Symposium Bevrijd Maassluis van Maaslands juk Arrestatie v. d. M. leidt tot vragen aan EEG-commissie Politie steunt acties van Veilig Verkeer Het conflict tussen vrpredikanten ontknoping naciv Doop Irene in Rome Parades op 30 april Franz Bauer-Fheussl dirigeert niet langer Burgemeester trekt van leer: Twee doelen na aanrijding VOORARREST VAN DER M. VERLENGD Vlaggetjes nu naar Spanje 't is een wissèwas met Bruynzeel was HET VRIJE VOLK - DONDERDAG 23 APRIL 1964 PAGINA 3 Iedere da* li**en'55.000 KtZZnTJ™* Verfla^evers> bevolking met ongeveer 160.000 zielen nn-'il;^" 21ekeöhuis- Gezien de groei van de Nederlandse bedden m Nederland bij komen om het peHvarTaTten..er.lcder Jaar 20buizend ziekenhuis- Dat zal de komende vijftien laar i medische zorg te kunnen handhaven, ste twee miljard gulden, want de Vergen Van twee mil^ard sulden. Ten min- komende jaren gloednieuw in gebruik 13 niet denkb«eidig, dat de ziekenhuizen die de worden verhoud n «eDrmk worden genomen reeds na enkele jaren alweer zullen worden verbouwd llKlllilifIIUtiNifilli!IIHllltilllli[tm|||!iitni!lfai|||ii{ii[4||H|||||!t,||{((tH ZEE VAN PROBLEMEN MILJOENENZAAK CHOCOLADEKORRELS CACAO BLOOKER CACAO WILLY VAN GENT CHOCOLADEKORRELS Franse premies voor Nederlandse film (Van een onzer verssi,» .„evers) Het conflict BosDiekerhof, alias het conflict tussen de le- gerpredikanten over het wel of niet bespreken van kernwapen vraagstukken, nadert een ont knoping. Polifie gaaf meer op prijskaartjes feilen Emotioneelr' „Prettig: feest" De burgemeester karakteriseerde de Maasslutse magistraat als iemand die maar eist en zich verbeeldt, dat de cijfers die hy noemt, ook nog ver wezenlijkt kunnen worden. Prins in Griekenland naar congres Prof. J. v. d. Hoeven rector magnificus Opschorting J Per jaar duizend nieuwe (Van een onzer verslaggevers) Het tweedaagse Nederlandse Sym posium 'Ziekenhuis bouw Amster dam' werd vanmorgen In het RAI- gebouw geopend door dr. M Ploolj Behalve ruim vijfhonderd directeu ren en bestuursleden van ziekenhui zen. architecten, specialisten en ad viseurs. nemen er meer dan zeven tig genodigden deel aan het Sym posium. Dr. Flooij gaf ter verheldering van de huidige toestand een historisch overzicht van de zlekenhuisbouw. Hij wees erop, dat de behandelruim ten In de ziekenhuizen zo ontworpen dienen te worden, dat uitbreidingen, die noodzakelijk sulien zijn door toe komstige ontwikkelingen mogelijk blijven. Prof- dr. H. de Vries Reiiingh hield een voordracht over 'planning in de ziekenhuiswereld' waarin hij benadrukte, dat ook met het oog op het personeel een maximale grens aan de ziekenhuisomvang moet- wor den gesteld. Blijkt volgens de erva ring een absoluut minimum van hon derd bedden noodzakelijk te zijn. prof. De Vries Reiiingh zou een op timale omvang van twee- tot vijfhon- der bedden per ziekenhuis willen stellen. Hij vond het opmerkelijk dat slechts drie van de 22 Amsterdamse ziekenhuizen biinen die grenzen val len. Nadat inleider had gesproken over de economie en de efficiëntie van het ziekenhuis wijdde hij ten slotte aandacht aan de verhouding tussen de particuliere organisaties en de overheid. Hij sprak als zijn mening uit. dat regionaal en plaatselijk de particuliere ziekenhuizen zich met de coördinatieorganen dienen aan een te sluiten. Zo snel gaat de ontwikkeling op medisch gebied en zo snel verouderen kostbare investeringen. "Er is de laatste jaren zeer veel ge daan maar we schieten zo slecht op.' zegt dr. J. C. M. Hafctinga