Beurtschepen verlost inn Nederlandse Opera heeft moeilijkheden Nederland krijgt aluminium voor fabriek huizen Voorzitter KNMB kraakt economisch beleid regering Veerse meer krijgt enorme jachthaven is Meer wind en kou Vierhonderd man niet in dienst m sssss arffsaftssss ss PUMPS T V. 3 MAANDEN GRATIS! BEL 116440 ss&afjast*"1 p"— JSwoTsssssars mm Motorrijder verongelukt Geen boter meer in koelhuizen Caltex boort in Hoekschewaard Opdracht voor beeld Kennedy nu verstrekt Hoogste punt C oncertgebou w Aborteuse in Amsterdam gearresteerd WÊiÊÊÊË Bouw: geen volledige doorberekening van wijzigingen c.a.o. Gemeenten krijgen kans op extra wonin gcon tin gent Nog geen arrest van Hoge Raad in zaak biblio tb eeklion der RECHTSPOSITIE VAN ONTWERPER Storm naait, Texels zaad naar Engeland Opheffing lua: Buisman laat ton aan Frvske Gea na Mi ddenstandsbank halveert tantièmes HBT VRIJS VOLK - DINSDAG 17 MAART 1964 PAGINA 3 Zoet houden 25.000,- zo boeiend is nu PANORAMA import M&: Us „Een koolmee.", met één poot", dacht onze fotograaf Jan van der Hoeven,, die het vogelt/e van zijn huiskamer uit kiekteMaar even later zag hij, dat hij zich nad vergist. Die acrobatische koolmeesjes aan een poot au>n *en pinda te hangen. zijn best in staat (Van een onzer verslaggevers) De drie Amelander beurtschepen die sinds donderdag door -Ie lage waterstand vastgezeten hebben op de zandbank Het Abt (halverwege de route Harlingen-Ameland) zijn uit hun Waddenzee-isolement verlost. Maandagmiddag werd de Alfit van gebr. Bruin met vereende krachten losgetrokken, vannacht om half twee arriveerden de Ameland 1 en de Ameland 2 aan de steiger op het eiland. Een bak met boormateriaa' voor de Caltex zit nog altijd onwrikbaar in de modder, met het sleepbootje Ma rie 8 ervoor Dan ligt er nog een grote bak (de Stoof 5) met boormateriaal, waar Mobil Oil op Ameland om zit te springen en voorts is de sleepboot Marie 9 hier in zijn eentje aan de grond geraakt. (Van onze pariementsredactie) De wijzigingen in ionen en sociale lasten in de bouwnijverheid, die voortvloeien uit de nieuwe c.a.o. 1964. mogen niet volledig in de prijzen worden doorberekend. De motieven, die gelegen zijn in het opvoeren van de prestaties en het witten van zwarte lonen, wijzen nl. naar hun aard niet op hogere kosten voor de aannemers. Slechts op onderdelen zal men in be perkte mate hogere kosten kunnen doorberekenen. De minister van Volkshuisvesting en bouwnijverheid, drs. P. Bogaers, heeft dit bepaald in een uitvoerige nieuwe risicoregeling voor de bouw nijverheid, die hij dezer dagen ter kennis van de gemeentebesturen heeft gebracht. Wel bepaalt de nieuwe regeling, dat voor onderhande zijnde werken, waar voor de prijsaanbieding reeds voor 1 oktober 1963 plaats vond, vijf per cent loonsverhoging mag worden doorberekend als in de aanneemsom niet reeds een verrekeningsclausule was opgenomen. Advertentie I.M. MEÊNT22-34 TEL.11Ö440 OVERSCH.DORPSSTRAAT 12 TEL.412S (Van een onzer verslaggevers) De 40-jarige landbouwer A. H. Hijkoop uit Leerbroek is maandag morgen in Leerdam dodelijk veron gelukt toen hij met zijn motor in een bocht is geslipt. Hij reed tegen een boom. en kwam in de langs de weg gelegen sloot terecht. DE.V HAAG (ANP) Het Voedset- voorzicnings- In- en Verkoopbureau (VIB), de rijksinstelling waar boter, die geen normale afzet kan vinden, pleegt te worden ingeleverd, heeft geen onsje boter meer in voorraad. Dat Is voor het eerst sinds vele jaren. Al enige weken lang beschikte het over niet meer dan enige tientallen tonnen. Het VIB is de vierduizend ton Amerikaanse en 500 ton