LAATSTE RIT OP LOCOMOTIEF VOOR G. BERKELDER P Winst voor SYC-teams Orpheus bedolven onder Schiedamse teenagers Wilton-jubilarissen zien operette in Luxor Ijsbaan is weer open Volkstuinders vergaderen Pracht deken 39.90 WILLEMS lERNSTING In strafkamn Kostbaar kerkraam met kluit vernield Fouten maken Boek van minister voor bolleboos Filmavond Yegla Al le snelle auto in olifantsdraad woninginrichting cbiedammers r elkaatf onder HET VRIJE VOLK DONDERDAG 16 JANUARI 1964 MANNEN HERENKLEDING Bioscopen Bibliotheken Exposities Galerie Wiegman: Schilderijen gouaches, tekeningen van wijlen Nellus Faling 7 feel pretty Een tweede lied werd gezongen. Toen Leo Smit de titel ervan bekend maakte, ging er een golf van verruk king door het klelnei zaattjertl fëel pretty, de bnddswinkeituhe uit 'West' Side-Story. Iedereen .scheen dit vro lijke liedje uit het hoofd te,.kennén;? dirigent Smit hoefde namelijk vrij* wel niet In te grijpen. PAGINA 4 bankstellen eethoeken wandsets slaapkamers palissander teak noten mahonie broersvest 64-66 iel. 67920 - Schiedam fikCTIFICATIE 70% wol, 2-pers., 180 x 220, van 52.50 nu ROTTERDAMSEDIfK 433 TELEFOON 69676-69970 (Van een onzer verslaggevers) S0ms e®n ra«wdautvleven, dat wel. Maar het was ook machtig interessant. En gezellig. Vooral toen we nog met de stoom- reP'ï" amen met öe 'eerling-machinist. Kolen iaden, lekker vuurtje stoken, alles poetsen tot 't glom. Poetsen? Poetsen deed ik graag; al mijn koper moest schitteren en ik hield ook van een beetje kleur op mijn loc. Hij zag er soms zo mooi uit. dat ze tegen me zeiden: he Berkelder heb jij soms de Koningin gereden?" Berkelder, sinds twee maanden inwoner van Schiedam, is 6u jaar. Hij heeft daarvan 44 jaar bij de Spoorwegen gewerkt. Eerst een jaar of twee bij de Hollandse Spoorweg Maatschappij en daarna toen alle spoorwegmaatschappijen zich fuseerden en tot semi-staatsbedryf verhieven bij de Nederlandse Spoorwegen. Gerrii Jan Berkelder, in Dinx- premie. Ach, als ik daar aan terug- perlo geboren en nog steeds met denk, herinner ik me ook al die een licht Gelders accent sprekend goeie machinisten, die zo helemaal 1 1Slln tnOflVdun In Ulln l.r, J gaat dezer dagen met pensioen. Hij vindt het welletjes na die 44 jaar. Zijn loopbaan begon in zijn ge boorteplaats Dinxperlo toen hij zes tien jaar was. Hij vertelt: „Ik werd leerling-machinist bij de HSM. Ik werd op een lokaallijntje gezet: van Dinxperlo naar Varsseveld. Het was maar een heel klein treintje natuur lijk met een kleine locomotief. Op een grote mocht je pas als je 21 jaar was. Ik zou op een grote loc trouwens niks klaar gemaakt heb ben, toen ik 18 was want ik was zo klein, dat ik nauwelijks door het raampje kon kijken. Mijn eerste lo comotief heette De Baviaan. Hij zat prachtig onder het koper, want ze keken niet op een paar centen vroe ger. Alle locomotieven hadden toen een naam, ze werden naar dieren genoemd: je had ook een lijn. waar ze locomotieven naar zeehelden noemden.' Van zijn 44 dienstjaren heeft de heer Berkelder er 37 op ae stoomlocomotief doorgebracht. Pas in 1956 ging hij op een dle- selelektrische loc over. hun machine in hun macht hadden dat zezonder op de klok te kijken hun locomotief op de halve minuut af. precies volgens de dienstregeling voor