a house Bron moet terug betalen Aardstralenkastje verjaagt nat niet Politieman schiet op vluchtende jongen Lopik stoort TV België Groeiende spanning bij reis vereniging: commercieel directeur wel met ontslag Jammer,dat in Nederland het woord "mondain" een wat frivole bijklank heeft. Daarom haasten wij ons te verklaren, dat dit mondaine pak zéér korrekt, zéér zakelijk is. Uiter aard -want het draagt de signatuur: Volgende week antwoord op vragen over REM-eiland Fietser onder vrachtwagen jSBï1 "VK2JE VOLK WOENSDAG 10 JUNI 1964 PAGINA 3 "8BÉÉÜ msmm «it Haren uit hoofd saiwSiw»aia Handen in t haar De heer J. Haitsma kocht in april 1962 een kastje van de Edenaar. Maar zijn huis in Leeuwarden bleef even voch tig als voorheen, klaagde hij en mevrouw Haitsma behield haar reumatische aandoenin gen. Wanprestatie (Van een onzer verslaggevers) De commercieel directeur van de Nederlandse Reis Ver eniging, de heer E. Estel, heeft ontslag gevraagd. Het ontslag is het gevolg van een groeien de ongerustheid over de im passe waarin de NRV zich de laatste jaren bevindt. Stroomlijnen Arabieren over de grens na tumult in Raamsdonkveer (Van een onzer verslaggevers) Het Tweede Kamerlid Moorman (k.v.p.l, heeft vragen gesteld aan de ■taalssecrelaris van Marine over het REM-eiland. Schriftelijke vragen, die gebruikelijk over een dag of tien worden beantwoord. Bij het begin van de vergadering van de Tweede Kamer gistermiddag heeft de voorzitter van de PvdA. dr. Vondeling meegedeeld, dat hij nog deze week over dit onder werp mondelinge vragen had willen «tellen. De Kamervoorzitter, mr. Van Thie!, antwoordde dat hij in verband met de actualiteit van het onderwerp op korte termijn overleg zou plegen of de schriftelijke vragen nog deze week mondeling beantwoord zouden kun nen worden. Later in de middag moest hij de Kamer teleurstellen: eerst volgende week kan een antwoord worden verwacht. Advertentie IM (Van een onster verslaggevers) Ten slotte bleek de troep nomaden te z(jn neergestreken op een veldje bil de Rotterdamse Van Brlenenoord- JEen groep Arabieren van oabe- °P nauwelijks honderd meter afstand verrijzen de moderne flatgebouwen, kende herkomst, die afgelopen nomaden kookten in hun zeer primitieve en armelijke tenten op een houtvuurtje. maandag schamele tenten Onze fotograaf Piet van der Klooster moest deze foto zeer tersluiks in het kamp maken. Korte tijd daarvoor opsloeg in Raamsdonksveer, heeft was een andere fotograaf met emmers water weggejaagd, deze Brabantse plaats in mate- loie verwarring gebracht en de politie handenvol werk bezorgd. Gisteravond is de groep door de politie bij Nispen over de grens gezet. Hij werd geëscorteerd door auto's van de rijkspolitie uit Dor drecht. de motorpolitie en de marechaussee uit Roosendaal. Oorzaak van aHe verwarring: de Arabieren werden aangezien voor Sjeik Soeleiman Daher en zijn volgelingen, die sinds vorige week verblijven op de Haagse camping Ockenburg. Sjeik Soelei man kampeert hier nog steeds en heeft met de Arabieren in Raams- donksveer niets te maken. De vergissing is wellicht ontstaan doordat ook de leider van de groep in Raamsdonksvcer zich sjeik noemt sjeik Hadji Taiai Jahrer uit Ra'sal- Khaimah. Verleden week trok de groep t>U Nispen (Roosendaal) vanuit België Nederland binnen. De Arabieren wa ren in het bezit van een Benelux- visum dat geldig was voor twee maan den en zij bonden aantonen, dat zij voldoende geld hadden voor hun levensonderhoud. Maandagmorgen streek de stam bjj de Keizersveerse brug bij Raams- donksveer in Brabant langs de weg neer. Toen begonnen de eerste ge ruchten te circuleren, dat sjeik Soe leiman daar kampeerde. Het werd allemaal veel ingewikkel der, toen maandagmiddag bij de rijkspolitie In Raamsdonksveer een auto arriveerde met twee agenten en een rechercheur van de Roosendaalse politie. Zij hadden een groentenboer uit Roosendaal bij zich en zochten „het gezelschap van de sjeik". (Van een onzer verslaggevers) Woensdagmorgen omstreeks half elf is onder de gemeente Ossendrecht op de grote verkeersweg van Hooger- heide naar Putte een dodelijk onge luk gebeurd. De 74-jarige kunstschil der A. van der Krift werd hiervan het slachtoffer. Hij stak op de fiets, zonder op het verkeer te letten, de verkeersweg over. Vlak achter hfem kwam een grote vrachtauto uit Breskens. Op dit punt stond juist- de commandant van de rijkspolitie van Ossendrecht om con trole uit te oefenen op het verkeer. Hij schreeuwde nog om de wielrijder te waarschuwen. In het Algemeen Burger Gasthuis te Berge nop Zoom is hij aan de be komen verwondingen overleden. I - p SSggfX ■h KamgarenPrlncede Galles kostuum in diverse tinten grijs of beige. Pantalon met of zonder om slag. In de meest uiteenlopende ma ten. inclusief aüe tussenmaten. 