Bredase officier in vergiftigingszaak Advies aanvrage NIEUW Vergiftiging voor rechter W eg W oer den- V inkeveen ontsluit geïsoleerd gebied Reeuwijk kri jgt er twee plassen bij Elektrisch naar Parijs Twee meisjes lopen onder auto: dood VERLOREN SALARIS IS TERUG Bejaarde vindt dood in gracht Japans bod op walvisvaarder WillemBarendsz Uw Kunstgebit 30 zó lekker NU met nóg zó gezond Kluizenaar in Zeister bos Zee stinkt Niet genoeg HET VRIJE VOLK DiNSDAG 2 JUNI 1964 PAGINA 8 (Van een onzer verslaggevers) 'Ge hebt me vergeven.' Dat waren de laatste woorden die de Tilbnrgse spoorwegarbeider Stan H. (57) op de avond van de elfde oktober tegen zijn vrouw zei. Toen stierf hij. In zijn koffie had parathion gezeten, een dodelijk in sektenbestrijdingsmiddel. Verdacht van moord stond zijn vrouw, mevrouw Octavia M. D. H.-van H., gisteren voor de rechtbank te Breda terecht. officier van Justitie, mr. G. Temmink, eiste acht Jaar gevan genisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. Vier ministers 'Hand-in-faand* I\ iet naar Politie Hij icou zelf Toeval uitgesloten Regelmatig ruzie meer hazeinoten (Van een onaer verslaggevers) DE ZILVERGRIJZE 'He de France* zal als TEE-trein een betonde versoMjxüng worden op de Nederlandse rails. Giste ren heeft deze nieuwe trein voor het eerst het traject Pa rijsAmsterdam gereden. Kosten opgelopen In deze provinciale weg 3, die als autoweg is aangewezen en als voor- rangsweg geldt, zijn enkele bruggen gebouwd. Het totaal van de hoofd verbinding is ongeveer 13 km en van de spruitwegen 640O meter. De totale kosten werden in 1949 geschat op 6 miljoen, maar zyn inmiddels ge stegen tot ruim 14 miljoen. stHppf wam m zit de gehele dag stevig op zijn plaats! mk Huisdokter liet na om de po itie te waarschuwen VERVOLG VAN VOORPAGINA De minister van Financiën, prof. Witteveen. kwam daar onomwonden roor -uit, toen hij gisteravond stelde, dat men het beleid van de regering moet zien tegen de achtergrond van de" groei van ons nationale produkt. Daardoor en door onze deviezenvoor raad zei hij behoeven we niet onmiddellijk in te grijpen nu onze betalingsbalans scheef is gaan han gen. Ons streven is erop gericht in 1965 het evenwicht tussen onze natio nale uitgaven en inkomsten te berei ken. Indien mogelijk, willen we zelfs weer graag een overschotje kweker. Vier ministers hebben de advies aanvrage aan de SER ondertekend, nl. die van Economische Zaken, van Financiën, van Sociale Zaken en van Bouwnijverheid. Twee van hen ver schenen op een persconferentie om de adviesaanvraag toe te lichten. Het mocht geen toeval heten al was het dat dan misschien we! dat die twee de ministers van Financiën, prof. Witteveen, en van Sociale Za ken, dr. Veldkamp waren. Want alge meen gold in de laatste weken, dat zij in het kabinet de zwaarste slag hadden geleverd om voorrang voor belastingverlaging of AOW-verhoging. In een soort 'hand-ln-hand-kame- raden'-stemming presenteerden zij zich aan het verzamelde joumalis- tendom. De schatkist zal per jaar 150 mil joen gulden in de verhoging van de AOW en de AWW bijdragen. Daar- ■mee zal de totale lastenstijging nog niet zijn opgevangen.