F oute manoeuvre met boot kost 3 mensen het leven m 't is weer tijd voor i Welke Nederlandse trok zich in '42 lot Poolse baby aan I CBS: 6.047 nieuwe woningen in februari Jacht op zwart bouwloon ingezet Zeilboot De Vier fusies' terecht - Belgisch gezin is nog spoorloos Reclame in TV is noodzakelijk ER MOEST EN ZOU VIER UUR WORDEN GEVAREN. nieuwe verpakking NIEUW! VELPON SPRAY-Lijm in spuitbus 'B AV RO-voorzitter Slotemaker: Nederlandse treinen te smerig 1 V(2 ili^ HET VRIJE VOLK DONDERDAG 9 APRIL 1964 PAGINA 3 VOLLE KRACHT ONSCHULDIG ZELFDE NORTH STATE zó zacht zó geurig (Van een speciale verslaggever) De 22-jarige Pool Romuald Hentschel uit Krakau doet hardnekkig pogingen de Ne derlandse vrouw te vinden die zich in '42 in het concentratie kamp Gross Rosen over hem heeft ontfermd en jarenlang als een moeder voor hem heeft gezorgd. Staatssecretaris: schadevergoeding ruimhartig bezien (Van onze soc.-econ. redactie) De samenwerkende patroons- verenigingen in het bouwbe drijf zijn gistermiddag bij elf aannemingsbedrijven te Am sterdam begonnen met een accountantsonderzoek naar eventuele zwarte lonen. Modern'. Snöt! En.,, zeker in 't gebruikt Amsterdam heeft hoogste tarieven voor elektriciteit (Van een onzer verslaggevers) De zeilboot 'De Vier Zusjes', die enige tijd geleden in Nieuw- Loosdrecht gebuurd werd door het Belgische gezin Torreele en sindsdien spoorloos was, is gistermiddag verlaten aange troffen in het Belgische Zee- brugge. 5 5 55 Kiezen j PATROONSVREES ''a5: (Van een onzer verslaggevers) De 50-jarige majoor der mariniers L. L. V. is woensdagmiddag door de Zeekrijgsraad in Den Haag veroordeeld tot een geld boete van 1000 gulden, te vervangen door 50 dagen hechtenis. Het hem ten laste gelegde: schuld aan de dood van twee burger ambtenaren en een personeelslid van Verolme's werven, werd be wezen geacht. De leden van de Haagse Zeekrijgsraad hadden na een zitting van drie en een half uur beraad nodig om tot deze uitspraak te komen. Toen de president, mr, A. J. Veldman, zijn uitspraak deed, trok majoor V. plotseling lijkwit weg en moest hij ais een zichtbaar gebroken man de zaal uit worden gevoerd. Advertentie I.M. Ook zijn raadsman, kapitein luitenant van de administratie A. L. Vriens, had kennelijk grote moeite om deze voor zijn cliënt en hem na zijn schitterende pleidooi verrassende klap te incasseren en te verwerken. Ook zijn raadsman, luitenant-kolo nel ter zee A. L. Vriens, bad kenne lijk grote moeite om deze voor zijn cliënt en hem na zyn schitterende pleidooi verrassende klap te incas seren en te verwerken. De groot-majoor, klein van postuur en een rustige indruk makend, stond in juni van het vorige jaar aan het stuur van het landingsvaartuig, dat in aanvaring kwam met het binnen vaartschip 'Volendam'. De bij de klei ne landingsboot vergeleken reus ram de het vaartuigje in de flank, waarop het onmiddellijk kapseisde en wei nige minuten later onder de water spiegel verdween. Twee lijken werden dezelfde dag nog geborgen: de 53-jarige hoofdop zichter van Defensie, de heer C. G. Vrijer, werd ais vermist opgegeven. Zjjn stoffelijk overschot werd pas maanden later, in december van dat jaar, in een rietveld aangetroffen, acht kilometer van de plaats van de ramp, aan de Amers bij Geertruiden- berg. Het ongeluk gebeurde op de eerste proeftocht van de gloednieuwe op de werf van Verolme gebouwde L 95 20. Zoals uit de ter zitting voorgelezen verklaringen bleek, had de voorzitter van de proefvaartcommissie, luite nant ter zee I P. H. Kuipers géén bezwaar gemaakt tegen het overne men van het roer door majoor V. die geen navigatiebrevet bezat. De moeilijkste proeven waren im mers reeds genomen en de laatste proef, „vier uur lang op volle kracht varen "in een rechte koers, zou be slist géén -"enkele moeilijkheidople veren. Toen gebeurde het. Uit de verklaring van majoor V. kwam vast te staan, dat deze al meer tijdens proefvaarten met voorgan gers van de L 95 20 aan het stuur had gestaan. Toen hij met de thuishaven en een tegenligger In zicht wachtte met het passeren van de 'Volendam', kon hij om aan de eisen van de proef te voldoen alleen maar zig-zaggend tijd