i Champion bougies RENAULT Piet doet examen Grieks niet over: Over een onze strijd ruggen wordt uitgevochten HIT! T Evolutie Ambtenaar Jeugdzaken levert acteurs voor VARA TV-rechtbank REM-wet in strijd met volkenrecht Man overlijdt door schrik Spaarbank niet verplicht fiscus in te lichten HIT VRIJE VOLK ZATERDAG 13 JUNI 1964, v? PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Rotsvast staat het televisie eiland van de REM op de bo dem van de Noordzee. Zonder tegenslag én zonder tegenwer king hebben de bouwers Brown Roote-Heerema dit tech nisch moeilijke karwei kunnen uitvoeren. De 'Global Adven turer' het werkschip is reeds naar een volgend kar wei vertrokken. De aanwezig heid van dit schip bij het eiland is niet noodzakelijk meer. Ze bouwden bungalows in zee. Dat reende gautv. Van lieverlee kregen ze vliezen aan hun tenen eri kieuwen. Na een eeuw of vier bouwden ze nesten in het wier. Toen ivas de woningnood verdwenen. értikel in juristenblad: OOK VOOR UW Vragen over vervoer van militairen CHAMPION Z5L¥S§?GLANS BOUGIES CHAMPION (Van een onzer verslaggevers) De publieke tribune van Ne derland heeft deze week voor de zoveelste maal verwonderd geconstateerd, dat de geeste lijke vader en moeder van de VARA-TV-rechtbank hun 'ac teurs' bij wijze van spreken van de straat plukken. Dit maal evenwel hebben Milo An- stadt en mr. Erica van Dijk grote steun gehad van de Alk- maarse gemeente-ambtenaar j Jeugdzaken Nic. J. Speur, die voor dit soort opdrachten een geheim zintuig blijkt te heb ben. Engels toekomstbeeld: opvouwbare auto's d \\V ljr.'l I' if (Van een onzer verslaggevers) Piet van Exter vertikt het. Deze 19-jarige leerling van het Helders Lyceum, zesde klas gymnasium-alpha, heeft zich teruggetrokken van het monde linge eindexamen dat op 23, 24 en 25 juni zou plaats hebben. In een aangetekende brief aan conrector W. van Koldam (die de in opspraak zijnde rector dr. E, Jonkers vervangt) heeft hij woensdag meegedeeld, dat het Helders Lyceum hem niet meer zal zien. da' r:,°rde'Ln" 0eblFk^ dat de heer s. de woorden van REM-eiland vastgenageld op bodem van de Noordzee Vijfentwintig' mannen gaan nu voor de afbouw en de installatie van de •ergens in het buitenland' opgeslagen zender zorgen. De aanwezigheid van het stalen eiland op het continen tale plat is een feit. Dag en nacht hebben zestig Ne derlanders en Amerikanen onder lei ding van specialist Roy Jenkins ge werkt om de door Cornells Verolme vervaardigde schepping van water- bouwkundig ingenieur Pieter Schelte Heerema op de zeebodem te nagelen Pieter Schelte Heerema heeft zich er persoonlijk van overtuigd, dat het werk naar behoren is verricht Het moeilijkste werk is gedaan. Hij hoopt nu rustig te kunnen slapen Natuurlijk volgen hij en Corneïis Verolme we! met enige spanning het touwtrekken in de kamercommissie over het wetsontwerp, dat straks bij een verheffing tot wet uitzendingen van hun 'TV-Noordzee' zal kunnen verhinderen. Ze hopen echter, dat na een paar maanden uitzenden van de door Pie ter Brandei overal gekochte pro gramma's 'TV-Noordzee' zo'n popu lariteit zal veroveren, dat geen re gering het meer aan zal durven het station het zwijgen op te leggen. En als dat laatste toch gebeurt? Het eiland koet acht miljoen gul den. Pieter Schelte Heerema haalde daarover op een persconferentie zijn schouders op. 'Ach. het is natuurlijk nooit leuk om geld te verliezen. We waren er nu eenmaal aan begonnen en we konden de onderneming niet meer stopzetten Onze fotograaf Wim Bont bracht gisteren een bezoek aan het eiland. De bedden in de vijf hutten op de beneden-etage waren al opge maakt voor de tien mannen, die vannacht voor het eerst op het eiland zullen overnachten,' rappor teerde hij. 'In de kombuis werd al gekookt.' Het eiland maakte op hem de in druk van een enorm stalen flatge bouw. 