Juwelenroof uit villa opgelost Het mag weer Het Plan maakte van arbeid een leeg woord Dode dolfijn bij Staren isse m Brand verwoest Beemster hoeve Richard Jokel schrijft over Tsjechoslowakije Er Oerwoud Verspreking Opzoemer Jeilfld- pwïstjes Ware strijder Soepeler invoer Varkens, eieren In een club Uit Denemarken Gevoelig tekort Architect Tauber hoogleraar in Delft Boring bij Middelie HET VRIJE VOLK ZATERDAG 30 MEI 1964 (Van onze land bouwredactmr) Het bedrijfschap voor het Slajjersbedrijf cn de Federatie van Slagerspatroonbonden hebben n van Landbouw gevraagd onmiddellijk de invoerrechten op slachtvee en rundvlees op té schorten of té verlagen. Dit alles omdat de slagers menen dat het rundvlees zo duur Is dat zij het niet meer aan de consumenten kwijt kunnen. De vleesprijzten moeten nu, door grotere invoer, omlaag en de slagers hebben zich daar mee opgeworpen tot de felste strijders voor de belangen van de Nederlandse consument, al thans zo schijnt het. (Van een onzer verslaggevers) De juwelenroof in de villa Horstwijck te Soesterberg ls opgehelderd. De recherche in Soest heeft in samenwerking met de Utrechtse politie don derdagavond de buit (waarde 40.000 tot 60.000 gulden) ach terhaald en de twee daders gearresteerd. Lang gewacht maar niet gezwegen. Want de honderddui zenden hengelsportenthousiasten hebben in die eindeloze weken van gesloten seizoen niet gezivegen. Er is uitvoerig met visvrienden gesproken over nieuwe stekken, nieuwe voertjes nieuwe haken en nieuwe vistechnieken een taal die voor een niet visser nautvelijks te volgen is. Nu ioas het zover. Vannacht om 3.28 uur mochten de geaas de aken te ivater. Kunt u zich voorstellen dat deze visser de wekker vroeg heeft gezet en zeker niet veel later dan half twee zachtjes uit de kussens rijzen (om moeder de vrouw niet te storen). Het legioen is op pad Als u deze krant leest, zijn ze al uren twee gezochte Utrechtenaren. In het j en uren aan het Vissen. beide°daders ?ijn ongehuwd - wer~dMischien hebben ze niets gevangen, maar ...ze zijn tevre- a! gauw ongeveer de helft van de j den, want HET MAG- WEER! ff Stokoude Fanny Hill wordt hier geweerd. In t Engels - bestin 't Nederlands - verkeerd. H Dit is een opvoedkundig slim beleid 8 de talenstudie wordt geanimeerd. c* waart een spook door het oosten van Europa zo zou men moeten be ginnen wanneer mmi de moed had tot een variatie van het Communistisc he Manifest ~- hij heet Apa thie, Onverschilligheid, Lusteloosheid en nergens is hij zicht' aarder dan in T s j echoslowakij e PAGINA S PUROt-Pnrncp duur Slagers kunnen rundvlees niet Wat 1» er met het rundvlees en de prijs daarvan aan de hand? Het rundvlees is duur. bar duur. Daar weet iedere huisvrouw- over mee te praten. En zelfs wanneer men een fors bedrag op de toonbank legt. is de kwatitiet van het rundvlees be slist geen streling voor de smaak- organen. Wanneer er iets duur is, wordt er altijd naar een dader gezocht. Die dader is ook gevonden: Het Produkt- schap voor Vee en Vlees. Dat is de gebeten hond. De maatregelen die dit produktsehap neemt, houden zo wordt gezegd het vlees duur. Daarnaast, zijn er dan nog de hande laren die op allerlei manieren pro beren aan het toch al dure vlees nog #en beetje meer te verdienen. Een aantal organisaties hebben daarom grote druk op minister An- driessen van Economische Zaken uitgeoefend. Hij moest er rn deze tijd van stijgende kosten van levens onderhoud voor zorgen, dat het vlees goedkoper werd. Aan de prak tijken van het Produktsehap voor Vee en Vlees moest een einde wor den gemaakt. De minister van Economische Zaken heeft echter geen recht streekse bemoeiing met dit pro