Stellige indruk van politiek Den Haag: Recht of geldbuidel? Douanier doodt automobilist Vijf jaar geëist tegen wurger Zwarte Judith Kabelbaan klaar: Grevelingen kan nu cliclitgestort worden UI TUI IIOVilER ioo.ooo In de mei m Vader en zoon komen om door gasvers m Rijexamen in bruidsjapon Zivolsman opent EMS-hotel in Westkapelle HET VRIJE VOLK ZATERDAG 20 JUNI 1984 PAGINA S (Van een onzer verslaggevers) v»„ of "JÜt'g.'yr !°el 9 Dat I, d. Steilte, IndruK j- Conventie basis Onrechtmatig Prof. dr. A. J. F. Tammes, hoog leraar in het volkenrecht en de leer voor de internationale betrekkingen aan de Universiteit van Amsterdam, betoogt echter nu in het Nederlandse Juristenblad, dat het televisie-eiland in de Noordzee reeds thans onrecht matig is. Hij sluit zich daarbij aan bij degenen, die maatregelen ook zonder het onderhavige wetsontwerp mogelijk achten. Niet beperkt Geding ontlopen HiiimiirumiaiiHiiamHiiHiraminiiHiiinitiniHiitiinwiiiinimiiiHiaiiimmsiflfflnnffliiuiiiimifiaimiiUHiirifiiffliimmitiiHimiiiiiiimmtmnitiiiiiium Niet bevoegd Herr Heye zegt: in 't. Duitse leger worden de tekenen steeds veger. Wat volgens menigeen voorbij en afgedaan was, gaat herleven. Herleven wat? Ik voel iets beven en denk: Ja Hey\ was in de mei (Van een onzer verslaggevers) Een schot uit een karabijn van een Nederlandse douanier heeft de 40-jarige drs. economie W. Vugs uit Valkenswaard in de nacht van donderdag op vrijdag het leven gekost. die Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland met el kaar verbindt. Dierverloskundigen Mi Baüonrace vanuiï Utrecht m IN ORDE TOEZICHT vereniging voor crematie awl inister kan voor 9 juli *ace met REM beslissen •REM-ontwerp' (het Wetsontwern In^iTt- n**?- commissle van voorbereiding van het cesteld. Tr, w °"tW*rp Installatl« Continentaal Plat) wordt dinsdag 23 juni vast- g De minL3!ethTnleiing' °Wr!ef mCt dC minSster heeft de commissie dat althans toegezegd. Memorif va/Antwoord™//^" ,'de meeste sP°ed te betrachten met het opstellen van de Seeds on de oTlT ^hniet te wilIen binden aan een datum.' In feite Is de minis- J 'a11 betgeen door de fracties over het ontwerp is opgemerkt. De memorie kan daarom bij snel werken in vijf dagen worden opge steld,' aidus onze zegslieden. 'Écn week voor het reces op 6 juli zou de Tweede Kamer het ontwerp dan in het openbaar te behandelen. De 'koppen' zijn al geteld. Kederlijker- wjjs mag worden aangenomen, dat het ontwerp door de Kamer met ruime meerderheid zal worden aan vaard.' Er worde echter in Den Haag nog «en vraagteken gezet achter de vraag of de minister de met de mond beleden spoed metterdaad kan en zal betrachten. Prof. W. Rip- hagen, de voornaamste adviseur bij het beantwoorden van volkenrechte lijke vragen, vertoeft met vakantie. Voor 1 juli wordt niet terugverwacht. Misschien zal de REM daardoor nog de vurig verbeide voorsprong verkrijgen, die haar in staat zal stellen het 'Veronica-succes' te prolongeren. Als het niet lukt het ontwerp vóór het reces te behande len, dan zal het wel oktober wor den voordat de Tweede Kamer zich erover kan buigen. En wat doet de regering als de REM zich in de tussen liggende periode door haar uitzendingen grote populari teit in de huiskamers weet te ver overen? Het "REM-ontwerp' is gebaseerd op de Conventie van Genève van 1958. De Nederlandse overheid kan niet dulden, aldus de memorie van toelichting op het ontwerp, dat voor onze kust een kunstmatig eiland wordt gevestigd, waarop geen enkel voorschrift van nationaal recht van toepassing zou zijn. Die gelden wel, zegt de REM, want het eiland is het eigendom van een in het buitenland gevestigde onder neming. Het heeft een nationaliteit. Uit deze opmerking kan men wel op maken welke stappen de REM zal ondernemen, wanneer het wetsont werp wordt aanvaard en de regering de televisie-uitzendingen onmogelijk kan maken. Het is ^duidelijk, dat de regering een juridische strijd met de REM op dit moment tracht te vermijden. Het antwoord op de vraag van het ka merlid Moorman (k.v.p.) wijst daar op. 