'Zeer modern ingericht. Prach tig betimmerde verblijven,"salon 'nietr bar, hutten met dubbele hangkasten en schrijftafel. Zelfs de etenslift werkte al...! De zender nog niet! Het REM-eiland staat stevig op de bodem van de Noordzee. Rechts op de foto steekt het helikopter-plateau uit boven de zeespiegel. Op de toren moet de zendmast nog worden geplaatst. 'Het wetsontwerp installaties con tinentaal piat (ontwerp REM-wet), dat bij de Tweede Kamer is inge diend, is in strijd met het volken recht en in conflict met de grond wet.' Dit zegt mr, H. G. M, van der Voort in het Nederlands juristenblad. In het ontwerp staat dat installa ties die op het. plat worden opgericht-, geacht worden te behoren tot het grondgebied van Nederland. En onder continentaal plat wordt verstaan het onder de Noordzee gelegen deel van de zeebodem waarop het ko ninkrijk soevereine rechten heeft. Op grond van de Geneefse conven tie zijn echter, aldus mr. Van der Voort, deze soevereine rechten be perkt tot de exploratie en exploitatie van natuurlijke rijkdommen en tot het verbieden van deze werkzaamhe den aan anderen. De schrijver deelt de opvatting van mr. M. A. M. Verstegen in een eerder artikel in het juristenblad die toen schreef dat voor kunstmatige eilanden voor televisie-uitzendingen de bepalingen van het verdrag over het continentaal plat irrelevant zijn. Mr. van der Voort is het met mr. Verstegen eens dat zolang de TV- ondernenrers geen exploratie- of ex- ploitatiewerkzaamheden verrichten, zij geen inbreuk makeyi op een ex clusieve claim van de Nederlandse staat. Het wetsontwerp is duidelijk in strijd met het beginsel van de vrije zee zoais het in de conventie is vast gelegd, aldus mr. Van der Voort. Een felle uitslaande brand, gepaard gaande met geweldige explosies van ontploffende zuurstof- en acteyleen- cilinders, heeft vrijdagavond de ga rage van de heer Rensink aan de Ootmarsumsestraat te Almelo volle dig verwoest. De winkel van de vis handelaar J, Baarssen naast de ga rage, liep grote brand- en water- J schade op. Door de ontploffingen sprongen verscheidene ruiten in de omgeving. Een tragische bijzonderheid is, dat de 59-jarige heer S. H. Hagêdoom, die juist zijn in de garage gestalde auto kwam halen, zo schrok, dar, hij korte tijd later aan een hartverlam ming overleed. i De brand is vermoedelijk ontstaan toen de 23-jarige G. Hankamp in de garage bezig was met het snijden van ijzeren platen, waarbij vonken van zijn snijbrander zijn overgesprongen op brandbaar materiaal. De kleren van de lieer Hankamp vatten even eens vlam. Hij is met ernstige brand wonden overgebracht naar het Prin ses Irene-ziekenhuis. Advertentie l.M. DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid de heer Tj. Walburg (ARP> heeft de minister van Defensie, de heer P. de Jong, vragen gesteld over het vervoeren van militairen op mili taire voertuigen door militaire chauf feurs. De heer Walburg vraagt of het waar is. dat bij oefeningen "an krijgs- machtonderdeien militairen zijn ver voerd met voertuigen, die bestuurd werden door chauffeurs, die hun mili tair rijbewijs nauwelijks twee maan den in hun bezit hadden. Er is een Champion bougïa voor elk type auto. Eis Champions, ook voor uw wagen! Champion - volle vonk - snelle start - soepel lopende motorl Voor Dauphins en R8: typaLBS Voor de R4: type H 88 's v/erelds uitverkoren hougis te land, ter zee en in de> lucht S. STOKVIS ZONEN NV. De 5S-jarige Klaas Speur, levendig en impulsief, weert ongeduldig alle loftuitingen af. "Ik heb.' zegt hij. 