Paasverkeer eist weer veel doden Staking bii bouw Neder!. Bank duurt voort Mr. J. M. L m CALS: Ons parlementaire stelsel is ontzettend verouderd VRIJSPEL Meisje aangereden na aanranding Amsterdammer betaalt mille aan losgeld Hongerstaking in actie tegen honger in India T reinmachinist had geluk op moeilijke avond ZAAIERS f het VRIJE VOLK DINSDAG 31 MAART 1964 Advertentie I.M. TUSSEN NEUS EN LIPPEN Y/W^ In de brand - uit de brand t (Van onze parlementsredactie) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr, Soe bandrio, die woensdag in Nederland arriveert, zal tijdens een audiëntie bij de Koningin de mogelijkheid van een staatsie- bezoek van president Soekarno ter sprake brengen. Dr. Soeban- drio werd gisteravond te Parijs door de VARA-radio geïnter viewd. KLM-manager in Cairo verongelukt (Van een onzer verslaggevers) Het verkeer tijdens de paasdagen heeft weer verschillende men senlevens gekost. Plus verscheidene zwaargewonden. Op de Afsluit dijk ontstond maandagavond een enorme ravage na een ketting botsing, waarbij vijfentwintig auto's betrokken waren. Mond-op-mond redt jongen in zwembad Bejaarde boer komt om in de vlammen Armband ontstolen Kind verdronken MAJORCA v.a. f 290,- COSTA BRAVA v.a. f 310,- JOEGOSLAViE v.a. f 320,- Paus doet beroep op atheïsten Kijk bij de Dan hoeft niet lang te zoeken (Van onze verslaggevers) Het gure paasweer kou der dan in 1951, 1938, 1937 en 1929 zegt onze weerkundige medewerker heeft het half miljoen buitenlandse en de tienduizenden binnenlandse toeristen voornamelijk naar beschutte plekjes gestuurd, waar men dan nog vaak diep in de kragen dook. Hotels vol Lage cijfers Somber weer, sombere gezichten Verwarmde kamers Ria Valk ongedeerd uit vernielde auto 'Als de democratie niet aan gepast en levend blijft, loopt 't vandaag of morgen mis. Het is de hoogste tijd, dat er iets gebeurt ook al zitten we dan nog niet in Frankrijk. Mannen als Oud, Drees en Romme hebben al bij herha ling kritiek geoefend op de wijze waarop ons parlemen taire stelsel werkt, en dat zijn toch geen kleine jongens! Wat ik niet begrijp is dat er niet een stel knappe koppen aan het werk wordt gezet om te onderzoeken hoe het beter zou kunnen.' Soekarno's bezoek wordt overwogen CAIRO, (ANP) De manager van de KLM-vestiging te Cairo, de 48-ja- rige F. A. Cannemeyer, en zijn echt genote zijn b(j een verkeersongeluk om liet leven gekomen. Tijdens de terugtocht van een uit stapje naar Suez kwam de auto van de familie Cannemeyer in botsing met een andere wagen. Twee zoons van het gezin werden gewond. Ken 22-jarig meisje uit Beerta werd, op eerste paasdag, wei op een bijzonder nare manier het slachtof fer van een verkeersongeval. ZU werd in het donker, toen ze terugkeerde ran een danspartij uit Winschoten, aangerand rende in paniek de gTote verkeersweg op en werd daar door «en auto geschept. Zwaar gewond moest zij In het St. Lncasziekenhuis te Winschoten worden opgenomen. Be aanrander ontkwam. De 65-jarige J. Zonneveld uit Uitgeest is maandagochtend door een auto aangereden en gedood op de splitsing provinciale weg Uitgeest -Limmen en Castricumerweg. toen hij op de fiets de weg overstak.' Er ontstond een verkeersopstopping waarbij nog drie auto's ernstig wer den beschadigd. InAnna Paulowna is zon dagavond de 46-jarige chauffeur J. van der Zon uit. Breezand door een auto geschept. Hij liep daar met zijn vrouw en nog een echtpaar langs de Kolenvaart. De man kwam in het water terecht. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Den Helder i* hy aan de gevolgen van een sche- deibasisfraotuur overleden. dij de Heidense brug onder de Brabantse gemeente Meyel is sa terdag de 29-jarige autoverhuurder L Verheyen gedood bij een botsing tussen een door hem bestuurd busje er. een autobus. De bestuurder van de autobus en een passagier werden gewond. 