Goedkoop aardgas voor centrale verwarmingen Roofoverval blijkt gefingeerd te zijn Koning Paul geopereerd Goedkop er aa rdgas Vissersstaking: verrassende wending Vissersbonden willen niet langer 'kop van jut' zijn Kwestie zieke brigadier Klacht ingediend tegen GGD-chef Schelde-Rijnverdrag nu ter goedkeuring bij Kamer ingediend I van Ierland 'PARAAT' Huurverhoging van 20 pereent Rotterdamse politie: Doopceel van Don Carlos wordt gelicht )k ItéfctV) haarbouclé in RI JNMOND-kwaliteit380mbreed, dus kamerbreed'Deze 'broadloom staat bijzonder rijk. IJzersterk door de extra hoge dichte pool. Bovendien blijvend motecht. Zij, die eisen stellen aan hun interieur zonder te diep in de beurs te willen tasten, kiezen V^IÏXj haarbouclé Rï JNMOND-kwaliteitKeuzeuit w arme moderne kleuren. Ideaal voor uw zit- of studeerkamer. Let op de ingeweven naam ïtehtVi op de achterkant. Rederij roept Seheveningse vissers op Twee jongelui in Los Angeles gearresteerd het beste HET VRIJE VOLK VRIJDAG 21 FEBRUARI 1954 Onze melangeur gaf u geniet ervan l Huisen grondeigenaren: Haringvliet vóór Broiiwersliavensegat (Van een onzer verslaggevers) Wat de recherche van het Rotterdamse politiebureau Mar- coniplein gisteren al begon te vermoeden, is vanmorgen om elf uur uitgekomen: de roofoverval op de invalide 45-jarige me vrouw C. J. E. in de Stuurmansstraat in Rotterdam was ge fingeerd. Ook kleinere Gereserveerd .Voor GERO geschenken aan ST00PMAN denken (Vervolg van voorpagina) 2500 man Aardgasmars Een product van de N.V. Vereenigde Touwt'abrieken - Rotterdam Moord Akkrum: één \erdachte ontkent (Van een onzer verslaggevers) De Scheveningse vissersstaking heeft een verrassende wending gekregen. De drie erkende vakorganisaties wensen niet langer de hun opgedrongen rol van 'sta-in-de-weg' bij de oplossing van dit twee maanden oude conflict te vervullen. Zij hebben aan de reders meegedeeld, dat zij hen van hun verplichtingen ten opzichte van de goedgekeurde ca.o. hebben ontslagen. Hiermee willen deze bonden duidelijk maken, dat niet-erkende organisaties verantwoordelijk zijn voor het bestaan en het voortduren van het conflict iiiimiiimiiiimminiimijimmij itmmmtnmmmn KLM vliegt pijptabak naar Canada ..niet te vast stoppenWillem. Onduidelijk ïimmnranfmwniniiitiiiifiimimmiiiMRamiimHniimTnui'mTPi'Hini Concurrentie Voor GERO geschenkert aan STOOPMAN. denken Bezoek van Jhonsou Aanslag op Turkse premier mislukt Advertentie LM. (Van onze sociaal-economische redactie) De gemeenten gaan het aardgas voor centrale-verwarmingsinstallaties leveren volgens industrietarief. Dit betekent, dat de prijs voor deze groep verbruikers aanzienlijk lager zal zijn dan het normale consumententarief, lie Nederlandse Gasunie en de gemeenten vertegenwoordigd in het SROG voeren momenteel onderhandelingen over deze tarieven. Men verwacht over twee maanden de prijzen te kunnen publiceren. Uitgangspunst is, dat centrale ver- w&rmingsinstallaties van blokken woningen die meer dan een miljoen kubieke meter gas per jaar verbrui ken, recht hebben op rechtstreekse levering door de Nederls udse Gas unie. Aangezien deze woningblokken ais regel midden in het gemeentelijk distributiegebied liggen, zoeken Gas unie en SROG thans naar een ratio nele oplossing voor levering en prijs. Bovendien zuilen afzonderlijke ta rieven worden opgesteld voor de groep verbruikers die meer afne men dan de huishoudelijke consu ment, maar minder dan één miljoen (Van onze soc.