rop Eis acht jaar tegen verdachte roofmoord 1000 kiezers hebber nu ai 'JA' gezegd Geen uitkering meer voor 80 vislossers Renaults R-8 octaaf groter Culemborg SPA CITRONI heerlijk pittige Minister wenst strengere eisen bij vestiging 6 Werkloosheid ge volg staking Thuiszitten de werknemers 'vrijgelaten' Directeur incle zelf kwitanties SPA BRONWATER i de beste keus Vijf Friese boeren verlagen melkprijs Hogere vergoeding bij vakopleiding Verdere concentratie verzekerin gswezen wmm Overheid wil mèt jeugd financiële problemen bezien Hengelseizoen begint twee dagen eerder 12.000 verduisterd HET VRIJE VOLK WOENSDAG 19 FEBRUARI 1964 PAGINA 3 Het persoonlijke woord, dat de Partij van de Arbeid vorige week tot haar kie zers heeft gericht, heeft weerklank ge vonden. De eerste 1000 aanmeldingen voor het lidmaatschap van de party zijn op het landelijke secretariaat binnen gekomen. Op zaterdag 15 februari waren hon derden propagandisten, samen met ka merleden, partijbestuurders en ander kader op pad om zoveel mogelijk PvdA- kiezers de vraag te stellen: 'Wilt u door lid te worden het streven van de Partij van de Arbeid met de daad steunen?' Natuuriyk konden lang niet alle kie zers bezocht worden. Het is gebleken, dat lang niet weinigen op de bewuste zaterdag hebben gewacht, tot iemand zou aanbellen. Een aantal van hen heeft zich, toen geen persoonlijk bezoek kwam, telefonisch of schriftelijk aangemeld. Daarom gaat de actie door. De komen de weken zullen nog velen bezocht wor den. De *1000' van zaterdag moeten nog door vele andere duizenden gevolgd worden. Voor wie niet langer af wil wachten vermelden wij nog even het adres: Partij van de Arbeid, Tesselschadestraat 31, Amsterdam-West, telefoon 87131. Een briefkaartje of een telefoontje is voldoende. Als kleine tegenprestatie en als kennismaking met onze partij wordt aan ieder nieuw lid een exemplaar van het pocketboek 'PvdABC' toegezonden. Namens het Partijbestuur van de PvdA E. MEESTER, Alg. secretaris-penningmeester. (Van een onzer verslaggevers) Tachtig ScLeveningse vislos sers hebben van het Gemeen schappelijk Administratiekan toor de mededeling ontvangen dat geen werkloosheidsuitke ring meer kan worden ver strekt. Als reden geeft het GAK dat de werkloosheid een gevolg is van werkstaking. (Van onze verkeers- redacteur) Renault Nederland heeft dinsdag zijn nieuwe R 8 ge presenteerd. Voluit heet deze auto de R 8 Major 1100 cc, en uit die naam blijkt al dat hij een vergrote uitgave is van de anderhalf jaar ge leden uitgebrachte oor spronkelijke R8, waarvan de motor een inhoud had van 950 cc. Dubbel deurslot Zonder aanzien Irene en Carlos voor vakantie in Oostenrijk aangekomen (AP, ANP, Reuter) Prinses Irene is gisteren in Kitzbühel aangekomen voor een skivakantie van een week. Haar verloofde, don Carlos de Bourbon-Parma, die laat in de mid dag met een vliegtuig van de Lufthanse uit Madrid naar Frankfort was vertrokken, is vanmorgen ook in Kitzbühel gearriveerd. mooi weer zai worden,' zei de Prin ses bij haar aankomst tegen me vrouw Ernestine von Woli, huisbe waarster van het chalet. De tempe ratuur was gisteren iets boven het vriespunt en de weersomstandighe den waren volgens skiliefhebbers niet erg gunstig. De lucht was be wolkt, Don Carlos verblijft in hotel Ten- nerhof. op ongeveer honderd meter afstand van Prinses Denes Villa. Prinses Irene arriveerde in Kitz- foiihel met de Parijs-Wenen expres. Omdat zij te kenne had gegeven dat zij haar vakantie zo discreet moge lijk wil