Voorzitter HBSS geeft toelichting op plannen voor bouw sportcentrum Grote zeeschilders in het Dordrechts Museum Tengere Gary Howard zoekt studenten om mee te varen 1 GARAï LANDMAN I iSiilüi I D.A.F.- en PEUGEOTSERVICE i SFC wacht op kampioenschap Havengelden in Maassluis nu 12lA percent Opnieuw verlies voor Schiedam I Hf fa. de JAGER I i 8 PLAIDS en PLA1DH0EZEN ADVERTEERT REGELMATIG HET VRIJE VOLK MAANDAG 13 JULI 1964 PAGINA 4 (Van onze sportredactie) Nu de vergunning voor de bouw van een kantine met kleed lokalen bij HBSS binnen is, vond het bestuur de tijd rijp om een algemene buitengewone ledenvergadering te organiseren waar een en ander van de bouwplannen aan de leden werd uiteengezet. Deze vergadering, die zaterdag werd gehouden in Gebouw Irene, was dan ook druk bezocht. Een verheugde voorzitter Breevoort vertelde nog eens dui delijk wat er al zo komt kijken eer er een kleedlokaal en kan tine uit de grond zijn verrezen. Het is niet zo maar een kleed gelegenheid met kantine die HBSS daar gaat neerzetten, nee er moet een prot.-chr. sportcentrum op Harga komen, dat niet alleen huisvesting biedt aan HBSS maar ook aan de christelijke korfbalvereniging ODI. Veilingnieuws Bouwcommissie Mankracht „Rembrandf op de fiets" exposeert 3M1 Visafslag SiSSS MET „COUPE EN SCHOUDERS" Eerste helft 1964 was gunstig voor Spaarbank 1820 Esperanto-agenda Geslaagd (Van een onzer verslaggevers) Vanmiddag opent prof. dr. J. Q. van Regteren Altena, hoogleraar in de kunst geschiedenis aan de Amsterdamse uni versiteit, in het Dordrechts Schilderijen museum een tentoonstelling die, zoals dat al meer het geval was, zeker lande lijke belangstelling zal trekken. De wan den van een aantal zalen in het oude museumgebouw zijn namelijk behangen met schilderstukken uit de zeventiende eeuw, die alle iets laten zien van zeeën, rivieren en de oevers daarvan. Schilde rijen die (met enige moeite zeker) zijn bijeengebracht. Particulieren en musea stonden werk af voor deze belangrijke expositie. Klinkende namen Hul Vrijo Volk EEN BOEK MET DIT MERK IS EEN WAARDEVOL WERK Broeriyeld 105 SCH NOORDMOLENSTRAAT 17 - SCHIEDAM - TELEF. 66233 en 65607 •3 (Van onze sportredactie) Zo langzamerhand komt er een einde aan de ABC-zomeravond- competitie. In de komende week zul len er enkele belangrijke wedstrij den worden gespeeld die van belang zjjn voor het kampioenschap. in afdeling A wacht SFC op een misstap van Helios om zich kam pioen te kunnen noemen, mits zij zelf van de Vegla winnen vanavond. In afdeling D is Ter Braak al kampioen en Daalmeijer in C. Woensdagavond heeft PTT tegen ENKA voldoende aan een gelijkspel om zich kampioen te kunnen noe men. Bij verlies is de titel voor ENKA. Bfj het bestuur van de ABC is ver gunning binnen gekomen van de KNVB om een stedenwedstrijd te spelen tegen een elftal van de Rot terdamse bedrijfscompetitie. Deze wedstrijd zal worden gespeeld als alle vakanties achter de rug zijn. MAASSLUIS De minister van Binnenlandse Zaken maakt bezwaar tegen de verhoging met 25 van de havengelden, waartoe de raad van Maassluis in de vergadering van 26 maart jl. besloot. Gesuggereerd is door de minister om de voorgenomen verhoging voor 1964 te beperken tot 1214 Vr. Met het oog op het vorenstaande stellen B. en W. de raad, die hie- denavond (maandag) in vergadering bijeenkomt, voor de havengeldtarie ven voor zeeschepen met ingang van 1 augustus met 12H te verhogen en met ingang van 1 januari nog maals