-econ. redactie) De bond van huis- en grondeige naren wil in 1964 een huurverhoging van twintig percent voor alle wo ningen. In een brief aan minister Bogaers levert de bond een uitvoerig pleidooi voor dit standpunt. Met deze huurverhoging is de bond nog niet aan het eind van haar eisen. Er zullen, zo zegt zij, nog meer ver hogingen moeten komen voordat het aanpassingsschema is voltooid. In de brief aan de minister vraagt de bonds voorts ruim baan voor de bouw in de vrije sector. (Van onze pariementsredactie) Minister Van Aartsen heeft vanmid dag in de Tweede Kamer bevestigd, dat er in de eerste helft van dit jaar me» de eigenlijke sluiting van het Brouwershavensegat zou kunnen wor- den begonnen, maar dat daar geen geld voor is uitgetrokken. De voorbe reidende werkzaamheden ziin in ieder geval al wel zover gevorderd. De minister van Verkeer en Water staat antwoordde in de Tweede Ka mer op mondelinge vragen van de socialistische afgevaardigde mej. mr Schiithuis. dat hij ibinnen zijn begro ting voorrang heeft gegeven aap. de werkzaamheden tot afsluiting van het Haringvliet. Hij veronderstelde niet temin dat de Deltawerken m 1978 ge heel voltooid zullen kunnen zijn. Mej. Schtithuis verklaarde vervol gens. dat zij niet gerust was of nu de verbetering van de bestaande dijken niet in het gedrang zal komen. Mr. Van Aartsen probeerde,aai op dit punt gerust te stellen: in de komende jaren zal daar meer geld voor be schikbaar komen. Het tijdstip waarop de overval sou zijn gepleegd, de wijze waarop het zou zijn gebeurd en een aantal bij komende feiten brachten de recher che donderdagmiddag al aan het twijfelen. vreemd was bij voorbeeld, dat de fnerval tussen acht en negen zou zyn gepieegd, een tijdstip waarop vee! mensen op straat zijn. Vreemd was ook, dat niemand iets van de overval had gemerkt, totdat een buurvrouw het 'slachtoffer' had horen gillen. IVel had de vrouw een signalement van de 'dader' verschaft, maar het «as een signalement van dertien m een dozijn. Toen In de loop van 'de dag steeds meer feiten aan het licht DEN HAAG (ANP) De regering laat, naar het ANP van bevoegde zij de verneemt, than uitzoeken, hoe het staat met de nationaliteit of de na- nonaliteiten van de verloofde van prinses Irene en hoe zijn officiële naam luidt. Dit geschiedt met het oog op het in Nederland te sluiten huwelijk. Bij dit onderzoek is zowel het ministerie van Buitenlandse Zaken als dat van Justitiebetrokken. kwamen, die een echte overval on waarschijnlijk maakten, stopte de re cherche gisteravond het onderzoek om vanmorgen de vrouw nogeens goed aan de tand te voelen. Dat gebeurde en na enige tijö gaf zü toe net verhaal van de overval te hebben bedacht. Ze nad in de loop der jaren schulden gemaakt en had dringend het geld nodig, dat haar man die van de financiële proble men van z}jn vrou-, mets wist in het dressoir bewaarde. Er is nu tegen de vrouw proces-verbaal opgemaakt wegens het doen van een valse aan gifte. Een vaartuig van de Cubaanse marine heeft een Amerikaanse piloot uit de Caraibische Zee opgepikt, wiens vliegtuig op een vlucht van Ja maica ter hoogte van Cayo Guan als gevolg van brandstofgebruikl op zee had moeten dalen Volgens radio- Havanna had de piloot 20 uur in het water gelegen. kubieke meter per jaar. Men streeft namelijk naar een geleidelijk verlo pende tariefschaal. In deze laatste groep zullen vele kleinere centrale-verw&rmingsinstal- laties vallen zodat ook voor deze het aardgas voordeliger gaat worden dan voor de gewone