* Een deel van de kosten zal voorts worden gecompenseerd omdat per 1 Jaininri de premiebetaling voor de Invaliditeitswet zal worden gestaakt 'en wellicht ook de premie voor de werkloosheidsverzekering iets kan worden verlaagd. Rest dan nog, dat de geldende pre mies met 1,9 percent verhoogd zul len moeten worden om de meerdere lasten van de AOW- en AWW-uit- keringen op te vangen. De regering wenst, dat de werknemers en de •werkgevers daar als gebruikelijk ieder de helft van voor hun rekening nemen. Als de belastingverlaging gedeelte- dijk voor 1 januari 1966 kan worden ingevoerd, zullen de laagst bezoldig den daar het eerst het volle profijt :van trekken. Want weliswaar beoogt Ideze belastingverlaging vooral een vermindering van de progessie-fac- tor, maar zij houdt ook een verho ging in ran het belastingvrije deel van het inkomen, de zgn. belasting vrije voet. Bij gedeeltelijke invoering van de belastingverlaging nu zal dan de verhoging van de belastingvrije voet toch meteen ten volle worden gerealiseerd. Mocht de economische toestand on gunstig zijn, dan kan de belasting verlaging eventueel ook tot na 1 janu ari 1966 worden uitgesteld, echter niet langer dan tot uiterlijk 1 januari 1967. De regering geeft in haar advies- jaanvrage voorts in overweging de (schorsing der fiscale investeringsfaci- iliteiten op te heffen ais in 1965 de ii re investeringen te ver zou- 'den teruglopen. Aan het slot van haar adviesaan vrage aan de SER verzoekt de re gering deze raad ook aandacht te schenken aan de wijze waarop de in flatoire druk op de gulden kan wor den verminderd. Achtentwintig jaar waren zij ge trouwd geweest. Volgens de psvchi- ater moet mevrouw H. zich bedreigd gevoeld hebben door haar man, die een lastig mens was, 'een dissonant in het gezin,' aldus de officier. Tegen de politie had zij bekend: 'Ik moest- hem uit de weg ruimen.' Maar later had zij die bekentenis herroepen: "Hij wou zich zelf van kant maken.' Zo stond zy gisteren ontkennend voor de rechtbank: een wat vale vrouw in een donkere mantel. Haar gezicht was asgrauw. Bij stukjes en beetjes werd het drama ontrafeld van de man die in 3962 en 1963 vier maal in het zieken huis was. Steeds waren het de zelfde verschijnselen geweest: duizelig heid, slapte, overmatig transpireren, te nauwe pupillen en vreselijke krampen. Vooral de laatste keer in jnli 1963, had hij verschrikkelijke pijnen gehad. Toen was het op het kantje af ge weest: de laatste sacramenten waren hem reeds toegediend. En steeds waren de dokters tot de zelfde con clusie gekomen: dat moeten vergif tigingsverschijnselen zijn. Ze hebben toen echter de politie niet gewaarschuwd: 'een nalatigheid,' aldus de officier van justitie, 'want doordat de huisdokter niet naar de politie is gegaan, heeft hij de doods klok over H. geluid. Toen immers kon de verdachte verbeten voortgaan met haar vergiftigingspogingen.' Die noodlottige avond van de elfde oktober had hij na de avondboter ham met het hoofd in zijn handen in de huiskamer gezeten. Hij had gehuild. Hij huilde dikwijls. Kort te voren daarentegen had hjj nog bij zonder opgewekt over zijn promotie kansen gesproken in de sigarenwin kel waar try een pakje sigaretten had gekocht. Later, nadat de verpleegster van de GGD uiting had gegeven aan de twijfel aan een natuurlijke dood, wa ren die drie flesjes op de proppen gekomen. Twee waren er uit de beerput gehaaid, in het ene had een j vermageringsmiddel gdseten, in het andere parathion. En in de tuin van de buren waren scherven gevonden van een ander flesje waarin ook pa rathion had gezeten. Had mevrouw H. het in. haar schortzak gehad en.- na de vergifti ging over de schutting gegooid, zo als de officier meende? De verdach te ontkende het met verstikte stem: 'Ik had geen parathion in huis.' President, mr. A. F. Stemfoort: •Hebt u uw soon Harry (17 jaar red.) dan niet uitgezonden om vergif tegen bladkevers te halen?' Verdachte: 'Neen, we hebben nooit bladkevers gehad. President 'U hebt tegen de politie gezegd, dat u een flesje in de w.c. hebt gegooid. Daar heeft de politie j het ook gevonden Verdachte schokschouderde sieehts 'Ten slotte zei zij: 'hij wou zich zelf van kant maken." 