0 In Kiundert is zaterdagmid dag het twaalfjarig meisje P. de Rui ter door een vrachtauto overreden en gedood. De wagen werd bestuurd door een vijftienjarige jongen. InUtrechtisde 23-jarige D. B. van Campen gedood nadat hij met zijn fiets tegen een geparkeerde auto was gereden en tijdens de val door een achterop komende wagen werd overreden. In Oirschot is maandag middag de 74-jarige F. C. Vennhc uit MÏddelbeers door een Duitse auto overreden. De man, die op zijn brom mer de weg overstak, werd 25 meter meegesleurd. Hij was op slag dood. De 29-jarige mevrouw F. Köp- pei uit Leidschendam is op de avond van de eerste paasdag op slag gedood toen de auto waarin zij zat op de Leidseweg te Voorschoten tegen een lichtmast botste. Vier andere in zittenden werden gewond. Op de Afsluitdijk, twee kilo meter voorbij het monument, richting Den Oever, werd gisteravond rond zes uur een autokerkhof opgericht door, naar de politie verklaarde, te snel rij dende en dan op het natte wegdek slippende automobilisten die uit de richting Friesland kwamen. De politie kon de chaos ternauwer nood aan. Ondanks waarschuwings- lichten bleven sommige waaghalzen op volle snelheid rijden en vaak moes ten politiemensen en helpers snel de berm in om niet tussen de wagens ge mangeld te worden. Drie personen werden bij deze massa-botsing ge wond. In Züpersluis bjj de Noord hollandse gemeente Schoorl vloog gis- Dank zij de mond-op-mond-adem- haling van badjufrouw G. Lust is za terdagmiddag de achtjarige Peter Teeuben uit Badhoevedorp gered van tie verdrinkingsdood. De jongen was in het AMVJ-zwem- bad in Amsterdam bewusteloos ge raakt. Hij werd tijdig opgemerkt door andere zwemmers en boven water ge bracht. De badjuffrouw-zweminstruc- trice paste onmiddellijk mond-op- inond-ademhaling toe. en na enige tijd vertoonde Peter tekenen van le ven. Hij werd overgebracht naar ne» Wilmelmina Gasthuis waar rijn toe stand zo gunstig bleek, dat hi) korte tijd later naar huis kon. termiddag de Haarlemse vertegen woordiger W. A. Wamsteker met zijn auto over de kop en vervolgens het Noordhollands kanaal in. Hij en een achttienjarige passagier wisten uit de wagen te kruipen. 6 Zwaar gewond werd inSasvan Gent de Sl-jarige Temeuzenaar Van Grembergen, wiens auto uit de bocht vloog en tegen een boom reed. De zestienjarige P, Wiskerke uit Phi lippine, die met hem meereed, moest opgenomen worden in een speciale kli niek voor hoofdwonden in het Belgi sche Gent Op de tweede paasdag overleed in een Amsterdams ziekenhuis de 48-jarige horlogemaker P. Volkerts uit St. Pancras, die de dag ervoor op de Afsluitdijk een schedelbasis- fractuur opliep, doordat hij met zijn auto in een slip geraakte en over de glooiing van de dijk kantelde. Zjjn echtgenote, schoonzuster en zwager, die eveneens in de auto za ten. liepen slechts lichte verwondin gen op. Maandagmiddag vloog de 20-ja- rige H. Bisschops uit Versio met gro te snelheid van de provinciale weg onder Heeze. Nadat de wagen be gon te slingeren en een tegenligger geraakt had. belandde hij via een greppel in een welland. B., die alleen in de auto zat, moest met een schedelbasisfractuur in het Venlose ziekenhuis worden opgeno men. In de andere auto zaten de 46- jarige H. Sonnenmans uit Helden en de 21-jarige militair F. Selen uit Maasbree. Ook zij werden in het Venlose ziekenhuis opgenomen. Zondagavond is op een onbe waakte overweg te Wesep (Qlden- broek) een personenauto" door de trein Zwolle-Amersfoort gegrepen. De auto werd bestuurd door de 23- jarge J. P. uit Wezep, die iets te laat stopte voor de naderende trein. De auto kwam met de voorwielen op de rails tot stilstand. P. raakte in paniek, sprong uit de auto en maakte zich uit de voeten. Even la ter botste de trein met een