Meningsverschil in Stichting Voorstel d. IS afroming loonsverhoging citosii: min en koorts SB P Schrijver Hans Martin - 77 jaar - overleden SPORTSHIRTS 5: limzEisgissmasza Stichting moet een uitweg wijzen Vurige strijd in de metaal over verwaterde tarieven Chris Jagers (vandaag al tachtig jaar bij een 98 jaar) werkt haas "Jïïiit V. bestrijdt pijlsnel èn veilig nieuw! Roofoverval: vader geef t zoon aan Man tweemaal overreden jjjj ISÏt jongetje gedood bij oversteken SET VRIJE VOLK DINSDAG 24 MAART 1964 PAGINA 3 GEVITAMINEERDE 5=>n-ELLTA B LETTEN Nederlands aardgas voor deel Frankrijk Zeven gestolen machinepistolen onder vloer van huis ontdekt PAL TEGEN PLANTEN MARGARINE •N' r\<s? Den Haag verwacht Soebandrio 1 april Miljoenemmler voor Zwolse aannemer ('Van een onzer verslaggeversi liet Zwolse aannemersbedrijf R. Beitje heeft opdracht gekregen tot uitbaggering van de haven van Kin de Janeiro en de aanleg van een ha ven in de Braziliaanse stad Parana - gua. elke woensdag Jongensmarkt Tricot nylon 95 ongezouten - puur plantaardig Jifeht verteerbaar dus gezond Gas- en olie wedloop in Noordzeegebied Spelregels Eigen uitleg IK stond hier eerst Meisje (5) door auto aangereden after shave lotion gevraagd' 'Niet om nu, ..beduidend goedkoper mg (Van onze parlementsredactie) Gaat de door^de regering voorgestelde huurverhoging nu ook al een deel van de moeizaam verworven oonsverhogingen afromen en wel ten voordele van de huiseigenaren? In de Stich- ing van e Arbeid ligt deze vraag op het ogenblik ter tafel als een levensgroot meningsver schil tussen werkgevers en werknemers. Het ziet er vooreerst niet naar uit, dat die twee groeperingen het eens zullen worden. Het regeringsvoorstel is bekend: per 1 juli een huurverhoging van 10 percent ln grote en van 12,5 percent in kleine gemeenten globaal genomen voor woningen, die vóór 1957 zijn gebouwd. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. F. C. W. M. Bogaers, heeft in zijn wetsvoorstelgezegd.dat hij voor het vaststellen van de looncompensatie het oordeel van de Stichting van de Arbeid wil afwachten. Een oor- deel. r Hl! *nn Iroof. t--i. A. dat hij 'op korte termijn' hoopt te vernemen- Advertentie IM. Dat. komt door het speciale Citosii procédé. Doe zo'n modern snel- tablet in 'n glas water. Kijk, het valt uiteen in een nevel van micro deeltjes. Pijlsnel; zo kan uw bloed het. sneller opnemen. Veilig: zo maakt uw maag geen bezwaar. de gele sneltabletten met'de pijlen. Pijn en koorts verhogen de be hoefte aan vitaminen: Citosii be vat Bi en C. Om u te beschermen tegen infectie, om uwweerstand te verhogen. Citosii is een sneltablet. Dus: zonder bijmenging van scha (le lijke stoffen, enkelvoudig, veilig. Eerder evenwel reeds had zijn col lega van Sociale Zaken en Volksge zondheid. dr. G. M. J, Veldkamp, de Stichting laten weten, dat hij voor die looncompensatie dacht aan maximaal één percent van de totale loonsom. Voor dit percentage ba seerde hij zich op het ioonakkoord. dat op 23 oktober 1963 in de Stichting van de Arbeid werd be reikt. Die een percent komt ook overeen met een vast bedrag van 2 bruto per week per werknemer, of 1,40 netto, schreef dr. Veldkamp aan de Stichting. Voor de vertegenwoordigers - van de werknemers in de Stichting is het 211 stuks f 1.-. tegen pün, griep en koorts (Van een onzer verslaggevers» De negentienjarige straatmaker E. G. J. uit Heiloo is door de po litie gearresteerd, verdacht van een roofoverval op de 73-jarige II. J. van To! te Alkmaar. Op 13 maart drong de jongeman het huis van de bejaarde aan de Landsiraat binnen. Hij sloeg hem neer en verdween met 35 gulden. J. heeft bekend. Zaterdagmiddag was hij al ver hoord nadat de politie hem op het spoor was gekomen naar aanlei ding ondermeer van geruchten over verwondingen in het gezicht van de Heilooër. De straatmaker ontkende iets met de overval te maken te hebben en men moest hem weer vrij laten. Thuis echter bekende de jongen te genover zijn vader wel de overval te hebben gepleegd. De vader waar schuwde toen de rijkspolitie te Heiloo