Inbraak bij vriend: daarna snoepreisje Elke dag warmer Twee jaar geëist voor dodenrit van visser Overleg met NS over gratificatie gaande' REM-wet in de maak 'Ambtenaren ook in ziekenfonds' Rijk neemt sociale lasten mijnen over Magnetische portemonnaie sorteert zelf geld Geen optreden tegen rector in Wassenaar Luns in Londen Rectificatie Ziekenfondswet als springplank Voorzitter ziekenfondsraad: Vernielingen op joods kerkhof HET VRIJE VOLK WOKtfSDAG 24 JUNI 1964 (Van een onzer verslaggever®} •Wei was een geweldig gemene streek' vond de president van de Utrechtse rechtbank, mr. Gijsman. HIJ doelde op het gedrag van monteur J. M. (23) en los arbeider M. v. d. B. (21) uit de Domstad, die gezamenlijk het spaargeld van een oudere man hadden gestolen en met de buit naar Parijs waren getogen. Weer zomer Staatssecretaris Gouds meisje sinds 26 mei spoorloos Slechte controle op naleving van rij tij denbesluit Kamerlid vraagt naar belemmering autobusvervoer in Frankrijk VAKBEWEGING v Jeugdig elegant en slank» dat is liet geheim van WEX houdt Uw gewicht in evenwicht mm Het Lurelei-cabaret zal het volgende seizoen in een nieuwe samenstelling voor het voetlicht treden. Het nieuwe programma gaat 15 september in première. Op de foto v.l.n.r. Robert Bos, Jasperlna de Jong, Leen Jongewaard, Rudy van Houten, Sylvia de Leur en Eric Herfst (lei der), Behalve Bric Herfst zijn alle mannelijke leden nieuw. Parlementariërs naar Gelderland en li treclu PAGINA 3 (Van onze sociaal-economische redactie) Neem ambtenaren beneden de weistandsgrens op in de ver plichte ziekenfondsverzekering; geef ambtenaren boven deze grens een tegemoetkoming in de kosten van een particuliere ziektekostenverzekering. In toekomst minder Tandheelkunde Afspraakspreekuur Ambtsvoorschriften gebruik vuurwapens onderwerp wagen De monteur kwam wel eens thuis bö het slachtoffer en had z'n Triend op de man afgestuurd, om deze alt de woning te lokken. 'Er is wat met uw dochter had de ios arbeider alarmerend gezegd. Het had niet geholpen, want de man was niet weggegaan. Integendeel, hij had de deur op het nachtslot gedaan! tater had d. B. sleutel* uit z'n jas gestolen en was het duo toch binnen gekomen. De twee hadden uitsluitend in de lichtstad plezier van de bult gehad. Aan het slot Tan het bezoek was er nog juist geld oTer Toor treinkaartjes (Van onze weerkundige medewerker} De tuinstoelen en -parasols kunnen weer in het gelid ge plaatst worden. De zonnige zo mer is namelijk terug en het zai elke dag weer iets warmer wor den. De koude buiendepressie is naar Scandinavië weggetrokken. Z(j lag vanmorgen ten noordoosten van Os lo en doet ons geen kwaad meer. Meer en meer ondergaat West-Euro pa de invloed van een nieuw hoge- drukgetoied ten zuidwesten van En geland. Dit gebeurt langs heel ge leidelijke lijnen, wat met het oog op een wat langere duur van het mooie weer zeer gunstig is. Wij voor zien voor de tweede helft van deze week dan ook droog en overwegend zonnig weer met elke dag iets ho gere temperaturen. Vanmiddag werd het in het oosten al weer 20 graden. Later in de week zijn er zomerse temperaturen van 25 graden Celsius of meer in het verschiet. Aan het strand Morgen mooi en droog strandweer met. zon. Iets warmer bi?' zuidweste lijke wind: maxima 18 tot 20 graden. Rustige badzee met temperatuur van ongeveer 16 graden. Verdere vooruit zichten: warmere oceaandepressies zijn voorlopig alleen belangrijk voor ie Britse eilanden en Scandinavië. Speciaal aanbevolen badtijden: Voor donderdag: Hoek van Hol land 1415.30. Seheveningen 14.15 15.45, Za&dvoort 14.3016 uur. In de Sowjet-Unle is dinsdag een onbemande kunstmaan in de Kos mos-serie gelanceerd. Deze Kosmos- 33 dient evenals rijn voorgangers tot onderzoek van straling en andere verschijnselen in de ruimte als voor bereiding tot vluchten naar de maan en de planeten. De los arbeider stond bovendien' terecht omdat hij met een vriend in een auto was meegereden dis niet diens eigendom was. De vriend en r. d. B. waren aangehouden maar weer vrijgelaten. Drie dagen later pleegde de los arbeider en J. M. de diefstal. M. t. d. zei nu, in die dagen par ticuliere moeilijkheden te hebben ge had en daarom de kop in de wind te hebben gegooid. Over hst rijden met de auto vertelde hij: "Ik had zoveel bier op, dat ik dacht dat het een taxi was De officia-, mr. v. d. Berg, vond de diefstal ten nadele van de oude man een ergerlijk feit. 