het perron konden zetten. Ze hoefden alleen maar naar hun spanningsmeter en naar de snel heidsmeter te kijken e dan lukte dat.' In Dinxperlo bleef leerling-machi nist Gert Jan Berkelder niet lang. Hij ging naar Hoofddorp (,we reden daar de hele Haarlemmermeer door langs al die stationnetjes, die nu niet meer bestaan')daarna naar Rotterdam, toen naar Boxtel, Breda, Utrecht i.daar heb ik meer dan twaalf jaar gezeten') en daarna naar Rotterdam-Feijenoord, In Rotterdam had de heer Ber kelder inmiddels zijn vrouw leren kennen. Hij vertelt: „Ze reisde me almaar achterna, want we wilden graag in dezelfde stad werken. Nou, elke keer als zij net een betrekking gevonden had in die stad, werd ik weer overgeplaatst. In Utrecht zijn we toen maar getrouwd." Een foto uit de tijd, dat de heer Berkelder nog aan het begin van zijn loopbaan stond.. Op de locomotief De Wesp liet hij zich samen met zijn machinist fotograferen. Zelf was hij toen nog een piepjonge leerling-machinist. maakt en natuurlijk wordt hij lovend toegesproken. H „Ja, dat gaat allemaal officieel," In de oorlog heeft de heer Ber- zeSt Gerrit Jan Berkelder, „vroe- kelder enkele tijd in het straf- ger was dat anders._ Je kwam dan kamp Amersfoort gezeten. Dat iemand met een lijst en die zei kwam zo: tegen je, dat je met pensioen kon gaan. Nou, dan ging je, en de „Ik was toen in Venlo gestafcio- andere dag stond er een ander werk bok meer dient* Je moest niet neerd„rF'n nu daar iedere dag op je locomotief. Ik. kan me voor- werx ook meer aiepte. ue moest niet een wehrmachtstrein naar Kalden- steijpn rfoi hard is alleen je trein leiden, maar je moest fcirchen vertrekken, die stikvol met .Met de stoomlocomotieven was het leuker werk," zegt hij. ..ten eerste stond je er natuurlijk altijd met zijn tweeën op: de machinist en zijn leerling, maar daarnaast had het ook voor de energie zorgen, je zorg de dat er stoom was. En al dat ge stook moest heel nauwkeurig gaan, want voor iedere bak kolen die je kon uitsparen, kreeg je een gulden GERRIT JAN BERKELDER een rauwdauwleven Vier kwajongens, twee van veer tien, oen van dertien en een van twaalf, hebben gisteren met een stuk klei een zeer kostbaar glas-in- Jood-raam van de kortgeleden ge opende Magnalia Del-kerk vernield. De schade zal op de ouders verhaald worden. iie aan ienk*>n aan: Advertentie LM. ,EEN GOED PAK" denken Schiedam Hoogstraat 114 Monopole: Het monster in dr. Jekyll, do. 2 en 8 uur; De piraten van ae Bloedrivier, vrij, za, zo. 7 en 9.15 uur, ma. di, 2 en 8 uur; Vallei der wetteloosheid, zo 2 en 4.15 uur; Gullivers reizen, wo 2 uur. Passage: Alleman, dagelijks 2 en 8.15 uur. Gemeentebibliotheek. Lange Haven 131. maandag 78X0 dinsaag 9.30— 4.30 en 7—8X0 woensdag 9X0430 donderdag 9.30—12.30, vrijdag 9X0- 4X0 en 7—8X0 zaterdag 9X04X0 Lorentzlaan 6: maandagmiddag 1X04X0, dinsdagmiddag 1.304.30 woensdagavond 79 vrijdagmiddag 1X0—4X0 vrijdagavond 7.