SUURHOFF IN NIEUWJAARSREDE: 'Onbehagen moet in politieke acties tot uitdrukking komen5 Rika Hopper speelde tot op hoge leeftijd Wij komen met nieuwe eisen als werknemers het niet beter krijgen Oudejaar: brandjes, barricades, glasschade Toekomst staatsmijnen list wat in het vage f 4.55 Voornemens Jongeman door inademen van giftig gas in tank overleden Autoverkopen alle records gebroken! NW-voorzitter Roemers: Amerikaan viert jaarwisseling met sprong van vierde etage w HONGKONG DELIGHTS Amsterdammer verdronken HET VRIJE VOLK DONDERDAG 2 JANUARI 1964 ONBEHAGEN Opnieuw ƒ25.000 voor poedels in uitgestelde toto PREMIER MARIJNEN RESERVEPuT In 't algemeen: geen raadsverkiezingen na grenswijziging HERBERG VERWOEST GUMMIKNUPPEL ONTPLOFFING Luehtv aartpionier overleden o PAGINA 3 door Gerda Brautigam Metsdübakstenen worden duurder i (Van onze parlementsredactle) De voorzitter van de Party van de Arbeid, J. G. Suurhoff, heeft woensdagavond in een toespraak voor de VARA-micro- foon de leden van zijn party in 1964 veel strydlust en veel acti viteit toegewenst. Want zei hy er biyft voor het demo cratisch .socialisme zowel nationaal als internationaal veel te doen om de maatschappelijke kansen voor ieders persoonlijk geluk zo gunstig mogeiyk te maken. !nvJnftl0naf *?dt Toor een wereld- waarin wij tussen Rusland en het Westen we! enige ontspanning ra och en begroeten, maar waarin China onverminderd bluft volharden in de theorie van de gewelddadige zegepraal ven noi pnmtniinicma van het communisme. Internationaal geldt dat ook voor de boodschap van onafhankelijkheid, gelijkwaardigheid en onbekrompen hulp, waarmee het democratiesch so cialisme de voormalige koloniën en de onderontwikkelde gebieden te gemoet wil treden. Nationaal stellen wij ons te weer tegen geweldige grond- en huizen speculaties, pasafspraken, hoge commissarissenbeloningen en hoge dividenden. Terecht menen velen, dat de huidige regering daar wei nig tegen doet. De stnfd om hogere lonen, hoe nuttig op zich zelf, is m deze verhoudingen onvoldoende om diepgaande sociale hervormingen, tot •tand te brengen. Het onbehagen zal vertaald moe ten worden in politieke acties De hervormingen, die de Partij van de Arbeid wil invoeren, staan in ons partijprogram En juist daarmee on derscheiden wy ons van andere par ty en, al ontkomen die er dam op den duur niet aan onze denkbeelden het ene na het andere over te ne men. Recentelijk blijkt dat weer uit de katholieke studie Welvaart, welzijn en geluk, waarin men kan lezen dat overheidsingrijpen noodzakelijk Is DEN H4AG (ANP) Het be stuur van de Stichting Nationale Sport to talisator heeft besloten voor de uitgestelde kersttoto (toto 19) een nieuwe poedelprijs beschikbaar te stellen ter waarde van 25.090 gul den. Deelnemers aan deze toto die ten minste éen kolom wedslrijdtips vol ledig fout hebben dienen zich uit sluitend te melden door inzending van de bekende strook, die woensdag na de wedstrijddag te 12 00 uur in het bezit van de Sporttoto moet zijn. Volgens de huidige stand van zaken zullen de wedstrijden van toto 19 zondag 5 januari worden gespeeld Zoals bekend was oorspronkelijk een poedelprijs van 50 000 gulden be schikbaar «oor de deelnemers aan de sportprijsvragen waarvoor de wedstrijden op 22 en 26 december moesten worden, gespeeld. Doordat het programma van 26 december werd verschoven kwam het bedrag alleen ter beschikking aan degenen die voor de wedstrijden van 22 de cember (toto 18) tenminste een ko lom foutieve voorspellingen deden. Hoewel de Stichting Nationale Sporttotalisator geheel aan haar ver plichtingen heeft voldaan