harde klap tegen de auto, waarvan het voorste deel werd vernield. De trein had ongeveer 25 minuten vertraging. Op een vraag over zijn bezoek aan do Koningin antwoordde hij: "Het volk en de regering van Indonesië hebben het zeer geapprecieerd, dat H.M. de Koningin de tijd gevonden heeft om mij en mijn vrouw te ont vangen. Ik verwacht, dat bij deze gelegenheid gesproken zat worden over een staatsiebezoek op het hoog ste niveau.' Dr. Soebandrlo verklaarde, dat de benoeming van een ambassadeur voor zijn land in Den Haag een per soneelskwestie is. "Het is niet eenvoudig voor deze post een geschikte kandidaat te vinden,' aldus de minister. In Haagse gezaghebbende kring meende men. dat de Indonesische regering de keus van een ambassa deur voor Nederland reeds had ge maakt. De betrokken functionaris zou nog niet zijn benoemd, omdat hij thans in Indonesië nog niet kan worden gemist. Men liet zich maandagavond in Den Haag niet concreet uit over een mogelijk officieel bezoek van presi dent Soekarno aan Nederland. De algemene verwachting was, dat de regering de Koningin hierin zeker niet negatief zal adviseren. In Den Haag verwacht men, dat de op handen zijnde ontmoeting tus sen de ministers Soebandrio en Luns een waardevolle bijdrage kan leveren tot het weer nader tot elkaar bren gen van Indonesië en Nederland. De Nederlandse regering, zo zei men, zal de juiste sfeer weten te schep pen om dr. Soebandrio tegemoet te treden op het punt waarop hij in. Parijs nog wees.- dat zijn land sa menwerking met Nederland zozeer op prijs stelt vanwege de grote ken nis van de Nederlanders van land e* volk van Indonesië. De "4-jarige rustende boer Klaas Groothuis te Finsterwolde is in de nacht van zaterdag op zondag om het ieven gekomen tijdens een brand, die zijn boerderijtje volledig in de as legde. De heer Groothuis zou deze week in een bejaardeninrichting wor den opgenomen. De bejaarde boer bewoonde de boerderij geheel aileen en ontving uiterst zelden bezoek. Hij is het slachtoffer geworden van zijn grote zuinigheid, die hem ervan weerhield een kachel te stoken. Hi1 verwarmde de kamer met een petroieumvergas- ser. waarop hij ook zijn Koffiewater op temperatuur bracht. Waarschijnlijk ontstond door dit toestel koolmonoxyde in de kamer, waardoor de heer Groothuis onwel werd. Daarna zou de tafel vlam ge vat hebben, waarna het vuur zich heeft verspreid. De buren alarmeerden om éen uur 's nachts de brandweer die weinig meer kon redden. Men vond het stof felijk overschot van de bewoner ver koold bii de tafel. (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse tapijthandela: H. P. Keyzer heeft zijn kostbare arn band met zeven in goud gevatte sc< rabeeën (afbeeldingen van heilig Egyptische mestkevers), waarvan hi beweert dat hij een waarde vai 50.000,— vertegenwoordigt, terug Het kleinood werd eind februari uit zijn woning aan de Haringvlietstraaf in de hoofdstad gestolen. Het heeft hem duizend gulden ge kost. want voor die prijs heeft een kleine, brildragende. ongeveer dertig jaar oude man. die door tussenkomst van de nachtclubeigenaar Joop dr Vries in contact met de heer Kcvzei kwam, de armband aan de rechtma tige eigenaar willen teruggeven. Eerst was de nachtclubeigenaar nog benaderd door een Amstelveense telexist, die. in navolging van de Duitse oplichters die beweerden te weten waar zich het ontvoerde jon getje Timo Rinnelt bevond, zei voor een losprijs de armband te kunnen terugbezorgen. Hij iiep met die bood schap tegen de lamp. Intussen heeft de Amsterdamse politie nu tot taak gekregen de man te vinden die het sieraad werkelijk in bezit bleek te hebben. In dat ver band zai de heer Keyzer worden ge hoord om tot identificatie van de (nog) grote onbekende te komen. (Van een onzer verslaggevers) In Nieuw Buinen is de twee en een. half jaar oude Klaas Folkers in het Zuiderdiep verdronken. Het kind werd vrijdag vermist. Na twee dagen dreggen vond de politie het stoffe lijk overschot. Advertentie I.M. 