rijs weer 2 cent lagermaar. CHU (nog) tegen fusie met ARP Voor AOW en AWW f400 a f500 miljoen, uit de schatkist M ANWB: Ri jkspolitie tracht zich van onze goodwill meester te maken Wemelsfelder en de inflatie inA t Z Alleen BOLS kan bols maken C. van Mastrigt CHU): Zeg het met bloemen IS9ER9MCBOLS7BOLSISSEMUU0I Didam bouwt meeste huizen in vrije tijd Kranen bouwen loont de moeite Polaroid wil fabriek in ons land opruiming MR. BEERNINK TEGEN RECLAME VAN DAGBLADPERS IN TELEVISIE Dodelijk ongeluk bij aanleg aardgas Drs. Bakkenist opent 'nieuwe' Bosbaan Niels Bobr medaille voor prof, Kapitza opruiming Visscliap beperkt de haringvangst m HET VRIJE VOLK - VRIJDAG 17 JULI 1964 PAGINA 3 (Van onze landbouwreaacteur) De grote protestvergaderin? die de pluimveehouders giste ren in de eierhal te Barneveld zouden houden, Is een groot fiasco geworden. De boeren lieten de organisatoren hele maal in de steek en dat on danks het feit, dat de eierprijs gistermorgen met twee centen daalde. Van een demonstratie Is niets terecht gekomen. Toen de bijeenkomst om één uur werd geopend, waren er misschien tien echte boeren in de enorme eierhal. De rest van de ongeveer tachtig aanwezi gen bestond uit nieuwsgieri gen, halve nozems, journalis ten en persfotografen. Verder waren er nog een paar vrije boeren, die zich demonstratief afzijdig hielden. Koekoek kt cam en ging REM-WET ARP-CHU 'Advertentie LM. Splinternieuwe gramofoonplaten KraaykamP Sinatra 'he Cousin KJ, van DIJ good/year Goodwill r* twofdcUrewn» rm <k bomt, ós Voor het overige had het mi nisterie van Justitie hem ver klaard, dat alles wat over het persgesprek met kapitein Vo lte! in drie versehiPende och tendbladen heeft gestaan (Het VrM* VaU- r>r, Trouw) Riet waar wai WAARDEVAST HOLTROP Protest-vergadering van pluimveehouders fiasco Geen grote protestvergadering:. gis teren in de eierhal van Barneveld, maar slechts een handjevol sceptisch kakende mensen. Advertentie I.M. Morgen verkopen wij Bel O Fast damesblouses, die in geen enkele garderobe mogen ont breken. Voor normaa! in het jaar, voor zomer of winter, of mee met vacantie... elegant en gekleed en U weet het, wassen - niet strijken en zo droog. Be! O Fast darnesblouses met lange mouwen en moderne man chetten, in wit, koopt U morgen voor nog géén zes gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze Bel O Fast darnesblouses, in de maten 36 t/m 46 in wit, voor Gdn tel. of schrift, best. De vergadering was belegd door de nationaal-christeliike organisatie van boeren-pluimveehouders. Deae club noemt zich nationaal, maar vindt de meeste aanhang nog in Drente. De Gelderse boeren, die naar de markt in Barneveld gaan, hebben er over het algemeen nog nooit ran gehoord. Slede daardoor kreeg de oproep weinig weerklank. De aanwezigheid van de Vrije Boe renleider de heer Koekoek leidde bij na nog tot een incident. Hij weigerde in te gaan op het verzoek van het bestuur om de aanwezigen toe te spreken, maar hield, terwijl andere sprekers het woord voerden, wel een hele causerie voor degenen die om hem heen stonden. Toen de voorzit ter van de vergadering hem vroeg dat niet meer te doen, wandelde de heer Koekoek de eierhal uit. De geringe boerenbelangsteiling voor de vergadering in Barneveld wil nog niet zeegen, dat het nu weer goed gaat met de pluimveehouders. Dat is beslist niet het geval. Velen hadden het echter te druk met hun dagelijks werk en velen beginnen kennelijk te beseffen, dat de kleine extreme orga nisaties ook geen kans zien hen uit de misère te helpen. (Van een onzer verslaggevers) De mogelijkheid is zeer groot, dat de pacificatiecommissie in meerder heid za! adviseren tot verzorging van reclame tijdens T.Y.