voortaan ar Deltawerken: Epos in D groot Deze week in de bioscopen Acteurs van formaat in Oproer op de Defiant55 h c léiit VRE DEBREGT verkoopster VRAAGT PERSONEEL nette slagersleerling nette slagersbediende D1ST1LLEERPERIJBEDIENDEN Doktersdiensten AGENDA Samenkomsten van 'Schiedam voor Christus' Lichtstoet 1964 Zaterdag 2 mei AUTO VERHUUR GEMEENTEPOLITIE 's-GRAVENHAGE analiste a Onderhandelen Boterstraat 64 tel. 6848Ï Detective-stuk in SG-toneelwedstrijd T af eltemiisvloer mag 4.310 kosten ex/dLfa&tte Tijd en Taak LEERLING-VERKOOPSTERS of AANK. VERKOOPSTERS iSCHlEDAMSEI ZJUUW7JES AGENTfE) VAN POLITIE IQ HET VRIJE VOLK ZATERDAG 15 FEBRUARI 1964 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) „Ze hadden in de gaten, dat ik nogal behoorlijk schrijven kon en daarom maakten ze met secretaris. Secretaris van de Be- stuurdersbondvan de grafische bond, van de coöperatie. Ja, ik heb het altijd met plezier gedaan. Ik moést iets doen. Ik heb ook alle jaren aan de Rode Dinsdag meegedaan; dit is er nou niet meer. Alle jaren op de derde dinsdag in septemberals de Staten Generaal geopend werden, gingen we demonstreren. En dan was zo'n demonstratie natuurlijk niet wat 't nou is, nou zie je in zo'n grote Rivièrahal duizenden mensen bij elkaar, maar in mijn tijd, als je dan met een groepje van honderd, honderd vijftig uit een stad kwam, nou dan was je 'n hele speksnijder!" Groep filialen 55 De kleurenfilm „Oproer op de Defiant" in Monopole doet soms denken aan schilderijen van zeeslagen met volbetuigde en. bewim pelde fregatten, die elkaar van dichtbij beschieten, in rook en kruit damp gehuld en sierlijk drijvende op een hemelsblauwe zee. Advertentie LM. voor Bioscopen Bibliotheken Exposities Apotheek Korenbeurs woninginrichting u bankstellen eethoeken wandsets m slaapkamers palissander teak noten mahonie 4 yraogt gratis geiII. catalogus broersvest 64-66 tel. 67920 - schiedam R. Warmerdam GARAGE v. d. ENDE N.V. Eerste Schiedamse Begrafenis Vereniging, Broersvest 103 - Schiedam - Telefoon 68205 Aanmelden bij de Administratrice: Mej. Jenner, Rotterdamsedijk 427 33, na 7 uur of telefonisch 66175. TEXTIELHANDEL B. SCHOUTEN vraagt Indien U belangstelling hebt voor chemisch onder zoek van levensmiddelen dan heeft het zeker zin te solliciteren naar de functie van op ons Centraal Laboratorium waar wegens huwelijk op korte termijn een plaats vrijkomt. Onze gedachten gaan uit naar een mede werkster van ongeveer 20 jaar, die in het bezit is van, of studeert voor het diploma K.N.C.V. deel I. In de kosten van verdere studie wordt belangrijke mate tegemoet gekomen. Sollicitaties te richten aan: Koninklijke Holiandia N.V. Gevraagd en een SLAGERIJ MAAN, Groenelaan 44, Tel. 67816 O 3 O Mijn leeftijd Is jaar, mijnjengts ia m. DISTILLEERDERIJ v. J. J. MELCHERS W.zn. vraagt Goed loon. - Eigen pensioen verzekering (premievrij). Aanmelden: NOORDVESTSINGEL UI SCHIEDAM Gerrit van der Zee (83): ,lk kan nogal behoorlijk schrijven -daaróm, zie je Het is Gerrit van der Zee uit de Philips van Bourgondlëstraat in Schiedam, die dit vertelt. Hy is S3, maar dat valt hem niet aan te 2ien, En aan zijn herinneringsvermo gen mankeert ook al niets. Hij weet er alles nog van, van al die jaren dat hU actief was in de vakbeweging en in de party. Hy herinnert zich anekdotes en weet ze te illustreren ook. Gerrit van der Zee toont zijn bezoeker alle zegelboekjes, die hij in de loop van rijn langdurige lidmaatschap van vakbond en party heeft volgeplakt. 