'Zij is,* verklaarde de getuige bri- i gadier van politie J. C. Kosten, 'vrij I spontaan met haar bekentenis ge weest.' 'Waarom hebt u dat allemaal ver- 'teld?' vroeg de president aan de nu ontkennende verdachte. 'Omdat de heer Kosten zo astrant was. Hij sloeg met de vuist op tafel,' luidde het antwoord. Hoe 'astrant* de politie te werk; wae gegaan, deed de raadsman van verdachte, mr. B. Drion, uit de doe ken. Toen naast de verdachte ook haar zoon Harry en haar dochter Ma rie (20, red.) waren gearresteerd, werd rij langs hun cellen geleid, om daar haar kinderen te zien zitten en men zei haar: 'Dat is allemaal jouw schuld. Als je bekent, komen zij vrij.' Voorts had de politie op een ge luidsband opgenomen wat haar zoon had gezegd: 'Moeder, zeg het nu maar, dan kunnen wij naar huis.' De band was later twee maal afge draaid voor de verdachte. 'Zij voelde zich door haar man be dreigd,' verklaarde de psychiater, dr. J. Zetman uit Bergen op Zoom, voigens wie de verdachte sterk ver minderd toerekeningsvatbaar was. 'Zij leed aan paranoïde wanen en zou ter beschikking van de rege ring moeten worden gesteld.' Ter zitting bleek ook, dat in 1957 al eens een anonieme aangifte was gedaan tegen de man. van verdach te. Deze zou ratte k-uid hebben ge smeerd op chocolade voor zijn kin deren. Hij had toen tien dagen vast gezeten. De beschuldiging kon ech ter niet worden bewezen, wel, dat de aangifte door zijn vrouw was ge daan De officier achtte het in. zijn re quisitoir uitgesloten, dat H. door een toeval zou zijn vergiftigd. Ook was er z.i. geen sprake van zelfmoord. 'Harry,' aldus de officier, 'had een flesje met vergif gekocht. Aan vankelijk had hij dit ontkend, maar later gaf hij toe. Waarom had hij gezwegen? Omdat zijn moeder hem; had gevraagd het flesje te kopen en omdat hij nattigheid voelde. 'Wy.' ai- dus de officier, 'wilden geen con frontatie tussen de moeder en haar zoon. Daarom dachten wjj: laten we een modem middel van debat Inscha kelen,' vandaar de geluidsband. De officier achtte moord bewezen] en eiste acht jaar met aftrek en on voorwaardelijke terbeschikkingstel-1 ling van de regering. Dit het reclas- seringsrapport bleek, dat het slacht offer een dissonant was in een een stemmig huishouden; een lastig per soon, van wie de verdachte veel heeft moeten verduren. De raadsman, mr. Drion. wees er in zijn pleidooi op, dat de verdach te gunstig bekend staat; zij heeft een blanco strafblad, 'Van de do den niets dan goeds,' aldus mr. Drion, "maar er was regelmatig slaande ruzie met de kindereu; hij was een dronkaard, een sadist en een seksueel ontspoorde. Wat dat betreft zou er eerder re den zijn om aan zelfmoord te den ken, om te ontvluchten uit dit mis lukte leven. Mevrouw H. is een pri ma huisvrouw, die een mateloze el lende heeft doorgemaakt. Zo zij zich aan vergiftiging van de echtgenoot zou hebben schuldig gemaakt, heeft zij dit gedaan ter bescherming van: haar kinderen. Zij is een zieke vrouw, ai dus de verdediger, die voor een veel lagere; straf pleitte, te volgen door een ver-j pleging in een inrichting. Het laatste woord was aan de ver-' dachte: 'Heel mijn leven heb ik niet» dan ellende gehad, 'snikte zij. Uit-, spraak over veertien dagen. Aovtrr-entie l.M. (Van een onzer verslaggevers) Op donderdag 18 juni cn waar schijnlijk ook op vrijdag 19 juni zal voor de rechtbank te Assen terecht staan de 45-jarige vrouw Antje G.