ja graagt Nieuwe drankwet met (nog) niet te peilen gevolgen Stichting op bres voor openbaar onderwijs Ondernemingsgulheid heeft dubbele bodem 'eé/en luchtig zachteïl %UWe^ Onbevoegde hielp chirurg in ziekenhuis FEDERATIE WIMPELT EIS CRESCENDO AF 1 T weeduizenciste schip al twee dagen eerder Brand teistert papierfabriek 26 uur lang Man zat straf uit voor vriend Minister: geen oordeel over classificatie Premielening Zuid-Holland Verbolgen 4 120 banden vermeld Bandenprikkers aangehouden Brand in Almelo: ze<? mensen dakloos Agrarisch congres Partij van de Arbeid Harmonie rebelieeri li HET VRIJE VOLK DINSDAG 28 JANUARI 1964 PAGINA 3 (Van onze landbouwredaeteur) De prijs ran de eieren is voor de zoveelste keer ingestort. In Barneveld en Roermond brachten eieren de laatste dagen niet meer dan acht en een kwart tot negen cent per stuk op. En dat is een prijs, waar de pluimveehouders dik aan te kort komen. Er zijn dus weer veel on tevreden gezichten en het vervelende, zeker voor de pluimveehouders, is dat er voorlopig nog geen verbetering in zicht is. Tenzij het nog keihard gaat vriezen. Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren heeft een actie aangekondigd om de verbruikers opmerkzaam te maken op de lage eierprijzen, maar zo is daar gezegd dan moeten die lage prijzen ook in de winkel gelden. De verbruikers zouden volgens het schap nog steeds veertien cent voor een ei moeten betalen. Er zijn echter talrijke winkels, waar eieren voor twaalf cent per stuk of minder te koop worden aangeboden. AMERICAN CIGARETTES FINE U.S.A. Voervoorschriften Het ei kost heel wat hoofd brekens (Van onze parlementsredactie) Op 25 augustus is een ontwerp voor een nieuwe drankwet bij de Tweede Kamer ingediend. Het ligt in de bedoeling, dat het ontwerp donderdag 29 januari in openbare behandeling komt. Een leder die mee-verant- woordelljkheid draagt voor het akkoord over de lonen van ok tober, leeft in deze dagen niet als een zorgeloze flierefluiter. Al naar gelang van de plaats die men in het maatschappe lijk leven inneemt, kijkt men angstig naar loonkostenstij ging, prijsontwikkeling, beta lingsbalans of werkgelegen heid. Geen schrikdraad Weinig overzichtelijk door A. H. KLOOS tweede voorzitter van het NVV Consumentensteun GEEN OORDEEL MEER GEBRUIKT EEND AAN HANDEL GULPEN (ANP) De harmo nievereniging Crescendo in Gulpen wil zijn wimpel. De blauwe wimpel die de r.-k.- feüeratïe van diocesane mu- ziekbonden in Nederland pleegt uit te reiken aan haar korps dat het best weet te musiceren. is «L tf Prij zen op eiermarkten gedaald tot 8 a 9 cent tn deze rubriek vermeldt Het t/nje Volk zonder commentaar tref fends uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die war- tn geciteerd. Geen vakbondsbestuurder van be sprekingen komende (ongeacht wat werd bereikt), slaagt er meer in rijn mensen tevreden te stellen. Men heeft geen belangstelling meer voor ver beteringen, welke voor hen wer den verkregen. Men heeft zijn be langstelling ergens anders nodig. Op het prijzenfront. Want maar al tegoed heeft de werknemer in de ga ten. dat hij bij de situatie, welke be zig is te ontstaan, alleen maar de figuur is die dat, wat hij meer ont vangt, maar heeft door te geven. Het staat voor hem al lang vast, dat er ondanks de verkregen loonsver hoging van verbetering van zijn po sitie slechts In geringe mate sprake zal zijn. Daarom Is men verbolgen, soms zelfs op onverantwoorde wijze. Er Is bezig een stemming te ontstaan die redelijk overleg moeilijk, zo niet on mogelijk maakt. Uit Welvaart,bondsorgaan van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale (NW). Be vulkaan de Etna is weer ac tief. Uit de noordoostelijke krater worden lava en rook