Verdachten roofmoorden geven elkaar de schut Kinderen worden weer onderzocht op tb.c. Winst en dividend Unilever omhoog Zal Fokkers F 28 Vickers Viscount succes van evenaren r WEES PRIJSBEWUST NYLON JUPONS 2.69 Ins W Kamer ook achter Drankwet Tweede Kamer aanvaardt wetsontwerp Rijnmond Minister Meir in Nederland mo Keukenhof gaat Milnchen in de tulpen zetten Financiële bof 'Brielsfeesf Sigarettenprijs DIT JAAR EERSTE OPTIES VERWACHT Zeeland brengt David M vlot Mode ondergaat verjongingskuur HET VRIJE VOLK WOENSDAG 26 FEBRUARI 1964 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Alleen bet geld telde. Een mensenleven niet. Wanneer de Haagse bende die in de obscure cafetaria El Negro zijn hoofdkwartier had, in geldnood verkeerde, werd het sein gegeven tot een kraak of beroving. De keuze was meestal volstrekt willekeurig. Wie het pad van de brute, koele, cynische bendeleden kruiste, werd neergeslagen, bewusteloos of dood. 'Geld moest er komen, geldhoe, dat kon u niet schelen, had geen enkele consideratie met w medemensen. U liet üw slachtoffers rustig dood gaan," zegt de president van de Haagse rechtbank, mr. J. Schaafsma, tegen de 20-jarige verdachte Koos H. Weduwe in bed Bar gesloten Nette ambtenaar Bij 'Seliokbeton' twee gevallen van t.b.c. ontdekt Hcirdinxveld en Giessenburg: ...en hier Lulu in een nieuw kruippakje Nieuwe burgemeesters Aannemers keuren bouw-e.a.o. goed PvdA-fractie tegen. Zonder motieven Niet verantivoord (Van onze luchtvaartredacteur) Fokker verwacht nog dit jaar de eerste opties wellicht zelfs bestellingen op zijn nieuwe tweemotorige straalverkeersvlieg- tuig F-28 bekend te kunnen maken. Op grond van marktanalyses verwacht men in eerste Instantie 250 F-28 machines te kunnen verkopen in Europa, Noord- en Zuid-Amerika, Japan en India. In dit getal is geen rekening ge houden met een eventuele order van de KLM die zich ln prin cipe echter wel zeer geïnteresseerd heeft getoond in de F-28. Irt een latere fase zijn dan nog orders te verwachten uit minder ontwikkelde gebieden. Moord in R'damse rijwielstalling eind maart voor normaal 3,95 slechtsSdagen KVP-ers en PSP-er stemmen tegen Drs. Westerhout Mensenleven telde niet voor Haagse bendeleden Tr«rriflelite L. vond zich zelf in creei De officier van de Haagse rechtbank, jhr. mr. W. C. J. M. van de Poll, die dinsdag 3 maart a.s. zal requireren. heeft Koos H. en diens vriend Eddy van B., een 20-jarige elektricien, doodslag en moord ten laste gelegd. Doodslag ln het geval van de 39- Jarige monteur G. P. van der Lugt, die toevallig in de Haagse suiker- werkfabriek lag te slapen, waar zij op 25 januari 1963 wilden inbreken. Moord in het geval van de 58-jari- ge weduwe Anna v. Capelle-Lustig- heid. die vijf dagen later ook weer met woeste slagen op het hoofd om het leven werd gebracht in haar slaapkamer, waaruit de rovers ruim 4000 meenamen. De twee glasharde jongemannen die binnen zes dagen twee mensen uit de weg ruimden, omdat.die mensen hun in de weg stonden, doen wat bendeleden doorgaans doen: el kaar beschuldigen! Koos H. vertelt: 'Eddie i'cp voor op, met de koevoet. Opeens zag ik die man. Ik schrok, hij ook. Hij riep: in brekers! Ik zei*. Welnee, we komen 'een zakje snoep halen.Ik ging te rug. ik had geen zin om te vechten. Ik zag hoe Eddie de koevoet van zijn schouder haalde en ik hoorde een doffe dreun. Eddie vertelde me later dat hij hem had geslagen en ge stoken." Vijf dagen later trok het drietal naar de Hugo Verrieststraac om er in te breken bij de weduwe Van Capelle- Lugtigheid. die zij niet thuis ver wachtten. 