Speurende bewaker zaait grote schrik VIJFTIEN PERCENT OP DE GSW-LONEN 4Graven van Holland en militaire overwinningen moeten niet ons geschiedenisonderwijs MENEER DE REDACTEUR Vier doden in verkeer Speculatie in 4 cents postzegel KABl^NKY Rustig maar mistig) wintertje Overstroming A.lt Meta Reidel (82) overleden Lufthansa cloet Schiphol aan HET VRIJE VOLK ZATERDAG 4 JANUARI 1964 PAGINA 3 Vee op grond Landbouwschap: boeten geëist RADIO VERONICA LöiSTER ZORDAS OM 12.30 80R NAAR RADIO LUXEMB8RG OF ÜAANSA8 Gffl 3 UUR NAAR RADIO VERONICA Bi MAAKT KANS OP HE? Win WW.- EH EEH PRACHTIGE GRATIS RESS HAAR AMERIKA! 28R0 DAT U EVA NR. 1 VAN 4 JANUARI IN HUIS HEEFT! NERKRSAND Een man, in 't redeneren sterk, sprak: Goed begin is 't halve werk. H ij zwoegde één dag zonder klagen- en meldde zich vervolgens bij zijn baas om zeer vermoeid, maar blij zes maanden loon en vrij te vragen. Inleggerstegoed bij Rijkspostspaai bank is opnieuw gestegen V akantie Ceen minimum KLAPPERPISTOOL de HAV is uw vertrouwen waard ring en van de verdeling van de rijkdom. Adempauze GEHUWD EN GEHUWD 2 GEHUWD EN GEHUWD 3 REÜNIE MET PENSIOEN NETTO OF BRUTO? DOOPSGEZINDEN ARBEIDERSPERS Reeks van prijsstijgingen in de kruidenierssector (Van onze socaal-economische redactie) De prijzen beginnen nu als reactie op de loonsverhoging - op te lopen. Uit de kruide- bescheiden kant8,?" prijssü'*in^« gemeld. Een groot aantal daarvan was aan de w?en «hter ook e!nTrieeprysdaUn?en? aanmerkel«k te ^en. Er wSS?-de ene fabrikant voor eenzelfde hoeveelheid van eenzelfde produkt d? klein? t,S? a f Ea" de detaillisten voorschreef dan de ander. Opmerkelijk was ook ren S ook voor blikJmft W6rden verho°^' maar grote niet. Prijsstijgingen wa- blikgroenten, die deze zome. al zijn gefabriceerd en waarop nu alleen nog maar opslag- en transportkosten rusten. 5 Van de PrÖSTcrh0^n8en' die de fabrikanten aan de detaillisten in de [•rosca-caocomadjes vaa De Heer van ƒ0,50 op ƒ0,65 proste-cacao 500 gram van V 3,00 op 3,60 jWrigïeykauwgum vanƒ0,23 op ƒ0,25 (goedkoper dus) Sinasdranken van 0,57 en 0,60 .op 0,63 (Andere frisdranken stegen enkele centen in prijs. Pain d'Amande van de Belgische fabriek Parein van ƒ0,35 op ƒ0,90 iRumstaafjes vanƒ0,75 op ƒ0,85 jStroopwafels van /o,45 op ƒ0,49 ;Een aantal chocolade-artikelen van ƒ1,50 op ƒ1,60 Koffiemelk drie cent per liter duurder. Soda 2 cent. Stukken zeep vijf cent. De prijs van de witte bonen daalde van 0,89 op 0,69. Appelmoesdaalde in prijs van ƒ0,58 op ƒ0,54. (Van een onzer verslaggevers) Twee kinderen en twee volwasse nen zijn gisteren bij verkeersonge lukken om het leven gekomen. De vierjarige Albert Tlesinga werd in Bant in de Noordoostpolder aan gereden door een auto toen hij plot seling de straat overstak. Het jonge tje was op slag dood. In Honselersdijk bij Naaldwijk verongelukte de achtjarige G. A. J, van der Drift. Het kind stak achter enkele geparkeerde auto's vandaan de weg over en werd gegrepen door een auto. De 28-jarige W, Veldhuisen uit' Haarlem kwam op de Provinciale Weg bij Nieuwe Niedorp bij een in haalmanoeuvre in een slip en botste frontaal op een veewagen. De heer Veldhuisen was op slag dood. Mevrouw Eyberger uit Hoevelaken werd gegrepen door een auto toen zij per fiets de drukke Zuiderzeeauto- weg overstak. De vrouw werd over de kap van de wagen op het wegdek geslingerd en was onmiddellijk dood. Mevrouw Eyberger was onderweg naar de St. Jozefkerk in Hooglander veen, waar een