Verschure, voorzitter van de Voorlichtingscom missie van de Amsterdamse zieken huizen. De oorzaak daarvan; de snelle ontwikkeling van de medische we tenschap. Een van; de wonderlijkste zaken hierby is, dat er zo weinig gecoördi neerde studie op het gebied van de ziekenhuisbouw bestaat in Nederland. Vandaar dat de Stichting Samenwer king Amsterdamse Ziekenhuizen van daag en morgen een groot opgezet symposium houdt, gewjjd aan de zie- kennuiabouw. met als hoofddoc-l de kennis en ervaring die men op dit ogenblik in Amsterdam bezit over nieuwbouw van ziekenhuizen en cu. toekomstige ontwikkeiingen over te dragen. Amsterdam heeft 22 grote en kleine ziekenhuizen en zonder uitzondering zijn ze bezig met nieuwbouw, met verbouwing of juist gereedgekomen met verbouwingen. De belangstelling voor het sympo sium bleek geweldig groot. Meer dan vijfhonderd belangstellenden zullen twee dagen lang in de RAI een al gemeen programma en zes sectie- programma's kunnen volgen, gewijd aan de vele uiteenlopende problemen waarmee ziekenhuisbouw te maken heeft. Dr. Hattinga Verschure somde er ?en aantal op. Daar is in de eerste plaats de snelle groei van het aantal medische specialismen, tien maal zo veel als enkele decennia terug. Sinds 1946 is door die ontwikkeling het ïantal personeelsleden van de zie kenhuizen minstens verdubbeld. Maakt dit de stichting van een hekenhuis al veel kostbaarder, daar komt nog bij, dat ook de patiënten andere eisen stellen. Men heeft meer ïeld en men verlangt meer comfort. Het gevolg is. dat één ziekenhuis ?i'üLaan '"vesterijrsgskosten nu a! fO.OOO gulden vraagt. Voor het Rot- -erdamse Dijkzigt-ziekenhuis, dat op academische niveau staat, bedroegen kosten per bed zelfs een ton. In de ziekenhuizen wordt boven dien steeds meer ruimte in beslag ïeuomen vóór laboratoria, behandel kamers en andere dienstruimten Was m de oude ziekenhuizen zestig percent van de ruimte nog verpleeg- ruimte. thans is dat percentage ge daald tot twintig. Dr. M. Plooy becijferde dat er de komende jaren in Nederland behoef te zal zijn aan tien tot vijftien per cent meer ziekenhuisbedden. De be jaardenzorg gaat veel meer zieken huisbedden vragen en het aantal op- namegevalieii veroorzaakt door ver keersongevallen is schrikbarend ge stegen. Deze zee van problemen eist van ziekenhuisdirecües die voor bouw plannen geplaatst worden bijzonder veel studie. Maar het is moeilijk die kennis op te doen. 'De kennis van de vraagstukken die aan de orde komen bij ziekenhuis- nleuwbouw is in Nederland zeer ver deeld en verspreidzegt dr. Plooij in een inleiding voor het symposium. En toch is het een zaak van zeer veel belang die kennis centraal te verzamelen en beschikbaar te stel len. Als men berekent dat elk percent, besparing op een ziekenhuisbouw een bedrag van twintig miljoen gulden betekent, dan is het duidelijk dat verkeerde investeringen eveneens een kwestie van miljoenen betekenen. Vandaar de zeer grote belangstel ling voor het Amsterdamse initiatief, waarvan men hoopt dat er meer uit zal komen dan een incider'eel over leg. Dat er met, name een plaatselijk en regionale coördinatie zal komen, zoals in Amsterdam de ziekenhuizen al reeds lang en zeer vruchtbaar sa menwerken en overleggen. ("an een onzer verslaggevers) „Het wordt de hoogste tijd. dat er nu eindelijk eens rust komt in deze contreien." Burgemeester W. J. van Dijck van Maassluis zei dit woensdag op een persconferentie in boerderij-café-restaurant De Ridderhof, waar