Officier van justitie in het geweer tegen vrees voor pyromaan Protest bij Koningin 'Het schot spijt ons' Geen akkoord grafische c.a.o. Dertig man redden zich op Noordzee van zinkend schip Aandeelhouder vraagt oneervol ontslag voor twee commissarissen Rotterdammer (17) zakt door ijs - na redding overleden '01 ektimaat' gunstig - en de winst stijgt Onrust onder werknemers goederenvervoer Kolendamp: man overleden Weer aanklacht van Briels Bij schaatsen zeker 6 doelen Cora (11) redt door het ijs gezakte kleuter Hermine Hevermans Gevarieerd .{M$ ratüüéjl dehekuiesk naar sfoutje .zitten kijtei» HET VRIJE VOLK MAANDAG 20 JANUARI 1964 (Van een onzer verslaggevers) Het extra-toeziciit op de brandgevaarlijke houten ge bouwen in Amsterdam en de beloning van 5000,die vrij dag door de gezamenlijke as surantiekantoren in Amster dam is uitgeloofd voor opspo ring van een mogelijke pyro maan, hebben de officier van Justitie, mr. W. K. Baron van Dedem aanleiding gegeven om imet klem te ontkennen, dat iiets zou wijzen in de richtinv van brandstichting bij de bouwkeet van het Vrije Uni versiteits ziekenhuis in de nacht van donderdag op vrij dag. Nader onderzoek Vijf aanhoudingen Geen mededelingen Eerste c.a.o. Oneervol 'Schaduwgcvechlcn' rpot voor kort hadden we in Ne derland voor de olie- en gas- concessie.s alleen te maken met de Nederlandse Aardolie Maatschap pij- Die «tijging zet zich voort, zal naar alle waarschijnlijkheid nog be langrijker worden. Met die capaci teit stijgt de omzet. En met dc om zet de miljardenwinst PAGINA 3 Mr. Van Dedem, die persoonlijk sinds vrijdag het onderzoek naar de oorzaak van deze brand heeft geleld, deelde zaterdag mede dat het uitge breide onderzoek van de Amsterdam se politiedeskundige dr. D. Eskes en inspecteur J. Feetsma van het brand- piket géén sporen van brandstich ting heeft opgeleverd. De stellige indruk bestaat dat een defect aan de carburateur van twee oliekachels in de bouwloodsen de oor zaak van de verwoestende brand ge weest zijn. De officier wil ter verkrijging van de grootst mogelijke zekerheid nu nog drs, S. H. Witte van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag morgen om tien uur een onderzoek laten in- stellin in de nog steeds zwaar door de politie bewaakte puinhopen. Bovendien zullen de oliekachels daarna naar het TNO-laboratorium in Delft gezonden worden voor een nader onderzoek. Mr. Van Dedem wil de uiterste ze kerheid hebben omdat hij meent dat onder de Amsterdamse bevolking geen angst voor een mogelijke pyro maan mag gaan ontstaan. Dat die vrees voor een psychose niet helemaal ongegrond is blijkt wel uit het feit dat herhaaldelijk mensen de vijf-maal-acht opbellen met soms wel heet onbenullige meldingen over mogelijke brandstichters. Een man die zijn hond uitlaat in de buurt van een houten school of een bouwkeet is voor sommigen direct al verdacht. Maar daarnaast komen er ook meer serieuze meldingen binnen, die dan onmiddellijk door de surveillincewa- genbeinannlngen of door de speciale 'vliegende brigades' van de groepssur- veillance ondèi-zocht. worden. AMSTERDAM. (ANP) De oud ste dochter van Herman Heyermans, mevr. Hermine Heijerimms. heeft in een brief aan koningin Juliana ge protesteerd tegen de door de heer A. J. Ligt hart aan de Koningin gezon den brief, waarin hjj de auteur be schuldigt van onoprechte weergave van de werkelijkheid in het toneel spel „Op hoop van zegen". Mevr. Heijermans schrijft onder meer, dat die brief een „volstrekt ongegronde aanval op haar vader behelst", Zij voert aan dat het werk van haar vader, nergens onjuistheden of ongezonde sensatiezucht vertoont. Mevr. Heijermans meent voorlopig te kunnen volstaan met te proteste ren om hiermede de eer, die haar vader wordt bewezen, te rechtvaar digen en de onjuistheid van Ligt- harts „aanklacht" aan te tonen. (Van een onzer verslaggevers) Er heerst onrust bij de werknemers in het nationale en internationale beroepsgoederenvervoer langs de weg. Dat