'n Feestelijke 15-daagse Fiesta vlieg vakantie met volledig pension (dus geen demi-pension) in prachtige hotels. Van Rotterdam/Zestienhoven naar èlies inbegrepenl Vraagt kleureneatalogus Fiesta Tours, Postbus 1290 Zwaanshals 317 R'dam-11 Tel. (010) 43163 VATIKAANSTAD (AP) Paus Fau- lus de Zesde heeft in zijn paasbood- schap een beroep gedaan op de atheïsten in de wereld zich bewust te worden van de religie cn die te aan vaarden. Hij pleitte voor verdraagzaamheid en sprak bezorgdheid, uit over de religieuze crisis, die zich in zovele mensen heeft ontwikkeld Tot hen. die geen religie aan vaarden zei Paus Paulus: "Misschien is uw gedachte over het geloof on juist. misschien denkt u. dat het een belediging voor uw intellegentie is. de mens vernedert en verdriet in zijo leven brengt. Misschien zijn sommi gen onder u verlangend naar een religie en zonder het te weten be reid tot aanvaarding.' De Paus besloot zijn toespraak, ge houden vaaf de loggie van de St.- Pieter t» Rome. met een apostolische zegen, die ook tot de atheïsten was gericht Kardinaal Mindszenty, de r.-k. primaat van Hongarije, heeft zon dag zijn 72ste verjaardag gevierd in het gebouw van het Amerikaanse gezantschap in Boedapest, waar hij sinds het mislukken van de opstand in Hongarije in 1956 verblijft. De 34-jarige Tjlbbe Bülsma, stu dent In de politieke en sociale we tenschappen aan de Universiteit van Amsterdam, gaat vandaag in hon gerstaking om daardoor meer be kendheid te geven aan een actie te gen de honger in India. De actie vindt plaats op interna tionaal niveau. In Nederland wordt zij gevoerd door een groep jonge christen-pacifisten uit Amsterdam, die binnen redelijke tijd een bedrag van drie miljoen gulden willen in zamelen. In Engeland bracht een soortgelijke actie kort geleden twee en een half miljoen gulden op. Het geld zal worden gebruikt, om de geweldloze strijd van Vinoba Bhave tegen de armoede en de hon ger in India en Pakistau te steunen. Deze volgeling van Ghandi trekt reeds meer dan tien jaar door het land om de. grootgrondbezitters te bewegen, land af te staan aan de talloze armen. Vele duizenden gezin nen kregen op deze wijze de gele genheid, door zelfwerkzaamheid een redelijk bestaan te leiden. De actie begon zaterdag in Am sterdam en Den Haag met het ver spreiden van een brochure over de activiteiten van Bhave en met het inzamelen van lege flessen, waar voor statiegeld ls betaald. UTRECHT ('ANP> De nlst van de stoptrein die maandag avond omstreeks half negen uit Amersfoort naar Zwolle ve^troik heeft twee moeilijke m0Ihe""®n ^wam gemaakt. Twee keer namelijk kwam hii biina in botsing met een auto. De eerste keer gebeurde dat op een nietbeveiligde overweg tuscen *u ten en Ermelo, waar een auto nog net bleef staan op hel andere spooi De tweede keer tussen l-.-i deiwijk en Hulsthorst. Op een door automa tische knipperlichten beveiligde over weg had een automobilist de lichten genegeerd, bijna met rampzalige gevolgen, want e trein erhampod de auto. De bumper en een stuk van de radiateur vond de machinist op de treeplank van zijn cauine. Laconiek bezorgde hu beide voor werpen op liet station m Hulsthmst bij de afdeling gevonden voorwer- pen. AMSTERDAM (ANP) Ook van ochtend hebben de ongeveer 200 ar beiders die werkzaam zijn bij de bouw van de Nederlandse Bank in Amster dam het werk niet hervat. Het is nog niet bekend tot wanneer zij hun actie voortzetten. Hierover zal waar schijnlijk vandaag een beslissing wor den genomen. De moeilijkheden begonnen bij de toepassing van de nieuwe c.a.o., waarbij door de uitvoerder van het werk (maatschappij Van Eestereni 