'Eu dat al leen, om met het geld aan de rol te gaan.' Tegen de monteur eiste hij, vanwege het grotere strafblad, een zwaarder straf12 maanden (met aftrek) waarvan vier voorwaarde lijk. Bovendien toezicht door de re classering. M. v, d. B. hoorde 10 maanden (met aftrek) waarvan drie voorwaardelijk tegen zich eisen. Verder eveneens toezicht door de reclassering. De 20-jarige schilder A. v. M., die de auto had bestuurd, waar het in de zaak tegen v. d. B. om ging, vond dat hij dom was geweest. "Le vensgevaarlijk' merkte de officier verontwaardigd op, *u had geen rij bewijs.' Overigens nam de officier aan, dat hei hier niet om diefstal maar joy riding ging. A. v, M. had namelijk met grote snelheid rondjes gereden in de buurt waar hij de auto had weggehaald. De eis in deze zaak: 1 maand voorwaardelijk en ƒ100 boe te. Garagehouder P. J. (41) uit de Domstad stand 11 november reeds terecht voor vier diefstallen. De zaak werd toen aangehouden om een psychiatrisch rapport uit i» la ten brengen. In een requisitoir van een half uur wees de officier erop, dat deze ver dachte een uitermate groot strafblad heeft. Dat betreft zowel liet aantal zaken (15) als de zwaarte van de straffen. Mr. v. d. Berg was van oordeel, dat verdachte wel een inzicht heeft in wat wei en niet mag, maar niet in staat is, zijn wil daarnaar te be palen. Een psychiater noemde hem in eerste instantie een hopeloos ge val en adviseerde tot een onvoor waardelijke terbeschikkingstelling. Verdachte zei toen, dit verschrik kelijk te zuilen vinden en bleek be reid mee te werken aan een onder zoek in een psychiatrische observa tiekliniek. Op voorste! van de offi cier werd in november daarom be sloten. de zaak aan te houden. ALKMAAR (ANP) De officier van Justitie bij de rechtbank in Alkmaar heeft dinsdag een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van twee jaar en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist tegen de 44-jarige visser-motor drijver H. J. J. uit Den Burg op Texel. Dese veroorzaakte op 12 ja nuari 1964 een verkeersongeluk dat (Van «en onze: verslaggevers) Het is in hoge mate te betreuren dat op dit lyceum een fout is ge maakt bij het uitreiken van de exa menopgaven, maar er is geen enkele reden, tegen de rector maatregelen te treffen. Zo luidt het antwoord dat staats secretaris Grosheide van O., K. en W. heeft gegeven aan het Eerste-Kamer- lid Van de Vliet (v.v.d.). De rector (van het Adelbert-lyceum in Wassenaar, red.) had op II mei een inspecteur opgebeld met de me dedeling dat In öjn school een ver keerde opgave aan 12 eindexamen kandidaten was gegeven: 'Organisa tie en techniek van de handel en handelstekenen' tweede gedeelte in plaat» van het eerste gedeelte. On middellijk na de ontdekking, nog bin nen een minuut, waren de papieren teruggenomen en vervangen door de goede opgaven. De inspecteur en een van rijn col lega's gingen in het lyceum kijken en bevestigden dat het zo was gegaan. De leerlingen hadden op zijn hoogst de eerste opgave die beperkt was even in zich kunnen opnemen, niet da andere, veel uitvoeriger opgaven. GOUDA (ANP) Sinds 26i mei te de 17-jarige Gerdina GUrtïerdina Book uit Gouda spoorloos. Het signal«nent van het meisje, van wie wordt ge vreesd dat haar een ongeluk is over komen, luidt: lang 1,65 meter, flink postuur, donker haar, knap ulterluk Zij n'oe voor haar verdwijning ,8®" kleed in een donkerblauwe regenn». groene jurk en bruin vest. De pwue m Oouda, te bereiken onder net te- te: loimummer 01890-3800, verzoekt inlichtingen. aan drie mensen het leven heeft ge