Prijs voor Meesterschap toegekend aan Vestdijk Operatie- Stikstof Doden-in verkeer Duitse bloemen naar Dordrecht Miep Diekmann: Jeugdboek moet peil en stijl hebben Andriessen naar Praag Piet van Ex ter zou toch weinig kans hebben gemaakt Wordt KOELKASTEN COUZY Holiday on Ice geeft steun aan Eisrevue Studenten als bouwvakkers Gecommitteerde aan O. K. en W.: Sanatorium van studenten sluit Loten uit Malta in prullenmand Drie gewonden bij twee gasexplosies HET VRIJE VOLK MAANDAG 13 JULI 1964 PAGINA 3 kuS?Sft(Sd»I?HMaa«ChaPPy der Ned^aHüse Letter- H de prijs voor Meesterschap, die eenmaal In de vijf jaar wordt uitgereikt, toegekend aan Sman Vestdijk Op de kraters af Geen wind BERNLEF DEN TEX l Vliegers oefenen al op vluchten in '70 ANTILLEN EEN VAK ELLENDIG ftfctM ■msn Vogelwaarde vraagt rijk om liulp Machinist gewond bij treinbotsing REEDS VANAF FL. 298.- (125 LTR.) ALLE GOEDE MERKEN VOORRADIG BIJ 1 e MtDDELLANDSTR, 72 AERTV. NESSTRAAT 38 GEEN steun voor eierprodueenten van Vesidyk deze bekroning d.*U«ktS^rd,^ °eU"e 'Onze literatuur kent geen tweede .'schrijver die op zijn nivaau op zo ceera en weerbarstig materiaal, waaraan zich voor hem nog geen serieuze onderzoeker gewaagd heeft.' ("VERVOLG VAN VOORPAGINA) Dat alles speelt zich af op een hon. derd meter afstand van de twaalf meter hoog uit de golven stekende boorpijp. Het is omgord door 'n pijp- beschermer en de stellage staat er by, als o£ hy zeggen wil: „Ik kan het ook niet helpen." Een halve myi verder toomt de bijna feestelijk geschilderde Mr. Louie op zyn twaalf hoge poten uit het water. Als wij de positie hebben verkend, wordt op het booreiland een klein, oranjegeel vïetje gestre ken. Twee mannen, onder wie nog niet de befaamde Red Adair, varen er mee naar de intussen al bemande ponton. Ik wil niets aan de faam van de vermaarde Amerikaan afdoen, ook de Nederlandse beTgers die hem hier assisteren niet gaan verheerlijken. Dat lusten zij zelf ook niet, maar de rol die zij hier vandaag spelen, is een brok illustratie van durf en vakmanschap. Goed, we weten dat dit woest om. hoog kokende gas volgens de Duitsers met kan branden, wy roken op de brug zelfs rustig een sigaretje, maar vergeet niet, dat alles aan deze ope ratie van deze bergers vreemd is. Wanneer Red Adair nog rustig zit af te wachten, springt Taks hoofduit voerder Moerkerk van de Clyde over op de bergingsblazer Dolfün, Schip per Leen Lokker wuift even naar ons en dan gaat hy op de kraters af. zy varen er even omheen, dan steekt hjj de stompe kop van de Dolfijn la coniek in de bruisende kolken. Zij controleren de vier boeien die de plaats markeren, waar de tonnen- zware ankers van de ponton moeten worden gelegd. Ze zijn in orde dus keert de Dolfijn terug. Nog steeds houden ze zich stil op de Mr. Louie, maar Moerkerk laat zich onmiddellijk op de ponton afzet ten. De Duitsers voor de bediening van de pompauto's komen by hem en terwijl de Clyde nog bij het boorgat moet afmeren, zijn zij samen al be gonnen, alles op de ponton gereed te maken. Het is op dit moment nog te vroeg om te kunnen zeggen hoe het verder zou lopen. Ons grote geluk is, dat de wind sinds zondag is gaan liggen. Voor de rest van de dag wordt er een heel matig briesje verwacht, maar de weersdiensten langs de Noordzee spe len voor morgen ai weer met- een nieuwe depressie. Dat betekent dat er enorm poot-aan zal moeten worden gespeeld, dat er maar weinig tegen slag hoeft te komen of het wordt toch nog een karwei van de lange adem. Red Adair sprak veertien dagen ge leden over een uur of achttien. Dan zou hy „gasbronkiller nummer één," de kraters wel hebben gedoofd. De Duitsers die de honderden tonnen specie (er ligt nog een coaster met een extra-voorraad by ons gereed) in de put moeten pompen, houden 't zelf op