiddag. Resultaat: vijfendertigduizend :ja: 35.000) goudgebakken oliebollen. tn zakjes van zeven: dat is vijfduizend zakjes. Tegen de prijs van. één gulden per zakje: dat is vijfduizend gulden. En als het even wil, is daar tweeduizend gulden van verdiend. En die zijn dan bestemd voor het kerkelijk centrum van de Hervormde Gemeente, die in Schiedam-Oost moet komen. Voor de twaalfde keer is het al, dat de Hervormde Gemeente het 1 aar besluit met een oliebollenactie. Opperkok tof: opperbol) J. Vet ter. in het dagelijks leven overigens modelmaker (néé, niet van bol letjeszwaait al die twaalf jaar al de scepter in de bollenbakkerij. De meer administratieve organisatie ligt bij de heer W. van der Gaag, terwijl ook de heer Van de Peppel van wanten weet bij de voorbe reiding en uitvoering van de bollenbakkerij. Honderd vrijwilligers heeft de olicboltencommissie van de Her vormde Gemeente voor de operatie 1963 kunnen charteren. Daar onder zijn de bollenbakkers cn de bollen bezorgers. De bakkers wer den van gisteravond zes uur af cm de vier uur afgelost althans daar Ztrzefde 771 C7l Tifmr) cn kwamen vandaag voor hun werk op. Het knetterde en knisperde weer lekker: achttien uur lang. Maar toen waren er dan ook 35.000 bollen. En dat is niet niks. Om half negen 1» een begin met het b&sketballfestijn gemaakt. Na het toetersignaal begonnen veertien ploegen op zeven velden aan hun eerste wedstrijd. Gehuld In prachtige, kleurrijke shirts met g-rote nummers draafden de spelertjes rond, elkaar de grote leren bal betwistend, die vaak weinig interesse voor de basket toonde. Vooral de allerjongsten, in de leef tijd van twaalf tot en met veertien jaar, wisten soms niet goed raad met het grote gevaarte. Hun enthousias me was er niet minder om. Met vuur knokten ze voor de eer van hun school. De s cheidsrechterB, ouderejaars h.b.s.'ers en kweeksehoolleerlingen, kweten zich uitstekend van hun lei dinggevende taak. Morgen zullen heuse scheidsrechters het veld be treden wanneer de ouderen aan bod komen. De belangstelling voor dit basket- balifeest is enorm. Het aantal in schrijvingen neemt ieder jaar stor menderhand toe. Een 270 teams hadden ingeschreven, maar „slechts" 210 ploegen proberen de bal in het netje te deponeren. Zestig ploegen mivesten namelijk afgevoerd worden, omdat de Energiehal slechts twee dagen In plaats tan drie voor sport beoefening gebruikt kan worden. Dat dit reuzenbasketballtoemooi vandaag volgens schema Is verlopen Is te danken aan meisjes van »'.e De directie van de werf Wllton- Fijenoord in Schiedam heeft nog geen overzicht van de omvang van de schade, die zondag Is veroorzaakt door de brand aan boord van het Britse passagiersschip „Oxfordshire" (de toekomstige „Conox"). Men noemde haar nipt gering, maar gezien de kwetsbaarheid"'van het object schijnt een' en ander toch nog te zijn meegevallen. De brand heeft gewoed op h'et achtersloependek. waar een groot zwembad in aanbouw is. De ruimte rondom en boven dat zwembad was afgesloten met zeildoek, dat over houten geraamten was gespannen. Zjj werd verwarmd door hete lucht- kacheis, welke met olie werden ge stookt. In een maandagmiddag uitgegeven verklaring werd gezegd, dat door het snelle gezamenlijke optreden van de bedrijfsbrandweer, de brandweer van Schiedam en de blusboot van de Rot terdamse havendienst een ramp is voorkomen. De brand greep name lijk zeer snel om zich heen en werd aangewakkerd door een harde zui denwind, die in de lengterichting van het schip stond. (Van een onzer verslaggeefsters) In de werkplaats van de N.V. Me- tam aan de Vierhavensstraat in Rot terdam Is maandagmiddag de 59- jarige monteur C. Th. Groenewegen uit Schiedam ernstig gewond toen hjj bekneld raakte tussen twee op leggers. In de loop van de avond is hjj overleden in het Djjkzigtzieken- huis. De monteur was bezig met het op krikken van een oplegger, waarbij hij een stophout gebruikte. Vermoe delijk is de krik van het stopliout af gegleden. waardoor de oplegger naar rechts gleed, waar de heer Groene wegen stond. H(j raakte bekneld tus sen deze oplegger en een andere. (Van een onzer verslaggevers) Oneerlijke telefoneerders hebben in de nacht van zondag op maan dag in diverse telefooncellen in Rot terdam telefoons uit de wand ge rukt en meegenomen. De PTT schat de schade op ƒ300. 