V' STAKING DUURT VOORT Meer armslag voor provincie nodig I Rechtsgeldigheid overdracht betwist PHILIPS Ï.V. 3 MAANDEN GRATIS! BEL 116440 jOUDSHOORN Techniek én politiek ontketenen wedloop Vissers-c.a.o. bindend WAT DOEN WE MET ONZE Onwettig kind en zijn moeder Voorstel tot schikking 18 jaar onderweg Gecompliceerde botsing op rijksweg 13 Jhr. Van Nispen Overijsels nieuwe commissaris Zwolsman en Terminus-aandelen opruiming ,ï\U nee KJoca, we kopw*. op fcoff/éT 't is een wissewas .met Bruynzeel was HET VRIJE VOLK WOENSDAG 15 JANUARI 1564 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) 'De Hollandse vissers worden door de Belgen, Fransen, Duit sers en Engelsen verachtelijk de 'Chinezen van de Noordzee' ge noemd, omdat ze altijd werken. Wij blijven op het dek van de treilers staan als bloempotten, die ze na een regenbui zijn vergeten binnen te halen.' voor 8.68 A. Marja begraven duuurA-gp--Gk<z-e ^o«^Kop«t~... mmrrmy T rtj -| Het spiegelende wegdek van het Damrak I 0 glcltl «II is de Amsterdamse politie te glad af ge weest. Het korps, dat zovele malen moet uitrukken op de kreet 'auto te waterP, werd dinsdagavond zelf het slachtoffer van de aantrekkingskracht die hoofdstedelijke stromen op voertuigen plegen te hebben, toen een surveillancebus van de wallekant gleed. En de brandweer takelde, als zovele malen. Ingenieur bevordert toeristisch belang Verzoek van recïcs: '"jpekeneuci voor de oliesituatie in Nederland is. dat tot voor kort eigenlijk niemand in ons land be sefte welke ontwikkeling er voor de deur staat. Hij hield verder de nodige slagen om de arm. De ervaring heeft ons echter geleerd, dat een oliemagnaat iets dergelijks pas dan zegt, wan neer hij zo goed al.s zeker van zyn zaak is! 'Hollandse vissers zijn Chinezen van Noordzee Stuurman herrit Harteveid (48) spuwt met deze beeldende woorden zijn gal uit over het leven op de Nederlandse vissersvloot. Op een Engelse treiter hel» je na zestien uur werken het recht vier uur naar je kool te gaan. Zolang de matrozen op een Hollandse treiler nog geen rode koontjes van de slsap krijgen, wordt er doorgewerkt. Lr at ie maar ha ringkaken, desnoods vijftig uur achter elkaar.' Advertentie IJH Niet alleen onze eigen voor raden worden opgeruimd, maar ook fabriekspartijen, die door een of andere oorzaak zijn blijven staan. U kent dat wel, een planning die niet klopt... te grote voorraden, geen mensen voor het vast schroeven van de poten... en dan maar verkopen onder de prijs. En morgen staan ze voor U klaar, de zittingen en de poten die U er in een wipje aanschroeft en dan een moderne rotanstoel heeft, seizoenprijs 12.75, voor nog géén negen gulden. Donderdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze rotan- stoelen (knipmodel) van vol- gestaakt rotan, voor Rotantafeltjes met kathedraal- glasblad, 40 cm middellijn, H^*»j dén ui. of schrift bot De vissers, die de onwettig ver klaarde staking veroordelen, wijzen de opmerkingen van stuurman Har- teveld niet van de hand. 'Hij spreekt de waarheid.' 