en et kostte maar enkele en om het te houwen I Leerling - vliegers vernielen lestoestel CLAUDIA Juist de huisvrouw heeft oede voorlichting nodig Verdrijft verkoudheid radicaal een sprake van censuur op dienaren van de kerk een eclite weer-en-wind jas is een bodyguard van echt loden in model nimrod [stolpplooi in rug], naar keuze in jachtgroen of grijs: ri9, wuifsen wulf sen erken op zondag moet worden beperkt Kind door kolenauto overreden van Andel ondelingover p. Jongen redt vijftig koeien Met zuivel-c.a.o. loopt het stroef Meer personeel voor universiteit KLM: houding zeer onzakelijk VHS KOOPT DETAILZAAK Jong en met de tijd mee Stuntwerk boven Lauiverszee HET VRIJE VOLK VRIJDAG 13 MAART 1964 r (Van. een onzer verslaggevers) ïn Bunnik is men maandagmorgen om acht uur begonnen met de bouw van een twee verdiepingen-huis. Vanavond is het huis afgebouwd en direct bewoonbaar. Deze bliksembouw aan de Camminghalaan is het resultaat van een idee van Nico van Vliet (TV-presentator) uit Loenen en de realisatie daarvan door architect J. Leicher uit Maarssen. De kosten van dit 'A-freem'- huis zijn nog minder dan 14.000 .sanitair, alle leidingen en centrale verwannlng inbe grepen. Geen burgerlijkheid Plan voor opleiding kleuterleidsters nu... beduidend goedkoper Neemt - an uw kamer met- Ook jong en met de tijd mee: (Van een onzer verslaggevers) Twee leerlingen van de Rijks luchtvaartschool te Eelde, de 20-jarige G. uit Groningen en de 21-jarige K. uit Dordrecht, hebben maandagmiddag een hacnenjit avontuur oeieem. Schade: een ton de verlovingsring voor moderne mensen (Van een onzer verslaggevers) "Waarom verplicht men de fabrikanten niet, precies aan te geven wat de samenstelling van het produkt is dat zij op de markt brengen? Waarom ook worden zij niet genoodzaakt in een zelfde eenheid het juiste gewicht van hun artikelen op hun produkten te vermelden?' SENORITAS Boerderij afgebrand DEN HAAG (ANP) Minister De Jong heeft geantwoord op schriftelijke vragen van Ka merleden over het geschil dat in de protestants geestelijke verzorging voor militairen is ontstaan door verschillende opvattingen over het 'atoom- pacifisme.' Overleg Vrijheid Verantwoordelijkheid PAGINA 3 In Bunnik staat 'n huis Advertentie LM. Geldig tot Pasen- Korte Lijnbaan 17 - Rotterdam *P\it huis wordt in vijf dagen ge bouwd. Het is een A-framewoning en het geheim van de snelle construc tie schuilt In het ontbreken van mu ren. Het huis bestaat uit twee grote houtconstructies in de vorm van een A, Daartegenaan wordt het dak be vestigd. De bouw van deze woning- in Bunnik geschiedt bij wijze van proef. De prijs blijft beneden de 14.000 gulden, en volgens de ontwer pers biedt het royaal ruimte aan e«n gezin van vier personen. De gemeente-architect van Bunnik, de heer Th. Fijan. meent dat men met deze woning een belangrijk fa cet van de oplossing der woningnood gevonden heelt. Voor dit type moet, volgens de heer Fijan, een stede- bouwkundige situatie geschapen wor den, mei veel groen tussen de hui zen, omdat het A-freem-hnis niet zo maar te plaatsen is. 'Het huis eist een speciale omge ving en óók een fantasierijke bewo ning. Kleine gezinnen of bejaarden kunnen hier absoluut plezierig wo nen, maar dan moeten ze niet met een bakbeest van een dressoir aan komen dit is geen huis voor bur gerlijkheid.' De bouwkundige W. A. Gecler van het architectenbureau J. Leicher, vindt de arbeidsbesparing van 80 pet. misschien selfs méér..') belangrijk. Er kan bij vorst doorge werkt worden, omdat aiïe geprefa briceerde onderdelen gebout en ge spijkerd worden. Metselen is er niet bij Bij seriebouw kan de fundering kant en klaar uit de fabriek komen «ss dan is een A-freem-huis wel in een dag klaar te krijgen. "De gemeente