gestoten. Zoals dat wet meer het geval Is ge weest bij dalende prijzen voor agra rische produkten Is er dus weer een ruzie te verwachten tussen hoeren en middenstanders. En daarmee komt men dan meteen terecht bij de wel wat wonderlijke manier, waarop in Nederland het ei wordt behandeld en verhandeld. Er is bijna géén produkt dat zo lang onderweg is en zoveel handels schakels passeert als het ei. Die lange weg komt de versheid niet ten goede. Daarom kopen veel huisvrouwen eieren, waarvan de leverancier be weert dat- hij ze rechtstreeks van de boerderij heeft Een vers ei is alles in Nederland, maar de meerderheid van de Nederlanders blijkt niet te weten hoe een vers ei smaakt en weet bovendien niet dat bij een ei ook de kwaliteit nog meetelt. Verse eieren kunnen kwalitatief zéér slecht zijn. Goed anderhalf jaar geleden is daarom in Nederland het merkel ge ïntroduceerd. Het initiatief daartoe ging soms uit van grossiers, soms van grootwinkelbedrijven. Anderhalf jaar ervaring met de verkoop van merk- eieren heeft tot- de conclusie geleid dat het nog niet zo bijzonder best gaat. En daarvoor zijn een aantal oorzagen. Advertentie LM. KOX5* Mtr.ö/ 1 R1663 Albert Heyn verkoopt merkeieren. Ze zijn wat duurder dan losse eieren, rnaar dat is aan de kwaliteit duide lijk te merken. Enige tijd geleden is bekend gemaakt dat Albert Heyn zelf een plulmveebedrtjf ging oprichten. 'Waarom?' hebben wij gevraagd. 'Omdat wij onvoldoende eieren van goede kwaliteit geleverd krijgen.' was het antwoord. 'We zouden véél meer merkeieren kunnen verkopen wan neer we ze maar hadden.' De merkwaardige ontwikkeling doet zich nu voor dat een grootwin kelbedrijf de boeren wil gaan leren hoe zij de eieren kunnen produceren, die de verbruikers graag willen heb ben en daar kennelijk graag ook wat méér voor willen betalen. De plannen houden namelijk in dat samen met een deskundige een voorbeeldbedrijf gesticht zal worden. De boeren kun nen daar zien wat er van hen ver langd wordt en wat zij er aan kun nen verdienen. Bij de merkeieren gaat het niet alleen om de versheid, het gaat ook om de kwaliteit. Op de verpakking van sommige merkeieren staat tot wanneer zij verkocht mogen worden. Op andere verpakkingen staat wan neer zü verpakt zijn. Eén tot twee dagen vóór die verpakking zijn zij gelegd en de huisvrouw heeft dus via het datumstempel een duidelij ke controle op de versheid. De kwaliteit van een ei is in ster ke mate afhankelijk van het voer dat de kippen Inrijgen. Pluimveehou ders. die hun eieren voor de 'merk- verkoop' leveren, krijgen voorgeschre ven welk voer zij aan hun kippen moeten geven. Bovendien moeten zij er voor zorgen dat de schalen van de eieren schoon zijn. Vuile eieren ver minderen in kwaliteit, vooral wan neer men het vuil eraf probeert te wassen. Tegenover deze extra zorg, die de pluimveehouders aan kippen en eieren moeten besteden, staat echter ook een hogere opbrengst. Maandag kregen de pluimveehouders bij de eiermijn in Roermond 1,32 per kilo, merkeieren brachten voor de boeren op diezelfde dag echter 1.47 per kilo op. Andere leveranciers van merk, eieren zeggen dat er nog maar weinig vraag naar is. Véél winkeliers willen ze niet in hun assortiment opnemen. "Het publiek wil wel betere eieren, maar het is niet bereid er méér voor te betalen.' zei men ons. 'Bovendien is er onder de boeren nog maar wei nig animr. Het zal nog wel een paar jaar duren voordat het merkei inge-' burgerd is. 'In de praktijk gaat het er nog steeds om hoe goedkoop een el is en niet hoe goed.' zei een andere leve rancier. Maar daar staat weer tegen over dat er niet méér eieren worden gekocht wanneer ze goedkoop wor den. Bat heeft de praktijk In het verleden duidelijk bewezen. 