Franse boter, die het in opdracht van het Produkschap voor Zuivel heeft ge en verkocht, nu ook geheel kwijt. De groothandel heeft nog wat restanten inportboter, die nu ge bruikt T orden 'ter aanvulling.' Men heeft zich namelijk genoodzaakt ge- tien bij de afgifte van binnenlandse ooter aan de detailhandel een rant soenering in te stellen. Men verwacht wei dat de situatie nu iedere week beter zal worden, doordat de verhoogde prijs de pro- duktie van boter voor de zuivelfa brieken aantrekkelijker heeft ge maakt. Daar staat tegenover dat de paasdagen naderen en in de week voor Pasen is de boterafzet meestal aanzienlijk groter dan normaal. Vorig jaar werd in die week 1700 ton boter verkocht etgen normaal 1350 per week. In 1962 was het 1500 ton tegen 3200 ton normaal. AMSTERDAM, (ANP) De direcll» van de Nederlandse opera heeft var de dirigent Alberto Erede mede deling ontvangen, dat hij de leiding van de nog door hem In dit seizoen te dirigeren werken niet op zich wil nemen. Hij heeft daarbij gesteld, dat de noodzakelijke artistieke resul taten met het orkest in zyn huidige samenstelling en werkwijze niet kun nen worden bereikt. In een communiqué, waarin zij dit bekendmaakt, voegt de directie daar aan toe: Dit valt samen met een mede deling van de algemeen muzikaal lei der, Franz Bauer Theussl. dat hij zich genoodzaakt ziet onmetfing ie vragen van zijn contract, tenzij waarborgen gegeven Kunnen worden, dat binnen korte tijd aanzienlijke artistieke verbeteringen te realise ren zijn. De directie heeft de vertegen woordigers van de geëngageerden van een en ander in kennis gesteld en daarbij in volledige overeenstem ming met het bestuur het standpunt ingenomen dat het voor de Neder landse opera noodzakelijk is zodani ge maatregelen te nemen, dat de heer Bauer Theussl voor de Neder landse opera behouden blijft en dat dirigenten als Alberto Erede voor de opera niet verloren behoeven te gaan. De daarvoor nodig geachte re organisatieplannen zjjn opgesteld en aan de vertegenwoordigers van de teëngageerden bekendgemaakt. De moeilijkheden Uggen o.a. in de teer ongunstige repetitietijden in [ang verouderde maai- nog steeds, „eersende reglementen en anderszins, waardoor een effectief en verant woord werken niet mogelijk zou zijn. (Van een onzer verslaggevers) Zelden is een rede uitgesproken, waarin de regering er zo slecht afkwam, als maandagavond door de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond, de heer P. G. v, d. Weele, lid van de Sociaal-Economische Raad. Hij zei bij voorbeeld: „De rege ring wil de opheffing van de verti cale prijsbinding. Het gevolg zal zijn, dat de marges voor midden- en kleinbedrijven weer kleiner worden" en zijn conclusie was: „Het is de bedoeling daarmede de structuur van het midden- en kleinbedrijf af te breken." Zijn verdere conclusie was: „De regering tast hierdoor de onderne mersvrijheid aan." De heer Van der Weele noemde de verticale prijsbinding een nor maal element in het huidige maat schappelijk bestel. „Maar.met één penr.estreek van de regering wordt gezegd weg er mee en waar om? Om de gevolgen van de loon politieke ontwikkeling op te van gen." Dit kabinet en zijn staatssecreta ris voor middenstandszaken hadden geen verwachtingen vervuld, maar integendeel: diep teleurgesteld. ,.Als de verticale prijsbinding wordt op geheven. dan dreigt een ongebreidel de prijzenoorlog uit te breken." al dus spreker, die opnieuw de rege ring als de schuldige aanwees. Zeer vérgaand was zijn overtui ging, dat de kleine zelfstandigen moeten opdraaien voor de gevolgen van de loonpolitieke