'Hier,' zegt hij. 'kijk mijn eerste zegelboekje van de SDAP, dat is van 1911. En kijk hier, zegels waar Troel stra nog op staat. En wat heb ik hier, kyk myn boekje van de typografen bond met alle zegels erin. Dat is van 1902, van 29 april 1902, lees maar.' Deze maand zestig jaar geleden, )n februari 1904, werd in Schiedam de Bestuurdersbond opgericht. Vol gende week gaat men dit jubileum vieren in Musis Sacrum. En dan zal de 83-jarige Gerrit van der Zee ook tot de gasten behoren. Want hij is een van de veteranen en hy was een van de harde werkers. maar dat onderwys te-gaan volgen. Je moet rekenen, dat ik maar tot mfjn twaalfde jaar schoolgegaan was. Daarna gelijk werken in de drukkerij.' Hy begon in een klein drukkerytje aan de Hoogstraat. Daarna stapte hy over naar drukkery Rebers, eerst op de Lange-Kerkstraat en la ter op de Lange Haven. Daarom ook is het Gerrit van der Zee, die ons over die Bestuurders- bond moet vertellen. Maar er valt in feite niet zo bar veei over te vertel len. Gerrit van der Zee zegt: 'Het is eigenlijk een groep filialen van het NW en nou valt er wel over de aan gesloten vakgroep apart het nodige te vertellen, maar over de Bestuur dersbond zelf niet veel bijzonders. Ja, de bond is in 1906 opgericht, ik was toen lid van de typografen bond. En wat ik me goed herinner is. dat het de Bestuurdersbond was, die in 1908 begon met onderwys aan volwassenen. Ze wezen mij aan om daar toezicht op te houden. Toen leek het me het beste om zelf ook De NASA, het Amerikaanse Bu reau voor Lucht- en Ruimtevaart, heeft vrüdag bekendgemaakt dat de lancering van de maanraket Ranger 7,. die voor het eind van deze maand zou geschieden, voor onbepaalde tijd is uitgesteld. Het uitstel is veroor zaakt door het falen van de televisie camera's van de Ranger 6. GERRIT VAN DER ZEE geen relletjes 'Maar mijn beste werk heb ik toch gehad op de drukkery Eendracht van M. C. M, de Groot,' zegt van der Zee, 'die meneer De Groot was een zeer sociaal mens, ook wel een handels mannetje hoor, maar by hem werk te je onder heel goede omstandig heden.' Zo goed was het niet overal. Van der Zee moest er, toen hy eenmaal bestuurslid van de typografenbond was, vaak op uit om te gaan onder handelen met drukkerspatroons. Sn. dan was de ontvangst niet altyd ge weldig: 'Bfj Roelants bijvoorbeeld, zyn Piet de Bruin en ik wel eens ge weest en toen moesten we keurig op het matje biyven staan met je pet in de hand; nee dan gaat het nu an ders zo rond die mooie conferentie tafels." Gerrit van der Zee heeft zich al tijd het meest bemoeid met de pro paganda. Bi) schreef bijvoorbeeld iedere week een artikel in De Volks stem. het blad dat de vakbonden in Schiedam lieten verschijnen. En ook trok hij eropuit. Naar /demon straties en congressen. 