Kecreatiechaos geen denkbeeldig gevaar NIEUW X lm m 'BelastingschandaaF is nog te vermijden CBR zet rijschoolhouders van Bevan de voet dwars u Prof. Abbink: Crematie is nooit strijdig met r.-k. geloof geweest Gezin uit landhuisje van jonkheer gezet Herman Molendijk trekt ten strijde Overleden na vechtpartij Moeder redt dochtertje (5) E Tokio -reis van Asser-slagers is mislukt bij KLM 30 zó Jekker NU met nóg meer hazelnoten zó gezond Felle kritiek op plannen 'paalwoningen' Snelle hulp van gemeente Driebergen *22* 40 jaar dierenvervoer HET VRIJE VOLK DINSDAG 9 JUNI 1964 PAGINA 3 CVan aen onzer verslaggevers) ""«a J^°nS Ia"d' het dlchtst bevolkte van Europa, behoefte Fr ®en ?roots 0Pgezet nationaal recreatieplan. ttMUflk"E V',ef v00r «n er gewerkt6114661' WÜIekeur1g en no* °P te kleine schaal wordt Optimisme Overrompelend ANWB-oproepd ien st Aanwijzingen Bossen Andere orde CONTESSA IKE 312.- Hmtmf Gepikeerd Demagogie? Herziening In vier maanden 131 verdrinkingen miiifiiiiiTftiimrsiiniuiKiBiiiniïSiniïHiiiniHiiiiiHiimiimmiHiimtiih And-klerikaal Oude gewoonte AaoêT?**f*e i.Af HERMAN MOLENDIJK ...svoed vereist... ezroot Is het gevaar dat d* grond die -we te algemenen nutte zouden kunnen gebruiken, door de werke lijk angstaanjagende activiteit van speculanten wordt versnipperd en verkwanseld. Als dat landelijke recreatieplan er niet binnen enkele jaren is, hebben we het niet meer nodig. Dan rijn we te iaat, want nn al wordt de recratiechaos merkbaar. de heer Herman Molen- '-Jdijk. de voorzitter van de stich ting Recreatie, het recreatiepro bleem. Het is een weinig opwekkend beeld, maar hij kan er een optimis tische verwachting aan toevoegen: Alle politieke groeperingen zien in, dat het een urgente zaak is en een hoogst belangrijke. De kans dat men daarom in de Tweede Kamer tot een interfractioneel overleg over de recreatie komt, zit er in. Alle fractievoorzitters staan er sympathiek tegenover. De KVP als grootste fractie heeft al een brief laten uitgaan, waarin samenwerking wordt voorgesteld. En dit zou dan een eerste resul taat zijn van de gesprekken die de heren Molendijk en J. Swart (di recteur van de Stichting Recreatie) met de verschillende politieke lei ders en de recreatiespecialisten heb ben gehad. Want gelijk actieve ver tegenwoordigers zijn zij de laatste weken op recreatiepad geweest in het gebouw van de Tweede Kamer. De oorzaken van het recreatiege- drang, van die vaak benauwen de zondagse drukte en de volte In vakantietijd, vat de heer Molendijk samen met: de mensen hebben meer geld, meer tijd en meer mobiliteit. "Het is.' zegt hij, "plotseling ge komen. Het is een overrompelen de ontwikkeling en daar moet be stuurlijk op gereageerd worden. We moeten een gedisciplineerde afwikkeling mogelijk maken, een recreatiebeschaving. In het belang van het hele Nederlandse volk moet worden voortomen dat het land- schapsschoon wordt bedorven door de makelaars in recreatiegrond en in g-rond die ze ten onrechte ais zodanig betitelen, door de bouwers die in en langs natuurgebieden zo merhuisjes neerzetten met alleen winst als motief. Dat kan alleen met straffe ruim telijke ordening, met een nationaal plan waarvoor het rapport Recratie- ruimten in Nederland (van de Rijks dienst voor het Nationale Plan) het uitgangspunt moet zijn. De richtlijnen dienen gewestelijk te worden uitgewerkt door de PPD's, de Provinciale Planologische Diens ten die, dat is me in alle provincies de gevaren heel scherp zien.' Yan een onzer versèaggevers) De twee Asser slagers die zondag 31 mei in alle vroegte op hun fietsen stapten met aia einddoel Tokio zijn