31 december 1963 Aan de visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 50 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Schol midd. 45 tot 47schol klein 30 tot ƒ34; wijting 40 tot 43; haring verse ƒ28 tot ƒ30. (Van eer. onzer verslaggevers) Tijdens de zaterdag in Den Haag gehouden scherm wedstrijden om het nationale kampioenschap voor schermleraren, eindigde de Vlaar dinger J. Brouwer op het onderdeel elektrisch floret als tweede. kweekschool, die vanaf hun hoge zit plaats een prachtig overzicht van het geheel hadden en die met toeters het begin of einde van de wedstrijden op de zeven velden aankondigden. Welke school de allerbeste ploeg bezit zal niet bekend worden. De winnaars van de diverss poules zul len niet meer tegen eikaar in het veld komen, omdat het programma te overbelast zal worden. Vanochtend zijn de eerste medail les al aan de gelukkige aanvoerders uitgereikt. In de leeftijdsgroep 12 tot en met 14 jaar behaalden de volgende jon ge nsploegen een prijs: Poule A: 1 Mathenesser h.b.s. 2;' 2 Montessori-lyceum 2. Poule B: 1 Nic. Witsenschool 2; 2 Eerste Chr. Technische School 2. Poule C: 1 RHBS Schiedam 2; 2 Europoort-ulo 2. Poule D: 1 Akkersdjjk-ulo; 2 Her mes-ulo. Poule E: 1 RHBS Schiedam; 2 Montessori-lyceum. Poule F: 1 Europoort-ulo; 2 Blom mes tem. Poule G: 1 Mathenesser HBS; 2 RHBS Oud-Bejjerland. Wim v. d. Vreken is een goeie supporter voor zijn school: de detailhandels- school. Aanwijzingen brullend, reserves om zich heen verza melend en voorzichtig met zijn gipsen arm manoeuvre rend houdt hij geen oog van het spel af. Hij brandt van verlangen om ook mee te spe len. Maar die nare gebroken arm, een gevolg van een val tijdens gymnastiekles, verhin dert dat. Hij Is ongetwijfeld de grote pechvogel van het toernooi. Over gebrek aan scheidsrechters en tydwaarnemers heeft de eqinmlssie niet te klagen gehad. Het aanbod was zelfs groter dan de vraag. Deze kweekschoolleerling, die pas morgen hoeft te basketballen, volgt nauw lettend de verrichtingen. Het bijhouden van de score is immers bij basket ball een belangrijke taak. (Van "een onzer verslaggevers) De Kamer vaü Koophandel en Fa brieken voor de Beneden-Maas ver gaderde maandagmiddag voor het laatst in de oude samenstelling in gebouw Triangel te Vlaardingen. De voorzitter, de heer C. H. Busch- majm, herinnerde er aan, dat de Kamer ingevolge de nieuwe wet op de Kamers van Koophandel per 1 januari 1964 voortaan 36 leden zal teilen, die overigens intussen al zijn benoemd. Zoals gemeld, vergadert de Kamer vrijdag as. in de nieuwe sa menstelling. In deze korte vergadering werden slechts enkele formele punten afge- Koop *ii boek MJ de ARBEIDERSPERS De kerstactie, die de vereniging Winkelpromenade Lijnbaan" in sa menwerking met de Sociale Zorg, de Blindeninrichting en de Centenver eniging voor Blinden „Steunt ons Strever." te Rotterdam heeft gevoerd ten behoeve van de Rotterdamse blinden en hun gezinnen, heeft ƒ4236.88 en een kleine vijftig ge schenken opgeleverd. 30 DECEMBER Amerik. dollar 3.60I—3.60Ï Franse frank 73.47—73.52 Belgische frank 7.2217331 Engels pond 10.071—10.0711 Zwitserse frank 83.45i~83.505 Zweedse kroon 60351—69.401 Duitse mark 90565—90.6H Deens? kroon sa issaao Noorse kroon 50.31—6036 Canada 333J—3335 Italiaanse lire 57.876—57925 Oostenrijkse schilling 13 941—13.953 Escudo's 1256—1257» handeld. Bij de ingekomen stukken was een brief van B. en W. van Vlaardingen over de toestand van de Vulkaanweg. Hierover was een klacht binnengekomen van- de ma chinefabriek Figee. Uit het antwoord van B. en W. bleek, dat ook deze weg op het programma voor weg- verbetering staat en te zijner tijd, volgens het gebruikelijke prioritei tenschema, aan de beurt sal ko men. Klachten van de N. V. Verolko over de spoorwegbrug in Maassluis zullen te zijner tijd in een beslo ten vergadering worden behan deld. B(j het punt „telefoonJcwesties" kon de voorzitter mededelen, dat de di recteur van het telefoondistrict Rot terdam opnieuw in Den Haag zal aandringen op een aparte telefoon gids voor Schiedam en te zijner tijd ook voor Vlaardingen, wanneer ook deze gemeente in het Rotterdamse net zal zijn opgenomen. Ten slotte nam men afscheid van de heren D. Lankhorst en G. C. Buys, die na respect, ruim 20 en 10 jaar niet langer in de Kamer zit ting zuilen hebben. Kapsalon Hélène, de salon voor de betere PERMANENT stroomloos voor leder tiaar geschikt f 750. Heiene tiède permanent, de meest ideale natuurlijke permanent f 10. Gratis halen en orengen per luxe auto voor permanent. Kapsalon Hêiene, Rem brandtlaan 22, Schiedam, tel. 67170. f 1.00 reductie op deze adv. Alles op gem oeiaüng vanaf f 1.— p w GOEDEREN HANDEL Fa A SCHIL- PEROORD /.N. miniaan 40 Schiedam

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 2