een uur of acht. Maar ze zeggen er allemaal bü, dat er totaal niets verkeerd mag gaan; als er by voorbeeld een prop in het boorgat zou zitten, en dat is aller minst denkbeeldig, rekenen zy op da gen. Wy kunnen hier aan boord van de sleepboot dus verder alleen maar af wachten en vertrouwen op de kun digheid en de moed van een groepje keiharde mannen, voor wie u heel diep de hoed mag afnemen. LAREN, (ANP) De zestienjarige H. F. Hecker uit Laren, die donder dagavond in Blaricum ernstig ge wond werd, toen hy door de aan hangwagen van een tractor werd overreden, is zaterdagavond In het St Jansziekenhuis, in Laren over leden. In de Westduitse stad Frank fort heeft zondag een man zyn vrouw in het ziekenhuis, waar zij als verpleegster werkte, achtervolgd en doodgestoken. De man is gearres teerd. Bij verkeersongevallen zijn het afgelopen weekeinde weer vele mensen om het leven gekomen. In Enschede reed gisteravond de 18-jarige G. Slotboom met zyn brom fiets tegen een lichtmast. Hy is la ter in het ziekenhuis overleden. Zyn 15-jarige duopassagiere C. A. Schu- fel werd gewond. In Eehteld werd zaterdagavond de 20-jarige C. H. Blanken uit Ede dodeiy'k gewond toen zyn auto m een bocht slipte en tegen een licht mast botste. Twee andere inzitten den raakten ernstig gewond. onderscheiden gebieden een dusda nige" creatieve werkzaamheid heeft ontwikeld.' aldus het rapport, 'dat mén by herhaling gemeend heeft te moeten spreken over 'het fenomeen'. Vestdyk is een onmiskenbare aan wijzing voor de Indruk van ontzag die zyn werk op tijdgenoten, heeft gemaakt.' De Van der Hoogtprijs werd toe gekend aan de dichter Bernlef voor zijn bundel 'Dit verheugd vervar, die het afgelopen najaar verscheen. De taal van Bemlef,* aldus het rap port van de commissie, "Is zakeiyk. ja brokkelig vaak, en als zodanig uitdrukking van het besef dat voor een 'hoge' innerlijke, onproblema tische poëzie geen plaats meer is in onze tyd van rationalisatie en n<?o- positivisme en zijn 'slordig* gebruik van het rijm versterkt déze indruk nog.' De commissie stelt verder dat Bemlef uit voor hemt onvermijde lijke anti-poëtische veronderstellin gen 'poëzie heeft geslagen zoe c Moses water uit de rots. Bernlef is een typisch representant van de he dendaagse dichtkunst.' De heer J, den Tex werd onder scheiden met de dr. "Wijnaendts Francken-prys voor biografie en cultuurgeschiedenis. Hij kreeg deze prys voor de delen I en 2 van de biografie 'Van Oldenbarnevelt' die, aldus de commissie 'op overtuigende wijze tonen dat de auteur een forse greep heeft op by uitstek gecompli- BERNLEF i (Van onze luchtvaartredacteur) I Vliegers van de Britse luchtvaart- maatschappij BOAC hebben reeds meer dan tien supersonische vluchten tussen Londen en New Vork gemaakt. 2bereikten op die reizen snelheden van 2,2 keer de geluidssnelheid en hoogten van bijna 20 kilometer. New York hebben de vliegers op deze vluchten eohter niet gezien. Ze kwa men niet verder dan de luchthaven van Londen. Om precies te zijn: niet verder dan het oefencentrum van hun maatschappij. In een Comet-vluchtn&bootser wordt deze groep BOAC-vliegers voorbereid op de komst van de super sonische Concorde, die in het begin van de zeventiger jaren in gebruik zal komen by o.a. de Britse maat- sohappij. Om tydig het personeel gereed te hebben voor deze nieuwe vliegtech niek is de BOAC reeds nu met de op leiding begonnen. En al is het dan allemaal nog maar op papier, enkele BOAC-vliegers hebben toch de sen satie ondergaan in drie uur van Lon den naar New York te hebben gevlo gen. HAARLEM (ANP) De Berliner Eis- revua van Maxi cn Ernst Baier dat thans voorstellingen geeft in Haar lem zal zyn geplande tournee afwer ken met financiële steun van de Amerikaanse revue Holiday on Ice. Men zal tot 28 juli