Roemers over het topoverleg: m Pendelbusje brand: 2 doden Hotelhouder bewerkt met operatiemes? O VB tegen voorstel lonen trawlvisserij LINNEN LINGERIE Jonge Surinamer twee jaar naar jeugdgevangenis 3. Belgen bekennen: Er wordt met prijzen geknoeid ■"■■■25 KODIJKO 0NVERH00GDE PRIJZEN MET OPRUIMINGS KORTING STAALKQLOS LIJKT TE1 W iNKEL EN Drankgebruik inde laatste tien jaar gestegen geren voor Jon maand naar Indonesië °A<SV>3o HET VRIJE VOLK MAANDAG 27 JANUARI 1964 PAGINA 3 (Van onze sociaal-economische redactie) Waarom konden er vrijdag in het topoverleg over lonen en prijzen geen spijkers met koppen worden geslagen. Voorzitter D. Roemers van het N.V.V. heeft dit zaterdag te Utrecht nader toegelicht op de afscheidsreceptie van de secretaris van de agrarische bedrijfsbond ANAB, de heer A. de Ruijter. Wij zijn bezorgd over onze economie.' zei de kabinetsdelegatie vrijdag tegen werkgevers en vakcentrales. Wilt u ervoor zorgen dat aan de tien percent loonsverhoging van het Stich- tfngsakkoord stipt de hand wordt gehouden?' (Van een onzer verslaggevers) Twee arbeiders uit Maas tricht, de 27-jarige J. Fransen en de 22-jarige H, Noldus, zijn zaterdagmorgen in de Belgische plaats Tongeren levend ver brand voor de ogen van hun collega's, die geen hans zagen hen uit de wrakstukken van een verongelukt busje te red den. Frontale botsing Prins bij familie ïn Sankt Moritz O O Bondsraad van ANB acliter c.a.o.-beleld alléén 1e klas fabrikaat Gegarandeerd MEENT 31 A TEL. 122200 Schepen botsen op Wester schelde Waarom blijven de staalfabrieken ln Amerika wel grote winsten maken, waarom die in Europa niet? In dit derde arti kel over de crisis ln de Europese staalindustrie van onze Brus sels correspondent Louis Velleman komt een vooraanstaande Belg aan het woord, Pierre van der Rest. In een van de pompeuze ge bouwen waarin de Europese staalindustrie zich gebundeld verschanst, vonden we Pierre van der Rest, in de Belliard- straat te Brussel. Van der Rest Is voorzitter van het machtige Belgische Verbond van Hoogovens en Ijzersmel terijen. Hij zei; 'Voor uw lezers moet een van de Intrigerend- ste vragen zijn: waarom heerst in de Verenigde Staten nog geen crisissfeer, waarom hier wél? Sf 'v «pS-V A ZZZZZ-$2«S3 I ui ii min ii iiiiiiiiiiiiiii ii n ii iiMiiiiiiii mi ■iiiiiiiiii mi ■■••■••■■ui mini minimum immuun 'Strikt 10 percent' niet gegarandeerd Antwoord van de vakcentrales: 'GIJ weet dat wij achter het Stichtingsak- koord staan. Maar een stipte uit voering ervan hebben wij niet in de hand. Wij kunnen daar dus niet voor zorgen.' Verbazing bij de regeringsploeg, die .blijkbaar op dit antwoord niet had ge- 'rekend. Waarop woordvoerder Roe mers van de vakcentrales aan de mi nisters uitlegde dat zij. de vakcentra les. er deze keer niets voor voelen uit het economische kaartspel de zwarte piet te nemen. De positie van de vakbeweging is al tarenlang ondermijnd doordat werk gevers bij c.a.o.-onderhandelingen en dergelijke uitriepen: 'Wij willen wel hogere lonen betalen, maar helaas mag het niet van de vakcentrales'. Wanneer de vakcentrales het nu op zich nemen om partijen als het ware te dwingen tot stipte naleving van het Stichtingsakkoorü. dan keert de toestand van ondermijning opnieuw terug. Trouwens, xo werd aan de ministers ie verstaan gegeven, het slagen van het loonbeieid is grotendeels afhan kelijk van de mate waarin regering en bedrijfsleven de prijzen in de hand weten te honden. In het overleg van vrijdag, zo deel de de heer Roemers te Utrecht nog mee, konden de centrale organisaties van werkgevers, boeren en midden standers de regering al evenmin de garantie geven dat de 10 percent trens niet zou worden overschreden tn de afzondelljke bedrijfstakken of on dernemingen. noch ook dat er overal strikte prijzendlscipline zou heersen. De kabinetsdelegatie was op deze standpunten blijkbaar niet voorbe reid, zo legde de heer Roemers uit. Daarom heeft zij beraad gevraagd tot vrijdag 31 januari. DEN", HAAG (ANP) Het is onjuist te spreken van een