'De plaatsing van het REM- eiland is niet in strijd met het volkenrecht en het vormt geen ob stakel voor de scheepvaart.' Het plaatsen en gebruiken van een kunstmatig televisie-eiland in volle zee kan volgens prof. Tammes niet worden beschouwd als de uitoefening van het algemeen erkende beginsel van de vrijheid van de zee. Het moet bovendien worden beschouwd als een inbreuk op de vrijheid van de volle zee indien een dergerlijk eiland wordt geplaatst in een van de drukst be varen zeegebieden waar het perma nent een obstakel vormt. Prof. Tammes stelt dat een staat in het nemen van wettelijke maat regelen niet beperkt is tot zijn onder danen als het om personen gaat, die van een vaste installatie in volle zee inwerken op het vasteland (radio en televisie-uitzendingen in dit geval red. HVV). Een televisie-eiland valt niet onder de vaste installaties, die zullen wor den toegestaan door het Geneefse verdrag over het continentaal plat en die reeds internationaalrechtelijk worden aanvaard. Toegestaan zijn alleen installaties en andere in richtingen voor de exploratie van het plat en de exploitatie van de natuur lijke rijkdommen van het plat, aldus de professor. Juist, prof. Tammes. zullen nu zijn tegenstanders opmerken, daar om kan de regering het wetsont werp ook niet baseren op de Con ventie van Genève. Die is niet be doeld voor televisie-eilanden Een aantal leden van de commissie sehjjnlijk tevens adempauze zou heb ben geschonken voor het bereiken van haar doeleinden. Het 'REM-ontwerp" heeft uiteraard ook in de Kamer-commissie vragen van volkenrechtelijke aard opgele verd. Het is eigenlijk een daad van eenzijdige rechtschepping in een va cuüm, omdat het- volkenrecht nog niet voorziet in dit soort situaties, aldus werd opgemerkt. 'De beste oplossing zou zijn. het maken van afspraken tussen de kust staten onderling over het optreden tegen piratenzenders.' aldus onze zegslieden. 'Dat is echter een kwes tie van jaren. En het REM-probleem speelt nu.' De voornaamste overweging van de voorstanders van het ontwerp moet van voorbereiding van het wetsont werp stelt daar tegenover: 'De Con ventie heeft duidelijk bepaald, dat de rechten in volle zee gelden voor staten en niet voor individuen. Dat zou de regering reeds nu ai in staat hebben gesteld om de REM beleefd maar dringend en op straffe van ver volging te verzoeken de bouw van het eiland te staken Be regering heeft eigenlijk door de plaatsing, van het eiland niet strijdig te noemen met het volken recht haar ingrijpmogeUjkbeden be perkt. Ongetwijfeld heeft ze daarmee echter een kort geding ontlopen. Dit kort geding zou een lange juridische stryd hebben opgeleverd, die de re gering met aan zekerheid grenzende I worden gezocht in het feit, dat waarschijniykeheid wel zou hebben I 'straks een zender ingrijpt in de Ne- gewonnen, maar de REM waar- derlandse rechtssfeer met het uitslui- (Van een onzer verslaggevers) Vondeling (p.v.d.aj: 'Er moeten verkeersregels zijn. ook in de lucht, an ders wordt het een bende. Wat gaat het winnen: het recht ot de geldbuidel? Illegale radio-amateurs gaan tóch ook de gevangenis in...' Bcernink fc.h.u.): 'Niet overhaasten, want anders maken wij fouten De zaak is immers zee ingewikkeld.' Smallenbroek a.r.pj'Het gaat om de handhaving van het gezag van de overheid.' Geertsema (v.v.d.j: 