north state verpakking wgwmm Organisatie-instituu t legerpredikanten moet worden herzien is weer tijd voor Complot van gestolen auto's lijkt op een politie-thriller ■- - te» Krijgt de oppositie meer dan waarom zij vraagt? ant Terreur rond woonwagenkamp in Seenbergen? m Synode NedHere. Kerk meent Man aangereden bij oversteken Weer onderzoek naar ontslag SECRETARIS KATHOLIEKE WERKGEVERS HET VEIJE VOLK DONDERDAG 10 MAART 1964 PAGINA 3 Advertentie UM. IMll ZELFDE nieuwe Cfrmeltccm zo geurig (V? een onzer verslaggevers) Twee teams van de Rijkspolitie speuren in het met vele auto- j sloperijen bezaaid gebied tussen Nijmegen en Den Bosch naar bewijsstukken en nieuwe sporen in het 'komplot van de gesto len auto's'. Vorige week wedren de twee gebroeders Van O. uit Oss, J. L. uit het nabijgelegen Schayk en de Nijmeegse auto bandelaar J. de G. gearresteerd. Onmiddellijk na deze arrestaties werd gezegd, dat dit ver moedeiijk nog maar een begin was. Men verwachtte een niet alleen in Nederland, maar ook in Duitsland wijd vertakte orga nisatie op het spoor te zijn. Onbekende vrouw verkeert in een schemertoestand Middelpunt: Oss Vele wegen Er zy'n vele wegen tussen Nymegen en Venlo, waarlangs in Duitsland ge stolen wagens onopgemerkt Neder land kunnen binnenkomen. Achter dat stukje grens ligt een prachtig achterland voor deze autohandel. Langs de rijkswegen tussen Nijmegen en Venlo en tussen Nijmegen en Den Bosch liggen ontelbare autoslope rijen. Een enkele goede auto kan daar uitstekend gecamoufleerd worden op geborgen. Niemand hoeft te zien. dat tussen het sloopwerk ook chassis- en motornummers worden veranderd. twee politieteams Voor die bewijzen zyn de twee politieteams op stap. Het ziet er naar uit, dat een aantal in Duitsland ge stolen auto's in Nederland zullen worden achterhaald. De huidige be zitters daarvan zullen, ook al zijn ze volkomen te goeder trouw, op zijn minst worden benaderd door de be stolen Duitse eigenaars, meent de politie. Processen om teruggave van de gestolen auto's te verkrijgen zyn niet uitgesloten. V erkeersongelukken onder invloed: strenger straffen vraagt kamerlid SlfSÜ Nieuwe veerboot Kleuter verdronken Twee doden, vier zwaargewonden j Wilde automarkt van Amsterdam moet verdwijnen (Van onze soc.-econ. redactie) Men gaat zich langzamer hand afvragen of de oppositie niet meer wordt geboden dan waarom zij als regeringspartij zou hebben gevraagd. Offer aan publiek Veroverend fris.„ after shave lotion Kamerlid Koekoek: (Van een onzer verslaggevers) Het moderamen van de Generate Synode van de Ned. Herv. Kerk vindt, dat de Hervormde legerpredikanten. die ervoor uitkomen de strekking van het synodale kemwapenrapport te delen, niet in diserediet mogen geraken. Het moderamen stelt zich op het standpunt, dat voor zover daarvan al sprake is, de 'fouten moeten -worden hersteld'. Luister naar t ts weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 18.45 u. AALTEN (ANP! De 54-jarige landbouwer G. J. Hengeveld uit Bre- denbroek, is gistermiddag om het leven gekomen op de Varsseveldse- weg onder de gemeente Dinxperio. Toen hy met zün rijwiel de weg wilde oversteken werd hy geschept door een passerende personenauto. Hij werd enkele tientallen meters weggeslingerd en is korte tyd later overleden. Het moderamen heeft dit stand punt bekend gemaakt In een briei aan de hervormde predikanten van Amsterdam. De moderamen-brief is een antwoord op een brief van de predikanten, waarin deze hun ver ontrusting uitspreken over de belem meringen. opgelegd aan een aantal hervormde collega's in het leger, wiex vi held van spreken het cen