kost. Op die dag reed de visser in pen Burg met zijn auto een wandelend echtpaar aan. terwijl hij onder in vloed van sterke drank verkeerde. De 67-jarige heer A. Barhorst was op slag dood en diens even oude echt genote overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Den Helder. De weduwe Witte-Bakker. die het on- geluk zag gebeuren, werd door een beroerte getroffen en overleed enkele uren later. Uit bet onderzoek bleek dat J. drie glazen bier en dertien glazen cognac had gedronken, toen hij in zijn auto stapte en naar de Kogerstraat reed, waar het ongeluk gebeurde. Het eebt- paar Barhorst was op weg naar de kerk. Er was geen trottoir in de straat, maar het echtpaar iiep aan de rechterkant. Getuigen hadden de auto «igzag door de straat zien rijden. Verdachte beweerde, dat hij vol doende naar links was uitgeweken en dat de heer Barhorst enkele stappen naar links gemaakt had. Vol gens de verbalisanr was niet alleen de heer Barhorst geschept, maar ook mevrouw Barhorst die daar- na tegen een muurtje was gesmakt. De officier van Justitie die verdach te een agressief man noemde die zijn eenzaamheid wegdrinkt, was van oor deel dat 3. ook de dood van de wedu we op zijn ge-weten heeft, ook al kan dit niet "ten laste worden gelegd. Hij -eiste twee jaar met aftrek. Verdachte zit sinds 12 januari in voorarrest. De verdediger, mr. W. Buers. twij felde aan de schuld van verdachte, omdat niet. was bewezen, dat het slachtoffer niet naar links was ge stapt Hij vroeg clementie voor zijn cliënt die grote wroeging heeft. Uitspraak over veertien dagen. LONDEN (Reuter) De Nederland se minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns, is te Lon den aangekomen voor een kort be zoek aan Engeland. Hij zal twee maal een samenkomst hebben met zijn Britse ambtgenoot, minister R. A. Butler. Zowel minister Luns als minister Butler brengt volgende maand een bezoek aan Moskou en diplomatieke waarnemers zijn van oordeel, dat de twee ministers te Londen waar schijnlijk van gedachten zullen wis selen over hun aanstaande reis naar de Sowjet-Uie. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft in antwoord op een vraag gezegd, dat de afspraak voor het be zoek aan Londen reeds was gemaakt voordat het bekend werd, dat minis ter Butler naar Moskou gaat De oorspronkelijke aanleiding tot minister Luns' bezoek was de bijeen komst van de Kamer van Koophan del. Van die gelegenheid wordt ge bruik gemaakt om minister Butler te beeoeken. Ook in de kliniek was wen van oordeel, te maken te hebben mei; een uitermate zorgelijk geval deel de officier mee. Overigens twijfelde mr. v. d. Berg niet aan de goede bedoelingen van de verdachte. Hij wilde hem daarom een allerlaatste kans geven ea eiste dit keer nog een. voorwaardelijke terbeschikkingstel ling en een gevangenisstraf van 1 jaar en 9 maanden, met aftrek van de ruim 13 maanden voorlopige hechtenis. Verder toezicht van re classering en psychiater. Ook de zaak tegen de 37-jarige Utrechter j. b. was indertijd, 17 maart, aamgehouden. Dese verdach te stond terecht voor diefstal van geld en goederen. De officier meende, dat de drank in het leven van deze B. een fatale factor is geweest. Ook hem wilde hij een laatste kaas geven door nog eer voorwaardelijke terbeschikking stelling te eisen, met als bijzondere voorwaarde, dat verdachte in de proeftijd (3 jaar) geen gebruik van alcohol maakt. "Verder een jaar en 6 maanden gevangenisstraf (met af trek) en toezicht van reclassering en psychiater. In alle zaken, zal dinsdagmorgen 30 juni om kwart voor tién uit spraak worden gedaan. DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid Posthumus (p.v.d.a.) heeft de minister van Verkeer en Water staat schriftelijk gevraagd of deze kennis heeft genomen van publieke uitingen waarin geklaagd wordt over de slechte controle op de naleving van het rijtijdenbesluit. Indien de minister deze uitingen kan bevesti gen. wil hij weten of de van. dit euvel gesignaleerde oorzaak, namelijk het feit, dat