Alweer vochtj 81-1ANT, koning van een verloren rijk Welke knoeier heeft u nu in huis gehaald? PvdA-ledenwerfactie: Zuid-Holland tweede Laat verjaai prinses op Rotterdam Probleem voor leger: teveel hoge officieren SUURHOFF OP PvdA-VERGADERING ROTTERDAM: Knoeiwerk Geen geid Ze moeten nog komen Zijne majesteit de stukadoor Vier inbrekers gearresteerd Spuitbusje op kachel: 1200 gulden schade Kolendamp eist weer 2 levens Loop naar de vakman J. W. HENNY OVERLEDEN HBT VRIJE VOLK MAANDAG 27 APRIL 1964 PAGINA 3 MitkWfawidstraat 72 Aart van Nesstraat 38 HUREN HOGER GEEN COMFORT Deze keer publiceren wij een reeks brieven over ervaringen, die lezers hebben op gedaan met de service van schilders, behangers, stukadoors, enz. Ook uit deze reacties op onze enquête over de klantenservice blijkt hoe gemengd de ervaringen zijn. Net als met de loodgieters en elektro-technici zijn er uiteenlopende reacties als: Tevergeefs wachten tot ze eindelijk komen 'Beloven en niet nakomen.' Gebrek aan kwaliteit 'Welke knoeier heeft u nu in huis gehaald!?' Eu een rommel dat ze soms maken! 'Ze haalden als gekken mijn keuken leeg.' In verscheidene gevallen geven de briefschrijvers zelf de oplossing voor deze euvels: 'Loop naar een vakman.' Dc winkeliers blijken het bij velen te hebben ver bruid, vooral de grote zaken. Die komen volgens verscheidene lezers, blijkbaar hun beloften nogal eens niet na. En soms laat de kwaliteit van hun werk, zoals een stof feerder schrijft, te wensen over. Het is opmerkelijk, dat er in deze brieven weinig wordt geklaagd over de hoogte van de tarieven, die schilders, behangers, stukadoors, enz., berekenen (zulks in te genstelling tot de bedragen op de rekeningen van loodgieters en radio- en TV-repe- rateurs, lèaarover wij wel veel ongunstige reacties kregen). Wel zijn er veel ongunstige ervaringen als gevolg van het tekort aan schilders, enz. Het is een hele gunst als je zo'n vakman te pakken krijgt maar dat is niets nieuws. Ook hier is deze personeelsschaarste er kennelijk de oorzaak van, dat er nogal wat beunhazerij voorkomt. (Van een onzer verslaggevers) Het koninklijk paar en de prinsessen Beatrix, Margriet en Christina hebben zaterdag avond aan boord van het pas sagiersschip Rotterdam, het vlaggeschip van onze koopvaar dij, een groot feest gevierd. Na wilde achtervolging Advertentie I.M. fjTTT ei it vakkundige aanleg. Ook de service is zeer y7"V •JL belangrijk. Vakmanschap èn service vindt U bij liw# J JL At 'Van een onzer verslaggevers» Tn de Pootstraat in Delft woont op nummer 118 de familie U.v. d. Sluys, vader, moeder en vier kinderen. Zij wonen in een huis waarvoor zij na de vorige huur verhoging op raadselachtige wijze twee gulden huur erbij kregen, niet dat er maar iets extra's voor werd gemaakt. Het huis is ronduit slecht, met zijn zessen moeten zij ieven in een kleine woonkamer, een piepklein voorkamertje, een kleine keuken en een zolder waarop nog een slaapkamertje Is. De voornaamste klacht is en blijft het vocht, in de winter kan je nog zo hard witten, het vocht trekt toch bruine kringen onder het dak dook, er wordt niets aan gedaan. Alles wat er in de ruim vijf jaar dat de familie er woont aan ge daan is, heeft de heer v. d. Sluys zelf opgeknapt. Lagen hardboard bedekken de verweerde muren, een fris verfje zit over de oude wonden. Handenvol geld heeft het gekost; allemaal uit eigen zak betaald. Maar de fundamenten blijven verrot, de deuren blijven slecht, passen, de kozijnen zijn verweerd, etc., etc. De huurverhoging die zy des tijds hebben gekregen en waar voor zij ook nu wel weer lil aan merking zullen komen, ls er in eens zomaar bijgekomen. Een