-J. uit Veenoord die ervan wordt ver dacht op 2 december van het vorig# jaar haar man. de 46-jarige metse laar Lolke Gommen te hebben ver giftigd. De offici'r van Justitie, mr. C. J. van Oldenbeek, heeft haar moord; subsidiair poging tot moord ten laste gelegd. Er zijn drie getu. gen-deskundsgen en negen getuigen gedagvaard. De rechtbank zal worden gepresideerd door mr. W. H. T. C. baron tho# Schwartzenberg en Hohenlansberg. Als raadsman is de verdachte toe-j gewezen mr. A. J. Drenth uit Sffl- j men. tVan een onzer verslaggevers) De openstelling van de provinciale- weg 3 tussen Woerden en Vinkeveen, die woensdagmiddag om half vier zal geschieden door de commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, betekent de ontsluiting van een moeilijk te bereiken gebied. Reeds vijftien jaar lang is hier. an gewerkt, doch het werktempo moiht niet worden geforceerd wegens de slappe ondergrond. Provinciale wa terstaat heeft dan ook intensief moe ten samenwerken met het laborato rium voor grondmechanica eer deze weg. die naar de vroegere directeur- hoofdingenieur van de provinciale waterstaat ir. F. E. D. Enschede is genoemd, gereed kon komen. De nieuwe weg begint bij de rijks weg langs de Oude Rijn. ongeveer halverwege Harmeien en Woerden in noordelijke richting naar de Zwarte Zilvergrijze TEE-trein op de rails (Van een onzer verslaggevers) De zandwinningen krijgen voor de recreatie in Nederland steeds grotere betekenis. Het Reeuwjjkse plassenge- bied wordt, omdat polders Broek- velden en Vettenbroek aan de win ning van deze nieuwe delfstof ten offer zullen vallen, vergroot met 182 ha. In de drassige streek rond Gouda is voor de realisering van rijks- en pro vinciale wegen en uitbreidingsplan nen een enorme behoefte aan zand ontstaan. De polders Broekvelden en Vettenbroek, die door hun lage lig ging (maaiveld vier meter beneden het waterpeil in de plassen) en hun veenachtige bodemgesteldheid altijd een probleemgebied zijn geweest en voor de agrarische cultuur van wei nig betekenis, zuilen binnen enkele jaren voor de recreatie van groot be lang zijn. Men heeft onder het veen dikke la gen zand aangetroffen. De gemeente Reeuwyk heeft van de provinciale overheid reeds de toestemming ge kregen het zandwinningsproject uit te voeren. De ingelanden van de pol ders hebben het college van B. en W. hun fiat voor het plan gegeven. Zy waren daartoe met de inwoners van de polders na een spoedeisende vergadering van de gemeenteraad za terdagavond op het raadhuis by een- gekomen. Hier bleek dat men een aantal grondspeculanten, die van de plan nen lucht hadden gekregen, voor was. Men is bereid op het aanbod van de gemeente voor de onteige ning itwee gulden per vierkante meter) in te gaan De menselijke aspecten bi) dit alles hebben voor het college zeer zwaar gewogen en men is tot eea voorlopige oplossing van de problemen gekomen, die tot dusver ieders instemming heeft. De bedrijven zullen worden ver plaatst naar de westelijke veengebie den in Zuid-Holland en Utrecht en voor de inwoners van Sluipwijk, die geïsoleerd wonen midden tussen de plassen, zal in de directe omgeving *n woonkern verrijzen. Vooral de jonge ren hebben daar in de watersport recreatie een goede toekomst. Het interieur van de afeowa Naast de niemoe vormgeving is het bijzondere aan deze trein, dat hij. getrokken wordt door een elektrische loc, die zowel geschikt is voor het' Nederlandse als voor het Belgischej en Franse elektrische systeem. De locomotief voor deze drie van elkaar aanmerkelijk wisselende spanningin is een nieuwe Belgische bijdrage aan het verkeer met TEE-treinen in Europa, Tot nu toe waren alle TEE'S