stopprj. met het geven van voorstellingen om verdere plannen onder meer over de reorga nisatie, nader uit te werken. Daarna zal het Berlijnse gezelschap op 28 juli zijn afgesproken voorstel lingen in Nijmegen geven. Ook de verdere afspraken van het gezelschap tot eind september in Nederland en daarna nog korte tijd in Duitsland, zullen normaal nagekomen worden. Na deze periode zal een definitieve beslissing worden genomen. "]\/Tiep Diekmann is niet alleen de schrijfster van eert flink aantal door hun originaliteit opvallende kinderboeken. Haar ideeën over kinderliteratuur en trouwens ook over het leren lezen, op school hebben door tal van dagbladinterviews maar toch niet meer dan zij zelf als verslaggeefster over anderen heeft geschreven bekend heid in ruimere kring gekregen. „Toen in '57 mijn De boten van Brakkeput met de CPNB-prijs voor het kinderboek werd, bekroond heb ik nogal icat oppositie gehad" zegt de sinds ongeveer een jaar in Dordrecht wonende mevrouw M. H. J. Diekmann, „er rees verzet tegen het nog niet eerder gebruikte procédé: een roman voor kinderen, met verschillende door elkaar lopende intriges en een open eind. Dat leest geen hond, hebben men sen die het kunnen weten toen gezegd. Maar voor mij is met dat boek de ommekeer gekomen. Een kinderboek moet peil en stijl heb ben, vind ik." Dat is nu allemaal al weer een paar jaar geleden en dezelfde reacties zijn zeker niet losgewoeld door de recente bekroning in Duitsland van een andere door Miep Diekmann geschreven kin derroman und viele Grtisse von Wancho". Vrijdag werd be kend dat de vertaling van het in Nederland als en vele groe ten van Elio" uitgekomen boek in aanmerking was gekomen voor de Duitse Staatsprijs voor het beste jeugdboek, een bedrag van 7500 Duitse marken inhoudend. .Meestal moet ik het van een krant of uit de radio horen als er zoiets gebeurt," kan Miep Diek mann tussen twee felleitatietele- foontjes door zeggen. Dat was ook nu het geval. Zaterdag had zy officieel nog steeds geen bericht uit Duitsland, behalve dan een groot boeket bloemen van uitge ver Westermann. „Ze hebben het geheim willen houden, denk ik, want een uitnodiging om naar Duitsland te komen had ik al ge kregen. Er wachtte een verras sing, zeiden ze erby. Nee, dat het dit zou zijn had ik werkelijk niet verwacht. Ze zullen wel boos zyn dat het hier nu in de kranten staat." Op 24 oktober wordt in Hanno ver de prijs uitgereikt. Miep Diekmann is dan („toevallig. in Duitsland om er lezingen te houden over kinderliteratuur voor onderwijsdeskundigen. De bloe men staan intussen ai in een vaas in haar huis aan de Dordtse Sin gel, dat er door weinig, maar comfortabel gekozen meubilair nog ruimer uitziet dan het is. Mevrouw Diekmann heeft zich verbonden aan een bureau voor psychologisch onderzoek in deze plaats. Miep Diekmanns levensloop en werk worden bepaald door haar verblijf in West-lndië, van 1S34 tot '39, en het daar als jong meisje opgroeien tussen eveneens jonge mensen met een heel an der cultuurpatroon. Haar Euro pese achtergrond schiep de nodige objectiviteit toen gij later het leven in de Antillen ging be schrijven. Want dat speelt in veel van haar boeken een rol. „Het in elkaar grijpen van cultuurpatronen fascineert me ge weldig. Het is me erom begonnen te vertellen dat er qua essentie in al die verschillende culturen een gelijkluidende kern, iets univer seel menselijks is. En om gewoon de kenmerken van het milieu, daar over de grenzen te brengen." „Het is wel merkwaardig dat al myn boeken uit West-lndië in Zuid-Afrika op scholen worden aanbevolen om de jeugd meer verdraagzaamheid ten opzichte van het andere ras by te bren gen." Direct daarop: „Hou me ten goede ik spreek beslist geen oordeel uit over discriminatie. In de Antillen heb