met eenzelfde percentage. Het koele weer was bevorderlijk voor de handel in sommige produk- ten, zoals bloemkool en andijvie. An derzijds was het koude en regenach tige weer oorzaak dat de vraag naar komkommers zwakker werd. Hoewel de prijzen deze week van laatstge noemd produkt In dalende lijn gin gen, lagen deze toch aanmerkelijk hoger dan vorig jaar om deze tijd toen bekend werd gemaakt dat de uk voer van komkommers naar West- Duitsland wérd stopgezet. De prijs van de grote komkommers lag deze week tussen l.i en 30 cent. De klei nere, voor zover te verkopen, brach ten 1015 cent per stuk. De doordraai is lang zo groot niet als vorig jaar in de maand juli toen het zelfs voorkwam dat voor de le sortering meermalen geen koper ge vonden werd. Uitvoer van dit kas- produkt vond. plaats naar Duitsland, Engeland en België. De prijs van de bloemkool was, vergeleken met die van de vorige week, voor de tuin der heel wat gunstiger. Duitsland en België hadden interesse voor dit pro dukt uit de natuur, hoewel de massa voor het binnenland bestemd was. Voor de andijvie had de handel een tamelijk vlot verloop. Tot het midden der week waren de prijzen het hoogst. Tegen de zondag werd de belangstel'ing, zoals aewoonlijk voor dit predukt, weer Iets minder. Als gevo'g ven het kleinere aanbod zijn de phizen van de kropsla vas ter geworden. Voor goede kwaliteit lag de prijs tussen 12 en 22 cent per stuk. Bij een matig aanbod .hadden de kroten voor export aftrek, hoofdzake lijk voor Engeland. Van de koolsoorten hadden de spits- en gelekool een behoorlijke vraag. Het aanbod van redekool was groter dan de vraag, dientengevolge waren de prijzen aan de 'age kant Door het natte weer is de aan voer van nieuwe aardappelen iels afgeremd. De nfz»t was geheel voor het binnon'-nd. De aanvoer bestend overwegend uit eerstelingen waarvan de prijs lag tussen 17 en 25 cent per kg- Voorzitter Breevoort heeft nog eens gereleveerd hoe men bij HBSS tien jaar geleden bescheiden is gestart met een bouwfonds, dat nu de be schikking heeft over bijna 10.000 gul den, na enige acties, die soms zjjn gestrand, maar later «eer op gang kwamen. De eerste vier jaar lever den diverse acties het bouwfonds een bedrag op van 5.000 guiden, HBSS beschikt niet over geiden van de voetbalpool zoals andere clubs, omdat HBSS uit principe niet aan de voetbalpool mee doet. Iedere cent moest dus verkregen worden uit gif ten van de leden en andere bronnen. Het zal dan ook vijftien jaar duren eer HBSS uit de schuld is, aldus de heer Breevoort. Op een vergadering werd tevens de bouwcommissie aan de leden voorgesteld, die bestaat uit de heren J. van de Kraan, algemene leiding, E. van de Kleij, P, van Wolferen. L. Soeters. G. de Jager en de heer Slotboom. Zij zullen er, met de le den van HBSS, voor moeten zorgen dat bij het begin van de competitie van het volgende jaar het geheel kan worden gebruikt. De afmetingen var de kleedlokalen worden: lengte 38.87 meter en breedte 17.32 meter. De kantine wordt 13.45 m lang en 8.75 m breed. Er komen in totaal acht heren kleedlokalen en één da mes kleedlokaal. Verder een ruimte voor de scheidsrechters, wasruimte, bestuurskamer, keuken en opslaglo kalen. Het bestuur van HBSS heeft al veel bijdragen in natura toegezegd gekregen. Daaronder is een complete inrichting van de bestutu'skamer, dakbedekking, verf, sanitaire uitrus ting voor zes toilets en waterkranen: het glaswerk wordt op maat gesne den en