winnen. Nadat de tegenligger gepasseerd was, stevende hij vlot de 'Volendam' voorbij om tweehonderd meter verder te constateren, dat hi) het beste zou kunnen terugkeren, omdat de Verol me-werf reeds bijna bereikt was en de proef nog niet geheel voorbij was. By het maken van de bocht raakt» majoor V. in ernstige navigatie- moeilijkheden. De bocht bleek veel te scherp en de 'Volendam' veel te dichtbij. Redresseren bleek onmoge lijk, ondanks enorme krachtsinspan ning. Getuige-deskundige luitenant ter zee I W. Mijndersma uit Den Haag verklaarde desgevraagd dat de mo gelijkheid niet uitgesloten was, dat de drie in het spoelwater van de schroef bevestigde trimblokjes niet goed zouden zijn afgesteld, waardoor de roer-propeller mogelijk geblok keerd zou zijn geworden. Ook bevestigde deze expert, dat de gashandle van de L 95 20 precies te genovergesteld werkte, als op de vo rige in deze serie gebouwde landings- boten, waarop majoor V, eveneens gevaren had. Een vergissing bij het gas minderen, was dus niet uitge sloten. Ten stelligste ontkende majoor V. het grapje 'ik zal die lui van die tanker eens aan het schrikken ma ken' tc hebben gemaakt. De fiscaal, mr. H. B. Spoor, stelde in zijn re quisitoir, dat majoor V. zijn capaci teiten had overschat en achtte het hem primair ten laste gelegde bewe zen: dood door schuld, meermalen gepleegd. De raadsman van de beklaagde, overste Vriens, achtte zijn cliënt in het geheel niet schuldig. 'Volgens de wetten van de menselijke logica Kan majoor V. niets verweten worden. Hij is in een moeilijk parket verzeild ge raakt en heeft alle mogelijke pogin gen ondernomen om het dreigende gevaar te keren. Dat hem dat niet gelukt is, is zijn schuld niet. De mens heeft de techniek niet gemaakt. Tegen de internationale usance in. moest hij op de L 95 20 de gashandle naar voren drukken om gas te min deren.' Het keren op zich noemde de raadsman een óók voor majoor V. erg simpele manoeuvre, die slechts mislukt was, doordat mogelijk de drie trimvlakjes verkeerde stonden afge steld. Hij vroeg daarom vrijspraak voor het zijn cliënt primair ten laste gelegde. tl/rr/t&i-wa. n Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15, zo. 10,30, di. 19.00, do. 18.45 u. -Wie was deze vrouw, die zich fiet lot van baby Romuald aantrok toen lijn ouders in januari '42 werden omgebracht en die het Jongetje mee nam toen zij later naar Auschwitz werd overgebracht? Romuald is er tot dusverre niet in geslaagd antwoord op deze vraag te krijgen. Een bericht over zijn na speuringen van het Poolse persbureau PAP. dat vorige maand verscheen in de Nederlandse kranten, heeft geen reacties opgewekt. De gegevens zijn dan ook maar schaars. Bekend is dat de Nederland se vrouw tot na de bevrijding voor Romuald gezorgd heeft. Op een sta tion in de buurt van Skawina heeft zij hem overgedragen aan een Poolse verpleegster, die later zijn pleegmoe der werd: mevrouw Hentschel. Deze herinnert zich dat de Neder landse lang van stuk was, gebroken Pools en Duits sprak en dat haar naam klonk als 'Ksani' oj 'Ksiani'. De Nederlandse vrouw had het uiterlijk van een omstreeks vijftig jarige en was er lichamelijk zeer slecht aan toe. Wellicht was zij in werkelijkheid jonger dan vijjtig Mevrouw Hentschel herinnert zich vaag iets over drie zoons van de Nederlandse, die vermoedelijk ook lit Auschwitz waren Zij heeft de onbekende vrouw bij die éne ontmoeting op het station een gouden ring gegeven die Romuald bij zich droeg. Ook gaf zij haar adres Kraków. Podgórze. Krzemïonek 22 maar zij heeft nooit meer iets van de moedige Nederlandse vernomen. (Van onze parlementsredactie) Staatssecretaris A. van Es voor Ma rinezaken is bereid de zaak van de schadevergoedingsuitkering aan me vrouw J. VrijerOlie uit Den Haag, weduwe van een der slachtoffers van de aanvaring ruimhartig te be zien. Daarvoor zal echter eerst de gerechtelijke procedure haar beslag moeten hebben gekregen. De staatssecretaris heeft zijn stand punt bekend gemaakt aan de vaste commissie voor Defensie uk de Tweede Kamer. De commissie za! zich daarom voorshands omhanden van stappen inzake de behandeling van de zaak. Mevrouw Vrijer eiste na het ongeluk op 26 iuni vorig jaar een schade vergoeding van 144.000. Zij kreeg van juni vorig jaar tot maart van dit jaar 8.