Limburgse gezinnen: triest, maar niet wijdverbreid ir AGIO 18 ct President hof noemt lange detentie betreurenswaardig VRIJSPEL SUPER Bruikbaarheid aankopen KLM KWALITATIEF AAN DE SPITS Miljoenste ton mosselen SENORITAS HET VRIJE VOLK VRIJDAG 20 MAART 1961 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Limburg spreekt liever niet over de zeventig verlaten vrouwen van Heerlen. Het is gesehrok- en van de publiciteit over deze zaak en van het televisie-interview met een vrouw, die door ■aar in Duitsland werkende man in de steek is gelaten. De tot een Limburgse rel uitgegroeide zaak begon met een begrofcingsvraagje in de raad. loeveel gezinnen worden er eigenlijk ondersteund, omdat de mannen zijn vertrokken en wat toet Heerlen om de onderhoudsplichtigen tot betaling te bewegen? Het in de Memorie van antwoord gegeven antwoord van Heerlens B. en W. veroorzaakte deining. 'Het betreft hier een 70-tal gezin- Natuurlijk" verandert dit niets" aan Varkensmarkten in N.- en O.-Nederland voorlopig gesloten Stank aan da Zaan... waar de wieken van de molen lustig gaan nu... beduidend goedkoper In onze grote afdeling dames rokken, waar duizenden rokken te kust en te keur hangen, heb ben wij zaterdag een speciale aanbieding. Terlenka Damesrokken voor het a,s. voorjaar, 'c Klinkronge- looflijk, want U kunt nu deze mooie damesrokken kopen, voor prijzen, die u eigenlijk pas aan het eind van het seizoen kunt verwachten. Strakke rokjes, slank af- kledend, met Diorplool, en ge voerd met zijde. Plïssé rokken, ruim en zwierig, een leuke, sportieve rok._ Thuis vergeten Terlenka Morgenvroeg om 9- uur begint de verkoop van deze Terlenka damesrokken, in vele kleuren en dessins, in de maten 36 t/m 48 voor Géén tel. of schrift, best. Grieken en Turken mogen alleen werken na een werving Senaatsleden: weg met de strozak Kamerlid vraagt: Ned. fokmetliode zeer ongezond? Zaak-Gerardus P. in hoger beroep voor (Van een onzer verslaggevers) Gerardus Jan P., de 50-ja- rige Groninger die nu al elf maanden voorlopige hechtenis achter de rug heeft, hoorde gistermiddag bij de behande ling van zijn zaak in hoger be roep door het Leeuwarder hof een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek en on voorwaardelijke terbeschik kingstelling tegen zich eisen wgeens diefstal van een da mesfiets. Beter gehonoreerd Detentie verlengd Soort gladstrijken TRABANT v.a. f3575.- WILLY VAN GENT >n lln/wol trn-ri rlnf ii- Ha omct Vfln hot foit an Viat jen.' Vooral van dat aantal schrok limburg. 'Bij werkgevers in Nederland wor- :n alimentatiegelden zo nodig ge- id door de Sociale Raad. Indien het ersonen betreft die zich aan hun limentatieplicht trachten te onttrek- :en door in het buitenland te gaan ■verken dan worden veelal de nodige jtappen ondernomen ten einde hun paspoort te doen intrekken. Het in nemen van ingetrokken paspoorten stuit vaak op vele moeilijkheden en is bovendien praktisch alleen moge lijk voor zover het grensgangers be treft.' Nader aan de tand gevoeld zei de wethouder van sociale zaken de heer Huub Jongen dat het heel moeilijk is gevluchte mannen tot betaling te dwingen. Dat zijn degenen die in Duitsland een 'liefje' hebben gevon den en zich thuis niet meer laten zien. Een weekblad liet de Maastrichtse officier van Justitie mr. Houben ver klaren dat hij het druk had met echtscheidingen. 