hij in het kadqr van de herdenking van de 350-jarige zelfstandig heid van zijn gemeente de ontwikkeling van deze snel groeiende plaats aan de Nieuwe Waterweg beschreef. Burgemeester F. J. Groot Enzerink vreemde kronkel" Advertentie Ui. 150 JAAR 1814 DEN HAAG (ANP) De Tweede-Ka merleden Van der Goes van Naters en Nederhorst (p.v.d.a.) hebben, in hun functie van leden van het Eu ropese parlement, aan de EEG-com missie (het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschappelijke markt) r.aar aanleiding van de aanhouding van de Wassenaarse autohandelaar v. d. M. de volgende vragen ge steld; Is het waar, dat er in Nederland onregelmatigheden met EEG-certifi- caten zijn gepleegd, door uit derde landen afkomstige auto's, waarop als nog invoerrechten moesten worden betaald, uit Duitsland in Nederland in. te voeren, voorzien van door Duit se ambtenaren zonder identificatie ol controle afgegeven certificaten, waarop in strijd met de waarheid vermeld stond, dal deze rechten reeds in Duitsland waren voldaan? Wil de commissie uiteenzetten hoe de procedure der EEG-certificaten werkt wanneer er geen onregelma tigheden mee geschieden? Heeft de fraude met liet derde- landenschrooc in de EGKS niet de noodzaak van een Europees controle systeem op de afgifte van dergelijke vendaringen aangetoond, en zo ja. wordt dit dan ook gerealiseerd? Mocht dit laatste niet het geval zijn, waarom is liet dan achterwege gela ten? - - Is de commissie van mening, dat de toevallig x Nederland bij een im porteur ontdekte gevallen de enige van deze aard in de gemeenschap zun? Welke maatregelen denkt de com missie te nemen, om deze. de ge meenschappelijke markt ondermij nende. praktijken in den vervolge af doend tegen te gaan? Zoals wij hebben vermeld, wordt de Wassenaarse autohandelaar ervan verdacht auto's uit Duitsland te heb ben ingevoerd, waarop meer invoer recht moest worden betaald dan on der het lage tarief (9,6 percent) dat geldt voor goederen die al in EEG- landen in het vrije verkeer zyn ge weest. Hij kon dit blijkbaar doen door hij de Duitse douane formulieren aan te bieden, waarop hij zonder meer een stempel verkreeg. Deze gestempelde EEG-certificaten onthieven hem van de verplichting voor zijn auto's het vee! hogere derde-landentarief (22 percent van de invoerwaarde) te be talen, De vraag is waarom de Duitse douane hem deze faciiirpir. verleende. MONTFOORT "(ANP) Twee mensen zijn gisteren in het zieken huis te Oudewater overleden na een autobotsing op de kruising van de provinciale weg De Meern Oude water niet de provinciale weg Woer denBenschop, Het zijn de rijwielhandelaar G. Eskcs i46> uit Harmeien, vader van negen kinderen, en zijn neef J. Es- kes (26) uit Montfoort. Het ongeluk ontstond doordat een automobilist geen voorrang verleende aan de auto van de heer G. Eskes (Van een onzer verslaggevers) De officier van Justitie in Econo mische Zaken, mr. E. van der Schans, heeft woensdagavond de in- verzekering-stelling van de Wasse naarse autohandelaar-miljonair Jan van der M. met tweemaal 24 uur verlengd. Het verhoor van Van der M„ die in het Wassenaarse bureau van po litie is ingesloten, duurt onvermin derd voort. Het onderzoek, van de douane- en fiscale recherche is nog verre van afgesloten. Zij zullen oók de beide vroegere filiaaichefs van Van der M„ de heer P. te Arnhem en de heer D. te Eindhoven, nog horen. De van belastingontduiking ver dachte autohandelaar blijft de schuld op deze twee ex-ondergeschikten