duktsehap, want het ressorteert onder de minister van Landbouw. Om tegenover de verbruikers te tonen, dat hij een ware strijder is voor lage prijzen, heeft de minis ter van Economische Zaken deze vleesprijzenkwestie dus aanhangig gemaakt bij zijn ambtgenoot van Landbouw: de beperkingen van het produktsehap moesten worden opgeheven! De minister van Landbouw heeft daarop het produktsehap gevraagd de regelingen te verzachten. Inge wijden betoogden toen al» dat het geen enkel resultaat zou hebben. Als bijzondere ingewijde zal de minister van Landbouw dat ook we! geweten hebben, maar hij heeft voldaan aan het verzoek van zijn collega van Economische Zaken. En tijdens een speciale vergadering heeft het bestuur van het Produktsehap voor Vee en Vlees, waarin ook de slagers zijn vertegenwoordigd, met algeme ne stemmen besloten de regelingen op het gebied van de invoer soepe ier te maken. In hun telegram aan de minister zeggen de slagers nu. dat de ver zachting van de regering heelmaal geen resultaat heeft gehad en dat daarom nu de invoerrechten ver laagd moeten worden. En dat 's men kan het nu alweer voorspellen ook alweer een regeling die geen enkele invloed zou hebben op de hoogte van Je vleesprijzen wan neer althans de slagers hun zin zou den krijgen. slaehtrundvee liggen in de naar af gelopen jaren. De prijs stortte toen over geheel West-Europa in. De boe ren kregen afbraakprijzen voor hun koeien, die zij op moesten ruimen. De consumenten merkten er toen bijzonder weinig van, maar talloze veestapels zijn toen heel sterk op- gedund. Een boer is ten slotte ook geen to venaar. Een koe doet er evenals vroeger, nog drie jaar over om van nuchter kalf volwassen te worden. De grote uitdunning van de rundvee stapel zal dus nog wel een poosje duren. Te verwsJiten is dat de scherpste kanten er na juli wel af zullen zijn omdat de maanden mei, juni en juli ook onder meer nor male omstandigheden ook hogere prijzen te zien gaven. Na juli zuilen er wel weer wat koeien worden op geruimd. maar goedkoop zal het rundvlees voorlopig nog wel niet worden. De enige troost voor de verbrui kers is dat deprijzen van de var kens langzamerhand af gaan glijden en binnen enkele maanden waar schijnlijk op een dieptepunt zullen komen. Wanneer de slagers bereid zijn die prijsdaling direct door te geven iets wat zij met het rund vlees niet hebben gedaan zullen zij de verbruikers een goede dienst kunnen bewijzen. Een volgende troost is dat de prijzen van de eieren wederom uiterst laag zijn. Rest de positie van de boer. die veel geld kan krijgen voor de weini ge slachtkoeien die hij heeft, als hij er tenminste nog heeft, maar bit ter weinig geld krijgt voor de var kens en de eieren De boeren heb ben dus twee prijzen om over te mopperen. BRUINISSE t'ANPDe heer A. ran GiLt ambtenaar van- de Deltadienst heeft vrijdagmiddag een dode dolfijn, nchtige vis in Bminisse aan tval ge bracht. Het beest is ongeveer twee meter land en weegt plusminus vijftig kilo. Het had een donkere rug en eer: witte buik. De heer Van Giist vond liet dier drijvende in de Greveïingen vlak bij Oude-Tonge op Flakkee. Nog niet vastgesteld is of men hier te maken heeft niet de vreemde vis die zou zijn gesignaleerd bij Stavenisse. Waarschijnlijk is het beest, dat naar de Oostkophaven werd gesleept een bruinvis. Ook vorige week werd een soortgelijk beest dood op stort- steen voor de Grevelingendam bij Bruinisse gevonden. Dit exemplaar had een zwarte rug en was met, 1.5 nieter ook kleiner. De twee vissen sa men zouden mogelijk de gedachte van een langer 'zeemonster' hebben kun nen wekken. Het zijn Jan Anton H. <24) en Gerrit. Willem de