'een typisch vak. Als ambtenaar Jeugdzaken moet je goeie relaties j hebben en goodwill kweken. En nou j wil ik niet zeggen, dat alle 'acteurs' i goeie relaties van me waren, maar de meeste kende ik toch wel. Toch geloof ik niet, dat dit het belang- rijkste was. Het belangrijkste is dat je aanvoelt wat voor mensen Milo Anstadc en Erica van Dijk zoeken, 2e hebben je dat verteld en ik heb van te vo ren het proces-verbaal mogen le zen, Toen dacht ik, weet je wat, ik stap op de fiets en ik kijk es rond of ik een type zie. Ik ben naar de markt gegaan, ik ben zelfs op een ruiterfeest in Heiloo gaan rondkij ken. maar ik zag er niets bij. Tot ik op het stadhuis terugkwam en stom toevai een jongeman op de gang tegenkwam, die goeiemorgen zei. Ik bleef stokstijf staan toer» ik dat woord hoorde en ik zeg: 'Kom jij straks even bij me langs! Nou, die jongen is ais verdachte gekozen. Vraagt u me nou, waarom, dan zeg ik: ja, dat woord goeiemorgen. dat had het... iets van een Noord hollands dialect en toch niet over dreven... en qua type precies ge schikt.' De kastelein. 'Ze moesten "n echte boer en kastelein hebben maar da's moeilijk! Want 'n goeie Westfriese kastelein doet in zo'n TV-uitzending z"n mond niet open, die zegt geen stom. woord. Ik denk. ik ga es in Heerhugowaard zoeken en ter wijl ik op weg ben, schiet me ineens Klaas Rus in het hoofd, een kaste lein die vlak achter het stadhuis zit. Het is eigenlijk net als met de olie of het aardgas, je zoekt het ver en het is soms vlakbij. Mijn vrouw heeft, als ik dat woord gebruiken mag, het meisje Anneke Vel traan 'geleverd.' Ik had al zo veel hooi op m'n vork. ik zeg, zoek jij nou es *n geschikt meisje. Ze zegt, ik hoef niet te zoeken, ik weet er wel een en toen kwam ze met dit meisje.' Kiaas Speur doet alsof je er geen bijzondere neus voor nodig hebt. Maar bij radio en TV (zowel VARA, AVRO als KRO weten ze. dat deze man voortreffelijke contacten heeft, onvermoeibaar rondsjouwt tot hij heeft wat hij zoekt en zelf beschei den op de achtergrond blijft. Sinds 1949 behartigt hij Jeugd zaken en wat dat buiten schoolver band precies inhoudt, is niet met een paar woorden te zeggen. Toen ze in Alkmaar hem ais voor malig distributie-ambtenaar au hartstochtelijk schrijver van Kin derliedjes hiervoor benaderden, de den ze een schot in de roos. Maar zeif zegt hij: 'Ze moesten toch met iemand- beginnen en toevallig ben ik blijven zitten.' Niet helemaal toevallig, want werk en liefhebberij vloeit bij deze man in. elkaar over. Zijn warme belangstel ling voor jonge mensen, zijn gewo ne manier van doen. zijn nuchtere kijk en mischien ook zijn driftige aanpak bezorgen hem een goodwill (en een hoop extra-werk), waar hij soms zelf van schrikt. Een uiterst waardevolle man voor radio- en TV-producers. 'Ach welnee, man.' zegt hij geschrokken, "t is toch zeker een onderdeel van m'n werk!" (Van een onzer verslaggevers) Het Haagse gerechtshof heeft vrij dag door een vrijsprekend vonnis in de zaak tegen de StichtingSpaarbank te Dordrecht beslist, dat deze spaar bank geen bedrijf is met een winst oogmerk en derhalve niet verplicht is inlichtingen aan de fiscus te verstrek ken. De stichting was vervolgd, omdat het bestuur ervan geweigerd had de fiscus inzage te geven van een spaar bankboekje. In eerste instantie werd het stichtingsbestuur door de Dordfse rechtbank veroordeeld tor. 1 boete, maar in cassatie verwees de Hoge Raad de zaak naar het Hof in Den Haag. De procureur-generaal bij het Hof had eveneens tot vrijspraak geconclu deerd. omdat naar zijn mening het doel van deze bank niet is het oeha len van winst, maar het bezorgen van rente aan de inleggers. •Ik wist niet dat ze al in de handel waren!' De directe aanleiding is de op dracht om het schriftelijk eindexa- men Grieks, dat op woensdag 13 j mei plaats had, over te doen. 'Waar- I om?' vroegen de vijf leerlingen van fi gym-alpha. 'Waarschijnlijk in ver- band met dat geval van de rector" I zei de school. 