schuiven. Tijdens het onderzoek is komen vast te staan, dat Van der M. vo rige week tijdens zijn verblijf in Pa rijs zijn vrouw telefonisch opdracht heeft gegeven, een aantal voor he; i oelastende papieren te vernietigen. Deze papieren zijn toen verbrand. Advertentie f.M. IS BESLIST D E BRO M FI ETS S PEC IALIST De Centrale Politie Verkeers Com missie (waarin de hoofdcommissaris sen zitten van de steden van meer dan honderdduizend inwoners), heeft besloten de acties die het Verbond voor Veilig Verkeer ieder kwartaal voert voor een bepaald kernthema, le begeleiden met verscherpt toezicht op dat speciale punt. Reeds jarenlang geeft het Verbond voor Veilig Verkeer ieder kwartaal aanwijzingen voor een bij het seizoen passend kernthema, zoals verlichting, vakantiegedrag of rijden bij slecht weer. Om deze propaganda effectiever te maken, begint de politie nu met scherpere controle op het gedrag bij wegkruisingen, het huidige kernthema van het Verbond. Eind juni gaat men voor het volgende kwartaal aandacht besteden aan het vakantiegedrag. Het laatste kwartaal zal de verlichting in het middelpunt staan. DEN HAAG (ANP) -- Vier korte Nederlandse films zijn in Frankrijk onderscheiden met een premie van 7300 gulden (10.000 frsi. Hal zyn; ..Zoo" van Bert Haanstra, „Pan" van Heiman van der Horst, „Portret van Frans Hals" van Frans Dupont en ..Zeilen" van Hattum Hoving. Ongeveer veertig percent van de verkeersongelukken in Nederland ge beurt bij kruisingen. Overbodig is de nu in te zetten actie dus niet. Vol gende week begint de verscherpte controle, die behalve het voorrang geven ook het voorsorteren, het op stellen en het gedrag bij zebra's zal omvatten. (Van een onzer verslaggevers) De kans is groot dat er op de Larlisten-dag, 3 mei in Montejurra, met Nederlandse vlaggetjes zal wor den gezwaaid. De tienduizenden oranje vlaggetjes met de portretten van prinses Irene en prins Charles waren in de eerste verlovingsroes door een aantal mid denstanders besteld bij de Dokkumer Vlaggencenlrale. Thans wordt deze firma over stroomd met verzoeken om de vlag getjes terug te nemen of de geplaat ste order te annuleren. De Dokkumer fabriek is daar ech ter alleen toe bereid als de transactie met Madrid doorgaat. Directeur Denies zegt; "Tenslotte hebben de mensen mijn vlaggetjes eerlijk gekocht, al kan ik het ze niet kwalijk nemen dat ze er nu af probe ren te komen. Maar ik heb een serieuze aanvraag uit Madrid, waar ze nog wél op die dingen zijn gesteld. Als ze ze daar inderdaad willen heb ben. kan ik ze natuurlijk altijd nog van mijn Nederlandse klanten terug nemen.' In het archief van de vlaogenfa- briek bevindt zich bij alle bestellin gen en annuleringen ook een briei van de secretaresse van prinses Irene die via de commissaris der Koningin in Friesland, mr, II. P. Linthorst Homan, al een vlaggetje kreeg aan geboden op de maandag na de 'nacht, van Soestdijk'. De prinses liet. daarin weten dat zij en haar verloofde de geste waardeerden. Niet alleen begint maandag de nieuwe opleidingscursus in Nunspeet (waaruit dus blijkt dat dominee Die kerhof in feite de opleiding Eind- (Vervolg van voorpagina) Het secretariaat van het aartsbis dom Utrecht had gisteravond nog geen commentaar op de laatste be richten. Naar verwacht zal kardinaal Aifrink deze week echter nog een of ficiële verklaring over Irenes over gang afleggen. Daarin zullen ook de gesprekken welke hij in de afgelopen weken voer de met de vertegenwoordigers van de Hervormde Kerk, hun