-9 Dr. IVibautplein 129, maandag 1—9. dinsdag 1—4X0 woensdag alleen Jeugd 24, volwassenen 7—9. donder dag 9X0- 12. vrijdag; volwassenen 7- 9 en 7—8 leugo Leliestraat: woensdag 1—4, vol wassenen en Jeugd 7—8.30 alleen vol wassenen zaterdag 14 volwassenen en Jeugd Scbiedamseweg 26: dinsdag 2—5 alleen volwassenen, vrijdag 25 vol wassenen en jeugd Galerie COC (Mgr. Nolenslaan 47: Werk van Trees Surlngh, t.e.m 3 bruari. Apotheek Van kirchen vertrekken, die stikvol met goederen zat, die je bij ons niet meer kon krijgen. En op een dag stond er een heie trein met schoenen op ver trek te wachten. Nu waren er een paar jongens, die hadden er schoe nen gegapt en ze kwamen een paar of drie tekort. En nou zou ik wel eens even de bolleboos wezen en die andere drie paar er uithalen. Een Duitse:" zag het en ik werd gearresteerd. Maar ik had nog net tijd om tegen mijn leerling-machinist te zeggen dat-i« die schoenen in. het vuur moest gooien. Dat deed die jongen, maar later lapte hij me d'r toch bij. Want ik bleef natuurlijk ontkennen tegen de Duitsers, maar toen lieten ze die leerling komen en beloofden ze hem, dat hij machinist sou worden als hij de waarheid sprak. Nou, toen vertelde hij dat de schoenen in het vuur lagen. Kort daarna werd ik veroordeeld. Dat was in Maastricht; de aankla ger zei nog dat ik heel sluw te werk was gegaan, want ik zou de loco motief stoom hebben laten afblazen en in die mist zou ik dan naar de schoenenwagon zijn geslopen. Nou, die Duitsers zouden het dus nog lin ker gedaan hebben dan ik zelf zou ik nooit ophet idee gekomen zijn om een stoomgordijn op te wer pen. Maar goed, de rechtbank geloofde het verhaaltje en dus ging ik naar Amersfoort. Ik heb daar een half jaar gezeten en toen moest ik naar Zwolle, tankvallen graven. Daar ben ik met hulp van een arts ontvlucht en ondergedoken. De leerling-machi nist. die me verraden had. hebban ze na de oorlog nog zes weken in het cachot gestopt." In de 44 jaar. die machinist Berkelder op de bok van de trein heeft doorgebracht, heeft hij nog nooit brokken gemaakt. Fouten wel, dat geeft hij toe. Hij zegt: „Er is geen enkele ma chinist in heel Nederland, die nooit eens een fout gemaakt heeft. Dat doe je allemaal. Persoonlijk heb ik wel eens een foutje begaan bij de remming, zodat ik een stukje te ver doorgleed. Een mens is een mens. Maar verder moet je natuurlijk he lemaal geconcentreerd 2ijn als je op de locomotief staat. Vooral in de mist is het soms kwaad rijden. Je tuurt en je tuurt, zodat je toch maar geen klein signaaltje o>ver het hoofd ziet. Soms zit je 'm wel eens te knij pen. Ea als je na zo'n moeilijke rit dan thuis komt, ben je afgeknapt, 't Is een zwaar leven op de trein. Je moet zenuwen van ijzer hebben en een maag van ijzer, 't Is allemaal zo ongeregeld. Maar dat is dan ook het enige kwade, dat er aan het vak zit." Deze weck of volgende week dat weet Je bij de Spoorwegen nooilt precies gaat machinist Berkelder met pensioen. Hy wordt dan van de trein gehaald en naar de kantine ge leid. Hy krijgt dan te horen, dat hy zojuist zyn laatste rit heeft ge- voor sommige machinisten." De eerste wedstrijden in het nieu we. jaar zijn voor de teams van de Schiedamse volleybal Club gunstig verlopen. Dames 1 klopte het tweede dameszestal met 30. na vooral in de eerste en tweede set sterke tegen stand. 1215, 215 en 1416. Dames 3 bezocht het vooral thuis lastige VCK 1 en speelde gelijk via de setstanden 1614. 