Justitie oriënteert zich in affaire Duits herexamen eten schap dreigt dienstmaagd van de maatschappij te worden trechts raadslid woord ontnomen na beschuldiging Jacht overvaren - vier Britten springen voor hun leven Gatan aa kiaraa stoat u met «a GÜPA kneatoaar hout Zwanenberg Or ganon neemt Zwitsal over V:rouw stuurt 1 beboete leraar brief met geld Zeg het met bloemen me voor Reii ouclst rijders 1914-1918 HET VRIJE VOLK VRIJDAG 26 JUNI 1964 PAGINA 3 me! ,a"rek van v»«rarrest. Dat eiste de officier van Justitie bij de Bossche 'rechtbank gistermiddag tegen de 58-jarige vrouw C. P. W., voor het samen met haar 24-jarige ikostganger en minnaar "wurgen van haar echtgenoot. Correcties nu.,, oduïdend doedkooer C- - £n om het geheel tot een weelde rige luxe te "maken: «en dikke plaat onbekleed 100% Poty- aether schuim» 4 cm dik, 60x180 cm, "T88 Duitse weekeinders zetten hier bordjes 'verboden toegang' Oorvijg voor autohrasser Kostgangers fabrieks-partïj 55 cm 02.% ?r?5 70 cm £-$§ 44r?ff Geen berouw O GRONINGEN (ANP) De Mar tinikerk te Groningen was gis termiddag andermaal een tref punt voor een universitaire plechtigheid, namelijk de plechtige zitting van curatoren en senaat ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de rijksuniversiteit te Groningen. Na een openingswoord door de president-curator, mr. N. J. Polak, hield de voorzitter van de lustrumcommissie, prof ciy. H. de Vos, een feestrede over de plaats van de universiteit in de maatschappij. Als beilrij f Steeds moeilijker nubeduidend goedkoper Voor wurging man, samen met kostganger, 15 aar geëist voor vrouw Re raak tegen de kostganger J. VV. C. K, werd aangehouden. Be recht bank oordeelde het nuttig dat K. eerst werd opgenomen tn de obser vatiekliniek van het gevangenis» v.en te Utrecht. om de maat van lijn toerekeningsvatbaarheid te kunnen vaststellen. Mr. W. A. Nijman uit Veghei. die ais verdediger van de vrouw optrad vroeg vrijspraak met onmiddellijke invrijheidssteliing. In de tenlasteleg ging was gesteld: 'Diens keel dicht te drukken zolang dat deze ten ge volge hiervan is overleden." Mr. Nijman bestreed het gebeurde niet, doch in het. proces-verbaal s'aat dat liet slachtoffer nqg enkele snik ken had gegeven toen hij was los gelaten. Op deze verkeerde tenlaste legging kan de vrouw niet veroor deeld worden," zei mr. Nijman. De rechtbank ging na het verzoek^ van de verdediger in raadkamer, maar deelde na heropening van de zitting mee dat men van oordeel is dat de gronden tot aanhouding nog' steeds van kracht zijn. De officier, mr. Bruigom, voerde aan. dat in de tenlastelegging de fei telijke zaak van de moord c.q. dood slag met voorbedachte rade centraal was gesteld, waarbij een delictom schrijving was toegevoegd. Uit alles is gebleken, dat verdachte K. met hulp van zijn hospita meermalen de keel van de lieer Evers-Zuidweg heeft losgelaten om te zien of de man al dood was. In het door K. onderte kende proces-verbaal staat namelijk: 'Toen ik de keel voor de laatste keer losliet, zuchtte Zuidweg nog twee maal en was dood." In normaal Ne derlands betekent dit, aldus de offi- (Van een onzer verslaggevers) De Haagse officier van Justitie Jhr. mr. T. W. van de Bosch, heeft inlichtingen laten inwinnen over de gang van zaken bij het schriftelijk examen Duits op het Haagse ly ceum. De officier van Justitie is hiertoe overgegaan naar aanleiding van berichten in de pers. "Er rit in dit stadium niet te zeggen of er bepaalde stappen genomen zullen worden/ aldus de officier. Bij het schoolbestuur toonde men rich zeer ontsteld over het feit-, dat de justitie zich in deze zaak gaat oriënteren. 