gisteravond in de Drentse hoofdstad teruggekeerd. De ooraaak van hun vroegtijdige terugkeer is een opgezwollen linker knie van de 24-jarige Kees Boer. die hem belette de Belgische Ardennen u- overwinnen. Volgens afspraak, bdj het begin van de reis gemaakt, is zijn 27-jarige collega Henk Boven- kamp me: hem terug gereder). Henk Hovenkamp is van plan het nog eens maar dan alleen te oroberen. Niet per fiets doch liftend. Wegen» familie omstandigheden wordt de volgen de personen, die in het bollenland verblijven, ver- tocht rich te mel den bij de ANWB- oproepdienst In Den Uaag. teief 070-814381 Oe op roepdienst is da gelijks ook op i zondag, bereikbaar van 8 tot 22 oor F Aanvragen voor het doorgeven van een oproep moeten worden opgegeven op het bovenstaande telefoonnummer ITALIË. Jan Foas en Ger Wech- selen uit Valkenburg, donkergrijze Fiat JV 31-10. Omgeving Gardameer of Meer van Lugano. FRANKRIJK. De heer en mevrouw De Dreu uit Goes, grijze Vauxhall. MK-83-80, op wee van Dieppe via Pa rijs naar Luxemburg. J. J. Grullemans uit Lisse, donker blauwe Fiat 2300 JN 89-55. J. van der Stoep uit Den Haag, gele Ford Consul met wit dak, nummer onbekend, vermoedelijk op camping in St. Tropez. DUITSLAND/OOSTENRIJK. P I van Merkenstein uit Hilversum, zee- J groene DA.F JS 55-98, via Duitsland op weg naar Oostenrijk. j FRANKRIJK SPANJE. G. Haagen j uit Dieren, gele VW de luxe EG i 57-62. op weg van België via Arden- nen en Frankrijk naar Spanje. ENGELAND. H. Linschot-en uit j Utrecht, blauwe Fiat 1300, NX 16-77 in Wales, omgeving Swansea. DUITSLAND. H. Grullemans uil Lisse groengrijze Volkswagen 1200 GP 70-51. SPANJE. J. H. H. Zeguers Uit Maastricht, witte Citroen ED met rood dak GD 13-12. LUXEMBURG.'FR ANK RIJK. De familie Van Leen uit Eindhoven, beige Op"! 1200, MX-54-60, via Luxemburg op we? naar Fonfainebieau. OOSTENRIJK. H. A. M Dixhoorn ui- Utrecht, grijs-blauwe Renault On- d:ne. GX-45-62, van Villach vertrok ken voor reis door Karinthië J K. 7. d. Griend uit Den Haag. grijze Peugeot, kenteken onbekend, in de omgeving van Greifenburg. Alle lof heeft de heer Molendijk voor hetgeen er voor de recreatie wordt gedaan door Staatsbosbeheer; nij waardeert wat ook Rijkswater staat en Cultuur Technische Dienst ;n sommige gemeenten doen. zoals Rotterdam dat een tienjarenplan van in totaal 100 miljoen heeft, maar toch is het noodzakelijk dat de mi- oister via de toekomstige wet op de Ruimtelijke Ordening aanwijzingen reeft aan de provincies en die weer pp hun beurt aan de gemeenten. Aan de gemeenten kan men het vaak niet over laten omdat het bo- ven-gemeentelijke zaken betreft en pok omdat ze de recreatie vaak te smal bekijken en te veel met privé- oelangen rekening houden. Over de elf in westelijk en noor delijk Nederland aan te leggen recreatiebossen, die blijkens het -ap- port Recreatieruimten nodig zijn. bossen zoals het stadsbos van Am- ïterdam ongeveer 1000 ha met wa terpartijen, speelvelden en bossa- ges zegt de voorzitter van de stichting Recreatie: "Zulke bossen moeten er ko men, allereerst in de omgeving van Rotterdam, want die mensen daar hebben geen meter om op te staan. Goed, er zijn enorme be dragen mee gemoeid, want alleen het Amsterdamse heeft al zoiets als 40 miljoen gekost en dat in een zoveel goedkopere tijd, maar voor andere doeleinden heeft men ook wel grote bedragen weten te vinden. Voor Defensie wordt nu ook al meer dan twee miljard (2000 miljoen) uitgegeven. Die bossen .dienen liefst in de on- liKSMWlli middellijke omgeving van de grote bevolkingscentra te worden 'aange legd. Het is wel waar dat we nu een miljoen auto's en anderhalf