ontwikkeling, „want de vijf miljard gulden, die daarmede gemoeid is, zal in hoofd zaak door de midden- en kleinbe drijven moeten worden opgevan gen," zei hij. Zo krijgen de kleine zelfstandigen volgens spreker de rekening van de loonsverhogingen gepresenteerd. Hij verwachtte niet veel van de verho ging der koopkracht. En kwam er nu maar belastingverlaging, doch de regering houdt de middenstand nu al vier jaren zoet met het argument, dat de conjuncturele situatie geen belastingverlagingen toestaan. „Wat kunnen wij tegen dit alles doen?" Spreker antwoordde: „Wij kunnen protesteren. En wij zouden, net ais de vakbeweging, meer macht moeten ontplooien." De rede werd uitgesproken voor de leden van de bestuursraad voor de Rotterdamse middenstand en van de Rotterdamse middenstandsvereni ging .Handel en Nijverheid." Plaats der handeling: hotel Atlan ta Aanwezig 80 personen. (Van een onzer verslaggever») Binnenkort zal in. Nederland een fabriek worden gevestigd voor de fabricage van aluminium 'panelen, waarmee complete huizen en scholen respectievelijk binnen enkele dagen of weken kunnen worden opgetrok ken. Dit bedrijf, Fanel Fab N.V., dat wordt opgezet door een combinatie van ondernemingen en architecten bureaus, zal voorlopig aan 80 tot 101) mensen werk bieden. Alen overweegt" vestiging in een van de vier kern gemeenten in Zeeland. In de Zeeuwse gemeente Kortgeoe staat reeds de eerste aluminium bungalow, die bij wijze van proef in elkaar is gezet met een Amerikaans bouwpakket, waarvan Panel Fab N.V. als enige de licentie buiten Amerika heeft verworven. Deze bungalow wordt binnenkort compleet ingericht en krijgt een proefbewoner. Geprepareerd dik ribbelkarton tus sen twee aluminium platen, die de muren vormen, zorgt voor de isolatie. Binnenkort zullen uit de Ameri kaanse bouwpakketten nog ongeveer tien bungalows en andere woningen vermoedelijk eveneens in Zeeland worden gebouwd. Uit vele andere gemeenten kwamen reeds aanvragen binnen, aldus een vertegenwoordiger van Panel Fab N.V. te Rotterdam. Met het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid (Van een onzer verslaggevers) De Amerikaanse oliemaatschappij Caltex gaat haar booractiviteiten in Nederland verder uitbreiden. De American Overseas Petroleum Limi ted, de exploratiemaatschappij der Caltexgroep, is begonnen met een proefboring ten noordoosten van Strijen in de Hoekschewaard. Het afgelopen jaar beeft Caltex daar reeds uitvoerige seismische onder zoeken laten verrichten. De nieuwe boorlokatie is betrekke lijk dichtbij het olieveld van IJssel- monde. dat door de Nederlandse Aardoliemaatschappij wordt geëx ploiteerd. Caltex boort tot nu toe op het vasteland van Friesland en op Ameland. wordt dezer dagen overleg ge pleegd over het verwerven van rijksgoedkeuring voor deze bouw. De koeten van een aluminium bun galow bedragen wanneer de pa nelen in Nederland worden vervaar digd ongeveer 25.000. Dergelijke bungalows bestaan dan. zoals de eer ste die nu in Kortgene te zienisf uit een ruime woonkamer-annex keuken, drie slaapkamers en badkamer en een doe-het-zelf kamer. Advertentie /.Af. HET STAAT DEZE WËEK Ihf Hoe ziet Panorama de bfoemenpiraat van Drakesteyn, die Prinses Beatrix een merkwaardig avontuur deed beieven Ernstige waarschuwing van de hoofdredactie tegen het benijden van miljonairs en het jaloers lijn op welgestelden. (Van onze pariementsredactie) De minister van Volkshuisvesting is bereid van geval tot geval te over wegen of hy aan gemeenten een extra woningcontingent kan toewij zen als zfj voor de woningbouw ge bruik maken van additionele bouw