mis zou worden ge lezen voor haar man, die vorig jaar om het leven kwam bij een verkeers ongeluk. (Van een onzer verslaggevers) Een groot aantal vrije boeren met hun leiders, de Tweede-Kamerleden Koekoek en Harmsen, op de eerste rang, vulden vrijdagmorgen de pu blieke tribune van de Asser recht bank, toen daar twee van hun col-- lega's, de 48-jarige Benjamin N. uit' Hoogeveen en de 42-jarige Klaas H„ nu woonachtig in Dalen, in hoger beroep terechtstonden. In mei en juni van het vorig jaar was Benjamin H. zes maai en Klaas H. vier maal geverbaliseerd wegens: het doen weiden van koeien en pin- fcea.op hun voormalige..* grond in Hollandscheveld, die bij vonnis van het, Asser kantongerecht aan het landbouwschap was toegewezen. Zij werden door de kantonrechter vrijgesproken, omdat deze niet was gebleken, dat de verdachten daar toe niet gerechtigd zouden zijn. Tegen dat vonnis kwam het OM in beroep. De officier achtte thans beide ver dachten strafbaar en vorderde tegen B. H. voor de eerste overtreding een boete van 5 o£ een dag hech tenis en voor de vijf volgende elk ƒ25 of vijf dagen. Tegen K. H. werd een maal ƒ5 of een dag en drie maal ƒ25 of vijf dagen geëist. De raadsman, mr. dr. A. Zeegers uit Amsterdam, wees op een proces dat tegen het Landbouwschap in Den Haag gaande is over deze eigendomskwestie. Zolang dit niet tot in laatste instantie is uitgevoch ten. mag men niet op de zaak voor uitlopen, vond hij. Overigens meende hi), dat het Landbouwschap geen schade was aangedaan. In tegendee2, het Land bouwschap had de grond volledig verwaarloosd. Er is nooit iemand van het Landbouwschap op de gron den van verdachten geweest. Het, weidende vee heeft de grond op peil gehouden, betoogde h|j. Professor Walter Kühn, een der bekendste Duitse muziekpedagogen, is donderdag op 81-jarige leeftijd in Hannover overleden. Professor Kühn genoot ook bekendheid als compo nist. Aaverzmne r.nr. (Van een onzer verslaggevers) Een aantal post zegelverzamelaars en. naar het schijnt ook enkele handela ren, reist stad en land aj om op post kantoren onafhan kelijkheidspostze gels van vier cent te kopen. Zij verwachten van deze ■postzegel een waardestijging. Deze postzegel was één van een serie van drie zegels die eind vorig jaar werd uitgegeven ter herdenking van het 156-jarig bestaan van het koninkrijk. Deze zegei werd gebruikt voor drukwerk tot 50 gram. Maar per 1 januari is het drukwerkporto verhoogd. De zegel van vier cent werd dus overbodig en zal dan ook niet worden herdrukt. Zijn plaats is al in december ingenomen door een postzegel van vijf cent in dezelfde tekening. In hoeverre de speculanten het bij het rechte eind hebben, is niet te voorzien. Vast staat dat er van de postzegel van vier cent vele miljoenen zijn verkocht, die echter voor een groot deel zijn opgebruikt bij de kerst- jen nieuwjaarspost. Het is echter niet onmogelijk dat grote hoeveelheden 'van deze postzegel nog ongebruikt m omloop zijn. Er worden al vergelijkingen ge maakt met een postzegel van 21 cent (Cijjertype van 1946), die plotseling werd ingetrokken en thans een cata- loguswaarde heeft van f 1,75. Het verschil met die zegel is echter, dat de serie waar die 2) cent deel van uitmaakte, pas vorig jaar gedeel telijk uit de circulatie is genomen Daardoor kon men vele jaren geen complete series inclusief de 2) cent bij het postkantoor kopen. De onaf hankelijkheidsserie wordt slechts ge durende een beperkte tijd aan de postkantoren