'Ook de CKV (NW), die de vis sers heeft oreeroepen de door haar in enderhandelingen met de reders verkregen verbeteringen van de c.a.o.'s goed te keuren, spreekt zich er niet tegen uit. Hoofdbestuurder Adrie de Boon ging op een vergadering zelfs nog verder. Hij noemde de grot: nieuwe vissersvaartuigen 'moordwerktui gen'. Stuurman Harteveld wil niet naar see. In het rokerige hoofdkwartier van de nieuwe stakerscommissie, die is gekozen om de uitspraak van de rechter te ontlopen, segt hij drei gend: 'Laten we met een man of dertig naar het huis van schipper W. R. DEN HAAG (ANP) Aan de Tweede Kamer is de tekst aangeboden van de te Brussel gesloten overeenkomst inzake de familierechtelijke betrek king tussen het onwettige kind en zijn moeder. Deze overeenkomst kan aan de uitzonderlijke goedkeuring van de Staten-Generaal worden onder worpen. Het belangrijkste gevolg van deze overeenkomst zal zijn. dat ook al wordt de wettigheid van een kind me' succes ontkend in ieder geval tus sen het kind en zijn moeder burger lijke betrekkingen blijven bestaan, zodat het kind ten opzichte van de moeder dp staat van natuurlijk kind zal hebben. gaan Bi» weet donders goed wat er aan de hand is. jongens. Maar hij blijft varen.' 'We gaan voor z'n deur heen en weer wandelen. Dan voelt hij 't wel. Als je met z'n allen voor de stroom vist en er gaat er ineens ééntje dwars vissen, dan zeggen jullie, die vent is gek. Nou, dan?' Maart van Rijn (26) is stuurman geweest op de IJmuidense treiler Utrecht, «:en groot schip, dat in Duitsland is gekocht. 'Var, Irie hut ten voor elk drie man hebben ze een magazijn gemaakt. Die waren over bodig. Dit schip, dat in Duitsland met 23 tot 27 man naar zee ging, vaart hier met 16 man.' Leen Schaap (25) heeft twee jaar op de treiler 's-Gravenhage geva ren. 'Een groot bakbeest, dat in Frankrijk Is gekocht. Daar vertrok dat schip met 54 man aan boord naar Newfoundland. Hier vaart het met 16 man. 'Ik heb onlangs 54 uur achter el kaar op dek gestaan. Drie man van ons zakten in elkaar. De schipper riep: "Wat is dat, jongens? Heb ben jullie soms kiespijn?".' Er worden andere schepen ge noemd. De IJslandvisserij wordt be sproken, 'De hektreiler Kw. 41 is met dertien man naar IJsland ver trokken. Hoe bestaat het in een tijd, waarin de Duitsers en de anderen met twee tot drie ploegen werken?' Ongevraagd dragen de stakende vissers de argumenten aan voor de noodzaak van het al zo vaak bepleite onderzoek naar de pres taties van de vissers op zee. Een onderzoek, dat door de vakbewe ging in het rapport-Diepenhor» sterk als uitgangspunt vcor een ge heel nieuw sociaal systeem op de vissersvloot is aanbevolen. Dit rapport ligt al een jaar in een lade van het bureau van een hoofd ambtenaar op het departement van Landbouw en Visserij. Alleen reeds de publikatie ervan zou kunnen bij dragen tot bet wegnemen van het gevoel van de vissers, dat ze een vergeten groep vormen. Een bezoek van een minister aan de Staatsmijnen en de erkenning van deze minister, dat de mijnwerkers zware arbeid verrichten, die behoor lijk moet worden beloond, is genoeg om hen in woede te doen ontsteken. 'Waarom gaat die minister niet e^jis De vissers hebben hun staking Seheveningen gisteren met opge heven. Ze hebben de uitspraak van de president van de Haagse recht bank, dat deze staking onwettig is. naast zich neergelegd. 'We hebben ons lot in eigen hand genomen. We trekken ons noch van het niet erkende OVB. noch ran de we! erkende Centrale van Zee varenden iets meer aan, aldus de leden van het nieuw gekozen ac tiecomité. Luider beginnen echter stemmen te klinken van vissers, die deze ma nier van staken zinloos noemen. 