'Nee, nooit relletjes, dat niet, ik ben een tegenstander van relletjes. Maar dat betekent natuurlijk niet, dat het er nooit wild aan toegegaan is,* zegt Van der Zee, 'ik herinner me nog zo'n Rooie Dinsdag bijvoor beeld. We waren toen voor het Bin nenhof aan het demonstreren, maar binnen de kortst mogeiyke tyd was ik zoek, toen zat ik kiem tussen de mensen met myn vaandeltje.' Gerrit van der Zee is nog steeds lid van party en vakbeweging. En hy volgt ai het nieuws daaromtrent ook nauwkeurig, Want hij voelt zich nog helemaal één met de beweging. Daarom zal hy volgende week ook j niet ontbreken in Musis Sacrum. En het huidige bestuur van de NVV-be- stuurdersbond ziet hem graag j komen! i (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester en wethouders van Schiedam' stellen de gemeenteraad voor dé Algemene Politieverorde ning zodanig te wijzigen, dat het werpen van afval en puin op straal voortaan strafbaar is. Door de wij ziging in de APV zal de straatpo- litie meer houvast hebben om on middellijk te kunnen optreden, walmeer zij ziet dat afval op straat wordt geworpen. Er worden in de Algemene Politie verordening voorts nog enkele din gen gewijzigd, liet betreft hier meestal artikelen, waarin sprake is van overtredingen, die tegenwoor dig niet meer begaan kunnen wor den. Zo bepaalt de APV onder meer. dat draadantennes voorzien moeten zijn van kurken om te voorkomen, dat vogels er tegenaan vliegen. Momenteel komen draad- antennes echter niet meer voor, zodat deze bepaling kan verral len. Het ligt. in de bedoeling, dat van dc gewijzigde AFV een tekstuitgave wordt gedrukt. Door deze herdruk zal de leesbaarheid en ook de bruikbaarheid worden bevorderd. Betonvlechterseen van de wer ken, die Rien van den Brink, geïn spireerd door de Deltawerken, ver vaardigde. Dit weekeinde zullen de volgende artsen dienst hebben: D. Houthuysen jr., Marconistr. 93, tel. 68516; J. Moor, Burgemeester Knappertlaan 154, tel. 69880; Ch. A. Poll, Tuinlaan 92, tel. 67856. Apotheek; A. Gouka, Hoogstraat 29, tel. 68080. Gerard J. Raueamp, directeur van Carillon Films In Rijswyk, gaat naar Djakarta om de Indonesische regering te adviseren over de produk- tie van een kleurenfilm, die een beeld moet geven van het hedendaagse In donesië. „Tot steun in de strijd" is de to neelvereniging. die de derde voor stelling in SG-toneel wedstrijd voor haar rekening neemt. „Tot steun in de strijd" geeft dinsdagavond aan staande een opvoering van de thril ler „Misdaad wordt goed betaald" van Joop Spit. van Passage: Maciste, gladiator Rome, dag. 2 en 8.15 uur, za. en zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Monopole: Oproer op de Defiant, za„ zo. 7 en 9.15 uur: ma. dl., wo. 2 en 8 uur: De slag om het vrouwen fort, zo. 2 en 4.15 uur; Rusty en de spionnen, wo. 2 uur. Vandaag: Tivoli8JS Guillaume. 8 uur. Musis Sacrum: Hengeisporirver. Schiedam e.o. jeugdmiddag 2 uur. Musis Sacrum: HBS verg. Onder Ons, contactavond, 8 uur. Gemeentebibliotheek Lange Haven 131. maandag 7—8.30, dinsdag 9.30 - 4.30 en 78.30, woensdag 9.304.30 donderdag 9.30—12.30, vrijdag 9.30— 4.30 en 7—8-30, zaterdag 9.304.30, Lorentziaan 6: maandagmiddag 1.30—4.30, dinsdagmiddag 1.30430 woensdagavond 7—9, vrijdagmiddag 1.30430, vrijdagavond 7—9. Dr. Wibautplein 129, maandag 1—9, dinsdag 1—4.30, woensdag alleen jeugd. 