'Drie per week. Tegenover ons zei mr. Houben: 'Ik heb niets met echtscheidingen te maken. Ik heb geen woord over die kwestie gezegd. Ik zal er onmiddel lijk werk van maken. Er zijn inderdaad mannen die van het viTje verkeer van arbeidskrach ten binnen de EEG misbruik heb ben gemaakt door vrouw en kinde ren te verlaten zonder voor hun on derhoud te zorgen. Dat is in Heerlen gebeurd, maar ook in Maastricht, Venlo, "Vaals, En schede en andere steden die langs de grens liggen. En. het gebeurt nog. Maar het heeft geen zin deze zaak te overdrijven. 'En dan te bedenken dat er op die lijst van zeventig van ons man nen staan die hun gezinnen reeds tien jaax geleden hebben verlaten. Er zijn er maar vijftien bij die in het buitenland zijn verdwenen.' ver zucht wethouder Jongen in Heerlen. Zijn stelling dat de kwaadwilli ge verlating in de Limburgse- ste den geen wijdverspreid triest euvel is, wordt gestaafd door offi ciële cijfers. Het aantal loopt zelfs terug. In 1959 lieten in Heerlen lï mannen hun gezinnen kwaad willig in de steek, in 1960 zeven, in 1961 acht en in 1962 eveneens acht. Het is zelfs niet gezegd dat dit allemaal mannen waren die in Duits land of België met een andere vrouw aanpapten. Maar al zou dat zo zijn, dan nóg lijkt een aantal van acht op vierduizend pendelaars uit Heerlen eeen onrustbarend eetal. DEN HAAG (ANP) De minister van Landbouw en Visserij heelt met ingang van vrijdag de varkens- markten in Groningen, Friesland, Drente, Overijse! en in de Gelderse Achterhoek geschorst. Verder zal het verboden zijn var kens te vervoeren in het gedeelte van Overijsel en Gelderland, dat is gelegen tussen de Vecht, de IJsel, de Rijn en de grens met Duitsland. Het vervoer van slachtvarkens bo- van zestig kilo is onder bepaalde voorwaarden toegestaan. Deze maatregelen, die nodig zijn in verband met een dreigende uit breiding van het mond- en klauw zeer in de oostelijke provincies zul len voorlopig tot 14 april van kracht blijven. (Van een onzer verslaggevers) Het Tweede Kamerlid ir. S. A Posthumus (pv.d.a.) heeft in schrif telijke vragen aan de minister van Verkeer en Waterstaat en de minis ter van Buitenlandse Zaken als zijn mening te kennen gegeven, dat bij de aanschaf van straalvliegtuigen voor de korte en middellange afstand door de KLM de keuze uitsluitend gebaseerd moet zijn op bruikbaar heid. Het vroeger nog wel eens meespe lende motief, dat aankoop van Ame rikaanse vliegtuigen het verkrijgen van landingsrechten voor de KLM in de Verenigde Staten mogelijk zou maken, kan volgens de heer Posthu mus niet meer "als reëel worden be schouwd. De heer Posthumus vraagt de be windslieden te bevorderen, dat de di rectie van de KLM de keus van het betrokken vliegtuig baseert op het antwoord, dat op zijn vragen za! worden gegeven. de ernst van het feit en het verdriet van de in de steek gelaten gezinnen. Verdriet En dat verdriet is er. Een gezin, moeder, twee kinderen (4 en 2 jaar) op de Molenberg in Heerlen: 'Hjj werkte al lang in Duitsland. Hij ver diende best 1200 mark per maand. Eerst als pendelaar, 's Morgens heel vroeg weg en 's avonds heel laat thuis met een VW-busje. Later ging h(j achter Bonn werken. Als ze verder dan 100 km van de grens werken komen ze 's avonds niet thuis. Hjj begon de weekends weg te blijven. Van zijn vrienden hoorde ik dat hij een Duitse vrouw had.' Ze haalt haar schouders op. Hij zei: zeg maar dat ik voor ze zal zorgen. Maar ik heb al maan den geen cent meer gezien. Van So ciale Zaken krijgen we 45 gulden per week, twee maal kleedgeld en 's winters kolengeld. De huur wordt met de kinderbijslag verrekend. Het gaat allemaal wet maar het is na- Advertentie IM tmirlijk misère.' Deze verhalen ver tellen vrijwel alle in de steek gelaten vrouwen. En de mannen? 