'We bereiken er niets mee. Het be tekent alleen maar het opteren van onze met harde arbeid verdiende spaarcentjes.' zeggen de vertegen- woordigrs van deze groep, die be weert zestig percen: van de vis sers achter zich te hebben. De achtergrond van deze staking moet worden verklaart! U't dë steeds toenemende gevoelens van onlust en rancune onder de vissers over hun achterstelling ten opzich te van de werknemers aan de wal. Dat blijkt uit de hiernaast gepubli ceerde reportage. aiiUiHHtiHiianiiiiHmitiiiimiiimmMiitititmmHKfitnuiiiumtiitmiiui mee In de winter op een treiler naar de 61ste breedtgraad?' MUIDEN (ANPj De landbouwer H., tevens 11c van de gemeenteraad van Malden heeft n» achttien jaar een schikkingsvoorstel gekregen we gens het fietsen zonder achterlichtje. De mededeling een boete van drie gulden binnen enkele dagen te beta len om een veroordeling door de kan tonrechter te voorkomen, was vol gens hec onduidelijke stempel "an de PTT in 1946 door "de rechterlijke in stantie verzonden. De heer N. was zich aanvankelijk van geen overtreding bewust. Een nauwkeurig gewetensonderzoek bracht hem in herinnesrtng, dat hij in 1946 eens zonder achterlicht had gefietst, waarvoor hij werd bekeurd. Het raadslid hoorde of zag er nim mer iets van en dacht, dat de zaak in de doofpot was gestopt. Het raadslid heeft er thans raad sels nij: hoe kon de brief met het schikkingsvoorstel achttien jaar on derweg blijven, en waarom hoorde hij er nooit meer iets van? Zeker heid heeft hij intussen over wat hij zal doen: niet betalen, want de over treding is verjaard. Op de Haagse begraafplaats West duin is ainsdag de schrijver-dichter A. Th, Mooy (A. Marja! ter aarde besteld. Bij het graf bad ds. Balman het Onze Vader terwijl de heer Kaspers enigs; toepasselijke dicht regels van A. Marja reciteerde. In de kapel van het diaconessen- huis Bronovo vond voor de begrafe nis 's middags "n rouwdienst plaats, die geleid werd doc ds. P. Muller, predikant van de vrije evangelische gemeente te Heerde, een oom van de overleden schrijver. (Van een onzer verslaggevers) Gedeputeerde Staten Tan Zuid- Holland krijgen vait diverse Staten fracties bijval voor hun stelling, dat' de provincie meer financiële armslag nodig heeft voor de behartiging van de vele taken. Dit blijkt uit het ver slag van het onderzoek over de be groting 1964. Met name, dat het bü het Rijk zou moeten komen tot een andere ver deelsleutel voor het provinciefonds en voor het wegenfonds, wordt on derschreven. ,J3e indruk, dat Zuid- Holland een der rijkste provincies (Van een onzer verslaggevers) Een gecompliceerde botsing op rijks weg 13 onder Delft heeft van kwart voor één tot half twee gistermiddag het verkeer gestremd. Auto's uit Rotter dam moesten via de Delfgauwseweg geieid worden om weer op de weg naar Den Haag te komen. Op de oostelijke rijbaan by de Pauwmolen reed een truck met op legger uit Beilen. Hy moest plotse ling stoppen voor een andere groep auto's, de truck slipte naar rechts en de oplegger naar links. Een auto uit Voorburg reed pardoes tegen de op legger aan. D_, neus van de wagen schoof er helemaal onder. De voor zijde werd vernield. De bestuurder werd niet gewond, waarschijnlijk om dat hij veiligheidsriemen droeg. De oorzaak van het plotseling stop pen van het verkeer was eer. auto met sleep die geen voorrang verleen de aan het verkeer op rijksweg 13 toen hy van de oprit bij de Pauw- molen kwam. Een vrachtwagen met aanhanger uit