199,50 - 269,50 -»• r (Van een onzer verslaggevers) De heer Joh. Bron uit Ede, leverancier van aardstralenkast- jes, zal ƒ650 terug moetent betalen aan een van zij'n cliënten, de heer J. Haitsma, assistent-accountant te Leeuwarden. Wisseltruc Drie van de mannen van de groep hadden namelijk in Roosendaal, Ber gen op Zoom en Made wisseltrucs uitgehaald, die hun 165,— hadden opgeleverd. De groentenman kon de schuldigen identificeren. Dit groepje trok met een adjudant en een wacht meester van de rijkspolitie naar de kampplaats, nadat zij al één van de mannen in Zevenbergen hadden ge arresteerd en daar opgesloten in de cel. Toen de politiemannen in het schilderachtige kampement met de haveloze tenten aankwam, bleken er naar schatting veertig tot 45 man nen. vrouwen en kinderen aanwezig te zijn. Voor het overgrote deel wa ren het echter vrouwen en kinderen. De groentenman herkende de gauw dief en de politie wilde die arresteren. Daarop ontstond een bevig tumult. De vrouwen verzetten zich met hand en tand letterlijk, want één van de agenten liep een lelijke beet in de hand op. Ten slotte lukte het de man weg te brengen In de politieauto. De adjudant en de wachtmeester bleven achter. Niet ten onrechte, want de vrouwen kwamen in opstand Zij wierpen zich op de rijksweg voor de auto's, waardoor een geweldige stagnatie ontstond. Zij voerden hun tegenstand zo ver door, dat zij zelfs baby's op de weg legden om auto's tot stoppen te dwingen. Uiteindelijk wisten de twee politie mannen het kampement tot beda ren te brengen. Nauwelijks waren zij echter terug in het politiebureau in Raamsdonksveer of de eerste vrouwen kwamen ook aan: zij hadden een lift gekregen. Langzaam groeide hun aantal aan en voor het politiebureau hieven zij hun klaagzangen aan. Zij gilden en trokken zich de haren uit op de weg voor het bureau en kwamen pas tot bedaren, toen de po litie in gesprek kon treden met hen via een Deen. die tegenover het bu reau in een hotel logeerde en die in Saoedie-Arabië was geweest en zich enigszins verstaanbaar kon maken. CLLsc',* Het was een drukte van belang langs de rijksweg van Rotterdam naar Dordrecht, waar de zigeuners waren neergestreken. De vrouwen schoten de politieagenten aan en trachtten hun van alles duidelijk te maken. Zonder resultaat overigens. geruime tijd te jammeren voor het politiebureau. Ten slotte trokken zij echter te voet weg langs de rijksweg in de richting Gorkum. Inmiddels zaten verscheidene over heden mei de handen in het haar. Het was niemand duidelijk wat voor een groep dit nu eigenlijk was. En de derde gauwdief was nog steeds zoek. Daarom wilde men de groep opspo ren. Telexberichten vlogen over en weer. maar door de naamsverwisse ling met sjeik Soeleiman bleek de opsporing zeer moeilijk. In de middag trok de Raamsdonks- veerse adjudant ter identificatie naar de Rotterdamse Van Brlenenoord- brug, waar een groep zigeuners was neergestreken, waarvan men ver moedde dal het de gezochten waren. Toen daar de tolk M. A. Suleiman uit Schiedam arriveerde, die ook de officiële tolk was vor sjeik Soelei man Daher. was het misverstand eindelijk uit de wereld. Na veel moeite kreeg men de hele zwervende groep compleetop de twee in de Roosendaalse cellen na. Na een korte conferentie tussen de Rotterdamse inspecteur J. Willemsen van de vreemdelingenpolitie, de tolk eu de oudsten van de stam. was men het eens. De groep ging akkoord met de be- p slissing die inmiddels in de loop van de middag van hogerhand was ge nomen het land uit. 