V. <25). beiden in woners van Utrecht, Zij hebben vol gens de politie de inbraak in de villa bekend. Bovendien bekenden zij de daders te zijn van een aantal kleine inbraken, die de laatste tijd in Utrecht en omgeving zijn gepleegd. Een deel van de juwelen werd ver stopt in een bed gevonden; de rest werd later teruggevonden in een kluwen touw... Het Bedrijfsschap voor het Sla- gersbedrijf en de Federatie van Sla gerspatroonsbonden, die zich nu op werpen als enorme kampioenen van de consument, vragen namelijk iets wat niet snel uitvoerbaar is. Met onze invoerrechten, die voor levend vee 11,1 percent en voor viees 14.4 percent bedragen, zitten we in één club met België en Luxem burg. Over een verlaging zou dus eerst onderhandeld moeten worden en als er een akkoord wordt bereikt, moet dat nog weer worden goe- gekeurd door de Europese Economi sche Commissie in Brussel. Er zijn echter afspraken in EEG- verband. waardoor die invoerrechten in eerste termijn niet verder ver laagd kunnen worden dan tot res pectievelijk 9 percent voor levend vee en 12 percent voor geslacht vee. Een verlaging van die invoerrech ten zou dus voor de consument een verlaging van de prijs in de winkel betekenen van misschien één of twee centen per pond. Dat is nu ook bepaald geen reden om juichend naar de slagerswinkel te rennen. De hele procedure zou trouwens toch een zinloos geval blijken, want uit Denemarken mag vrij vlees wor den ingevoerd. Als we vlees willen hebben, kunnen we het daar gaan halen. Het wonderlijke is nu dat de vleesimport uit Denemarken snel terugloopt. Reden?. Het vlees r'r.ar is ook duur. Verder is er veel kabaal gemaakt over de zogenaamde 'ruilverhou ding' met 'voorvoeten en achtervoe ten.' dat wil zeggen voorpoten met schouders en achterpoten met heup. Het Produktsehap voor Vee en Vlees had een regeling getroffen dat bjj uitvoer van 'achtervoeten' een bepaalde hoeveelheid 'voor voeten' van mindere kwaliteit in gevoerd mochten worden. Die gin gen dan naar de vleeswarenfabrie- ken. De slagers kunnen die 'voor voeten' nu ook krijgen, maar wil len ze niet omdat de kwaliteit te gering is. Bovendien heeft het Produktsehap sinds december van het vorige jaar de verhouding sussen in- en uitvoer drastisch gewozigd Er mag nu twee en een derde keer zoveel wor den ingevoerd als er wordt uitge voerd. De invoermogelijkbeden zijn sinds december verviervou- <1 igd. omdat de gehele 'ruilrege- ling' gebaseerd was op een over schot aan vlees in Nederland Nu is er echter sprake van een tekort. Dat tekort is de hele oorzaak van de sterk gestegen rundveeprijzen. Niet alleen in Nederland, maar in geheel West-Europa zijn er te wei nig slachtkoe'cn. Argentinië, uitvoer- land bij uitnemendheid, heeft de uit voer van rundvee tijdelijk stopgezet. ttït (Je; vs Tuor*"51, nu mndv.cc- Pftrt- geboden, maar 0Ok al weer van een kwaliteit dat wij er hier maar wei nig belangstelling voor hebben. D» ooraken van dat tekort a*n Het lezen van een kranteknipsel over de zeven jaar geleden bij de no tarisweduwe mevrouw H. C. Labber- ton gepleegde inbraak heeft de beide Utrechtenaren op het idee gebracht i daar ook eens hun 'geluk' te beproe- j ven, Deze inbraak werd destijds binnen i tweemaal vierentwintig uur door de j Soest se recherche opgelost. De juwe len werden teruggevonden. Mevrouw j Labberton was er ook nu van over-1 tuigd. dat de juwelen weer terug zou den komen. Ze noemde de roof, waar bij haar dienstbode werd vastgebon den, een 'inbraak van niets'. Hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer van de Soestse politie, zeer tevreden over de spoedige arrestatie van de inbrekers, vond het nogal amateur- werk. 