Assendelft, moest voor die sleep remmen. Achter hem zat een personenauto uit Alphen a.d. Rijn die niet stoppen en tegen de aanhanger o^.eed. Ook deze wa gen werd zwaar beschadigd. De auto met sleep was plotseling verdwenen en de politie stele een onderzoek in naar de bestuurder. zou zijn. moet worden weggenomen.' Het voorlopig verslag vermeldt weinig nieuws. Er zijn vragen naar de kwaliteit van het Rotterdamse drinkwater, aaar de vordering van het onderzoek inzake de bodem-, wa ter- en luchtverontreiniging, waar bij zeer speciaal de vervuiling van de Nieuwe Waterweg aan de orde wordt gesteld, en naar verkeerstoestanden speciaal op de Zuidhollandse eilan den. Dit laatste heeft „enkele leden" tot de vraag gebracht of er in hef. be lang van. het vervoer naar de eilan den geen maatregelen moeten worden getroffen. Verwezen wordt naar de „onaangename toestanden" van eni ge weken geleden bij het veer Helle- voetsluis-vliddelharnis. Deze sta tenleden willen hier een stakingsver- Bij Wassenaarseslag zou een twee de verbindingsweg met een vergrote parkeergelegenheid moeten komen, is verder een der opmerkingen. Ook vindt een statenfractie, dat er ter ontlasting van de verkeersstroom van Den Haag naar het zuiden een weg moet komen, die In Wateringen aan sluit op de ontworpen Rijksweg van Rijswijk naar Hoek van Holland met een aansluiting op de Lozerlaan. Inzake het subsidiebeleid valt de opmerking te lezen, dat men het on eens is mei GS, die gezien de finan ciële positie het huidige beleid niet volledig menen te kunnen voortzet ten. Reder D. den Duik te Schevenin- gn zei onlangs: 'Ik heb twee mo dern»s schepen De matrozen heb ben daarop het afgelopen jaar ge middeld ƒ224.75 pet week verdiend.' Zijn matrozen ontkennen het niet. maar 'Vraag? ons maar niet. wat we daarvoor hebben gepresteerd.' De hoge lonen gelden trouwens vrijwel uitsluitend voor grote nieuwe treilers en de goed varende kotters, die hoge besommingen maken. Er varen nog heel veel oude schepen, waarop de matrozen het met jaar inkomens van zes- tot zevenduizend gulden moeten doen. Hoofdbestuurder Adrie de Boon van het CKV zei gisteren naar aan leiding vac het ramoer over Op Hoop van Zegen: Tic kan zelfs in deze tijd zo een aantal schepen op noemen. dat het niet waard is nog in de vaart te zijn. Schepen die al lang In de schrootmolen hadden moe ten worden vermalen.' Deze oude schepen maken boven dien het bemanningsvraagstuk gro ter. 'Veel bekwame vissers heb ben de afgelopen jaren de vissen) de rug toegekeerd. De Egmonders, die vroeger de IJmuidense treiler- vlot bemanden, pendelen nu naar de Hoogovens.' Doof het verdwijnen van - deze bekwame mensen, hebben de reders hun toevlucht moeten nemen tot het aanmonsteren -van lieden, die het aan de wal niet kunnen uithouden. Hun vakbekwaamheid is gering,' al dus een Scheveningse schipper. Het Is duidelijk, dat de huidige slechte sfeer in het Nederlandse visserijbedrijf een voedingsbodem is voor emotionele acties. Die acties zijn explosies van rancune ten op zichte van de wal, waar bij voor beeld de vrije zaterdag reeds als een sociale verworvenheid wordt be schouwd. "Wy danken God als visserman, dat er op de Katwijkse en de Sche veningse vissersvloot zondags niet wordt gevist, want dan kunnen we eindelijk eens uitslapen,' zegt stuur man Harteveld. "Ik ben in IJsland aan boord van een Duitse treiler geweest. Dat schip had een bemanning van 27 kop pen. Er werkten 16 matrozen aan dek. Ze mochten na acht uur ar beid vier uur gaar: rusten. Hun ar beid werd bovendien nog verlicht door een prachtige visspoelmachine. Waarom kan dai hier met?" vraagt stuurman Maart van Ryn. 