'Ach, je komt in een andere wereld, 't Is zo veel vrijer hier (Duitsland). Je groeit uit elkaar. Thuis zeuren ze aan je kop tijdens het weekend. Je voelt je on rustig. Ik bouw hier een nieuw leven op.' En het gezin in Holland? 'Daar zal ik voor zorgen. 'Dat komt best in orde. Die voorschotten van Socia le Zaken betaal ik wel terug.' Sociale Zaken reageert daarop met de woorden: 'Dat beweren ze in het begin allemaal. De ervaring leert dat ze thuis vergeten. Ze schep- Een zich daar een nieuw bestaan. e auto moet worden betaald. Het Duitse gezin moet ook draaien. De dienst Sociale Zaken van Venlo zegt: 'Onze Duitse collega's doen alles om de vluchteling op te sporen en het geld te innen.' Die ervaring heeft men in Heerlen ook wel. 'In Duitsland pakt men kwaadwillige verlating hard aan. Het is er een ernstig misdrijf,' aldus Venlo. "Het zou dat ook in Nederland moeten zijn.' Paspoorten intrekken is een mid del. 'Het is ons verscheidene ma len gelukt." aldus Heerlens burge meester. Veel beter zou het zijn wanneer er in de EEG-landen een regeling kwam voor dit soort zaken, meent Venlo. dat niet ail klagen over de inning van alimentatiegelden in het buitenland. 'Als je er maar werk van maakt, dan lukt het wel. Wij sturen er een mannetje achteraan. Het wordt echter moeilijker als ze steeds van baas gaan veranderen. Er zijn natuurlijk veel asociale ele menten bij." Griekse en Turkse arbeidskrachten, die niet via een officieel toegestane werving naar Nederland komen, zui len niet meer door de gewestelijke arbeidsbureaus naar een werkgever worden verwezen. Deze maatregel heeft het Ministe rie van Sociale Zaken mede op ver zoek van de Belgische autoriteiten getroffen, aangezien het de laatste tijd in toenemende mate voorkwam dat Grieken of Turken een verbinte nis met een werkgever in België verbraken om in Nederland arbeid te aanvaarden, waarbij in een aan tal gevallen sprake is geweest van ongeoorloofde bemiddelingsactivitei ten. Aanvragen om werkvergunningen die na 9 maart zijn ontvangen, wor den aangehouden in afwachting van een nader onderzoek. Het is niet toe gestaan. dat de arbeidskrachten waar het hier om gaat al voorlo pig te werk worden gesteld. DEN HAAG (ANP) In het voorlo pig verslag op de defensiebegroting van de Eerste Kamer pleiten vele leden voor afschaffen van de strozak voor militairen. Zij wensen moderne, hygiënische matrassen. Verder wensen zij betere verwar ming in een aantal kazernes alsmede voorzieningen met douches, omdat dienstplichtigen in de praktijk slechts eenmaal per week collectief naar een badgelegenheid kunnen gaan. Tijdstip en frequentie van baden moeten aan de dienstplichtigen wor den overgelaten, zo menen zij. De Dalai Lama van Tibet heeft een zevenjarige jongen uit Sikkim of ficieel verklaard tot de reïncarnatie van de hoofdlama van het klooster Tscsjoiing nabij de Tibetaanse hoofd stad Lhasa. Volgens de religie van Tibet en Sikkim wordt een lama bij zijn dood herboren in een kind, dat dan wordt opgeleid om hem te ver vangen. DEN HAAG (ANP) Is het waar, dat de Nederlandse fokkerij, in het bijzonder van slachtkalveren en slachtkippen, een voedingsmethode toepast, waarbij chemicaliën en me dicijnen worden gebruikt, die hoogst nadelig zijn voor de gezondheid van de consument? Dr. Fred. L. Polak, lid van de Eer ste Kamer, wenst