trale punt. van de moeilijkheden is In antwoord op de van Amsterdam se zijde gestelde vraag, welke stap pen het moderamen tot dusver heeft genomen, zegt de brief, dat er een gesprek is geweest tussen het Mode ramen en de minister van Defensie, met de staatssecretarissen van land macht. luchtmacht en marine. Dat gesprek zou 'een gunstig verloop' hebben gehad. Het gesprek waarop de brief doelt, is gehouden op 27 februari 's mid dags in Den Haag, enkeie uren voor dat minister De Jong in Rotterdam op een bijeenkomst van studenten verklaarde, geen principiële bezwa ren te hebben tegen een discussie over het voor en tegen van de kern wapens. Korte tijd later heeft staats secretaris Haex gezegd, dat de op lossing van het conflict een zaak is. die in eerste instantie de kerken aangaat. In de brief van het Moderamen aan de Amsterdamse predikanten wordt gezegd, dat er voor vrijdag 20 maart een ontmoeting is belegd tus sen het Breedmoderamen en het CIO-M, de Commissie van Interker kelijk Overleg-Militairen. Het Moderamen schrijft voorts, van mening te zijn, dat de hele or ganisatie van het instituut van do protestants geestelijke verzorging in het leger moet worden herzien. Dat zelfde standpunt is ingenomen door ds. H. J. Diekerhof te Eindhoven, het hoofd van de opleiding van de legerpredikanten, in een artikel in In de waagschaal. In het Moderamen van de Generale Synode hebben zitting dr. E. Em- men. ds. J. van den Hooff. ds. H. J. Landsman en ds. G. de Ru. Nu echter zeggen de politiemensen, die bij het onderzoek betrokken zijn 'Het kan morgen best wel eens niets blijken te zijn. En dan moeten w misschien overmorgen misschien weer zeggen, dat het toch een grote zaak is.' Vast staat in ieder geval, dat In Duitsland gestolen auto's hier in Nederland onherkenbaar gemaakt en daarna verkocht zijn. Bewysstukken zijn door de Brabantse districts recherche van de Rukspolitie gevon den. Het tweede politieteam, een technische pleeg uit Den Haag, die samenwerkt met he Gerechtehjk La boratorium, kan aantonen, dat mo tor- en chassisnummers veranderd zijn. Volgens de politie hebben de ge broeders Van O. en hun bedrijfslei der L. reeds verschillende feiten toe gegeven. Het dceor van het Nederlandse deel In dit complot leent zich voor een politie-thriller van hoge kwaliteit Middelpunt van de actie is het dorp met een legendarische naam: Oss. Daar hebben de gebroeders Van O. een garage. Hun grootste bedrijf ligt echter bijna twintig kilometer ver der aan de rand van het kerkdorp Reek. Daar hebben zy tussen de Dennen laan en de rijksweg Den Bosch Nijmegen een enorme auto-sloperij. De ook gearresteerde J. L. uit Schayk 'de gemeente, waartoe Reek be hoort) hadden ze er als bedrijfsleider aangesteld. In die sloperij zijn de uit Duits land gekomen wagens 'behandeld', aeemt men aan. Motor- en chassis nummers werden in overeenstemming gebracht met de Nederlandse ken tekenbewijzen, waarover de autoslo pers beschikten. De auto's zouden via de Nü- meegse autohandelaar De G., die In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref- jende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. 