de met deze controle belaste ambtenaren overbelast worden met een overmaat van andere zaken, juist Hij informeert voorts wat het oor deel is van de minister over het denkbeeld om een apart korps gemo toriseerde controleurs te vormen voor de controle op de naleving van het rijtijdenbesluit. DEN HAAG (ANP? Het Tweede- Kamerlid Daams (p.v.d.a.) heeft schriftelijk aan de minister van Bui tenlandse Zaken en de staatssecreta ris gevraagd bij de Franse regering aan te dringen op intrekking of ver zachting van de maatregelen die het personenvervoer per autobus in re- tourritten naar Frankrijk belemme ren. Hij informeert of de bewindslieden niet van mening zijn dat deze maat regelen. die inhouden dat uit Neder- de belasting wordt betrokken, in zeer ernstige mate ingrijpen in het vrije toeristenverkeer. land meegevoerde brandstof in Frankrijk wordt belast en dat, op willekeurige wijze waarbij zelfs de benodigde brandstof voor de terug ritten ook over nier-Frans gebied in - Advertentie LM Vriendinnen benijden haar om haar slahfes figuur. Het lijkt wel of de jaren geen invloed op haar hebben. Maar zij kent het geheim van Wex. Wex, de sprankelende gezondheidsdrank, doet overtollig gewicht verdwijnen. Talloze vrouwen prijzen do dag dat zij het geheim van Wex ontdekten. Begin vandaag aan de Wsx-kuur; U zult er nooit spijt van hebben. Dat ruisend, bruisend glas Wex - dadelijk na het opstaan - 'n blij begin als van een prille lentedag. (Van onze soc.econ. redactie) Er is nog overleg gaande tussen de directie van de Nederlandse Spoorwegen en de vervoersvakbonden over de mogelijkheid het personeel een gratificatie te verstrekken in ver band met het 125-jarig bestaan van de NS dit jaar. Dit blijkt uit mede delingen uit vakbondskringen. Bij de Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel meende men uit uit latingen van de president-directeur der NS op een persconferentie te mo gen afleiden, dat voorshands nog geen gratificatie zou worden ver strekt. "Uit het woordje 'voorshands' leidt men bü de NBV af, dat het overleg nog open is, omdat de direc tie nog geen definitieve beslissing heeft genomen. Aangenomen mag worden, dat de bonden deze zaak 'warm' zullen houden. Bij de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel leidt men daarentegen uit de mededelin gen op de persconferentie af, dat de NS-directie al zou hebben, besloten geen gratificatie te verstrekken. De KBV spreekt van een mededeling die niet volledig wordt gedekt door de gang van zaken in het georganiseerd overli vorig jaar, aldus de KBV, verleg. Reeds vroegen de drie vervoersbonden om een jubileumgratificatie voor het personeel. Dit verzoek is dit jaar nog eens herhaald, zegt de bond. De NS-directie had tegen een der gelijk extraatje bezwaren van finan ciële aard. maar, zo zegt de KBV, zij heeft tijdens de laatste besprekingen de vakbonden toegezegd, dat zij zich over deze zaak verder zou beraden. De uitslag van dit beraad indien het al beëindigd zou zijn is tot nu toe niet aan de vakbonden meege deeld. De katholieke bond is overi gens van mening, dat een eventuele weigering een merkwaardig licht zou werpen op de royaliteit van de Ne derlandse Spoorwegen tegenover het publiek. (Van een onzer verslaggevers) De 63-jarige mevrouw H. Schmidt Ledeboer, die maandagmiddag by een verkeersongeval in Nieuwerkerk a. d. IJssel om het leven kwam. is niet de echtgenote van de Rotter- dames chirurg dr. W. J. H. Schmidt, zoals wij abusievelijk berichtten, maar van de Rotterdamse vrouwen arts dr. A. L. C. Schmidt. UTRECHT (ANP> Het Jaarlijkse parlementaire bezoek onder auspiciën van de werkgeversbonden, zal zich dit jaar richten op de provincies Gelderland en Utrecht. Op 23. 24 en 25 september zulien 150 tot 200 leden van de Staten-Generaal industrieën in beide provincies bezoeken. Op de laatste dag van het bezoek biedt liet gemeentebestuur van Utrecht de par lementariërs een lunch aan. (Van onze soc.