ik het nooit als een probleem ervaren, dat kan ik wel zeggen. De mensen over wie ik schryf zyn voor my geen out casts. Maar waarschijnlijk daar door zyn mijn boeken ook in het buitenland zo acceptabel. Alleen: in Amerika zyn de plaatjes van negers eruit gelaten." FTet boek „Padu is gek" heeft op de Hans Christiaan Ander- seniyst (is de lijst met de vijftien beste jeugdboeken van een jaar ter wereld) gestaan; het meren deel van Miep Diekmanns werk is in verschillende talen versche nen. We zeiden echter dat ze niet alleen schryfster is. Behalve dan de gesprekken die zy met andere auteurs van kinder- en jeugd boeken voert en waarin men. ana lytisch te werk gaat om de oude opvattingen over die onderste tak aan de literatuurstam aan de te genwoordige tyd te toetsen, moe ten haar bemoeiingen met het onderwijs genoemd worden. Met name weer het onderwys in West-lndië heeft de belang stelling van Miep Diekmann. In nauw contact met de autoriteiten daar probeert zij Ot en Sien, Pim en Mien en anderen er de toegang tot tie klas te ontzeggen. Zelf heeft ze daartoe een serie lees boekjes geschreven („juwelen als je die uitvoering van J. B. Wolters, I-IJK. bekijkt"), die de pedagogen met gretige belang stelling hebben ontvangen. „Ir. Nederland hangtdat, en het kinderboek ook, er maar bij. Kijk je in andere landen, dan zie je de tendens dat de literatoren meer worden ingeschakeld bij het onderwijs. Dat zal er toch in Ne derland ook van gaan komen. Ook het schrijven voor kinderen is een vak, maar zeg dat alsjeblieft niet in 't openbaar. Ik sprak eens met Simenon en die zei: Kunt u al kinderboeken schrijven? Dal zegt zó'n man!" Met een regeringsopdracht was ze niet lang geleden in het Cara- ibische gebied. De reis was zijn beurs waard. Binnenkort gaat mevrouw Diekmann er opnieuw heen, lezingen houden, nog meer rondkijken op de scholen. „Dit alles gebeurt na een studie van twintig jaar met de vernieu wing van het Nederlandse jeugd boek zyn we pas tien jaar bezig." Er zijn al heel wat „stellingen" genoteerd in die jaren. Een jeugd boek moet niet moraliseren, je mag de agressiviteit van de tiener niet uit de weg gaan. Het kind moet de gelegenheid krijgen in het boek zijn emotionele uitingen te vinden en het moet eenvoudig lol in het lezen krijgen. Geef kin deren liever vijfhonderd woorden waarmee ze zich emotioneel kun nen uiten, dan vyfduizend waar ze geen raad mee weten. Als je eens ziet hoeveel Nederlanders hun moedertaal niet eens schrij ven. Dat mevrouw Diekmann haar eigen inzichten heeft wat de op voeding betreft valt, nog moeilijk te ontkennen. Als Miep Diekmann heeft ze zo het een en ander in de praktijk gebracht en weer iets meer als mevrouw Diekmann schreef zy een voorlichtingsboefc voor Nederlandse tieners, ,„41s je 't nog niet wist," dat door zyn vrijmoedige styl een wolk vrij hardnekkig stof deed opwaaien. Een werk over hygiëne (driehon derd pagina's manuscript, „des kundigen hebben me gevraagd waar ik het vandaan gehaaid heb") staat op stapel. Miep Diekmann: „Ik ben geen woeste idealist, maar in de wereld van het kinderboek hangt een ethiek toaar je ellendig van wordt. Daar moeten we vanaf. Ze li?iks betiteld. Ik schrijf alleen hebben me wel eens als uiterst over de individualist." Zij vertelt het spontaan en vriendeiyk, maar alsof ze zich nauweiyks de tijd ervoor gunt. Miep Diekmann heeft het druk. Nu moet ze dan over een paar maanden ook nog eens naar Han nover. Een onaantrekkelijke reis lijkt het haar echter niet. HARRY KUIPER Aw?®;*,, t',—.j S|§J -i «kV s j?