'Van een onzer verslaggevers) Binnenkort Is de benoeming te verwachten van jhr. mr. dr. O. F. A, H. van Nispen tot Fannerden. thans burgemeester van Hillegom, tot commissaris der Koningin in Overijsel. Hij volgl Ir. J. B. G. M. ridder da van der Si hueren op. Otto Frans Antoine Hubert Van Nispen tot Fannerden werd op 14 april 190" te Parmerden geboren Hij ging school op het Canisius Col lege ie Nijmegen en studeerde rech ten in Leiden Hij promoveerde in 1938 te Numcgen Van 1933 tot 1937 was hu burge meester van Fannerden en daarna te Hillegom. Hij is voorzitter van de Vereniging voor Bloembollencul tuur. oud-lid, van de Provinciale Sta ten en oud-fractievoorzitter van de KVP in de Staten, lid van de Eerste Kamer voor de KVP. Hu bekleedt verschillends com missariaten, oa. van de NZHVêJ. De nieuwe Overijseise gouverneur is officier in de orde van Oranie- Nassau en ndder in de orde van Leo pold XI. /Van onze parlement sredectie De dienst van Rijkswatcistaat niet ontevreden over wa* luj to* nu :oe reeds ten nutte van de recreatie heelt kunnen doen heeft de land bouwkundige ingenieur A. H. van Bodegom m de directie opgenomen niet de bedoeling, dat. hij zich spe- uaal zal bezighouden met de toeris tische belangen, die bij de aanleg van grote werken gediend kunnen worden. Zoals bekend kunnen sinds enkela lai en bij de planning van grote wer- t ken de recreatieaspecten m de kos tenramingen worden opgenomen. De 'aak van ir. Van Bodegom nu zal m het bijzonder zijn. dat zowel bij het werk aan wegen als aan rivieren. kanalen en meren de belangen van de openluchtrecreatie nog meer dan j tot nu toe behartigd zullen worden. (Van een onzer verslaggevers) De' vissenj-reders overwegen het College van Rijksbemiddelaars te ver zoeken d tussen hen en de vakbon den o. -reengekomen wijzigingen xn de c.a.o.'s bindend te verklaren. Het is de reders gebleken, dat op een aantal schepen m Katwijk en Vlaardingen de s .a.o.-wijzigmgen wei worden aanvaard. De Centrale van Zeevarenden heeft de reders meege deeld niet. in staat te zijn de nieuwe c.a.0. te ondertekenen. De leden van "de CKV hebben, zo als bekend, de resultaten van de ge voerde onderhandelingen verworpen De bij het OVB aangesloten bond van zeevarenden blijkt niét van plan te zijn zich na het gerechtelijk von nis van maandag van ve'-dei'e be moeienis met de Sehevemngse vissers staking te onthouden. Gistermiddag werd ten kantore van notaris W. B Bruyns in de Prins WiUemstraat te Den Haag de oprich- tingsuate van een nieuwe stichting Bureau voor Zeevarenden getekend Dit bureau heeft dus rechtspersoon lijkheid en zou. zoals ook m de be doeling ligt. kunner. onderhandelen. De oude Bond van Zeevarenden had dit met. In het bestuur van de stichting zit onder meer de heer J. Koning, leider van de oude Bond van Zeevarenden. De eerste taak van het nieuwe bureau zou zijn te bemiddelen tussen de nieuwe stakmgscommissie en de re ders. Op de vissers, die met aan de sta king willen deelnemen, wordt door deze stichting veel druk uitgeoefend. De betrokken vissers spreken van openlijke terreur. Er zou gedreigd zijn met lastig