capaciteit. Dnder dit begrip additionele bouw capaciteit verstaat hij het inschakelen van bedrijven van buiten de bouw nijverheid voor de woningbouw en de import van woningonderdelen, die hier met weinig arbeidskrachten ge monteerd kunnen worden. Waar men in dergelijke gevallen de kwaliteit van de woningontwerpen, de prijzen en de arbeidsbehoefte nog moet vaststellen aan de hand van er varingen, wil de minister bij wijze van proef een extra-woningcoiilin- gent toewijzen. KORTGENE Het gemeentebe stuur van Kortgene heeft bet in aan leg zijnde recreatiegebied iangs het Veerse meer afgestaan aan 'Delta Marina', een maatschappij, die hier een jachthaven za! gaan exploiteren. De burgemeester van Kortgene zal donderdag de grond overdragen aan de initiatiefnemer van deze Delta Marina, mr. G. C. J. Becht uit Bun- nik. Delta Marina zal de êerste Jacht haven worden, waar de accommodatie aangevuld wordt door een caravan- en campingterrein, een botel. een groot café-restaurant, bungalows en een self-service-restaurant. dat vier meter boven de waterspiegel komt te liggen. Nog voor de zomer zal het café- restaurant met 250 zitplaatsen en enkele honderden terrasplaatsen ge reedkomen, Ook kan dan het eerste gedeelte van het caravan-terrein in gebruik genomen worden. Ruim vierhonderd watersportlief hebbers kunnen hun boten kwijt in de jachthaven, die het volgende jaar een capaciteit van rond 1Q00 boten zal hebben. Er zijn ruime parkeerge- legenheden geprojecteerd. Een scheepswerf, speciale trailer- hellingen voor tewaterlatingen e.d. zijn in aanbouw Staatsbosbeheer zal nog deze maand beginnen met de aanplant van enkele honderden bosschages. DEN HAAG (ANP) De Hoge Raad zal vandaag nog geen arrest wijzen in de zaak van de bibliotheekhou der J. L. H., te Emmercompascuum. H. ging in cassatie tegen een ar rest van het gerechtshof te Leeu warden, waarbij hij tot honderd gul den boete, subsidiair twintig iagen hechtenis werd veroordeeld, omdat hii het boek Liesbeth en de wereld van Bob en Daphne, door Han B, Aalberse. had uitgeleend. Het hof acht. dit boek aanstotelijk voor de eerbaarheid Het is nog riet bekend hoe lang de Hoge Raad deze zaak zal aanhouden. Op 18 februari was geconcludeerd lot verwerping van het beroep in cassatie. JmAt jm -Ml Zrnme -A* Waarom is het 20 dringend nodig dat het Nederlandse be taalde voetbal grondig wordt gesaneerd? Clubs, die veertig procent méér aan salarissen 'betalen dan hun totale inkomen bedraagt, zijn er o'ók! Hogepriesteres, die wetenschapper* tijk speurwerk doet voor B.B.C-, verklaart dat zij een werkelijke heks is. Zij doet een boekje open over de zwarte magie die zij met anderen beoefent. Wat hebben Cor Steyn en 2ijn elektronisch orgel te maken met de groen-witte harmonie van F.C. Hilversum? Gevecht met de dood in de dakgoot. PANORAMA-EXCLUSIEF: Hoede Poolse „oom en tante" var» Don Carlos, die in Ukkei wonen, door een telefoongesprek uit een res taurant in Soestdijk een crisis in Nederland hielpen voorkomen: merkwaardige achtergronden van de verloving van Prinses Irene... Het bovenstaande is slechts een willekeurige greep uit de rijke, geschakeerde inhoud van het deze week verschijnende nummer van Nederlands grootste gezinsblad met de beroemde humoristische voor- en achterpagina met zijn kleurenweelde en schat aan actu aliteiten, met zijn spannende ver halen en zijn originele cartoons. MishetnietlAbonneerUITelkens blijkt Panorama bij de kiosken uit verkocht te zijn. Vul NU deze bon in. Koop de wekelijkse vreugde die Panorama is. In open enveloppe met 5 ets postzegel verzender» aan Panorama-Haarlem. Naam: Adres: Plaats: Provincie: abonneert zich met ingang van heden op Panorama a f0.40 per week/ f5.20 per kwartaal {door halen wat niet verlangd wordt). UTRECHT (ANP) Prof. mr. C. Croon, benoemd tot buitengeowon hoogleraar in de faculteit der rechts geleerdheid te Utrecht, om onderwijs te geven in het recht van de intel lectuele eigendom, heeft maandag middag zijn ambt aanvaard met een rede over De rechtspositie van de ontwerper, de maker en uitvinder in dienstbetrekking. Hij leverde kritiek op het bestaan de ontwerp van de 'Eenvormige Be nelux tekeningen- en modellenwet', met name op de wijze waarop het artikel is geredigeerd waarin de rechtspositie van de ontwerper van een nieuw uiterlijk (vormgeving) van een gebruiksvoorwerp is geregeld. Prof. Croon acht het niet juist dat een werknemer, wiens taak het is verbeteringen aan bij voorbeeld ma chines. werktuigen, produktiemetho- den of produkten van de werkgever aan te brengen, recht op een" extra beloning voor een eventueel octrooi eerbare verbetering krijgt, terwijl andere werknemers, ook als ze hun werkgever bijzonder groot financieel voordeel bezorgen, van een dergelijk recht gespeend blijven. De uitvinder in dienstbetrekking van een industriële onderneming komt zo in een uitzonderlijke positie, aldus prof. Croon. Door directie en bestuur van de Ne derlandse Opera wordt de redelijk heid van de eisen van de dirigenten erkend en er bestaat goede hoop. dat alsnog tot overeenstemming gekomen zal worden. Het comité, dat op initiatief van de heer W. Booker te Amsterdam werd opgericht tot stichting van een Kennedy-gedenktekcn, heeft aan de Amsterdamse beeldhouwer Renze Hettema opdracht gegeven een borst beeld van president Kennedy te ver vaardigen. Het beeld zal in brons worden uit gevoerd en op een sokkel worden geplaatst. Bij het comité is inmid dels zes mille binnengekomen aan giften. Er is. zo zei ons de heer Booker, nog een tekort van 500 gul den. Hy deelde mee, dat uit alle delen van het land en alle lagen der bevolkiny geld is binnengekomen. De heer Booker, die door Willem O. Duys In het TV-programma „Voor de vuist weg" in de gelegenheid werd gesteld wat over de doelstelling van het comité te vertellen („Willem O. Duys heeft me lelijk laten val len"), zei voorts gisteren een brief naar B.en W. van Amsterdam te hebben geschreven waarin hü vraagt of het gemeentebestuur het gedenk teken wil aanvaarden. Indien dat het geval ls, verzoekt hy B. en W. een plaats voor het ge denkteken aan te wijzen. (Van een onzer verslaggevers) Bij de bouw van het Rotterdamse concertgebouw wordt op 22 april het hoogste punt bereikt. De eerste kap- spant zal met enige vertoon worden geplaatst. By een vliegtuigongeluk op de Canarische eilanden ls dinsdagmor gen de Spaanse minister van Arbeid, Jesus Romeo Gorrea, licht gewond. Drie bemanningsleden van het mili taire toestel, dat verongelukte tijdens de landing op het vliegveld van Santa Cruz, verloren het leven. (Van onze weerkundige medewerker) Den Haag en omgeving hadden het vanmorgen het koudst. De thermo meter op het vliegveld Ypenburg ivees 7 graden aan. Plaatselijk in Zuid-Holland. Oost-Brabant, op de Veluive en in Apeldoorn en Zutphen was het 6, in Rotterdam en Am sterdam 3 tot i. In de komende 24 uur zal de oostenwind toenemen onder invloed van een depressieaan- val uit Ierland, Nog steeds blokkeert een sterk ho- gedrukgebied boven Scandinavië een opmars van de lente, die in Frankrijk al temperaturen van 10 tot 15 gra den geeft. Een depressie ten zuid westen van Ierland gaat in het ko mende etmaal een aanval onderne