groep omwonenden heeft toen ge protesteerd en prompt ging de verhoging eraf. Misschien dat daaruit het raadselachttige ver schil te verklaren valt, het is zeker niet omdat de eigenaar er zo hard aan gewerkt heeft. Tn principe geidt de huurverho- ging dus ook voor het huis van de familie v. d. Sluys, immers alle woningen van voor 1957 gaan de hoogte in. Het is geen 'krot', het staat niet op het punt te verdwij nen, de huurverhoging mag dus doorgevoerd worden, slechts een protest by de huuradviescommis sie kan helpen. Vlak voordat de familie v. d. Sluys in de woning trok. was er een nieuwe keuken aangebracht en een w.c. Dat weten ze echter wel. want dertien jaar lang kan er iedere week ƒ1.50 extra bij de huur worden betaald, pas dan is de investering afgeschreven. Overigens is dit geval slechts een van de vele die in de Poot- straat en vele andere straten in het Delftse westerkwartier zijn. In de Carthuizerstraat bij voorbeeld zijn nog tientallen iiuizen die een ton als w.c. hebben de huur is daarvan niet omhoog gegaan. Lekke daken, gescheurde muren, kortom aile klachten die een slecht huis maar kan hebben zijn daar te vinden. Voor die huizen waar enige verbetering is aange bracht is acuut de huur omhoog- gegaan, men mocht eens wat te kort komen (Van onze pariementsredactie) Hoge officieren, die plannen koes teren om hun dienstverband bij de koninklijke landmacht te beëindigen zuilen daarin door het Ministerie van Defensie beslist niet worden te gengewerkt. Integendeel: ten depar- temente beraadt men zich erover hoe men voor deze mensen het aan trekken van hel burgerpakje zo aan trekkelijk mogelijk kan maken financieel. De opperofficier personeel van de Koninklijke Landmacht, lt-generaal J. G. Smit. heeft dit laten büjken, tijdens een vorige week gehouden bijeenkomst van hoge officieren in het hoofdkwartier. De maatregel lijkt noodzakelijk, omdat kort na de Tweede Wereld oorlog een geweldige vloed van tweede luitenants het weer in op bouw zijnde Nederlandse leger is binnengespoeld. Tweede luitenants, van wie de meesten inmiddels bevor derd zijn tot officieren in de rangen van majoor toe kolonel. Een goed officierenkorps evenwel, is gevormd als een pyramide met weinig hoge officieren aan de top en vele lage aan de basis. Een uitstul ping van majoors en kolonels aan de top is niet gezond. Vandaar, dat men zich ten departemente nu al een jaar of twee beraadt over de vraag hoe men de juiste pyramide- vorm kan herstellen. Een vraag, die nu te klemmender is, omdat de minister van Defensie rondloopt met een in zijn eigen ogen nogal energiek bezuinigingsplan. Een lichte aanmoediging om de mi litaire dienst te verlaten, lijkt voor lopig het enige antwoord. Op een conferentie van de inter gouvernementele maritieme raadge vende organisatie in Londen is een aanbeveling aanvaard voor het statio neren van een drijvend 'verkeers- eiland' in het Engelse Kanaal om het drukke verkeer daar te regelen. Liberalen voeren frisse, vrolijke ldassenstrij (Van een onzer verslaggevers) De liberalen gaan proberen hun tanemie invloed weer weg te poetsen door een danig stukje frisse en vrolijke klassen strijd op te voeren. Dit kernachtige oordeel over de rede, van de WD-fractievoor- zitter in de Tweede Kamer, mr. Geertsema, gehouden op het VVD-congres in Eindhoven, gaf dc heer J. G. Suurhoff, voorzit ter van de Partij van de Arbeid, in een te Rotterdam gehouden gewestelijke vergadering van deze partij. De heer Suurhoff had ervoor de 'program'-rede van de VVD-leider uit eengerafeld De voorkeuren van de heer Geertsema noemde de FvdA- voorzitter nogal duidelijk téren de optrekking van