vallen van familieleden, als i de mannen naar zee zouden ver- trekken. i Advertentie IM. (Van een onzer verslaggevers) Het Haagse echtpaar Das-I.arrewijn zal, naar het Algemeen Handelsblad meldt, binnenkort in een civiel proces de rechts geldigheid bestrijden van de overdracht ~van een pakket aande len in de Terminus-hotels aan de heer R. Zwolsman. Deze overdracht heeft enige jaren bestuursleden van de stichting ge- geleden plaats gevonden en betreft een minderheidspakket. Het xs de lieer Zwolsman indertijd met gelukt de meerderheid van de Terminus aandelen in handen te krijgen. Het. gaat hier om dt hotels Ter minus, Pays Bas en het Domhotel in Utrecht en het Terminushotel in Den Haag. De poging van de heer Zwolsman heeft indertijd veel aan dacht getrokken. De aandelen waar het hier ora gaai. waren in handen van de stich ting Terminus die in 1958 was opge richt om te '"oorkonten dat de aan delen >oud familiebezit i in vreemde handen zouden geraken. Desondanks is dit pakket aan de Landbank over gedragen. De heer en mevrouw DasLarre- wijn hebben nu zowel de N.V. Ter minus als de stichting en ook ce dagvaard. Aan directie en commissarissen van de n.v. wordt onder meer verweten, dat zij goedkeuring roor de trans actie hebben verleend en ook dat ge heime (althans Interne) gegevens aan tiet Zwolsman-concern zijn ver strekt waardoor dit beter een bod op de overige aandelen kon doen. Aan de stichtingsbestuurders wordt verweten, dat zij In strjjd met de statuten zouden hebben gehandeld. De heer en mevrouw Dai? zyn zelf erfgenamen van de vroegere eigena ren van de betrokken hotels. NEW DELHI iReuter) Bij de on geregeldheden van de laatste dagen in Calcuttta en omgeving ziin 150 mensen omgekomen en 438 gewond, zo heeft de minister van Binnen landse Zaken van India meegedeeld Advertentie I.M. MEENT22-34 TELi 16440 CVE"?SCHCC»<»S5TP6AT J2 T£L«122f - Na de eoriog werd de techniek snel ver beterd, tegelijk met de opsporingsmethoden. Het booreiland werd voor de oliemaatschap pijen gemeengoed. Het ging naar de Per zische Golf. naar het Meer van Maracaïbo m Venezuela. Het werd zo geperfectioneerd, dat het ook in zeer woelige zeegebieden kan worden gebruikt. Smds kort zelfs al in de gevaarlijke wateren bij Alaska Terwyi op het land boorputten van 6000 meter diepte al geen zeldzaamheid meer zijn. kan men thans ra zeeen met een diepte tan meer dan 300 meter de boorkop ook al duizenden meters diep m de bodem draaien Triomf voor de geologen: het zogenaamde continentale Noordzee-piateau (dat is de hele Noordzee!) ligt nergens zo diep onder het wateroppervlak. Zodat het duidelijk is. dat de wedloop op de Noordzee eigenlijk techniek was er klaar voor. Was er een betere plaats dan de door politiek stabiele landen omgeven Noordzee? Tientallen jaren lang hadden de tankers ongehinderd hun kostbare lading via het Suez-kanaal naar het Westen kunnen vol voeren. Tot Nasser ra 1956 daar tiidehjk eeu eind aan maakte en de oliemaatschappurn de kwetsbaarheid van hun Arabische achil lespees pijnlijk duidelijk beseften Tankers, die voordien ongeveer veertig dagen over een retou reis Perzxe-Europa deden, moesten toen via Kaap de Goede Hoop vier weken langer varen. Er werd rond en in de Perzischs* Golf meer olie gewonnen dan ooit. maar West- Europa kon nog 7.0 hoog bieden, in novem ber en december 1956 moesten de We»t- We wisten natuurlijk dat