ÖG0 uitgekeerd. Haar pensioen is vastgesteld op 450 per maand Haar echtgenoot verdiende 14.000 per jaar. Mevrouw Vrijer zou bij strikte toe passing van ds reglementen geen aanspraak maken op de oude pen sioengeiden omdat haar echtgenoot pas na zijn pensionering trouwde. Staatssecretaris Van Es sluit een her ziening van de schadevergoeding in welke Vorm dan ook niet uit. DEN HAAG (ANP) In februari 1964 zijn volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 6.047 nieuwe woningen ge reedgekomen. In februari 1963 werden 799 nieuwe woningen opge leverd. Het aantal in de eerste twee maanden van 1964 gereedgekomen wo ningen bedraagt 11.232. tegen 2.080 in de overeenkomstige periode van 1963. Van de in februari voltooide woningen werden er 788 uitgevoerd in systeembouw. In de eerste twee maanden van 1964 kwamen 1.500 systeemwoningen gereed. Sedert juni 1945 zijn nu in totaal 1.104.859 nieuwe woningen ge bouwd. waarvan er 114.283 werden uitgevoerd in systeembouw. In februari 1964 werd een begir, gemaakt met de bouw van 7.293 wonin gen <in februari 1963 met 659 woningen). In de eerste twee maanden van 1964 werd begonnen met de bouw van 14.358 woningen, tegen 1.956 woningen in de eerste twee maanden van 1963. Daar hét aantal in aanbouw genomen woningen in februari groter was dan dat van de gereedgekomen woningen, steeg het aantal in aanbouw zijnde woningen tot 139.404 op het einde van die maand. I i if 1 Romuald Hentschel, nu 22 jaar oud. met zijn pleegouders. 1 Alle namen van aannemers, die zich niet strikt houden aan de nieu we bomv-c.a.o. worden door de pa troonsorganisaties centraal geno teerd, evenals de namen van de bouwvakarbeiders, die thans te Am sterdam in staking zijn. Romuald als kleuter Advertentie UV1 CETA-BEVER produkt AMSTERDAM (ANP) Op daar omtrent door het raadslid drs. E. van Thijn (p.v.d.a.) schriftelijk gestelde vragen hebben B. en IV. van Amster dam thans geantwoord, dat Amster dam van de vier grootste sleden in derdaad de duurste elektriciteitsvoor ziening voor huishoudelijk gebruik heeft. (Een vergelijkend onderzoek van de Nederlandse Consumenten bond had tot deze conclusie geleidt. De verschillen met Den Haag zijn volgens B. en W. slecht gering. ALs oorzaken van de verschillen met Rotterdam noemen B. en W.: De vijf. tig percent grotere en een gelijkma tiger beeld vertonende produktie van het Rotterdamse beleid en de in Rot terdam kleinere verkoop voor huis houdelijke doeleinden. De landelijke elektriciteitsbedrijven hebben het vraagstuk van de unifor miteit der tarieven voor huishoude lijke doeleinden ln studie. B. en \V. zien de resultaten van dit onderzoek met belangstelling tegemoet. Van het ge/in Torreele is tot dus verre geen spoor gevonden. Gustaaf (37), zijn vrouw Monique (25) en hun kinderen An (H) en Jozef (4) verlieten op 17 maart hun woon plaats Beerse bij Turnhout omdat Gustaaf in Nederland wat rust hoop te vinden. De Torreeles het jongste kind van anderhalf jaar is niet meege gaan en verblijft bij zijn grotouders in Turnhout woonden eeist sinds november in Beerse, een rustig dorp van 8400 inwoners. Zü waren uit Kortrijk gekomen- waar Gustaaf als vertegenwoordiger in textiel werkte, nadat hi.i binnen huisarchitect was geweest. In Beerse icon hij liet fraaie Park- I hotel een gemoderniseerde villa huren Hij begon me) de exploi tatie. di» aanvankelijk niet erg vlot verliep. Later ging het beter. Maar Gus taaf had vee! schulden moeten ma ken. Zoveel, dat hij er op den duur geen gat meer in zag en overspan nen raakte. In die toestand vertrok het gezin met stille trom per auto naar Nederland op zoek naar rust. De schuldeisers de brouwer, de bakker, de kolen- en meubelhande laar en talloze andere neringdoen den ln Beerse klopten aan een gp- sloten deur de vogel was gevlo gen en zij schakelden een Turn- iioülse gërechtMleürwaarder in. Diens dwangbevelen haalden niets uit niemand wist waar de Torree- les zich ophielden. En zo. nadat met behulp van de sterke arm de toegang tot het hotel werd geforceerd, werd afgelopen za