tegen fabrleksprjjs geleverd. Het gaat er nu nog om dat de bouwcommissie voldoende mankracht kan krijgen om met de bouw ie starten. De heer Breevoort deed ook nog de mededeling dat HBSS een brief heeft ontvangen waaruit blijkt dat de vereniging met ingang van 25 juni koninkljjk is goedgekeurd. Tjjdens de vergadering werd be sloten om een renteloze lening uit te schrijven met obligaties groot 25 gulden. Ook zal er een actie worden gehouden om meer donateurs te krijgen. MAASSLUIS De Haagse schil der B. C. van Ettinger, die men reeds geruime tijd te Maassluis op verschillende punten der stad heeft kunnen aantreffen met het schilde ren, ojn. van de Grote Kerk, gaat exposeren. Zijn werk is vanaf 18 juli as. tot 1 augustus te zien in het pand Hoog straat 12 van 14—17 uur. De heer Van Ettinger, die bekend staat als 'Rembrandt op de fiets' heeft reeds in andere steden o.m. ook Den Haag met succes geëxpo seerd. Het zal zeker de moeite lonen het werk te gaan bezichtigen. y,— - - j ROTTERDAM, 13 juli Aan de Visafslag alhier werden van Umui- den en elders 225 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Schol mldd. 48 51, id. klem 3341; Schelvis gr. 4651, id. klein 3840; Kabeljauw midd. 4548, ld, klein 2534: Ma kreel 2330; Zeehanen klein 3941; Wijting 2531. alles per kist. Advertentie I-M. STEEKT ER HOOGSTR.174 SCHIEDAM In de maand juni werd bij de spaarbank anno 1820 te Schiedam 1.801.817,79 ingelegd en 1.777.478,11 terugbetaald. Een gering inlegover- schot dus, waaraan vanzelfsprekend het opnemen van gelden voor va kantiereizen e.d. niet vreemd is. Het eerste halfjaar 1964 was, evenals dat van 19G3, zeer gunstig. Het inleg- overschot bedroeg 2.216.19G.53 (vo rig jaar ƒ2.325.470,48). Het aantal inleggers steeg in het afgelopen halfjaar met 538 tot 54,037, het tegoed van spaarders tot 46.427.187,52 30 juni 1963 41.881.654.20, verdeeld over 52.648 rekeningen). Het inleggerstegoed en de reserves waren per 30 juni 1964 voor ƒ30.501.242,31 beiegd in effec ten, voor ƒ8.232.717,03 in hypothe ken en voor 10.040.925,56 in lenin gen aan rijk, provincies, gemeenten en dergelijke. De kasmiddelen bedroegen per de ze datum 2.148.709,23. Merkredon, la 15an de jullo mal- grau nia gastlgantino estas hejme, j la klubverspero tiun semajnon ne j okazos. Aan de Willem de Zwjjgerschoo! in Schiedam slaagden voor het B- diploma de dames: M. Kooyman en M. Vlug en de heren: A. Both; H. Bouman; W. de Graaff; H. Groen: D. Heuvelman: B. de Jager; H. v. d. Kle.,P. de Munnik; J. v. d. Schalk; W. Spermon; R. v. Uytho- ven; F. Valk. Zee-, rivier- en oevergezichten is dus een bij zondere gebeurtenis. Menigeen schrikt zoiets exclusiefsnog wel eens af. Dat een gang naar en door het Dordrechts Museum de komende iveken voor veel meer dan de kunstkenners de moeite waard is kan ook in dit geval weer wor den gezegd. Vaker is al geconstateerd, dat tij dens een tentoonstelling in het Dordrechts Mu seum het helaas vooral de niet-Dordtenaren zijn die er komen kijken. Vanouds heeft Dordt veel met het water, en het bevaren daarvan, te maken. Zeevaarders zijn er uit de Dordtse geslachten velen voortge komen, de binnenvaart vindt fn de Merwestad nog steeds een centrum. Dai- is overigens ook in de schilderkunst steeds duidelijk waarneem baar geweest. Hoeveel maai is niet de hoe kige toren van de Dordtse Grote Kerk te zien op riviergezichten van grote Hollandse mees ters, die er de zeilen van grote koopvaardijsche pen zelden