tevoren was bekend gemaakt dat bij ver schuiving naar een andere datum de poedelprijs voor de betrokken to to zou vervallen is er bij het be stuur volledig begrip voor de te leurstelling van degenen die door het herhaald opschuiven van de wed strijden van tweede kerstdag zich een kans zagen ontgaan. Besloten werd derhalve een extra poedelprijs beschikbaar te stellen. om o a. een rechtvaardige inkom stenverdeling zoveel mogelijk te ver zekeren. Het mag dan even duren aldus de heer Suurhoff eer de KVP daar in de praktische politiek naar handelt, duidelijk is hoe hier de in vloed van de Partij van de Arbeid bluft doorwerken. Ook al weert men haar uit de regering. Premier Marijnen, die zijn nieuw jaarsrede uitsprak voor de Wereld omroep, zond een speciale groet naar de jongeren van het Vrijwilligers korps, 'Moge de arbeid van deze jon ge mensen, die beseffen dat leven een opdracht inhoudt, erop beschei den wijze toe bijdragen menselijk leed te lenigen en materiele nood te verzachten,' aldus de premier. De minister-president noemde het goed te weten dat m ons land waar welvaait heerst, bewuste neigingen te bespeuren zijn om het verworvene niet tot de kleine kring te bepeiken, maar hetzij geestelijk hetzij mate rieel uit te dragen m grotei verband. Moge het contact met andersdenken den van welke huidskleur ook eitoei bijdragen die realiteitszin te ontwik kelen, waardoor ten langen leste een betere wereldorde mogelijk wordt, gegrondvest op de rechten van de mens' zo zei hij 'Het comité van minister van de Raad van Europa is enkele dagen ge leden in Brussel een nieuwe fase in gegaan op de weg naar de Europese eenwording. Wij zullen onzerzijds, alles doen om ons doel te bereiken.' Aldus minister Luns van Buiten landse Zaken, een van de eersten diei zich m het nieuwe jaar tot de radio luisteraars richtten. Hij verklaaide dat een afgelopen jaar altijd teleur stellend is vooi degenen die de Euro pese stellingen leiden 'Ondanks de breikte resultaten heeft men altijd het gevoel dat het- gewenste resultaat uitbleef," aldus de minister, 'dit on geduld is een van de drijfkrachten van onze actie' (Van een onzer verslaggevers) In Apeldoorn Is op nieuwjaarsdag de zestienjarige A. Blok om het le ven gekomen na werkzaamheden In een tank. Een onderzoek heeft uitge wezen dat de jongeman, die de bin nenwand van de tank met cacaobo ter moest smeren, giftige gassen heeft ingeademd die waren vrijge komen doordat men de tank van te voren had verwarmd. Op de lasnaden van de tank wa ren een week tevoren teststoffen aangebracht eu weer weggeveegd maar nsi neemt aan dat resten van deze stof door de warmte zijn verdampt en dat daardoor het gif tige gas is ontstaan. De jongeman was m dienst by het constructiebedrijf Knnsinga Hu verrichte op oudejaarsdag het werk samen met- een collega. Na een kwartier werd Blok onwel en keerde huiswaarts Onderweg ontmoette hij zjjn huis- arts die hem hoorde hoesten en hem hiertegen pillen gaf Op nieuwjaarsdag werd de jongen m het ziekenhuis te Apeldoorn op genomen waar hij een half uur la- tjOX* overleed De collega die met hem samen har gewerkt vertelde dat hy regelmatlj, buiten de tank frisse lucht had in geademd. Twee andere arbeiders de 17-jange G Roelofs en de 19-jange J O van 't Hof die dezelfde werk zaamheden m een andere tank had den verricht sajert. zekerheidshalve ter observatie m het ziekenhuis- opge nomen Bjj een dynamietontploffing m Zuid-Afnka zijn dinsdag vier blan ken en drie negers om het leven ge komen Het ongeluk gebeurde op de plek aan de Oranje-nvier, waar een nieuwe dam wordt gebouwd Deze plek