'We vonden meteen veel spo ren. Vingerafdrukken op het raam kozijn van de slaapkamer, voetafdruk ken en bandensporen van de bij de inbraak gebruikte auto. Donderdag beschikten we reeds over voldoende aanwijzingen om tot aan houding van de vermoedelijke daders over te gaan.' Er volgde intensief overleg met de Utrechtse officier van Justitie en de i politie in de Domstad. Er werd be- sloten een val uit te zetten voor de juwelen in een bed verstopt aange- troffen. IlIHimitlHft!tlUiïilliHi0l!liii!in*lliUHBiBilltltll!!!fIUIIlHlHlöKilUiIlil!lli(il!llttWiiIIIHWBi(nflllilllllHiriHininiIlittlll!KtIll Gevlogen De V. bleek echter gevlogen te zijn. Voor het huis stond een auto. waar van de banden pasten in de bij de villa gevonden sporen. Er bieven drie rechercheurs achter op de kamer. Twee anderen betrokken de wacht in de omgeving van de woning. Omstreeks één uur vannacht, kwam De V, in hei gezelschap -,van een jonge man de straat binnen. Waar schijnlijk bespeurde hij onraad. Hij ging het huis niet binnen, maar stap te in de auto en wilde wegrijden. Twee rechercheurs sprongen voor de auto. 'Mijn adjudant dook op de mo torkap. Ik rukte het portier open.' aldus hoofdinspecteur Scholtmeijer. 'De jonge man bleek Jan Anton H, de compagnon van De V. te zijn. In zijn woning werd de rest van de buit gevonden.' De 300 gulden, die even eens uit de villa waren gestolen, had den de beide mannen niet meer in htm bezit. 'Ze hadden daarvan hun overwinning gevierd.' PTJRMEREND (ANP) Vrijdag heeft een felle brand een boerde rij in De Beemster geheel ver woest. De inboedel en tweehonderd balen stro, alsmede enige landbouw werktuigen gingen daarbij verloren. De bewoners, man. vrouw en vier kinderen Visser vonden onderdak bij buren. De brandweerkorpsen van Beem ster en Oosthuizen stonden voor een hopeloze taak, want eer ze bij de brand waren, sloegen de vlammen al door het rieten dak. De oorzaak van de brand is onbekend. Boerderij en inboedel waren tegen brandscha de verzekerd. fVan een onzer verslaggevers) De 37-jarige Alkmaarse architect ir. P. H. Tauber is benoemd tot hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Delft om daar met, ingang van 1 september a.s. op te treden als docent in de architectuur. Prof. Tauber heeft de onlangs ge opende nieuwe ambassade in Was hington ontworpen, en vele andere rijksgebouwen. ROTTERDAM. ANP) De N.V. Ne derlandse Aardolie Maatschappij is bij het noordhoilandse Middelie. ten noorden van Edam, begonnen met een exploratieboring. Deze boring, is het resultaat van het systematisch seismisch opspo ringsonderzoek door de NAM van de ondergrond in Noord-Holland. De regering deed zich er stalinis- tischer voor dan de regeringen van de andere communistische lan den. Na de dood van Stalin bleef zij de kat nog veel langer uit de boom kijken dan de ande;"Oge- ringen in het oosten. Zij beweert thans grondiger te hebben gede- staliniseerd dan de anderen, zij het dan ook veel later, waarschijn lijk om er helemaal zeker van te zijn dat zij geen gevaarlijke poli tieke blunder beging toen zij er toch toe overging. Zij had de pech. het grootste en duurste aller Stalin-monumenten klaar te heb ben nadat Chroesjtsjow Stalin af zwoer. Het momument bleef nog lans staan. Waarom? Om nou eens de kat uit de boom te kijken toen het niet duizend percent zeker was dat de overwinnaar Chroesjtsjow overwinnaar zou blijven? Om het gezicht niet te verliezen? Om bei de redenen? Tegenwoordig is men er trots on dat Poolse schrijvers, journa listen en beeldende kunstenaars naar Praag komen, er rondkijken en zeggen: 'Jullie hadden in 1956 geen revolutie, jullie naren d,e stalinisten en toch