bjj vergaten. De kunstwerken die nu in het museum te zien zijn, vertellen daarvan, maar ze getuigen ook van de reizen die schilders al in de zeventiende eeuw maakten naar on-Nederlands aandiende oorden. Ze bevoeren de Rijn om machtige da len in hun schetsen te vangen en ze later met olieverf op het doek over te brengen. Maar weinig laat dat uiteindelijke resultaat echter een topografisch juisr, beeld zien. De schilders fantasie bleef meespelen. Bij de honderdelf schilderijen, die de sinds vandaag lopende tentoonstelling vormenzijn er verschillende van schilders met klinkende na men. Dè zeeschilder van de zeventiende eeuw. Willem van de Velde de Jonge, is er uiteraard ruim vertegenwoordigd. Maar ook Jan van Gogpn. Albert Cuyp en Salomon van Ruysdael bij voorbeeld is het bekend, dat zij het water ■.graag kozen tot onderwerp van hun schilde ringen. Dat is dan ook hier te zien. Tot en met 14 september zijn de zee-, rivier en oevergezichten in het Dordrechts Museum te zien. Twee voorbeelden van wat men er vindt zyn de foto's hierbij. Boven ziet men hoe in de zestiende eeuw de Hollandse krijgsmacht ter zee slag leverde. De schilders schrokken er niet voor terug zelf aan boord van zo'n slagschip mee te varen. Ver loor de Hollandse vloot de oorlog er waren er in die tijd enkele met Engeland, zoals ook de geschiedenisboekjes leren dan was de schil der wel gedwongen partij te kiezen voor de vijand. Hij moest immers blijven schilderen. Een kleiner doek is beneden afgebeeld. Het is van Willem van de Velde de Jonge en stelt vissersschepen voor de kust voor. Het is een van de bekendere werken van deze tentoon stelling. r/o zou zo in ons Jongeren Vrijwilligerskorps kunnen stappen, de twintigjarige Amerikaanse studente Cary Howard. Zij is een intelligent meisje met levensgrote idealen i i ze praat er gemakke lijk en vlot over. Helemaal voor eigen rekening nou ja, miss Ho ward heeft rijke ouders zwerft ze een paar maanden lang door Europa. Haar doel: Europese studenten werven voor de tweede reis- rond-de-wereld van het HAL-schip Seven Seas. Carp Howard zegt: ,£)e mensen studeren tijdens die reis van een half jaar aan boord en bovendien in de landen, die ze bezoeken. Ieder krijgt daar te maken niet die dingen, die binnen zijn studie liggen. Ik ken van het vorige jaar mensen, die in drie maanden meer leerden dan in een jaar op de universiteit. Daar is het allemaal theorie, maar andere mensen, andere volken leer je er niet kennen." zullen dit jaar ongeveer 500 studen ten zijn, onder wie misschien 25 Ne derlanders? Cary Howard vlasblond opgesto ken haar en opmerkelijk tenger is helemaal wég van de taak, die ze zichzelf heeft gesteld, ze zegt om de haverklap: „Oh yes. daar zou ik uren over'kunnen praten". Ze heeft het gedaan. Urenlang pra ten, em'st in Denemarken, nu in ons ivjC'.Vv'h-"*: - r„ MAANDAG Bioscopen PASóAv-E: Jerry ah de preutse profiesso., 14 j., 2 en 3.15 uur. MONOrGLE: De overwinnaars 14 j., 2 en 8 uur. Bioscopen: DINSDAG als maandag Kantoor, Kcdactie, Inspectie en Advertentie-afdeling: Passage '20. Schiedami tel OiO-6.87.98 Klachten over bezorging (tol 19.30 uur): Slaak 34. Rotterdam UITSLUITEND tel 010-11.10 31 11.10.32. Abonnementsprijs: 78 cent per week of f 10,15 per kwartaal Storting op girono. 