het bejaardenpen sioen volgens het plan-Veldkamp, vóór de bouw van dure vrije wonin gen, en hij wil eerder belastingverla ging dan optrekkinr van de AOW- uitkering met financiële steun van de overheid voigens het plan van mi nister Veldkamp. Dan was er voorts het twijfelach tige standpunt van de liberalen m zake de rassendiscriminatie in Zuid- Afrika. waarbij het belang van het Nederlandse bedrijfsleven als een be zwaar gold om zich ronduit en prin cipieel tegen deze rassendiscrimina tie uit te spreken. Bij dat alles komt nog, dat VVD sn confessionele partijen de erger lijke grondspeculalies niet aan ban den willen leggen. De heer Suurhoff geloofde, dat het Nederlandse volk steeds beter gaas inzien wat de bedoelingen van zulk ^en politiek zijn en waar dit heen. iaat. Een symptoom van het verande rende politieke klimaat zag de spre ker o.a. in het feit, dat de PvdA in haar bijna afgesloten ledenwerfactie 10.000 nieuwe leden heeft gewonnen. En er is nagegaan, dat 54.6 percent "van dit aantal nieuwe leden een leef tijd heeft tussen twintig en veertig jaar. Dat wijst ook op groeiende po litieke interesse bij mensen van jon gere leeftijd. Er zijn andere hoopgevende symp tomen, meende de heer Suurhoff. De hoofdredacteur van het gezaghebben de Franse blad Le Monde voorziet in Europa een steeds sterker wordende positie van het demoeratisch-socialix- me. Deze hoofdredacteur wijst daar bij op de verwachting dat er in En geland een Lahour-bewind komt en op de belangrijke opgang van het Wesldutlse demoeratiseh-soeialisme. Hetzelfde geldt voor It»!ië. Deze ontwikkelingen voltrekken zich. aldus de heer Suurhoff, in een wereld waarin het internationale kli maat, beter is geworden, niet door een politiek, zoals wordt voorgestaan door de derdeweggers en PSP'ers. maar door een politiek van kracht en standvastigheid van het Westen. ALPHEN De volgens de politie onder invloed verkerende bromfietser W. -A. K. uit Alphen a. d. Rijn ver oorzaakte zaterdagnacht op het rij wielpad aan de Steekterweg een aan rijding met de bromfietser J. S., eveneens uit Alphen a. d. Rijn. Gevolg van de aanrijding was dat S. vrij ernstige verwondingen opliep en naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht. De bij S. achter op de duo zittende W. G. Z. liep bij dit ongeval een her senschudding en een aantal lichte verwondingen op en moest naar huis vervoerd worden. Advertentie IM. tussen neus en lippem Na veel hoogachtend" alles verzachtend U vraagt of er nog service is. Ik wil beweren van ja, maar dan moet men de zaken uitzoeken. Bij voorbeeld: Als ik een kachel koop, doe ik dat bij een smid en niet in een warenhuis of winkel. Die kunnen mij niet voorlichten door bedienden van 20 tot 25 jaar. Mijn opinie is altijd: Loop naar een vakman. Dan komt u nooit bedrogen uit. Ik ben zelf slof- feerder en woninginrichter en kom tot de over tuiging, dat de winkelier tapijt laat leggen zon der ondervilt eronder. Dat zal u bij de vakman niet meemaken. IV. VAN BEEK De Grote Geusplein 12-1 Amsterdam NIV. Verleden jaar hadden mijn vrouw en ik be sloten de woonkamer te laten behangen, de deu ren en het trappenhuis te laten schilderen. Het behang: kon blijven zitten, want het zat er no£ zo glad op. Ja/zij zijn vaklui en wy leken. Kerst kwam die muur aan de beurt, waar het latwerk werd aangebracht. Als leek zag: ik. dat het er scheef op zat. maar hij beplakte het zo, dat wat te veel was, er werd af geknipt en wat te weinig: was, bijgeplakt. Zo ging het ook met dat behang. De muren vertoonden volop naden, zo wel van het oude als van het nieuwe behang. Op sommige plaatsen was het oude behang nog te zien, maar als mevrouw een sierrandje wilde heb ben. dan kon dat gebeuren. Dan was er van het oude niets meer te zien. De knecht deed het meeste werk, omdat de winkelier astma had en het meeste op de stoei moest zitten. Xadat z\\ zo twee dagen doorge- kiungeld hadden, zag de baas wel, dat het fout moest lopen cn adviseerde mijn vrouw, tijdens mijn afwezigheid, al vast een voorschot te beta len voor zijn knecht, voor zyn gewerkte uren. Mtfn vrouw, die wel kon huilen van dit knoei werk. betaalde prompt 75.