24, volwassenen 7—9, donder dag 9.30—12, vrydag volwassenen 7— 9 en 7—8 jeugd. Leliestraat: woensdag 14, vol wassenen en jeugd 7—8.30 alleen vol wassenen, zaterdag 14 volwassenen en Jeugd. Sohledsmseweg 26: dinsdag 2—5 alleen volwassenen, vrijdag 2—6 vol wassenen en jeugd. .Galerie Wiegman: Schilderijen, gouaches, tekeningen vao wyien NeUus Faling. Sted. Museum: Epos In D groot, schilderyen en tekeningen van Rien van den Brink, tot 23 februari. Galerie CCC: Beeldhouwwerken v. Henk S. Boerenoogen, tot en met 2 maart. A. Gouka, Hoogstraat 29, lei. 68080 ie (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse gemeenteraad moet in haar vergadering van maandag 24 februari een krediet van 4.310 voteren voor het leggen van een houten vloer in de Koopmansbeurs. De hal van de Koopmansbeurs is door een bevoegde official van de Nederlandse Tafeltennis Bond afge keurd voor 't spelen van competitie wedstrijden. Gebleken is dat de scheve vloer voor de gastverenigin- gen een groot bezwwar is. Bovendien zou de vloer ook afbreuk doen aan de tien Koopmansbeurs spelen. In verband hiermee zal in de hal van de Koopmansbeurs een losse, volkomen horizontale vloer worden gelegd. li. Vit. T )UC>. v/vn. "UI" spelontwikkeling van de eigen le- n van de verenigingen, die in de Advertentie t-M. Dank zy een behendige trucage lyken deze filmschepeii, gemaakt naar modellen van Engelse en Fran se oorlogsschepen uit de Napoleonti sche tyd, even echt als de barken van tie Tall Ships Race. "Oproer op de Defiant" (waarom mocht het geen muiterij heten?) is een romantische en ook sensationele film, die wantoestanden op de Engel se vloot in 1797 hekelt en sympathie vraagt voor de matrozen en mari niers, die een. wat menselijker be handeling verlangen. De bemanning van de Defiant hoe ontevreden ook, bhjkt echter tevens zo vaderlandslievend, dat de muiterij wordt uitgesteld als de Franse vijand in zicht komt. Slechts een van de officieren, een ook wel erg wrede kerel, wordt vermoord. Aan het slot verneemt men, dat de admiraliteit de ge wenste verbeteringen heeft inge voerd, zodat een algehele, muiterij niet meer nodig is. Een bloedige historie met op een haast sardistiSöhe manier vertoonde geselingen en gevechten van man tegen man krijgt aldus een braaf einde. Het nogal zwakke scenario is echter onder regie van Lewis Gilbert knap verfilmd. In de hoofdrollen drie acteurs van formaat: Alec Guinness als de nobe le gezagvoerder van de Defiant, Dirk Bogarde als zijn wrede en maelits- begerige eerste officier en Anthony Quayle als de leider van de muiters. In de zondagmatinee (2 en 4,15) vertoont Monopole de film 'De slag om het vrouwenfort. een verhaal dat zich in de Amerikaan se burgeroorlog afspeelt. In de woensdagmiddagmatinee kunnen de kleineren gaan kijken naar 'Rusty en de spionnen'. Maciste Passage heeft het deze week in de Italiaanse spierballenprodukties ge- gezocht. Gordon Scott speelt de hoofdrol in 'Maciste. gladiator van Rome". Hoogtepunt in de film is het gladlatorentoernooi, waarin Maciste natuuriyk de grote triomfator wordt. Behalve tegen mensen neemt hij het ook op tegen een aantal leeuwen. Tegenspeler van Gordon Scott Is de Italiaanse Wandisa Guida. ALS Tl EENS WIST. is de ti tel van het onderwerp van de sa menkomst die het comité Schiedam voor Christus a.s, zondag 16 februari in de Evangelisch Lutherse Kerk houdt, In de serie maandelijkse sa menkomsten. Iedereen is a.s. zondag om 20 uur harteiyk welkom in deze samen komst die met de samenkomsten van maart en april een aanloop vormen