'Pas wan neer de eieren duurder worden wil iedereen ze hebben,' zei een van de leveranciers met wat spijt in zijn stem. 'Goedkope eieren zijn niet ge liefd.' Intussen staat het ei op de mark ten weer laag genoteerd. De belang rijkste oorzaak is de sterk gestegen produktie in West-Duitsland en een vrij grote invoer uit Oosteuropese landen in "e bondsrepubliek. De eierproduktie wordt bovendien nog ve-timuleerd door de naar verhou ding -achte winter. Wanneer het hard zou gaan vriezen zouden talloze kippen gaan staken, nu produceren zij een ei per dag. (Van een onzer verslaggevers) De toeneming van het scheepvaart verkeer op Botterdam gaat door. Vanmorgen om half acht werd het tweeduizendste schip van het Jaar alweer geregistreerd en dat was dagen eerder dan in het recordjaar 1963. Het tweeduizendste zeeschip was de Nederlandse Shell-tanker Kalydon (12.107 brt.), die met een lading olie van Londen kwam en afmeerde In de Eerste Petroleumhaven. De lading was bestemd voor Van Ommeren. (Van een onzer verslaggevers) Tientallen tonnen papier zijn ver loren gegaan bjj de brand, die vanaf half drie zondagmiddag tot maan dagmiddag half vijf heeft gewoed in de opslagplaats van de Papierwaren- fabriek-Groothandel A. van Waar denburg op de Vissersdqk te Gorkum. Duizenden kilo's papier, bestaande uit pakdozen, pakpapier, voorraad- lijsten, papieren zakken en balen, die tot aan de zoldering van het pakhuis lagen opgeslagen, bemoeilijkten, het werk van de brandweer, die de weg naar de vuurhaard versperd zag. Daardoor kon het vuur, dat behalve de opslagplaats ook het ingebouwde woonhuis van de familie Van Waar- denburg gedeeltelijk verwoestte, zich ongehinderd een weg door de enorme papiervoorraad vreten, hetgeen met grote rookontwikkeling gepaard ging. Tegen drie uur maandagmiddag smeulde het vuur nog steeds; de brandweerlieden, die van perslucht maskers gebruik maakten, konden omdat de vloeren van de zolder door gebrand waren, de zich verplaatsende vuurhaard niet bereiken. Tegen vier uur slaagde men erin een berg papier, waarachter het vuur schuilging, om te gooien en even later was de brand geblust. De opslagplaats was toen in een troosteloze ruïne van geblakerde moren en natte papienresten veran derd. De schade loopt tn de honderd duizenden guldens. (Van een onzer verslaggevers) Be Gorktunse politie heeft maan dag twee jongens in de leeftijd van twintig jaar aangehouden, die ervan worden verdacht In de nacht van zaterdag op zondag In bet centrum van Gorkum honderdtwintig auto banden te hebben stukgesneden. Eén van de jongens, die uit Gor kum afkomstig zijn, heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. Zondagmorgen kwamen automo bilisten, die hun wagens in de bin nenstad hadden geparkeerd tot de onaangename ontdekking, dat er „bandenprikkers" aan het werk wa ren geweest. Bij de meeste auto's bleef de schade tot twee banden beperkt, maar bij enkele auto's, die op wat stillere plaatsen geparkeerd stonden, werden vier banden stukgesneden. (Van een onzer verslaggevers) De 25-jarige Hongaar J. S, uli Wanne (West-Duitsland) heeft rond de jaarwisseling 1961'62 in het Huis van Bewaring te Maastricht een paar weken gevangenisstraf op geknapt voor zijn boezemvriend er landgenoot, de 26-jarige G. T. uil Hoensbroek. G. T-. die in juli 1961 tot veertien dagen veroordeeld was omdat hij in Bygelshoven onder invloed een auto had bestuurd en daarbij brokken maakte, had zijn vriend honderd gul den voor deze bereidwilligheid gege ven. In 1962 werd T. tot twee jaar veroordeeld nadat hij in Heerlen een achttienjarig meisje had doodgere den. Hij zit die straf op het ogenblik uit in de gevangenis te Norg. De Heerlense politie ontdekte