die de jongen arresteerde. J. heeft bekend dat in een café een 29-jarige vrouw, G. G. van der V. uit Alkmaar hem op het idee van de roofoverval had ge bracht, Maar niet de heer Van Tol doch een naast deze man wo nende kruidenier was het doelwit geweest. De jongeman had zich echter in het huis vergist. De vrouw, die al eerder met de politie in aanraking is geweest en veroordeeld is voor diefstal, ontkent elke medeplichtigheid. De heer Van Tol. die nog in het ziekenhuis vertoeft, maakt het goed. Het hoofd van het Franse bureau voor mijnbouwdoeumentatie. Fran cois Callot, voorspelt, dat van 1966 af Frankrijk per jaar 4.000 tol 5.000 miljoen kubieke meter Nederlands aardgas zal kopen. Het gas zal bestemd zijn voor Noord-Oost-Frankrijk en voor de om geving van Parijs. De onderhande lingen tussen Frankrijk en Neder land over de levering van het aard gas zijn nog niet voltooid. ln een woning aan de Kinder- dijkstraat- in Amsterdam vonden loodgieters gistermiddag zeven ir - ehinepislolen die vorige maand uit i een barak op het vliegveld b-tak.- J berg waren gestolen. De 1 t-'d.e'et.-rs, de 23-jarige G. A. Mulder en de 27- I jarige A. van Hessen moesten voor I het verrichten van werkzaamheden in de woning de hoofdkraan afslui ten. Deze bevindt, zich onder een luik in de vloer achter de toegangsdeur. Toen zij het luik openmarkten Z3nm ze keurig verpakt de zeven zware machinepistolen liggen. Ze waar schuwden de politie, die de wapens in beslag nam en overgaf aan de koninklijke marechaussee. De dief is vermoedelijk de 20-jarige dienstplichtige militair, D. S. Deze was niet aanwezig toen de wapens gevonden werden Hij doet dienst op het vliegveld Soesterberg. (Van een onzer verslaggeefstersi De 62-jarige Rotterdamse schipper F. tV. M. A. Verschoren is maandag middag op een losniaats van zand en grint aan de Groenewoudsedük in Utrecht tweemaal onder de wie len van een vrachtauto gekomen. Hij overleed ter plaatse. De schipper stond bij een trechter, waardoor het grint uit zijn schip op de losplaats werd gestort. De 32-iarice chauffeur G. de G. uit Vleuten-De Meern reed achter uit en raakte de schipper. Op een waarschuwende kreet van de om standers reed hii vooruit, waardoor hij zijn slachtoffer voor de tweede maal raakte. evenwel volstrekt duidelijk, dat men bji het huidige huurpetl met die een percent (of die 1.40 per week netto» slechts zeer ten dele een huur verhoging van 10 k 12.5 percent com penseert. Voor hen staat daarom het huur- verhogingsvoorstel van de regering gelijk met een voorstel tot afroming van de recente loonsverhogingen, en daar zijn zij pal tegen. Wil men zich aan die een percent iocncompensatie van het stichtings akkoord houden zeggen zij dan zal de huurverhoging lang geen 1(1 u 12,5 percent kunnen bedragen. Eer der de heift daarvan. De vraag is nu of de werkgevers vertegenwoordigers in de Stichting zich willen vastleggen op de door de regering voorgestelde percenta ges voor de huurverhoging. Dat lijkt niet hun eerste taak omdat, in onze maatschappij werkgevers en huisei genaren niet bepaald identieke figu ren zijn. Voor de vorm van de looncompen satie geven de werkgevers sterk de voorkeur aan een vast bedrag, een huurbijslag dus, omdat een derge lijke bijslag zich gemakkelijker laat beperken tot bepaalde groepen van werknemers dan een verwerking van de looncompensatie in de sala risschalen. Op dit punt staan zij vry sterk omdat twee .vorige looncompensaties evenmin in de salarisschalen zijn verwerkt. In hun achterhoofd hou den de werkgevers bovendien, dat het hun bij toekomstige loononder handelingen te pas kan komen dan wel een verwerking van de loon compensaties in de salarisschalen te accepteren dat is een kwestie van onderhandelingstactiek, zo in de geest van: waarom nu reeds geven wat later altijd nog kan? Al met al is het verzoek van de regering om een advies over de loon compensatie in de Stichting van de Arbeid nog niet verder gekomen dan een werkgroep, die de behandeling van het verzoek in de looucommis- sie van de Stichting moei voorberei