is gebleken tijdens een bijeen komst zaterdagnacht in het Amster damse veilinglokaal Fraseati, waar 300 transportchauffeurs een adres aan de vakcentrales en de regering tekenden. Het waren werknemers van de tien grootste vervoersfirma's in de hoofdstad. De bijeenkomst wa.s belegd door een actiecomité onder leiding van de heer W. Cirkel, dat een federatie „goederenvervoer langs de weg" wil oprichten. De federatie zou pressie op de vakbonden, moeten uitoefenen, teneinde de eisen voor de nieuwe c.a.o. (die in april zal ingaan) hoger te stellen- De groep nationale en internatio nale transportchauffeurs omvat 40.000 mensen, waarvan er volgens het actiecomité 4000 georganiseerd zijn in de erkende vakbonden. De bruto beloning in deze groep be draagt maximaal ƒ100 per week bij 48 werkuren. Het actiecomité zegt met de vakbonden te willen komen tot een 45-urige werkweek met een weekloon van 135 bruto. (Van een oneer ve«Ja#ge*ere) Het pistoolschot in de Albert Cuypstraat te Amsterdam op de 28- jarige automonteur J. Bakker had onder de gegeven omstandigheden beter achterwege kunnen blijven. Dit heeft de korpsleiding van de Am sterdamse politie verklaard naar aanleiding van de schietpartij, waar bij de tipgever van een inbraak, die na een telefoontje van een vrouwe lijke getuige door twee agenten als verdachte werd beschouwd, ren schampschot langs zijn rechteron- derbeen kreeg. Bij deze conclusie, die achteraf door de korpsleiding is getrokken, is, aldus de verklaring, rekening ge houden met de omstandigheid dat de agent in een flits moest beslissen of hij ai dan niet van zijn vuurwa pen gebruik zou maken De verklaring werd afgegeven na dat zondagmorgen de resultaten van het onderzoek naar deze zaak be sproken zijn door hoofdcommissaris H. J. van der Molen, de chef van het bureau Pieter Aertszstraat hoofdin specteur H, G. Hagens. en hoofdin specteur J. Valken als chef van de recherche aan dit bureau, de voorzit ter van de Commissie Pers-Poiitie commissaris H. Kessler en de secre taris van deze commissie hoofdin specteur C. Heijink. In de verklaring wordt verder ge zegd dat na bestudering van de op gemaakte rapporten nagegaan zal worden in hoeverre dit schot nog na dere gevolgen zal hebben. In het bureau zijn inmiddels de vermoedelijke daders van de inbraak opgesloten. Het zijn de 26-jarige tweelingbroers J. S. en L S., beiden sloper van beroep. Verder de 29-jarige zeeman A. B„ en de 25-jarige bar keeper J. S. Hun auto, een grote zwarte Buick, werd aangetroffen in de Handboog- steeg. Later is de eigenaar van de auto, de 25-jarige slager G. N.. ook ingesloten. In het magazijn wordt waarschijnlijk niets vermist. Toen de inbrekers gestoord werden, stond al een voorraad goederen klaar om in de Buick geladen te worden. {Van. onze sociaal-economische redactie) Na het mislukken van de onderhandelingen over de bouw- c.a.o., is nu ook het overleg over een c.a.o. voor het technisch personeel van de grafische bedrijven vastgelopen. De huidige e.a.o.. geldend voor ca. 40.000 werknemers, loopt 1 februari af. ken. juist m de tijd dat het graüsen Zaterdag was het de vierde maal sinds 9 december, dat de delegaties vin werkgevers en van de drie erken de vakverenigingen elkaar aan de cnnferentietafel ontmoetten. Volgens het bondsorgaan Grafia van de bij het NVV aangesloten Al gemene Nederlandse Grafische Be- drijfsbond. moesten de partijen zater dag van elkaar haring of kuit, heb ben. Het was een laatste poging om tot elkaar te komen, zo werd gezegd in een gezamenlijke verklaring van de onderhandelaars die na het over leg werd uitgegeven. De partijen, zo wprd meegedeeld, zijn niet tot resultaat gekomen en zullen zich in eigen kring gaan be raden. Het communiqué zwijgt over de inhoud van de eisen van de vak bonden en het aanbod dat de werk gevers daartegenover hebben gesteld. De onderhandelaars zelf hebben af gesproken aan niemand nog nadere mededelingen over de situatie te doen. We! deelt het laatste nummer van Grafia mee: 'Hoewel op enige belangrijke pun ten toezeggingen van werkgeverszijde werden gedaan, welke het overwegen waard zijn, blijken op andere be langrijke punten de meningen nog ver uit elkaar te liggen.' De ANGB. zo blijkt uit Grafia. 