'Maar ze was wel thuis," zegt Koos H. 'Ze had het licht aangestoken, zat recht overeind in bed en begon te gil len toen ze ons zag. Eddie liep op het bed toe en gaf haar twee klappen op het hoofd. President: 'Hebt u toen niet meteen aan het geval van de monteur ge dacht?' Verdachte: 'Ja President: 'Toch zijn jullie blijven zoeken naar het geld.' Verdachte: 'Eddie vond het doosje ln da kast.' 1 Prèsiderït: "Hebt u er niet aan ge dacht. dat er weer een mens om het leven was gebracht?' Verdachte: 'Ik heb er niet op ge rekend dat ze. dood zou zijn. Ik hoor de haar ademhalen.' President: "Dat was het rochelen Ach, uw consideratie was ntet groot. U is door uw moeder bijzonder ver wend. Zij gaf u ook geen slecht voor beeld. maar in het verderfelijke milieu van de El Negro-bar, waar u ging wo nen nadat u uw vrouw had laten zit ten. bent u van kwaad tot erger ge komen.' De El Negro-bar in de Van Ostade- straat was een haard van misdaad en is na de moorden (die voorafgin gen aan een reeks van inbraken en roofovervallen, o.a. op een 50-jarige Haagse ambtenaar, die bewusteloos werd geslagen) door de politie'ge sloten. De verdachte, die om kwart voor een van plaats moet verwisselen met Eddie v. R., een jongeman die tussen verschillende pleeggezinnen en "te- stichten heeft gezworven en meer malen met de politie in aanraking is geweest, blijft volhouden dat zijn vriend "de leider was.' Het verhoor van Eddie (het derde bendelid, de musicus H S. die door gaans ais uitkijk zou hebben gefun geerd, komt ais laatste! geeft een op veel punten ander beeld. Eddie, die zo stug is dat de presi dent hem toevoegt: 'U praat of u niet tot tien kunt tellen," wil Koos H, in geen enkel opzicht schoon praten. "Hij heeft ook geslagen.' zegt hij. Na een reeks inbraken wordt in de nacht van 11 op 12 januari «963 de 50-jarige ambtenaar P. O. op de Den nenweg in Den Haag neergeslagen Waarom? 'Hij zag er zo netjes uit. President: 'Zo zie je, het is ge vaarlijk om goed gekleed te gaan." Verdachte: 'Hij was de enige die wij zagen.' President: 'En die loden pijp? Verdachte: 'Die was door Koos meegenomen. Koos gaf de eerste klap. ik de tweede.' President: "Waarom de tweede?" Verdachte: 'Die man seek na eerste klap om en liep gewoon door. Toen hij begon te gillen, gaf Koos hem er nog een paar (Koos ver klaart dat Eddie wild op de man los sloeg). De buit bedroeg ongeveer 35 gul den. Eddie behield het grootste deel. tiij had veel onkosten gemaakt aan taxis 'Kosten van verwerving,' zegt de president. Of hij nog andere berovingen heeft gepleegd? 'Nog enkele andere.' Ook van de misdaad ia de suiker- werkfabriek gaf Eddie van R. een andere lezing. Koos H., zegt hij, droeg een koevoet en een hamer. Koos H. hep voorop. President: 'O ja? Ik dacht dat u altijd haantje de voorste was en de leiding gaf?" Verdachte: 'Weinee, waarom?' Plotseling stond de monteur in het donker voor hem. Hij sprong omhoog van een soort bed. 'Koos gaf hem de eerste klap. Ik pakte de koevoet uit zijn handen. Het was een forse man, ik dacht dat hij herrie zou gaan makenIk was er niet zeker van dat die eerste klap vol doende was. daarom nam ik de koe voet over.' President: 'D kende uw kracht wel zo'n beetje.' Verdachte: 'Ik was onbeheerst.' President: 'U heeft dus ook onbe heerst geslagen.' De inbraak bij de weduwe Van Ca- pelle werd goed voorbereid. Eddie van R. draaide zelfs een lampje uit een straatlantaarn voor het huis. Dat is overigens het enige wat hij in deze zaak wil toegeven. Koos