'Wat radio Veronica betreft volg de de heer Schmelzer een wat op pervlakkige gedachtengang. Juri disch is het een gecompliceerd pro bleem, maar wie zün oren de kost geeft zal moeten erkennen dat ra dio Veronica niet alleen als recla memedium maar vooral als voort brengster van amusementsmuziek in een behoefte voorziet, aldus de heer Schmelzer. Wie niet alleen zijn oren de kost geeft, maar ook durft te oordelen en te onderscheiden zal echter uit komen by de constatering dat het niet nodig is in iedere behoefte te voorzien. Met name past enige te rughoudendheid tegenover die be hoeften waarin wordt voorzien met geen ander doe! dan om te voorzien in de behoefte van de producent om zijn waar aan de man, en vooral aan de vrouw en aan de jeugd te brengen, YVU achten eerlijk gezegd de vrije omroepverenigingen voor alsnog het best in staat, zoekend en tastend maar vooral tevens .orde- Icnd en onderscheidend, in de be hoeften van de radioluisteraar te voorzien, die aan amusementsmu ziek niet uitgezonderd. Mocht de heer Schmelzer hebben willen zeg gen dat er van de zyde van de luisteraar een speciale vraag is naar reclame in de radio, dan vre zen wjj dat hj) een uitzonderlijke mening heeft verkondigd.' De Tijd (r.-k.) 16 maart 1964, hoofdartikel van KVP-appèl. contacten zou hebbén bet de, Duit se organisatie, in Nederland zijn g-,tornen. Hoe weet men nog niet precies. Er is contact tussen de Ne derlandse en Duitse politie, maar de man, die alles zou weten. De G ontkent iets met de zaak te maken te hebben. Overigei/3 is dat veranderen van nummers tegenwoordig moeilijk. Uit vijlen of wegslaan heeft geen zin meer. De technische dienst van de politie beschikt over middelen om de oude nummers weer zichtbaar te ma ken. Daarom zijn, zo heeft de politie ontdekt, in dit autocomplot de oude nummers weggezaagd. Er is een fout gemaakt: de uitgezaagde onderdelen zijn niet allemaal vernietigd. De poli tie heeft er enkele gevonden. 'O ja.' Is het commentaar van de zoon van een van de Van O.'s op dit laatste. Hy werkt in de sloperij by Reek. 'Hier is anders geen politie geweest. Maar ze mogen rustig ko men, want ze zullen hier niets vin den. Er is nog geen uitspraak en ze moeten het eerst maar bewijzen.' Dat is echter van later zorg. Met maar slechts enkele bewysstukken in handen, moet de politie eerst verder graven. Hoe de zaak zich verder zal ontwikkelen, durft nog niemand te voorspellen. Zoeken in autosloperyen is nog moeiiyker d-n zoeken naar een speld in een h iberg. DEN' HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid mej. Schiltbuis (p.v.iLa.) pleit in schrifteiyke vragen aan de ministers van Justitie en van Ver keer en Waterstaat voor zwaardere straffen en langer eventueel le venslang intrekking van het ry- bewys voor mensen die onder invloed van alcohol een verkeersongeluk ver oorzaken. Thans Is de maxlmumgevangenis- straf drie jaar, terwyi de maximum duur van de intrekking van het ry- bewys vyf jaar is. Mej. SchUthuis vraagt de bewindslieden met een her ziening van de wegenverkeerswet in deze zin niet te wachten op de alge mene vernieuwing van de wegenver keerswet o: S Sijs «««ssseKl 'Van een onzer verslaggevers' Sedert 1 maart 1964 verblijft in de stichting Dennenoord in Zuidlaren een onbekende vrouw, die op 28 fe bruari 1964 in Groningen werd aan getroffen. Vastgesteld is dat dezo vrouw op die dag illegaal de Ne derlands-Duitse grens bij Nieuwe- schans is gepasseerd. De vrouw verkeert in een sche mertoestand. Gelet op haar kennis van Nederland en de Nederlandse taal heeft zy verbindingen in en met Nederland. Een groot deel van haar leven moet zy echter in Duitsland doorgebracht hebben. Zij spreekt Noordduits dialect, zeer weinig Ne derlands. maar verstapt het uitste kend. De vrouw zegt Nederlandse te zyn en Amelia Nimuschka Servedi- na Dell Japanan te heten, zy geeft op te zyn geboren in Groningen op 27 maart 1922 en te zyn gehuwd met Frankow Albertca van Tom Brook. Haar moeder. Jantje Thea Sellmans. zou in 1954 in Groningen zijn overleden. Zy vertelde verder in Nederland in een 'heim' te hebben