ligt op rond 8 ton van Petrus- ville (Van onze verkeersredacteur) Alle verwachtingen die men bu de RAI, de Nederlandse Vereniging De Rijwiel- en Automobielindustrie, had over de verkoop van nieuwe perso nenauto's in het jaar 1963, zijn over troffen. Rekende men maximaal op 180 000 verkopen, het eindcijfer beloopt on geveer 182 500 Juist de laatste maan den die anders met de beste zyn m het verkoopsjaar zyn er meer automobielen verkocht dan ooit. Terwijl het gemiddelde voor 1963 ligt op een stuging van twintig per cent, werd m de achttien verkoopda gen van december dertig percent geboekt Er werden 11000 nieuwe per sonenauto's verkocht, tegen vorig jaar december 8000 (Van onze sociaal-economische redactie) 'Het NW-schip telt veer tienduizend opvarenden meer dan een jaar geleden. De Ne derlandse werknemers staan gelukkig niet kritiekloos tegen over hun leiding. Maar van af monsteren is geen sprake. Het NW gaat het nieuwe jaar in iffiet meer dan 535.000 leden.' Dit deelde de NW-voorzit ter drs. Roemers in zyn nieuw jaarstoespraak voor de VARA- radio mee. Over de loonoperatie zei hij dat (deze de maatschappij met wezenlijk Iheeft verbeterd Daar is meer voor taodig. De heer Roemers noemde het 'delen in met-uitgekeerde winsten, de [medezeggenschap in de onderneming, ide optrekking van de AOW-uitkenn- igen tot een sociaal minimum en nog vele andere punten van het gemeen schappelijk actieprogramma van KAB (nu NKV) en NVV Hij herhaalde dat de hogere lonen ook een werkelijk hogere welvaart voor de loontrekkenden tot gevolg moeten hebben Zo niet dan zal de vakbeweging met nieuwe looneisen komen. Hij vroeg op loon- en prijs gebied de nodige discipline van de werkgevers en drong aan op vermij ding van prijzenpamek bij de con sumenten De samenwerking tussen de drie vakcentrales was zelden zo nauw als ïn het laatste kwartaal van 1963 'Ik hoop dat het zo zal blijven Ik geloof niet aan een fusie. Ik geloof wel aan een gemeenschappelijke aanpak van vele problemen," aldus de NW-voor- ntter. De heer Roemers merkte op dat de betalingsbalans in 1964 een tekort kan gaan vertonen. We moeten daar over niet in paniek raken. Wij heb ben een aardigee reservepot die wel een stootje kan velen. Te snel bezui nigen is naar de mening van de heer Roemers echt niet nodig De NW-voorzitter bepleitte een be hoedzame Europa-politiek, want de gevaren voor de Europese eenwor ding zijn groot 'De angstige vraag dringt zich op welk Europa wij na streven Een democratisch Europa met gelijke rechten en gelijke plich ten, of een Europa waann een man namelijk de Franse president, de diens! uitmaakt" DEN HAAG (ANP) De Kiesraad meent, dat het in het algemeen wei nig snn heeft tussentijdse raadsver kiezingen te houden in gemeenten waarvan de grenzen zyn gewijzigd De raad deelt dit mee aan de minis ter van Binnenlandse Zaken, die over deze kwestie een advies had gevraagd Tot het houden van tussentydse verkiezingen kan wel worden beslo ten als door de grenswypiging het politieke beeld van de betrokken ge meenten ingrijpend zou veranderen. Rika Hopper, op 24 oktober 1877 fa Assen geboren, werd door een oader- wijsinspecteur op de Hugo de Groot school m Amsterdam 'ontdekt'. Twaalf jaar oud werd zij, mede op advies van dr. Aletta Jacobs, naar de Toneelschool gestuurd. In 1895 werd xij opgenomen in de Koninklijke Vereniging 'Het Nederlands Toneel', waar zij 23 jaar zou blijven. De koninklijke familie had een grote voorkeur voor mevrouw Hop per m 1904 droeg zij voor de komngm-moeder voor, later ook bij het huwelijk van koningin Wilhel- mina en ter gelegenheid van de ge boorte