'meent uit de houding van de werk geversonderhandelaars een slinkende waardering voor de arbeid van hun medewerkers in de werkplaatsen te moeten opmaken.' De onderhandelingen zijn afgebro- (Van een onzer verslaggevers) Anderhalf uur nadat het schip was aangevaren door de Noorse tanker Ida Knudsen is zondagmorgen op de Noordzee, tussen de lichtschepen Wandelaar en Westbinder, de öost- duitse vrachtvaarder Kap Arkona <1838 brt.) vergaan. De bemanning van dertig koppen werd door een loodsboot uit Ostende opgepikt. Op de Ida Knudsen (20.592 brt.) onstond brand op het voorschip. (Van een onzer verslaggevers) „Deze beide commissarissen zijn in hun taak in zeer ernstige mate te kortgeschoten. Zij en de vroegere di recteur B. M. Vlielander Hein heb ben niet een beleid gevoerd, dat ver antwoord en nodig was." Dit oordeel heeft de heer W. C. Posthumes Meyes," één van de aan deelhouders, neergelegd in een brief aan het bestuur van de NV Haar lemse Scheepsbouw Maatschappijdie op 29 januari een tweede likwidatie- (Van een onzer verslaggevers) Toen de Ridderkerkse politie van ochtend, gealarmeerd door buren, op onderzoek uitging in de woning van de heer J. Klootwijk aan de Rijks straatweg in Rysoord. trof zij de omstreeks zestigjarige dood aan voor de kachel. Vermoedelijk, is kolen damp de doodsoorzaak van deze al leen wonende vrijgezel. vergadering van aandeelhouders be legt. De twee commissarissen zijn de heren C. W. Brand en H. A. N. Sijt- hoff, aan wie de heer Posthumus Meyes in zijn brief bovendien ver wijt „niet het fatsoen te hebben op gebracht om hun beleid tegenover aandeelhouders te verdedigen of uit een te zetten," omdat, zij op de eerste Iikwidatie-vergadering eenvoudig wegbleven. De heer Vlielander Hein heeft zijn functie inmiddels per 1 maart be schikbaar gesteld en de heer Brand verklaarde zijn commissariaat reeds drie maanden geleden te hebben wil len teruggeven. De heer Posthumus Meyes vraagt in zijn brief aan de agenda voor de vergadering van 29 januari het punt te willen toevoegen, dat aan de beide commissarissen direct ingaande on eervol ontslag zal worden verleend. In een donderdag jl gehouden aan deelhoudersvergadering is de direc teur van de Nederlandse Handel maatschappij, prof. dr. D. C. Renooy tot voorzitter gekozen. Deze zei. vol gens het ANP. dat het voorstel om oneervol ontslag aan de beide com missarissen te verlenen door deze beide commissarissen op de agenda zou moeten worden geplaatst. Gebeurt dat niet, dan zou volgens prof. Renooy geen juridische zeker heid bestaan, of dit voorstel wel in behandeling kan worden genomen. De afwikkeling van deze zaak zou aldus heeft prof. Renooy volgens het ANP verder verklaard, vergemakke lijkt worden, indien beide commissa rissen hun functie zouden neerleg gen. AMSTERDAM (ANP) Massa regisseur Care! Briels heeft van ochtend een nieuwe aanklacht bij de officier van Justitie in Amsterdam ingediend, ditmaal gericht tegen de hoofdredacteur van het Aigcmeen Handelsblad in Amsterdam en de correspondent van dit dagblad in Nijmegen. De heer Briels acht zich beledigd door twee artikelen in het Algemeen Handelsblad, t.w. „Ontstemd over spot in nieuwjaarswens" van 8 ja nuari en ..Kruistocht tegen journa listen" van 9 januari. Aanvankelijk vreesde men, dat ook dit schip verloren zou gaan. maar tegen de middag werd men het vuur meester en zondagavond voer de Noor behouden de Antwerpse haven bin nen. De schepen bleven na de bot sing een uur lang muurvast aan el kaar zitten, maar door de brand op de Noor kon de bemanning van de Kap Arkona. 