H. verklaarde da; Eddie van R. de dodelijke slagen had toege bracht. Eddie zegt nu: 'Ik ben met de staaf in mijn han den het huis binnengekomen, maar in de slaapkamer heeft Koos de staaf overgenomen en hij heeft haar op het hoofd geslagen. Ik ben op dit punt niet actief geweest-' President;; i'Dit. is zeer onwaar schijnlijk, Het lijkt mij waarschijn lijker dat u de staaf ui handen heeft gehouden. Is het niet zo, verdachte, dat u ook in diE geval het werk heeft voltooid?' Verdachte: 'Nee. daar is geen spra ke van. Ik had trouwens ook geen bloed aan mijn kleren, De president viel gistermiddag fel uit tegen de eigenaar van de voor malige El Negro-bar. de 29-jarige Humphrey L., die van. heling werd Bij twee personeelsleden van de N.V. Schokbeton te Kampen is tu berculose geconstateerd. De zieken zijn opgenomen in het sanatorium 'Sonnevanck' te Harderwijk. Een derde werknemer staat onder me dische controle. Hü kan zijn werk normaal verrichten. De ziekte werd ontdekt bii de jaarlijkse doorlichting. Alle werk nemers onder de dertig jaar zullen een extro controle ondergaan. Het overige personeel zal nog eens wor den doorgelicht. Bij twaalf inwoners van Waldau in Beieren is tyfus geconstateerd. De ziekte wordt toegeschreven aan be smet drinkwater. beschuldigd en tegen wie hij zei: 'U bent de pest voor die jongens ge weest, u was de pest voor de hele om geving, u moest u diep schamen! U hebt van hun misdaden geprofiteerd. Het geld dat zij u gaven, omdat u ten koste van alles in een glimmende dure wagen wilde rijden, was bloed geld...' "Verdachte L. vond zich zelf in geen enkel opzicht schuldig, zeker, hij had de jongens naar Vlaardingen gereden, waar zl] een kraak hadden gezet bij een juwelier, maar wat had hij eraan verdiend? 'Een portie bami in mijn eigen zaak....' Hij merkte verder op geen recht te hebben. Waarom niet? 'Ik neem aan dat het om mijn huidskleur gaat," zei de in Suriname geboren verdach te, die overigens niet aannemelijk kon maken, dat er in zijn behande ling van discriminatie sprake was. Een vermanende vinger ging om hoog tegen de 26-jarige, in Para maribo geboren musicus H. S.. die bij de inbraken en roven op de uitkijk had gestaan. Hij was in 1961 uit Suriname als verstekeling naar Nederland gekomen. 'Had u dan nooit gehoord, dat het moei lijk is hier zonder vooropleiding iets te bereiken? Van een beetje muziekmaken,' zei de president, 'kunt u hier nu eenmaal niet leven 1 De vriendin van de El Negro-bar- feende, de 21-jarige danseres (zonder engagement) Roosje F„ die gestolen sieraden als geschenk zou hebben ge accepteerd, kon zich niets meer van. welk avontuur ook herinneren, had nooit iets gehoord, nooit iets gezien..,. 'Hoor eens," zei het meisje, dat ver telde vele jaren op Haïti te hebben gewoond, 'ik kan niet goed Neder lands....' De president vond, dat haar taalgebruik niets te wensen overliet. De behandeling van deze zaak zal dinsdag 'aart "orden voortgezet. SCHIPHOR (ANP) Gistermiddag Is op Schiphol uit Tel Aviv gearri veerd de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Gok!» Meir. Zü werd vergezeld door de Nederlandse ambassadeur in Israël, mr. W. J. G, baron Gevers. Op de luchthaven werd de minis ter verwelkomd door haar ambtge noot minister Luns en de ambassa deur van Israël in Nederland, de heer David Shaltiel. Mevrouw Meir heeft eerder deze maand een bezoek gebracht aan Pa rijs en Rome voor besprekingen over de betrekkingen tussen Israël en de Europese Economische Gemeen schap. Morgen zal zij hierover pra ten met