—Zonder kwitantie. Xadat zij de kamer na twee dagen voor twee derde gereed hadden, besloot mijn vrouw er die winkelier op opmerkzaam te maken, dat het niet netjes was behangen, dat er misdrukken op voor kwamen met als attractie zwarte vegen. 'O mevrouw/ zei hij, 'waar die twee vegen zijn. komt toch het dressoir voor en voor die andere veeg hangt toch het overgordijn, dus mets te zien.' Maar mijn vrouw vroeg hoe het \erder moest gaan. 'O,' zei hij, 'wij zullen dit geheel maar af trekken en opnieuw beplakken. Dan zak er wel kalk meekomen, maar dat is geen bezwaar, u waarschuwt maar de opzichter, die deze muren wel zal pleisteren.' De opzichter kwam prompt. Met de eerste blik ln de kamer gericht, vroeg hy m\m vrouw; Welke knoeier heeft u nu in huis gehaald, .k yr*oet ervan huilen. Zodra ik een paar mensen missen kan, beloof ik u te helpen.' Ook de beschilderde deuren onnieuw geverfd worden, door dat de o.ude verf er nog doorheen komt. Xog zitten wil zo. J. VASTENBURG Bachstraat 7 Hengelo (O.) Ais kleine middenstander (woninginrichting) bijzonder geschikt om de mensen terwille te zijn, maak ik vaak 't volgende mee: Volgens afspraak wordt het werk verricht. Telefoon: Wel bedankt, hoor! Het ziet er prachtig uit. Maar.de knecht komt terug: Mevrouw zal wel gireren (wat vaak 6 iot 8 weken duurt). Waar blijft voor ons de animo om onder zulke omstandigheden te wer ken? Dit is geen uitzondering. Ais men laat wer ken, moet men ook zorgen, dat er geld is om te betalen. A. J. BAARTWIJK Havikslaan 35 Amsterdam-N. Mijn kamer heb ik laten behangen. De volgen de dag zag ik, dat het van verschillende kanten los liet. Ik ging naar de zaak. Men zei mij: Wij komen wei kijken. Er ging een week overheen. Ik ben weer gaan vragen of ze eens kwamen kijken; weer gepraat: Mevrouw, wij komen kij ken. Dat was voor Pasen. Ze moeten nóg komen. Ik wil maar zeggen: beloven en niet nakomen, zo zijn de »'ote zaken. Geid binnen en dan goede dag ermee. Mevr. VAN POELGEEST Borneostraat 27-1 Amsterdam In september afgesproken om In maart de keuken le schilderen. Komt niet. Weer afspraak gemaakt voor 16 april. De gehele keuken leeg gehaaid. Komt weer niemand. Antwoord van de schilder; Geen tijd. Na lang wachten 3 man te gelijk plotseling voor de deur. Haalden als gekken myn keuken leeg. Juspan en broodtrommel wor den op straat en in de tuin gezet. Een restje eten, dat ook in een van de kasten stond, hadden ze er ook maar bij gezet. Even later zaten de vo geltjes er lustig in te pikken. De eieren die ze op de trap neergezet hadden, kwamen me als struif tegemoet. Maandag en dinsdagochtend zijn de heren er geweest. Verder zijn ze de gehele week weggeble ven, zonder iets te zeggen. Mij in de grootste rommel achterlatend. Met deze schilder nog vee! meer meegemaakt, te veel om te vertellen. Hij zei mij dit voorjaar nog. dat hij ons helemaal niet nodig had; hij had werk genoeg. Mevr. N. KOK-VISKOPER Berlicumstraat 4 Oegstgeest RECEPT voor liet vangen van een stukadoor. (Voor stukadoor kan ook timmerman, loodgieter en dergelijke worden gelezen.) BENODIGDHEDENMinstens een half jaar geduld, een onverwoestbaar goed