vorig jaar al dat niet G. T. maar zijn land genoot J. S. veertien dagen op kosten van het rijk in Maastricht had door gebracht Zij slaagde er echter niet in hem op te sporen. Eind vorige week meldde S. zich echter bij de vreemdelingenpolitie te Heerlen om zijn vluchtelingenpas te laten ver lengen, waarop de politie de volko men verbouwereerde Hongaar in de kraag greep. Vrijdag werd G. T. uit Norg ge haald. Na langdurig verhoor viel hij door de mand. J. S. is gisteren voor de officier van Justitie geleid en te Maastricht ingesloten. Beiden zullen worden vervolgd: G. T. wegens uit lokking tot oplichting en J. S. we, gens valsheid in geschrifte. Het voornaamste kenmerk van het ontwerp is, dat het stelsel van het maximumaantal vergunningen zal worden afgeschaft. Iedereen die 25 jaar Is. aan de normale vesti gingseisen voldoet en van goed ze delijk gedrag is, kan een café of slijterij beginnen. Daarnaast bevat het ontwerp in zijn BS artikelen natuurlijk nog meer bepalingen. Zo zullen er bijzonder# eisen gesteld worden aan de loka len waarin sterke drank zal worden verkocht. Het is echter één van de bezwa ren die de kamerleden in hef voor lopig verslag hebben kenbaar ge maakt. dat er heel veel onder (Van een onzer verslaggevers) 'Het is de gewoonste zaak van d« wereld, dat in Nederlandse zieken huizen buitenlandse assistenler werken zonder de in ons land ver eiste papieren.' Dit deelde de di recteur van het St. Jozef zieken huis in Eindhoven mee. Dez» mededeling werd gedaan naai aanleiding van het verblijf vaa twee maanden in het ziekenhui! van een jongeman, waarsehijnlijt een Brit, die zich heeft uitgegeven voor medicus. Hij zou volgens zijn verklaring zijn examen in Parijs hebben afgelegd. In Eindhoven maakte hij kennis met een meisje van 'gegoede stand'. Haar vade rstuitte bij het inwinnen van nader' gegevens over de jon geman op enkele onwaarschijnlijk heden. Hij lichtte de directie van het ziekenhuis in die de 'assistent' aan de tand voelde. De jongeman vertrok binnen het uur. spoorloos. (Van een onzer verslaggeefster#) Organisaties van ouders, leraren en onderwijzers heb1*» samen met de vereniging Volksonderwijs een Stichting Contactcentmm Bevorde ring Openbaar Onderwijs opgericht. Belangrijkste taak van deze nieuwe stichting zal zijn, de oprichting van voldoende openbare scholen voor voortgezet onderwijs te waarborgen. In brede kringen van voorstanders van het openbaar onderwijs wordt zoals la de Tweede Kamer her haaldelijk Is gebleken gevreesd dat het openbaar voortgezet onder wijs in de knel dreigt te raken door de planprocedure in de mammoet wet. De Stichting Contactcentrum Be vordering Openbaar Onderwijs, op gericht op initiatief van de Vereni ging Volksonderwijs, wil als centra le organisatie voor het openbaar on derwijs optreden en als zodanig de -planmatige voorbereiding van nieu we scholen bevorderen. De samenwerkende organisaties zijn, behalve Volksonderwijs: de Al gemene Vereniging van Leraren bij het VHMO, de Vereniging van Le raren aan Rijks Hogere Burgerscho len, het Genootschap van Leraren' aan Nederlandse Gymnasia en Ly cea, de Vereniging van Schoolleiders bij het openbaar VHMO. de Kweek- schoolbond, de Vereniging voor mulo, de Nederlandse Bond van, Leerkrachten bij het Nijverheidson derwijs, de Nederlandse Ouderraad voor het openbaar onderwijs, de Ne derlandse Onderwijzersvereniging. Het dagelijks bestuur, met dr. Gj Stellinga van Volksonderwijs als voorzitter, is reeds overtuigd van de bereidheid van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten tot overleg. Het secretariaat van de stichting is gehuisvest bij Volksonderwijs te Am sterdam. ALMELO (ANP) Tijdens afwe zigheid van de