weerslag vin den. Uit hervormde kring vernemen we. dat deze gesprekken veel moeilijke punten hebben opgehelderd, tot te vredenheid van beide partijen. De kardinaal blijkt er ook zeer op gesteld te zijn. de onderlinge verhoudingen tussen de grote kerken in Nederland zo zuiver mogelijk te houden. In de laatste maanden hebbel) die verhou dingen in zekere mate te hjden ge had. onder andere door Irenes ge loofsovergang zelf, door de zwijgzaam heid van de kardinaal en de vele emo tionele reacties van katholieken en protestanten op de gebeurtenissen. Intussen hoopt men van protestant se zi.ide, dat. kardinaal 'Aifrink ook zal verklaren, waarom de doop in Rome moest plaatsvinden. Uiteraard zijn op dat punt al verscheidene theo rieën in omloop. Een daarvan luidt, dat de verbinding lussen de familie de Bourbon en het Vaticaan zo sterk is. dat prinses Irene zicii in de eerste plaats heeft willen voegen naar bin nen de Romeinse en Spaanse kerk levende verlangens: verlangens, waar aan ook de Nederlandse kardinaal gehoor geeft. Ook wordt gewacht, op een ant woord op de vraagd, waarom de kar dinaal zo lang heeft gezwegen. Een veronderstelling is, dat prinses Irene zelf bezwaren heeft gehad tegen iiet bekendmaken. Nu de Nederlandse regering zich zo sterk distantieert van het huwelijk van d? Prinses, ligt de weg open tot ruimere publiciteit. hoven is ontnomen)maar ook heei tic Hervormde Kerk gisteren een ul timatum gezonden aan liet CIO-M dat neerkomt op een cis tot volledige rehabilitatie van dominee Diekerhof. Het CIO-M. het Contact In Over heidszaken Militair, een commissie waarin vertegenwoordigers van de meeste protestantse kerken zitting hebben, heeft vanmorgen deze brief ontvangen. Het moderamen van de Hervormde Synode, stelt, de zaken in dit stuk zeer scherp. Het moderamen neemt nogmaals dominee Diekerhof volledig in bescherming, het Zegt, de ze predikant nog steeds re beschou wen als het wettig hoofd van de op leiding der lcgerpredikaaten (hoewel staatssecretaris Haex hem dezer da gen blijkens een briefje tussen de be drijven door zijn ontslag aanzegde) en het vraagt aan het CIO-M de toestand 'terug te draaien' tot. de status quo van 1 januari jl. Het Hervormd Moderamen blijkt geen enkel vertrouwen meer te kun nen opbrengen in hoofdlegerpredi- kant dominee B. A. Bos. Het vraagt uitsluitsel op de allerkortste termijn en geeft te kennen dat de drie her vormde vertegenwoordigers uit het CIO-M zullen worden teruggetrok ken als redelijke maatregelen uitblij ven. Met andere woorden: de her vormde partij geeft aan het CIO-M nog een laatste kans om de zaak uit het slop te baien. Overigens staat dominee Diekerhoi al voor het voldongen feit, dat domi nee Bos hem de opleiding in Eindho ven heeft afgenomen en overge plaatst naar Nunspeet, waar aan staande maandag de cursus van zes weken zal starten. Alle voorbereidin gen daartoe heeft dominee Bos ge troffen achter de rug van de Her vormde Kerk om en in een periode waarin dominee Diekerhof in elk ge val formeel, nog steeds fungeerde als hoofd van deze opleiding en waarin het interne beraad nog gaande was. Met deze woorden doelde de bur gemeester van Maassluis op de moei lijkheden die zijn gemeente heeft ten aanzien van de grenswijzigingen met het naburige Maasland, waarvan Maassluis zich op 16 mei 1614 af scheidde. De burgemeester herinnerde in zijn toespraak zijn toehoorders aan het feit, dat. Maassluis voortkwam uit de moedergemeente Maasland. „Ik moet constateren," aldus