zijn jullie te genwoordig vrijer dan wij hoe is dat mogelijk?' Neen, er was geen revolutie want het Ts.jecho- slowaakse volk bleef óók de kat uit de boom kijken, de 'liberale bacil '56' kon er geen massale infectie veroorzaken zoals in Hon garije en Polen waar men maat regelen tegen deze 'besmettelij ke ziekte' nam. Pfn SOO low kb*1 cppGoud epn soort arbeidersparadijs te maken Niemand mag worden ontslagen, onverschillig of hij zijn werk goed doet, slecht of letterlijk niets uitvoert. Een oude en uiter mate betrouwbare vriend, afde lingschef in een groot staatsbe drijf. vertelde mij dat hij b.v. niet kan zeggen: ik wil dat dit en dit in mijn afdeling zo en zo wordt gedaan. Hij moet eerst een ver gadering beleggen, het personeel van de* afdeling vertrouwd ma ken met zijn ideeën, zijn plannen toelichten, en discussiëren. Ten slotte komt er waarschijnlijk niets of weinig van terecht. Men vertelde de arbeiders in de bedrijven vergeefs dat de bedrij ven hun eigendom zijn. dat zij er dus zelf het grootste belang bij hebben zo goed en zo intensief mogelijk te werken. Zij bleven OpNiEUW LEREN yroi erbij dat de bedrijven van 'de staat' zijn en dat hei ze niets kan schelen. Zij verwaarlozen de'hun toegewezen huizen waarin ze haast voor niets wonen, omdat deze 'van de gemeente' zijn. Hun eigen, zelfgebouwde en zelfbe- taalde weekendhuisjes verkeren echter in onberispelijke staat. Het nationale plan werd veel al opgesteld door volslagen the oretici. In 1962 ontdekte men b.v. d.it de produktie van meube len door Het Plan was geregeld volgens het gewicht Tan de men- belrn. Zodoende produceerde men grote zware meubelen die niet geschikt iüt foor moderne klei nere kamers, maar: men vervul de Het Plan. Ook de metaalin dustrie ontdekte haar voorkeur voor zware stukken, om aan de veilige kant te biijven. Het per centage uitschot bleef groeien. Arbeiders en directie van bedrij ven weten haast nooit wie hun klanten zijn. Zij hebben zelfs geen invloed op de prijzen van hun produkten, want zij stellen noch de inkoop- noch de verkoopprij zen vast. Individuele bedrijven kweken geen kapitaalsreserve, zij leven en werken in het lucht ledige. Welke arbeider, welke di recteur kan onder deze omstan digheden nog enige ambities heb ben, enig persoonlijk interesse? cpegenwoordig beseft men hoe J- verkeerd al dit is. Bedrijven zullen weer onderling contact mogen hebben en zelfs onderling handel kunnen drijven. Er zullen prestatiepremies aan goede ar beiders of bedrijven worden be taald en boetes worden opgelegd voor slecht werk. 'De bank', d.w.z. de staatsbank die de reke ningen van alle bedrijven bij houdt. za! zelfs het recht, krij gen de loonsom van het bedrijf te bekorten wanneer uit de ba lans een wanverhouding tussen de kosten en de waarde van de verkoopbare goederen blijkt te bestaan. 'Willen jullie dus op de lonen bezuinigen? Als een soort straf? Dit zou geen westerse kapi talist durven, de bonden zouden het trouwens nooit toelaten. Daar komt bij jullie nooit wat van te recht.' 'Misschien niet dan zal men we! op de investeringen moeten bezuinigen.De man die deze onzin vertelde, noemde zich eco noom en economisch journalist. Het woord 'praee', arbeid, is onder deze omstandigheden een leeg woord zonder inhoud gewor den. Arbeid en produktie waren a.h.w. de twee gouden kalveren van het communistische regime geworden waar regering, partij en vakverbond onvermoeibaar om heen dansten. Tegenwoordig weet elk kind dat het om de kwali teit van het produkt gaat, niet om de hoeveelheid slecht verricht werk. Ja, men groet elkaar nog steeds met de woorden 'Cest pra ee', Hulde aan de Arbeid, maar ■Fianbute in ren o.'