\ Voor een echtpaar en drie kinderen kwam zaterdagmiddag een abrupt eind- aar. de vakan tie toen hun auto In volle vaart inreed op een slippende oplegger. Het ongeluk gebeurde bij 'De Woeste Hoeve* op de rijksweg Apeldoorn-Arnhem. De auto kantelde; de voorzijde werd geheel ingedrukt. De bestuurder, de 40-jarige heer H. de Mare uit IJmmden, zijn 33-jarige vrouw en hun drie kinderen zijn met ernstige verwondingen in een Arnhems ziekenhuis opge nomen. De chauffeur van de oplegger bleef ongedeerd. DELFT (ANP) Be afdeling Delft van de reformatorische studentenver eniging SSR zal haar groenen van tot 21 september als bouwvakarbeider laten werken. Het gaat hier om ruim 150 jongelui, die men een zinvoller ontgroenings- tijd wil geven. Een aannemer uit Rot terdam heeft zich bereid verklaard de groenen te werk te stellen by de bouw van zomerhuisjes op de Veluwe. SCHIPHOL (ANP) Zondagmiddag is de minister van Economische Za ken, prof. dr. J. E. Andriessen, van Schiphol naar Praag vertrokken voor de ondertekening van de op 8 november 1963 te Praag gepara feerde handelsovereenkomst tussen de Beneluxlanden en Tsjecho slo wakije. De handelsovereenkomst geldt van 1 april 1963 tot en met 31 december 1965. De minister zei te hopen dat ook de gesloten nationalisatie- verdragen voor de vergoeding van da in Tsjechoslowakije genationaliseer de Nederlandse eigendommen, door deze overeenkomst op gang gebracht zullen worden. (Van onze parlementsredactie) De Heiderse gymnasiast. Piet van Exter, die weigerde het eindexamen Grieks over te doen, had, ook al zou hij dat wel hebben gedaan, weinig kans gemaakt op het einddiploma. De leerling had voor het nieuwe examen Grieks minstens een zes en een half moeten krijgen om een kans te heb ben, Dit nu achtten zijn leraar en de gecommitteerden praktisch uitgeslo ten. De gecommitteerde prof. dr. J. C. Kamerbeek, die bepaalde dat enkele meisjes en Piet van Exter het examen Grieks moesten overmaken, deelde dit, volgens de onderwijsredacteur van 'De Tijd* mee in een brief aan de staatssecretaris voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. Grosheide. Staatssecretaris Grosheide zond een afschrift van de brief aan de Tweede Kamer. Piet van Exter weigerde het examen over te doen omdat hij dacht daar door toe te geven, dat hij had deelge nomen aan een examenirauce. Een woordvoerder van het ministe rie van O., K. en W. weigerde eik com mentaar op de in (ie publiciteit ge brachte informatie uit de brief van prof. Kamerbeek. De inhoud was vertrouwelijk, aldus de woordvoerder. Zij is ook vertrou welijk ter kennis gebracht van de Tweede Kamer. Prof. Kamerbeek deelde deze op vatting. In Japan is een drietrapsraket gelanceerd, die een hoogte van lööO km heeft bereikt. In Japan meent man, dat Japan in 1968 een kunst maan van ongeveer 40 kilo in een baan om de aarde kan brengen. (Van onze weerkundige medewerker) Na de twee regende pressies van het weekeinde brengt een hogedruk- gebiedje ons nu beter weer met zon. De temperatuur zal vooral morgen bij zuidelijke wind hoger worden en plaatselijk is een maxi mum van 2425 graden niet uit gesloten. De twee depressies, die de vakantie gangers tijdens het weekeinde so lelijk dwars hebben gezeten en in Den Helder in totaal 20 mm regen hebben achtergelaten, zijn nu uit gewerkt. In het Noordzeegebied vormde zich een zone van hogere luchtdruk, die vanmorgen in het westen en noorden al op uitgebrei de schaal zonnige perioden bracht. Ook van West-Rusland tot Oosten rijk is een hogedrukgebied ont staan, dat momenteel warmere lucht naar Duitsland aanvoert, waar het in de middag 25 tot 3(1 graden Celsius wordt. Zulke hoge temperaturen zijn voor Nederland niet weggelegd, maar morgen zijn maxima van om en nabij 25 graden Celsius in het binnenland toeh niet uitgesloten. Op de Oceaan bevind zich weliswaar een depressie, die in oostelijke richting koerst, maar de treksnel- heid ervan is betrekkelijk gering en het zal nog wel even duren al vorens deze de kwaliteit van het