verkocht, zodat hier- va veel minder incomplete series in omloop zullen komen. Voorlopig lijken dus de geruchten over te verwachten grote waardestij gingen van deze postzegel schromelijk overdreven. Maar de zegel behoeft maar twee cent duurder te worden om toch een winst van vijftig percent mogelijk te maken... De prijs van doperwten steeg van van 1,65 op 1,70. Spinazie steeg per blik van 0,69 op 0,72. Snijbo nen werden 7 cent per blik duurder. Sperziebonen werden goedkoper, maar de prijs van de blikken tuin bonen steeg van 1,30 op 1,35 en de wortelen kwamen van 1,20 op 1,25. De jam steeg met drie tot vijf cent. per pot in prijs. Nasi goreng en ba mi goreng kwamen van f 1,64 op 1.75. Molenaars kindenpeel steeg van f 0,43 op 0,47 en Nutrix kwam van \f 0,55 op 0,59. De prijs van de sham poo steeg van ƒ1,25 op ƒ1,35. Flesjes, lotion werden een kwartje duurder. Honde- en kattebrood werden twee tot vier cent duurder. Doosjes (schoensmeer stegen van vier tot tien cent in prijs. Met uitzondering van enkele arti kelen zijn de prijzen op het ogenblik vrij. De minister van Economische Zaken heeft met het bedrijfsleven afgesproken dat de gevolgen van de eerste loonsverhoging met vijf per cent doorberekend zouden mogen worden. Dit betekent dat zowel de fabri kant, ais de tussenhandelaar en de detaillist dat deel van de verbruikers- prijs dat uit loonkosten bestaat, mo gen verhogen. Het gaat dus niet om vijf percent van de verbruikersprijs.: Wanener men tot prijsverhogingen van brood, margarine, vaste en. vloeibare brandstoffen en consump- tiemelk wil overgaan moet daarover eerst gesproken worden met de mi nister van Economische Zaken. De prijzen van andere prod uk ten zijn, zoals gezegd, vrij maar zij die nen wel bij het ministerie van Eco nomische Zaken te worden aange meld. (Van onze soc.-economische redactie) De KAB heeft, na de bisschoppe lijke goedkeuring nu ook de ko ninklijke goedkeuring op haar nieu we statuten gekregen. Daardoor be hoort de naam Katholieke Arbeiders Beweging tot het verleden. De ■rooms-katholieke vakcentrale heet voortaan het Nederlands Katholiek Vakverbond, afgekort het NKV. (Vervolg van voorpagina) Met een pistool In zijn hand klopte: de in een burgerpak geklede bewaker: daar aan bij de huisdeur v?n het ge zin Rouleaux, familie van D, De vie waker vroeg enigszins zenuwachtig:. 'Waar is hij, waar is hij?' Mevrouw Rouleaux (63 jaar en moeder vanj tien kinderen) vertglde ons vrijdag-; (Van onze weerkundige medewerker) Het rustige winterweer met des nachts overwegend lichte vorst duurt voort en op korte termijn is er geen verscherping van de kou te verwach ten. Heiaas is de kans op mist op nieuw groot geworden- In de afgelopen nacht heeft Noord- Brabant de laagste temperaturen gehad. Op het vliegveld Volkel daal de het kwik tot —8 graden Celsius. Op het continent meidde verder Oostenrijk de strengste vorst. Het station Graz rapporteerde —17 gra den Celsius. Het zeer rustige winterweer, dat dit weekend aanhoudt, wordt ge bracht door een omvangrijk en krachtig hogedrukgebied, dat reikt van Spanje tot diep in Polen. De hoogste baromterstand bedraagt on geveer 1045 millibaar. Door deze ontwikkeling kan geen enkele oceaandepressie tot onze om geving doordringen en vermoedelijk zal het dit weekend en maandag koud blijven, met 's nachts meest lichte vorst. Overdag komt het kwik in de Kustgebieden tot om het vriespunt, waar de zon het redt tot 3 A 4 gra den