315, 115 en 15—7. Meisjes 5 verloor helaas we derom, met 3—0 van Dos 3. Heren 2 bevocht na een zeer span nende strijd een benauwde 31 tegen het versterkt opgekomen AMVJ/ RLVC 4. In de derde set wisten de Schiedammers een 312-achterstand zelfs in winst (16—14) om te zetten <13—15, 15—10, 16—14 en 15—4. Ook heren 3 zegevierde op het nip pertje met 3—1. Ook hier werd een grote achterstand in de vierde set (7—13) in winst 16—14 omgezet, eveneens een zeer spannend slot, 151, 15—6, 10—15 en 16—14. Heren 4 zorgde ook voor de volle winst. Met 3—1 was hier Set Up het kind van de rekening. Jongens A ten slotte versloeg de C-junioren gemakkeiyk met 30 In een uiteraard nogal eenzydige wed strijd. (Van een onzer verslaggevers)- andere Schiedamse scholen gaan Wie zei daar dat de jeugd voor geen enkel verenigingsgat meer te ik denk dat we dan bedolven worden vangen is? De zangvereniging Orpheus weet nu beter. Want zaal 9 onde/de tf®°^5ricmrdlric.pn1. T*n van gebouiü Arcade aan de Lange Haven bleek gisteravond veel te grolt uit Rotterdam (hoofd ener klein, toen Schiedamse jongens en meisjes zich daar konden melden SChool aldaar) vond het wel prettig, voor het teenagerkoor, dat Orpheus roil vormen. Meer dan honderd 20'n mudvol huis. Hy zei; "Met zo'n jongelui, voor het merendeel overigens meisjes, lieten zich bij de groep, ruim honderd jongens en secretaris van Orpheus inschrijven. meisjes, daar valt lekker mee te wer ken.' En Leo Smit (49) praat uit er- Die secretaris zei ons gisteravond: "We hebben voor de oprichting van dit koor circulaires verspreid op de De werknemers bij Wilton Fijen- oord, die in 1963 jubileerden, heb ben gisteravond een grote feest avond aangeboden gekregen. An dere jaren werd deze avond altijd in de stadsgehoorzaal in Vlaar- dingen gegeven, maar dit keer had Wilton Fijenoord het Rotter damse Luxor theater gehuurd. Ruim 200 jubilarissen 25- en 40- jarigen, waren bij de huldiging betrokken. Directeur Bart Wilton opende de bijeenkomst. In een geestige toespraak bracht hij de jubilarissen hulde. Na hem kwam de heer H. W. G. Hoek aan het woord. Hij is vice-voorzitter van het departement Schiedam van de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel. De heer Hoek deelde de jubilarissen mee dat het vererend getuigschrift van de maat schappij hun zou worden toegezonden. Het gezelschap kon hierna genieten van de operette Frühling in Wien, die door de Hoofdstad Operette vaar dig ten tonele gebracht werd. De Schiedammer, K. W. de Rouw, Buys Ballotsingel 25b, ontving van de minister van Economische Zaken een boekwerk met een schriftelijke felicitatie als de best-geslaagde kan didaat van het 29e Middenstands examen „Algemene Handelskennis" afgenomen te Delft in juli 1963. De heer K. W. de Rouw verkreeg 57 van de te behalen 60 punten. Hij was cursist van de Middenstandsoplei ding „De Pater en Meyers" te Schie dam. scholen. We hebben nog maar een varing; hy leidt immers ook het tie- stuk of zes scholen "bewerkt*. Stel je nerkoor van de Kleine Stem West in voor als we nu ook nog naar al die Rotterdam. Dirigent Smit beschouwde deze eerste repetitie-avond van het piepjonge teenagerkoor als een 'warming-up'. Hij bracht de jon gelui een beetje in de stemming, liet ze wat toonladders zingen en plaatste ze daarna in groepen: eerste, tweede, derde stern. Maar daar bleef het natuurlijk niet by. De jongens en meisjes waren gekomen om te zingen. Dat konden ze. Want