-econ. redactie) Voordat hij zich naar Den Haag spoedde om ais Tweede-Kamerlid te stemmen over de nieuwe zie kenfondswet, heeft de man die lich het meest heeft geroerd in de de batten, de heer J. J. A. Berger, op de algemene vergadering van de Centrale Bond van Onderling Be heerde Ziekenfondsen te Utrecht een samenvattend oordeel over de ze wet gegeven. 'Een volmaakte situatie wordt er niet door bereikt,' aldus de heer Berger. •Maar de wet is een goede spring plank voor de ziekenfondsen en de ziekenfondsorganisaties om er sa men met de Ziekenfondsraad iets goeds van te maken. Wie de bewogen geschiedenis van het ziekenfondswezen kent,' zo vervolg de de heer Berger, heeft geen en kele reden de zaken pessimistisch te bekijken; integendeel. Voor de ziekenfondsorganisaties lig gen er in de nieuwe constellatie belangrijke taken, zjj het dat het andere zjjn dan vroeger. Zij zullen aanvankelijk misschien de indruk' krijgen dat de moeilijkheden bij het1 uitvoeren der nieuwe wet groter zijn geworden, maar spoedig zai bljjken, dat de mogelijkheden om tot een goede samenwerking te ko men groter zfin geworden,* zo be sloot de heer Berger. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Vele leden motiveren hun stand- punt niet de feitelijke ontwikkeling van dc laatste tijd. Met het oog merk zich te onttrekken aan de wer king van eike nationale wet, kiest men zich een steunpunt in volle zee. Mét de regering waren zij van me ning dat men met dergelijke activi teiten rekening moet houden. Neder land kan niet dulden dat men zich i.iaar even buiten de territoriale wa teren behoeft te begeven om straffe loos alles te kunnen doen wat onze wet verbiedt. Niet alle leden van de commissie bezien het, wetsontwerp zo. Verschei dene leden, achter wie men de WD kan vermoeden, vinden de voorge stelde maatregelen slechts noodza kelijk als vitale belangen van onze staat, worden geschaad. Voor hen is het 'n vraag of dat met installaties die uitsluitend voor vreedzame doel einden zijn bestemd wel het geval is. Verscheidene leden bestrijden het (van de heer Verolme afkomstige» argument ais zou de regering het grondwettelijke recht van het vrije woord en de vrije meningsuiting te gen gaan. Een eiland buiten elk rechtsregime betekent juist een ge vaar voor die vrijheid, vastgelegd in de Nederlandse rechtsorde, zou den er door worden ontdoken. De grote meerderheid van de com missie meende dat al deze argumen ten net zo hard gelden voor radio Veronica. Zeer vele leden betreur den het, dat de regering deze zen der ongehinderd heeft gelaten. In beginsel dient tegenover alle zend stations in de nabijheid van de Ne derlandse kust eenzelfde standpunt te worden ingenomen. Ook die opvatting delen niet alle leden. Van andere zijde werd ge steld, dat de analogie met radio Ve ronica minder groot is dan wordt be weerd. De leden die dat verschil zien. zullen vermoedelijk we! weer liberalen zijn. Over de manier waarop de rege ring haar doei wil bereiken wordt onder de voorstanders van het wets ontwerp verschillend gedacht. Vele leden bij voorbeeld vinden het wets ontwerp eigenlijk een overbodige omweg. Waarom niet de telegraaf- en telefoonwet van toepassing ver klaard op de REM-installatles, vra gen zij. Zij putten zich uit In uitvoerige volkenrechtelijke verhandelingen waarin de overige commissieleden hen trouwens niet alleen laten. De groep van vele andere leden vraagt of de regering niet vroegtijdig had behoren te verklaren, dat zij haar jurisdictie kan uitstrekken tot in stallaties die op het continentaal plat zijn gebouwd. Verschillende leden hadden met verwondering vernomen, dat PTT het REM-eiland een telefoonverbin ding met de wal zal bezorgen. Waar op, vragen zij, is deze medewerking gegrond. Het voorlopige verslag omvat een entwintig kolommen tekst. Minister Scholten had er vrijdag de druk proeven al van in huis. Men mag derhalve aannemen, dat hij op zeer korte termijn zijn memorie van ant woord klaar zai hebben, al dienen de volkenrechtelijke vragen die er zijn opgeworpen, niet te