stabilisatie van het hoofdelijk gebruik van alcohol houdende dranken, omdat het drank gebruik in de laatste tien jaar een stijgende iijn vertoont, vooral voor bier en wijn. Het verbruik ligt veel hoger dan voor de oorlog. Dit zei drs. J. J. de Bruin, mede werker aan het wetenschappelijk bureau van het Kïï. Hij was een van de vele sprekers die zaterdag In Den Haag op het demonstratieve con gres van de Nationale Commissie te gen het Alcoholisme (NCA) uiting ga ven aan hun bezwaren en ongerust heid over het ontwerp "Drank- en Horecawet", dat binnenkort in de Tweede Kamer in behandeling zal komen. De secretaris van de commissie- drankwet van de NCA, de heer M. J. Maas, vatte tot slot nog eens samen waarom de drankbestrijding tegen, het wetsontwerp gekant is. Hij zei o.m. dat de drankbestrijding het een illu sie achtte te menen, dat de gevaren van het toenemend alcoholisme afge wend zouden -kunnen worden door een beroep te doen op het verant woordelijkheidsbesef van de ander- nemers in öe Horeca-bedrijven. Het busje reed gevolgd door twee auto's van dezelfde firma, over de Maastrichtersteenweg in de richting Namen, waar de arbeiders (tien in to taal) werken bij een glasblazerij. Het busje raakte in een slip, kantelde en schoof via een geparkeerde auto op zijn zij tegen een lantaarnpaal. De mannen uit de twee vcigwagens zagen kans om zes inzittenden uit de wTakstukken te bevrijden. Twee an- 'deren konden nadat stukken plaat staal waren weggebroken, eveneens 'worden gered. Met vereende krachten probeerde men het busje rechtop te zetten. Het krassen van de carrosserie over de keien veroorzaakte echter vonken. Doordat de benzinetank bij het onge luk was lekgeslagen, stond het busje plotseling in lichter laaie. De redders moesten in paniek toe zien, hoe hun twee collega's met het busje verhandden. Een brandweerwa gen kon ook geen redding meer bren gen. De brandweerlieden moesten nog alle moeite doen om de huizen in de buurt voor brand te behoeden. Zes inzittenden van het busje wer den met ernstige verwondingen in 'n ziekenhuis opgenomen. Het waren A. van Vucht (19), H. Tans (19). T. Las- sauw (44) en zijn..zoon. Josph 119) J. Koekelkoren (43». -eUrn uit Heer, en P. Koopmaus (21) uit Maastricht, Twee mensen verloren zondag het leven bij een frontale botsing tussen twee auto's onder Lettelberg bij Gro ningen. Het waren de besuurder van een der auto's, de 47-jarige P. Kooi en zijn passagier K. Antuma. oemen waren afkomstig uit Bedum. Een der de inzittende, J. Rutgers uit Bedum, werd ernstig gewond. De andere auto, afkomstig uit Am sterdam, was met DWS-supporters onderweg naar een voetbalwedstrijd. De bestuurder W. Kooiman en een van" zijn passagiers, de 27-jarige Th. Boshoff, liepen vrij ernstige verwon dingen op. Mevrouw E. Kooiman- Kamp kreeg inwendige kneuzingen en de 26-jaiige J. Jelleman werd licht gewond. DEN HAAG (ANP) Prins Bern- hard is zondag aangekomen in Sankt Moritz. waar hij enige dagen bij familie zal doorbrengen alvorens zich op 1 februari in Innsbrück bij de Koningin en de prinsessen te vcegen, die daar die dag zullen arri veren voor het bijwonen van de Olympische Winterspelen. De afsluiting tan het Haring vliet is in een nieuwe fase geko men. Zaterdag is bij Werkspoor in Utrecht de eerste van de 34 schuiven voor de spui sluizen in de dam op een ponton gelegd. Het 200 ton ztcare gevaarte komt deze week bij de bouwput aan. Het transport is het eerste van 136 retourvaarten met schuiven en. ander zwaar materiaal. De schuiven worden opgehangen aan de zogenaamde nablaliggers. Over enkele jaren zullen ze -weer een zeegat hebben afgesloten. Op de foto het begin van het transport bij het Utrechtse be drijf. China en Roemenië hebben be sloten nauwer samen te werken op cultureel gebied en op dat van de wetenschappen, het- onderwijs, de kunst, radio, televisie en sport. Dit meldt het persbureau Nieuw-China. De Chinese zaakgelastigde in India. Tsjen Tsjao Toean, heeft zon dag in New-Delhi een bijeenkomst ter" viering van