humeur, een fiets en een aantal snipperdagen. WERKWIJZE: tj opent de onderhandelingen met een persoonlijk bezoek op maandagavond. V hebt kans dat de stukadoor dan thuis is om de TV-film te zienIs deze hoop ijdel. dan vindt u wellicht een huisgenoot bereid, ino boodschap door te geven. Er is nog geen reden tot ivanhope-n, als uw stu kadoor na vier weken niet is verschenen Pas na zes toeken kunt. u aannemen, dat men heelt ver geten uw boodschap door te geven. Ga er nu on verwijld heen. Blijf vooral beleefd. Toon begrip voor de situatie. Een stukadoor heeft immers een druk leven. Geef nogmaals uw boodschap op en spreek steeds vriendelijk lachend) uw vertrou wen uit. dat men de stukadoor zal waarschuwen Herhaal deze procedure met. niet te korte tussen pozen. V moet tot elke wijs vermijden dat men u vervelend gaat vinden. Uiteindelijk wordt uw doorzettingsvermogen beloond: u krijgt de stukadoor persoonlijk te spreken! Om hem ook inderdaad bij u aan huis te krijgen moet u de omvang van het té verrich ten karwei enigszins overdrijven. Voor kleinig heden kan hij zijn kostbare uren niet beschik baar stellenPraat in géén geval over geld. Gro vere misstap- kunt u nauwelijks doen. Zo komt er een dag dat hij. waarschijnlijk ow van het gezeur af te zijn. bij u thuis verschijnt om de situatie op te nemen. Hij dient zich aan op een uur waarop u hem het minst venvacht. Zorg dus dat er altijd iemand thuis is, als de onder handelingen in dit stadium verkeren. Neem eet) snipperdag als uw vrouw naar de zelfwasseri' moet. De stukadoor bekijkt misprijzend het kar wei. Hij mompelt iets onverstaanbaars eji is en kele ogenblikken later iveer verdwenen, zondei dat u iets hebt kunnen ondernemen om hem gunstig te stemmen. V verliest alle moedtot er opeens, vijf a zes weken later, een halve oliedrum met zand voor uw deur wordt neergezet, een schop met ijzeren steel, een jute zak met geheim zinnige bulten en nog een papieren zakje. Nu volgen de gebeurtenissen elkaar snel op Binnen een week is de stukadoor er, onverwacht, er,i hij heeft in een paar uur het werk pedant) waar u sinds onheugelijke tijden mee in uw maar: zat. Vertel de vo'aende dag uw collega's vol trol dnt u een s'"'----foor hebt gevangen Maar zen liever geen oord over d" rekening R, VAN 'DER WOUD Noordvlietstraat 41 Leeuwarden (Van een onzer verslaggevers) Zuid-Holland heeft zijn best gedaan in de ledenwerfcampagne van de PvdA: 1005 nieuwe leden zijn gewonnen en daarmede neemt het gewest de tweede plaats in onder alle gewesten in Nederland. Zaterdagmiddag is die prachtige groei van de PvdA aanleiding ge weest om in gebouw De Heuvel te Rotterdam Jules de Corte vrolijke en satirische liedjes te laten zingen en partijvoorzitter J. G. Suurhoff sprak er een rede uit, waarvoor wij naar el ders in dit blad verwijzen. In die bijeenkomst zijn bovendien de vrouwen en mannen, die de beste resultaten voor hun afdelingen heb ben bereikt, gehuldigd.- Niet met een persoonlijk feestgeschenk, maar met een dundoek, dat goede diensten kan doen bij 'nieuwe verkiezigsakties. De gewestelijke voorzitter, mr. H. B. Engelsman, heeft de bijzondere betekenis van een groeiende partij uiteengezet. Het zal er ook op aan komen, de nieuwe leden te laten de len in de politieke meningscvorming. Twaalf vertegenwoordigers (sters) van winnende afdelingen werden naar het podium geroepen en namen het dundoek in ontvangst. De beste resultaten hadden bereikt in die volgorde: Middelbands, Poortugaal, Alblasserdam, Krimpen aan den Us- sel. Capelle aan den Use!. Dor drecht afd. 2. Zwijndrecht, Federatie Gouda, Dordrecht afd. 3, Schiedam en Voorburg. DEN HAAG (ANP) - - In alle stilte heeft vanmorgen op Nieuwe Eyken- dujjnen in De nHaag de crematie plaats gehad van de op 74-jarige leeftijd overleden heer J. W. Henny oud-directeur van 't Leidsch Dagblad gedelegeerd commissaris van de "Uit geversmaatschappij Arnhem (uit geefster van de Arnhemse Courant, Nijmeegs Dagblad en Gelders Dag blad) en erevoorzitter van de NDP. De heer J. W. Henny heeft vooral op organisatorisch gebied het pers wezen in ons land vele diensten be wezen. Middelpunt van het feest, dat een strikt besloten karakter had, was prinses Margriet. Daarom waren ook ongeveer honderd jongeren aan boord van het bij de Holland-Ame- rikalijn in Rotterdam afgemeerde schip uitgenodigd. Het feest werd aangeboden door de Koninklijke Nederlandse Redersver eniging, omdat prinses Margriet op 19 januari meerderjarig is geworden. Tot die dag was ze het petekind van de koopvaardij. Oorspronkelijk hadden de 'peet ouders' de meerderjarigheid van rit prinses op 13 maart aan boord van de Willem Ruys zullen vieren, maai toen moest het feest in verband mei het overlijden van koning Paul van Griekenland worden afgelast. Aan boord van de feestelijk ver lichte Rotterdam werd. behalve de genodigden niemand toegelaten. Prins aernhard en prinses Margriet, arri veerden zaterdagavond als eersten, later kwamen de Koningin en de twee suidere prinsessen aan boord. Om negen uur begon het feest, waar- op ln verschillende salons op muziek rtn?-i orkesten werd gedanst en dat tot na middernacht duurde. (Van een onzer verslaggevers) Tijdens een wilde achtervolging er werd zelfs gebruik van vuurwapens gemaakt, is de politie van Win schoten erin geslaagd vier inbrekers te arresteren die in de laatste maan den Oost-Groningen onveilig hebben gemaakt. De gearresteerden zijn de 31-jarige H. D., de 25-jarige H N.. de 49-jarige H. S. en de 41-jarige G. W., allen uit Winschoten. Hun aanhouding geschiedde nadat twee van hen waren betrapt bij een inbraak in een aankoopeentraie op het WhwchcÉor indiivtriwwvkin (Van een onzer verslaggevers) De achttienjarige Rotterdamse kan toorbediende Maria van Lier kreeg zaterdagmiddag in een schoenwin kel aan het Amelandseplcin in Kotterdam-Zuid een minder vrien delijke behandeling dan zy had verwacht. Op het moment dat zij de winkel verliet, vloog haar een hele serie glasscherven om de oren zodat zij licht gewond naar het Zuiderziekenhuis moest worden ge bracht. De glasscherven waren afkomstig van de winkelruiten, die door de luchtdruk sprongen, toen een ver warmd spuitbusje met schoenverf explodeerde. De schoenmaker had tegen sluitingstijd het busje op de kachel gezet om de inhoud (waar onder brandbare bestanddelen) vloeibaar te maken. Toen Maria van Lier de winkel binnenstapte, tekende zij haar eigen vonnis, want de schoenmaker kon daardoor èen poosje niet op het spuitbusje letten. De schade in de winkel wordt geschat op 1200. (Van een onzer verslaggevers) In het Van Kersen Ziekenhuis in Gouda is in de nacht van saterdag op zondag de 71-jarige II. Kraaijen- brink overleden. De man was dins dagavond. als gevolg van kolendamp vergiftiging bewusteloos naar het zie kenhuis overgebracht. Zya vrouw, A. Kraaijenbrink-De Pater, was toen reeds overleden. Na acht dagen bewusteloos te zyn geweest, is de 28-jarige visser man Jan de Jong uit Sneek zaterdag in het Sint-Jozefziekenhuis te Har- ovlriedenaan kolendampvergiftigmg „Zoals bekend, liep visser De Jong op vrijdag, 17 april, aan boord van de viskotter WON in de hav.., van Westerschelling de vergiftiging op MaTS^PP€r'< d!, ***0 V*„ AULïoH, overleed toen ter plaatse.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1