bewoners, «en gezin van zes personen, brandde gister avond een arbeiderswoning aan de Westerdokstraat te Almelo totaal af. De brand ontstond door het af knappen van een lijn met wasgoed, die boven een braridende kachel was gehangen, waardoor de kledingstuk- Ken vlam vatten. Van de inboedel werd niets gered. Woning en inventaris waren tegen brandschade verzekerd. DEN HAAG (ANP) Minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volks gezondheid) heeft de Eerste Kamer meedegedeeld. zich vooralsnog te willen onthouden van het uitspreken van een oordeel over de afschaffing van de gemeenteclassificatie. De bewindsman, die dit de Eerste Kamer heeft meegedeeld ia de me morie van antwoord op de begro ting 1964 van zijn departement, wijst er op, dat deze aangelegenheid in eerste instantie de Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbe middelaars betreft. Vanuit de Kamer was minister Veldkamp gevraagd of de regering moeilijkheden in de weg zou leggen, wanneer het bedrijfsleven in de rich ting zou gaan van de afschaffing van de gemeenteclassificatie. (Van onze landbouwredacteur) Het achttiende Agrarisch Congres van de Party van de Arbeid zal op donderdag 27 februari in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Utrecht worden gehouden. Dit congres zal voornamelijk een discussiebijeenkomst worden. Men wil de deelnemers zelf zoveel mogelijk aan het woord laten en uiteraard over de agrarische problemen van deze tijd. Twee discussiegroepen zul len die. na een kort welkomstwoord door partijvoorzitter J. G. Suurhoff. in de ochtendvergadering behande len. Tijdens de middagvergadering zul len de kamerleden C. Eg as er. H. V re- deling spreken over respectievelijk het prijs- en structuurbeleid en het structuurbeleid in veranderende om standigheden. Tussen deze zaken bestaat een on losmakelijk verband. Maar wie zal het de huisvrouw kwalijk nemen, daf zij op di' moment de meeste pijn voelt door de golf van prijsverhogin gen? Evenml kan men het de onder nemer ln een sterk arbeidsintensief bedrijf euvel duiden, dat zijn eerste zorg op dit moment is hoe hij het hoofd boven water houdt door de sterk oplopende loonkosten. De president van de Nederlandse iBank zal nu ln de eerste plaats zijn verantwoordelijkheid voelen voor het handhaven van de koopkracht van onze geldeenheld: de vakbondsbe stuurder zal trachten ervoor te zor gen dat zijn leden in de lonen- en prijzenslag hun lonen sterker zien stijgen dan de prijzen, en als hij ver der kijkt dan zijn neus lang is, houdt hij daarbij tevens de werkgelegen heid tn zijn bedrijfstak in de gaten. De winkelier op de hoek probeert zijn prijzen aan te passen, als het een fatsoenlijke Is met mate, als het een minder nette Is tracht hij zijn slag te slaan; hij ziet de voorbeelden waaraan hij zich spiegelen kan. vol op om zich heen. Er woedt een be langenstrijd en niemand kan zeggen hoe de afloop zal zijn. Het akkoord van de Stichting van de Arbeid, een laatste poging om een dreigende, chaotische ontwikkeling op het looeifront- te voorkomen, werkt onvoldoende als het schrikdraad voor de ondernemers waar ze niet over heen durven stappen. Het wordt op vele plaatsen doorbroken. Hoofdmo tief van deze werkgevers is nu nog de vrees schaarse arbeidskrachten te zullen verliezen. Angst, niet meer mee te kunnen komen in de concur rentiestrijd, komt voorshands pc.s op de tweede plaats. Zolang de laatste vrees niet gaat overwegen, is er geen discipline aan de kant van werkgevers te verwach ten. En als er geen discipline aan werkgeverskant bestaat, kan men van de onderhandelende vakbonden moei lijk verwachten dat zij met minder genoegen nemen dan de werkgevers bereid zijn ',a betalen. Dat zou de