van komngm Juliana Van 1918 tot 1920 werkte zij in de groep van Herman Heijermans, daarna een aantal jaren zelfstandig. Rika Hopper was een van de eerste Nederlandse actrices die kennis maakte met de film. In '25 speelde zij een rol m de Belgische film L Oeuvre immortelle In '27 opende zij een Rika Hopper theater m de Plantage Middenlaan Vijf jaar later maakte zij een suc cesvolle tournee naar de Verenigde Staten, met als hoogtepunt een solo optreden van twee uur In tie Gar- negie Hall In '37 jubileerde Rika Hopper voor de eerste maal, 25 oktober van dat jaar bezocht de artistieke wereld van ons land haar receptie m Schiller aan het Rembrandtplein In '47 vier de zij haar gouden jubileum als actrice in het stuk 'Het glazen paleis' Bij die gelegenheid weid zjj benoemd tot Officier m de Orde van Oranje Nassau In '54 besloot Rika Hopper definP tier arscneia te nemen van rum toneel m februari ging de premie» van Anastasia, waana ook Caro van Eyck schitterde Een maand later maakte zij kermis met de teleyim©) de uitzending van Anastasia onder regie van Willy van Hemert was een van de grootste produkties van '54 Bijna anderhalf jaar later besloot1 Rika. Hopper haar afscheidsvoorstel-j hngen na 163 keer in Anastasia te hebben gespeeld en ui alle schouw-1 burgen van ons land te zijn gehul digd. Nog was het de vitale actrice mei. genoeg, m juni '56 viel zij bij een première van de Nederlandse Come die in voor Magda Janssens, die on verwacht mek was geworden. Dat was de laatste keer dat Rika Hopper toneel speelde. Wel ging zij de afge lopen jaren naar bejaardentehuizen en ziekenhuizen om over haai car rier e te vertellen Vele tientallen jaren is Rrifa Hop per verzorgd door haar trouwe huis houdster Dientje Vele jonge acteuis en actrices ver hezen m Rika Hopper een raadgeef ster van formaat, haai- huis stond voor iedereen open Wij verliezen m haar een van onze grote actrices (Vervolg van voorpagina) xn neerenveen is een plan van de middenstand om een einde te maken aan de jaarlijkse weelkerende oalda- digheid volkomen mislukt Het voot- nemen was de jeugd zoveel mogelijk brandbaar materiaal bij elkaar te laten brengen op het Burgemeeste- Kuperusplem De biandweei en de politie zouden er evenveel bijdoen Daarna zou de brandweei uitiuk ken om de brand binnen een hall uur te blussen Gelukte dat niet dan zon de Heerenveense jeugd eer prachtige wissel beker worden uitge reikt Er kwam een enoime hoeveelheid aan brandbare spullen bil elkaar Het werd een enorme fik Evemrel het blussen werd een fiasco De brandweermannen bleken met opge wassen tegen de Keerenveenre no zems die het gemeente-personeel met lijfelijk geweld bedreigden ah het een vinger naar de brand zou durven uitsteken Elf jongemannen werden nader hand gearresteerd een auto werd vernield en een automobilist mis.ian- deld Een van de knapen moest met een slagaderlijke bloeding m het zie kenhuis worden opgenomen Brand heeft op nieuwjaarsmorgen In Montfoort (Li een oude herberg totaal verwoest. De kastelein Mathleu Kooien (33) en zijn gezin (vier kin deren! konden amper op tijd in nachtgewaad door de ramen een vei lig heenkomen zoeken. Het personeel dat na de oudejaarsavondviering was blijven slapen kon tijdig v- den ge red. Voor de 21-jange Jaques Ruk was bet echter een dubbeltje op zijn kant Hij sliep door alle drukte heen en ton op het laatste ogenblik met be hulp van. een ladder uit de vuurzee worden verlost Een korte brand heeft dinsdag middag aan de Schukkmkweg m Enschede een door twee gezinnen bewoond boerderijtje vermeld Alleen de muren bleven staan De inboedel kon door