mil- joen bromfietsen hebben* maar een onderzoek heeft uitgewezen, dat percent van de mensen die er op uittrekken binnen een straal van 30 kilometer om de woonplaats zijn re creatie zoekt. Dat percentage zal nu svei wat lager gesteld kunnen wor den maar hoog is het stellig iteeds. nog mo- mil- L r staat op de rijksbegroting menteei een post van zes oen waaruit het aankopen van na tuurgebieden en landgoederen die voor de recreatie van belang zijn, kan worden gesubsidieerd. Maar met de aankoop van één terrein, zoals dat van kasteel Staverden en het om ringende bos, is soms al meer dan vier miljoen gemoeid. De rijkssub sidie bedraagt 50 percent. Als de mogelijkheden van andere zoals provinciale subsidies worden benut kan er ruwweg voor 20 mil joen worden gekocht, tenminste wan neer er lagere bestuursorganen en instellingen te vinden zijn die ge noeg geld hebben om het resteren de deel te betalen. Vaak is dat niet het geval. Zelf» indien het rijkspercentage wordt verhoogd, komen we er nog niet. We moeten in een heel andere orde van grootte gaan denken. Aan tientallen miljoenen In de eer ste periode en straks aan honder den miljoenen. Dat geld «al gevon den moeten worden. Die tekening van de Rijksdienst waarop groene sterren staan, de aanduiding voor de recreatiebossen, is nu wel heel mooi, maar daar kun nen we het niet bij laten. Daar moet een praktisch vervolg op komen.' Gezien de bereidheid tot samen werken in de Tweede Kamer en de activiteit van dt provincie» is de heer Molendijk niet pessimistisch. Ondanks of misschien juist door het gevaar van een dreigende re- ereatiech&os zal men het niet bij papieren plannen kunnen laten. i Vervolg van voorpagina Maar het zit allemaal uitstekend in elkaar. Het geld wordt gaandeweg minder waard en ƒ30.000 van vroe ger (de huidige grens van de vermo gensbelasting) is niet gelijk aan ƒ40.000 (zoals de regering voorstel de) maar eerder aan 55.000 (zoals de Kamermeerderheid nu heeft vast gesteld). Het is dus allemaal heel rechtvaar dig. want ook vermogensbezitters hebben aanspraak op een rechtvaar dige behandeling. En de verhoging van het tarief voor bijzondere belo ningen moet volgens de rechtvaardig heid verhoogd worden. Want anders komen er ongerechtvaardigde ver schillen tussen de betalers van Icon en de betalers van inkomstenbelas ting. Advertentie ljd. CONTESSA LK 284.- Mtleiii lm* 21/M mm. T« (Yan een onzer verslaggevers) Na een vechtpartij die zondagmor. gen tussen de 18-jarige P. B en di 31-jarige P. de Jong. beiden ui: Breda, plaais had is de laatste ns thuiskomst, in de loop van de och tend overleden. De politie heeft het stoffelijk over schot in beslag genomen. Sectie zal moeten uit maken of de vechtpartij te oorzaak van de dood is geweest. i. van een onzer verslaggevers De Bevan, de bond die zich in Nederland heeft opgeworpen om de belangen van de autorijschoolhouders t« behartigen, heeft in Enschede gis teren plotseling een ander vergader lokaal moeten zoeken. De bond had voor maandagavond een vergadering uitgeschreven in ca fé-restaurant A. B.. dat tevens op- roepcentrum is van het Centraal bu reau voor afgifte van rijvaardigheids bewijzen in Den Haag voor examen kandidaten voor het rijroewijs. Het CBR liet de eigenaar van het restaurant, de heer Wissink, weten, dat het het erg vervelend zou vin den als deze vergadering in zijn lo kaliteiten zou worden gehouden. Het CBR meende, dat dit een rustige examensfeer niet ten goede wou ko men. De heer Wissink trok uit een en ander de conclusie, dat Ijet voor hem wellicht beter zou zijn geen zaal aan de Bevan te verhuren. De vergade ring