den. En na de looncommissie komt de Stichting in haar totaliteit pas aan de beurt voor het opstellen van het definitieve advies aan de rege ring. Algemene verwachting: dit advies zal niet eensluidend zijn en slechts de meningsverschillen tussen werk gevers en werknemers kunnen for muleren. Waarna de volksvertegen woordiging dan die meningsver schillen kan betrekken in haar oor deelsvorming over de voorgestelde huurverhoging. President Johnson heeft maan dag het ontslag aanvttard van Henry H. Fowler, onderminister van Finan ciën. Fowler had in een brief aan de President de wens ta kennen gegeven zich uit het ambtelijke leven terug te trekken. Hij maakte sinds het begin van Kennedy's bewl, d deel uit van de regering. Advertentie LM ("Van een onzer verslaggevers) In een Haags ziekenhuis is in de nacht van donderdag op vrijdag overleden de heer Hans Martin, romanschrijver en oud-directeur van de KLM. Hij was 77 jaar en al geruime tijd ziek. Hedenmiddag is het stoffelijk overschot op Westerveld gecremeerd. Op verzoek van de familie wordt het doodsbericht pas vandaag bekend gemaakt. Hans Martin. 9 november 1886 te Leiden geboren, koos na h.b.s. en staatsexamen een journalistieke loopbaan. Hij werd Romeins corres pondent. voor verscheidene bladen en maakte in Rome in 1909 zjjn eer ste 'luchtreis' van enkele minuten. Tijdens de eerste wereldoorlog was hjj enige tijd oorlogscorrespondent voor het Algemeen Handelsblad, daarna chef buitenland bij het Va derland. In het voorjaar van 1921 zat hy toevallig in de trein met Plesman. de jonge directeur van de KLM. die hem vroeg: 'Hoe vind je ons bureau?' Martin antwoordde: 'Het beroerdst georganiseerde kan toor dat, ik ooit heb gezien.' Enkele maanden later was Hans Martin secretaris van de KLM. In 1930 zette hu de gronddienst op poten, die de basis werd van dé iuchtlijn Amsterdam - Batavia. Bij thuiskomst, vertelde hij. onder wel ke omstandigheden hij had moeten werken: in Bagdad was het 54 gra den in de schaduw. Verbaasde vraag van Viruly: 'Maar mijnheer Martin, wat deed u ook in de schaduw?' Onderdirecteur werd hij in 1940. in 1945 mede-directeur. Een verschil van inzicht met Plesman noopte hem in 1949 tot heengaan. Daarna wijd de hij zich nog uitsluitend aan het schrijven van boeken, iets waar hij ais pril journalist al mee was be gonnen. 'Malle gevallen', van 1S13. werd een best-seller en bracht het ln de jaren '30 zelfs tot verfilming. Na 1950 kwamen o.a. 'De grote dwaasheid'. 'Branding', 'Hoog spel'. "Het verlangen' en tal van andere remans, die een eigen lezerspubliek vonden. Verklaarde Martin bij zijn 75 ste verjaardag tegenover Het Vrije Volk: 'Hans Martin is beslist geen groot schrijver, maar doodgewoon een verteller. Een soort Nederland se Dickens, alleen wat minder con sequent: hjj heeft nooit op aandrang van lezers zijn verhaal veranderd. (Van onze parlementsredacrie» De Indonesische minister van b i- tenlandse Zaken dr. Soebandrio wordt woensdag 1 april ln Den Haag ver wacht. Mevrouw Soebandrio, vice-mi nister van Gezondheid en vice-vnor- zïtter van de World Health Organisa tion zal haar echtgenoot vergezellen, Er komen verder twee adviseurs, specialisten op het gebied van de bui tenlandse economische betrekkingen, met dr. Soebancfrio mee. Dit werd maandagavond uit gezag hebbende kring in Den Haag verno men. Het bezoek van dr. Soebandrio aan Den Haag zal slechts enkele da gen duren. Mevrouw Soebandrio bevindt zich thans in Genève. Advertentie I.M. De werken, die voor respectievelijk 1.998 miljoen en 995 miljoen cvuseiro (in totaal 23,5 miljoen gulden) aan het Zwolse bedrijf zijn gegund, moe ten binnen twee jaar zijn voltooid. sterk en koei, dus.... 'n ideaal shirt voor 't voorjaar. In 'n wip ge wassen en zo droog. In S favoriete jongenskleuren. Speciaal verlaagde J. Al. prijs leeftijd 4 jaar met kleine stijging per maat 9 75 e (Van onze soc.