de hulp van buren lagenoeg geheel worden gered In Groningen sleepten enkele bon derden mensen met auto's en zelfs met autobussen. Zij richtten barri cades op, doofden de straatverlich ting en stichtten elf straatbranden. De politie trad rustig op; er kwam geen botsing met het uitgelaten po- Mek, De zwaanste schade werd toege bracht aan de industriehallen aan de Florakade. Er werden hier 41 ruiten ingegooid. In de Wesündische buurt, en de Delibuurt werd de straatverlichting praktisch geheel onklaar gemaakt Omstreeks elf uur probeerde een groep van ongeveer honderd man tevergeefs de spoor bomen neer te halen op de Paters- wolöseweg (een jaarlykse traditie). In Groningen is woensdagochtend een huis m de Folkimgedwarsstraat uitgebrand. Twee gezinnen zijn dak-i loos geworden. Een brandwacht is lichtgewond, van de inboedel werd mets gered. Politiemannen moesten in de oudejaarsavond te Emmen eu Coe- vortlen met de gummiknuppel de orde handhaven. De nuwkt ran Coevonden, het - beruchte trefpunt, moest door de politie worden schoongeveegd daar de baldadigheid te bar en te boos werd, In de Hoofdstraat te Emiuen ward direct na de jaarwisseling een rook bom neergelegd. De op volle sterkte: patrouillerende politic van Emmer, kon met een charge voorkomen, dat de verkeersborden uit het plaveisel werden getrokken. Roerig en rumoerig is de oude jaarsnacht verlopen xn Den Haag waar de politie op enkele plaatsen met de sabel in de vuist optrad om de gemoederen te kalmeren. Bij de schermutselingen werden twee mensen door sabelklappen licht gewond Beiden konden na behan deling in een ziekenhuis terug naar huis Twee agenten hepen bij een be kogeling met stenen en flessen lichte verwondingen op Op nieuwjaarsmorgen ontstond er in de huiskamer van het gezin Houben san de Kikvorsweg te Venlo een ontploffing, welke een ravage veroorzaakte. De dertienjarige zoon dqjr huizes had zQn zusjes aan het schrikken willen maken en wierp daarom een knaller in de brandende kachel. Op oudejaarsavond reden enige jongens uit Bergentheim met een auto over de Voorstraat te Harden- berg Waarschynlyk door het aan steken van een sigaret laakte een doos met veertig stuks vuurwerk m brand en ontplofte De chauffeur verloor de macht over het stuur en ramde met zijn auto de winkeldeur van een schoenhandel Enkele inzit tenden weiden gewond Drio personen te Hout-Blenck werden koit na de jaai i.>seUng ge wond, toen iemand een lotje wilde wegweipen en daaibij tegen een bromfietser opliep De bromfietser raakte by de botsing de macht over het stuui kwijt en botste tegen een hem tegemoetkomende bromfietser aan De man die het lotje wierp kwam zelf -net de schrik viy De 22-jarige tuindet B Klerken uit Hout-Bterick sloek bil de '.a! met zijn hoofd op ht-l wegdek en liep daarbij een schede'basisfraetuur op De heer J Huys uit. Hout-Blei ick en M Gatzen uit Tegelen moesten eveneens it- het ziekenhuis v-oiden opgenomen In Gorcum is het bij de jaarwis seling tot botsingen gekomen tuisen grote groepen jongelui en politie agenten, die met gummiknuppels enkele charges moesten uitvoeren Nozems en kinderen hebben, meestal met de merkbare steun van onver antwoordelijke volwassenen, op ver scheidene plaatsen in Amsterdam het nieuwe jaar ingezet met een to tale oorlog tegen politie en brand weer. Daarbij vonden vaak schande lijke baldadigheden plaats. Verscheidene ter assistentie opge roepen politiewagens werden aan- zieiilyk beschadigd, terwyl de inzit tenden zich slechts met moeite en met de gummistok voor molestenng konden behoeden Ook de brandweer kreeg het moeilyk. By een straat- brand