vakbeweging wel weer prijzende schouderklopjes opleveren voor haar grote verantwoordelijkheidsgevoel, maar ze zou zichzelf met zo'n beleid te gronde richten. Inmiddels zijn de prijzen in 1964 stevig ln beweging gekomen, nadat de mlnst-schachtere ondernemers in de laatste maanden van 1963 alvast een voorschotje hadden opgenomen, Waar we op het ogenblik met de prijzen staan en waar op 1 april, als het loonfront tot rust gaat komen, het prijsniveau zal liggen, kan nie mand voorspellen. De toestand Is weinig overzichtelijk. Sommige prij zen blijven stabiel of dalen zelfs denk aan de eierprijzen andere gaan in beperkte mate omhoog, en sommige, vooral in de dienstensector, lopen onmatig op- De regering geeft er geen blijk van een slagvaardig beleid te hebben ont wikkeld. waarmee ze de gevaren die onze economie bedreigen, te lijf kan gaan. Vrijdag, in het gesprek met de Stichting van de Arbeid, kwam er. Op üiUóndéi'iiig ii». geen enkele concrete maatregel van regeringskant op tafel, waaruit bleek dat deze coalitie ook tot regeren in staat is, ala ze niet de conjuncturele wind in de rug heeft. Slechts de minister van Economi sche Zaken, die na een wat langzame start nu bezig Is met wat tikken uit te deien aan ondernemers die het al te bont hebben gemaakt, liet duide lijk weten dat hij niet van plan is een wilde prijsontwikkeling te laten ontstaan. Laten we hopen dat minister Andriessen de tijd nu eindelijk ook rijp vindt om de verticale prijsbin ding de nek om te draaien. Hoe goed dat uitpakt bewijst de ervaring in Engeland. Het spreekt vanzelf dat de be windsman daarbij de steun van de consumenten moet hebben. De vak centrales hebben als vertegenwoor digers van de grootste groep consu menten die steun toegezegd. De consumenten gedragen zich ten opzichte van de prijsstijgingen als weerloos slachtvee. En toch zijn ze nlêt Zö Wéérioos als se menen. &n ondernemer kan zijn prils verhogen, maar by kan geen consument dwin gen het duurdere artikel te kopen. Wanneer de consumentenorganisa ties erin zouden kunnen slagen door voorlichting met behulp van de over heid de Ut. den van de onverantwoord in prijs verhoogde artikelen en de kopers te bewegen oordeelkundig de artikelen voor het dagelijks gebruik te kiezen, dan zou daarmee een sterke kracht tegen prijsverhoging te scheppen zijn. Er mag ln dit verband even aan herinnerd worden hoe enkele jaren geleden een machtig concern met Rama een dure margarinesoort door slagvaardige voorlichting van de consumentenorganisaties geen voet aan de grond kreeg. Wij moeten ermee stoppen elkaar verschrikt te wijzen op alle prijsstij gingen, maar met elkaar de koop kracht richten op de artikelen die niet of slechts weinig in prijs ver hoogd zijn, op zaken waar men het goedkoopst terecht kan. Deze soort voorlichting is niet zon der veel moeite en geld tot stand te brengen. Met steun <r*n de Over heid moet het echter mogelijk zijn de consumenten te mobiliseren tegen ondernemers die aan de prjjzenkant meer terugnemen dan z# aan de lo- nenkant zo gul lijken weg te schen ken. Want het is een guHaeid met een dnhhsh tuiAem. meer de bepaling van de grootte der lokalen wordt overgelaten aan de minister. Vijftien keer wordt in het ontwerp gezegd, dat iets nader zal worden bepaald bij Algemene Maatregel van Bestuur. 