naar aanleiding van het boek Animal machines van de Britse schrijfster Ruth Harrison, waarin dit wordt beweerd, antwoord op deze vraag van de minister van Landbouw en Visserij, van Justitie en van Sociale Zaken en Volksge zondheid. Zou deze bewering waar zijn. dan dienen er volgens dr. Polak onver wijld voorzieningen te worden ge troffen, Is de bewering niet waar, dan brengt zij, aldus het kamerlid, groot nadeel toe aan de internatio nale reputatie van de Nederlandse slachtvee- en pluimvee-fokkerij. In dat geval wil dr. Polak ook weten, welke waarborgen er dan bestaan, dat de kennelijk elders wel toegepaste methoden te on zent niet zullen worden overgeno men. Het kamerlid heeft de ministers voorts gevraagd of het hun bekend is, dat de zgn. nieuwere inzichten betreffende het slaehtklaar maken van kippen, kalveren, varkens en andere dieren, naar Britse opinies in vele gevallen zouden medebren gen een mensonwaardige dierenkwel ling. Advertentie I.M. Letterlijk in het zicht van de ha ven is dit schip, de Britse treiler To bago, gestrand. Na een hevig nood weer 'op de Atlantische Oceaan vluchtte het naar de haven van Lo westoft. De Tobago was al bij de ha veningang toen het misliep: het schip'liep aan de grond. 1964 De procureur-generaal, mr. baron YV. A. van der Feltz, sloot zich daar mee aan bij de eis van de officier va)1 Justitie bij de Groninger recht- bai k. Deze rechtbank veroordeelde P c estijds tot tien maanden met af- tre' en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling. Na het vonnis van de Groninger rechtbank heeft Het Vrije Volk uit voerig aandacht besteed aan het langdurig voorarrest van Gerardus P. Kranten en knipsels over deze z. ak, geadresseerd aan P., bereikten h m niet. ir. baron W, A. van der Feltz nc mde Gerardus Jan P. 'bijna on- veioeterUik': hij zag in een terbe- sch. kkingstelling met kluiische psy cho-therapeutische behandeling de laati.te 'geringe mogelijkheid' hem maïi schappelijk aan te passen. l>e verdediger van P.. mr. H. Sc! ootstra uit Leeuwarden, sloot zic i in zijn pleidooi bij de eis aan. 'M jr. bezwaren tegen de straf maat zijn weggenomen, ais u de ei zou volgen.' zet hij tot het hof. F.y bestreed echter de noodzaak P. ter beschikking van de regering te stellen. We kunnen het ook langs een andere weg proberen: P. heeft tot nu toe geen ernstig gevaar voor de maatschappij opgeleverd. Hti stelde voor hem voorwaarde lijk ter beschikking te stellen met als bijzondere voorwaarde een psy- cho-therapeutische behandeling, een - ,'vr n'tiy 'De commerciële TV komt toch. Tegenstanders vechten tegen de bierkade. Waar zijn zij bang voor? Zij schreeuwen voordat zij geslagen worden. Met het akkoord van Wasse naar en die pacificatiecom missie heeft men de zaak an ders wel weer op een fantas tische manier in de doofpot gestopt. Waarom doen we toch niet simpel wat onze bu ren doen? Het beste is de NTS terzijde te schuiven en het tweede net op Engelse leest te schoeien.' Joop 'Dollywood) Geesink lucht zijn hart. Ik zit tegenover hem in zjjn kantoor met mijn gezicht naar het enige raam: een enorme pa trijspoort waarachter Amstellands polders liggen uitgespreid. Gee- sinks hoofdkwartier heeft iets van een kajuit, van een aquarium, van een nachtclub. Een wereld kaart hangt aan de wand naast massa's oorkonden: prijzen die zijn reclamefilms in de wacht hebben gesleept. Er staan bloe men en ergens prijkt een tafereel tje van poppenfiguren: Don Qui- chotte op zijn Rossinant, met. San- cho