Celsius boven nul. In de Haagse straat 'Bij de Wester molens' sprong vrijdagmiddag een hoofdbuis van de waterleiding. De zondvloed, die ontstond, sloeg een groot gat in het wegdek, en maakte alle verkeer over deze drukke ver keersader onmogelijk. Ook de tram moest worden omgelegd; daartoe moesten eerst de rails van een an dere inmiddels opgeheven tram lijn worden vrijgemaakt. De brand weer sleepte een groot aantal op de raüs geparkeerde auto's weg. AMSTERDAM (ANP) In 1961 werd bij de Rijkspostspaarbank 1167 mil joen gulden ingelegd en 931 m Ijoen opgenomen. Het spaarverschll be droeg dus 236 miljoen. Te zamen met de bijgescht -ven rente (102 miljoen gulden) steeg ier door het inleggerstegoed tot !569 miljoen. Het totaal aantal spaarrekeningen bedraagt thans 5,6 miljoen. Het. aantal spaarovereenkomsten ingevolge de jeugdspa&vwet bedraagt 160.000 met een gemiddeld saldo van circa 509 gulden per rekening. Bij de Rijkspostspaarbank werd in december 1963 ingelegd 92 miljoen gulden en terugbetaald 82,5 miljoen, heitgeen een positief spaarverschil opleverde van 9,5 miljoen (vorige maand 1,2 miljoen en in december 1962 24,1 miljoen) Het inleggerstegoed eind. december bedroeg 3466.7 miljoen gulden (eind december vorig jaar 3141,3 miljoen). (Van onze sociaal-econ. redactie) De ionen voor de ongeveer 22.000 werknemers die in beschutte werk plaatsen en dergelijke arbeid verrich ten volgens de zogenaamde GSW- regeling, zijn ingaande de eerste loosi- week van januari aanzienlijk ver hoogd. De drie vakcentrales hebben voor de GSWers in de Centrale Re visie- en Contactcommissie een loons verhoging van 14.5 tot 15 percent weten te bereiken. Minister Veld kamp heeft zich met deze verhogin gen akkoord verklaard. De basis-uurlonen zijn in de eerste gemeenteklasse voor loongroep 1 om hoog gegaan van 1.53 tot 1.77, voor loongroep 2 van 1.61 tót ƒ1.86. voor loongroep 3 van 1,68 tot 1,95 en voor loongroep 4 1.73 tot 2.04. Tus sen de laagste en de hoogste gemeen teklasse bedraagt het verschil 6 cent per uur. Met de huui-compensatie en de tariefverdienste meegerekend ko men de GS1V-werknemers nu ge middeld op een weekloon van 93 tot 96 gulden en maximaal op 98 tot 116 gulden. Er is een bepaling ingevoerd dat de vrouwenionen tenminste 90 percent van die der mannen moeten zijn. De beperking dat dit alleen geldt 'bij ge lijke arbeid' is vervallen. Wanneer men bedenkt dat in 1963 de OSW-lonen met. 10 tot 12 percent 'zijn verhoogd, is het duidelijk, dat de minder-validen in korte tijd rond 25 percent in beloning zijn vooruitge gaan. Daarnaast hebben ook zij nu twee vakantiedagen extra, waardoor een vakantie van drie weken is ge waarborgd. De loonachterstand ten opzichte van hei overige bedrijfsleven is nu praktisch ingehaald. De vakcentrales hadden deze achterstand na de loons verhoging in 1963 voor de GSW 'op zes percent berekend. Eén punt uit het loonakkoord dat minister Veldkamp naast de loons verhoging niet heeft goedgekeurd, is het door de vakcentrales gevraagde minimuminkomen van 95 per week (5 gulden minder dan in liet vrije bedrijf om de doorstroming van GSiV naar vrije bedrijf niet te blokkeren 1. De vakcentrales zijn hierover ernstig teleurgesteld en gaan thans na wat er op dit punt nog kan wórden ge daan. Voor de ongeveer )500 werknemers die zijn ingedeeld bij de SWH (So ciale Werkvoorziening Hoofdarbei ders) heeft minister Veldkamp het minimuminkomen van ƒ95 we! goed gekeurd. Voor hen bedraagt