'Ik sta verslagen.' zei het bestuurslid de heer H. W. C. Simons die evenmin als zijn mede bestuurders op de hoogte was van de opdracht lie de officier van Justitie aan de politie heeft gegeven. Zoals bekend hebben drie gecom mitteerden in het schriftelijk. .Duits van elf leerlingen ongeoorloofde cor recties aangetroffen en na een rap port aan de rijksinspecteur van het onderwijs dr. J. F. Chr. de Boer. moesten de jongelui dit onderdeel van het examen overmaken. De on regelmatigheden waren niet door hen gepleegd, maar wie dan wel de cor- Advertentie I.M. recties heeft aangebracht, is niet vastgesteld. Het bestuur is van mening, dat ten onrechte zonder bewijzen - een blaam wordt geworpen op de rector, de heer J. H. Schmitz, die verantwoordelijk is voor het examen werk en als leraar Duits de uitge werkte opgaven heeft nagekeken. De politie zal zich bij inwinnen van inlichtingen in de eerste plaats wen den tot de rijksinspecteur. Bij de minister van Onderwijs is een rap port ingediend over de geconsta teerde onregelmatigheden. En juist als het grote seizoen begint... en U zich zo'n heerlijk rustbed zou wensen, een speciale aanbieding veldbedden in twee serie-prijzen. Veldbedden, uitstekend ge schikt voor onverwachte logées» voor kamperen, zomerhuisjes en vctder weet U zelf het beste wat je cr 'allemaal mee doen kun:. Luxe u- n in twee uitvoe ringen, om heerlijk, te luieren» A- Met 4 patent scharnieren In vele standen verstelbaar, het stevige tijk in een fraaie kleur voor B. Met verstelbaar hoofdeinde, solide buisframe, de stof geheel verend opgehangen in diverse voor- Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze veldbedden in 2 series, in ongekend lage voorseizoenprijzen. voor m0 Géén tel »f schrift best (Van onze sociaal-economische redactie) De besturen van Koninklijke Zwa nenberg-Orga non in Oss en van de Verenigde pharmaceutische fabrie ken Zwitsal in Apeldoorn hebben besloten tot fusie. In «ie praktijk komt dit erop neer. dat Zwitsal door het snel groeiende Organon- concem wordt overgenomen. Aandeelhouders Zwitsal zullen in de gelegenheid worden gesteld' hun aandelen om te wisselen in aande len Zwanenberg-Organon in de ver houding van negen aandelen Zwit sal voor vier aandelen Organon. Deze overname van Zwitsal Is er één uit een indrukwekkende reeks van de laatste jaren. Het concern beschikt bovendien over een zeer groot aantal dochter ondernemingen en vestigingen in het buitenland. Zwitsal heeft een geplaatst aande lenkapitaal van 2,1 miljoen. Op ba sis van de laatste koers van Orga- non-aandelen 1954 betekent dit. dat Organon voor het Apeldoornse bedrijf een bedrag van ruim 8.8 miljoen gulden in aandelen op tafel legt. In het I.imburgse plaatsje Meijel lijn de laatste tijd verscheidene nieuwe bordjes "verboden toegang* versche nen. Zij zijn neergezet door Duit sers. die hier top eigen grond) weëkeindhuisjes hebbers. De plaatsing van de bordjes is legaal, maar heeft in Meijei veel misnoc gen gewekt. Ook met het prikkel draad dat de Duitse gasten hier en daar hebben aangebracht is men weinig ingenomen. Wél its strijd met de wet in dit geval de provinciale kampeerver- ordening is volgens de politie het feit dat Duitsers op hun stuk jes grond overnachten in tenten en caravans. De rijkspolitie heeft hen onlangs in het holst van de nacht verbaliseerd, maar de Duitse toe risten