's Avonds nog zou men bij Nispen de grens weer over gaan naar België. Hoe het verder moest gaan. was niemand eigenlijk goed duidelijk dinsdagmiddag. De nomaden wilden naar Tunis, .naar Marokko, naar •Spanje, naar noem maar op. Waar kwamen ze vandaan? Tolk Suleiman haalt de schouders op 't Zijn zwervers. Ze hebben helemaal mets met de echte sjeik Soeleiman Daher te maken. Dat was een echte koning, die tussen twee haakjes maar eén vrouw heeft, ai schreven de kranten dat het er tien waren Wie zijn het? Niemand kan het Weg. niets te fotograferen. Mei <le schoen ging deze vrouw onze foto- Toen bleek de hevige tegenstand graaf Piet van der Klooster te lijf. wel verklaarbaar. De zigeuners ver- keerden, in de veronderstelling, dat de meegenomen mannen in het ----- politiebureau lichamelijk geweld men klagen en hun mannen mee wn- zeggen. Ze rijden met auto's met zou worden aangedaan bij wijze van den nemen. Toen hun duidelijk weid Franse nummerborden en sommige straf voor de diefstal. gemaakt, dat die m het politiebureau in Roosendaal waren opgesloten. Na dit gesprek ging men weer terug gingen zij met een taxi daar naar toe. naar de schamele tenten. Dinsdag- In Roosendaal kregen zij eehtei ochtend vroeg echter bleek de hele ook nul op het rekest, w aarop zij goegemeente spoorloos te zijn tot in weer teruggingen naar Raamsdonks- de ochtenduren drie vrouwen en twee veer en neervielen voor de weten hinderen weer bij het bureau kwa» van de adjudant daar. Ook zaten zij - "v.. uwmuiigc politiemannen veronderstelden al, dat het Franse Algerijnen zouden zijn. In ieder geval konden (wilden?) zij geen Frans spreken. Waar gaan ze heen? Waarschijnlijk vaten m hei het zelf niet. (Van een onzer verslaggevers) In de nacht van vrijdag op zater dag heeft de Enschedese hoofdagent van politie J. H .een schot afgevuurd op een vluchtende jongeman, die ver dacht wordt van een poging tot joy riding. De kogel miste zijn doel en boorde zich op ongeveer 1,20 meter hoogte van de grond door de etalage ruit van een schoenenmagazijn op het Van Loenshof. Deze gebeurtenis, eerst nu uit an dere bron vernomen, is thans door de politie bevestigd. Twee agenten troffen op de bewus te avond omstreeks 12 uur in de BeUstraat twee jonge knapen aan. die bezig waren een geparkeerde auto te starten. Bij nadering van de agenten namen de knapen de vlucht. De jongste agent wist een van hen te grijpen: de negentienjarige En- achedeër H. W. Hoofdagent H. slaagde erin de andere jongen te pakken, maar deze wist zich los te rukken. De; hoofdagent loste al hollende een. schot, kennelijk niet in de lucht, maar in de richting van de vluch tende jongen. Deze ging nog harder lopen en ont kwam. Zijn naam was echter be kend en hy kon later worden ge arresteerd. Het was de eveneens negentienjarige C. E. F. T. uit En schede. De hoofdcommissaris, de heer H. J. Teseling, heeft een onderzoek naar de schietpartij gelast. HU is van mening, dat moeilijk van een waar schuwingsschot kan worden gespro ken als de kogel op een hoogte van 1,20 meter horizontaal is afgevuurd. De heer Teseling is van plan een nieuwe instructie met betrekking tot het gebruik van vuurwapenen in het korps te laten uitgaan. Vijf jaar garantie had hij gekre gen op de technische uitvoering van het apparaat en voorts had 'de heer Bron toegezegd, dat hij tachtig per cent van het geld zou terugbetalen als het kastje niet aan het gestelde doel beantwoordde. Dat was volgens de heer Haitsma niet, het geval ge weest volgens hem was de heer Bron ook in gebreke gebleven, het gekochte op goede werking en resul taten te komen controleren. De Arnhemse rechtbank gaf de heer Haitsrna, die een civiele proce dure tegen zijn leverancier aanspan de. gelijk. In het vonnis van de rechtbank komt tot uitdrukking dat ae rechtbank de heer Bron in zijn verweer niet kan volgen. Deze had onder meer aangevoerd dat het niet gaat om de technische garantie maar over de vraag of het apparaat be antwoordt aan het doel waarvoor het is aangeschaft. Met de mededeling dat de heer Haitsma het apparaat maar terug moest zenden tegen restitutie van de 80 percent van de koopsom heeft de heer Bron zijn garantleverplich- tir.g geschonden en zich schuldig ge maakt aan wanprestatie. De rechtbank meende derhalve, dat de heer Haitsma gerechtigd is de