weer met bewolking en misschien wat lichte regen zal doen terug lopen. DINSDAG: Vooral aanvankelijk (Van een onzer verslaggevers) De raad van het Zeeuwsvlaamse Vogelwaarde heeft vrijdagavond <i. precaire financiële positie besproken, waarin de gemeente terecht- is geko men door de liquidatie vaa de Ver enigde Nederlandse Textielbedrijven J. "W. Meijerink. Vogelwaarde heef', dit bedrijf X.8 miljoen gulden geleend. Besloten is de ministers van Bin nenlandse Zaken en Financiën te ver zoeken. om een aanvullende bljdrag: uit het, gemeentefonds. Scherpe kritiek leverden de raads leden op het Economisch Technolo gisch Instituut Zeeland, dat in 198i tot het aangaan van de enorme geld lening heeft geadviseerd. Men vraagt van het ETI een verantwoording. zonneschijn en droog. In de loop van de dag toenemende bewolking met later een kansje op wat lichte regen. Op de Waddeneilanden het grootste deel van de dag droog. Zwakke tot matige, voornamelijk zuidelijke wind, rustige zee. Verdere vooruitzichten: nog niet vast. Speciaal aanbevolen badtijden Hoek van Holland 17.2®18.51) uur, Scheveningen 17.3019 uur, Zand- voort 17.55—-19.25 uur. AMSTERDAM (ANP) Het Neder lands studentensanatorium in Laren (N.-H.) zal uiterlijk net eind vaa dit jaar sluiten. De werkzaamheden van de stichting studentensanatorium worden voortgezet. Het sanatorium Zonnegloren in Soest zal suderende kuarders opnemen en de stichting studentensanatorium gaat daar alle faciliteiten aan studerenden verlenen, die ook in Laren ter beschikking ston den. De oorzaak van de sluiting is het toenemend aantal leegstaande bedden (per 1 juli 35 van de 85). UTRECHT (ANP) Zaterdagmorgen omstreeks half twaaif is bij Roosen daal een goederentrein uit de richting Essen (een plaatsje in de buurt van de Belgisch-Nederlandse grens) met een ramgeerdieseUocowotief in bot sing gekomen. Een van de machinis ten werd gewond en naar het zieken huis overgebracht. De oorzaak van de botsing is nog niet bekend. Het spoor Essen-Roo- sendaal en twee sporen naar Bergen op Zoom zijn lé uur versperd geweest. Twee wagons van de goederentrein waren uit de rails gelopen. HAVELTE (ANP) Zaterdagmorgen is te Haveite het nieuwe militaire te huis De Hunneberg van het humanis tisch thuisfront geopend. Het ligt aan de toegangsweg naar de Johannes Fostkazerne, naast de protestantse en katholieke tehuizen. P® voorzitter van het humanistisch thuisfront, de heer A. R. Vermeer, merkte op dat het niet de bedoeling is, naast elke kazerne een humanis- «isch tehuis te vestigen, maar hil was verheugd dat bij de Johannes Post- kazerne, waar meer dan 2500 soldaten gelegerd zijn, dit nieuwe tehuis nu Advertentie I.M. In Venlo botste zaterdagochtend b« het&o rersteken vaif'df™ij*SwS en°brakb°tSt' dat 06 Wag™ in tWee" zijr; auto tegen een boom gebotst en kenhuis. zyn echtgenote moest met by net o\ersteKen van ae ryKsweg en oraK. met ernstige verwondingen naar het hoofd-en beenwonden In het zieken- by Rysbergen aangereden door een De zwaargewonde^ automobilist hospitaal overgebracht, hms worden op^oSbeibeldeS- dere passagiers" konden na behande- autobus. Hij was op slag dood. overleed tydens het transport naar 0 Vrydagavond is te IJsselstein de een ziekenhuis in Den Helder, De vroeg een taxi op een vrachtauto, tienjarige Hennie Comeiisse, toen hy man is vermoedelijk met zyn voer- Een van de taxipassagiers, de 19-ja- plotseling de weg overstak, door een tuig geslipt, rige J. Terstegen uit het Gelderse auto overreden. De jongen overleed m De 18_ 1f,r,>P R oPr,nefpiri Larem kwam toerbö^^ het^levem op de pUtate van het ongeluk. Amsterdam is in de'afgelopen nacht S'anffViIrs i»n be?d"ei'aiito,s zyn in Zondagavond is de 30-jarige on- in het Marinehospitaal te Bloemen- w nvwpnmpn gehuwde K. Bruin, een