Bunnik zou Hos seinen wel zo'n honderd A-hulsjes neer willen zetten, maar dan moet er een speciaalbouwplan zijn. In Odijk is wellicht de ruimte om dit experiment een wat definitiever ka rakter te geven, maar,' zo zegt de gemeente-architect, 'dit is voorlopig nog maar een aanvulling op de be staande behoeften. Het. A-freem-huis is erg verfrissend en beslist degelij ker dan de Bogaerswoningen, maar voor grote gezinnen bepaald 'onvol doende.' (Van onze sociaal-econ, redactie) De bijna 30.000 handarbeiders en beo kantoorpersoneel van de zuivel bedrijven moeten nog geduld oefe nen met hun nieuwe c.a.o.'s, die 1 april moeten ingaan. Gisteren heb ben werkgevers en werknemers op nieuw vergaderd, maar zij kwamen niet tot een akkoord. Een moeilijk punt is: welke loon- bestanddelen moeten meetellen voor het percentage loonsverhoging per 1 april, na de eerste 5 pet. die op l januari van kracht is geworden. De vakbonden willen een zo groot mogelijk deel van de loonsverhoging :n de functielonen verwerkt hebben om te bereiken dat ieder aan het minimum van f 100 per week toe komt. De ondernemers tonen zich verder r.og weinig toeschietelijk met de 5 pet. ondernemingsgewijze differen- 'ia:ie. Zij vrezen dat bedrijven die dit gaan betalen, als magneten op de ionen in andere bedrijven gaan wer ken. Ook over verschillende toeslagen zijn de partijen het nog niet eens. Het verschil van mening over ie afstand die er dient te bestaan tus- aen de drie gemeenteklassen, zou vrijwel opgelost; zijn. (Van onze soc.-econ. redactie) Werken op zondag moet zoveel mo gelijk worden beperkt. Dat Is de slot som waartoe een commissie van het Nederlands Katholiek Vakverbond (vroeger KAB) in een rapport aan het verbondsbestnur is gekomen. De commissie heeft niets tegen de arbeid die moet worden verricht om de betekenis van de zondag als dag van cultuur en ontspanning tot haar recht te laten komen. Haar bezwaren geiden vooral som mige economische en technische mo tieven. die men voor zondagsarbeid aanvoert. Veelal wordt als technisch noodzakelijk bestempeld wat slechts eet nomisch voordelig is. Zondagsar beid mag nooit worden gekozen als de gemakkelijkste weg om economi sche wensen te verwezenlijken. De commissie bepleit voor de eer ste paas-, pinkster en kerstdag een absoluut, arbeidsverbod ingaande de voorafgaande dag om 6 uur 's avonds. Tenzij de arbeid om maatschappelij ke redenen vereist is. In de c.ao.'s waarin zondagsarbeid UTRECHT (ANP) In de komende vier jaren zal de personeelsbezetting van de gezamenlijke universiteiten en hogescholen in ons land met der tig percent worden uitgebreid De personeelsbezetting omvat thans 17.800 employés. Verwacht wordt dat daar nog 560Ö man bijkomt. De minis ter van Onderwijs. Kunsten en we tenschappen, mr Th H. Bot, heeft dit donderdag in Utrecht meegedeeld. Den Haag (ANP) As.» een ont werp voor het zogenaamde Klosplan tot spreiding van opleidingsscholen voor kleuterleidsters wordt thans op het departement van O. K. en W. de laatste hand gelegd. Staatsse cretaris Grosheide wil over dit ont werp de Onderwijsraad horen. Na de totstandkoming van het plan zal hij het ter kennis van de Staten-Generaal brengen. De be windsman deelt dit mee in antwoord op schrifteiy ks vragen van dc Twee de-Kamerleden Van Bennekom (a.