17 arbeiders op staande voet werden ontslagen. Hun rond 200 collega s voerden daarna enkele dagen een langzaam-aan-actie, die uitmondde in een algemene staking. Half miljoen toeristen zoekt in guur weer warme p ekjes Volgens de Indische minister voor vluchtelingenzaken zijn tot dusver in India ongeveer 200.000 vluchtelingen uit Oost-Pakistan aangekomen sedert de jongste on geregeldheden tussen Hindoe's en Mohammedanen aldaar. Dagelijks komen nog 3.000 tot 4.000 vluchtelin gen India binnen. Een half miljoen buitenlanders in 450.090 auto's,- schat het Alge meen Nederlands Verbond voor Vreemdelingenverkeer. heeft de paasdagen in Nederland doorge bracht. Bij zonsondergang gister middag hadden de meesten het kille Nederland alweer veriaten. De ho tels en pensions in het westen van het land spreken, ondanks het slechte weer en het vergeleken bij vorige jaren verminderde bezoek van een beste bezetting. In Amsterdam en Utrecht raak ten de hotels vol en nieuwe toeris ten werden verwezen naar Katwijk en Zandvoort, waar, evenals in Haarlem, ook alle hotels volledig bezet werden. Noordwijk was a! vol door het UEFA-jeugdvoetbaltoer- nooi. Dit enthousiasme heeft het weer niet in een betere stemming kun nen brengeneen a twee graden bo ven nu! op de wadden, drie graden in het noorden van het land, vier tot zes graden beneden de rivieren, registreerde onze weerkundige me dewerker. Op die verschrikkelijk koude Waddeneilanden kwamen niettemin toch nog 16.600 paasvakantiegan- gers. Maar reeds op eerste paasdag trokken er alweer toeristen weg naar de behaaglijke woning op de vaste wal. De bekende evenementen in de openlucht moesten met vrij tege be zoekcijfers over de beide paasdagen genoegen nemen: Keukenhof 25.000 (in 1963: 60.000), Madurodam in Den Haag: 25.400 (duizend bezoe kers minder dan vorig jaar, Artis: 4.500, Schiphol: 12.000 (waarvan Martin's Air Charter ondanks het lage wolkendek nog 300 bezoekers kreeg voor een rondvlucht boven Amsterdam), Nederlands Open luchtmuseum (Arnhem) 2000. Wat overdekte recreatie kon le veren, was het beste af in deze paasdagen. Het Rijksmuseum in Amsterdam met 50.000 bezoekers, die op een gegeven moment een bij na paniekverwekkende opstopping bü de tourniquets veroorzaakten, was van alle 'toeristische attracties' het drukst bezocht. De Schevening- se Pier kwam tot 30.000 bezoekers en dat was duizend meer dan vorig jaar. Breda en West-Brabant spreken over bijzonder goede paasdagen. Breda meldt bovendien, dat de vraag naar verwarmde hotelkamers bijzonder rroot was. Wat bijna vanzelf spreekt: de Duitsers waren bij de buitenlands» toeristen weer in de meerderheid. De Fransen namen vooral door gro te groepen uit Parijs en Noord- Frankrijk, de tweede plaats in. De Denen lieten zich evenmin onbe tuigd, ook ais sprak "hun* grenspost Nieuwe Schans van normaal ver keer: gisteravond om vijf uur 500 inkomende en 2.000 uitgaande per sonen, Dat is een normale zondag, vinden de marechaussees aan de slagboom bij Nieuwe Schans. Nu dan de paasdagen weer voor bij zijn, meldt onze weerkundige medewerker, dat vandaag de kans op fdaatseljjke opklaringen groter en die op regen kleiner is. 'In ver band hiermee kan het kwik ook weer iets hoger komen,' besluit hy zijn weerpraatje. (Van een onzer verslaggevers) Zangeres Ria Valk is z-terdag vrijwel ongedeerd gebleven bi) een aanrijding in Zuid-Bejjerland, die de auto waarin zij zat in een hoop oud ijzer veranderde. De botsing gebeur de na het optreden van Ria Valk in Zuid-Bejjerland, terwijl zij op was naar een showavond in Rozen burg. Ria Valk zat met nog drie andere lic-isollen, van wie twee lichte ver wondingen opliepen, in een personen auto die frontaal in botsing kwam met een Volkswagenbusje. De per sonenauto botste tegen een boom en kwam pas na een salto