.rt'f, cbriek. Dagelijks wordt bityeiiouden in nor- verre de verschillende machines (en dus mensen) de richtlijnen van het Plan hebben vervuld. wie gelooft er nog aan? Ik kon de uitreiking van on derscheidingen door president Novotny (president én partijse cretaris) en de leden van de re gering bijwonen. Bij deze ceremo nie waren al de drie zuilen van de staat vertegenwoordigd, de partij, de regering en het vak verbond. De onderscheidingen, genoemd "Orde van de Republiek en 'Orde van de Arbeid' wer den uitgereikt aan 'de besten' d.w.z. de beste arbeiders en col lectieven van bedrijven van het jaar. Een zanger en een acteur kregen de titel van 'Nation .3e kunstenaar', geleerden, technici, schrijvers, musici kregen Gott- wald-pri.jzen. Het geheel leek enigszins op de verdeling van prijzen op school. Binnen de bedrijven of colleec- tleven kunnen groepen een 'so cialistische brigade' vormen. Ik hoop cfat zij over het algemeen evêh ét[h.ii?ht als de brigade di» op de verdieping van het hotel in Praas werkt, waar ik logeer de. Zij bestond, voor zover mij bekend, uit drie robuuste, niet meer zo jonge kamermeisjes. De koks en de obers vormen m.i. geen socialistische brigade. Zij hadden ni. voortdurend herrie met elkaar, in het bijzyn van gasten en er kan slechts weinig tijd over gebleven zijn voor opbouwend werk. Men moet toegeven dat de re gering en de partij op het ogen blik pogingen doen de misstanden af te schaffen die zij kweekten. Zij hebben de mensen elk per soonlijk initiatief ontnomen, totdat dezen hei gevoel kregen volkomen onbelangrijke radertjes in het gro te mechanisme te zijn. Zij hebben de mensen veiligheid willen bie den maar ze onverschillig ge maakt. Zij hebben in het laatste jaar de teugels wat gevierd en wachten nu vergeefs op het initia tief van onder af. Maar zijn men sen nu wel zo kneedbaar als deeg of klei? Kan men verwachten dat zij plotseling weer veranderen, nadat nten hen jarenlang hard heeft gebakken in de hete ovens van het stalinisme en Het Plan? persoonlijk heeft de ondergetekende, alhoewel hovenier, geen aanmer kelijk belang bij het boerenprivilege. Eerlijk gezegd, wist hij trouwens tot voor kort niet. wat men in de belas tingdienst verstaat onder een aan merkelijk belang, noch ook wat het boerenprivilege precies inhield. Maar dat is hij nu bezig te leren. U hebt in dit blad al kunnen lezen, dat de Tweede Kamer is begonnen met de herziening van enkele belas tingwetten. Er is al over een oerwoud gesproken. De uitdrukking is van de christelijk-historische heer Scholten. Als hij spreekt en men sluit de ogen, is het precies of oud-minister Hofstra aan het woord is. Hij heeft een duide lijke. klankrijke stem en spreekt som mige klinkers ietwat nasaal uit.. Zou het mogelijk zijn. dat financiële des kundigen op den duur een gelijk .stemgeluid krijgen0 Zo ja. dan zijn er tweesoorten: hetHofstra-Scholten- geiuid en het Lucas-Kieft-geluid, want de laatste deskundigen, onderschei denlijk van de KVP en de ARP, heb ben beiden iets hoogs en zangerigs in hun stem. Er zijn nog veel meer moeilijk» begrippen die wij ons in de loop van de volgende weken eigen moeten mak ken. De regeling van de gefaciliceerde herkapitalisatie is belangrijk ver zacht. En ten aanzien van de vrij willige afrekening van de nieuwe on belaste reserve (NOR' za! zowel voor persoonlijke ondernemers als voor lichamen (n.v.'s e.d.) een bijzonder tarief van 15 percent gelden. Er i» ook iets aan de hand met de fusie- agio-bonus en de stockdividenden om van de fiscale claims maar te zwijgen. Ik heb hierboven een en ander over geschreven uit een populaire toelich ting op de