'Zo kunnen wij ons moeilijk een oordeel vormen over de gevolgen die de wet zal hebben.' zeggen verscheidene kamerleden. Ook zijn er binnen en buiten de Tweede Kamer heel wat mensen die vrezen, dat het aantal cafés sterk zal toenemen en dat daarmee de verleiding voor de zwakke broe ders en zusters te groot zal worden. Terecht zegt de minister (Veld kamp), dat de verantwoordelijkheid weliswaar in de eerste plaats op het individu rust, maar dat de gemeen schap ter wille van het gemeen schappelijk belang van aller het individu soms tegen zijn eigen zwak heid moet besehermen. In de memorie van toelichting wordt erop gewezen, dat het aantal vergunningen in 1883, het jaar waar in het stelsel der maximumvergun ningen is ingevoerd, is gedaald van één vergunning op de 30 gezinnen tot één vergunning op de rond 560 gezinnen. Het drankgebruik was ln die tijd hoog: 9,4 liter gedistilleerd per hoofd van de bevolking en dan nog 25,5 liter bier en 2,4 liter wijn, eveneens per hoofd van de bevolking. Gemiddeld uiteraard. Sindsdien is het alcoholgebruik aanzienlijk gedaald ten gevolge van een reeks oorzaken. De laatste tijd is er echter weer een stijging waar neembaar. Met uitzondering van de jaren kort na dc Tweede Wereldoorlog is het gebruik van gedestilleerd hoger dan het in veertig jaar is geweest. Ook het bierverhruik zit met 27,2 liter in 1962 het recordjaar 1928 met 28 liter dicht op de hielen. En het w(]nverbruik is hoger dan het in tachtig jaar is geweest. Een voordeel van de afschaffing van het stelsel der maximum ver gunningen is, dat er een eind komt aan de handel en de verpachting van vergunningen. Bezitters van een vergunning kunnen uit de verpach ting levenslang een inkomen trek ken en vaak geen gering inkomen. In het wetsontwerp wordt nogal wat verwacht van de sociale ver antwoordelijkheid van de caféhou ders. een verwachting die- niet door alle kamerleden wordt gedeeld. Dat een wijziging van de drank wetgeving geen eenvoudige zaak Is, blijkt wel hieruit, dat er in 1958 een wijziging van de bestaande drank wet 1931 was ingediend. Dit ont werp heeft het nooit tot openbare behandeling gebracht Het nu aanhangige ontwerp drank en horeeawet is ook alweer anderhalf jaar onderweg. DEN HAAG (ANP> Gisteren heeft wederom een trekking plaatsge had van de premielening Zuid-Hbl- iand 2ts ',i 1959, Uitgeloot werden de volgende twaalf series van tien obligaties: nr. 22138, 22601. 23711, 26401, 27957. 36237, 36603. 36833, 37227, 37442. 39498, 27903. De premie van 100.000 viel op serie 37227 nr. 6, die van 10.C00 op nr. 3 van de serie 39498 en die van 5,000 op nr. 7 van serie 22138. Serie 23731 nr. 2 en serie 36603 nr. 6 loot ten elk uit met 2.500, vijf obligatie# lootten uit met 1.000 nl. nr. 8 van 23711, nr. 1 van 26401, no. 2, van 36237, nr. 8 van 36237, nr. 5 van 36603. De volgende vijf obligaties viel een premie van ƒ500 ten deel: nr. 10 van 23711. ar. 7 van 27903, nr. 9 van 36603, nr. 1 van 37442 en nr. 2 van 37442. De overige nummers van voor noemde series lootten uit met 125 elk. Daar ln Gulpen weten ze van bla zen. Tijdens de kampioenschappen van 1962 in Amsterdam, musiceerde Crescendo zich in de afdeling uit muntendheid met het hoogste aantal punten naar de titel. Maar de blauwe wimpel beeft tot nog toe het Limburgse plaatsje niet bereikt. Voorzitter D. J. C. M. Sweens van de federatie meent, dat Crescendo op niet rechtmatige wijze aan haar kampioenschap is gekomen en dus staat hjj de vaan niet af. Crescendo zou het beste resultaat alleen maar behaald hebben met de steun van geleende kachten, beste blazers dus van andere korpsen. En dat mag volgens de heer Sweens niet. Maar Crescendo en Gulpen laten het er niet by zitten. Voorzitter Sweens is gedagvaard, voor de Utrechtse rechtbank. Eis van de L-trdmrgcrz: (icnuUlxenü gulden nlz de blauwe wirr.pei niet wordt toege stuurd. Als Crescendo de ere-vaan alsnog Ir. bezit krijgt, zal zü die niet meer kunnen verdedigen. De vereniging werd namelijk zaterdag gero voortaan blaast men ln Gulpen zijn eigen partijtje st'i? M til ■*k

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1