wenl nu In hotel Avion gebon den. Van de zijde van de Bevan werd ons meegedeeld, dat het CBR gepi keerd is "over onze aanvallen op het Centraal Bureau.' De bond vindt het argument van het CBR: 'niet goed voor een rustige examenefeer' zeer zwak, omdat de vergadering gehou den zou worden in de avonduren en dus op een tijdstip, dat geen examens meer worden afgenomen. Het CBR van zijn kant deelde ons mee. dat er in de avonduren rondom A. B. nog wel gelest wordt en zij vreesde, dat de onrust, die er onder de kandidaten heerst door recente publikaties van de Bevan. door de vergadering nog verhoogd zou wor den, De Bevan-vertegenwoordiger Schildmeyer uit Zandvoort noemde de houding van het CBR "broodrool en chantage." Vermoedelijk doordat de 5-jarige Sonja Stouthamer, De Sitterlaan 5 te Utrecht, schrok van een voorbij rijdende auto, fietste zij pardoes het water van de Weerdsingel in. Het meisje reed naast haar moe der. Deze bedacht zich geen ogenblik en sprong haar dochtertje na. Om standers haalden door handrijking moeder en dochter op het droge. De politie viste het fietsje uit het water en per surceiïlance-auto werd het tweetal naar huis gebracht. Het sluit als een bus. Rechtvaar dig dus. dat de overwerkende tramconducteur een stukje van de vermogensbelasting betaalt. Is deze redenering een voorbeeld van demagogie? Ach, een beetje wel, maar in feite komt het er dan toch maar op neer, dat de gewone loon arbeiders méér en oe vermogensue- zitters minder gaan betalen. Dat juist onder dit kabinet mensen met twee, drie en vier kinderen het- zwaarst getroffen worden 'en de loonbelastingbetalers met meer dart 9000 jaarinkomen zelfs tot 7 kin deren (oe' is nog een pikante bij zonderheid. De wetsontwerpen die thans aan de orde zijn en waarvan de helft nu ongeveer is afgewerkt, waren oor spronkelijk bedoeld als een techni sche herziening van het belasting recht. Het bezettingsrecht moest ver vangen worden door Nederlandse wetten en er waren in de loop der jaren oneffenheden aan het licht ge komen, die bij deze algemene herzie ning konden worden rechtgestreken. Maar wat bedoeld was ais 'n tech nische herziening, is uitgegroeid tot 'eer. beperkte structurele herzie ning' om met staatssecretaris Van den Berge te spreken. En deze be perkte structurele herziening blijkt nu juist het gunstigst te werken voor hen die reeds met enige aardse goe deren zijn gezegend. Is dat een schandaal? Laten wij het zo nóg niet noemen. Er is nog een mogelijkheid, dat de herziening tijdens de behandeling wordt herzien. Er is nog een kan» dat de baten van deze her- iening ook aan de overgrote massa van de lager betaalden toevallen. De Romeinen, die veel verstand van recht hadden, kenden een spreuk die luidde: Het hoogste recht kan ook het grootste onrecht zijn. De regering en de Kamer hebben het nog in de hand het grootste on recht, het schandaal, ie vermiiden. (Van een onzer verslaggevers) De voorzitter van de Stichting Re creatie. H. Molendijk, heeft gisteren een telegram gestuurd aan de mi- njster van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid. waarin hij verzoekt om geen uitvoering te geven aan do plannen om 'paalwoningen' te bou wen aan de oevers van meren en de _IJselmeerkusi. Plannen niertoe ®)n ontworpen door de architect C. Jacobs uit Cuyck en. de aannemer M. Staffers uit Apel doorn. De beer Molendijk noemt het plan 'uit oogpunt van waterlandschapbe- schermlog. recreatie en volkshuis vesting een heilloos voornemen.' net paaiwonmgertpjan is geoa- seerd op de Schêveningse pier. De bungalows worden boven het water aan een pier gebouwd, zodat geen