m de Eerste van der Helst- straat by de QueUynstraat moesten, de brandwachts behalve het vuur ook de menigte bestryden Ook m de Jordaan was het roerig By stiaatfikken werd de politie met stenen en flessen bekogeld Rake k ppen vielen er op de Zeil- brug waar honderden jongelui het verkeer tot stilstand trachtten te brengen Behalve de straatfikken, waren er andere branden, die veel meer scha de veroorzaakten In de Weesper- straat gmg een afbraakpand ui vlam men op, op de Spaamedammerdyk raakte een bestelauto m brand Ge heel door vuur verwoest we'd een personenauto in de Ni Uilen- burgerstraat Op de Zwa.^nuurgwal onderging een andere auto hetzelfde lot en werden tien fietsen vernield (Van onze luohtvaaartredaoteur) De heer H Cïf. II van Ede van der Pais, oud-directeor-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, is in de nacht van maandag op dm«dag op 80-jange leeftijd overleden De heer Van Ede van der Pais kan gerekend worden tot de Nederlandse luchtvaartpio niers. In de beginperiode van de Neder landse burgerluchtvaart was de heer Van Ede van der Pais, die zijn. car rière als militair begon de man, die samen met Albert Plesman een on derzoek instelde naar plaatsen m Nederland die als vliegveld zouden kunnen dienen In 1921 verliet de heer Van Ede van der Pais het militaire leven en werd hoofdcommies bij het ministerie van Waterstaat, afdeling Bureau Luchtvaart Later na de instelling op 1 januari 1930 van de Luchtvaart dienst. werd hij inspecteur bij die dienst In 1935 werd hij benoemd tot directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst. De heer Van Ede van der Pais is verder oa enkele jaren lid geweest van de Raad van de KLM Hij was ere-voorzitter van de Koninklijke Vereniging 'Onze Luch'macht' en ere-Ud van de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart. (Van een onzer verslaggevers) Het jaar 1963 is voor de Staats mijnen gunstig geweest. Dat ver klaarde donderdagmiddag de presi dent-directeur der Staatsmijnen, drs. A. Rottier, in zijn nieuwjaarsrede voor het personeel van het bedrijf. Niet alleen werden in de chemische sector opnieuw uitstekende resulta ten geboekt, doch ook bij de kolen - winning boekten men vooruitgang, vergeleken met 1962. In totaal werd opnieuw bijna zeven miljoen ton ko len naar boven gebracht. Omdat men het standpunt van de Nederlandse regering inzake het mynprrobleem nog met voldoende kent moest drs Rottier zich wat de toekomst van de mijnen betreft wat ïn het vage houden Hy meende echter, dat een veelzijdige onderne ming als die der Staatemynen met een deraelyke ontwikkeling lekenmg moet kunnen houden Daartoe wer den reeds enkele „preventieve ge zondheidsmaatregelen genomen ("het met in exploratie nemen van de Bea trix) Het is mogelyk dat er m de toekomst nog meer van dergelyke maatregelen zullen volgen, doch om dat de mynen nog steeds een groot arbeiderstekort hebben, hoeft dat geen verontrusting te wekken Nieuive fabrieken Bovendien zullen de Staatsmijnen in de komende jaren honderd mil joen gulden per jaar in de chemische sector investeren, zodat er werkge legenheid voldoende blijft in Zuid- Limburtr In de loop van dv war zal men al beginnen met de bouw van een fabriek voor het vervaar digen van melamune m Geleen He wordt de eerste fabriek in West- Europa die dit produkt, die aan kunsthars een grote mate van hitte en waterbestendigheid geeft, gaat vervaardigen Vanaf 1966 zal er 10000 ton per jaar worden geproduceerd Verder begint .oen binnenkort met de bouwvan een tweede grote kraak installatie in Beek voor het winnen van etheen uit lichte benzine Be