'Nu moet men goed begrijpen.' zegt Piet van Exter, kortgeleden nog aspirant-theologisch student, 'dat ik dat schriftelijk Grieks zelfs niet over zou doen. als ik honderd percent ik herhaal: honder percent kans had om te slagen. Het is eenvoudig een kwestie van principe. Wat men er op het Helders lyceum van denkt, weer ik nier. Tk heb alleen een brief je ontvangen dat ik mijn" 'boeken kan komen inleveren, verder niets. Het is nu vrijdagavond vijf minu ten voor vijf. en ik heb verder nog niets gehoord. Dat is mij wel, ik wil verder niets met het Helders lyceum te maken hebben.' De kwestie van rector Jonkers is bekend, in Den Heider wordt er nog dagelijks over gepraat. De rec tor ging met ziekteverlof nadat hij door zijn ieraren was beticht van fraude ten voordele van zijn doch ter bij het schriftelijk eindexamen Engels van de MMS aan hetzelfde Helders lyceum. 'Wij van zes alpha.' zegt Piet van Exter, 'waren de enige leerlingen die van de rector persoonlijk les kregen in het Grieks. Ik moet zeg gen. en dat kan ik best namens ons vijven doen, dat de rector een zeer goede leraar is en een fijn mens. die ons consciëntieus op het examen heeft voorbereid. "Wij allen zijn van menlne, dat we 't schriftelijk Grieks goed gemaakt hebben, in volle eer- lijkheid en met eigen krachten. Het over maken zou betekenen ik spreek nu voor mij zelf, want de vier meisjes uit de klas doen het wél een erkenning dat er fraude geweest zou zijn.' Hij vertikt het daarom. En ook omdat hij meent, dat in een tijd ta hij in uiterste concentratie ia waarvoor een mondeling eindexamen gymnasium, een herhaling van het schriftelijk Grieks een ondraaglijke extra belasting betekent. 'Wij zijn ernstig gedupeerd. Over onze ruggen wordt een stijd uitge vochten, waarvan wij niets begrij pen. Men zou zich moeten kunnen indenken, dat dat geestelijke moei lijkheden oplevert.' Piet van Exter is nu geen eindexamen-kandidaat meer, evenmin aspirant-theologisch student aan de universiteit van Am sterdam. 'ik moet nu een betrekking heb ben. Misschien iets bij een krant of op een accountantskantoor. U grijpt wel dat dit alles voor mijn ouders een klap is. maar zij be grijpen in eik geval dat ik prin cipiële redenen heb. Zo ben ik nu eenmaal. Natuurlijk zal ik me wel verder bezig houden met de PIET VAIV EXTER kwestie van principe klassieke schrijvers en de litera tuur, en misschien doe ik later nog wel staatsexamen.' Piet van Exter spreekt met grote beslistheid en schoolse formulerin gen, maas- hij bijt op zijn snor en kijkt een beetje radeloos. Hij heeft, op zijn eigen manier gereageerd op de ernstige moeilijkheden in de top van het Helders lyceum. Niet dan nadat hij als eindexamen-kandidaat (eindexaminandi horen nu eenmaal in de watten, gelegd te worden, dat is goed gebruik) op nogal schokkende wijze met de conflicten tussen vol wassen opvoeders geconfronteerd was. Prof. Kamerbeek te Santpoort, rijks-gecommitteerde bij de examens In de klassieke talen voor het Hel ders lyceum, heeft het besluit tot herhaling van het schriftelijk Grieks genomen. 'Dat is een zaak tussen de minister en mij.' zei hij ons gisteravond. 'Ik heb mijn rede nen voor dat besluit. Dat met die jongeman Van Exter zal wel in or de komen, die komt wel tot andere gedachten.' Meer wilde hij er niet van zeggen. Op 2S september 2345 was het een hete drukte in de buurt va?i Aide en Nije Mardum. Tal van Friezen, monniken zowel als leken, hadden zich aan de kust van Gaasterland en meer naar het noorden verzameld als een soort commissie van ontvangst voor de Graaf van Holland, Zee land en Henegouwen, Willem de Vierde. Wat moest Willem in Fries- land doen? Mijn vriend, Jan Wagenaardie mij in zulke ge vallen nooil in de steek laat, vertelt er in hel derde deel van zijn Vaderlandsche Historie het volgende over: Willem was in 1336 door 'die van Stavoren' als heer aangeno men. Hij had hun. of de andere Friezen, sedert enige schatting opgelegd, waarom zij de wape nen tegen hem hadden opgevat en zo 't schijnt, enige vijande lijkheden tegen zijn ambtenaars gepleegd hadden. Dat nam Wil lem niet. Wagenaar schrijft: 'Willem, dus in zijn eer getast zijnde, en nog een talrijk leger op de been hebbendebegeeft zich te Dordrecht en zeilt, ver moedelijk door de binnenwaters, naar de Zuiderzee om een lan ding in Friesland le doen.' Om. kort