Panza. Joop Geesink doet niet aan Don Quichotte denken. Hij is er niat mager genoeg voor en noch zijn carrière noch zjjn ideeën wij zen erop dat hij zijn leven wijdt aan het najagen van nobele her senschimmen. Terwij! ik gefasci neerd moet kijken naar de knot sen van manchetknopen die bij elk van Geesinks gebaren mee de lucht in gaan, spuit hij zijn ge dachten over commerciële televi sie over mij heen 'Veel mensen zijn tegen com merciële TV ofschoon ze het nog nooit hebben gezien. Wie een uur tje naar mijn reclamespots kijkt, wordt totaal bekeerd! Ik begrijp het wel: het is niet prettig om een mening te laten varen die je eerst van alle daken hebt geschreeuwd. Dat geldt voor sommige mensen van de PvdA; er staat nu eenmaal op hun lijstje dat ze tegen moeten zijn. Maar veel individuele Pvd.4- leden zijn in hun hart helemaal niet zo afkerig! Het grote misverstand is dat men aan de hard-selling methoden van de Amerikaanse commerciële TV denkt. Ja, een ernstige rede voering onderbreken om schoen smeer aan te prijzen, dat gaat er hier niet in. De Amerikanen doet "t nVts: die zijn eraan gewend. Maar de Europese commerciële televisie houdt toch rekening met de aard van zijn kijkers. En na tuurlijk is een strenge censuur no dig om te voorkomen dat de kij kers zouden worden gekwetst. De TV is zo'n ongelofelijk monster! De programmaraad van de com merciële TV zou vee! voorzichti ger moeten zijn dan Hilversum nu is. U weet het, alles popelt om te beginnen. De hele reclamewereld, de ondernemers, en ook het pu bliek wil het. Wat is er dan te gen? We dienen toch het algemeen belang ermee. Denk eens aan de gewone man: mag die van zijn zuurverdiende toestel niet het maxi male profijt te trekken? Geef hem dus zo'n uitgebreid mogelijke keus en een zo hoog mogelijke kwali teit. ook in het genre uitzendingen dat hij het liefst ziet en dat zijn toch de lichtere programma's. Een krant kan toch ook niet zonder advertenties? Daar vindt men het we! doodnormaal. Geen commerciële TV is ook onbillijk tegenover de ondernemers. Zij kunnen niets terugdoen. Aanstonds bestrijken buitenlandse zenders ons hele land, zodat ons eigen be drijfsleven wordt weg-geadver- JOOP GEESINK, geïnterviewd door onze verslaggever KLAAS GRAFTDIJK, werd geboren in 1913. Hij had voor zijn tlDintig- ste al een eigen reclamebureau. Dat was in Den Haagwaar la ter tal van bioscoopreclamebor den zijn signatuur gingen dra gen, Zo groeide hij in de decor ontwerpen,U Het kwam zo ver, dat zelfs het Casino de Paris en de Folies Bergère Geesink-de- cors gebruikten. Maar pas na de oorlog kwam Joop Geesink in zijn element. Dat was de wereld der reclamefilms. Hij is de gro te baas van Dollytoood en Star- film aan de Duivendrechtsekade te Amsterdam. Vooral door zijn poppen)ilms verwierf hij grote bekendheid. Geesink heeft ves tigingen in het buitenland en vervaardigt o.a. spotsvoor TV- reclame, teerd. Hoe het dan zou moeten? In Duitsland worden de reclame boodschappen samengeperst in een half uurtje voor de eigenlijke uit zending. Daar voel ik niets voor, want dan bereik je niet alle kij kers. Als ze hier op het tweede net b.v. van 7.45 tot 8 hetzelfde zouden gaan doen, bij wijze van compromis, dan zal dat alleen maar zijn omdat de NTS zich be- bedreigd voelt. Ais 't in handen komt van een groep die er altijd tegen is ge weest, wat kun je dan verwach ten? De opdrachtgevers zullen er geen vertrouwen in hebben. Ze zullen eerder sabotage verwach ten. We