halve benzine zal men vanaf 1965 ook gebruik gaan maken van aard gas als grondstof bij de Staatsmij nen Hieruit gaat men de waterstof halen voor het maken van ammoniak. Ten slotte bestaan er plannen voor het bouwen van een tweede fabriek in de Verenigde Staten waar men samen niet een Amerikaans bedrijf caprolactam gaat vervaardigen De Staatemynen hebben reeds een kunstmestfabriek in de Verenigde Staten (Van een onzer verslaggevers) In de oudejaarsnacht viel de 20- jarige Amerikaanse militair Edward C. Lane uit een raam van. de vierde verdieping uit het hotel New Bngge aan de Nieuwbrugsteeg in Amster dam, De Amerikaan, die met verlof in de hoofdstad was, is met zware kwetsuren opgenomen in het Wllhel- minagasthuls. Hy was na de oudejaarsviering onder invloed van drank thuisgeko men m het hotel In deze toestand viel hjj letterlijk een kamer op de vierde etage binnen, waar vier land genoten by elkaar zaten Dit viertal legde hun plotselinge gast op de bo venste van twee stapelbedden die in de kamer stonden Na enige tyd kwam Lane weer tot leven Hjj begon op het bed te sprin gen en nep tegen de mannen ui de kamer catch me 'vang mij) en sprong van het hoge bed op een bed dat voor een open raam stond Door de vering van dit bed schoot hij met een door naar buiten Een der Amerikanen greep de man nog by een kledingstuk doch dit scheurde af, zodat de militair op straat viel. Advertentie IJM Het personeel van de busdiens ten en de ondergrondse spoorwegen in New Vork, 35 0Ö0 man omvattend heeft, dreigend met een staking, een loonsverhoging van 35 cents per uur gekregen, te betalen in dne termy- nen Het gemiddelde uurloon was 2 83 dollar De eis tot verkorting van de werkweek van 40 tot 32 uur heeft men laten vallen Bij gevechten tussen stammen in het gebied van Kasigiro en Poe- pitaoe op ruim 450 km ten noord oosten van Port Moresby zyn veer tien mensen om het leven gekomen. Gevarieerd als de bewoners van deze Metropolis is deze schotel bestaande uit Nasi en Bami goreng, krp met kerriesaus, spiegelei, ham, kroepoek en Seroendeng inclusief 15% bedtemngsgeld Iedere middag en avond Orkest HANS VON STEHLIG met zang van NANNY CORÉ Stzdhuispieir - Rotterdam Het ontwaken op de ochtend va» de januari vind ik maar een kll( en Katterig iets. Je werkt jezelf op> tot een krampachtig soort ja-zeg- gert)es tegen het leven dat we na de goede kant opgaan iedere dag lengt immers iets meer maar echt helpen doet het met Vanmorgen was het net zo donker als eergister- morgen en dat was een dag met een leuke avond in het verschiet hebt u VVim gehoord'' en er volgdo nog een vrije dag. December raag dan ook donker en koud zijn, die maand zit vol warme feesten En januari is nog zo'n on- meteluk eind van Pasen af Daarna gaat het wel weer, de zomer zit er aan te komen en tegen beter weten in hoop je toch op mooi weer in je vakantie. Januarieen maand vol plichts betrachting, stoer aanpakken van nieuwe taken en jaarverslagen. De kaarsjes zijn uit, de koek is op we moeten weer aan de sl tg, mensen, ten heel blank jaar ligt voor ons; Ik voeg natuurlijk van harte gaarne mijn goede wensjes toe aan de vele die u al gehad hebt. Over koek en jaarverslagen ge sproken het "Voorlichtingsbureau voor de Voeding betreurt wel, dat het u persoonlijk niet zo regelrecht bereikt. Weliswaar neemt uw be langstelling voor de problemen van overvoeding ais oorzaak van tand bederf toe, maar u haalt toch nog altijd veertig percent van uw calo rieën uit vet. Het horen er maar 25 te zijn Ik heb dit uit het jaarverslag vaa deze voortreffelijke voorlichtings instantie. Over '62 wel te