'Moet er nu juist een wet komen? Amerika icist toch ook wel raad met Cuba He KV P-min; ster van Justitie mr. IJ. Scholten, PTT en de Marine: In dit stadium geen commentaar.' Twee hoogleraren, prof. Duynstee en prof. Van Panhuys: 'Juridisch zeer ingewikkelde zaak Ziedaar een bloemlezing van uitspraken over het REM-TV-eiland, gister avond gedaan m de NCRV-televisie-rubriek 'Attentie'. De redactie had de direct betrokkenen bii de bouw van het kunstmatige oordzee-eiland. onder wie de scheepsbouwer c. Verotme, eveneens uitge nodigd het hunne te zeggen over het project. Zij wilden "echter niet voor het Bltssumse scherm verschijnen in een programma, waarin tevens het stand punt van de regering werd weergegeven, aldus presentator Dolt Koning tende doel voor het maken van winst de in Nederland geldende regels voor radio en televisie te overtreden. En dat 'is duidelijk in strijd met het volkenrecht.' Ze zijn daarbij niet erg onder de indruk gekomen van de stelling van de REM, dat Nederland niet be voegd zou zi.in in Se grijpen op het eiland, omdat het buitenlands eigen dom is. 'Met het ingrijpen worden geen belangen van een staat ge schaad. Het is moeilijk te geloven, dat een staat hen in dit ges-al diplo matieke bescherming zou geven.» (Van een onzer verslaggevers) In hun woning, aan de Palmgracht te Amsterdam zijn in de nacht van van donderdag op vrijdag de <9-jarige B, Pauwe en zijn 55-jarige zoon K. Pauwe door gasverstikking om het le ven gekomen. Buren die een gaslucht roken waar schuwden omstreeks twaalf uur de politie. Een agent die met behulp van de ladder van een in de buurt werken de glazenwasser naar de tweede etage klom, sloeg een ruit in en ging naar binnen. In de woning trof hij in de slaapkamer de vader levensloos naast zijn bed en de zoon eveneens reeds overleden bij de w.c. Bij onderzoek bleek dat de halfver gane gasslang van het gaskomfoor in de keuken losgeschoten was. De kraan van het komfoor was gesloten, doch de hoofdkraan was niet gesloten. De heer Vugs, die getrouwd was en vader van een zoontje, reed op de Maastrichterweg onder Valkens waard vlak bij de Belgische grens toen hij met een rood licht ge ge- (Van een onzer verslaggevers) Stalen torens gespannen is. TT_ Onder de gondels hangen netten. oor het eerst maakte een waarin 10 ton stortmateriaal (steen, motorgondel gistermiddag een srind ®n zandasfait) is opgeborgen. - wordt dagelyks zestien uur achtereen proefrit over het volledige tra- niet de gondels langs de kabels gere- ject van de twee kilometer lan- den in tweeploegendienst. De gonde- ep kabelbaan hm/en bef «duit- Ilers dra?en een veiligheiciskabel, ge KaoeiDaan Doven net Sluit- waarmee Z(J in geval van nood de gon- gat van de Grevelingendam. del kunnen verlaten. De afgelopen da De grootste kabelbaan die wij in Nederland ooit hebben gezien, is bijna klaar om gebruikt te worden voor een volstrekt uniek project: het dlchtbombarderen van de Grevelin gen. In de maanden juli, augustus en september zullen tien rode motor- gondels (zij lijken op kleine trams) langs ruim 9 centimeter dikke staal draad glijden, die tussen drie hoge gen zijn de eerste leerling-gondeliers enkele malen van een 42 meter hoge toren gesprongen om de veiligheids- kabel te beproeven. Deze Jan van Schaffelaarsactiviteiten slaagden uit stekend. Wanneer alles volgens plan ver loopt, is het gat over enkele maanden dicht. Omstreeks esnd oktober zullen de eerste auto's over de dam kunnen rijden. Schouwen-Duiveland is dan eiland-af. Wanneer een j aar later ook de Oosterscheldebrug gereed is. zal de afstand tussen Zeeland en de randstad met 40 kilometer verkleind zijn. (Van een onzer verslaggevers) Naar