protesteerden, omdat d vee- ordening naar hun mening niet v*a» toepassing is wanneer men kam peert op eigen grond. Verwacht wordt dat: de Justitie zich met deze zaak zal bezighouden. (Van een ouier verslaggevers) TJ hebt de Nederlandse Staat een dienst bewezen door de jeugd- baldadigheid te bestrijden- Dit schreef mevrouw I, Smits-Bdlo uu Zwitserland aan de 28-jarige Zaan- d&mse leraar, S. Wyers, die de af gelopen week van de Haarlemse po litierechter vjjftig gulden boete kreeg omdat hij een jongen die zijn auto bekrast had, een draai om zijn oren had gegeven. Mevrouw Smits sloot in haar brief ook vijftig gulden bij, Dit .geld zal de heer Wyers, die na zfjn ver oordeling van verschillende ~aat;a sympathiebetuigingen heeft gekre gen. overmaken aan een instelling die zich bezighoudt met Jeugdbe scherming- cler: "Zolang op de keel gedrukt tot hij dood was." De beide verdachten hebben ove- rjijens geer» twijfel laten bestaan over de daad, die ze samen in die be wuste nacht hebben voibracht. De vrouw vertelde op 18-jarige leeftijd getrouwd te zijn met Evers- Zuidweg, Spoedig werd haar zoon ge boren. 'Mijn familie had bezwaren tegen het huwelijk, war.t, ik zou een klas te laag trouwen. Hij sloeg me veel. dreigde altijd, had meer aan dacht voor zijn motor dan voor mij en onze zoon en gaf maar een klein beetje var» zijn loon af Met naai werk heb ik het gezin moeten onder houden, In de oorlog ben ik kostgangers gaan houden. Dat ben ik blijven doen. Zo kwam in maart 1962 de 22- jarige Jan K. bij ons in de kost. Hij was een aardige jongen, die veel voor ons deed. Toen hü wegens In braak acht maanden moest zitten, werd het contact schriftelijk voort gezet. In mei 1963 kwam hij weer op vrije voeten en bij ons in huis," aldus de vrouw. Snel groeide er een "merkwaardige vrijage' tussen de vrouw en haar 34 jaar jongere kostganger, zoals de pre sident. mr. Poerink, het noemde. Ze Advertentie I.M. Geen enkel jaar was het zo moeilijk om de hand te leggen op een voorraad koffers, zowel wat kwaliteit als wat prijs be treft, geschikt voor deze aan bieding. Maar morgen kan hec spektakel beginnen, want op onze 2e etage staan duizenden koffers opge stapeld. Geen honderden, neen, duizenden koffers staan er in alle maten en diverse kleuren. Een grote fabriekspartij, uit eenlopende series... gloed nieuwe koffers... maar ook be schadigde. maar stuk voor stuk voor prijzen, die bijna de helft zijn van de normale. SO cm 65 cm 40^5 Zaterdagmorgen om 9 uur be gint op onze 2e verdieping de grote koffersiag van het seizoen. Niet wachten, U zoekt zelf maar uit, en U kunt betalen aan de kassa's... maar één vriendelijk verzoek, wilt U de koffer zelf meenemen? leefden ais echtelieden ais de roan niet thuis was. In de winter was Jan K. zes weken ziek en werd bet con tact nog inniger. Toen heeft ie vrouw gezegd» 'Wat zouden -»e het mooi hebben ais Evers er niet meer zou zijn Deze uitspraak lokte iater de daad uit. Op 17 maart was Ue heer Evers- Zuidweg jarig. Het werd op 21 maart gevierd. Afgesproken werd dat de vrouw haar man dronken zou voeren, waarna Jan K. tot de wurging zou overgaan, Doordrukken, Jan Toen die nacht tegen half twee de beschonken man naar boven wilde gaan, trok de kostganger hem achter over de trap af en besprong' hem om hem de keel dicht te knijpen. De vrouw hielp daarbij. Ze hielden om beurten de benen en armen van haar in doodsstrijd verkerende man vast en kroop zelfs over Jan K. heen om uit een hand van haar man een mes te halen. •Wat dacht u