de dag van de repu bliek verlaten, toer, drie Indische of ficieren werden onderschelden wegens hun moed tijdens de Chinees-Indi sche grensgevechten in 1962. AMSTERDAM (ANP) De 69-jarige Amsterdamse hoteleigenaar P. Hillen is in de nacht van zaterdag op zon dag levensgevaarlijk gewond geraakt, toen de 21-jarige Hagenaar P. S. met een vlijmscherp mes zijn gezicht open sneed. Door snelle bloedtransfusie is men erin geslaagd het leven van de man, die veel bloed had verloren. t« redden. Zaterdagnacht om vier uur arri veerden een dame en een heer bij Hotel Hillen aan de Amsterdamse He rengracht. Het paar nam een kamer en reserveerde een tweede kamer voor een vriend, die later zou komen. Toen (Van een onzer verslaggever*) Zeven leden van politieke jonge renorganisaties in Nederland zijn za terdag van. Schiphol vertrokken naar Indonesië voor een studie- en good- willreis van vier weken. Zij zullen contacten leggen met Indonesische jongeren om wellicht in de toekomst te kunnen komen tot een regelmatige uitwisseling van groepen. De Nederlandse delegatie staat on der leiding van drs. A. M, de Boo. De voorzitter van de Nederlandse Politieke Jongeren Contact Raad. W. Buys jr., secretaris van de NPJCR, C. Balkenenden (Arjos), P. Dankert (f.j.g.p.v.d.a.), M. Hulst (f.ch.j.g.), H. P. J. Joosten (k.v.p.j.g.), en jonkvrouwe N. H. Laman Trip ij.o.v.p.) De heer Dan kert (30) adjunct-internationaal se cretaris van de Party van de Arbeid, zal vanuit Indonesië waar hij waar schijnlijk ook een gesprek met pre sident Soekarno zal hebben, regel matig in Het Vrije Volk zijn erva ringen weergeven. De bondsraad van de bij het NVV aangesloten Algemene Nederlandse Eouwbedrijfsbond heeft zaterdag te Amsterdam het mislukken van de c.a.o,-onderhandelingen in het bouw bedrijf besproken. Na een uiteenzetting van bonds voorzitter C. Brandsma keurde de bondsraad eenstemmig het beleid van de onderhandelingsdelegatie goed. Er zijn intussen nog geen tekenen die erop wijzen dat werkgevers m vakbonden het op 16 januari vastge lopen c.a.o.-overleg zullen hervatten. In de bouwwereld heerst de indruk dat de aannemers eerst klaarheid willen hebben over de kwestie yai» de nsicociausule. dat is de doorbe- rekening van gestegen lonen en Prij zen bij onderhanden zijnde werken. Op 5 februari is daarover w'ter leg met de regering, aeze vnena, ae Hagenaar p, s. arri veerde. ontstond er onenigheid tussen de drie gasten, waarop de hoteleige naar eri zijn zoon de laatst gearri veerde gast naar buiten werkten. Ook het paar moest later het hotel verlaten, omdat de hoteleigenaar geen moeilijkheden, wenste. Hij betaalde het logiesgeld terug. S. was Inmiddels naar het Binnen gasthuis gegaan om enkele schram men, die hij in het hotel had opge lopen. te laten verbinden. Later belde hij weer bij Hotel Hillen aan. Toen de eigenaar de deur op een kier open deed, om te kijken wie er was, kreeg hij een paar halen met een vlijm scherp mes over zijn gezicht. Men heeft de Hagenaar nog niet kunnen achterhalen. Gebleken is dat men in het zieken huis, waar S. werd behandeld, een operatiemes mist. Het is niet uitge sloten dat de hoteleigenaar met dit me> -i-'-t- wsrd. Het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties (OVB) heeft zich in een brief tot het college van riiks- bemlddelaars gewend om bezwaar te maken tegen het verzoek van dc drie erkende vakorganisaties voor opva renden ter visserij om dc loonrege ling 1963 met aanvullingen en wijzi gingen voor 1964 algemeen verbin dend te verklaren. Advertentie I.M. Dit is voor Kodijko een ere zaak, Zolang de voorraad strekt, boft U nog geweldig !1 Het OVB, dat rechtspersoonlijkheid bezit, treedt in zijn schrijven op voor de bij dit orgaan aangesloten BVZ, Bedrijfsorganisatie voor Zeevarenden, welke laatste vereniging nog geen rechtspersoonlijkheid heeft verkre gen. Het OVB wijst er in zijn schrij ven op. dat ln de BVZ 1400 vissers zijn vertegenwoordigd, meer dan de helft van de gediplomeerde beman ningsleden van de gehele vissersvloot en vermoedelijk meer dan alle ande re georganiseerde werknemers ln de visserij te zamen. Het OVB gelooft, dat de in de BVZ georganiseerde vissers op grond van de wet terecht bezwaar kunnen maken tegen de loonregeling, zoals die tussen de werknemers en de er kende vakbonden Is overeengeko men en het formuleert in de brief aan het college van rijksbemldde- laars een aantal desiderata voor 'n loonregeling, die voorziet in de vol gende voorwaarden. 