-econ. redactiet Onder de werknemers in de me taalindustrie en bij hun vakbonden groeit het onbehagen over de hard nekkigheid waarmee de werkgevers en/of hun organisaties trachten de boot af te houden met de 4 percent ondernemingsgewijze differentiatie. Met spanning wacht men de voor morgen, woensdag 25 maart, vast gestelde vergadering van de Stich ting van de Arbeid af. Van de Stichl-ng werdt dar, een uitspraak verwacht die drrs m-k na langs tijd weer op gang kan helpen. Precies vier maanden geleden kwam de nieuwe mscaal-c.a.o. tot stand. Daarin was ook de differen- t:a:t'2-bopr.iing uit hst grote Ioon akkoord in de Stichting van de Ar beid. ougesomsn. Vier percent extra loon per onderneming werd daar door mnceliik gemaakt. In Kenia is maandag een man tot een half jaar gevangenisstraf ver oordeeld omdat hij gezworen had pre mier Kenjatta te vèrmoorden. Over 3e wijze "van toepassing wa ren werkgevers en werknemers het tevoren zeer oneens geweest. De vakbonden hadden de differen tiatie willen baseren op de uurlonen. Maar de ondernemers hadden er liever verwaterde tarieven mee ge saneerd. Men vond elkaar ten slotte op een compror is. Er werden voor de differentiatie spelregels opgesteld. Een onderne mer moet aan de Vakraad voor de Metaalindustrie (helft werkgevers, helft werknemers» vergunning vra gen om differentiatie te mogen toepassen, nadat hij tevoren met de vakbonden en met zijn werkgevers organisatie overeenstemming heeft bereikt, resp. overleg heeft gepleegd. Bij de vergunning-aanvraag moet hü verklaren 'te weten dat de differen tiatie voornamelijk moet worden ge bruik:' om zwarte lonsn te witten. De Stichting van de Arbeid legde de goedkeuringsbevoegdheid inzake differentiatie la handen van de Vak- raad, zodat alles vlot zou kunnen verlopen. Dat dacht men tenminste. In de praktijk ontstonden echter alras moeilijkheden doordat de werkgeversorganisatie FME een ge heel eigen uitleg van de overeen komst bleek te hebben ontwikkeld. Deze komt er in grote lijnen op neer, dat voor bedrijven met er varingstarieven een tariefplafond van 20 percent werd vastgesteld en voor bedrijven met gemeten tarie ven een plafond van 25 percent. Beide categorieën bedrijven omvat ten meer dan 90 percent van het totaal. Hogere plafonds wil de FME onder meer afhankelijk stellen van een nader onderzoek door de loon- technische dienst van de Arbeids inspectie. Doordat dit alles door de vakbon den onaanvaardbaar was. liep het overleg in de V&kraad onlangs vast. En intussen stapelen zich de aan vragen op van de bedrijven waar de directie het met de vakbonden eens is geworden over differentiatie. Dit zjin nu al 60 bedrijven, ver spreid over het hele land. De Stichting van de Arbeid moet de kneop nu trachten, door te hak ken. En wel door een allerduidelijkst antwoord te geven op de vraag hoe de machtiging moet worden uitge legd die zfj indertijd aan de Vak- raad heeft gegeven inzake de diffe rentiatie. De heer I. Baart, voorzitter van de metaalvakbond ANMB, is niet weinig verbitterd over de houding van de werkgevers. Hij beschouwt deze ais een inbreuk op het com- nromis dat bij het c.a.o.-overleg :s bereikt op dit punt. Het onderne mingsgewijze karakter van het over leg wordt door deze houding onder- --avcn, zegt hii. (Van een onzer verslaggevers» Voor de dertigste maal gaat de Hagenaar Chris Jagers mis schien zijn ontslag vragen bij een en dezelfde baas. Zo om streeks 1934 heeft Jagers voor het eerst met de gedachte om toch eens ontslag te nemen ge speeld, maar hij is tot nu toe steeds op dat voornemen te ruggekomen. Met de jaren hij wordt vandaag 98 jaar is het voor Chris Jagers eigenlijk steeds moeilijker geworden om definitief afscheid te nemen van Nannings" Phamiaceuüsche chemi sche fabriek, waar hij op 10 mei tachtig jaar zal hebben gewerkt. Iedere dag kan men hem in het magazijn van het bedrijf aan de Kor te Poten in Den Haag vinden, druk I in de weer met het verpakken van I flesjes kinadrank. j 'Als ik me tachtig jaar geleden niet j had iaten ompraten.' zegt hij met eni ge ironie, 'was ik allang met pensioén geweest.' Tachtig jaar geleden zat Chris Jagers met een dokter, de grootvader van zijn huidige baas. aan een viswatertje in Zevenhuizen. Ja- 