re kening behoeft te worden gehouden met de aankoop van grond. Beide heren, aldus de heer Molendijk, heb ben geen weet van wettelijke voor schriften en verordeningen, want wie een huis wil bouwen heeft rekening te houden met het uitbreidingsplan en heeft een bouwvergunning nodig. In Friesland, Overijsel, Zuid-Holland en "Utrecht is de aanleg van havens, a-anleggelegenheden, beschoeiingen verboden. In Zuid-Holland mag men volgens de heer Molendijk zelfs geen vlot bouwen of palen slaan. Hoewel de heer Molendijk het pian reeds op deze gronden geen kans van slagen geeft, heeft hij als voorzitter van de stichting recreatie toch gemeend alarm te moeten slaan om te tonen 'hoe listig mensen kunnen zijn om heilloze projecten te lanceren.' Deze rij zéér oude, zéér Engelse auto's stond gisteren geparkeerd bi) Madurodam. Het loagenpark zestien vooroorlogse Rolls Roy ces) behoort toe aan een Britse club van oude auto-liefhebbers, die met deze opzien barende vehikels een tocht door Euro- va maken. (Van een onzer verslaggevers) Volgens een overzicht in 'De Bri gade', het maandblad van de Konink lijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen zijn in Nederland gedurende de eerste vier maanden van dit jaar in totaal 131 mensen verdronken: 52 jongens. 15 meisjes, 51 mannen en 8 vrouwen. Vijf man nen verdronken in hun auto's. In de eerste vier maanden van dit jaar raakten 344 auto's te water, waarvan 26 onbemand. (Van een onzer verslaggevers) „De lijkverbranding is door de Rooms-Katholieke Kerk nooit als ab soluut slecht of strijdig met het ge loof beschouwd, en zij is door haar altijd in bijzondere gevallen toelaat baar geacht. De kerk heeft in de 19e eeuw alleen het wettelijk verbod op dit punt uitgevaardigd, omdat toen van bepaalde zijde lijkverbranding mede werd gepropageerd als teken van ongeloof in een leven hierna maals. Nu de lijkverbranding dit ka rakter heeft verloren, komt de kerk tot opheffing van het verbod." Dit zei ons prof. G. Abbink, docent in de kerkgeschiedenis aan het se minarie van het aartsbisdom Utrecht te Rijssenburg. die wij naar zijn mening vroegen over de intrekking door paus Paul us VI van de kerkelij ke wet tegen lijkverbranding, die za terdag bekend werd. Prof. Abbink was van oordeel, dat het hier gaat over een aanpassing van de kerke lijke wetgeving aan de gewijzigde omstandigheden. ..Het begraven van doden," al dus prof. Abbink, „berust op een traditie die even oud is als de kerk zelf. en die teruggaat op joodse gebruiken. Overeenkomstig 'Wat ê*n Hnrtot hm!' (Van een onzer verslaggevers) Dank zij snelle hulp van de ge meente heeft het gezin Van Schup- pen uit Driebergen man. vrouw en vijf kinderen dat maandag uitzijn woning werd gezet, nog vandaag onderdak gekregen. De heer J, van Schuppen bewoon de al 35 jaar een huisje op het land goed Bornia, eigendom van jhr. J. M. de Beaufort. Deze jonkheer wilde het huisje, dat. door de heer Van Schup pen was opgeknapt, hebben voor zim personeel en vorderde het. „Ondanks het feit." zei ons de heer Van Schup pen. „dat cr op dit landgoed nog twee huisjes staan." Het werd een kort geding dat door de heer Van Schuppen werd verloren en waartegen hij in beroep ging. Dit beroep dient pas in september. De gemeente trachtte eerst te bemidde len en heeft geprobeerd jhr. de Beau fort te bewegen het gezin Van lüiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiüiiiiwiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!. Schuppen voorlopig in de woning te laten. Zonder succes overigens, daar na trachtte de gemeente met machti ging van de minister het huis te vor deren, maar