verstaan, want jaarverslagen heb je nu een maal met in een lelijk woord en een zucht klaar. Veertig percent u hoort daar van op? Het kan voor u niet gelden' V gebruikt met eens vet, alleen maar een paar pakjes boter' Ik geloof u op uw woord maar boter is ook vet en wat dacht u van al die lekkere hapjes die u in die har telijke. vriendelijke decembermaand hebt genoten om met ongezellig te zijn" Daar zat een flinke dot vet in. En dan praat ik maar met over zulke alledaagse zaken als suiker, jam, koekjes, toffees, chocola en die boterham met dik hagelslag ais troostrijk hapje toe aan de ontbijt tafel. Het zet zich allemaal gnf om m vet, als het die ongelukkige calo rieën meer zijn dan uw lichaam nodig heeft Wat een frikkerig betoog, he? Echt iets voor het begin van janu ari, nu we nog vol zitten met het teveel van december. En vol goede voornemens. (Mijn goede voorne men: de vier pond aanwas van de cember moeten er deze maand weer af.) Er staan meer wetenswaardige punten ih dat jaarverslag. "De voe ding is de belangrijkste, wellicht enige oorzaak van deze volksziekte (Bedoeld wordt: het tandbederf.) 'De meeste tandartsen krijgen ech ter bij hun opleiding geen lessen over het verband tussen voeding en tandeanes.' Gelukkig heeft het Voorlichtings bureau voor de Voeding al contac ten met tandartsen ook met schooltandartsen Men streeft er naar die uit te breiden en te ver stevigen. maar'Personeels- en financiële beperkingen zijn er de oorzaak van dat deze voorlichting met voldoende kan plaats vinden.* Die beperkingen spelen een rol bij veel meer facetten van het Toorheh- tingswerk, want voor zulk werk wil len we nog wel eens graag stuiver tjes sparen, ook al kost het later guldens om de schade te herstel len Toch dringt de voorlichting over voeding gestadig meer door. Het Bureau bereikt tegenwoordig meer en meer scholen, waar nu en dan een les gegeven wordt over ver standig eten, vaak gepaard aan een opstelwedstrijd. En gevolgd door een ouderavond. Klacht op ouderavon den- Die kinderen snoepen toch zo v erschrtkkehjk en we kunnen er ge woon mets tegen doen. Een lelijk kwaad blijkt nog steeds 'het tegen eikaar opbieden met ver- jaardagtraktaties', Is daar nu wer kelijk niets tegen te doen? Als ouders en onderwijzers nu eens de koppen bij elkaar zouden steken? In het verslag wordt verteld van een paar scholen waar de onderwij zers geen «nepgoed heten uitdelen, maar traktaties heten maken van vruchten, rozijnen, brokjes kaas aan prikkertjes. Een kleuterleidster maakte van een traktatie van ap pels een gezellig lesje over fruit wassen, pitjes en vliesjes netjes deponeren op een bordje het kan natuurlijk wel. Dat vraagt een heleboel koel ver stand. Niet alleer van ouders, ook van grootouders en oms en tantes. Als ik denk aan mij. eigen tante- lijk beleid in deze... Enfin, het is vandaag 2 januari. De dag bij uit stek voor goede voornemens. DEN HAAG (ANP) De prijs van handgevormde metseibakstenen is verhoogd met 9,(0 per duizend] stuks: die voor machinaal gevormde! stenen met gemiddeld f7,35 per dui-i zend. De munsters van Economische Zaa ken en Volkshuisvesting en Bouwnij verheid hebben hiertoe besloten in" verband met de externe kostensilj-! gingen die in de loop van vorig laan zijn opgetreden en met de loonkos tenstijgmg m 1964. AMSTERDAM (ANP) Op oude- laarsavond is In 't water van. de Am- stel in Amsterdam ter hoogte van heb perceel Weesperzyde 60 het stoffe lijk overschot, gevonden van de 47- jarige Aiïuteröarnniei J, "WJjddiieb. Hoe hjj te water is geraakt is mei oekena.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1