minister Luns. Er zuilen geen onderhandelingen plaats vinden, aldus de Israëlische minister. Het doel van mijn bezoek is de vriendschapsbanden tussen Ne derland en Israël te versterken en de sympathie van Nederland te win nen voor ons standpunt inzake een (Van een onzer verslaggevers) Dertig van de 2698 schoolkinderen uit de gemeenten Hardinxveld en Giessenburg moeten nader onder zocht worden, op t.b.c. Een onderzoek naar t.b.c. van de volwassenen in deze gemeenten wordt niet nodig geacht. Dit is het voorlopig resultaat van het medisch onderzoek dat is inze- steld, nadat een tbc-explosie in Har- dinxveld-Giessendam en in Giessen burg was ontdekt. Deze tuberculeuze infectie had tot gevolg, dat 15 personen, in een sana torium moesten worden opgenomen, en dat bij vijf personen verschijnse len zijn geconstateerd die een ver pleging thuis noodzakelijk maken. Bij het onderzoek is het vermoeden gerezen, dat er mogelijk twee haar den van t.b.c.-infectie zijn De ene is gevonden in een gezin, waarin on langs een baby van zestien maanden aan t.b.c. overleed. De werkzaamheden van het mantoux-team leidden ertoe, dat absoluut en relatief meer posi tieve reacties op de proef moesten worden genoteerd bij de kinderen, die naar vervolgscholen gaan: van de 902 onderzochte leerlingen reageerden er 23 met een omslag. Dit aantal was zeven bij de 1196 onderzochte kleu ters en leerlingen van lagere scholen. DEN HAAG (ANP) Met ingang van zestien maart 1964 benoemd tot Bur gemeester van de ger.. ente Appinge- öam de heer A. M. Amerika, thans burgemeester der gemeente Een rum. De heer Amerika werd 8 no vember 1924 geboren. Ffj is lid van de Party van de Arbeid. Mr. A. A. J. Goldberg, die op me disch advies heeft moeten besluiten tot een wat minder veeleisende functie is eei'Voï ontslag verleend als burgemeester van Delfzijl en is be noemd tot burgemeester der ge meente Wisch. Mr. Goldberg is lid van de VVD. overeenkomst tussen de EEG en Is raël.' Het officiële bezoek van de Israë lische minister aan Nederland duurt drie dagen. Zij zal in Den Haag een lezing houden voor het Nederlandsch Genootschap voor Internationale Za ken over de positie van Israël in de wereld. Daarna zal mevrouw Golda Meir tot maandag nog vier dagen onofficieel in Nederland blijven. (Van een onzer verslaggevers) De Keukenhof gaat met dertig duizend tulpen, narcissen en hya cinten van 6 tot IS maart de Duitsers in München een geurig voorproefje geven van wat er dit jaar aan kleurenpracht op de Keukenhof en in de bollenstreken te zien zal zijn. Aan de Lenbachplatz zullen de Münchenaren eert overdekt minia tuur van onze nationale tuin kunnen bewonderen. In ziekenhuizen en be jaardentehuizen en. bij vele inwoners van de Beierse hoofdstad thuis zul len Haarlemse bloemenmeisjes een groet in bloemen brengen. NederlandBloemenweek heet deze manifestatie, waaraan ook de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer deelneemt met een inzending in het Stadtmuseum aan de St.-Jakobsplatz. waar voorts een tentoonstelling van snijbloemen van de vereniging de Nederlandse Bloemisterij te bewonderen zal zijn. De WV-Rotterdam komt met een aparte stand op de Lenbachplatz. Dat Nederland er muziek in ziet, be wijst ook een Tijdend carillon uit As ten, dat enkele malen per dag zal worden bespeeld door belaardierster Ria Pfiefers uit Hengelo. NIJMEGEN (ANP) B. en W. van Nijmegen hebben aan de ge meenteraad voorgesteld, af te zien van de vordering van rond 60.000 op de stichting Viering 150 jaar ko ninkrijk, De Twentse Bank, die