worden on derschat. (Van onze parlementearedactie) De minister van Economische Zaken heeft bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend, dat tot doel heeft de sociale lasten van de Nederlandse mijnen jaarlijks met 25,5 miljoen gulden omlaag te drukken en dat ook het vertrouwen van de mijnwerkers in hun bedrijfstak wil herstellen. De minister heeft zich met cm wetsontwerp goeddeels gericht naar het rapport dat een door zijn voor ganger ingestelde commissie van drie hoogleraren onlangs over de moei lijkheden ia de mijnindustrie heeft uitgebracht. Die hoogleraren zijn dr. P. P. van Berkum, dr. W. Drees jr., en mr. N. E. H. van Esveld. Zowel op korte ids op langere ter mijn acht de minister de mogelijk heid zeer reëel, dat de afzet van Ne derlandse kolen op het huidige peil zal blijven. Noodsataiijk is evenwel dat het vertrouwen wordt iwesteld in de parapeetieve® dis de mijnen aan jonge mijnwerkers kunnen bie den. Noodzakelijk U ook, dat de mij nen hun Internationaal gezien gunstig eefficlencypositie handhaven en zelfs verder versterken. De minister stelt nu voor, dat de overheid de financiering van pen sioenaanspraken tot een bedrag van 23 miljoen gulden per jaar van de pensioenfondsen overneemt. Van dit bedrag zal 21J miljoen gulden ten goede komen aan het Algemeen Mijnwerkersfonds en IJ miljoen gul den aan het Beambtenfonds voor het mijnbedrijf. Bovendien acht hij het gewenst jaarlijks de ziekenkassen van het Algemeen Mijnwerkerslonds met 2) miljoen gulden te subsidiëren, Al deze bijdragen, zegt de minister, zullen in de toekomst verminderd kunnen worden naarmate de lasten van de mijnindustrie verminderen De regeling zal ook aflopen als een maal een gemeenschappelijk Euro pees energiebeleid tot stand aal fco- iiiétii Naast deze overheidsmaatregelen heeft inmiddels ook de Mijn Indus trie Raad arn aantal maatregelen aangekondigd, die tot doel hebbes de aantrekkingskracht van het onder grondse werk te vergroten en de pro- duktiviteit op te voeren. Deze maatregelen houden in: invoering van een aanbiijfpremie voor ondergrondse arbeiders, invoering van een produktivitelts- bonus voor ondergronders en invoering van een dienstjarenrente voor ondergronders. WINTERSWIJK (ANP) Leden van de Joodse Gemeente hebben van morgen bij de politie in Winterswijk aangifte gedaan van ernstige ver- nielingea op de Nieuwe Joodse Be graafplaats aan de Misterweg te Winterswijk. Een twaalftal graf zerken was omgegooid en op een daarvan stond geschreven: 'Jullie gaan eraan.' Op een raam van het lijkenhuisj'- waren hakenkruisen ge tekend. Hakenkruisen heeft men gister morgen aangetroffen op de muur van het oude joodse kerkhof aan de Spoorstraat. De politie had eerst de indruk, dat <Jte er ooor baldadige jongelui wa ren opgetekend. Nu bestaat het ver moeden. dat het eveneens het werk 4» geweest van de kerkhofvandalon. Een goede organisatie van het spreekuur brengt administratieve kosten met zich mee. maar over een regeling terzake is de CBOZ bereid te praten, zo bleek uit de woorden van de heer Van Lienden. Hfi sprak de hoop uit dat de plaatselijke zie- kenfondsbesturen zullen bevorderen dat het systeem van afspraakspreek uren meer algemeen wordt, De heer van Lienden verweet het de Maatschappij voor Tandheelkun de dat er weinig schot zit in de uit breiding van de tandheelkundige verstrekkingen voor riekcnfondslg- den. Regelingen die nota bene, aldus de heer van Lienden, met de medi sche specialisten ai jarenlang be staan, kunnen de de Maatschappij voor Tandheelkunde maar niet wor den getroffen. H'O betreurde het dat de betrokken minister en Staatssecretaris sterk de neiging hebben met genoemde maat schappij mee te gaan wat de oplei ding van tandheelkundige hulp krachten betreft. Daardoor heeft het advies van de Gezondheidsraad over de opleiding van schooltandverzorg- sters geen genade gevonden. Men wenst zich te beperken tot de oplei ding van mondhygiënisten, hetgeen TDlgan» CTRflT it» nnt (Van een onzer