29 mannen en een ste wardess, niet op de tanker overstap pen, Zij konden, toen hun schip los raakte en snel begon te zinken, in een sloep wegkomen. Ongeveer een half uur hebben zij nog in de dichte mist rondgedreven. Toen werden zij ontdekt door de Belgische loodsen. Op de Noor laaiden intussen de vlammen hoog op. Daar het schip geladen was met 32.000 ton olie vreesde men het ergste. Sleepboten en reddingsboten schoten uit alle richtingen toe. Drie Franse slepers vertrokken uit Duinkerken, uit Vüssingen koos de Belgische Scal- dis zee. met in. zijn kielzog de Rot terdamse bergingsboot Dolfijn. Leen Smit stuurde de Schelde uit Hoek van Holland, maar al deze slepers bleken ten slotte toch niet nodig. De met blusmateriaal uitgeruste sleepboot Zeetijger uit Ostende was het eerst bij de Noor, De tankerbe manning had het vuur tot het voor schip weten te beperken en met de hulp van de Zeetijger kreeg zij de brand snel onder controle. De Noorse gezagvoerder besloot De Belgische loodsboot nr. 4 die de dertig koppen tellende beman ning, van de zondagochtend in de Noordzee na een aanvaring gezonken Oostdultse vrachtvaar der Kap Arkona, naar Oostende bracht. Links op 'de achtergrond de kapitein van het Oostduitse schip, Waldmar Schllcht. toen alle verdere sleepboothulp af te slaan. Hij kreeg toestemming de VVester- schelde op te varen en voer op eigen kracht, voor alle zekerheid nog wei onder escorte van de Scaldis, door naar Antwerpen. Daar maakte men vrij baan en omstreeks acht uur lag de Ida Knudsen, de voorsteven zwaar beschadigd, veilig in de Boudewijn- sluis. Kapitein Schlicht van de Kap Ar kona was toen met zijn bemanning ook ergens in Antwerpen aangeko men. Zij werden op zee overgegeven aan een ander vaartuig. Om half twee stapten zij in Ostende aan wal, vanwaar zij direct per bus naar de Scheldestad werden gebracht. Van daag gaan zij per trein door naar Rostock. Over de toedracht van de scheeps ramp wisten zij weinig te vertellen. De Kap Arkona werd. bij zeer slecht zicht, aan stuurboord gegrepen, ter hoogte van het achterschip. Veel bemanningsleden lagen toen nog te slapen. De bakboordsloep werd bij de aanvaring versplinterd. Voordat, dit schip begon te zinken had de gezag voerder de andere sloep laten strij ken. De tanker, die bij de aanvaring beide ankers verspeelde, was op weg naar Antwerpen. Het. schip is vijf jaar oud en eigendom van de rederij Knut Knutsen te Haugesund. De Kap Arkona. in 1946 gebouwd, was net uit Antwerpen vertrokken naar Syrië. Het met stukgoed geladen schip behoorde toe aan de Oostduitse Staatsrederij. ■Het ambt in de kerk' is het voor naamste thema dat ter sprake komt op hét oecumenische weekeind in het vormingscentrum Bouvigne te Breda. 22 en 23 februari. Deze ge- spreksdagen zijn bedoeld voor protes tanten en katholieken boven de 25 jaar. De leiding berust bij ds. A. T. Besselaar, gereformeerd predikant, en dr. L. Leserauwaet AL S. C. bedrijf herdenkt, dat voor de typo grafen 50 jaar geleden een c.a.o. tot stand kwam. die de eerste was in ons land. Het grafisch bedrijf, er. met name de Amsterdamse dagbladbedrijven, is in de afgelopen maanden enige ma len het toneel geweest van stakingen. Een actiecomité binnen de grafische bonden 'die voor het technisch oer- soneei het verplichte lidmaatschap kennen) veroorzaakte toen onrust. De nieuwste actie van dit comité is de uitgaaf van een eigen, gestencild orgaan, Het comité heeft gisteravond ge reageerd met een verklaring, waarin het de .onderhandelingen 'schaduw- gevechten" noemt. Het verwijt de oonden dat zij de leden niet hebben ingelicht over de inhoud van de :,a.o.