Leo Smit liet de tekst e*>n het My Fair Lady-lied 'Als ik straks de kerk maar haal' ('Get me to the church in time') ronddelen en daar gingen ze. Een beetje vals nog welis waar, maar dirigent Smit aarzelde niet om by herhaling te onderbreken. Later, toen alle. teenagers naar huis waren, vertelde Leo Smit ons dat het in zijn bedoeling ligt om de jeugd liedjes te laten, zingen, die ze prettig vindt; ze mag dan ook met suggesties komen. Niet temin zal de dirigent er ook naar streven om af en toe iets serieu zere zang in te studeren. 'Ik denk aan Engelse en Franse volkslied jes, negrospirituals, enz.,' aldus de grijsharige dirigent. Orpheus' teenagerkoor is goed van start gegaan. Voortaan gaat de zin gende jeugd iedere woensdagavond van 7.30 tot .9 uur repeteren in ge bouw Arcade. De inschrijving is nog niet gesloten, maar zal dat snel zyn. Nemen we aan. STRAATSBURG* (Reuter) Dei Raad van Europa heeft gisteravond" een beroep gedaan op de zes landen van de EEG de ondei handelingen; met Groot-Britt-annië over toetreding, tot de EEG te hervatten. Advertentie I.M. Uitbreidingsplan in onderdelen „GROENOORD" met Bebouwingsvoorschriften. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Schiedam maakt bekend, dat ter voldoening aan het bepaalde in art. 37 van de Woningwet, vanaf 17 januari 1964 gedurende vier weken ter Gemeentesecretarie (Afd. Alg. Zaken, 'Stadhuis) voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp van het uit breidingsplan „.Groenoord", regelen de de bestemming in onderdelen van gronden, gelegen in het gebied, dat begrensd, wordt door de verlengde Zwaluwlaan, Beneluweg, Provinciale Weg no. 15 en Rü'ksweg no. 20 .als mede de daarby behorende Bebou- winsvoorschriften. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen belanghebbenden schriftelijk hun bezwaren tegen het ontwerp bij de Gemeenteraad indienen. Schiedam, 15 januari 1964. Het Hoofd van het Gemeente bestuur voornoemd, J. W. PEEK. De ysbaan Spierlngshoek is van daag weer opengesteld. De schaats liefhebbers kunnen er vanavond van half acht tot half elf terecht. Zolang de vorst aanhoudt, is de baan ge opend: 's morgens van 10 tot 12 uur, 's middags van 2 tot 5 uur en 's avonds van half acht tot half elf. Zondag zal de baan van 11 uur des morgens tot 5 uur des middags ge opend zyn en 's avonds normaal van half acht tot half elf. De personeelsvereniging van de Verenigde Glasfabrieken In Schiedam heeft woensdagavond voor haar leden de eerste bijeenkomst In 1964 gehou den. Voorzitter J. de Pater sprak een kort openingswoord. Er werden enkele films vertoond. Een ervan ging over de skisport. De hoofdschotel was Ingmar Bergmann's film De herberg van het zesde geluk. Op 29- januari wordt de culturele avond van de Vegla-personeelsverenlging gehouden. (Van een onzer verslaggevers» Toen gisteravond de 45-jarige P. G. H. uit Zwyndrecht nadat hy te diep in het glaasje had gekeken, met zijn auto vanaf ryksvreg 15 (vanuit- de richting AlblasserdamJ rijksweg 16 (naar Dordrecht) op wilde rijden met een snelheid van 120 kilometer per uur en de bocht in ging, kon hij de wagen niet meer in zyn macht houden en schot door het olifants draad in de middenberm. G. sloeg met zUn hoofd tegen de zijstijl van de voorruit en liep enkele