de loons verhoging 9.2 percent (vorig jaar 9 percent 1 mettwee vakantiedagen extra. Met tien percent worden verhoogd de uitkeringen krachtens de Sociaie Voorzieningsregeïing en de regelingen voor beeldende kunstenaars, zelfstan digen en blinden. avond: 'Ik dacht: wat doet cue man, daar miserabel. Ik meende dat het; iemand was, die uit een of andere' inrichting was ontvlucht. Ik was bang. De man zei ook niet, dat hij van de politie was of zoiets. Toen hij naar binnen wilde dacht ik: ais hij wat raars gaat doen, dan sla ik hem met een melkfles op zijn hoofd. Ik keek naar de flessen die in de gang stonden. Pas toen zei hij. dat hij een vluchteling zocht.' De heer Victor Rouleaux 63een handelaar in oude metalen en een oom van de vluchteling, zat in de huiskamer met enige mensen te pra ten over zaken. 'Toen die man met het pistool in zijn hand binnenkwam dacht ik: dat is een gek en ik wist eigenlijk niet goed wat ik moest zeg gen of doen. Ik heb mij later ue- k'.aagd over een dergelijk optreden bij de politie en ik laat het er ook beslist niet bij zitten.' De 34-jarige Michel Rouleaux kwam 'net aanrijden, toen de bewaker mei .het .pistool voor de deur van zijn ;Oude*rlijke woning s'.ond. Hij zei: 'Ik jdacht: wat is dat voor een snoeshaan ;en peinsde er even orer om hem met een eind hout op zijn hoofd te siaan. iroaar toen dacht ik: oeb, die knaap .wil zeker lollig zijn met een kiapper- i pistool.' Ondanks het feit, dat er een grote jacht werd gemaakt, op de vluchte ling. was hij vrijdagavond laat nog steeds spoorloos D. heeft zich bij zijn vlucht uit sluitend laten leiden door de gedach te dat hij zich persoonlijk op de hoogte wil. stellen van de toestand. waarin zijn gezin verkeert. Daar naast, zo verzekerden zijn familie leden. kan D. zijn drie kinderen waarop hij zeer bijzonder gesteld is. niet. missen. De familieleden verwachten dat D. zich weer uit eigen beweging melden, wanneer hij slechts even bij zijn gezin is geweest. De twee bewa kers zijn in dë loop van vrijdag zon der hun arrestant naar Schevenmgen teruggekeerd. 'Van een onzer verslaggevers) In het hervormde rusthuis stich ting Den Ooiman te Doetinchem is, 82 jaar oud, overleden mevrouw Meta Reidel. Meta Reidel is tientallen jaren een zeer bekende altzangeres geweest die meningmaai is opgetreden met het Concertgebouworkest onder Wil lem Mengelberg en met andere grote Nederlandse orkesten. Zij is geboren te Amsterdam en werd aan vankelijk opgeleid tot onderwijzeres. Later heeft zij les gehad onder an deren van Johanna Dusault en Bet sy Bonger. Zij was ook werkzaam als zangpedagoge. Na haar huwelijk met mr. Do- nath, voorzitter van de Arnhemse Orkestvereniging, woonde zij te Arn hem Mevrouw Donath-Reidel is vrijdagmiddag te V/orth-Rhedeti be graven. Advertentie I.M. VERZEKERD KAPITAAL: MEER DAN tVa MILJARD GULDEN! HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (OiO) 6 93 04* - HAV LEVENSVERZEKERINGEN (Van onze luchtvaartredacteur) De Lufthansa zal met ingang van 1 april Schiphol in haar luchtnet op nemen. De Nederlandse luchthaven wordt tussenlandingsplaats op de lijn FrankfortLonden. De dienst zal dagelijks worden gevlogen. Het is de bedoeling reeds in de ko mende zomerdienst deze verbinding te onderhouden met het nieuwe drie- motorige straalverkeersyliegtuig Boeing 727. De eerste van deze ma chines voor Lufthansa wordt ver moedelijk volgende maand afgele verd. Mocht in verband met aflevering van deze