- p.p.) en Schuring ic.h.u.). DEN HAAG <ANP> Naar aanlei ding van de mededelingen, die de Franse vliegtuigfabriek Sud Aviation aan de pers heeft gedaan over haar offerte voor zes Care veil e-straai ver keersvliegtuigen aan de KLM, deelt de directie van de KIM in een com muniqué het volgende mede: 'Als de uitlatingen van de directie van Sud Aviation in de pers juist zijn, zou hier toch wel van een zeer onze delijke houding gesproken kun nen worden. Immers, het is hoogst ongebruike lijk om gegevens en beschouwingen over de verhoudingen tussen klant en leverancier, als verstrekt door Sud Aviation, afgezien van het feit of ze juist of onjuist zijn, publiekelijk aan de orde te stellen. De KLM beseft volledig de verant woordelijkheid van haar te nemen beslissing ten aanzien van de bestel ling van een straalvliegtuig voor de middel-grote afstanden. Zij kan zich uiteraard uitsluitend laten leiden door commerciële, technische en ope rationele overwegingen welke gericht zijn op zo gunstig mogelijke uitkom sten. Bij deze overwegingen zijn alle hiervoor in aanmerking komende ty pen nog in studie, inclusief de Cara- vell-lOB.' niet binnen de geregelde normale ar beidstijd valt, dient volgens de NKV- commissie de bepaling te worden op genomen dat een werknemer niet kan worden verplicht op zondag te wer ken, ook al zouden daartegen geen wettelijke bezwaren bestaan. In de EEG-verdragen zonden vol gens de commissie bepalingen betref- lende de zondagsarbeid moeten wor den opgenomen, Advertentie LM. U bent toch onderdehand wei iets gewend op het gebied van speciale aanbiedingen uit onze afdeling woning-inrichting. Maar morgen laten wij U ver baasd staan, want morgen be gint er een speciale verkoop „Vinyfiex". „Vinyfiex" zacht en warm als tapijt - met het uiterlijk en alle voordelen van linoleum. Vinyfiex, plastic op vilt-tapijt voetwarm,geluiddempend, ilcht- echt en vull-afstotend. Normaal op 150 cm breed 18.75 per meter, nu, omdat er kleine schoonheidsfoutjes zijn, per meter voor nog géén acht gulden. (Van een onzer verslaggevers) Donderdagmiddag Is de vierja rige Johnny van dc Camp, te T11 - b u r g, door een kolenauto overre den en 's avonds In het ziekenhuis overleden. Johnny stond te kijken op net trottoir naar kinderen die papieren Pijltjes aan het schieten waren. Plotseling liep het jongetje van het trottoir de straat op om zo'n pijltje op te rapen. De chauffeur van de kolenauto week nog uit. doch kon niet meer verhinderen, dat het kereltje door het achterwiel van de auto werd overreden. De 31-jarige vrachtwagenchauf feur H. C, Koks uit Vijfhuizen is gisteren in Amsterdam tussen zijn trekker en aanhanger terecht gekomen en aan de verwondingen overleden. De chauffeur wilde zonder hulp zijn trekker aan de aanhangwagen vastmaken. H(f liet de trekker lang zaam achteruit, van een heuveltje lopen, terwijl hy zelf probeerde de trekhaak van de aanhangwagen te bevestigen. De trekker sloeg echter om en de man raakte bekneld. Gistermiddag is het slachtoffer in het O.L.V.-Gast- huis in Amsterdam overleden. (Van een onzer verslaggevers) Dc Verenigde Handelsondernemin gen Scheven gen NV heeft alle aan delen in de Van Daalcn Bros NV te Arnhem overgenomen. De VHS heeft tot deze koop besloten om tot een uitbreiding van haar activiteit in de detailhandel te komen. Van Daalen. Bros verkoopt radio's, t.v.'s en huishoudelijke artikelen Het personeel in de zaak zal aanblijven. De huidige directeur, de heer Van Daalen, die dertig jaar in het bedrijf werkzaam is geweest, gaat weg. Er komt een nieuwe directie. Advertentie I.M. Miles Davis speelt het. Art Blakey slaat het. Wij weten het. Er is nog romantiek. Bijvoorbeeld. De expositie oij van Andei. Gouden verlovingsringen. Glanzend goed goud, voor "happy ones"... Suggestion: voor hem de brede, voor haar de smalle uitvoering van 't zelfde model. CLAUDIA De elegante ring voor moderne mensen. In verschillende breedten. KLAVIER Een moderne toets die een nieuwe stijl ver raadt.... SCALA Een eigentijdse ring, voor spontane, jonge mensen. Alle ringen -«orden gegra veerd terwijl U wacht CONrt*!*' BROADWAY De ge-liefde ring van vandaag. 