wonden aan het hoofd op. Zijn auto liep zware schade op. De Ridderkerk- se politie constateerde, dat de man onder invloed van sterke drank waa en vorderde het rybewijs m. De tuinbouwvereniglng Nuttige Ontspanning, wier leden hun ont spanning zoeken op het volkstuin complex aan de Vijfsluizen, heeft gisteravond in Wykecntrum Nieuw- iand vergaderd. De vereniging heeft momenteel 200 leden. Er bestaat een centrale <g&- maenteiyke) wachtiyst, waarop ge gadigden voor een tuintje en dus voor het lidmaatschap van een Schie damse volkstuinvereniging worden genoteerd. De gegadigde heeft dus maar af te wachten bij welke ver eniging hy terechtkomt, al heeft hij het recht om voor een bepaald com plex te weigeren. De sfeer by Nuttige Ontspanning is uitstekend, zo bleek tydens da jaarvergadering. Ook financieel mag men niet mopperen; uit het finan cieel verslag bleek, dat er een kas- overschot is. Het bestuur van Nuttige Ontspan ning bestaat hans uit: J. W. Zuid geest (voorzitter), K. Rasman (secre- trais), A. Speler (tweede secretaris) en A. Hoppen (penningmeester) De laatste drie bestuursleden moesten reglementair aftreden, maar werden echter bij acclamatie herkozen. Advertentie IJVf vraagt gratis geil/, catalogus kwartier deed Gijsbert Tiieuifijamlzijnstropdas ytf. En hij vdste'jèichlhef zweet vari het voor- .fZefft meneer,garseiney erf riep hij in. Jde Milemicrdidsxa.c^ieg meneer Karsemeyer, wilt u het voorgaan de even uitwissen. Beginnen we nog maar eens opnieuw. Vijf tellen na nu'. En meneer Karsemeyer die we niet konden zien liet een krake rig blijk van instemming uit de mi crofoon komen. Daar begonnen ze weer: de, man nen van Orpheus, de vrouwen van het Schiedams Vrouwenkoor en de muzikanten van de Koninklijke Haagse Politie Muziekvereniging Onderling Kunstgenot, Gedrieën zijn ze op de verjaardag van prinses Beatrix, op 31 januari, voor de radio te horen in het verrukkelijke mu- iekwerkje poppenkast", dat Metn- dert Boekei gecomponeerd heeft. Deze Poppenkast is een bijdrage van onze nationale herdenking 1313— 1963. In Arcade heeft de Nederlandse Radio Unie het werk gisteravond op de band gezet. Dat ging met vallen en opstaan, zoals dat altijd schijnt te gaan. Gijsbert Nieuwland, die het geheel dirigeerde, werd er althans met moedeloos van. Met steeds de zelfde geestdrift tikte hij af en be gon opnieuw. En die geestdrift was m even grote mate aanwezig bij de leden van de twee koren en de mu ziekvereniging. Uw kroniekschrijver heeft er gis teravond met plezier een poosje naar zitten luisteren. Hij zat pal achter tiet zware geschut" trommels, de bekkens en de pauken. En daarom klonk voor hem de Poppenkast wat keroïscher dan Meindert Boekei be doeld zal hebben. Ik heb niet gewacht tot de opna me gereed was. Hoe laat het gewor den is, kan u op deze plaats helaas dus niet worden meegedeeld. Maar dat het inderdaad laat geworden is, neem ik aan. En dat allemaal om u er op 31 jan. van te laten genieten. Nu maar ho pen. dat er die avond niets bijzon ders op de televisie is. Paus Paulus heeft woensdag mgr. J. Willebrands, secretaris van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid onder de christenen, in par- iculiere audiëntie ontvangen.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 2