laten verlopen, was er geen officiële ontvangst georganiseerd. Alleen de districtscommandant van de Gendarmerie, Waldbauer, was ter verwelkoming aanwezig. Hij be geleidde de Prinses en haar gezel schap baronesse Sweerts de Lan- das Wyborgh-Du Meyier, dame du palais van koningin Juliana en com missaris Sesink. hoofd van de Veilig heidsdienst van paleis Soestdijk per taxi naar Haus Münster. Prinses Irene logeert in het chalet ,Haus Münster', eigendom van graaf Paul Münster. ,Ik hoop maar dat het Advertentie I.M. Commissaris Sesink werd later ge- Een groep Nederlandse toeristen vraaK(j ,Jt er een amusementspro- lierkende de Prinses toen zij het sta- rnma voor de Prinses is voorbe- Uon_verliet en klapte in de handen. rej(j y;jj hebben niets georgani seerd,'' antwoordde hij, ,de Prinses wil uitrusten.' De beer Sesink wilde niet zeggen wanneer don Carlos in Kitzbühel wordt verwacht. De Prinses, een ervaren ski'ster. had twee paar ski's bij zich. Het is de eerste maal dat zij Kitzbühel be zoekt. H'Ückel (ANP) De vijf bestuursle den van de afdeling Friesland van de organisatie Bedrijfsvryheid in de Landbouw, zgn. vrije boeren, heb ben dinsdag bekend gemaakt dat rij met ingang van donderdag 20 fe bruari als proef de consumenten prijs van hun melk (ruim 4 percent vetgehalte! hebben vastgesteld op 3o cent per liter. Zij willen ln een van de Friese steden de losse melk rechtstreeks aan de consument verkopen. Ia wei- se stad willen zij nog niet zeggen. pe prijs van losse melk (circa öne percent vet) varieert in tand van 46 tot 48 cent per ons liter (Van een onzer verslaggevers) Flitsend suist het mes door de lucht. Een man zakt tevenloos op de grond. In de duistere zaal van de Arnhemse rechtbank, waar dinsdag middag de reconstructie van een te Nijmegen gepleegde moord op het witte doek wordt vertoond, commen tarieert een nuchtere rechercheurs- stem: 'Hier staat de bromfiets, hier doet D. voor in welke richting hij het mes heeft gegooid.' Wanneer het licht weer aanflitst, tegt" de officier van Justitie, (Van onze soc.-econ. redactie I Minister Bogaers wil dat de ge meentebesturen strengere eisen zul ten gaan stcüen bij vestiging in de gemeente. Hij hcopt op die wijze een eind te kannen maken aan het abnormaal opjagen van de prijs van koopwoningen, zoals dat vooral in de kleinere gemeenten in het Westen geschiedt. Momenteel voeren het Ministerie van Volkshuisvesting en het Ministe rie van Maatschappelijk Werk. dat belast is met de uitvoering van de woonruimtewet, hierover besprekin gen. Iedereen, die zich in een ge meente wil vestigen, heeft daarvoor toestemming nodig van het gemeen tebestuur. De gemeente mag inge volge de woonruimtewet zelf bepalen welke eisen zij zal. stellen bij toela ting. Vele gemeenten zün daarbij soepel en kennen vrije vestiging. Wat de ministeries thans willen Is dc gemeenten verzoeken die normen strenger te maken en b(j voorbeeld de ets te stellen dat Ingezetenen eco nomisch aan de gemeente zal zijn verbonden. Op deze wijze hoopt men de specu latie In hulzen tegen te gaan en te vens een deel van de aantrekkelijk heid van het bouwen in de vrije sector teniet te doen. Momenteel is het beleid van de meeste gemeenten in het Westen zo, dat men voor het betrekken van woningen uit de vooroorlogse wo ningvoorraad wei eisen stelt, maar dat men de woningen die na de oor log zijn gebouwd vrij laat. Met eén dergelijk verzoek aan ds gemeenten wordt de verantwoorde lijkheid voor 't bestrijden van specu latie in