-uitzendingen door de dagbladpers. Maar voor deze vorm van reclame in de T.V. voel ik niets. Dit deelde mi. H. K. J. Beernink, voorzitter van de christeUik-histori- sche Tweede-Kamerfractie gister avond mee op de zomereonferentie van de CHU, die op Woudschoten wordt gehouden. Mr. Beernink wil alleen reclame !n de T.V. toelaten als er waarbor gen komen voor betere programma's en die waarborgen zag hij niet als de dagbladpers de reclame verzorgt. Hij wilde overigens niet zeggen, dat de programma's in ons land slecht zijn. Het is twijfelachtig of het wets- - ontwerp tegen het REM-eiland wa terdicht is. Om processen te vermij den moet het heel rustig worden be- Advertentie 1M. Advertentie I,M. (Van een onzer verslaggevers) Voor het optrekken van de AOW- en de weduwen en wezenuitke ring tot een sociaal minimum is een overheidsbijdrage van 400 a 500 miljoen nodig. Maar dan is nog pas een tijdelijke oplossing be reikt. Er zal nog een tweede oplossing moeten komen, waarbij ieder een een redelijk pensioen krijgt, dat. verband houdt met zijn loon. c-r*v bestel tijdig! keken. Mr. Beernink twijfelde aller minst aan de goede trouw van mi nister Scholten. Als het beslist nodig is. dat de wet tijdens het Kamer reces behandeld wordt, moet de Ka mer daartoe besluiten, zei hij. Mr. Beerink herhaalde dat de tijd voor een fusie tussen de Antirevolu tionaire Partij en de Christelijke Historische Unie nog niet rflp is. Aan het NIPO-onderzoek, waaruit, zou blijken, dat een meerderheid van de c.-h.-kiezers een fusie wensen, hechtte hij weinig waarde. Een fusie zou tot gevolg hebben, dat onmiddel lijk de oude ARP en CHU heropge richt zouden worden. Mr. Beernink voelt op dit ogen blik niets voor samengaan, wel voor samenwerken. In zijn rede deed mr. Beernink een nauwelijks verholen aanval op de aanwezige minister Andriessen. Hij vroeg minister Andriessen spe ciale aandacht voor de zelfstandigen. Het inkomen van deze groep D in vijf jaar met vijf percent gestegen, terwijl het inkomen van de groep der loontrekkenden met vijftig en dat van de groep der ambtenaren met zeventig percent gestegen zou zijn. Hij maakte zich zorg over de kan didaatstelling van Goldwater. „Hit- Ier is ook zo begonnen," zei mr. Beer nink. De ontwikkeling van de woning bouw noemde hij benauwend. Het aantal krotten is sociaal ontoelaat baar. Als voor de verkiezing het districtenstelsel weer zou worden in gevoerd, zou de CHU nergens meer zijn, merkte hij op. Ook voor het ge mengde Duitse stelsel voelde hij niets. Als er In 1965 ruimte is voor loons verhoging, dient deze in de eerste plaats ten goede te komen aan de laagstbezoldigden, zo zei mr. Beer nink. STADSKANAAL. (ANP) _- Don derdag is de 55-jarige J. Schipper uit Nieuw-Buinen bij werkzaamhe den voor het aanleggen van de aard- gasleiding van Slochteren naar Zutphen bij Westerbork om het le ven gekomen. Hij was bezig bij een dragline om de gasbuizen te leggen en is daarbij komen te vallen. Hij is doodgedrukt tussen de dragline en een gasbuis. AMSTERDAM (ANP) De gemoder niseerde Bosbaan, waar vrijdag 31 Juli de Europese roeikampioenschap- pen beginnen, zal zaterdag 25 juli om twee uur op de tweede dag van de Nederlandse kampioenschap pen voor heren dus officieel wor den geopend. Drs. S. C. Bakkenist, penningmees. ter van de Nederlandse Sport Fede ratie en voorzitter van de toto-beste- dingscommissie. zat de tot 92 meter verbrede baan In gebruik stellen. Eer. vinotsehnuw' zet de ceremonie luister bij. Onder meer geven dan de vijl Nederlandse ploegen die uitkomen op de Europese kampioenschappen voor dames acte de presence. De Nederlandse kampioenschappen voor heren zullen niet. zoals oor spronkelijk de bedoeling was, in drie dagen worden verwerkt. De strijd om de titels zal namelijk niet donderdag 23 doch pas vrijdag 24 juli beginnen. In de avonduren wordt dan om de titels bij de twee zonder stuurman, de skiff, de twee met stuurman en de gestuurde vier gestreden. Zater dagmiddag volgen de wedstrijden van de vier zonder stuurman, de dubbel twee en