krijgen op die maaier moeilijkheden met de adverteer ders. Van de REM met zijn eiland- plannen ben ik afzijdig gebleven, maar wel moet ik zeggen dat deze poging heel verklaarbaar was, ge zien al het getreuzel. Ik beken ronduit dat ik bewondering heb voor de ondernemingsgeest die er achter stak. Maar beter is het de commer ciële TV legaal in huis te halen. En dan er een particuliere combi natie aan te zetten, een frisse groep, die er op het tweede net wal van maakt- Een programma zoals in Engeland met om het uur een minuut of vijf reclame; van mijn part mag 't ook een kwar tier zijn. Ach nee, dal sprookje van die goudmijn gaat niet meer op. Dat je er rijk mee kon worden is ge wéést. De buitensporige winsten zal de overheid heus wel afro men. Het is toeh eenvoudig om een winstverdelingsforraule te be denken, zodat een deel voor ande re doeleinden wordt gebruikt, nel als bij de voetbalpool. En omdat u ernaar vraagt: ja, ik ben er voor dat in de commerciële ex ploitatiemaatschappij een plaats wordt ingeruimd voor degenen die schade lijden; ik denk dus aan de bioscoopbond en de dagbladen. Natuurlijk wordt het program ma op het commerciële net dan populair. Populair, maar even goed van klasse*, dat kan toeh. Waar kijkt mijn familie naar? Naar de entertainment-uitxendin- gen, laten we eerlijk -zijn! Er zul len veel programma's 'in blik* bij zijn. Dat moet wel, óók als de NTS 't gaat doen. Er is nu een maal geen onbeperkt arsenaal van artiesten en er is geen geld ge noeg. Maar het aanbod uit het bui tenland, ook op het gebied van educatieve programma's zelfs, is heel bevredigend. Welke kant de programma's dan in de praktijk op gaan? Als wild westfilms het populairst blijken te zijn, wel, dan is de consequentie natuurlijk dat je die vaak ver toont. Je hebt twee verantwoorde lijkheden: tegenover de opdracht gever voor wie je een zo groot mogelijk publiek moet pakken, en tegenover de massa's wier sympa thie je niet mag verspelen- Het hangt ook van de geadverteerde produkten af. Bier eist een popu lair programma, maar voor medi cinale middelen wordt uiteraard reclame gemaakt op hoger niveau en dan moet ook de achtergrond waardiger zjju. De commerciële TV zal onge twijfeld lichter worden dan wat Hilversum nu biedt, en dat be schouw ik als een uitkomst voor de massa, die 's avonds moe van het werk in een stoel zakt en rie- lèksen wil. Voor die mensen is er dan tenminste de tweede knop. We zullen ze heus niet doorlopend moord en doodslag voorschotelen of lastig vallen met seksuele pro blemen. Nu is bet toch zo dat zij worden opgeofferd aan uur-lange debatten op de TV. Laat men dan op het andere net maar doen wat men nodig acht. Ik vraag me trouwens wel eens af: hoe groot is helemaal die groep van cultu- relen? Ik ben ervan overtuigd dat com merciële TV ook het peil van de zuilenoraroep omhoog zou brengen, In mijn eigen zaak heb ik het aan den lijve ondervonden: concurren tie is goed. Ik moest tegen het bulteiilaiid opboksen en dat dwong me tot de beste prestaties. Con- cu-rentie moeten ze hebben. Een nachtmerrie moet het voor ze worden!' verbod cafés të bezoeken en opna me in een kliniek, zodra de toezicht houdende instantie dit noodzakelijk acht. 'Op die wijze zullen de kan sen, die prof. Van Dijk volgens zijn psychiatrisch rapport ziet, beter ge honoreerd worden, betoogde hij, Gerardqa J a F. werd op 18 april 1963 m voorlopige hechtenis geno men wegens diefstal van een da mesfiets. Hij stond eerst op 9 ja nuari 1964 terecht voor de Gronin ger rechtbank, die hem op 23 april veroordeelde. Op 29 januari ging zowel hij als de officier van Justitie tegen het vonnis van de Groninger rechtbank in beroep. 