-voorstellen. Er zal opening van saken moeten worden gegeven op .edenvergaderingen, aldus her, actie comité. Anders moeten de leden an- 3ere bestuurders kiezen. In de verklaring wordt herinnerd aan de eisen diq het actiecomité vorig najaar heeft gesteld, o.a. 8 percent oonsverhoging per 1 oktober en laar overheen weer 13 percent op 1 februari, alsmede erkenning van het stakingsrecht. Met minder dan deze ?isen mogen de grafici geen eenoe- :en nemen, zo zegt de verklaring. (Van een onzer verslaggevers) Op een voor schaatsers verbo den gedeelte van de Bergsche Plas te Rotterdam is gistermid dag de zeventienjarige groenten- handelaar F, G. A. Kortekaas door het ijs gezakt. Enkele uren later is hij in het Bergwegzie kenhuis overleden. (Van een onzer verslaggevers) Het kordate optreden van de elfjarige Cora Hackman uit de Holnedrechtstraat 14-1 in Amster dam, heeft het leven gered van een vierjarig meisje, dat zaterdag middag door het ijs van de Da Costakade was gezakt. Cora vertelde zelf: 'Ik was met mijn vader naar de bioscoop ge weest en liep aan zijn hand te wandelen. Een paar kinderen speelden op een woonboot. Een klein meisje wilde naar het af stapje springen. 2e struikelde en viel pp het ijs. Ze zakte er door heen. Ik heb de hand van mijn vader losgelaten en ben op het kind afgevlogen. Nou, toen heb ik de hand van het kind beetgepakt en haar vastgehouden. Mijn vader heeft de kleuter uit het water ge trokken," Haar vader vertelde, dat hij pas uit het ziekenhuis kwam en daar door niet in staat was hard te lopen. Zijn dochter was daarom veel eerder bij het door het ijs gezakte kind. dat al enige keren boven was geweest. Een voorbij ganger heeft het onbekend geble ven meisje naar huis gebracht. VJ Het ijs ter plaatse was slechts 2 centimeter dik. Vermoedelijk heeft K. de rode vlaggen, waarmee het verboden gedeelte was gemarkeerd, niet gezien. Drie mannen trachten tevergeefs de jongen met behulp van een lad der uit het water te halen. Dit ge lukte pat toen men de plaats van het ongeluk met een bootje had be- teikt. De jongen werd overgebracht naar het gebouwtje van de ijswacht by het restaurant Lommerryk. waar na toepassing van kunstmatige ademhaling zijn levensgeesten terug keerden. Later is hij in het zieken huis overleden. In het Friese plaatsje Exmorra raakten zaterdagmiddag de 10-jarige Hendrik de Jong en de even oude Albert Dijkstra, beiden uit Bolsward. bij het schaatsenrijden in een wak. Op hun hulpgeroep snelden mensen toe. die erin slaagden een van de Jongens op het droge te halen. Een uur lang is op het drenkelingetje kunstmatige ademhaling toegepast, maar tevergeefs. De andere jongen heeft men na een uur dreggen ge vonden. De 16-jarige E. R. Schoten uit de Fokke Simonszstraat te Amsterdam zakte zaterdagmiddag bij het schaat sen door het ijs van de Lijnbaans gracht. Voorbijgangers hebben ge tracht de jongen, die nog enige keren boven kwam, te redden, maar zij konden hem niet bereiken. Ook poli tie en brandweer slaagden er niet in de jongen tijdig onder het ys van daan te halen. De brandweer hakte het ijs open. Na ruim een uur dreg gen had men het stoffelijk overschot van de jongen geborgen." (K De 9-Jange Johnny Rudolfs uit Hellevoetsluis is zaterdagmiddag op c'e Vestinggracht in zijn woonplaats in een wak gereden en verdronken. Bij Arum in Friesland zakte vrij dagmiddag de 10-jarige Doede de Boer door het- ijs. De jongen speelde met een vriendje op het ijs van een vaart beiden zakten erdoor. Een voorbijganger slaagde erin een van dp jongens te redden. Het stoffelijk overschot van Doede de Boer werd pas uren later gevonden. Bet Parijse modehuis van Jacques Esterel wordt sinds kort opgeluisterd door dit rijk gevarieerde viertal. Van boven naar beneden: 'Lentebloesem' (Euraziatisch), Kesso (Afrikaans,', Yuma (een afstammelinge van de Inca's/ en Isabella (Frans). De Hervormde Emigratiecommissie deelt mee. dat haar werk door de teruggang van de emigratie in de laatste jaren wei is verminderd, maar nog steeds nodig is. Van de 400.000 landgenoten die na de oorlog emi greerden. hebben velen hun weg in de nieuwe samenleving nog niet ge vonden. Het is goed. dat zij bezocht kunnen worden door Nederlandse emigranten-predikanten en kerkelijke sociale werksters. Hpr sociale werk in. de immigratielanden wordt* niet ge subsidieerd en dit betekent een zware last voor de door de emigran ten gevormde gemeenten. De "com missie verzoekt de kerkeraden