acht. Advertentie I.M. DIDAM (ANP) Van de particu liere woningen in Didam een gemeente in de Gelderse Achterhoek wordt de laatste jaren zestig tot zeventig percent in de vrije tijd ge bouwd. Dat hoeft niets bijzonders te zijn. als er in een gemeente van rond elf duizend zielen weinig wordt ge bouwd. Dat is in Didam evenwel niet het geval. Thans worden niet minder dan 62 bouwplannen uitge voerd in de vrije tijd. Het tempo van de bouwvakker's-Didammers ligt zeer hoog. Met de meeste huizen begon men in maart en verschillende ervan zijn reeds 'onder de kap'. KOPENHAGEN (Reuter) De Rus sische professor Peter Kapitza, de vader van de Russische kerngeleer den. heeft de Deense Niels Bohr me daille gekregen voor zijn kernonder zoek! ngen. We kunnen natuurlijk In gloed volle woorden de voordelen van deze Italiaanse damast be schrijven... maar wat spreekt meer aan, dan 't ongelooflijke prijsverschil van deze luxe gor dijnstof. Import Italiaanse gordijnda mast, een soepel, zijdeachtig glanzend weefsel, in de mooiste kleurcombinaties, uit de serie van 8.75, morgen omdat het Op ruiming is, voor nog géén vier gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze Luxe Ita liaanse gordijndamast, om voor een paar tientjes Uw kamers een rijke sfeer te geven... 120 cm breed, per meter voor Gün tel. of schrift, best. Advertentie I.M. Wij kochten bij Philips en een aantal vooraanstaande engelse en amerikaanse grammofoon platen importeurs een zeer grote partij splinternieuwe platen. Platen van de bekendste ar tiesten, topsterren, die boven aan de lijst van de hit-parade staan, zoals Chubby Checker, Rocco Granata en tientallen anderen, normale prijs 3.95, nu voor iets meer dan drie kwar tjes. Wil! Tura Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze grote partij' grammofoonplaten,^ door elkaar voor één prijs, voor Opruimings-E.P.'s van 6.S0 en 6.75 voor 1.49 en 1.98 Gün tel. of schrift, best. DEN HAAG (ANP) Het produkt- schap voor vis heeft besloten dat de haring-teelt dit jaar za! eindigen, als 525.000 kantjes gezouten haring zijn aangevoerd. Vorig jaar was de aan voer 630.000 kantjes, maar toen moest veel haring uit de markt worden ge nomen en tot vismeel worden ver werkt. In 1962 werden 418.500 kant jes aangevoerd. De reders hebben op deze beper king aangedrongen. Een onbeperkte aanvoer zal leiden tot een zeer sterke daling van de prijzen, maar boven dien tot een volstrekt verliesgevende positie van het visserijbedrijf," zo ver klaarden zij vandaag op de vergade ring van het produktschap. Een te grote aanvoer zou ook ongunstig werken op de buitenlandse afzetmark ten. Het voorstel van de reders is na d? harmghandel in het u i?p, besPr°ken en aangeno- <w Ï?-Su!t ',verd genomen" zon- tier hoofdelijke stemmirnr. UTRECHT (ANP) De Nederland se Kraan bouw Maatschappij, een dochteronderneming van de Maat schappij voor Havenwerken keert 10 pet. (v.j. 5 pet.) dividend uit over 1963. Van de gehele produktie van kra nen en transportinstallaties bedroeg de export 32 pet., tegen 17 pet, In 1962. Hoewei het jaar 1964 met de gro te loonronde begon, verwacht de di rectie deze kostenstijging geheel te ktinnen opvangen door opvoering van produktiviteit en kosienbescherming. NKM heeft momenteel een overvol le orderportefeuille, die reikt tot in de tweede helft van 1965. (Van een onzer verslaggevers) De Amerikaanse Polaroid Corpora, tion heeft het plan een filmfabriek te stichten in Nederland. Waar de fabriek komt te staan is nog niet be kend. De fabriek zal films gaan ver vaardigen voor Nederland en de an dere landen van de Euromarkt,. Dit was een van de vele opmer kingen over de sociale verzekering, die de oud-voorzitter van het CNV. de heer C. J. van Mastrigt, op de zomereonferentie van de CHU heeft gemaakt over de sociale verzekering. De heer Van Mastrigt zei dat wy wel een aardig stelsel van sociale