de magistraat, „dat we het met onze moeder slecht getroffen hebben. Maasland kunnen we vergelijken met een stiefmoeder, die het met haar dochter nooit zo goed heeft, gemeend en die het vandaag nog niet goed met haar meent...!" „We hebben." zo vervolgde bur gemeester Van Dijck zijn toespraak, „in Maassluis nauwelijks grond om op te wonen. Daarom zijn er grens wijzigingen noodzakelijk, de echter gepaard gaan met vele moeilijk heden. Die moeilijkheden met Maas land waren er al bij de verande ringen in 1738, 1777, 1941 en die hebben we thans, in 1964, nog..." „Men moet." aldus de burgemeester, „hieruit niet afleiden, dat Maassluis niet in vrede met Maasland wil leven, maar het is slechts een tijde lijke rust. Ik hoop, dat in Maas sluis evenals voor ds. Joh. Fenecloius nog eens een monument kan worden opgericht voor een minister of com missaris der Koningin, die beide plaatsen heeft samengevoegd tot één gebied en dat Maassluis het dan in de toekomst beter zal doen, dan Maasland. Aan het eind van zijn betoog, waar in hij zijn visie gaf op de toekomstige ontwikkeling van Maassluis als on derdeel van de reusachtige Nieuwe- Waterwegagglomeratie, deed burge meester W. 3. van Dijck nog een laat ste, scherpe uitval naar zijn naburige gemeente Maasland. „Ik hoop," aldus besloot hij zün relaas, „dat we bin nen afzienbare tijd zullen worden be vrijd van het juk en de druk van het Maaslandse gemeentebestuur Maaslands burgemeester, de heer F. J. Groot Enzerink. die wy om com mentaar vroegen op deze redevoering, zei. dat een en ander wel zeer in het emotionele vlak getrokken was. De vergelijking 'moeder en dochter' noemde de tegenstrever van de Maas- sluise burgemeester een 'vreemde kronkel', omdat die vergelijking thans niet meer opgaat. „Het is weinig ver heugend." aldus karakteriseerde de heer Groot Enzerink de uitlatingen van zijn collega. „Wanneer de verhoudingen tussen Maassluis en Maasland slecht zijn, is dat geen wonder," zo stelde de Maas landse magistraat. „Want wat doet iemand, die rozen in zijn tuin heeft staan, wanneer de buurman die tracht weg te nemen? Hij staat dat niet toe en dat geldt hier ook. Bovendien is het zo." aldus burge meester Groot Enzerink, „dat Maas sluis allerlei cijfers laat publiceren, waarvan het nog helemaal de vraag is of ze kunnen worden verwezen lijkt. De officiële cijfers voor het toe komstige aantal inwoners van Maassluis bedragen 40.000: ik vind het dan ook een "overdreven zaak' en ben van mening, dat er ergens iets fout zit en kan me er niet mee verenigen." „Ik geloof." zo besloot de heer Groot Enzerink, „dat. Maasland, ge woon zjjn rechten verdedigend, ook wel gehoor ml vinden voor zijn be langen." Ten slotte merkte hij la coniek op: „Ik hoop dat ze ginds in Maassluis een prettig feest zullen hebben Burgemeester W. J. van Dijck ...„rust".,. (Van een outer verslaggevers) Prof. mr. J. van der Hoeven, hoog leraar in liet staatsrecht, is benoemd tot rector magnificus van de univer siteit van Amsetrdam. Het college van curatoren heeft hem benoemd voor een periode van drie jaar die ingaat op 1 september van dit jaar. Hij Volgt ju of, dr. J. Kok op, die vijf jaar rector magnificus is geweest. De rectoraatsoverdracht geschiedt 21 september, volgens gebruik op de derde maandag in september. DEN HAAG (ANP) Het levend erfgoed van de Griek* oudheid, i* het thema van het zesde congres (ter F«n.iation Européenne de Ia Cu!