varensgezel daal overleden. Hy was zondagavond mende regen tegen een geparkeerde net zieseiuiuis opgei"» uij schagen, in Anna Paulowna met om ongeveer zes uurop de Duinlust- ""1" Een beslagen autoruit is gister- ling naar huis. nacht de 43-jarige Amsterdamse sto ker, de heer N. Abbekerk, noodlottig geworden: op de Slotermeerlaan in Amsterdam reed hij met echtgenote, schoonzuster en dochter in de stro truck met oplegger. De stoker over ijl Breda werd zaterdagochtend zyn auto met zo'n snelheid tegen een weg by het SIOS te Bloemendaal met leed tydens het vervoer naar het zie- de het ongeluk. Kort voor het ongeval was de rech ter ruitenwisser plotseling losgeraakt en op het wegdek gevallen. De stoker stopte en liet zjjn dochter het voor werp oprapen. Even nadat hij zonder ruitenwisser was doorgereden, gebeur- De heer M. Nijsten uit Borssele. die zaterdag teEekwerderdraal (Groningen) by een verkeersongeval ernstige verwondingen had opgelo pen, is vandaag in het Academisch ziekenhuis te Groningen overleden. De heer Nijsten was on rijksweg 41 even uit zijn auto gestapt om de weg te vragen. Toen hij plotseling over stak. werd hij door een auto uit de richting Applngedam aangereden. (Van 'een onzer verslaggevers) Deze weck zyn weer verscheidene Nederlanders verrast met een brief uit Malta, inhoudende een boekje loten van een Maltese loterij. Het vriendelijk verzoek ging erbij de lo ten te verkopen, zelf een bedrag voor de moeite af te houden en de rest van het geld op te sturen naar een vertegenwoordiger van de loterij op Malta. Sommige ontvangers van een dergelijke brief raken er wat door in de war en besluiten, financiële conse quenties vrezend, de brief netjes aangetekend en wel naar Malta te rug te sturen. Maar hoofdinspecteur Van dor Voort van de hoofdstedelij ke politie adviseert: in da prullen mand gooien. Het is weliswaar in ons land niet strafbaar loten te kopen van een buitenlandse loterij, het ver kopen is wel strafbaar in ons land. Zo'n Maltese loterij heeft derhalve geen Nederlandse vertegenwoordiger ën. leeft van. de zgn, „direct mail". Volgens het systeem „Wat verkocht wordt is lekker meegenomen". DORDRECHT (ANP) Ken gasont ploffing heeft in een huis aan da Hoofdweg in Mijdrecht zondagmid dag een enorme ravage aangericht. Ook de naastliggende woningen kre gen glasschade. De bewoners, een jong echtpaar, moesten met brand wonden naar een ziekenhuis worden overgebracht. Het, ongeval gebeulde door het ont ploffen van een busje eampinggas in de keuken, waar de vrouw juist bezig was. De schade loopt in de tiendui zenden guldens. In het Grandhote! in Scheveningen is zondagmorgen de 21-jarige keuken knecht J. H. J. B. gewond bij een kleine gasontploffing. ARNHEM (ANP) Onder de hui dige omstandigheden kan de rege ring geen algemene steunmaatrege len ten behoeve van de eierprodu eenten treffen. Dif zegt de minister van Landbouw en Visserfj, mr. Bies heuvel, naar aanleiding van het te legram over de slechte positie van de pluimveehouders dat de Gelderse Maatschappy van Landbouw hem haa gezonden. Mr. Biesheuvel wijst erop dat hut geven van financiële steun aan de eierprodueenten strijdig zou zijn met de Europese marktverordening voor eieren. De EEG-invoerlanden en met name Duisland zouden in steun verlening wellicht aanleiding zien de vrijwaringsclausule toe te passen, waardoor de situatie voor de Neder landse pluimveehouderij bepaald slechter zou worden, aldus de mi nister, Mr. Biesheuvel zegt ten slotte dat T als scvolg van de sterke uitbrei ding van de iegpHiiniveestapei in vrijwel gehep' EVvropu een ernstige •ranvevhouri'ïv* is ontstnnr» torsen vmïtï? on (U'riocd. waardoor de eier- prijzen tot zeer lage waarden sija gedaald.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1