diesef- teeinen. Het voordeel van de elektri schs TEE's springt onmiddellijk in het oog. De diesel-TEE is eeii com plete 'unit' van vier wagons. De elek trische TEE kan uit veel meer wagons bestaan. De elektrische trein kan rijden om dat thans het gehele traject Parijs- Amsterdam is geëlektrificeerd. Voor de TEE levert dit tevens het econo- refcum tn. eten op dezelfde plaats. mlscRe voordeel op, dat er geen brandstof meer hoeft te -worden ver stookt. De 'Ba da Franco' kent geen aparte per dag, 's morgens en 's avonds, uit Amsterdam en eveneens twee maal uit Parijs. Hij doet even lang als de vorige TEE over het traject: onge veer vijf uur. Het Nederlandse materieel sal bin nenkort worden gebruikt op de TEE- lijn parijsZurich. Het nieuwe ma- Dijk. Via deze dijk en de in het ver lengde daarvan liggende Hol'mdse- kade naar De Geer, Vanaf r e Geer vervolgens in de richting Wi'nis. gro tendeels over bestaande ".nel-sloten en na de kruising nr ue ringvaart van Groot-Mydrecht onder Wilnis weer aansluitend op de bestaande hoofdweg door Groot-Mydrecht tot aan de Hollandse Dwarsweg provin - cialeweg 19, UithoornVreeland:. Ten behoeve van de aansluiting op het bestaande wegennet werden „spruitwegen" ontworpen naar Ouden- dam. Kockengen, Kamerik en Woer den. Voor het rywielverkeer werd een afzonderlijk gelegen pad ontworpen. Aangezien het ontwerp voor de weg al in 1948 werd gemaakt, moest dit in de loop der jaren worden aangepast aan de steeds veranderende verkeers situatie. Er moest ongeveer 70 hectare grond worden gekocht, doch hier van werd aan bouwland 26 hectare teruggewonnen door sloten dicht le spuiten. ZEIST (ANP) Een jonge kluizenaar heeft veertien dagen doorgebracht in een verlaten kerkgebouw, de Bos- kapel in het Zeister Bos. De jonge man, een 18-jarige scholier uit Rot terdam die was weggelopen uit een internaat in Bloemendaal. kreeg a! die tijd te eten en te drinken van twee meisjes van 17 jaar uit het meisjesinternaat van het christe lijk lyceum in Zeist, Deze bos-ldylie werd donderdag ont dekt door personeelsleden van dit internaat. Zij hoorden muziek in de Boskapei die niets met een kerk dienst te maken had... De jongelui hadden met behulp van een radio en een platenspeler en een vriendje uit Zeist een klein dansfeestje op gezet. Kort na dit demasqué verdween de kluizenaar met zijn beschermvrou wen naar België. Tussenkomst van de Zeister politie en van Interpol brachten hen weer in Nederland. D» meisjes van het Internaat mo gen van het bestuur van het inter naat niet meer terugkomen. Voltooid is de streekontsluiting hiermee nog niet. In ruilverkaveiings- verband wordt nog gewerkt aan de verbetering van meer agrarische we gen in het gebied ten oosten van de nieuwe verbinding, terwijl by de pro vincie nog in voorbereiding zijn een doortrekking van de spruitweg naar Kockengen in de richting van Breu- kelen vanaf Oudendam naar Naar- den. Voorts verdient wellicht nog aan beveling de aanleg van een verbin ding ZegveldKamerik; een en ander zal echter nog wel enige tyd duren. Naar verwacht wordt zullen ook recreatiezoekenden, die een fraai open polderlandschap kun nen waarderen, de nieuwe weg weten te vinden. Voor deze categorie gebruikers kunnen de langs de weg gelegen zand- putten en enkele overhoeken een aan trekkelijk rustpunt vormen. By de landschappelijke verzorging van het geheel zal ook aan dit aspect byzon- dere aandacht worden besteed en zal gebruik worden gemaakt van een in zending van een prijsvraag die door de Bond van Nederlandse Tuinarchi tecten is uitgeschreven. terteel kan men zien als eon logisch gevolg