in Ne derland. een collecte ten bate van haar werk te houden. wel allemaal in het buitenland. Van de Koninklijke Shell Groep woont een kleine 20 percent van de meer dan 500.000 aan deelhouders in Nederland. Een simpel rekensommetje leert, dat dus nog geen tien percent van de aandeelhouders van de NAM in ons land moet worden gezocht. Zolang de NAM-activiteiten beperkt ble ven, drukten de consequenties van deze situatie niet zo zwaar. Thans is echter de Noordzee in de belangstelling gekomen. Groningen kreeg door het daar gevonden aardgas een wereldnaam. In het Wadden gebied is tussen NAM, Caltex en Mobil Oil de concessiestrijd losgebrand. Wanneer het voor een land ooit noodzakelijk is geworden. daar al genoemd; men houdt er rekening mee. dat het reservoir nóg groter zal blij ken! En het lijkt niet gewaagd te veronder stellen. dat de winstmogelykheden voor Shell en Esso in Groningen eerder groter dan kleiner zullen zijn dan dr. Vondeling onlangs becijferde. A ardgas én olie. Wanneer Shell-directeur Schepers zegt, dat de vooruitzichten voor de Noordzee-exploratie 'redelijk goed' zijn, dan wordt het inderdaad tijd, dat wij ons tegen deze exorbitant hoge winsten gaan verzetten. Dat wjj niet langer bande- pa. na de Verenigde Staten de grootste ver bruiker. maar tien percent van zyn behoef te. Op die import drukken allerlei kosten, die de oliemaatschappijen hier echter niet hoeven dragen. Het transport. Kostbare tankers en nog kostbaarder pijpleidingen, vaak over grote afstanden door onherbergzame streken aan gelegd. De NAM kan volstaan met de dage- lykse olietreinen naar Pemis. Haar trans portkosten zijn hier een fractie van die van haar elders werkende zusters. Sinds 1948 heeft ij aan onze olie on geveer een half miljard gulden verdiend. Aan concessierechten ging er ongeveer 50 miljoen naar de gemeenschap. De NAM is. het kan niet genoeg herhaald worden, een zogenaamde werkmaatschappij van twee wereldconcerns, waarvan Esso een Amerikaanse onderneming is en Shell var oorsprong 60 percent Nederlands en 40 per cent Engels. De aandeelhouders van Esso zitten vrij- het vraagstuk van de gas- en oliewinning opnieuw te bezien, dan is dat moment voor ons land nu wel aangebroken. Ook wat betreft het Sloehterens aardgas! De Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft m de betrekkelyk korte tijd sinds de vondsten in Groningen onmogelijk precies kunnen bepalen hoe groot het reservoir daar is. Het is ons bekend, dat In de kringen van Shell en Esso nu reeds over veel meer dan 1100 miljard kubieke meter Gronings gas wordt gesproken. Het getal 1800 miljard is len, alsof w<j maar over een bagatel aan bodemrijkdommen beschikken. Dan moeten we beseffen, dat de conces sievoorwaarden, zoals we ze nu kennen, goeddeels ten voordele strekken van de par ticuliere maatschappijen en hun aandeel houders. En dan moeten we vooral niet vergeten, dat de NAM en straks mogelijke andere maatschappijen hier kunnen wer ken in omstandigheden, die vrijwel nergens ter wereld zo gunstig zijn. Nog moet Nederland 75 percent van zijn aardolie importeren. Nog dekt West-Euro- T\e NAM, en straks eventueel andere maatschappyen, werkt in een geordend land, waar ze zelf geen wegennet hoeft aan te leggen, geschoolde arbeidskrachten vindt en politieke zekerheden aantreft. Die voordelen moeten in Iedere concessie zwaar wegen, óók voor de Noordzee. Want al zal daar de overweging van de lagere transportkosten iets minder sterk pleiten, omdat oliewinning op zee aanmerkelijk duurder is dan op het land. de voordelen blijven er bestaan. In de Noordzee zal de olie immers gewonnen worden in het hart van het olieslorpende West-Europa. Hoe groot dat voordeel is. kunnen we nog met enkele cijfers illustreren. Alleen in 1961 nam de raffinagecapaciteit in de wereld met 91 miljoen ton toe tot 1.420 miljoen. Daar van kwam 30 percent voor rekening van de Westeuropese raffinaderijen.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1