1. Alle vissersschepen moeten voor taan varen onder eenzelfde rechts bestel. te weten: een vast loon met daarboven en onafhankelijk daarvan een vast deel der besom ming, 2. Alle visserijcontracten moeten binnen het arbeidsrecht worden getrokken en alle vissers moeten deel krygen aan de sociale verze keringswetgeving in de ruimste zin 3. Voor kotters gelde een weekloon van 125 bruto per matrozendeel plus 15 pet. van de besomming, te verdelen tussen de opvarenden naar rang; 4. Voor de trawlers en loggers gelde een maandloon van 300 bruto per matrozendeel, plus 1 pet. van de opbrengst van de verse vis en 1,3 pet. van de opbrengst van de gezouten vis, alles per matrozen- deel, dus naar rang. (Van een onzer verslaggevers) E. H.. die twee jaar geleden n**- Nederland kwam om een vak te leren, doch in Amsterdam terecht kwam 'in de ^i%v®"1?Uheertnde souteneurs op de Zeedijkheeft de Amsterdamse rechtbank TE?iaas een gevangenisstraf van twee jaar, door te brengen ln de ■J^dpvan- genis, opgelegd. Daar bestaat voor hem de mogelijkheid zich alsnog ln een vak te bekwamen- D« jongeman had zich onder, meer schuldig gemaakt aan een reeks diefstallen, onder meer hij zijn werkgever en diefstal uit een geparkeerde auto. Het kwalijkst nam de officier van Justitie hem. dat hij de 63-jarige eigenaar van een kledingwinkel op de Zeedijk toegetakeld had, toen deze ontdek te. dat de jongeman een greep in de fcassala deed. Eerder had hij uit dezelfde zaak al 2400 gestolen. De eis luidde: een jaar en negen maanden met aftrek. Aan de 21-ja. ge H. N„ vriend en landgenoot vr< H, die hem by een van de d 'stallen geholpen had. werd na een els van acht maanden met aftrek zes maanden met aftrek opgelegd. De president van de rechtbank had in deze affaire ernstige kritiek geuit over de voorlichting over Surinamers die naar Nederland ko men. Hij deed dit naar aanleiding van het feit. dat de jongste ver dachte ln Suriname reeds een aan zienlijk strafblad had en omdat er in het reclasseringsrapport geklaagd werd, dat Surinamers over Neder land te weinig werden voorgelicht. Advertentie I.M TUSSEN NEUS EN LIPPEN Handig voor onderweg en maar 5'j cent! In Atlanta, in de Amerikaanse staat Georgië, zijn zondag ongeveer zeventig arrestaties verricht na bot singen tussen negerstudenten die de monstreerden voor een uitsluitend voor blanken toegankelijk restaurant, en een aantal klanten van deze zaak. Er vielen enkele lichtgewonden. ("Var, een onzer verslaggevers) Op de West-erschelde bij West- kapelie is zaterdagavond omstreeks zeven uur de Liberiaanse tanker M&riasni (17502 brL) met het Noorse schip de Sunny Prince (65.087 brt.) in botsing gekomen. Er ontstond een groot gat aan de stuur-- boordzijde van de Sunny Prince ach ter de brug op zeven voet boven de zeespiegel.. Het schip maakte aan vankelijk 25 graden slagzij. Op het moment dat de bemanning op het punt stond om van boord te springen in de langszij gelegen loodsboot, werd de situatie ten goede gekeerd. De Sunny Prince kon be geleid door de drie sleepboten Ylis- singen bereiken en keerde later voor reparatie terug naar Antwerpen. Amerika is de grootste staal producent ter wereld. De basis in Amerika is anders. De Amerika nen reguleren hun produktie. Als overvoering van de markt dreigt, krimpen :-e in. Ze fabriceren naar behoefte, met een oog op hun or derportefeuilles. De Amerikanen fokken dus geen voorraden, die ze ten koste van alles moeten afzet ten. Ze voorkomen daarmee prijs- bederf, marktverstoring. Maar voor de Amerikanen is het veel makkeiyker te produceren naar behoefte dan voor ons. Als de Amerikanen draaien op zestig percent van hun produktiecapaci- teit maken ze nog redelyke winst. Laat staan als ze werken wat ook wei voorkomt op tachtig of negentig percent. Wij in Europa benutten ongeveer tachtig percent van het potentiële productieappa raat. En daarmee zijn we al margi- ïaal, nraken we bijna geen winst Dat betekent natuurlijk, dat de \merikanen veel en veel efficiën- er weten te produceren dan wij, ondanks hun hogere arbeidslonen. 