op dit moment," vroeg de president. •Alleen maar: dat mes moet weg. want direct steekt hij Jan kapot en daarna mij.' antwoordde de vrouw. Op momenten dat K. dacht dat zijn slachtoffer al dood was, liet hij de keel los eg i?n zou de vrouw hem meteen aangespoord hebben met: 'Hij is nog niet dood. Jan. Doordruk ken.' Hei staat in het door haar on dertekende verbaal. Maar op de zit ting was ze het verget-n Toen de man dood was. hebben de vrouw en de kostganger hem naar boven gebracht en op bed gelegd. Tegen half vier werd een dokter ge waarschuwd. Aan hem werd verteld van het feest, van de man die dron ken was geworden, vermoedelijk een hartverlamming had gehad en was gevallen. De dokter belde echter de politie. De verdediger stelde dat de vrouw- doodsbang voor haar man was. Ze was door hem al twee maal met een mes gestoken. De vrouw zelf zei: 'Wat gebuerd is, vind ik erg voor mijn zoon, maar hij begrijpt, het wel. We hebben nooit een gelukkig Seven gehad. Daarom heb ik nog steeds geen spijt van mijn daad. Ik kan geen berouwgevoeiens opbrengen na dit onmenselijke leven. Ik ben altijd te goed voor hem ge weest.' De officier noemde het gebeurde in zijn requisitoir een verschrikkelijke daad. Veertig jaar is die vrouw ge trouwd en dan slacht ze haar man als een varken af. Dat slechte leven wordt als motief genormd. Maar de vrouw handelde uit egoïsme. Ze is voor haar leeftijd nog zeer vitaal en ze eiste meer dan haar man kon geven. Jan K. kon dat wel. Er was geen gevoel van liefde hij R, maar de jongeman maakte gebruikt van de hem geboden kansen. Zonder deze verhouding had het argument "slecht leven* misschien als verzachtende omstandigheid aangevoerd kunnen worden, maar nu niet. Daarna kwam de 24-jarige Jaa K. voor zijn rechters. De president las een reeks rapporten voor die over hem zijn uitgebracht. Hij bezocht alleen een b.l.o.-schocl. was daarna aan het werk gegaan en kende al veie bazen. Omdat men het thuis met zijn verkering niet eens was. gmg hij in de kost en raakte aan de drank. De verkering raakte uit. maar K. ging niet terug naar huis omdat hij dan met een klein zakcentje moest rondkomen en nu over zijn hele loon kon beschikken. Ook uit zijn mond werd de verhou ding tussen hem en zijn hospita vast gesteld. Hij kreeg cadeautjes van haar, o.a. een gouden ring. Gevoelens voor de vrouw als voor een meisje van zijn eigen leeftijd, zei hij niet te hebben. Hij zei bang te zijn geweest voor de daad die de vrouw voor hem had uitgedacht. "Ik kon de man normaal nooit de baas en zonder de hulp van de vrouw' was het me zeker niet ge lukt." De president maakte vrij snel een einde aan deze zaak door voor te stellen Jan K. te laten opnemen, om a te gaan in hoeverre deze zwakke geest voor zijn daden verantwoorde lijk gesteld kan worden. UTRECHT, (ANP). Een poging van het Pacifistisch Socialistische Utrechtse raadslid H. J. van Steenis om wijziging te brengen in het col lege van B. en W. van de Domstad Is in de gisteren gehouden raadsver gadering ap niets uitgelopen. Een motie: van wantrouwen, ge richt tegen de wethouder voor de bedrijven, ir. H. J. A. Post (k.v.p.), die in een emotioneel debat na aan vaarding van een voorstel over ver hoging van de wethouderssalarissen door ir. Van Steenis werd beticht van onbekwaamheid, werd met 38 tegen 2 PSP-stemmen verworpen. Dat geschiedde nadat voorzitter jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. de PSP- er het woord had ontnomen en alle fracties hui» verontwaardiging over de ..onsmakelijke, onwaardige en on ware" aanval van Ir, Van Steenis hadden uitgesproken. De heer Van Steenls, die de woor den corruptie en bedrog onder prés- si; had teruggenomen omdat zijns inziens de raadsvoorzitter misbruik had gemaakt van zijn macht» kondig de aan dat. hij zich bij de hoge in stanties over het ingrijpen van de raadsvoorzitter zal beklagen. Ir. Van Steenis bad reeds bij de behandeling van het raadsvoorstel tol verhoging van de wethouderssa larissen gepoogd een aanval te doen op de kwaliteiten van wethouder Post, die hij niet voor zyn taak be rekend achtte. Later kreeg hij als nog de gelegenheid zijn bezwaren tegen de wethouder te formuleren. H(j gaf te kennen dat ir. Post niet voldoet aan de voorwaarden, die aan een wethouder gesteld moeten worden, te weten animo, tijd en capa citeit. Jhr. De Ranitz meende dat de persoonlijke reputatie van wethou der Post overbodig is geschonden en verweet ir. Van Steenis een onjuist gebruik van zijn grondwettelijk recht. Hef werkschip is teeg. Op het nu geheel geïsoleerde REM-eiland wordt ir. 11tCCI"U snel tempo verder gebouwd aan de TV-mast; die hier 39 meter lang is. Di mast krijgt in totaal een lengte van SO meter. Advertentie IM. bestal Kjefigl HANSWEERT (ANP) Vier En gelsen hebben donderdagmiddag ter nauwernood het vege lijf weten te redden toen hui lï-tons jachtje Smuggler-Too op de Westersehelde qabi j Hansweert werd overvaren door een Belgisch binnenschip van ruim 1300 ton. geladen met koien. „Het was een angstig moment toen het jacht ondar onze voeten wegzonk en binnen de minuut in het water verdween." zei de 47-jarige eigenaar van het jacht, Thomas Burton, na dat hij er» zijn vrouw Marv en het echtpaar Storey, alien wonend in Hunstranton. Norfolk, rillend en wel aan boord van het Belgische schip, de Sonia Erna, waren gehesen en in Hansweert aan wal waren gebracht. De heer en mevrouw Storey wisten op het Belgische binnenschip over te springen, maar de heer en mevrouw Burton, beiden 47 Jaar oud, konden slechts het leven redden door in het water te springen, Aile bezittingen van de opvaren den van het Jacht, waaronder juwe len. fototoestellen, geld, radio's, kle ding enz., zijn met het schip de diepte Ingegaan en liggen nu op de bodem van de Schelde, ruim 20 me ter beneden het wateroppervlak. De heer Burton zei vanavond wei nig hoop te hebben op de goede af loop van een eventuele bergingspo ging van het jacht, waarvan de waarde op 50.000 gulden wordt ge schat. Tien leden van het Newyorkse politiekorps zijn ontslagen, nadat een onderzoek, dat drie jaar heeft ge duurd, had aangetoond dat de be ambten onder een hoedje speelden met gokker», van wie zij steekpennin gen aannamen. Advertentie TM, Het respect, dat de maatschappij heeft voor de weienschap, de univer siteit en de professor is nog groot, zo zei prof. De Vos. of het omgekeerd ook steeds het geval is. betwijfelde hij. De universiteit zou er zijns in ziens gord min (lom haar afhankelijk heid van de maatschappij te besef fen en dankbaar te zijn -.oor de waar dering en de steun, die zij van de maatschappij omvangt. Het valt volgens prof. De Vos niet te ontkennen, dat de universiteit zich wei eens te veel van de wereld heeft afgesloten en het misschien nog wel eens doet. Anderzijds kan ook de maatschappij te veel vragen van de universiteit en een te grote invloed uitoefenen. Eens was de wetenschap de 'dienst maagd der theologie" maar nu dreigt zij soms 'de dienstmaagd der maav schappii' te worden, aldus prof. De