een ongeveer even groot bedrag van de stichting te goed had, heeft dit voor beeld gevolgd. Het totaal der schul den van de stichting vermindert hierdoor tot ongeveer 335.000. Beide schuldeisers deelden eerder mee, dat zij van hun vorderingen zouden afzien, alleen als de stichting niet in staat van faillissement zou raken. Dit faillissement is op 30 ja nuari echter uitgesproken. DEN HAAG (ANP) De ledenver gadering van de Nederlandse Aan- nemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven (NAPB) en die van de Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonshond hebben giste ren de nieuwe c.a.o. voor de bouwbe drijven goedgekeurd. De vergadering van de NAPB had wel bezwaren tegen de bepaling in de c.a.o. wat betreft het werken in ta rief. Zij meende dat deze voor meer dan één uitleg vatbaar is en drong aan op een wijziging in de redactie. De christelijke bond stelde aan zijn goedkeuring ojn. de voorwaarden dat de c.a.o. niet met terugwerkende kracht mag worden ingevoerd. (Van onze paxlementsredactie) De sigaretten worden als de belastingverhoging tijdig da parle mentaire goedkeuring krijgt per 1 april 25 pet. duurder. Daarmede zal de sig&rettenondus- trie zowel de hogere omzetbelasting als de stijging van de overige kosten moeten opvangen. Dit blijkt uit de Memorie van Ant woord van minister "Wltteveen en staatssecretaris Van den Berge aan de Tweede Kamer over het voorstel de omzetbelasting en bijzonder in voerrecht op benzine tijdelijk te ver hogen. Advertentie I.M (Van onze soc.-econ. red.) Unilever heeft in 1963 een hogere winst behaald dan in 1962. De ge consolideerde nettowinst steeg van 525 tot 564 miljoen. De raden (Van onze parlementsredaetie) De Tweede Kamer heeft gistermid dag met 72 tegen 52 stemmen het ontwerp-drank- en horecawet aange nomen. KVP, ARP, CHU en VVD stemden voor. De tegenstanders vormde een bont gezelschap: Partij van ch Arbeid. PSP. CPN. SGP, GPV, Boerenpartij en de heren Wal burg (ARP), Van Bennekom (ARP). Scholten (CHU) en Van der Mei (CHU). De oude drankwet zal als gevolg van deze nieuwe wet gaan vervallen. Dat betekent, dat ook het maximaal aantal vergunningen per gemeente vervalt. Het nieuwe ontwerp is tijdens de behandeling in de Tweede Kamer zodanig gewijzigd, dat er tot 1915 nog wel een maximum per wijk mogelijk is. Mr. Daams verklaarde voor de stemming, dat zijn fractie tijdens de openbare behandeling van het wets ontwerp er nog meer van overtuigd is geraakt, dat het huidige maxi mumstelsel zonder vo-ldoende motie ven wordt afgeschaft. Bovendien is ze bezorgd, dat de definitieve breuk met dit stelsel «een weg terug open laat. Mr. Daams betreurde het voorts, dat een aantal pogingen van hem om verbeteringen in het wetsontwerp aan te brengen niet zijn geslaagd. Met name noemde hij in dit verband het verbod om in. jeugd- en sport verenigingen sterke drank te ver strekken. De heer Scholten (CHU) verklaar de mede namens de heer Van dei- Mei. dat hij het niet verantwoord achtte voor het wetsontwerp te stem men, Het nieuwe systeem heeft zeer gevaarlijke kanten, zei hij, al zijn onze bezwaren wel enigszins vermin derd door enkele amendementen. De heer Burggraaf (PSP) verklaar de zich namens zijn fractie eveneens tegen het wetsontwerp. Zijn hoofd bezwaar was ook, dat het maximum- stelsel zai worden opgeheven. Prof. Versteeg (ARP) ten slotte uitte ook nog tal van bezwaren, maar voor de meesten van zijn fractie waren die toch niet doorslaggevend. van bestuur stellen voor een slotdl- I vidend van 2,43, waardoor