terdag hun hele hebben en houden op de markt in Turnhout verkocht aan de meestbiedenden, zulks vol gens het Belgisch gebruik dat een markt kopers trekt en geld in het laatje brengt. Het luxe hotel staat nu leeg en in het dorp durft men slechts fluisterend over het drama te spreken: 'Het was zo'n keurig, ontwikkeld mens; zo'n gedistingeerde verschijning,' die van zijn hotel inmiddels als een trek pleister had gemaakt voor de de'i- ge burgerij van Beerse zaterdag zou er een bruiloft worden gevierd. (Van onze radio- en televisieredactie) De AVRO heeft de enkele jaren geleden nog negatieve houding tegenover de invoering van reclame in de televisie en de radio laten varen. Ook de aarzelende houding is verdwenen. Als eerste van de grote omroeporganisaties heeft de AVRO nu een positieve houding aangenomen. De AVRO blijft regen commerciële televisie en dus tegen een commer cieel ingerichte organisatie die uit het oogpunt van het maken van winst teievisie zouden gaan exploite ren. Extra-inkomsten uit de reclame in de televisie zouden volgens de AVRO in een soort culturele pot moeten komen. Om dan later aange wend te worden ten behoeve van de programma's. Dit schrijft de nieuwe voorzitter van de AVRO. mr. L. H. Slotemaker. in zijn eerste hoofdartikel in de AVRO-bode van volgende week. Uit het hoofdartikel blijkt, dat de AVRO nu op, het, standpunt sraat. dat reclame in de televisie - en later ook in de radio noodzake lijk is voor het Nederlandse bedrijfs leven'. De heer Slotemaker vervolgt zijn artikel met te stellen, dat daarbij de belangstelling en wensen van de kijkers en luisteraars 'op de voorgrond' worden gesteld. ..Dat brengt met zich mee, dat een dergelijke reclame op aanvaardbare wijze wordt gebracht. Dus niet te veel bij voorbeeld niet meer dan 10 percent van de totale beschikbare tijd niet opdringerig en op rede lijke tijdstippen. Bovendien moet de kijker en luisteraar tevoren weten, j wanneer men reclame kan verwaeh- i r on Kijkers en luisteraars moeten dus I kunnen kiezen. Men heeft recht op vrije-raeningsontvanpt. Men moet ook wat reclame-uitzendingen be treft, het apparaat kunnen aanhou den of uitschakelen. Men moet de uitzendtijdstippen tevoren weten," al dus schrijft mr. Slotemaker. Hfj schrijft dat hy er geen zorgen over heeft of de reclame makende ondernemingen programma's zullen bieden, waarbij de kijkers en luis teraars zich niet hoeven te vervelen. De samenwerkende bouwpatroons lebben afgesproken dat zij van col- ega's geen arbeiders zonder geldig tmtslagbewijs in dienst zullen ne men. Zij hebben zich tevens ver- olicht om collega's, die zwart loon metalen schriftelijk aan een centra le instantie te melden. Een en ander deelde de heer J. P. A. Nelissen. voorzitter van de Raad Bestuur Bouwbedrijf en werk geversvoorzitter bij de c.a,o.-on- derhandelingen. gisteravond mee te Heemstede op een vergadering van Haarlemse metselaarspatroons. De heer Nelissen zei dat de aan nemers vastbesloten zijn door mid del van de nieuwe c.a.o. een eind te maken aan de chaos op loonge- bied. Uitzonderingen daargelaten begint de nieuwe c.a.o. in alle delen van bet land nu normaal te draaien, al dus de heer Nelissen. Deze c.a.o. bieat volgens hem de reële moge lijkheid om wit te betalen wat vroe ger als zwart loon gold. behalve dan in een enkel gebied, waar de Ionen "zwarter dan zwart* waren. De samenwerkende patroonsvereni- gmgen vrezen niets zozeer als het overstag gaan van een enigszins be langrijke groep aannemers, want dan zou weer spoedig in de gehele bouwwereld de chaos van de zwarte ionen terugkeren. De heer Nelissen juichte het daar om toe. dat de looncontroledienst van het ministerie van Sociale Za ken een tachtig a negentig contro leurs op de bouwbedrijven heeft "losgelaten". De onderaannemers worden geheel betrokken bij deze controle en ook by de interne disci- plinarie maatregelen. Van de vakbonden verwachtte da heer Nelissen dat zgj hun leden bin- nrn de perken van de c.a.o. zullen honden en dat zij ben zullen opwek ken om op het werk de grootst mo gelijke ijver en plichtsbetrachting aan de dag te leggen. f

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1