1 pers was op zijn zestiende .iaat a» kor poraal bij het Instructiebataljon in Kampen en zag voor zichzelf een fraaie carrière ('misschien was ik wel adjudant geworden...'» bij de landmacht. Maar die dokter zat a! vissend en pratend naast hem. en wist hem over te halen in de farmaceu tische fabriek te gaan werken. En zo kwam Jagers dan niet aan het hoofd van een stel rekruten te staan, maar werd hij in de loop der jaren wel 'bevelvoerder' over een groep van twintig meisjes in het laboratorium. Toen de jaren toch wel* gingen tel len. kwam hij bij de flesjes kina in het magazijn. Hij werkt er natuurlijk niet meer de volle acht uren per dag. NTJVERDAL (ANP) Het vijfja rig dochtertje van de fam. Joel is maandagmiddag overleden na door een personenauto te zijn aangereden. De kleuter stak een straat over en liep tegen een auto op. Met ernstige verwondingen werd het meisje naar het Prinses Ireneziekenhuis in Almelo gebracht, waar het enkele uren la Ier aan de verwondingen bezweek. maar zijn bedrijvige vingers zijn no§ heel wat uurtjes in de weer om de flesjes te verpakken. "Die tachtig jaar maak Ik nog graag vol.' zegt Chris Jagers, wiens ogen glinsteren van plezier als hij aan dit jubileum deukt. Hij is Nederlands oudste werknemer, dat is één presta tie Hjj zal straks ongetwijfeld ook de enige werknemer zjjn. die tachtig jaar bij één baas is geweest. Dat is prestatie twee. Advertentie I.M Veroverend fris... Maar zijn belangrijkste prestatie is wel het feit. dat hij op zijn zeer hoge leeftijd nog vo! plezier naar het werk gaat. Weliswaar gehaald en gebracht 'per dienstauto.' ruaar tóch. 'ik voel het. als een prettige bezigheid.' Van daar ook. dat het. nog helemaal de vraag is of Chris Jagers werkelijk het bijltje er bij neer gaat leggen. Over twee jaar wordt hij 100. en wie heeft in ons landje óóit. gehoord van een 100-jarige werknemer? HENGELO (ANP) Maandagmid dag is de zesjarige Herman Keizer op de Breemansweg ln Hengelo plotse ling overgestoken en tegen een grote Duitse vrachtauto met aanhanger ge lopen. De jongen werd zodanig aan het hoofd gewond, dat hij ter plaatse overleed. aiel verkrijgbaar bi) de kapper! Een Zuidslavische rechtbank heeft maandag een stationschef tot acht jaar en een wisselwachter en een hoofdconducteur elk tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens ernstige nalatigheid. De drie worden verantwoordelijk gesteld voor een van de grootste treinrampen, ooit in Zuid- slaviè gebeurd. De ramp gebeurde in januari, niet ver van Belgrado, toen twee tremen nv*l elkaar in botsing kwamen, waarbij 61 doden en 162 gewonden vielen. 1. BAART verbitterd Het- grootste bezwaar van de vak bonden is dat de werkgevers d» overeenkomst inzake de differentia tie vooral willen gebruiken om er verwaterde tarieven mee te bestrij den, terwijl het juist de bedoeling van de differentiatie is dat er extra loonsverhoging wordt gegeven daar waar de economische situatie in een bepaald bedryf dit toelaat. 'Wij. de vakbonden, hebben om die verwatering niet gevraagd.' be toogt de heer Baart. 'Als de werk gevers in het verleden de tarieven hebben laten verwateren moeten zij nu goed weten dat dit hun verant woordelijkheid was en nog is.' Die geldt met name voor de onderne mingen met gemeten tarieven, al dus de ANMB-voorzitter. Het kan naar de mening van d» heer Baart niet door de beugel dat men een overeenkomst, die berust op een geheel wettige toepassing van het Stichtingsakkoord, te baat wil nemen om zijn eigen tarieven- straatje schoon te vegen. Advertentie LM. Dobbystof, bekend bij iedereen, die geïnteresseerd is in over gordijnen, maar ook even bekend is de normale prijs 2.95, Horgen koopt U dezelfde Dob- bystof, de mooiste stof voor moderne gordijnen,in vijf van de beste kleuren, nu een gulden per meter goedkoper. slechts lichtblauw korenbiauw tomaat Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze Dobbystor', 120 cm breed, in vijf mooie, moderne kleuren, per meter voor Géén tel. of schrift, best.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1