aanleiding van een nieuw wetsontwerp inzake de handel in ge neesmiddelen voor dieren, dat aan staande woensdag door de Tweede Kamer zal worden behandeld, heeft de Ncd. Ver. van Verloskundigen van Dieren en Castreurs zich met een adres tot de Tweede Kamer-leden gericht. De leden van de vereniging voelen zich door de maatregelen in dit ont werp zeer gehandicapt in hun werk. Het betreft hier de antibiotica, hor moonpreparaten en gelijksoortige middelen. Indien deze wet wordt aangenomen, zullen aan de veever loskundigen deze middelen, die uit sluitend dienen om infectie tegen te gaan, niet meer worden verstrekt en is het hun verboden ze in hun auto te hebben of te gebruiken. (Van een onzer verslaggevers) De gehele dag heeft het Gerechts hof in Den Haag zich vrijdag bezig gehouden met de zaak tegen de 32- iarige tuinman Van P. uit Maarsber- gen. die zowel door de Amsterdamse rechtbank als het Amsterdamse hof is veroordeeld in verband met de dood van de Amsterdamse prostituee Zwar te Judith, die in mei 1959 gewurgd in haar kamer aan de Bergstraat werd gevonden. De rechtbank had hem voor mis handeling de dood ten gevolge heb bend. drie jaar met aftrek opgelegd, het hof in Amsterdam veroordeelde hem wegen doodslag tot vier jaar met aftrek. Gisteren heeft nu de procu reur-generaal bi! het Haagse ge rechtshof vijf jaar met aftrek ge vorderd wegens mishandeling, die'de dood ten gevoige heeft gehad." 'Ik zie hem beslist niet als een lust moordenaar,* aldus de Haagse pro cureur-generaal. 'en opzet om de vrouw te doden is er dan ook niet ge weest. Maar evenmin kan hier spra ke zgjn van dood door schuld, daar- voor is de handelswijze van de ver- 1 dachte te positief geweest.' Men zal zich herinneren dat de tuinman pas vier jaar later, in april van het vorig jaar is aangehouden, nadat een collega van de vermoorde Brabantse Ria hem zo had weten te uit te horen, dat zij hem in het bij- I zijn van de politie tot een bekentenis I I kon brengen. 'Ook voor verdachte is de beken- :J tenis aanvankelijk een "bevrijding" I j geweest,' aldus de procureur-generaal. 'Waarschijnlijk heeft hij in een toe- stand van bewustzijnsvernauwing ge handeld. Ondanks de opwinding waar in hij verkeerde, heeft hij geweten, dat hij haar mishandelde en daarom is hij ook verantwoordelijk voor haar dood.' Na het arrest van het Amsterdamse hof heeft de Hoge Raad de taak naar het Hof in Den Haag verwezen, om dat hij oordeelde dat de bewijsmid delen van het Amsterdamse Hof niet voldoende waren voor een veroorde ling wegens doodslag. De Haagse pro cureur-generaal meende evenwei dat deze verwijzing door tfe Hoge Raad niet. van formeel-juridische aard is maar tot doel heeft de zaak nog eens aan een derde rechtscollege voor te leggen. De raadsman van de verdachte, mr. H. G. Th. Keune uit Amsterdam, zei vrijspraak te zullen vragen omdat hij de beschuldidiging van mishan deling niet bewezen ^chtte. De spo ren, op het slachtoffer gevonden, ge- 1 ven geen enkeie aanwijzing omtrent de wijze waarop zij is gedood, ook uit de toestand in haar kamertje kan niet worden afgeleid wat er precies ge beurd is. Pleiter noemde de aanvankelijke bekentenis van zijn cliënt vee! te simplistisch, deze verklaring is trou wens gedeeltelijk tot stand gekomen doordat hij beaamd heeft wat zijn on dervragers hem hebben voorgehou den. Mr. Keune verzocht tenslotte de in vrijheidstelling van Van P. Dit ver zoek s r.a raadkamer afgewezen. L- vijf getuigen in deze zaak zijn acnter gesloten deuren gehoord Uitspraak 1 juli. 