het to- tale dividend op basis van het ver hoogde kapitaal uitkomt op 3,78 of 18,9 percent. Vorig jaar werd (op dezelfde basis) 3,30 of 16,5 percent betaald. Dit blijkt uit de cijfers, die het concern gisteren heeft gepubli ceerd. De totale omzet steeg met 450 miljoen tot 19,7 miljard, terwijl de verkopen aan derden opliepen van 15 tot 15.6 miljard. De stijging van de verkopen aan derden was ge durende het tweede halfjaar groter dan isi het eerste. De winst op margarine en spijs- vetten bleef op hetzelfde peil. Het grootste aandeel in de toeneming van de winst Is afkomstig van de wasmiddelen. Ook diepvriesprodukten, gedroog- ie soepen en consumptie-ijs hebben ■,ot die stijging bijgedragen, evenais ie United-Africa-groep, waarvan de vinst een opmerkelijk herstel te zien laf. De belangrijkste cijfers over 1962 ;n 1983 luiden in miljoenen guldens: Verkopen aan derden 1962 1963 Winst voor belastingen 1.080 11203 Belastingen 540 610 Winst na belastingen 540 593 Buitengewone winsten en verliezen 8 3 Aandeel van derden ln winst van onderhorige maatschappijen 23 26 Geconsolideerde nettowinst 525 564 waarvan Unilever N.V. 291 564 en Unilever Ltd. 234 252 I. van Meerten, lid van de Fokker directie, verwacht dat het totaal aantal orders voor de Friendship (thans 265 waarvan 90 uitgevoerd door de Amerikaanse licensiebouwer Fairehild) zal stijgen tot ongeveer 350. Mén acht Cel zelfs niet onmo gelijk dat het succes van de Engelse Vickers Viscount (ruim 400 verkocht) geëvenaard wordt. Do Prijs van de F-28 komt in de orde van grootte van 8 miljoen gul den te liggen, De ontwikkelingskos ten zullen bjj verkoop van ongeveer 125 vliegtuigen gedekt zijn. Zoals de F-27 Friendship heet, zo zal ook de F-28 een naam krijg en- Onder het personeel van Fokker is hiervoor een prijsvraag uitgeschre ven. De inzending voor deze prijs vraag sluit begin maart. De gekozen naam zal bekend worden gemaakt na overleg met de buitenlandse indus trieën die aan het F-28 project zuilen deelnemen. Hoewel nog niet vastgelegd ln contracten is het zeker dat in Frankrijk Sud-Aviation, in Duits land Hamburger Flugzeugbau en Verenigte Flugzeugwerke (de fusie Focke-Wulff cn Weser Flugzugbau) en vermoedelijk, ook een of twee fa brieken van de zogenaamde Zuid- groep (Dornier, Messerschmitt en anderen) aan de F-28 produktie zul len meewerken. Waarschijnlijk komt daar ook nog de Italiaanse vliegtuig industrie Fiat by. De buitenlandse partners zullen de door hen vervaardigde onderdelen te gen een bepaald bedrag aan Fokker verkopen. In dat bedrag is ook de ROTTERDAM (ANP) De openba re behandeling van de zaak tegen de 38-jarige kappersbediende A. J. K. uit Delft, die half november van het vorig jaar heeft bekend schuldig te zijn geweest aan de aanranding en wurging van een 53-jarige Rot terdamse weduwe in een rijwielstal ling aa nde Rotterdamse Van den Uoonaardstraat, zal vermoedelijk eind maart, of begin april in Rotter dam plaatsvinden, aldus de officier van justitie mr. J. D. de Jong. Hij verwacht dat het vooronder zoek half maart zal zijn afgesloten. Dit vooronderzoek heeft vry veel tyd in beslag genomen omdat het we gens gebrek aan plaatsruimte, niet direct mogeiyk was K. te doen op nemen in de psychiatrische observa tiekliniek in Utrecht, Pas begin fe bruari, twee-en-een-halve maand na zijn bekentenis, kon hij naar Utrecht worden overgebracht. K. zal daar nog enige weken moeten blijven voor de psychiaters hun rapport aan het dossier kunnen hebben toege voegd. Het zuiden van Frankrijk ïydt on der