consument. Gerekend naar de tot nu toe ge publiceerde tarieven was zware olit voor centrale verwarmingen voorde liger dan aardgas. Aangezien blok- verwarnung steeds mees voor nieu we woningblokken wordt toegepast, is er de Gasunie veel aan gelegen juist deze belangrijke groep klanten te winnen. Te meer, daar do concur rentie van de zijde van de oliemaat schappijen bijzonder groot is. Overigons liet de heer A, G. van Braam Houckgeest, hoofd van de af deling voorlichting van de Neder landse Gasunie, zich gistermiddag te Utrecht aan de vooravond van de Voorjaarsbeurs gereserveerd uit over de afzet van aardgas in de ko mende jaren. Hij was er nog niet zo van over tuigd, dat de Gasunie omstreeks 1970 dertig miljard kubieke meter gas per jaar zat kunnen verkopen. De moge lijkheden lot afzetvergroting zjjii af hankelijk van de snelheid waarmee dc gemeenten op aardgas kunnen overschakelen. Advertentie tM telefoon 33571"- 62072 - 81592 ATHENE (Reuter, AP) De toe stand van koning Paul van Grieken land schijnt kritiek te zijn. Van ochtend is hij geopereerd in de koninklijke residentie Tatol vijfen twintig km ten noorden van Athene. De ingreep is verricht door een chirurg uit Athene, die werd bijge staan door zeven Griekse en buiten landse specialisten. Onder hen waren twee buitenlandse kankerspecialisten. De 62-jarige ko ning lijdt al enige maanden aan he vige pijnen, die, zo deelde zijn lijfarts mee. veroorzaakt werden door maag zweren. De komst gisteren van twee Engelse chirurgen, sir Standford Cade en dr. Edward Muir zou ten doel hebben gehad uit te maken of een operatie noodzakelijk was en of hiermee de pjjti van koning Faul zou worden verlicht. Reeds gisteren heeft de Griekse regering in verband met de gezond heidstoestand van koning Paul bij koninklijk besluit de 23-jarige kroonprins Constantijn benoemd tot regent. In het koninklijk paleis bevinden zich op het ogenblik koningin Frede- rika en de drie kinderen van het Griekse koningspaar, prins Constan tijn en de prinsessen Irene en Sofie. De laatste is met haar echtgenoot prins Juan Carlos van Spanje en hun dochtertje Helena onverwachts naar Griekenland gekomen. Naar verluidt heeft koningin Fre- derika het grootste deel van de nacht bij het ziekbed van haar echtgenoot doorgebracht. De artsen va de koning hebben nog geen medisch bulletin over de huidige toestand van de Koning uitgegeven. Luitenant-generaal Camilo Me- nendez Toiosa, hoofd van het mili taire huis van president Franco, is vrijdag benoemd tot .minister van Strijdkrachten. Hij volgt de onlangs overleden generaal Pablo Alfonso op. Daarvoor zuilen, zei de heer T. W. Polet, deskundige van het Enschede- se Gasbedrijf, de gemeenten enkele miljarden moeten investeren. Aange zien. de gemeenten hun investeringen echter thans moeten beperken en zeker niet mogen uitbreiden, zal het tempo van omschakeling zoals de zaken thans staan, niet zo hoog kun nen liggen. De Gasunie zal inmiddels aan het eind van april met de aanleg van het leidingnet beginnen. Dat zal, zo zei de heer Van Braam, geen extra-druk op de arbeidsmarkt veroorzaken. In totaal is 2506 man personeel nodig voor de aanleg van de transportlei dingen. De helft hiervan zal uit on geschoolden kunnen bestaan. De graafmachines voor het grote karwei komen alien nit het buitenland. Op de komende voor jaarbeurs is voor het eerst een speciale aardgas- groep aanwezig met zeventig deelne mers. Behalve veel technische appa ratuur voor