'Dit is de derde keer dat u voor het hof terecht staat,' zei de presi dent, mr. A. H. Prins. "Inderdaad.' zei P. 'Het lz op uw eigen verzoek geweest, dat een psy chiatrisch onderzoek werd" ingesteld," nietwaar?' informeerde de president, 'Pardon," zei P.. 'ik heb gezegd, dat ik er geen bezwaar tegen zou hebben, toen men mij dat vroeg.' President: 'Maar u wist. dat uw detentie daardoor zou worden ver lengd.' F.: 'Ja.' President: Tiet wat langer geworden dan a gedacht hebt. Dat is op zich zelf natuurlijk betreurenswaardig.' Mr. Prins vertelde P.. dat hij in het psychiatrische rapport vermin derd toerekeningsvatbaar wordt ge noemd' mefcefen neiging :tot drinken, ais- symptoom van rijn'gestoordheid. De pscyhiater. prof. Var, Dijk, advi seert een intensieve, enkele jaren durende klinische psychiatrische be handeling. 'Hoe staat u daar tegenover? Dat komt er op neer, dat u ter beschikking wordt gesteld.' zei de president, 'Daar ben ik het na tuurlijk niet mee eens. Het is ook niet consequent.' zei P. 'Men heeft mü ervan overtugid. dat ik de al cohol moet laten staan.' Ik ben als de door voor die ter beschikkingstelling. Een voorwaar delijke terbeschikkingstelling zou zo'n stok achter de deur zijn. dat :k nog geen mijl in de buurt van een café zou komen.' Mr. Schootstra verklaarde, dat ook hoger beroep was aangetekend te gen de duur van de opgelegde ge vangenisstraf. De Groninger recht bank veroordeelde P. tot tien maan den, nadat hij ruim negen maan den in voorlopige hechtenis had doorgebracht: 'Het bezwaar hierte gen was, dat men er een soort glad strijken van de duur van de voorlopi ge hechtenis in zag,' zei mr. Schoot stra. 'Al ware dat zo. dat doot er nu niet toe. Hij zit 11 j maand voor er nu een. uitspraak komt,' merkte de president op. Na het requisitoir van de procu reur-generaal kwam mr. Schootstra hierop nog eens terug. Zou het hof de procureur-generaal volgen in zijn eis voorzover het de duur van de gevangenisstraf betrof, dan zouden zijn bezwaren zjjn weggenomen. De lange voorlopige hechtenis is veroorzaakt door omstandigheden buiten ieders schuld, maar ze heb ben toch maar plaats gevonden. Zou u de procureur-generaal volgen, dan zou daarmee zijn weggenomen da idee dat er bijbedoelingen waren bij het opleggen van een straf van tien maanden by een voorlopige hechte nis van negen maanden.' zei hij. Het hof zal op 2 april vonnis wij zen. Advertentie I.M. Walen bur.gerweg 143 (Van een onzer verslaggevers) Vandaag wordt de aanvoer van bet miljoenste ton mosselen van dit seizoen verwacht. Deze enorme aan voer is nog nooit eerder bereikt. Om dit feit te vieren zullen in be jaardenhuizen in Nederlandse vissers- plaatsen gratis mosselen worden uit gedeeld. Dit werd meegedeeld tijdens de vergadering van het produktschap voor vis en visprodukten gistermid dag in Den Haag. Het produktschap besloot verder de nieuwe haringteelt te laten be ginnen op 20 mei. De eerste Holland se nieuwe kan men eerst op 25 mei door de keel laten glijden, op die datum mag de eerste aanvoer pas worden verkocht, besloot het produktschap. Een voorstel van de reders om het zouten van haring aan boord van vissersvaartuigen, met ingang van 31 december 1964 te verbieden werd aangehouden.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1