voor de tentweek die het comité dit jaar van 6 t.e.m. 14 juni hoopt te houden. Een van de sprekers van voorgaan de tentweek, ds. L. J. Boeienga uit Den Haag, zal a.s. zondag over bo venstaand onderwerp spreken. - Zondagmiddag worden de kinderen om half vier in de Evang. Lutherse Kerk verwacht. Alle kinderen zijn in deze samen komst hartelUk welkom evenals alle volwassenen in de avondsamenkomst. Aan de avondsamenkomst zal mede werking worden verleend door de heer Henk van Woerden, solozang. Gedurende de maand februari is er in het Stedelijk Museum te Schiedam een interessante expo sitie, die als „Epos in D groot" wordt aangekondigd. Zij wordt ingeleid door een goed verzorgde boekuitgave onder dezelfde titel met tekeningen van Rien van den Brink, de exposant, en gedichten van Pierre van der Voort, die daar in beide geladen getuigen van hun bewondering voor de aangrijpende grootheid van de Deltawerken. Zowel de tekeningen als de gedich ten kan men in 't midden van de grote bovenzaal op schotten nog eens terugzien en dan biykt duideiyk dat de tekeningen het in het boek beter doen dan aan de wand, dat zy in 't algemeen meer illustraties zyn dan kunstwerken op zich zelf. Als naturalistisch tekenaar is Van den Brink niet op zyn best. Delta land is daar een voorbeeld van. zyn kracht vindt hij in zijn expressionis tische deformaties. Dan biykt hy een bewogen kunstenaar, die echter door een wankelbare, vaak onzekere tech niek, zyn gedrevenheid lang niet al tyd volledig aanvaardbaar kan ma ken. Enkele tekeningen wekken zelfs de indruk, dat de maker te gauw te vreden is geweest en in elk geval te haastig heeft gewerkt. Het is duide lijk dat hy zyn grijze tussentonen vooral niet te mooi heeft willen ma ken en dat is te prijzen; het. onder werp zou dit niet verdragen. Te vaak echter zyn die gryze toetsen te slor dig en lukraak aangebracht. Ook de schilderyen geven impres sies van de Deltawerken: het oer wezen van water, land en lucht, de gigantische arbeid van mens en ma chines. We zeiden reeds dat de te keningen meer illustraties waren dan kunstwerken op zich zelf. Dit geldt, zy het ook in beduidend mindere mate, voor een aantal van de schil derijen. Poëzie is er niet by. Tot in alle onderdelen missen deze doeken iedere verfijning. Ze zyn hard en koud, machtig en dreigend als de werken die ze verbeelden. Er is een groot verschil in kwali teit en soms haalt Van den Brink het niet. Vooral het grote doek links ach teraan ging zijn kracht te boven. He. best leek hy my geslaagd in zyn Be tonvlechters en zijn Dijkenbouwers. Ook In rust op het werk zou ik apart willen vermelden. Hier laat Van den Brink ons op schilderkunstig ver antwoorde wyze de mens zien, die de gure wind en de troosteloze eenzaam heid verbeten terugwijst, die zich of fert in saamhorigheid. PIET BEGEER Koop 'n boek bij do ARBEIDERSPERS Be Lichtstoet 1364 wordt weer voorbereid. Dit jaarlijks -weerkerend, evenement, dat steeds meer belang- steling gaat trekken, ook van buiten de stad, dient weer groter en grootser te worden daiu vorige jaren. En. dat is mogelijk, wanneer zoveel mogelijk bedrijven, middenstanders, vereni gingen en scholen meedoen. Dit jaar zal eer: proef genomen worden met een indeling in vier groe pen, n.l, 1 grootbedrijven, 2 indus triële