machines en training van' bemanningen de Boeing 727 niet di-' reet gebruikt kunnen worden op de, lijn via Schiphol, dan zal de ver binding voorlopig met Viscounts worden onderhouden. I (Van een onzer verslaggevers) Niet de graven van Holland en de militaire overwinningen van de natie zouden het beeld van het geschiedenisonderwijs moeten bepalenmaar de geza menlijke problemen waarvoor de mensheid staat, zoals vraag stukken van de vredesverzeke- De Nederlandse Onderwijzersvere niging heeft in zijn vergadering te Amsterdam gistermiddag grote in stemming betuigd met een rede van prof. mr. B. V, a, Röling, hoogleraar in de oorlo.gswetensehap te Gronin gen, die de 'verantwoordelijkheid van het onderwijs op dit punt aan de orde stelde. Dit de vergadering kwam het ver langen naar voren naar m?°- voor lichting over deze vraagstukken in eigen kring, de vorming van studie clubs en vervanging van geschiede nisboekjes. waarin zoals een afge vaardigde zei 'Jan van Schaffelaar. zee-, land- en andere misslagen' de lijn der historie aangeven. Prof. Röling had gezegd dat de 'adempauze', die de wereld nu be leeft. moet worden gebruikt voor een mentaliteitsverandering De wereld van vandaag heeft een "r-»- naal, waarmee de mensheid zichzelf tienmaal kan vernietigen. Juist die wetenschap sluit een doelbewuste militaire krachtmeting tussen de gro te machten uit. Tegelijk kan de wereld, die de vrede wil verzekeren, nog niet buiten de oorlogsdreiging, eer. dreiging die d** mogelijkheid inhoudt van techni sche en politieke vergissingen met catastrofale gevolgen, die pas bij al gehele ontwapening zijn r';. te slui ten. De ciiek, aldus prof. Röiiiig, Is nog ten achter bij de techniek. Juist in deze periode is het van het grootste belang op school aandacht te geven aan de burgerschapszia aan de ver scheidenheid van de wereld en aan de verdraagzaamheid waar de mens heid het in de toekomst van moet hebben. De hoogleraar zei toe dat zijn po- lemoiogisch instituut te Groningen aile mogelijk? hulp zal geven wan neer het in onderwijzerskringen tot bestudering van deze vraagstukken komt. Hoewel ik zeif gehuwd AOW- trekker ben, heb ik het stukje van de heer \Y, A. in Rotterdam, mes verontwaardiging gelezen. Wat hebben wuj gewone AOW- trekkers er voor voordeel van. ais degenen die na hun 56ste ge trouwd zijn met ons gelijk ge steld zouden worden? Het doet mij denken aan mijn jeugd, toen ik 'bij eer meubelmaker werkte. Eén van ons was een bijzonder goed vakman en kreeg 1 cent per uur meer. In plaats van gemeen schappelijk te proberen ook een cent meer te krijgen, kankerde de vest net zo lang tot het de patroon begon te vervelen en hij die ene cent'van de goede vak man eraf haaide. Toen deed er niemand meer een mond open. maar de patroon lachte in zijn vuistje want hij was de enige die er voordeel van had. Laten we in plaats van af gunstig te zijn op degenen die iets meer krijgen, samen ernaar streven de AOW voor iedereen omhoog te brengen. H. NOORLANDER, N. Binnenweg 437, Rotterdam. Wat een afgunst spreekt er lüt uw briefje, meneer W. A. Laten we blij zijn dat er nog mensen zijn die wat u noemt 'bevoordeeld' worden. Weet u dat u 'bevoordeeld* wordt als u bedenkt dat alleenstaanden een lagere uitkering krijgen dan gehuwden. En weduwen en we duwnaars moeten toch ook huur, licht en brandstof betalen, ter wijl weduwnaars bovendien nog vaak hulp moeten bekostigen. Als gehuwde krijgt u er ƒ300.