28333 ten name van N.V. De Arbeiderspers, Slaak 34, Rotterdam, is mogelijk CARY HOWARD levensgrote idealen land en binnenkort gaat ze naar Brussel. Ze houdt lezingen in univer siteitssteden, ze probeert de studen ten warm te krijgen voor haar idee, héftr wil om niet alleen Amerikaan se studenten aan boord van de Seven Seas te laten gaan. Evenals in Denemarken wist ze in Nederland studenten voor het we reldreisje te organiseren. Wie denkt, dat het aan boord een luilekkerland is, vergist zich deerlijk, want het 'les rooster' staat boordevol en er zal evenals vorig jaar strak de hand aan worden gehouden. Er moet gewerkt worden.' Ongeveer 25 Hollandse studenten voelen cr veel voor. maar waar het geld vandaan gehaald? Dc reiskosten, alles inbegrepen, zo'n 2500 dollar. Dat is ƒ9.000 en voor een sludent- van-bii-ons wel wat veel. Cary Ho ward geeft het niet op. Ze gaat pra ten op het ministerie en misschien wel met grote bedrijven. „Het moet mogelijk zijn zegt ze want denk niet, dat de Ame rikaanse studenten die meegaan, allemaal rijke ouders hebben. Ze ker de helft van de deelnemers heeft er hard voor moeten werken en sparen." In oktober moet Cary (die aan het Georgia State College politieke we tenschappen studeert) in Amerika terug zijn. Op de negentiende ver trekt de Seven Seas uit New York om via o.a. Lissabon, Napels. Alexan dria. Bombay, Singapore. Hongkong en Honoloeloe in februari in San Die- go terug te keren. De Seven Seas is speciaal op der gelijke „universitaire" reizen inge richt: een complete bibliotheek, klas lokalen, laboratoria, een ziekenhuis en noem maar op. Er kan uiter aard ook gedanst en aan sport, toneel en muziek gedaan worden. Een stuk of vijftig lectoren en docenten geven „boordcollege", maar de lan den rond de Middellandse Zee en in Zuidoost-Azië die worden bezocht, schakelen ook eigen wetenschaps. mensen in. In die landen zal men bovendien leidinggevende figuren op alle moge lijke gebieden ontmoeten. Men, dat (Van onze sportredactie) Opnieuw verlies voor de Schie- damse honkballers, die het nu tegen Laakkwartier niet konden redden en met 3I verloren in een wedstrijd waarin veel werd geslagen maar ook weer veel werd gevangen. Drie kostbare fouten ten slotte zorgden er voor dat Laakkwartier evenvee) punten kon scoren en daarmee de zege veilig stellen. In de eerste Innings was het al meteen raak. Door een stootslag kwam Kamerbeek op het eerste honk, werd door Molier naar het tweede honk geholpen waarna fou tief aangooien naar het tweede honk de oorzaak was dat Kamerbeek thuis kwam. In de tweede en derde in nings werden geen punten gemaakt, hoewel er veei werd geslagen, maar er werd ook goed gevangen. In de vierde innings kwam Laak kwartier op 2—0 door Van de Water. Onvoldoende controle van het Schie- öam-veld gaf hem de gelegenheid op het eerste honk te komen. HU stal het tweede honk waarna hfj door Kamerbeek werd thuisgeslagen. Koos üe Haas zorgde er voor dat in de vijfde innings de spanning weer terug kwam. Door vier wijd kwam hij op het eerste honk, via een ge stolen honk en een ferme tik van Joop Lubker kwam hij over de thuis plaat. De spanning bleef tot aan de laatste innings bewaard, maar toen scoorde Laakkwartier het derde Haagse punt, waarmee de nederlaag voor Schiedam een feit was. Door goed opletten en het uitbuiten van veldfouten van Schiedam kon Gein tje voor 31 zorgen. Werpersresul tatenLaakkwartier, Van Munster 7-6-2. Schiedam, Van Namen 9-2-1. iiPfi? (j§H Sfev? |j MWlMii BM M&PMW ISfis ÈÈÊk 100% zuiver wol Korte Singelstraat lla-b Tel. 69628 - Schiedam

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 2