2e zijn moderner." Ir, Luxemburg, !n IJmuiden en ■ri Duisburg wordt de Belgische laalindustrie verweten staal uit e verkopen tegen afbraakprijzen, .•er beneden de officiële prijzen, lie volgens de KSO-reglementen epubliceerd moeten worden. De heer Van der Rest zegt daar van: "Het is juist, tot op zekere hoogte. Mijn groep telt tientallen zeer kleine bedrijven, totaal zijn we gewenzeventig percent van onze produktie te exporteren. Wat ■loet men dus? Men probeert vóór aUes het bedrijf draaiende te hou den. En wei door.- méér te pro duceren en daardoor de kosten per ton te drukken er. ook op de slech te markt nog te kunnen meedoen. Dus: siechte prijzen door te veel aanbod (overproduktie) leidt bij ons tot... meer aanbod, meer over produktie. W« hebben geen enor me thui arkt, zoals de Amerika nen. E t is exporteren of sterven. Doe 'raaien, anders ga je er aan. Ik gee' toe, geen ideale toestand. Maar weinig aan te veranderen onder de huidige verhoudingen.' Van. der Rest somt andere ge volgen op. Er wordt bezuinigd op noodzakelyke Investeringen, Juist in België zo nodig. Doordat de Belgische kolenmarkt jaren lang beschermd was, konden de Bel gische staalfabrikanten niet profi teren van de lage Amerikaanse cokespryzen. (Nederland kon dat grotendeels wel. Nederland heeft het op het ogenblik in Europa het minst moeilijk, ook al doordat de Nederlandse staalindustrie wel in zijn totalite.7 zeer modem is). De invoerrechten van de EGKS- landen worden hoger, ze gaan op bevel van de Hoge Autoriteit van bijna vier, van vijf en zes per cent naar negen percent. Pierre van der Rest en zijn collega's zijn daar verheugd over. Ze kregen daarmee wat ze vroegen. En iets zal de extra-bescherming aan de buitengrens wel helpen. Evenals het feit, dat de invoer van staal uit communistische landen wat wordt afgeremd. Maar ook de staalfabrikanten zelf (of hun vertegenwoordigers) weten en geven toe dat de verho ging van de invoerrechten slecht* een lapmiddel is. De kwaal biyft en het verhaal wordt eentonig overproduktie. Men beweert ook: 'Het KSO-verdrag voldoet niet meer. 'Het is gemaakt !n een rijd van schaarste, het voorzag grotendeels in bescherming van dé consumenten, dat was toen ook no dig. Maar nu is de balans naar de andere kant doorgeslagen. Het verdrag werkt niet meer goed..." Bij August Thyssen-Hütte rijden ze 'e trots over het onmetelijk* terrein. Negen machtige hoogoven* priemen in de geelbruine, verpes te lucht, ze maken eik drie duizend ion staai per dag, ze hebben eik zeventig tot negentig miljoen gul den gekost. Zoals bij Breedband in IJmuiden dendert bij Thyssenstahl een ver vaarlijke slang piatstaal over eet» elektronisch bediende machine. Dit is een van de bedrijven, waarin da mens, zielig zonder oorkleppen, da slaaf Hjkt van het monster, dat hij zelf bouwde. En dan rijden ze je naar de complexen in aanbouw helrood, blauw en geel. 'We willen bewijzen dat onze zware Industrie niet grauw in het landschap hoeft te staan.' Vijf duizend ton staal per dag zal hier straks geproduceerd wor den, kosten 650 miljoen D-Mark. En wat zei dr. Hans-Gtinther Sohl ook weer, de voorzitter van de Duitse Vereniging van Ijzer- en Staalfabrikanten: "Es 1st kurz gesagt elne schlechte Entwick- lung.' Sohl is óók president van da Raad van Bestuur van Thyssen- Hütte! Jf -f" - risZ -dSVjCt I 'JSAxKsr ;«%Sk Helrood, blauw en geel. 'We willen bewijzen, dat onze *w are industrie niet grauw In het landschap hoeft te suan.'

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1