van het succes van de TEE- treinen op de middelgrote afstand. Vooral op bij voorbeeld de li in Brus selParijs kan de TEE met succes concurreren met het vliegtuig. Vooral zakenlieden maken van deze .zeer comfortabele treinen een zeer druk gebruik. •Een nieuwtje bij deze nieuwe TEF, is de kleur en het materiaal. Hij is gebouwd van een aluminiuinlegering en is zilvergrijs gespoten. De wagons zijn. lichter en door de kieur meer weer-, roest- en stofbeatendig. De 'He deFrance' komt geen aparte restauratiewagen. Maaltijden worden de reizigers in hun coupé geserveerd. Niet iedereen beschouwt dit ais een voordeel De spoorwegen zien er ech ter een economisch voordeel in. Men hoeft geen aparte restauratiewagen mee te iaten rijden, die slechts op bepaalde uren wordt benut. Advertentie IJM. Thans is hef niet meer nodig, dot Uw kunstgebit bij het spreken, eten, lachen of niezen losschiet of verschuif». Een weinig Dentofix-poeder op de gebits plaat, en deze ongemakken bestaan voor U niet meer; Dentofix geeft U gei een ongekend gevoel van zekerheid en welbehagen. Aangenaam en hygië nisch in het gebruik. Tevredenheid ge- (Van eew onzer verslaggevers: In Geleen rijn maandagavond de zevenjarige Petroneila Gerritsen en haar vierjarige nichtje S. W. Boor door een auto overreden en gedood. De meisjes staken onverwacht de straat over. Het vierjarige meisje kwam uit een schïppersgezln dat gis teren in de haven Stcin was gearri veerd en een bezoek aan de familie Gerritsen bracht. De heer P. Geugjes uit Purmer- land is maandagmiddag op zfjn mo torfiets tegen een personenauto ge reden. De 25-jarige man is in het zie kenhuis te Purmerend overleden. (Van een onzer verslaggevers: Na een wat traag begin is er oen bruisende stroom aan geld geko men ten bevoehe van de Amster dammer Waitz. die vakantiegeld en maandsalaris door een ongelukkige daad van hun zoontje was kwijt ge raakt. Het verlies bedroeg 1025. Bij mej. A. Vos, een sociale werkster bij het GEB (by dit bedrijf werkt de heer Waitz) was maandag een bedrag van 1236.91 op tafel. Zy had haar gironummer (Gemeente giro V 6258voor de actie beschikbaar gesteld. gorandeerd. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Personeel van het G-EB zo'n 600 gulden, de NV De Arbei derspers stortte honderd gulden, de verzekering van de he?r "Waitz, Blom en Van der Aa, bracht vyf- Svonderd gulden (hoewel dt polis de schade niet dek! en dan wiren er nog talrijke huismoeders, die be dragen stort:en. zy waren Li feite de aanstichters van dit goede De 28-jarige C. Rovers uit Etten is maandagochtend in Langewee met een dnewielige tractor In de sloot gereden ea daarhy op slag ge dood. H De elfjarige H. van t Ende uit Hattemerbroek is maandag middag op de oude Zuiderzeestraat weg onder een auto gelopen en ge dood. De 29-jarige rangeerder H. W. van Raai te uit Heerlen Is maan dag tydens werkzaamheden op het spooremplacement in zyn woonplaats met zijn schouders tussen de buffers van twee wagons geraakt. Hij is in het ziekenhuis tn zyn woonplaats overleden. Op de onlangs In gebruikgenomen verkeersweg in het Europoortgebied op Rozenburg is gistermorgen de 62- jarige grondwerker H. Pijper uit Oostvoome door een auto aangere den en om het leven gekomen. Hij stak onverwacht de weg over toen de personenauto, bestuurd door A. H. K. uit Oostvoorne daar passeerde. De man was op slag dood. In Bredevoort (gemeente Aalten) is maandag de 82-jarige heer J. Stolk uit Winterswijk in de Grote Gracht gevallen en verdronken. Ver moedelijk heeft de bejaarde heer, ter wijl hij bezig was watervogels te voe ren, het evenwicht