ontbinding van de koopovereenkomst te vorderen. Behalve terugbetaling van de koopsom ƒ650.is de heer Bron veroordeeld in de betaling van de onkosten van het rechtsge ding: ƒ252,90. (Van onze Brusselse correspondent) De Nederlandse televisiezender Lopik schijnt in het centrum van België overhoop te liggen met da zender van het Franse tweede pro gramma te Bouvïgnies bij Rijsel. Beide zenders zenden uit op kanaal 27 van band 4. Hoewei in principe televisiezenders, zelfs in een ver van de zender verwijderd gebied, elkaar niet mogen storen, blijkt voorai in Brussel de theorie niet te kloppen met de praktijk. Brusselaars die gehoopt hadden vooral van het Franse tweede pro gramma te kunnen profiteren, krij gen gemengde beelden op hun scherm. Pas een goede vijftig kilometer (50 km) ten zuiden van Brussel gaat het beeld van de Franse zender zo aterk worden, dat. Lopik hoe zwak het dan ook nog is niet meer stoort. Volgens Het Laatste Nieuws, dat deze gegevens publiceei-t, zou bij het maken van de zendetverdeling te Stockholm, enkele jaren geleden, erop gerekend zijn, dat de zenders van band 4 een reikwijdte zouden hebben van niet meer dan zestig kilometer (ft) San). Ook Lopik zelf wordt de laatste dagen gestoord en wei door de TV- zender Milaan die op dezelfde fre quentie zendt. De storing komt op het scherm door als zwakke ietwat donkere golfbewegingen. De storingen zijn vooral sterk avonds tegen zons ondergang en zijn te wijten aan at mosferische toestanden. Na zons ondergang verdwijnen de golven weer. Heel wat TV-reparateurs zijn de laatste dagen gebeld door cliënten die meenden dat er iets aan hun toe stel of antenne mankeerde. Het ledenal van de Nederlandse Reis Vereniging met zijn 130.000 'eden nog altijd de grootste Neder landse organisatie in z(in soort is 4e laatste jaren constant gebleven, terwijl door de enorme groei van liet massatoerisme van de laatste jaren een grote stijging van het le dental normaal zou z(jn geweest. Ook heeft de organisatie onlangs niet onaanzienlijke financiële verlie zen geleden. Oorzaak van een en ander is een interne strijd over de vraag, of de NRV al dan niet met het getij ook de bakens zou moeten verzetten. De bevordering en de socialisering van het toerisme, zoals de NRV zich die ten doel heeft gesteld, zijn namelijk door de feiten van het massatoe risme achterhaald. De beroepskrachten in dienst der organisatie zouden over het alge meen graag zien, dat de NRV in feite een groot toeristisch bedrijf met enkele honderden werknemers, j dat formeel 'in dienst staat' van een vereniging van leken, die zeer wei- I nig stuwende activiteit ontplooien zijn reisbcmiddeling zou gaan •stroomlijnen' en aanpassen aan de algemene behoefte van de hedentijd- se vakantiegangers om daarmee te vens de organisatie ook weer zake lijk gezond maken. Een meerderheid in het vereni gingsbestuur. dat uiteindelijk te be slissen heeft over de door de NRV te varen koers is echter voorshands van mening, dat het besloten, intie me verenigingskaraktcr van de or ganisatie behouden dient te blijven. Dat er geen zakelijke reclame moet worden gemaakt en dat de NRV zijn dienstverlening als van ouds bij voorkeur zou mopten be perken tot degenen, die aan groeps reizen wensen deel te nemen. Het hoofdbestuur heeft de heer Este! verweten, dat zijn commer cieel gerichte plannen met het ge wenste resultaat, heh^-n afgeworpen De heer Estel wijt, het gebrek aan fetuitatin Mn tow fait, dit hem door het hoofdbestuur te weinig de vrije hand zou z(in gegeven. Het aangeboden ontslag is inmid dels door het hoofdbestuur met in gang van een nader te bepalen da tum aanvaard. Het hoofdbestuur heeft eveneens te kennen gegeven 'een commercië le koers te willen volgen, aangepast aan de aard en het karakter van de vereniging.' Het NRV-hoofdbestuur wil ook de leiding van de organisatie, die se dert kort bestond uit een tweehoof dige directie onder een raad van be heer, waarin beroepskrachten en verenietngsfiguren samen zitting hadden, weer op de oude leest •whoe'en een eenhoofdige leiding van een hoofddirecteur, die direct vera Ut W, ..ding schuldig is aan heti hoofdbestuur.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1