verzekering hebben, maar dat het te ingewikkeld is. Voor de sociale ver zekering van de loon- en salaristrek- kenden moet er één wetboek komen. Daaraan wordt trouwens al gewerkt. Het gezamenlijk premiebetalen van werkgever en werknemer noemde hij een schone gedachte, die echter geen enkele praktische betekenis heeft. Er is geen enkele reden om te schrikken van betaling uit de algemene midde len, al is dat niet voor de gehele so ciale verzekering nodig, zo zei hij Voor de ziektewet en de werkloos heidswet, behoort er geen loongrens te zyn. Wel een premie- en uitke- ringsgrens. De heer Van Mastrigt toonde zich voorstander van betaling van kin derbijslag (voor ieder vanaf het eer ste kind) uit de algemene middelen. Dit zou een miljard kosten en daar voor zou de belastingheffing moeten worden gewijzigd. Voor de arbeidsongeschiktheids verzekering zou er naar de mening van de heer Van Mastrigt geen volks verzekering moeten komen, voor de ziektekostenverzekering echter wel. Advertentie LM. Bandencentrofo SPECIALE PRIJZEN j rOUCHSSTRAÜT 68 -ROTTEBOtM I looi ZATCR0A8S iSa?ï8» (Van onze verkeersredaeteur) De ANWB ig boos op de Rijkspo litie. althans op het Bureau Verkeers zaken van de Rijkspolitie, gevestigd in Den Haag. De Rijkspolitie heeft een onvriendelijke daad jegens ons begaan, aldus verklaarde ons don derdag de heer A. G. M. Boost, plaatsvervangend hoofdirecteur van de toeristenbond, op een persconfe rentie. De onvriendelijke daad bestaat eigenlijk uit een reeks van hande lingen van het Bureau Verkeersza ken, te beginnen met een weigering de ANWB voor zijn met de KNAC samen onderhouden Centrale Infor matiedienst van politiewege mate riaal 'te verstrekken. Dit gold een iroef. gehouden op 16 en 17 mei wi een overzicht te krijgen van dé verkeersstremmingen met Pink- teren. Terwijl de Rijkspolitie weigerde an deze proef mee te werken, heeft dj zelf per radio inlichtingen door- iegevéa, lnLehtingea cü« volgen» tie toeristenbond verre van volledig wa ren. Ten minste acht maal, zegt de Bond, werd verzuimd het publiek via da radio te waarschuwen. Ten overvloede heeft de Rijkspo litie woensdag in een interview met onze krant en twee andere dagbla den verklaard met inlichtingen via de radio te willen doorgaan en daar voor een nationaal centrum te willen inrichten. De ANWB acht dit een welbewuste doublure, nu de Bond juist zeif zijn informatiediensten heeft gebundeld tot een centrale in formatiedienst. Bij de ANBW bestaat mede na hetgeen is geschied niet de 'praat palen' op Oudenrijn nu de sterke in druk, dat er 'in een bepaalde hoek van de Rijkspolitie' het streven be staat zich meester te maken van de goodwill die de toeristenbond vooral door ziin tVegenwarb. bij hei publick heeft verworven. heer A. Biankert, heeft hierover zyn beklag gedaan bij het ministerie van Justitie, waaronder de Rijkspo litie ressorteert. Uitdrukkelijk heeft de directie don derdag ter persconferentie doen uit komen, dat de verstandhouding met de tweeëntwintig verkeersgroepen van de Rijkspolitie in het land goed is en dat vele groepen bij verzoek om inlichtingen deze niet weigeren aan de ANWB te geven. Voor liet overige heeft de Bond nog tal van andere bronnen van inlichtingen om trent de staat der wegen, zodat hij de informaties van de Rijkspolitie desnoods kan missen. I it tcijk ivegen Tn het persgesprek met onze en «ee andere couranten had kapitein A. C. Vogel, hoofd van de SAS (de Porsche-groep) verklaard, dat de politie In moei'ijkhpden k r> komen als de ANWB adviseerde bij ver keersstremmingen bepaalde uilwijk- w**«n t* nemen. I Allereerst moeten de mantrege- vazi de politie dan aanyepast. worden en om dit- te coördineren wil men het nationale centrum elk I centrum dan ook zelf Inrichten aan de radio kan verstrekken. Daarover zou men contact opnemen met de Nederlandse Radio Unie. De heer Boost stelde hier