verloren. InSassenheimis maandag middag het driejarig zoontje van ie familie Rietkerk vlak by huis in een sloot gevallen en verdronken. InLangeweginde Brabant se gemeente Terheiide. heeft de rilks- politie maandagmiddag het stoffelijk overschot gevonden van de 14-jarige P, van Oers. De jongen was zondag verdronken in een langs de rijksweg door zandafgraving gevormde plas. (Van een onzer verslaggevers) Japan wil de Nederlandse walvisvaarder Willem Ba- rendsz (26.830 ton) kopen. Vol gens berichten uit Tokio wil len drie Japanse rederijen een bod op het Nederlandse fa- brieksschip doen van een mil joen dollar, ongeveer drie en een half miljoen gulden dus. Een bijzonder laag bod als men weet dat alleen al de handelswaarde van het schip op vijftien miljoen gul den wordt geschat. Het is de Japan ners niet alleen om de IVfllem Ba rend®! te doen, maar ook om het bjj het schip behorende vangstquotum van zes percent, waarmee dan Japan zijn aandeel in de zuidpoolvangst zou kunnen vergroten. De directie van de Nederlandse Maatschappij voor de "Walvisvaart heeft inmiddels meegedeeld onkundig te zijn van het Japanse bod. Wel wees men dat de Japanners belangstelling hebben voor het vangstquotum van de Willem Barendsz Het quotum be droeg het afgelopen seizoen zes per cent van de voor de international# vangst toegestane tienduizend Walvis- eenheden. dus zeshonderd:. Het bod van ruim drie en een half miljoen gulden vindt de directie van de Nederlandse Maatschappy voor da Walvisvaart in ieder geval niet accep tabel. De handelswaarde van het mo derne schip alleen al is veel en veel groter .en wat de waarde van het quotum is, is moeilyk te zeggen. Dat is een kwestie van onderhandelen. De directie van de Nederlandse maat schappij zegt te zullen afwachten. Het is bekend dat men openstaat voor een bod. In januari zei de di rectie dat de llquldatiewaarde van d# Nederlandse walvisvloot in de eerste plaats wordt bepaald door de vangst mogelijkheden en de prijs van de traan. Ook deelde men toen mee dat men contact had gehad met Japan, maar dat de ïnd lea tie p rijzen van Ja panse rijde niet hoog lagen. Tegen de op liquidatie aandringen de aandeelhouders zei de directie naarstig te zullen speuren naar een andere oplossing dan liquidatie. Een woordvoerder van een der dri# 'Japanse maatschappijen heeft nog j verklaard geen onderhandelingen met d-e eigenaren van de Willem Barendsa te zullen openen vóór de jaarvergade- ring van de intem&tiontde walvis vaartconventie, die deze maand in Noorwegen wondt gehouden. Daar zal het quotum voor toet nieuwe seizoen worden vastgesteld. De Nederlands# belangstelling is gering omdat de Ne derlandse walvisvaarders het afgelo pen seizoen slechts 342 blauwe wal vissen of 57 percent van het quotum hebben gevangen, zegt men in Japan. Een bewering die zeker luist is. Het vorig jaar kocht de Japans» maatschappy Taiyo de Engelse wal visvaarder Southern Harvester voor een kleine vier en een half miljoen gulden. Als de Willem Barendsz aan Japan zou worden verkocht, zullen er dit ?aar nog slechts drie landen in het zuidpoolgebied ter walvisvangst gaan, namelyk Japan, Rusland en Noor wegen. Has bestuur van de Nader-' landse plulmveeteltorganisatie heeft tn verband met de z,i. slechte situatie van de eiermarkt en de komende ver gadering van de EEG-ministerraad in Brussel een telegram gestuurd aan de minister van Landbouw, waarin het zijn ernstige bezorgdheid uit spreekt over de huidige situatie van eiermarkt, 'waardoor vele pluim veehouders worden gedupeerd',j

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1