van de dijk tot staan. Mr. Cals is er even voor gaan zit ten. vóór in een grote stoel; een bij na Italiaans-donkere, tengere figuur met een bleek, ietwat vermoeid ge zicht. Hij woont op een bosrijk, ver scholen plekje in de omgeving van de Haagse Van Alkemadelaan. Een ladder staat tegen een van de boe kenkasten van zijn werkkamer, waarin verder een dicteerapparaat en een charmante plastiek, een klu wen fietsers voorstellende, opvallen Ais een bedachtzame maar toch dui delijk gepassioneerde David slingert hij zijn stenen tussen de ogen van de logge Goliath: het Nederlandse parlementaire stelsel zoals het reilt en zeilt, werkt en praat. Ook tijdens spreekbeurten heeft hij zijn kritiek laten horen: het felst enige weken geleden toen de aanloop tot dit in terview al was genomen. Ondanks zijn neiging om zich... parlementair uit te drukken, hoor ik hem toch oordelen uitspreken ais 'ontzettend verouderd' en 'onbegrijpelijke laks heid'. Mr. Cals waarschuwt me:'Een pasklare oplossing heb ik natuurlijk niet'. Maar dat is de richting waar in hij denkt: het hele gebied van Eerste en Tweede Kamer omploegen en herverkavelen en ernstig over wegen of men door het invoeren van een vorm van organisch kiesrecht en wellicht zelfs door een gedeelte lijke terugkeer naar het districten stelsel bij verkiezingen de publieke belangstelling zou kuniieu stimule ren. Zijn in het gesprek losjes ge dropte gedachten ('het is een onder werp waarover je uren zou kunnen praten') vat ik als volgt samen: 'Een democratie die niet meer if aangepast aan de maatschappij, brengt zichzelf in gevaar. En bij ons is ze niet meer aangepast. Dit uit zich in het feit. dat het pu bliek zich onvoldoende betrokken voelt bij de gang van zaken. De volksvertegenwoordigers vodt bet niet meer als z ij n vertegenwoordi gers. Vroeger, toen we nog verkiezin gen volgens het districtenstelsel had den, waren de voorwaarden daar voor veel gunstiger: men kende de kandidaat uit zijn woonplaats of streek en deze moest ook vel zorgen dat men hem kende. Zelfs in de Kamer werd hij toegesproken ais 'dc geachte afgevaardigde uit Goes™' Jazeker, ik vind dat wij er ons ernstig over zouden moeten bera den of het districtenstelsel althans ten dele weer zou kunnen worden ingevoerd. In een gemengde vorm dan, zodat de kleinere partijen niet geheel worden uitgerangeerd, omdat zij in geen enkel district de meer derheid kunnen behalen; over zo'n gemengde vorm bestaan trouwens allerlei ideeën, en prof dr. G. v. d. Bergli zou zeker een sluitend sy steem kunnen ontwerpen. Dat hei contact tussen volksver tegenwoordiging en volk zo anders is geworden, vindt zijn grootste oor zaak In de enorme maatschappelij ke ontwikkeling, waarmee de in richting van ons staatsbestel geen gelijke tred heeft gehouden. Op dit punt is de Grondwet al 40 jaar on veranderd gebleven.De onderwijs begroting, die in 1920 nog geen 50 miljoen bedroeg, beloopt nu 2J mil jard (50 maal zoveel), maar de be handeling gebeurt nog op vrijwel dezelfde manier! Het aantal wets ontwerpen is ontzaglijk gegroeid en veelal eisen zij een veel grotere spe cialistische kennis dan vroeger. De kamerfracties tellen dan ook heel veel specialisten en naar verhou ding steeds minder all round politi ci. Veel kamerleden hebben daarbij tijdrovende taken ais lid van de Eu ropese parlementen of ais bestuur der van maatschappelijke organisa ties, die men vroeger niet kende. De contacten met deze organisaties zijn niet zelden in de plaats getre den van de rechtstreekse contacten met de kiezers. Is het dan verwon derlijk, dat de burgers zich niet of nauwelijks weer zelf betrokken voelen bij de vele gecompliceerde vraagstukken, die in het parlement aan de orde zijn en dat zodoende het gevaar dreigt dat de parlemen taire democratie van binnenuit