beiastingontwerpen voor mensen die in de stof niet zo goed thuis zijn. de echte stukken zijn na tuurlijk zo eenvoudig niet. Er is één man. die dit allemaal overheerlijk vindt. Dat is mr. dr, W. H. van den Berge. Die groeit er in ais spek in zwoerd om met Eric van der Steen te spreken. Maar hij is er dan ook al zestien jaar mee bezig ën wie weet. wat een .eenvoudig hovenier na zes tien jaar studie zou kunnen weten. T^en ogenblik maakte dr. "Van den Berge een eigenaardige vergis sing. De belastingherziening heeft als begeleidingsverschijnsel een vrij aan zienlijke belastingverlaging, die voor namelijk aan de hogere-inkomentrek- kers en het bedrijfsleven ten goed» komt. Maar dat is toevallig, zeggen de voorstellers. Dr. van den Berge zei op een ge geven ogenblik: '...de datum van ingang van deze verlaging.eh her ziening Deze soort versprekingen hebben de naam van de grote psychiater Freud gekregen. Die wist er meer van. Hoe wel wij ons tot de grootste oppositie partij rekenen, hebben wij voor ver scheidene bewindslieden een zwak. Zo bij voorbeeld voor de minister van Economische Zaken, de hooggeleerde doch nog zeer jonge Andriessen.Hij weet heel veel, hoewel hij het soms anders weet dan 's hoveniers partijge noten. maar dat mag. Daarbij heeft hij de neiging er vaak maar wat uit te flappen, een hebbelijkheid die wij toejuichen zoiang hij bnze vrienden niet op de korrel neemt. Deze week kwam hij tot een opmerkelijke uit spraak. In Zweden heeft een van de hoofdambtenaren van zijn departe ment gezegd, dat de loonexplosie in Nederland de economie niet zal scha den. Dit heeft natuurlijk de heer Roemers, kamerlid, maar ook voor zitter van het NVV. verheugd. De minister zelf moet echter ambtshalve min of meer bezorgd zijn. En hij verklaarde de uitlating, van de hoofdambtenaar als volgt: 'Kijk eens. de ambtenaar is de minister niet. De Zweden steken nogal wat geld In Nederland en hij heeft na tuurlijk de Zweden genist willen stel len. Zo gaat dat nu eenmaal. Ander» mensen hij bedoelde waarschijnlijk ministers) zijn wel eens wat over- bezorgd en daartegen heeft de amb tenaar een tegenwicht geleverd. Bo vendien moet je niet altijd geloven wat er in de kranten staat.' Dit laatste is een oud grapje. Ais iemand zijn mond voorbijpraat, krijgt de krant de schuld. En hoe vaak wor den onvoorzichtig en/of stuntetig» redenaars niet door welwillende jour nalisten tot verstandige, vlotte "pra ters opgebouwd. Wat zou bij voorbeeld de heer Tialle Jager voor zijn partijgenoten niet een afgrijselijke figuur hebben geslagen, als De Waarheid eens pre cies vertelde, hoe de heer Jager mo ties indient, intrekt, vernieuwt, en zich geheel in de moeilijkheden ver strikt. zodat de veel lepere heer Mar. eus Bakker eraan te pas moet komen om nog wat te redden. eermaien hebben wij de gelegen heid gehad u mee te delen, dat talrijke kamerleden die niet in de vergaderzaal, zijn. zich wél in het kamergebouw ophouden. Dikwijls ko men er mensen om hen te spreken, of zij moeten aan de telefoon ge roepen worden. Waar zijn zij dan? Het gebouw is een uitgebreide doolhof. Dank zij de moderne techniek kan men hen nu snel opsporen. Zij krij gen een klein ontvangertje in hun zak mee en als men hen nodig heeft, begint er tn hun zak iets te zoemen. Zij weten dan dat hun aanwezigheid elders wordt verlangd Niemand kan nu meer telefoongesprekken of lastige bezoekers ontlopen. Niemand kan zich rustle ergens verbergen. Als de pHcht in zijn zak zoemt, heeft hij maar te komen. Als mijn werkgever zulke dingen gaat invoeren, koop ik een pak met geiuiddiehte zakken. mm Advertentie I.M.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1