onroerend goed in handen gelegd van de gemeentebesturen zonder dat het ministerie er veel Invloed op kan uitoefenen. Pfelll. bewogen: 'D. slachtte deze man eenvoudig af met ontelbare mes steken. Voor twee weeklonen, f 170, maakte hij een eind aan het leven van zijn slachtoffer, de 30-jarige fa brieksarbeider Hendrik Peters. Een man die zulke dingen doet zonder be rouw te tonen, moet voorgoed uit de maatschappij worden verwijderd. Ik eis acht jaar met aftrek en terbe schikkingstelling van de regering.' De 22-jarige Nijmeegse laborant i Ronald D. wordt ervan verdacht op tar i 21 december 1962 in de bossen bij het Nijmeegse bejaardencentrum Hendrik Felfcis met een tien centimeter lang mes te hebben gedood om hem daar na te beroven. Dezelfde avond moet D. van de buit een gouden horloge voor zijn meisje en een paar schoenen voor zich zelf hebben gekocht. Op de eis van de officier reageert hij met de woorden: 'Wat mr, Pfeil! mij vertelt, kan ik niet begrijpen. Ik weet ooi niet waarom ik het niet met hem eens kan zijn.' De rechtbank zai over twee weken •'it»nvooV DEN HAAG (ANP') De loonder- vtagsvergoedingen'voor cursisten van centra voor vakopleiding van volwas senen (voorheen: regionale werk plaatsen voor vakopleiding van vol wassenen) zijn per 2 januari belang rijk verhoogd. Voor gehuwden van -3 jaar en ouder inde eerste ge- ttteenteklas.se is bij voorbeeld de ver goeding gebracht op ƒ2.21 per uur. Bit was 1,91. Voorts is een tijdelijke bou\v;oe- s'ag. variërend van 15 tot 35 cent Per uur. ingesteld voor cursisten, die oa 2 januari een opleiding zijn gaan volgen voor: all-round timmeiraan. timmerman, beton-tlmmerman, met selaar, stukadoor, straatmaker, lood gieter en hulpmonteur sterkstroom. De toeslag is een gevolg van de door de regering beoogde opvoering van het aantal geschoolde bouwvak arbeiders. Prinses Irene, gisteren bij haar aankomst in het wintersportoord Kitz bühel. De Prinses droeg een mantel van Inipaardbont. De erkende bonden zün in beroep gegaan tegen het besluit en hebben gevraagd om de beslissing een week uit te stellen, zodat in ieder geval vrijdag de vislossers nog uitkering zullen ontvangen terwijl aan iiet Gewestelijk Arbeids Bureau de kans wordt gegeven te bemiddelen. Het besluit van het GAK was voor de heer J- Koning van het OVB aan leiding om zich aan het hoofd van de tachtig vislossers te stellen en zich bij het GAK-kantoor aan de Koning innegracht in Den Haag over de be slissing te beklagen. Het uitvaren van de Vlaardingse ïogger van schipper Willem Rog uit Scheveningen is voor het stakings- comité aanleiding geweest het posten t« verscherpen. Ongeveer honderd vissers zijn opgeroepen om de hele nacht door een aantal schippers, die op Vlaardingse schepen varen in de saten te houden. De N.V. Verzekerings Maatschappij Holland van 1859, een van de werk maatschappijen van de grote Alge mene Maatschappij tot Exploitatie van Verzekeringsmaatschappijen (AMEV), heeft het gehele aandelen kapitaal van de Nederlandse Trans port Verzekering Mij. overgenomen. Deze NTVM was tot dusver eigendom van de Zweedse Fylgia Forsakrings- A.B. De NTVM, die in 1963 een premie- inkomen had van ruim v(jf miljoen, zal haar bedrijf zelfstandig blijven voortzetten. Zij is gespecialiseerd op transportverzekering en werkt in Ne derland en België. De AMEV is vorig jaar tot stand gekomen door een fusie tussen de levensverzekeringmij. Utrecht, de schadeverzekeringmaatschappij Hol land van 18S9 en de levensverzeke ringmaatschappij