gasdistributie-bedrijven, centraie-gasverwarmingsketels en gashaarden, zullen er ook toepassin gen van aardgas te zien ziin. die tot nu toe in Nederland nog onbekend waren, zoals aardgasmotoren. Er komt een congresdag, gewijd aan aardgasvraagstukken en de Ne derlandse Gasunie geeft een pocket uit waarin alle aardgasproblemen worden behandeld. Er is zelfs een aardgasmars op komst. Gistermorgen belde een com ponist uit Groningen de jaarbeurs- directie op met de mededeling, dat hij zijn gasmars klaar had en hem san de jaarbeurs zou aanbieden. AJveii-enue IM (Van een onzer verslaggevers) Het politic-onderzoek in de moord- zaak-Akkrum is afgesloten. Zoals be kend werd de 65-jarige boerin Fet- je Feenstra in de nacht van 1 op 2 november om het leven gebracht, nadat zij de landbouwer Erdger S. 500 gulden had gegeven. Vervolgens werd de boerderij in brand gestoken. De hoofdverdachte, de 28-jarige S„ heeft zijn aanvankelijke verkla ringen herroepen. Volgens hem is het zo toegegaan, dat hij de boerin, die alleer- thuis was, uit haar op de bovenverdieping gelegen slaapka mer heeft gehaaid en haax ertoe heeft gebracht met hem mee naar beneden te gaan en hem 500 te overhandigen. Vervolgens zou de los arbeider Jappie K„ die sinds kort bij S. in woonde, te voorschijn zijn gekomen. De boerin zou van deze onbekende no geschrokken zyn, dat zij is gaan gillen. Daarop zou S. haar, uit angst dat dit gehoord zou worden, gewurgd hebben. Samen met K. zou hij daarna de boerderij m braad heb ben gestoken, Jappie K. blijft echter volhouden dat hij In de bewuste nacht niet in de boerderij van Feenstra is geweest en dat hy nog op bed lag toen de brand uitbrak. S. en K. bevinden zich beiden in het huis van bewaring te Leeuwar den. Wanneer de zaak zal voorko men, is nog niet bekend. Het dos sier is nu in het bezit van de rech- ter-commissaris, mr. Fedder. OVB-bestuurder J. Koning be schouwt deze stap als een overwin ning van zijn organisatie. 'De vissers zullen vandaag over de nu ontstane situatie verraderen. Individuele re- Advertentie IJd. uropese collectie verlovingsringen in maten modellen en hoeveelheid onvergelijkbaar fascinerend overrompelend L IJ jN BAAN 50 Tijdens het schilderen van de keu ken in zijn woning aan de Valkenbos- kade in Den Haag is de 71-jange Antonie Smits door gasversnkking om het leven gekomen. De man heeft tijdens zijn werk waarschijn lijk de gaskraan opengestoten Zijn vrouw trof hem donderdagmiddag omstreeks een uur levenloos aan, toen zij hem kwam roepen om koffie te drinken. \N\^ AMSTERDAM (ANP) Mr. H J. Morren uit Voorburg heeft bij het college voor medisch tuchtrecht in Amsterdam een klacht ingediend te gen de handelwijze van de heer J. de Koning, hoofd van de afdeling bedrijfsgeneeskunde en controle ziek teverzuim by de GG en GD in Am sterdam. De heer De Koning heeft vorig jaar aan de hoofdcommissaris van politie in Amsterdam een rap port uitgebracht over het ziektege val van brigadier B. Bonneveld van de Amsterdamse politie. De heer Bonneveld is al ruim twee jaar zenuwziek omdat hjj zich een opmerking var. zijn chef byzonder heeft aangetrokken. De brigadier te kende bij het ambtenarengerecht in Amsterdam beroep aan tegen de be slissing var. de hoofdcommissaris van politie zijn bezoldiging met in gang van 1 juli 1963 tot, twee derde terug te brengen omdat de brigadier verhinderd is de dienst te verrich ten Het ambtenarengerecht heeft zich vorige week met deze zaak bezigge- i houden, want de heer Bonneveld meent dat