'Doe niet zo flauw en laat dat ding lot! (Van een onzer verslaggevers Een paar uur nadat zij In Sc/iijn- del in het huwelijk was getreden is vrijdagmiddag te s-Hertofienbosch ■le 20-jarige Francien KasUleim viel 'ilans voor haar rijexamen geslaagd. Vergezeld door haar hele familie erlrok de jonge bruid na de' huwe- •jks voltrekking in vol ornaat twittel bruidsjapon mei sluier i naar Den Bosch, waar tij zonder haperen haar rijexamen deed. ven stopteken van de douane ne geerde. Terwijl het met grote snelheid doorreed, werd eerst een waarschu wingsschot met een pistool gegeven. Toen de heer Vugs niet stopte, greep een der douaniers zijn karabijn en vuurde in de benzinetank. Toen de auto bleef doorrijden mik te de douanebeambte met zijn. ka rabijn op het linkerachterwiel. Via het achterlicht drong de ko gel in opgaande lijn door de zittin gen van de auto en trof de bestuur der in de lendenstreek. Kort nadat het slachtoffer zwaar gewond uit de dwars over de weg tot stilstand gekomen auto was ge haald, overleed hij. In de auto werden geen contra banden aangetroffen. Ook de auto papieren van het slachtoffer waren in orde. Het is dan ook onduidelijk waarom de beer Vugs het stopteken en de schoten heeft genegeerd. De adjudant en waarnemend korpschef van de politie te Valkens waard, de heer W. Oolsthoorn. ver telde ons dat het rode stoplicht op bijna een kilometer afstand zichtbaar moet z(jn geweest. Het karabijnschot moet in een loeiende vrachtauto nog hoorbaar zijn geweest. Het weer was slecht, maar het staat vast dat van doorslippen van de wagen geen sprake geweest kan zijn. De heer Vugs heeft niet afgeremd, Vir met speciaal toezicht belaste douanebeambten hielden donderdag avond alle passerende auto's aan ter controle op smokkelwaren, vooral boter. Het justitiële onderzoek is in han den van mr. J. J. M. Dony, offi cier van Justitie te Den Bosch. De heer Vugs was werkzaam als verkoopleider bij een drukkerij te Eindhoven. De verslagenheid onder het douanekorps is groot. Het hoofd van de dienst heeft reeds meege deeld dat tegen de man die het dodelijk schot loste geen disciplinai re maatregelen zullen worden ge nomen. Het is een bijna"onge lofelijk toeval dat de kogel via achterlicht en voor- en achterbank de heer Vugs dodelijk heeft kun nen treffen. Het slachtoffer was op weg naar een bijeenkomst in Bel gië. (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag landde vlak voor het nieuwe EMS-Badmotel te Westkapelle een blauwgrijze helikopter met als passagier de heer R. Zwolsman. Hij kwam naar Wastkapelle om er de opening bij te wonen van het motel het eerste EMS-project in Zeeland. 'Een schamel, begin, dit motel meende Zwolsman. 'van dit ecsté EMS-project in Zeeland.' Het motel zal met zijn 144 bedden voorlopig het grootste hotel van de provnicie zijn... De heer Zwolsman zei dat de EMS nog meer projecten in Zeeland zal beginnen, onder meer in Vrouwen polder en Vlissingen. Over de aard der activiteiten wilde hij nog niets loslaten. "IY'ie wel eens een wet heeft ge- 'V lezen, zal weten dat dit eert moeilijke, en inspannende, maar vooral gortdroge zaak is. Er valt niets fc lachen, er komen geen schalkse opmerkingen in voor en evenmin is er sprake van span nende verwikkelingen en een verrassende ontknoping. Dat mo gen wij ook niet verwachten, want in een komieke of span nende wet zouden de mazen zo groot zijn, dat wij er met zijn allen doorheen zouden kunnen zwemmen cn dat is de bedoeling niet. Het is dan ook volkomenbe grijpelijk. dat de beide Kamers der Staten-Generaal. die de, wets ontwerpen moeten beoordelen en 'zo mogelijk nóg beter maken dan de ministers met hun ambtena ren al hebben gedaan, geen kluchtige gezelschappen vormen. Niettemin pogen wij te dezer plaatse u duidelijk tc maken, dat ook het Binnenhof en de belendende percelen hun eigen