gewoond, weik heim was genoemd naar Koningin Wilhelmina en gele gen op korte afstand van de stad Groningen. Ook zou zy gewoond heb ben in een klein dorpje, ongeveer acht kilometer van de stad Gronin gen op het adres YVintstraat 35. On derzoekingen in Nederland en Duits land hebben tot nu toe geen resul taat cogeleverd. De Marsdiep, die de dienst tussen Den Helder en Texel gaat onderhouden, heeft gisteren haar officiële proefvaart gehouden. De veerboot, die 750 passagiers en ongeveer 70 auto's kan vervoeren, is gebouwd door de Zaan- landse Scheepsbouw Maatschappij. UTRECHT (ANP) De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft een nieuw onderzoek gelast in de zaak van de oud-employé van de Rijksluchtvaartschool, de heer K. W. Wagenaar uit Paierswolde. Het is de tweede keer, dat de Centrale Raad een nieuw onderzoek beveelt in deze zaak. De heer Wagenaar werd in 1960 ontslagen na een reorganisatie van de technische dienst der RLS. De ontslagen RLS-man vindt, dat hy niet ontslagen is wegens een reor ganisatie van de dienst, maar lou ter en alleen, omdat zyn directe chef een hekel aan hem had. De heer Wagenaar stelt, dat bij de bewuste reorganisatie hij de enige is geweest, die zijn baan ver loor. Het personeelsbestand van de RLS onderging bovendien geen ver andering, omdat na het vertrek van de heer Wagenaar een nieuwe kracht werd aangetrokken. Later in 1962 vloeide by een reorganisatie wei een deel van het personeel af. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is van oordeel, dat het ontslag van de heer Wagenaar wel degelyk een gevolg van reorganisa tie is geweest. Pogingen van de zyde van het ministerie om voor hem elders een passende werkkring te vinden, waren op niets uitgelopen. De Centrale Raad gaat zich op nieuw met de zaak bezighouden, wanneer het nieuwe onderzoek vol tooid is. DEN HAAG (ANP) De 3-jarige Peter Pronk uit de Boegstraat in Scheveningen is gistermiddag in het water van de Badhuiskade geraakt en verdronken. De kleuter was met zyn vierjarig broertje by de waterkant aan het spelen. Het oudere broertje is naar huis gerend om hulp te ha len, maar toen men de Jongen uit het water had gehaald, was hij aï overleden. Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) Twee personen kwamen woensdag middag om het leven en vier werden zwaar gewond bij een ernstig ver keersongeluk op rijksweg 43 nabjl Beets te rzwaag. Een personenauto die uit de rich ting Beets de ryksweg wilde over steken. gaf geen voorrang aan een vrachtauto uit de richting Drachten. De bestuurder van de personenauto, le 30-jarige fouragehandelaar J. Hof man, kwam om het leven, evenais Ie zestienjarige Aukje Hogeterp. die ■net mevr. Hofman naast de be stuurder zat. De echtgenote werd zwaar ge- vond. Eveneens zwaar gewond wer- ien drie passagiers die achterin saten: de 13-jarige F. Hogeterp, da IS-jarige F. Hogeterp en de 21-jarigs f. ten Hoor, allen afkomstig uit het dorp Waskemeer. AMSTERDAM (ANP) De wilde (maandagse) automarkt voor het Olympisch Stadion in Amsterdam zal voortaan verboden zijn. Dit besluit is gisteren gevallen in de gemeente raad van Amsterdam. Hiermee wordt tegemoet gekomen aan de klachten van omwonenden, die veel overlast van de automarkt ondervonden en van kopers die op de automarkt zijn bedrogen. De politie kan voortaan proces ver baai opmaken als er auto's worden aangeprezen, gedemonstreerd of ter bezichtiging worden gesteld. Om on gewenste verplaatsing van de markt te voorkomen zijn nog crkele arti kelen van de politie-verordening ge wijzigd Op overtreding is een boete van maximaal 75,of 12 dagen