HAV-Bank. Het premie-inkomen van de AMEV'-groep werd voor 1963 geraamd op 50 mil joen. Ook de AMEV werkte reeds in Beleië. ..Dat ziet er prachtig uit!" riep prinses Irene toen zij gisteren bij oet chalet van graaf Fauf Münster aankwam. Zij heeft op de eerste verdieping van dit chalet twee kamers met balkon gehuurd. Het chalet ligt in de buurt van de kabelbaan van Kitzbühel. Mevrouw Elsa Nilsson uit Nili- vaara ln Zweden ten noorden van e Poolcirkel heeft een nieuw record ge vestigd door voor de derde maal ach tereen te bevallen in een taxi en wel telkens derelfde, op weg naar het ziekenhuis in Gaellivare. Renault heeft zelf in percenten samengevat wat deze vergroting betekent, en daaruit doen wij een greep. Zo is de cilinderinhoud met zestien percent vergroot en hel maximum vermogen met vier pereent. Ook de topsnelheid kwam vier percent hoger te liggen, namelijk omtrent de 130 km per uur en de optrekstielheid werd opgevoerd met vijf percent. Daarentegen draait de motor langzamer: het toerental ging met zes percent omlaag, evenals de zuigersnelheid. Het verbruik, dat om de 1 op 12 moet liggen, is bij gelijke snel heid onveranderd gebleven. Wat dus wil zeggen, dat de rijder cp tr .nelheid voor een wat hogere brandstof consumptie komt te staan. Een uur rijden met de nieuwe R 8 heeft ons ervan overtuigd, dat de jongste Renault een snel le, vlotte en makkelijk hanteer bare wagen is, met ook bij flinke wind een redelijke wegligging. Resonantie, waarom de Franse staatsfabriek min of meer be faamd mocht toeten, komt in de ze wagen niet meer voor. Het uitzicht is naar alle kan ten goed. Over de inwendige hoofdruimte zullen lange mensen klagen. Onovertrefbaar zijn en blijven Franse wagens in de handige en praktische bediening. Alles ligt. ook in deze Renault weer onder het makkelijkste en doelmatigste handbereik. Het komt hier niet voor, dat één hand niets te doen heeft en de andere hand alles, of dat men acrobatiek moet be oefenen om een deurgrendel te bereiken. Er is geen lastige claxonring en de spiegel zit op de goedé plaats. Zowel rechter- als linker voorportier heeft een deurslot en dat is vooral bij parkeren op smalle plaatsen uiterst praktisch, want iedere automobilist heeft de neiging zijn naaste op te sluiten. Ook bij deze auto schijfremmen rondom en gesloten koelsysteem. Bovendien is een nieuw soort fric tie toegepast. De prijs blijft precies vijf gul den onder de zesduizend DEN HAAG (ANP). Staats secretaris Van de Laar is bereid sa men met jeujjd- en jongerenorgani saties te bekijken hoe de financiële moeilijkheden van deze verenigingen kunnen worden opgelost. Dit heeft de staatssecretaris geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Voogd van de Par tij van de Arbeid. De staatssecretaris (van O.K. en W.) zegt te weten dat de personeels kosten een belangrijk deel van het totale budget van de jeugdorganisa ties nemen door de toegenomen pro fessionalisering (de verschuiving van vrijwillig naar beroepswerk). Een stijging van de personeelskos ten. aldus de staatssecretaris, bete kent dus een naar verhouding be langrijke verzwaring van het budget van die organisaties. De staatssevre- taris is er echter niet zonder meer van overtuigd dat die kostenstijgin gen niet kunnen worden opgevangen. Zo zou nog lang niet vaststaan, dat de leden van de organisaties niet meer kunnen bijdragen. De „Rode Ster", toet orgaan van het Russische Ministerie van Defen sie, heeft gemeld dat luitenant-ge neraal Pavel Andrejewitsj