zware regens en storm. Hier en daar zijn riviertjes bulten hun oevers getreden. Nabij Salerno, in Zuid-Italtë, zijn dinsdag zeven Italiaanse mili tairen gedood en een zwaar gewond toen de tank waarin zij gezeten wa ren, ln een vijftig meter diepe ra vijn stortte. winst voor de buitenlandse partners opgenomen. Met deze Europese samenwerking is bereikt dat de financiële lasten voor de Nederlandse industrie zijn .ver licht, de verkoopkansen voor de F-28 in Europa zijn vergroot en de kans op produktie in Europa van concurre rende vliegtuigtypen vrijwel is uitge sloten. De Franse industrie liet reeds het ontwerp van de Mystère 100 vallen, verwacht wordt dat Messerschmitt de ontwikkeling van zijn driemotorige P-166 niet zal voortzetten. In juli 1966 hoopt men het eerste prototype van de F-28 in de lucht te hebben. In totaal worden vier proto typen gebouwd: twee voor de vlieg- proeven, twee voor vermoeidheids- proevc- IJMUIDEN (ANP) Vannacht om kwart over vier is de zeesleepboot Zeeland van Wijsmuller uit IJmuiden erin geslaagd, het 350 ton metende Britse motorschip David M vlot te brengen. De David M. die eigendom Is van de Wxmaisia Shipping Company Ltd. T. J. Metcalf in Londen, was vorige week woensdag in de Saint Yves Bay bij de Engelse zuidkust aan de grond gelopen. De Zeeland zai de David M, die geladen la met kolen, ln de loop van de dag de haven van Saint Yves binnenslepen. Advertentie I.M. nylon jupons met chique 17 cm brede kantstrook en plissé entredeux Deze modieuze, slank afkledende in de kleuren wit, zwart, marine/wit, rood/zwart in small, medium en large Vergelijk en... zie wat het U scheelt als U winkelt bij Speciaalzaken in textiel (Van onze parlementsredaetie) De Tweede Kamer lieeft gistermid dag met 104 tegen 19 stemmen het wetsontwerp tot instelling van het openbaar lichaam Rijnmond aan vaard. De tegenstanders waren allen KVP-ers met één uitzondering, na melijk de PSP-er Bruggeman. Het wetsontwerp regelt de Instel ling van een geheel nieuw bestuurs orgaan in de Rotterdamse agglome ratie. Er zijn ln totaal '24 gemeen ten by betrokken. Voor de stemming verklaarde drs Aarden namens de tegenstanders, dai de bevoegdheden die Rijnmond krijg: onvoldoende zijn. Het openbaar be lang van het gebied zal er niet be hoorlijk mee kunnen worden behar tigd. Hij herinnerde er aan, dat minis ter Toxopeus intrekking van het wetsontwerp niet als enige mogelijk heid heeft genoemd bij aanvaarding van het door hem vorige week inge diende amendement. 'Hij had ook nog kunnen aftreden.' riep de heer Suurhoff (p.v.d.a.). PÈ neer Aarden evenwel meende, dat er behalve intrekking van het wetsontwerp nog meer mogelijkhe den zouden zijn geweest. Hij en de zijnen konden in iedere geval hun stem aan het huidige wetsontwerp niet geven. Drs. YVesterhout, die het wetsont werp namens de socialistische fractie heeft behandeld, verklaarde, dat er tijdens het overleg In de Tweede Ka mer een aantal wijzigingen in het wetsontwerp zijn aangebracht, die even zovele verbeteringen zijn ge weest. Bovendien heeft minister Toxopeus beloofd, cm na een beperkte periode een nota over de gang van zaken met het openbaar lichaam bij de Tweede Kamer ln te dienen en daar bij ook de wenselijkheid van eventu ele wijzigingen te bezien. De Partij van de Arbeid, aldus de heer Westerhout. acht een wettelij ke regeling voor het gebied van de Rijnmond zo dringend nodig, dat zit haar stem ondanks haar bezwaren 'oen aan <i:t. wrtsnnlworp -/al gaven.'

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1