de opmerking van zijn chef een gevolg was van een geprik kelde stemming by de korpsleiding over een voorafgaande doos: de heer Bonneveld aanhangig gempakte zaak waarby het bevordsringsbeleid by de Amsterdamse politie aan de or de was gesteld. Hoewel de behandelende zenuw arts van de heer Bonneveld ver klaarde dat de zenuwziekte van dr brigadier is ontstaan ten gevolge van de reprimande van zyn chef rapporteerde de gemeente-arts dat de heer Bonneveld niet op pathologi sche wyze heeft gereageerd. Reeds tijdens de zitting van het ambtenarengerecht laakte mr. Mor ren. die raadsman van de heer Bon neveld is, deze verklaring omdat c!e gemeentearts zyn oordeel baseerde op een rapport van de bewuste poli tiechef. In zyn klacht by het me disch tuchtcollege stelt mr. Morren onder meer dat de gem ent earn het rappen heeft uitgebracht z.nder de heer Bonneveld te hebben gezien of gesproken. ders hebben mij reeds benaderd voor een oplossing van het conflict. Als de voorwaarden van de stakers worden aanvaard, dan verwacht Ik, dat er maandag zal worden gevaren.' Op een persconferentie in het Haagse Nieuwspoort is gisteravond het besluit van CKV. CBC en KBV meegedeeld door CKV-bestuurder Adri de Boon. De erkende vakcen trales zijn het beu nog langer door niet-erkende vakorganisaties en an deren als verraders te worden alge- schilderd. aldus De Boon. Voortdu rend dreigden reders, die met de er kende organisaties de voorwaarden van de nieuwe en goedgekeurde c.a.o, waren overeengekomen, uit het gareel te lopen. Voordurend werden er con tacten onderhouden met het OVB, dat van een eis van een vaste maand- gage van /)30Q per maand plus een aandeel van 1 percent m de besom ming per opvarende gedurende het conflict overstapte op een eis van ga rantieloon van 125 per week plus afrekening per reis. De aandrang van de reders om de nieuwe o. dan maar open te bre ken werd steeds groter. Ten slotte kwamen rij bij hun c.a.o-pariners met de wens. dat in de arbeidsovereen komst een garantieloon van ƒ21 per dag over een werkweek van zes dagen en een afrekening over de besomming per eis plas binnenligdag zou worden opgenomen. Het nadelige verschil zou dan wor den bijbetaald en het voordelig: ver schil zou de visser worden geschon ken. De reders ontwierpen deze for mule om niet de indruk te wekken, dat zij de eisen van het OVB formeel hadden overgenomen. Het gevolg van dit voorstel van de reders was overleg tussen de drie er kende vakorganisaties en hun vak centrales in de Raad van Vakcentra les. Dit overleg had gisteren plaats. De raad kwam tot de conclusie, dat aan de voorstellen van de reders geen medewerking kon worden ver leend. 'Wy zyn niet in staat te vol doen aan eisen van organisaties, die geen algemene loonpolitieke verant- woordelkijheid dragen,' aldus de heer De Boon. Tijdens het overleg viel het besluit de reders te ontslaan van hun ver plichtingen ten opzichte van de reeds goedgekeurde c.a.o. Dit besluit vond mede een grond in de overwe ging van de minister van Sociale laken, dat er in Nederland contract- rijheid bestaat. Dit betekent niet, dat de drie vak- ■rganisaties voorgoed weigeren ver antwoordelijkheid te dragen voor de '«onpolitieke situatie in het visserij bedrijf. Zij blijven daartoe bereid. Zij wensen echter niet te fungeren als de bekende *kop van jut'. De gevolgen van dit besluit waren tlsteravond nog onduidelijk. Het OVB «et het als een overwinning, maar aat zich er toch aarzelend over uit. Bestuurder J. Koning zegt te blijven vasthouden aan de verwezen!!' ig van een uniforme loonregeling in iet visserijbedryt. 