men kon dit op zo korte termijn niet voor elkaar krijgen. Maandagmiddag stond het gezin op straat De inboedel werd zolang in een park neergezet, waar in de afgelopen nacht het echtpaar onder een dekzeil heeft geslapen, terwn! de kinderen elders werden ondergebracht Vanochtend echter kwam de ge meente met. het heuglijke bericht dat men voor het gezin een etage van een oude villa had weten vrij -e .'tin ken. Het is een tijdelijk wi-v:, zo zei men ons, met zo erg conti «nabel, maar altijd beter «hui ia. «At buiten lucht. het joodse gebruik werd ook Chris tus begraven. In de bijbel is ech ter nergens een plaats aan te wij zen. waarop men zich zou kunnen beroepen om de lijkverbranding, strijdig te verklaren met Gods wet. Prof. Abbink zag het decreet van het Heilig Officie van 19 mei 1886, waarin op straffe van weigering van kerkelijk begrafenisceremonieel werd verboden te bepalen, dat zijn lichaam zou worden verbrand, tegen de achtergrond van de propaganda, die in Italië toen met name door sterk anti-klerikale vrij-metselaars- loges voor de lijkverbanchng werd gemaakt. Die propaganda is in andere lan den overgenomen door organisaties, waarin vrijdenkers een grote rol speelden. Crematie was inderdaad in die dagen voor velen zoiets als een symbool van ongeloof in de we deropstanding van de doden op de jongste dag. Daartegenover is men toen van kerkelijke zijde sterk de nadruk gaan leggen op de strijdigheid van de lijkverbranding met de natuur lijke piëteit welke de christen ver schuldigd zou zijn aan de lichamen der afgestorvenen. Zo werd het ver branden van het stoffelijk overschot door het Heilig Officie in een de creet van 1926 aangeduid als een „barbaarse handelwijze," die even als geboortebeperking en euthanasie werden geschouwd als niet verenig baar met de menselijke natuur. „Het is de eerbied voor het ge heim van het menselijk leven." zo leest men in gezaghebbende com mentaren van die tijd. „in welks natuurlijke wettelijkheid de mens niet mag ingrijpen, die ook door werkt in de eerbied voor liet men selijk lichaam na de dood. Het is een ingreep in een gebeuren, waar in wij niets meer te zeggen hebben, een eerbiedloze schennis van het lichaam, dat reeds in een andere wereld is ingegaan." Voor dit soort redeneringen, zo zei prof. Abbink, zijn wij vandaag wat huiverig geworden. Zij werden wat al te gemakkelijk opgesteld, om een theoretische grondslag te geven aan een kerkelijk verbod, dat in feite alleen was voortgekomen uit praktische herderlijke overwegingen. Wij zijn veel voorzichtiger geworden met het hanteren van de natuurwet bij het vaststellen van de regels voor het menselijk handelen." Prof. Abbink zei niet te weten welke motieven de Paus hadden be wogen tot het intrekken van de ker kelijke wetten tegen de lijkverbran ding over te gaan. Hij achtte het echter zeer wei mogeliife. dat de aandrang hiertoe van ele bisschop pen over de hele wereld was uitge gaan, misschien speciaal uit de lan- den. waar de kerk haar boodschap brengt aan mensen die leven in een cultuur, waarin lijkverbranding een oude en vaste gewoonte is, In Nederland, aldus prof. Abbink kwam het reeds voor, dat de kerke lijke begrafenis niet werd geweigerd xn gevallen, waarin crematie piaats- vond. Prof. Abbink verwachtte niet, dat na de intrekking van het verbod op crematie door Rome nu ineens veel katholieken zich zouden laten cre meren. Daarvoor achtte hij de chris telijke traditie, die hij als zeer eer biedwaardig beschouwt, nog te sterk. De kerk. zo besloot hij, blijft de voorkeur geven aan begraven.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1