bekoorlijkheden hebben- In de afgelopen week moest men het echter in de belendende percelen niet zoeken. De Zieken fondswet leent zich niet voor veel scherts. Slechts de heer J. J. A. Berger, hel PvdA-lid dat zich op de terreinen van de so ciale verzekering beweegt gelijk een vis in het water, veroorloof de zich enkele grapjes. Hij ci teerde onder meer een uitlating van de Engelse schrijver Oscar Wilde. Toen deze op zijn sterf bed kennis nam van de dokters rekening, moet hij gezegd heb ben: 'Ik sterf ver boren mijn stand.' De Kamer, crp deze luch tige toon niet verdacht, hoorde het somber aan. Wij mochten het beleven, dat een amendement van dezelfde heer Berger na krachtige bestrij ding door de minister werd aan genomen door het gezamenlijk optrekken van de PvdA. de VVD, de CHU, de, PSP, de CPN en de BP. een zeldzame combinatie, waarvan de onderscheidene le den hoogst verwonderd moeten zijn geweest zich samen te vin den. Minister Veldkamp is echter een goede verliezer. Toen aars het eind van de besprekingen wel vaststond dat het ztaaar ontta kelde wetsontwerp zou. worden aangenomen, nam hij met een vriendelijke glimlach de geluk wensen van. vriend en tegenstan der in ontvangst. Ten slotte, zo zal hij gedacht hebben, heb ik dan toch het hete hangijzer van de ziekenfondsverzekering maar aangepakt. En dat is waar. In de hof zelf werd een luchti ger toon aangeslagen. Tegen een van de wanden van het sta tige plein werd in de avonduren een wagenspel opgevoerd. Op de beknopte ruimte die een kar bie den kan. speelde men een sot ternie. boerte, ktute of klucht, genaamd 'Nu noch'. Het is een koddig stukje, dat men een eeuw of vijf geleden op jaarmarkten ■placht óp tc voeren ten genoege. van boeren, burgers en buitenlui. Als iemand in deze tijd het in zijn hoofd zou haten zoiets te. schrijven, zou hij door de recen senten verscheurd worden, maar als zo'n stuk dan - vijfhonderd jaar blijft liggen, wordt het weer aardig omdat het oud is. Enkele toeschouwers hebben- va afloop van het stuk gedacht: Komaan, nu gaan wij ook nog even. kijken wat er binnen te zien- is. En zij stegen naar de publie ke tribune. Daar konden zij ho ren hoe het stellen van vragen, nadere vragen en aanvullende vragen in zijn werk gaat. Het is een verfijnd spel, viaarbij som mige afgevaardigden kans zien al vragende kleine redevoeringen te houden en al interrumperende een debatje ontketenen. Maar de voorzitter, in dit geval de heer Bommer, zit dan niet de hamer in de hand om al te vrijmoedige parlementsleden de mond dicht te slaan. De bezoekers die bij zulke ge legenheden van hun belangstel ling in de publieke zaak doeii. blij ken. blijven gewoonlijk niet lang. De overgang van de genoeglijke khiic van 'Nu noch' naar de han delingen van de Tweede Kamer is hun te groot. T" dit seizoen drentelen ook vaak 7" toeristen binnen met korte broeken en anderen met zonne- jurken. Zij zijn voorzien van fo totoestellen, die zij echter moe ten afgeven voor zij op de tribu ne plaatsnemen. Want om een of andere duistere reden is fo tograferen verboden, tenminste voor bezoekers. Als zii voldoende z>jn uitgerust, vertrekken zij weer en buitengekomen richten zij hurt apparaten op de vergulde rooms- koning Willem II. die de grond slag voor het fraaie gebouwen complex heeft gelegd," en op de Ridderzaal die altijd een mooie achtergrond oplevert voor de honderden auto's die op het Bin nenhof geparkeerd staan. Daarna vertrekken zii naar Schevcnmgen of daaromtrent, afgunstig nagestaard door hen wier plicht hen aan de regerings- tuin gekluisterd houdt. Advertentie l.M. AMSTERDAM, PLANTAGE MIDDENLAAN SS

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1