te gaan: 'de graaf, zich in 't heetst van 't gevecht bevindende, schoot er 't levert bij in.' Er sneuvelden 3700 Hol landers, De anderen vluchtten naar hun schepen en werden door de Friezen tot in zee ach tervolgd. Het lijk van de graaf werd pas na tien dagen gevon den en in een klooster bij Bots- ward begraven, 'De jonge gravin teas zo aangedaan.' vertelt Wa genaar, 'dat zij het Friese kloos ter op Marken (dat voor de helft aan Friesland behoordein brand liet steken en de ongeluk kige monniken in zee liet smij ten." Deze episode uit de geschiede nis des vaderlands is in de af gelopen week door het Ticeede- Kamerlid van de Partij van de Arbeid, de heer W. Wierda. met een lichte toon van voldoening gereleveerd. De heer Wiebe Wierda, die naar schatting één meter 98 lang is en van evenre dig breedte, zou zich, ware hij 600 jaar eerder geboren, stellig in het strijdgewoel hebben ge worpen. Het is duidelijk, dat 'de ze oud-onderwijzer en kolonel buiten dienst met genoegen aan het vermelde ivapenfeit terug denkt. Dat genoegen wordt on- getwijfeld nog vergroot nu de rollen omgekeerd zijn. Hij als Fries zit onbedreigd in de tuin die voorheen aan de Hollandse graven behoorde. De heer Wierda sloeg deze droeve bladzijde uit de Holland se geschiedenis op om aan te tonen, dat men ook met conven tionele. wapens zoals dorsvlegels, hooivorken en knuppels een heel eind kan komen en dat sommige werktuigen zotcel voor oorlog:s- als voor vredesdoelein den kunnen worden aangewend. Behalve dit kan men uit zijn. verhaal nog meer leren Zo bij voorbeeld, dat men voorzichtig moet zijn niet het opleggen van schattingen. Daarover werd en kele uren later in de Tweede Kamer gesproken en somtijds op verhitte toon "Floor onze krant is er de aan- dacht op gevestigd, du; een gehuwd persoon mei enig ver mogen een aanzienlijke verla ging van belasting zal smaken. Tot dusver betaalde hij bij een vermogen van f 55.001) f 121 aan vermogensbelasting. Na de her- Mening betaalt hij niets meer. Deze blijde tijding werd. door dit dagblad gesteld naast de droeve tijding voor de werkman die vit hoofde van. enig ovencerk, va- kantietoeslagen en een kerstgra tificatie of dergelijke jaarlijks f 700 boven zijn gewone loon ont vangt. Als hij de gelukkige va der van enkele kinderen is, gaat hij f70 per jaar méér betalen. Wie nu meent, dat de nieuwe regeling onze staat toch nog een aardige duit kost. vergeet, dat er veel meer werklieden dan vermogensbezitters zijn. voor vrees is dus geen reden. Deze tegenoverelkanderstelting nu heelt het ernstige misnoegen van dr. Lucas opgewekt. Hij wierp zijn banbliksems omhoog naar de plaats, waar hij een vertegenwoordiger van dit blad vermoedde en toonde zich hoogst verontwaardigd, bijna zo verontwaardigd als straks de overwerkers zullen zijn De heer staatssecretaris deed het anders Die verbaasde zich slechts over zoveel domheid. Het is zeker dat de heer staatssecretaris ont zagwekkend knap is in belas tingzaken. Maar zó knap, dat, hv} straks de arbeiders aan het TQfcf" als ~->i bun va kantietoeslag krijgen, zal hij toch niet zijn. 7 Tets anders. De vice-admiraal fk r n?" H"u C5 W' 'Voor»ian 5 z dc brachtc afge- v nodigde M. Bakker (cpn voorgelicht opgeklaard) zou de heer B. zeggen) over de leer- stellingen van. Lenin, de heer Lemn. zoals de v.-a.bd. hoffe- b/k zet. De heer 3.. in alle gre. Zlr:an het debat scconfijt nep. waar staat dat?' finrimlk,e!:rQF" ziï>1 meestal niet een hL f j^antwoorden. Maar een dag later had de heer Af i.'hi avonden. Hij kwam met nfE tl.eke. boekwerkenVervol- ue-icht^dnr i "'St Ce" bedr0e(d dat bij een illusie armer de heer Lenin zo slecht kende Je heer r "et >°ocrd van op heer Lenin voor de heer foonnrr hctzelfde K°S als Gods foor een ouderling: al. trr- ^ieer Moorman Wtj hadden het oofc gedacht maar zijn blij. dat de eer Moorman (kv.p.j het gezegd

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1