wordt verzwakt? De maatschappelijke ontwikkeling vindt u terug in de groei van de 'pressure groups' en de invloedrijke organen, zoals die op sociaal-econo misch gebied in de PBO, zelfs met geheel nieuwe publiekrechtelijke bevoegdheden zijn uitgerust. Met organen ais Stichting van de Ar beid en Stichting van de Landbouw pleegt de regering voortdurend overleg. Het beleid en de beslissingen zijn op een geheel ander vlak komen te liggen en dat was onvermijdelijk maar wat ik zo vreerad vind, is dat hiervan nieis is terug te vinden in de samenstelling, de werkwijze en de taakverdeling Tan de Kamers der Staten-Generaal. Men doet nog maar net of de leden zonder meer volgens het principe van het indivi dueel kiesrecht worden gekozen. For meel is dat ook zo. Maar in werke lijkheid komen veie leden in de Ka mer o m d a t zij een bepaalde func tie hebben: ais bestuurder van een boeren-, werkgevers- of arbeidersor ganisatie bij voorbeeld. Eerst zag men Oosterhuis en De Bruyn hun entree in de Eerste Kamer maken, later volgden Ruppert en Middel huis en van Mastrigt. Romme heeft enkele jaren gele den uitgezocht hoe een aantai vaste Mr. J. M. L. Th, Cals, voor de rubriek Vrij Spel geïnterviewd door onze verslaggever Klaas Graftdijk, is 40 jaar oud en vader van vijf kinderen. Hij is ex-padvinder, ex-advocaat, ex- staatssecretaris, ex-minister De laatste twee functies (aan Onderwijs, Kunsten en Weten schappenmaakten hem in to taal 13 jaar en vier maanden excellentie. Het belangrijkste en bekendste werkstuk uit zijn tien jarig ministerschap is de Mam moetwet, een grootscheepse ver nieuwing van de wetgeving op onderwijsgebied. Nu is hij lid van de KVP-fracfie in de Twee de Kamer. Mr, Cals staat ha kend als een veelzijdig en gevat man: hij filmt, speelt blokfluit en verraste in 1962 burgers en buitenlui door in het ziekenhuis, waar hij herstelde van een zware tlekte, een toneelstuk te commissies van de Tweede Kamer was samengesteld en toen vond hij dat meer dan de helft van de leden een vooraanstaande positie bekleed de in vakbeweging, werkgeversbon den, middenstandsorganisaties, e.d. Ik zeg niet dat de kennis en erva ring van die leden niet uiterst waar devol is, integendeei. Ik heb dan ook geen enkel bezwaar tegen een dergelijke ontwikkeling op zich zelf. blaar men zou niet de fictie in stand moeten houden, dat zij als in dividu zijn gekozen; zij zitten er im mers duidelijk op grond van hun functie. En ook wordt de invloed die de organisaties op deze manier uit oefenen enigszins gecamoufleerd; zij dragen er in het parlement geen verantwoordelijkheid voor. Wat over dreven gezegd: ik vind dat we in een toestand van versluierde verant woordelijkheden leven. Hoe het dan moet? De grote drie die ik noemde. Oud, Drees en Rom me, zijn het erover eens, dat de Eer ste Kamer in haar huidige vorm weinig bestaansreden heeft. Bij Oud en Romme is een merkwaar dige overeenstemming te vinden over de vraag wat men zou kunnen doen. Romme heeft gesproken van een corporatieve Kamer en ook Oud schrijven in Vondeliaanse trant, de strijd om de Mammoetwet beschrijvende. gebruikte dat woord, enige jaren ge leden in zijn afscheidscollege over Individ ualistisch o» organisch kiesrecht'. Misschien biedt dit laat ste woord nog het beste aankno pingspunt: wij zullen m.i. moeten nagaan of er een oplossing te vin den is door toepassing van een vorm van organisch kiesrecht. Men zou zich zo een Eerste Ka mer kunnen denken, die gekozen wordt via de organen van beroep en bedrijf en andere maatschap pelijke lichamen, zodat de invloe den die nu ook werkzaam zijn (maar zonder officieel te worden erkend) duidelijk naar voren tre den. Daar, in die nieuwe Eerste Kamer, zou de regering dan ook het deskundige tegenspel moeten vinden, dat zij en haar ambtena renapparaat