men tegen de continentale kou. Dit zal in eerste aanleg de oostenwind inspireren tot grotere daden, wat het waterpeil van de rivieren, het IJsel- meer en de Waddenzee een dalende tendentie zal geven. Ook uit Polen is een storing onder weg die vanmorgen in Berlijn en omgeving 3 tot 6 cm sneeuw had af geleverd. Deze zal de bewolking van het oosten uit doen toenemen, maar desondanks zal het in de komende nacht wel weer licht vriezen. De gemiddelde dagelijkse maxi mumtemperatuur van De Bilt is tot nu toe in maart met ongeveer 4 gra den nog even laag als het record laagtegemiddelde van 1853 (normaal voor maart is 9.8). (Van onze pariementsredactie) Van vierhonderd dienstplichtigen van de Koninklijke Landmacht, die 8 april voor eerste oefening onder de wapenen moesten komen, zal de op roep worden, ingetrokken. De betrok kenen worden buitengewoon dienst plichtig. De oorzaak van dit besluit van mi nister P. J. S. de Jong van Defensie ligt in de opheffing van de afdellnge territoriale lichte iuchtdoelartillerie. De vierhonderd man zyn gekozen uit het totaal aantal dienstplichtigen van de landmacht dat op 8 april on der de wapenen komt. Het zijn de dienstplichtigen die de slechtste keu ringsresultaten hadden. De betrokkenen zal schriftelijk worden meegedeeld dat zij niet be hoeven op te komen en buitengewoon dienstplichtig zijn geworden. j (Van een onzer verslaggevers) De vorig jaar overleden boterhan- delaar H. H. Buisman heeft de pro vinciale vereniging voor natuurbe scherming It Fryske Gea, waarvan hij bestuurslid was, ƒ100.000 nage laten. Tevens vermaakte hij bezit tingen in de gemeenten Wonsera- deel en Tietjerksteradeel aan de vereniging. Dit deelde de voorzitter van It Fryske Gea, de heer M. Wiegersma, mee tijdens cie jaarvergadering van de vereniging in Leeuwarden. Het legaat is vrij van successierechten en kosten. De bezittingen bestaan uit twee eendenkooien, een te Piaam en een bü de Sierdswel onder Gie- kerk. De heer Wiegersma deelde mee, dat men beide kooien de Buisman- tooien zal noemen. Het natuurmonu ment de Dr. Drlessenpoldcr zal voortaan het Hein Buisman-reser vaat heten. AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse zedenpolitie heeft gister middag de 48-jarige werkster C. A. H. onder verdenking van het plegen van abortus op een, nadien overleden 27-jarige vrouw gearrestee De werkster, al drie keer terzake van dit misdrijf veroordeeld, heeft bekend de jonge vrouw, moeder van drie kinderen, te hebben behandeld. Zij is ingesloten op het hoofdbureau van politie. De joge vroue overleed op 6 maart. Omdat de doodsoorzaak niet kon worden vastgesteld werd sectie verricht, die uitwees, dat de zwangerschap was verstoord. De werkster, die van de tragische af loop van haar behandeling van de vrouw had gehoord was gevlucht. Het jonge gezin woonde met de drie kinderen in bij familie. Aan de echtgenoot van de overleden moeder heeft de politie foto's van vrouwen, die zich aan abortus schuldig hadden gemaakt, getoond. De man wees toen de werkster aan als degeen, die zijn vrouw had behandeld. AMSTERDAM (ANP) Het be stuur van de Nederlandse Midden- standsbank heeft het initiatief ge nomen tot een beperking van het statutaire tantièmericht, waardoor de tantièmes tot de helft zullen wor den teruggebracht. Dit heeft de president-commissaris van de bank, drs. J. F. Posthuma, medegedeeld in de aandeelhouders vergadering. Niet altijd lukken de grote transporten van auto Fords, die van de Duitse fabriek in Keulen "werden"vërvoêrd'ÏLr G^nk maanda?mor«ren

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1