- lure. dat van 11—lg mei rw* ln Athene wordt .gehouden en dat zal worden gepresideerd door prins Bernhard, president van de Fonda- lion. ün^ieiders op de Pleiuaire sit- ,"f.' ziJn Prof- Paaayotis Kanello- ff™' Pro-f Wolfgang Schadewaidt. Dier re Emmanuel, prof. H. D. F HnvvhPr°f' P' Michelis, prof. René gen e" P A' Tan Gron'n- RiSwa -de ®'°'z'tting zal prins Bernhard in zijn kwaliteit van re gen: c.er Nederlandse stichting prae- Mfi4^,;arafmia"Um de Erasmusprijs 1964 uitreiken aan de Union Acadé- nnque Internationala_ DEN HAAG (ANP) Ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin zullen in vier plaatsen in ons land, namelijk in Amsterdam, Arnhem, Breda en Kampen, op 30 april mili taire parades worden gehouden. Dit jaar rijdt er betrekkelijk weinig zwaar materieel in de parades mee. Ook het aantal parades is terugge bracht (vorig jaar waren er zes). In Amsterdam lopen mee vier compagnieën van de Kon. Marine met de matrozenkapel en de drum band. Het aandeel van de Landmacht wordt geleverd door de Intendance- school die met 300 man meedoet en 'muzikale steun' krijgt van het trompetterkorps der Cavalerie. Ver der door het depot Intendance (200 man met het tamboerkorps der In tendance). door het Regiment Van Heutss (twee compagnieën met het tamboerskorps Van Heutsz) en verder een detachement van de Kon. Ma rechaussee op voertuigen en moto ren. 60 voertuigen van 820 Trans portbataljon, 100 man op voertuigen van 647 Intendance Werktroepen- compagnie. 60 man op voertuigen, van de Substitentencomp&gnie van het garnizoen Amsterdam en 50 man op voertuigen van 567 Technische Dienst hersteicompagnie. Verder lopen mee 40 man van de Kon. Studenten Schietvereniging. Het défilé begmt om 11 uur. Het wordt (in de Museumstraat) afge nomen door de garnizoenscomman dant van de hoofdstad, de kolonel der cavalerie F. Th. A. Crul. Para decommandant is luitenant-kolonel der Intendance H. H. Frank Advertentie i.m.j (Van onze kunstredactie) Frans Bauer-Theu*»!. algemeen muzikaal leider van de Nederlandse Opera, geeft gevolg aan zijn dreigement. Nu hy geen proefspel van 34 or- kestmucisi heeft kannen doorzetten, legt hij er het bijltje bij neer inDh.Tdw°°n M! we PTièrr val\Lohcr'*n" °p 8 mei moeten vervallen en lorH va 7,81 op stel en sprong een andere dirigent moeten worden gezocht voor ae eenakters Jean Lévecque (Landré) en Le serment (Tansman) alsmede voor de festivalopvoeringen van Nabucco. hij het recht beeft opschorting van zijn verantwoordelijkheden te vra- heeLeni?at ü'at hij 'ormee' gedaan heeft Donderdagochtend wordt de zaak tussen hem, bestuur en dir/ tie nog doorgesproken, maar wijzigin-on van Standpunten worden daarvln niet verwacht. "an Daarmee handelt de directie con sequent na haar aanvankelijke be slissing, toe te stemmen in Bauer- Iheussls eis om 34 orkestleden- r» laten proefspelen. Zij heeft deze 3-f die weigerachtig gebleven zijn, niet ontslagen; nu kan zij zich dus alleen nog achter de diriaenr. stellen. De dirigent meent niet verant woord te zijn. noch tegenover zijn directie nocli tegenover zich zelf. voort te gaan 'het toch maar te pro beren' nu zijn eis. de prestaties van liet orkest op te voeren, niet is ver wezenlijkt. Ais het proefspel was doorgegaan, had de heer Bauer- Theussl daarvan blijkbaar plotseling wonderen verwacht en had hij liet wei artistiek verantwoord geacht te blijven dirigeren. De directie acht dit optreden van «c algemeen muzikaal leider zeen «ontraclbreuk. Zij ia van mening, dat

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1