nodig hebben. Nog belangrijker dan dit alles vind ik, dat de Tweede Kamer (waaraan de eindbeslissingen moe ten worden voorbehouden) dan kan worden bevrijd van een teveel aan specialisme en zich aan haar eigen lijke taak kan wijden. Dat is: de al gemene politieke lijn in het oog hou den, bepalen wat voor het Neder landse v<?v aanvaardbaar is en wat niet, het kiezen tossen verschil lende mogelijkheden (wat volgens Drees de kern van het regeren uit maakt). U vraagt of de detalizucht bij ons groter is dan in het buitenland? Veel groter! Wat voor zin heeft het dat b.v. in het parlement breedvoe rig wordt gediscussieerd over de vraag of het aantal schooluren 1040 of 1060 moet zijn? Op 't punt van specialistische deskundigheid moe ten de Kamerleden meestal toch on derdoen voor de minister met zijn 1000 ambtenaren. Voor het respect dat de regering moet hebben voor het parlement zou het m.i. beter zijn als de Kamerle den zich meer bepaalden tot de gro te lijnen van het beleid. En ook te genover de burgers zou dit een heil zame uitwerking hebben. Niet ai- leen het voorlezen van de toespra ken ls geestdodend, ook het f it dat er van een werkelijke discussie in 't algemeen geen sprake is. Van wat in die opgeschreven toespraken staat wijkt men niet af; de Kamer leden (voor zover a! aanwezig...) kunnen zich soms eenvoudig niet la ten overtuigen. Dit hangt samen wet het feit, dat zij niet zelden het tevoren vastgelegde standpunt van een organisatie delen, ook al stem men zij volgens de Grondwet 'zon- der last of ruggespraak'. De kiezers, die toch ai zover van de beslissin gen zijn komen af te staan, krijgen door deze gang van zaken het ge voel dat alles van tevoren is bekok stoofd en dat de politiek blijkbaar geen gezond zaakje is. Deze dingen ondermijnen onze democratie. En nu vraagt u: Waarom gebeurt er dan niets? Een bewuste weer stand is er m.i, niet. Integendeel wordt met name In de Tweede Ka mer hard gewerkt aan een ingrij pende herziening van het Reglement van Orde. Maar daarmee moet men uiteraard blijven binnen hetgeen Grondwet en Wet bepalen. En ook als iedereen het er over eens is dat het tijd is voor grote wettelijke hervormingen, valt het vaak niet mee deze tot stand te brengen. Zie de herziening van het Burgerlijk Wetboek. Zie ook de nieuwe wettelijke regeling van het onderwijs waar ik een decennium lang dagelijks mee te maken heb gehad. Er móest iets gebeuren maar als de zweep er niet over was gelegd zou zelfs de kleuteronderwijs wet, waar men al honderd jaar op wachtte, nog niet tot stand zijn ge komen.' Het initiatief zou*m.i. thans moe ten uitgaan van de minister van Binnenlandse Zaken. Zoals u weet heeft hij onlangs aan zijn Departement een (kleine) at deling Grondwelzakere, opgericht en enkele bekwame adviseurs aan getrokken. Maar bij de jongste ka merdebatten maakte hij niet de in druk zijn grote liberale voorganger op het gebied der Grondwetsher ziening Ie willen voigen. Ik hoop echter, dat hij zieli alsnog met en thousiasme aan die taak ral zetten. Zou dat niet gebeuren, dan zal m.i. naar het voorbeeld, dat dezrlfde Thorbeeke met zijn Negen mannen als Kamerlid heeft gegeven het initiatief van de Kamer zeif moeten uitgaan. Dat zal bepaald niet ge makkelijk zijn: zelfs Thorbecke leedlm eerste aanleg de nederlaag, en ik zou zeker bij de ingewikkeld heid van onze huidige wetgeving verre de voorkeur geven aan een regeringsinitiatief. Maar anderzijds ben ik er vast van overtuigd, dat we met lang meer mogen wachten. Des noods zou daarom het initiatief van uit de volksvertegenwoordiging zelf moeten komen. Vruchtdragend kan dat echter alleen zi.in. wanneer het niet het stemoel op gedrukt krijgt van éen partij, laat staan van één man met een hobby*.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1