Firsov, die bij de verovering van Berlijn in 1945 commandant was van het Russische infanteriekorps, na een ernstige ziek te op 64-jarige leeftijd is overleden. Bij schipper Willem Rog thuis is de voordeur witgekalkt en op een nabijgelegen muur het woord 'maffer' gekalkt. Ook prijken weinig vleiende opmerkingen over Willem Rog op verschillende schuttingen ln Scheve ningen. Mevrouw Rog is maandag nacht veelvuldig opgebeld, waarbij dreigementen, werden geuit. De poli tie heeft bij een aantal vissers ge controleerd of er geen witte verf op hun handen zat, maar zij be» ft tot dusver de daders niet te pakk-n ge kregen. De loonraad van de visserij kwam gistermiddag ln het kantoor van de Vereniging voor de Nederlandse Zee visserij bijeen. De reders hebben tij dens de vergadering de erkende vak bonden gevraagd of er toch niets aan de bestaande c.a.o. te doen viel om aan de eisen van de stakers tegemoet te komen. De vakbonden hebben dit echter geweigerd. De vergadering verliep in een weinig vriendscbappe- 'üke sfeer. (Van een onzer verslaggevers) Door thuis te blijven zal de heer H. T. de Kleuver uit Krommenie vandaag zijn salaris niet meer ver dienen. De laatste dag, waarop h(i op deze eenvoudige wijze zijn 'arbeids prestatie" leverde, is voorbü, Zijn collega-plaatsgenoot, de heer H. M. A. v. Midden, zal die rust nog wel hebben. Tot eind februari zal zijn werk zich grotendeels blijven beper ken tot bereikbaar blijven voor het geval rijn werkgever hem nodig heeft. Die werkgever, de heer Toby te Wormerveer, Is de laatste dagen in het nieuws geweest, omdat er een ge rucht ging, "dat de firma voor de he ren De Kleuver en Van Midden, die hun ontslag hadden genomen, gedu rende de ontslagtermijn een 'soort 'huisarrest' zou hebben opgelegd. De directie van Toby ontkent dit overi gens en zegt slechts te hebben be paald, dat de heren bereikbaar moes ten blijven. Dinsdagmiddag Is er een overeen komst' gesloten, waarbjj het dienst verband van de heer De Kleuver ge acht wordt op te z(jn gehouden op 15 februari, terwijl dat van de heer Van Midden eind februari zal eindigen. De heer De Kleuver heeft daarbij voorbehoud gemaakt voor de regeling van enkele geschillen. Zo meent hij nog recht te hebben op 11 dagen va kantie, terwijl de werkgever volgens de heer De Kleuver slechts 9? dag wil toekennen. De heer Van Midden heeft er de voorkeur aan gegeven zijn ontslag eind februari te laten ingaan. HU wil nog wachten op een advies van zijn vakbond terwijl ook nog de kwestie over uitbetaling van provi sie bestaat. De heren Van Midden en De Kleu ver zijn van plan in Zaandam zelf een zaak voor woninginrichting te beginnen. Volgens de heer Toby zou bij indiensttreding van de heer Van Midden zijn afgesproken, dat deze niet zelf een zaak zou beginnen bin nen een straal van 15 km rondom de lirma Toby. Naar zijn mening zijn sedert maandagmiddag alle geschil len uit de wereld, "De heer Van Mid den zal in de periode tot eind februa ri nog enkele zaken voor onze firma afdoen.' zei hii. (Vervolg van voorpagina) Het ontslag hangt samen met het door de Rijkspolitie ingestelde onder zoek naar de toestanden in het poli tiekorps. Hierover heeft in de afg' - lopen maanden Het Vrije Volk in een reeks artikelen onthullingen gedaan. De korpschef, die al geschorst was en eind november werd gearresteerd doch na twee dagen weer vrijgelaten, wordt verdacht van het plegen van financiële onregelmatigheden. Het onderzoek tegen hem Is thans in han den van dc