gesteld. Eerste-minister Aldo Moro van Italië zal met ingang van 27 april, op uitnodiging van de Britse rege ring, een officieel bezoek aan Enge land brengen. Dit schrijft drs. H. A. M. Eisen, secretaris van het Nederlands Katho liek Werkgevers Verbond, in de Ka tholieke Werkgevers van deze week in een beschouwing naar aanteVilog van de recente wijziging van de prij zenwet. •Nadat hij (minister Andriessen- red. HVV) in het begin van de week in de Senaat van alle kanten te ho ren had gekregen dat de toepassing van zijn prijsbeleid met .egeren wei nig te maken heeft, kon hij zich ook in de Tweede Kamer slechts troos- •en met de onverdeelde lof van de Partij van de Arbeid.' De heer Eisen betreurde het. dat 'de christelijke fracties, afgezien van enkele moedige tegenstemmers, niet de consequentie getrokken hebben uit de kritische opstelling van hun woordvoerders.' De aanvulling van de prijzenwet noemt hij het zoveelste offer aan de gunst van het publiek, dat alleen maar verheugd is ais de overheid nieuwe wapens in handen krijgt te gen dé ondernemrs, die uit persoon lijk winstbejag dé prijzen opdrijven. 'Maar het gaat de werkgeversver bonden niet om de 'private consnmp- tieruimte van liun leden".'betoogt hij. 'maar om het waarborgen van een duurzame werkgelegenheid een hoog consumptiepeiL De minister van Economische Za ken heeft met o.m. het oproepen van de consumenten ais onbezoldigd con trole-ambtenaar te_fung£gen, es kli maat gescnapen, oat allerminst be vorderlijk is voor de industriële ge zindheid van het Nederlandse volk.' In De Nederlandse Industrie, het orgaan van het liberale Verbond van Nederlandse Werkgevers van deze week. wordt gesteld, dat de minister zoveel haast had met de wijziging van de prijzenwet, dat hij geen tijd had het advies van de Sociaal-Eco nomische Raad in te winnen. 'Wat thans gebeurd is. kan moei lijk anders worden opgevat dan ais een motie van wantrouwen in de wil van het bedrijfsleven mee te werken aan het prijsbeleid.' Ook de Nederlandse Industrie ves tigt er de aandacht op. dat de over grote meerderheid van de Tweede Kamer, met uitzondering van de Par tij van de Arbeid, kritisch stond te genover de plannen van minister An dnessen. Advertentie I.M. ver Hf i)Q baar bij do Kapper! Woensdag ls op het eiland Ter- CêlFA, Vaii de Azoren, een zware aardbeving gevoeld, die onder de eilandbewoners tot een paniek leid de. DEN HAAG (ANP) Het lid van de Tweede Kamer de heer Koekoek (b.p.) heeft de ministers van Bin nenlandse Zaken, van Justitie, van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Maatschappelyk Werk ge vraagd, of het hun bekend is dat in het woonwagenkamp te Seenbergen, waar 16 woonwagens mogen slaan, soms wel 50 wagens staan. Die zouden dan zodanig staan, dat de weg wordt versperd. Deze woon wagenbewoners zouden een wa re terreur uitoefenen op de verspreid wonende boeren gezinnen in de om geving. er zouden schietpartyen met vuurwapens tussen de woonwagenbe woners plaatsvinden, buitenstaanders zouden bedreigd, mishandeld en ge molesteerd worden, gewassen op de velden vernield en goederen gesto len worden. Volgens het Kamerlid kan de po litie hiertegen niet voldoende uit richten. Het woonwagenkamp bestaat, al dus de heer Koekoek, uit een ter rein langs de openbare wee. zon der enige afrastering, zonder wc zonder afvoer van water en het aangrenzende bouwland heeft veel te lijden door wateroverlast tenge volge van de vaak defecte water leiding van het kamp. Zijn de ministers bereid, zo vraagt de heer Koekoek, op korte termUn maatregelen te treffen?

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1