7,8 en 10 mm. breedte. In geel en rood goud JUWELIER HOOGSTRAAT 184 - 152 I BEYERLANDSELAAN 17S Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van dit Vinyfiex, 150 cm breed In diverse tinten en kleurcombinaties, 150 cm breed, per meter voor Géén tel. of schrift best zy Inram-a met hun twee-moto- rig straalvliegtuig (een Morane Saulnier) in aanraking met de gol- van van de Lauwerssee, waardoor een straalmotor doofde, de stuurin richting werd ontzet en de romp over beduid' id< tengte werd open gescheurd. Zii hadden opdracht, voor een vlucht op 15.000 voet gekregen. Met dit zwaar beschadigde toestel hebben zti de ene kans op duizend weten te benutten om heelhuids op Eelde terug te keren. De beide jongens bijna klaar met hun opleiding maakten een normale oefenvlucht. zy zijn voor schorsing voorgedragen bij de di recteur-generaal van de rijkslucht vaartdienst, omdat zij de ernstige fout hebben gemaakt te laag bo ven zee te vliegen. Dat zij met het zwaarbeschadig- de vliegtuig de thuishaven hebben kunnen bereiken, pleit voor nun op leiding', zo deelde de Voorlichtings dienst var, het ministerie van Ver keer er Waterstaat ons mee De stuurinrichting was dermate ontzet, dat zy maar heel korte wendingen konden maken. De totale schade wordt geraamd op een ton. Op dezelfde dag is neg een ande re leerling van de Riiksluchtvaart- Advertentte LM. CLAUDIA d nieuwste creatie "V""V van do CONSTANT llSTAy fabrieken f1" J Een der mooiste ringen uit de Constant collectie Leztrixt r«» <S prodaetm ér CONSTANT-fairritktn muluiltitd cia it trktnlt jmmlim, aaa it kltwmfelder mtlM CONSTANT^raitUtrr trails rtrknjtbam u. school, de 20-jarigt Van K. uit Den Haag, ter schorsing voorgedragen, Hil had 's morgens hoven de stad Groningen capriolen uitgehaald om x|jn meisje te groeten. Dr. A. Vondeling stelde deze vra gen op een door de vrouwen-propa- ganda-commissie van de PvdA, ge west Noord-Holiand-Noord, belegde bijeenkomst in Alkmaar. 'In Nederland krijgen de boeren gratis voorlichting door 1000 tot 1200 deskundigen, maar de huisvrouwen, door wier handen een derde deel van ons nationaal inkomen gaat, moeten het vrijwel zonder voorlich ting stellen.' aldus de heer Vondeling, sprekende over prijsbewust zijn in de strijd tegen prijsopdrijvingen in Nederland. 'Maar men moet het daarbij de consument wel mogelijk maken prijs bewust te zijn.' Dr. Vondeling behandelde voor de vele aanwezigen verder actuele poli tieke gebeurtenissen. Hy bepleitte be grip voor het feit, dat de situatie, waarin thans vele zogenaamde on derontwikkelde gebieden verkeren, geen andere situatie is dan die waar in Nederland enkele generaties terug verkeerde. 'Dat leidde toen in Nederland tot een socialistische organisatie. Wij moe ten het waar de Nederlandse rege ring nu te weinig vooruitstrevend handelt de volken in deze on derontwikkelde gebieden duidelijk hen staat,' zei dr. Vondeling, maken, dat het socialisme achter Hij wees naar aanleiding van de recente gebeurtenissen in de Tweede Kamer ook op de tweeslachtigheid in de houding van de Nederlandse regering ten aanzien van lonen en prijzen. Ook ring hii in op de prij zen van de landbouwgronden en het initiatiefvoorstel van de PvdA hier over. 'Het is een gematigd voorstel. Bij aanneming ervan bereiken wij slechts een deei van wat wij eigenlijk zou den wensen, zei de heer Vondeling, die nog eens de scepsis van de Party van de Arbeid tegen de jongste be lastingverhoging op sigaretten en benzine onderstreepte, 'zolang men niet weet waarvoor de verhoogde opbrengst besteed zal worden.' Advertentie DJ. Diezelfde argwaan bestaat er ook naar aanleiding van de aangekon digde belastingverlaging 'in deze ka binetsperiode'. 'Het wanneer van deze verlaging zal athanapn van de conjunctuur, zo is van regeringszijde meegedeeld.' al dus de heer Vondeling. 