middenstand, 3 overige mid denstand en 4 verenigingen en scho len. Ook dit jaar zal een aantrekkelijke folder worden rondgezonden, aan vele bedrijven, in deze gemeente en daar buiten. Er wordt overwogen op een andere opstelplaats te beginnen en een rome te nemen waarby de stoet vroeger en meer compleet door Schiedam-Zmd kan komen. Inlichtingen worden gaarne gege ven door de secretaris van de Com missie van de Ver. nat. Feest- en Gedenkdagen (VMoV), de heer P. J. Drenth, Burg. Van Haarenlaan 946 tel. 63838, en de heer A. M. Schoof Lange Haven 77 (Mercurius), tel'. 68812 Burg. v. Haarenlaan 1427 Telefoon 60734 Verhuur van: OPEL REKORD 1963 OPEL KADETT 1963 VVV. 1963 Óv'jjlur £*oorSt;hicclam.r "-'en vomsi re jêcn. RUIGROK'S LEVENSMIDDELEN vraagt een nette 5-daagse werkweek. Broersvest 50, tel. 68776, na 7 uur ook Broersvest 47b, tel. 61034. Onafhankeiyk weekblad voor evangelie en socialisme. ƒ10,— per jaar Hekelveld 15 Amsterdam-C. AANMELDEN: Mgr. Nolenstaan 426, Tel. 61579 ook na 6 uur. m Alles op gemakkelijke Beta ling vanaf 1,per week. GOEDERENHANDEL ba A. Scbilperoord Zn.. Tuin laan 40, Schiedam Voor uw PASFOTO'S na tuuriyk naar Fotohandel K. v. Vuuren, Hoogstr, 106, Schiedam. In spoedgevallen desgewenst in 1 uur klaar. in Afdeling Personeelszaken, Oosthavenkade 42, Viaardingen. Telefoon 01898 - 2941. Voor wit-, schilder- en BE- HANGERSWERK is bet ver trouwdste en voordeligste adres toch altyd G. J. j. Ponjé, Schaperlaan 61, tel. 64019. Kapsalon Hélen e, de salon voor; de betere PERMANENT stroomloos voor ieder haar geschikt 7,50. Hêiene tiêde permanent, de meest ideale natuurlijke permanent f 10. Gratis halen en brengen per luxe auto voor permanent. Kapsalon Hélêne» Rem- braudtlaan 22, Schiedam, tel. 67170. f 1,00 reductie op deze adv. Zoekt D TROMPET, sax of klarinet? v. Krogten heeft het. Rotterdamsedijk 148 Tel. 67026. Zoekt U een MONDORGEL, gitaar of slagwerk, v. Krog ten levert uw merk. Rotter - damsedyk 148. Tel. 67026. B>J ons korps bestaat nog gelegenheid cm te worden opgeleid tot AANSTELUNGSEISEN: wannen 17 t/m 28 jaar Indien jonger dar) 21 Jaar MULO- of gelijkwaardig diploma vereist minimum lengte 7.72 m. vrouwen 20 t/m 28 Jaar MULO- of gelijkwaardig diploma gewenst minimum lengte 1.65 m» SALARIS; tijdens da opleiding (duur 7 laar); edspirant (17 t/m20jaar} 315,—p.m. edspirant(21 jaar) jf451«—p»m. pa de opleiding: agent f578p»t0tf764j—p.m, hoofdagent (3 jaar tater) tot ƒ854,—p.m. Vcor getowdem pensJonknstettvorgoeding. j t Zend cnimtaanSt coupon ean Bxlins sSf DEN HAAG cf bel cp(cyo16i4t4t touulszaS AGENTEN gevr. voor goed verkoopbaar artikel aan de detaillisten. Indien u inte- resse heeft in een byver- dtenst van plm. fl25,- p.w. en u bezit een kapitaal van plm, 250,-, dan is dit wat U zoekt. Br. ond. nr. BA 981 bvdb R'dam. De nieuwste serie MOB5T- LETTE, de nieuwste Ziin- dapp, de allernieuwste DKW uit voorraad leverbaar. J. Huis, Rotterd. dijk 146, Schiedam. Twee Ned. sprekende Ameri kanen zoeken KOSTHUIS met volledig pension in Schiedam. Brieven onder nr. S 1873, bur. v. d. blad. Ik wl! Ir» aanmerking komen voor verzoek inlichtingen betreffende da opleiding iet j agenife) m Den-Haag Meant eeiMiii» «ntmfvrcuw Adres VVconpIuStS ww—49

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 2