— bi.j. een ongehuwde krijgt maar 192.erbij. Van bevoordeling gesproken. H, HARMSEN, Olympiaplein 102II, Amsterdam. Op 11 april is het 25 jaar ge leden dat de 7e batterij van de XlVe afd. LuchtdoelartTUerie in Weesperkarspel werd gemobili seerd. Een aantal leden van deze voormalige batterij wil proberen een reünie te organiseren, maar men beschikt niet meer over al le namen en adressen. Zij ver zoeken daarom eventuele belang stellenden zich te melden bij: J, VAN VUURE, Westknollendam 90a, Wormerveer. (Tel. 257) In het vraaggesprek dat de heer H. v. Hulst met dr. Drees sr. had, zegt de laatste de gedachte dat men op 65-jarige leeftijd moet ophouden met werken af schuwelijk te vinden. 'Het zou voor de mensen beter zijn als zij bleven werken,' zegt hij in dat gesprek. Dat automatisch afdanken als men 65 jaar wordt, vindt hij verkeerd, omdat de mensen, op die leeftijd nog rede lijk fit zijn. Maar dat redelijk fit. zijn. is nu juist een aüereerstë'vereiste om ten volle van het pensioen te kunnen genieten. Daarom is het. beslist noodzakelijk de 65- jarige leeftijd te handhaven en daar geen 70 van te maken, met als gevolg dat velen dan niet meer redelijk fit zullen zijn en weinig of geen genoegen aan hun pensionering zullen beleven. Ik hoop dan ook dat de over tuiging van dr. Drees, dat op den duur vele mensen langer zullen blijven werken, op een foutieve veronderstelling is gebaseerd. In ieder geval zullen bij de automa tische afdanking, door dr. Drees zo verkeerd gevonden, deze over ijveriger) tegen zich zelf be schermd worden. Bovendien, wat wel het voornaamste is, zullen zij geen kans inrijgen het voor de zeer velen die pensionering op 65-jarige leeftijd wel degelijk cp prijs stellen, te bederven. W. D. GOEDEL. Cremerpiein 1K1, Utrecht. In uw verslag van de demon stratie van Amsterdamse bouw vakkers spreekt u van eer. ver- Ietuitkering van ƒ78.— in da week. en van het fn de Stich ting van de Arbeid overeenge komen sociaal aanvaardbare mi nimum van ƒ100.— in de week. Dat is allemaal maar vaag. want u zet er niet bij of dit bruto- of nettobedragen zijn. Ik kan u wel zeggen dat ik van die 1.00.-— bruto als gehuwde zonder kin deren ook maar ongeveer 78. overhoudt. Laten we toch dui delijk zeggen of we het over netto- of brutobedragen heb ben. G. J. VAN LEEUWEN. Bernard Loderstraat 522, Amsterdam-W. Vol medelijden heb ik onlangs het artikel gelezen van uw Amerikaanse corerspondent over de haatgroepen in Amerika. Als een van de groepen werden de doopsgezinden genoemd. Zij heb ben de omstandigheden gescha pen tot het klimaat waarin uit eindelijk de Amerikaanse pre sident werd vermoord. Doopsgezinden zijn ongeveer de enige mensen die de pacifis tische strekking van de bijbei niet met drogredenen weten te verdraaien. Zij zegenen geen tanks, zij smeken Gods toorn over de vijand niet af. zij bidden niet van 'Praise the Lord en pass the ammunition', zij kijken ge woon m de bijbel hoe het wél moet en zij proberen niet met de een of andere opportunist!- scne theologie te omzeilen wat daar in duidelijke taal staat neergeschreven. Eerlijk gezegd had Ik liever gehad dat uw Amerikaanse cor respondent een andere sekte had genomen. Ik neem het hem ech ter niet kwalijk, want 'Baptists* lijkt inderdaad we! een beetjs op doopsgezinden, wanneer men het Engelse woord letterlijk ver taalt. J. DE WIT, ATVA, kamer 279, Marnixstraat 290, Amsterdam-C. Koop 'b boek bij de

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1