verslaggeefsters) Een portemonnaie, die zelf geld sorteert door middel van «en magne tisch systeempje (centen, guldens en rijksdaalders blijven op de bodem van de portemonnaie liggen, alleen dubbeltjes en kwartjes kleven vast), is een van de nieuwtjes, te zien op de derde Zomervakbeurs voor koffers en lederwaren in Utrecht. Men kan er ook zien hoe de tassen voor de winter zijn: kloek, ferm, met stoere riemen. De kleuren: zwart of verschillende nuances van bruin, met een enkele verdwaalde rode of groene tas ertussen. De fikse bergruimte van sommige tassen wordt door een soort harmo- nika-systeem verkregen. De twee of hooguit drie vouwen van zo'n har- uAwUSiCi vVuidëiï i>ijëeii^etiüu<ien -door riemen, die van boven bij de beugel Beginnen, onder de tas doorlopen en bij de andere beugel weer eindigen. Een Amsterdamse firma heef: een winters effect verkregen door tassen met bijpassende mutsen en sjaaltjes van kunstbont. Op een oppervlakte van 2X00 vier kante meter exposeren 110 fabrikan ten en importeurs uit Nederland. België. Duitsland en Frankrijk. De omzet van de lederwaren industrie bedroeg in 1962 ruim 111.6 miljoen gulden (in 1961 was du 109.5 miljoen). Dat is een toename van 2 percent, In de eerste helft van 1963 bleven produkti» en omzet enigszins achter bij die van de ver gelijkbare periode in '62. Dit verlies werd echter gecompenseerd door de nog steeds toenemende afzet in liet 1 ,?,e^rtie lederwar18,9 miljoen buitenland. Een uitzondering op het 'f, dat becte vormde het vorig - meer ofwel een stijging jaar de sector "damestassen, waar de vatl Percent- De invoer steeg iets produktte met circa 13 percent toe- |Peer dan uitvoer. De waarde van nam 1,6 ingevoerde lederwaren bedroeg in 1963 namelijk 32,1 miljoen, dat is In 1963 bedroeg de waarde mu de I bijna 13 percent meer dan in 1962, aan de grote tandheelkundige vraag op de scholen te voldoen. Over de nieuwe ziekenfondswet liet de heer Van Lienden in het alge meen tevreden geluiden horen. vrat es voor de heer C. J. van tien den, voorzitter van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Zieken fondsen, de beste oplossing voor het probleem van de ambtenarenverze- kering. De staat zon er belangrijke kosten door besparen en de uitvoe ring zou voor de betrokkenen heel wat eenvoudiger worden, aldus de heer Van Lienden dinsdag in zijn openingsrede tot de algemene verga dering van de CBOZ te Utrecht, De heer Van Lienden had het idee dat de regering over de ambtenaren- verzekering intern, al een beslissing heeft genomen. HU vroeg öch af hoe de regering een afzonderlijke rege ling denkt uit te voeren voor de ambtenaren en hun gezinnen, te sa men ongeveer 1 miljoen Nederlan ders. Komt er in Den Haag een centraal apparaat, met vermoedelijk een 600 ambtenaren. En wat gaat dat kos ten? Of zal de regering de uitvoering aan de reed» bestaande ziektekosten- instellingen toekennen? De CBOZ-voorzitter constateerde enige vooruitgang in de zaak van de afspraakspreekaren voor fondspa tiënten, waardoor aan, het euvel van het lang in wachtkamers zitten een eind kan komen. DEN HAAG (ANP) De kwesties van hel douaneschot waardoor in de nacht van 18 op 19 juni dc heer W. Vugs te Valkenswaard het leven ver loor, en van het schot uit een politie pistool waardoor enige tijd terug een jonge inbreker in Soest werd gedood, hebben vragen in de Tweede Kamer uitgelokt. De heren Asstnann (k.v.p.), Berk- houwer (v.v.d.) en Engelsman (p.v.d.a.) hebben schriftelijk aan de ministers van Justitie, Binnenlandse Zaken en van Financiën gevraagd, of het gebruik van vuurwapenen in deze gevallen in evenredigheid stond tot de wetsovertredingen waarvan de slachtoffers werden verdacht en tot de situatie waarin de betrokken po- iltie-ambtenarer» zich bevonden. Deze kamerleden informeren voorts of de bestaande dienstvoorschriften en de bestaande signalerings- en sommatiemiddelen niet beter dienen te worden afgestemd op het modern# verkeer.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1