'Op dit terrein bestaat overeenkomst tussen ons en de neer De Boon, die ik beslist niet ais een persoonlyke tegenstander wil zien. Over de rest van de door hem ge propageerde eisen arbeids- en rusttydenregehng enz. valt te pra ten'. Twee dagen geleden verwierp de heer Koning dit laatste als be- iachelyke onzin. VLAARDINGEN (ANP) De Dog germaatschappij te Vlaardingen heeft gisteravond haar schippers te lefonisch opdracht gegeven, de be manningen op te roepen om maan dag a.s. uit te varen. Gevaren zal worden op de voorwaarden van de tussen reders en erkende bonden overeengekomen ca.o. aangevuld met het garantieloon van f 125 per week en het afrekenen pc reis. De Doggermaatschappii heeft drie schepen ran duizend en drie van vierhonderd pk, alle met Seheve ningse bemanningen. nniiBniHimmiiammiiimniiiHBimiiiiBimiittiimntmiHmBniHtit» Volgens de heer Koivng hebben verschillende reders reeds contact met hem gezocht, 'De beslissing is echter aan de vissers. Het zal voorts enige dagen vergen om de Tissers die elders werk hebben gevonden te rug te roepen naar de vloot. (Van onze pariementsredactie) By de Tweede Kamer is thans het wetsontwerp ingediend ter goedkeu ring van het verdrag betreffende de verbinding tussen de Schelde en de Rijn. Het verdrag is 13 mei 1963 in Den Haag gesloten tussen Nederland en België. Aan het Belgisch verlangen naar een betere verbinding tussen de Schelde en de Rijn wordt voldaan door de aanleg van een vaarweg die de dokken van Antwerpen via het afgedamde Kreekrak zal verbinden met de Oosterschelde. Deze vaarweg zal zich verder voortzetten door de Eendracht en het afgedamde deel van het Slaak (landengte van St. Phillpsland) naar de Krammer. De vaarweg zal de route van Ant werpen naar de Rijn (Ruhrort) met ongeveer 35 kilometer (ongeveer tien percent) verkorten. De vaarweg zal beantwoorden aan de eisen die de hedendaagse scheepvaart stelt, ook op het gebied van de duwvaart. ZU zal tevens in de Zeeuwse en Zuidhollandse stromen het ruime vaarwater bieden die haar aantrek kelijker maken voor moderne gemo toriseerde binnenschepen dan een kanaal door het vasteland. Na het afsluiten van de Ooster schelde za' ook de vaarweg tea noor den van het Kreekrak niet meer on derhevig zijn aan getijbewegingen. Met Ingang van de inwerkingtre ding van de nieuwe vaarweg worden de door de Belgische regering aan de scheepvaart op de vaarwegen tus- sen Schelde en Rijn toegekende compensatiepremies en andere steunmaatregelen afgeschaft. Het door Nederland voorgestane begin sel van ongestoorde concurrentie dat werd vastgelegd in het Benelux- Economische Univerdrag wordt ver sterkt. Advertentie IJM. Telefoon 33571- 62072 -81592' Advertentie IJri. Bondenesntral» r0LtENSSTRAAT ZATERDAG* REOPEN* LOS ANGELES, (Reuter) In Los Angeles zyn twee jongelui gear resteerd die ln hun auto een geweer, munitie en geschriften van de fas cistische party vervoerden. Een van de publikaties droeg op het titelblad een foto van president John.st i met het opschrift; „De vol gende/". President Johnson brengt vandaag een bezoek aan Los Angeles. ANKARA. 'AFP) Er is vanoch tend een aanslag gepleegd op pre- nüer Ismet Inonu van Turkije. De pistool. IX aangehouden. De premier deerd. is onge- Er werden vier schoten op de 80- jange Premier afgevuurd, die alle het doei misten.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1