'Ik vraag mij echter af of het nu om economische of politieke conjunctuur gaat Wordt het straks vlak voor de verkiezingen soms een belastingverlaging? Wordt het een verkiezingsstunt?' Advertentie i-M, &euze tart deff fier/ GENDEREN (ANP) Een twaalfjari ge jongen, Marie van Wijlen, heeft donderdagavond vijftig koeien gered uit de brandende boerdery van zijn vader in de Noordbrabantse plaats Genderen. Kort nadat de boerdery in vlam werd gezet, rende de jongen naar de stal, sneed de dieren los en dreef ze naar buiten. De boerdery is geheel uitgebrand. Het vuur is ontstaan in een rijwiel- zaak naast de boerdery. Ook die is geheel uitgebrand. De schade wordt geschat op meer dan 100.000. De bewindsman neemt in zijn ant woord, evenals hij dat reeds eerder in de Kamer had gedaan, afstand van het geschil zelf en conformeert zich wat betreft maatregelen als aan stelling, overplaatsing of ontslag van iegerpredikanten, aan de zienswijze van de hoofdlegerpredikant ds. B. A. Bos. Hij geeft toe. dat er op deze wijze reeds maatregelen tegen in dienst zónde iegerpredikanten zijn betroffen «n dat spe-alde ;<«w*v*»-legerpj edi- Kanten niet meer in werkeiyke dienst zullen worden geroepen. Minister De Jong is van oordeel dat er echter geen sprake is van censuur op de dienaren van de kerk door de overheid. Vragen over dit onderwerp waren gesteld door le Tweede-Kamerleden Baart, Kleijwegt en Patjjn (allen p.v.d.a.) en het Eerste-Kameriid Al- gra (a.r.p.). In zijn (uitvoeriger) antwoord aan de heer Algra wijst minister De Jong er allereerst op, dat de hoofdlegerpre dikant volgens zijn instructie beiast is met de leiding van en het toezicht op de geesteiyke verzorging van het mi litair personeel van de Koninklijke Landmacht van protestantse gezindte. Volgens deze instructie doet hy de minister van Defensie voorstellen met betrekking tot de benoeming, de be vordering en het ontslag der iegerpre dikanten. hun standplaats en arbeids terrein. waartoe hy tevoren overleg pleegt met het-contact in overheids zaken betreffende de protestantse geesteiyke verzorging van militairen CIOC-M'. Indien de hoofdlegerpredikant en .hetzelfde geldt evenzo voor de hoofdvloot- en hoofdluchtmachtpre- dikant deze voorstellen doet in overeenstemming met de visie van het CIO (M) pleegt de bewindsman daar aan te voldoen. Immers, het is de door het CIO SM) foor benoeming voorge dragen hoofdlegerpredikant, die je gens de betrokken protestantse kerk genootschappen de verantwoordelijk heid draagt voor de protestantse gees telijke verzorging. Zolang het CIO CM) de visie van de hoofdlegerpredikant deelt, ligt het op de weg van de minister deze alle steun bij de uitoefening van zön ambt te verlenen. De hoofdlegerpredikant ont vangt derhalve op godsdienstig gebied geen aanwijzingen oi ouiracfe}#» vse de overheid. Minister De Jong ziet ook geen prin cipieel verschil tussen hetgeen hy te Rotterdam over deze kwestie heeft gezegd en hetgeen hy by de behande ling van de defensiebegroting in Tweede Kamer heeft verklaard. Hij acht het enerzijds juist, dat de mogelijkheid van discussie omtrent het atoom-pacifisme' in de strijd- krachten openstaat, anderzijds meent hij te ïaogen verwachten dat de be trokken kerkgenootschappen zich re- weren. dat deze vryheid een «rote verantwoordelijkheid met zich mee brengt, opdat ook de overheid haar op dracht kan vervullen. Hy merkte ten slotte nog op, dat de opvatting van de hoofdvlootprédikant en van de hoofdluchtmachtpredikam niet afwykt van die van de hoofdleger predikant. De minister heeft zich in de Kamer alleen beroepen op de ziens» wfize van de hoofdlegerpredikant om dat het l.c, ging om Iegerpredikanten.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1