Vos. Dit gemor bosraat niet aiioen door de innerlijke ontwikkeling van de universiteit, ais grootbedrijf, maar ook in niet geringe male door de eisen van de maatschappij. Deze beschouwt hoe langer hoe meer de universiteit ais een bedrijf dat voor de maatschappij nuttige prodiiktm in de vorm van mensen en goederen in een steeds breder en snel ler vloeiende slroom aflevert. Men spreekt van aanboren van intellect en van studierendement alsof jonge mensen aardgasbellen en studenten machines waren," aldus prof. De Vos. Minister Bot van O.. K. en \V. is van mening, dat aan de Nederlandse universiteiten en hogescholen te (Valt een onzer verslaggevers) Op 1 augustus is het vijftig jaar geleden, dat voor het Nederlandse leger de mobilisatie werd afgekon digd, Dat feit gaat de Nederlandse Bond van oudstrijders en dragers van het 'mohüisatiekrois* met een reünie herdenken. Een Ieder die bij de zee-, land- of luchtmacht in de periode van 1914- 1918 onder de wapenen is geweest, wordt uitgenodigd aan de reünie op 1 augustus iti Utrecht dee! te nemen. Met name zal worden herdacht, dat Nederland 'op voorbeeldige wijze zijn neutraliteit gedurende deze periode- heeft weten te handhaven". Dusgenoemde bond werkt hard aan eeu interesant programma voor die dag. Men dient zich voor de reünie voor 5 juli op te geven. Noordhoi- landers kunnen dat doen bij de heer H. Eijsten, Curacaostraat 38-1 te Amsterdam. Aile overige oudstrijders kunnen terecht bij de heer J. C. van Dijk te Rotterdam. v e e i aandacht» worctt gescnomten aqm de vorming tot; zelfstandige we tenschapsbeoefening en te weinig aan voorbereiding op het bekleden van maatschappelijke beroepen- en vor ming van de persoon. De bewindsman bracht dit naar vo ren in de toespraak, waarin hij van middag in Groningen de gelukwensen van de regering overbracht aan cu ratoren en senaat van de 350 jaar be staande Rijksuniversiteit. Hij verwacht, dat heroriëntatie op dit punt tevens in de praktijk een ze kere hervorming van de inhoud en werkwijze van ons wetcnschappeljjic onderwijs zal betekenen. De bewindsman voorziet, dat bij de gestadige vooruitgang der we tenschap het steeds moéilijker zal worden het s'rakke standpunt van nu vet te houden er. tevpns te ver zekeren. dn: de studieduur reëel en niet slreh'- op papier binnen rede lijk'» grenzen blijf:. Dit is ook een van de voornaamste redenen waarom de regering de ver korting van de normale studieduur voor het doctoraal examen tot 5 jaar zulk een belangrijke aangelegenheid acht, aldus mr. Bot, die zei ervan overtuigd te zijn dat de wijze waarop dit gezamenlijke doei moet worden bereikt, in eerste aanleg in vol ver trouwen aan het wetenschappelijk onderwijs zelf kan worden overgela- Aciv, iiv-i.ht- I.M, Laat anderen 85 cenc en meer betalen voor deze leuke aarde werk kop en schotels... .onze klanten kopen 2e morgen voor nog gécn twee kwartjes per stuk. Duizenden kop en'schotels van sterk, hard gebakken aarde werk ineen leuk, modern model, zowel voor koffie als voor thee te gebruiken. De staatssecretaris van O. K en W. heeftop voorste! van dp Raad voor ür Kunst een stipendium toe gekend aan de auteurs Pan! Rodenko Hans AndretK J BrrnW Gerr" Kouwen,lar, Adiiajn Mnrnra. Svbrp'n Poiet, G K. van het Reve en Bert Sohrerbeek. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze leuke, moderne aardewerk kop en schotels, 6 verschillende kleuren in doos. per .stuk voor ■c'rj-t niet mat Jan stuks.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1