de NAM in het oosten en later in het westen olie pompte, maar meer dan een kwart van de nationale behoefte werd daarmee niet gedekt. Wie wist dat geologen al vóór de Tweede Wereldoorlog durfden voorspellen, dat onder de Noordzee rijke olievelden zouden liggen? Wie weet. dat dr. W. Mouton, hoofd van het Bureau Volkenrecht in Den Haag. drie jaar geleden het Koninklijk Instituut voor Inge nieurs daar al heel nadrukkelijk op wees? De geologen zijn nooit tegengesproken Voor de oliemaatschappijen was hun bewe ring trouwens ook nog met ba1* belangrijk, want de boortechniek was nog zo matig ontwikkeld dat de Noord7.ee voor die maat schappijen doodeenvoudig een ontoeganke lijk gebied was. mets verrassends heelt, dat lui langzam-r- hand wei eens moest beginnen 'Toch heeft met alleen de technische ont- Jl- wikkeling dit in de hand gewerkt. Het is zeker, dat ook politieke factoren een grote ro! hebben gespeeld, misschien zelfs de grootste. Omdat de oliemaatschappijen zich door de situatie in de Arabische wereld en tn een zeer olierijk land als Venezuela be dreigd voelen' Om hun machtspositie te behouden, moes ten ze minder afhankelijk zien te worden van de oltesjeiks en met-Arabische dictators, méér olie eiders proberen te vinden. De europese raffinaderijen de produktie met een kwart beperken. Niettegenstaande ijlings extra olievoorraden van het Amerikaanse halfrond naar West-Europa vloeiden en de pijpleidingen naar de Middellandse Zee bijna barstten van de oliestroom. In de loop van 1961 lag in West-Europa een 1 nieuw booreiland te wachten op het transport naar het Meer van Maracaïbo Het was speciaal voor Venezuela gebouwd. Het. was lang niet zo groot en duur als de booreilanden, die normaal ra open zeeen worden gebruikt, >naar dat hoefde ook niet. Het Meer van Maracaïbo is doorgaans net zo rustig ais de Loosdrechtse Plassen. Toen. ineens, mocht de Nederlandse Aardolie Maatschappij met dit booreiland, de Tnton, voor de Nederlandse kust gaan pionieren, hoewel het ding daar niet voor deugde. Het had natuurlijk iets te maken met de resultaten van het seismisch bodem onderzoek. In de eerste plaats echter kreeg de NAM ae Triton omdat de concessievoor waarden voor de oliewinning bij Maracaïbo voor haar moedermaatschappij onvoordeli ger waren geworden Zwaardere heffingen op de te maken win sten hadden de Shell eenvoudig doen zeggex:: 'Dan maar een beetje minder daar en beetje mcr elders investeren"... Hasimee U we stellen dat in deze ser.s l J voorop natuurlijk nog nier, gezegd, dat op die andere plaats, in de Noordzee, een lonende exploitatie mogelij t zal blijken. Per slot van rekening blijft de voorspelling van de geologen theorie en moet de praktijk, de boot h»t. bewijs nog altijd leveren. Zou hpt dus overdreven zijn ons nu al zorgen te maken? Redeneren we als de man. die de beer probeert te verkopen voordat hu hem geschoten heeft? Voor de huidige olie-exploitaties door de NAM op het vasteland en de cp gang ko mende aardgaswinning in Groningen geldt die vergelijking al lang met ineer. Voor de Noordzee citeren we graag een van de grote mannen ra het Shell-concern, ir. L. Sche pers. directeur van de Koninklijke»Shell Groep. Op een drnstreis naar Curapao. zei hij onlangs in VV .lemstad. dat de Noordzee- activiteiten zeker redelijk goede vooralt- zichten bieden".

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1