rechter-commissaris van de rechtbank te Utrecht. De merkwaardige toestanden bij de Culemborgse politie kwamen aan het licht na een hooglopende ruzie op 31 oktober van het vorige jaar tussen de thans ontslagen korpschef en de bri gadier J. v. Tongeren. Deze laatste beklaagde zich over het feit dat by in een ondeugdelijke auto dienst moest doen terwijl de goede dienst auto voor privédoelelnden was uit gestuurd. Over en weer vielen beledigingen. De brigadier, een vroegere Rijks politieman van onbesproken gedrag en nauwgezette plichtsbetrachting, werd geschorst. Toen kwam echter een stroom van beschuldigingen ter tafel, die wezen op wat aan vele Cu- lemborgers sinds jaar en dag bekend was: namelijk dat bij de politie 'alles kon', dat het belangrijk was om goede vrienden met 'Piet' (de korpschef! te zijn, dat royaal drankgebruik voor een goed deel de volstrekt on-ambte- Iijke sfeer bepaalde en dat sommige uitwassen een onmiskenbaar straf rechtelijk kantje hadden. De schorsing van brigadier Van Tongeren, die van vele zijden bijval kreeg, werd de dag voor Kerstmis op geheven; de beledigingszaak kan hem nog op straf komen te staan. Nadat de Rijksrecherche het onder zoek tegen Van R. had beëindigd, is een onderzoek ln de beleidssfeer naar de gedragingen van een aantal lagere politiefunctionarissen gevolgd. De burgemeester deelde ons mee. dat hierover zo spoedig mogelijk nadere mededelingen volgen. In een raadsvergadering had hij al eens gesproken over 'de blaam die een of méér functionarissen' moest treffen, daarmee suggererende dat korpschef Van R. niet de enige was geweest die schuldig was aan onjuist gedrag. Dc voorgenomen saneringsmaat regel snijdt een deel van de top van het politiekorps af en wel zo, dat zou den worden overgeplaatst de adju dant Van Paridon iwnd. korpschef) en de brigadier Spierenburg, Deze laatste werd onlangs reeds met bui tengewoon verlof gestuurd. Een en ander wlfst erop, dat de man die als waarnemend korpschef door Rotterdam aan Culemborg ia uitgeleend, de hoofdinspecteur B. D. Kalma. na een paar maanden dienst ln onaangename omstandigheden, thans spoedig weer naar huis sal kunnen gaan. DEN HAAG (ANP) Het hengel seizoen begint dit jaar twee dagen eerder. Minister Biesheuvel heeft be sloten de jacht op de vis, die maan dag 1 juni zou aanvangen, reeds op zaterdag 30 mei open te stellen. De nieuwe visakten en hengelbe- wijzen zijn echter per 1 juni geldig zodat voor de voorafgaande dagen nog een oude vergunning nodig is. (Van een onzer verslaggevers) De politie in Woerden heeft de 40-jarige H. C. van IV, gearresteerd omdat hij als directeur van een iso latiebedrijf ongeveer twaalfduizend gulen ten eigen bate had aangewend. De directeur inde persoonlijk ver scheidene kwitanties bU de debiteu ren. maar verantwoordde slechts een deel san de bedragen. Het bedrog kwam uit. toen begin januari hot personeel niet uitbetaald kon worden, omdat er geen geld meer was. Van kantoor uit werden toen enkeie debiteuren telefonisch verzocht oin openstaande rekeningen te voldoen. Daarbij bieek dat die rekeningen reeds aan de directeur persoonlijk waren voldaan. Het personeel waar schuwde de aandeelhouders van de naamloze vennootschap en u'teinde- lijk werd de politie in de zaak ge mengd. De directeur werd gearres teerd wegens verduistering. HU zal dezer dagen voor de officier van justitie in Utrecht worden geleid. De n.v. is inmiddels failliet ver klaard. Advertence l,M

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1