ter pers conferentie van donderdag tegeno ver dat de ANWB het publiek alleen ver.eit welke plaatsen het moet mij den als er stremming is. en het aan de weggebruikers zelf overlaat an dere wegen te zoeken. Dit kan dus ae politie nooit overrompelen. unwöjvraul, Fol. di". J. Wemelsfelder, 5 ja de zelfde die onlangs zulke onaar dige dingen over de vakbeweging heeft gezegd, heeft een artikel 'Geid en economisch leven' geschreven, dat bij alle kritiek die men er op kan hebben, een voorbeeld is van geslaagde popularisatie van een moeilijk onderwerp. Het. is te vinders in een boek 'Geld dat. de Brabantse bankiersfirma Lentjes en Drossaert heeft laten samenstellen ter gelegen heid van haar 100-jarig bestaan, en dat binnenkort ook als Aula-pocket zal verschijnen. Misschien herinnert u her, zich: een foto van prins Bern- hard met dit boek in de hand heeft onlangs de voorpagina van dit dag blad gesierd. Naast prol'. Wemelsfelder bespre ken m deze geslaagde uitgave nog een econoom 'prof. Scheffer), een psychiater 'dr. Westermann Hoi- stijnt, een socioloog 'prof. Zahn), een letterkundige t.prof. Stuiveling), een ethicus 'prof. Roscam Abbing) en een filosoof (prof. Teilegen) een groot aantal aspecten van dat merk waardige verschijnsel dat net geld is. In deze rubriek beperken we ons tot de eerste bijdrage. Prof. Wemels felder zou zichzelf niet zijn. als ook in dit opstel met een aantal nare. gewild baldadige opmerkingen aan het adres van o.a. de vakbeweging en de politici voor kwamen. We laten die voor wat ze zijn (kwajongens achtig) omdat- de rest- van zijn ver haal interessant is. In zijn analyse laat prof. Wemels felder weer eens zien. dat vooral de mensen met vaste inkomens en de kleine spaarders de slachtoffers van de inflatie zijn. Wie in 1950 1000 heeft belegd op de giro. had in 1960 (in koopkracht van 1950 gemeten) nog maar ƒ750 over. Wie obligaties als beleggings object had gekozen had nog 767. De waarde van staafjes zilver was gedaald van 1000 tot f 806. Spaar bankboekjes hadden van de 1000 reëel 1050 gemaakt. De werkelijke 'profiteurs' waren de eigenaren van huizen wier 1000 tot ƒ2180 waren gestegen en die van aandelen, die het zelfs tot ƒ2890 hadden gebracht. Nu is deze berekening wel aan vechtbaar. omdat prof, Wemelsfel der voorbijgaat aan het feit. dat in deze ontwikkeling méér factoren spelen dan alleen de algemene infla tie (b.v. de vrijlating van grondprij zen. de specifieke verhoudingen op de bouwmarkt en de openstelling van de kapitaalmarkt voor buiten landse kopers). Maar de strekking van het betoog is toch we! juist. De clou van Wemeisfeïders ver haal is het slot: Zouden we als de inflatie dan al niet te voorkomen is niets kunnen doen om althans de kwalijke gevolgen ervan weg t« nemen? En dan komt dit hetooe: een van de grootste verslinders van ander mans spaargelden is de overheid, die met lichtere guldens terugbe taalt. wat ze in zware guldens heeft geleend. 'De allereerste plicht voor de over heid zou dan ook moeten zijn om van alle overheidsobligaties index obligaties te maken, zodat de nomi nale waarde van deze obligaties stijgt met de stijging van het prijs niveau.' Behaive de staatsobligaties wil Wemelsfelder ook de girosaldi, de saldi bij de rijkspostspaarbank en het grote papiergeld waardevast ma ken. De daarvoor nodige toeslagen zouden moeten worden betaald uit (bij voorbeeld) de opbrengst van een vermogensaanwasbelasting. Hoewel de gedachtengane. afge zien van Wemelsfeiderse uitschie ters. er aardig uitziet, is er wel plaats voor enkele kritische kant tekeningen. In de eerste plaats laat prof. W. wél de overheid betalen voor de ge volgen van inflatie, maar niet. of alleen indirect, de particuliere schul denaars die toch evenzeer (of meer) van inflatie profiteren. Waarom d t onderscheid? In de tweede plaats geeft hij geen enkele aanwijzing van de bedragen, die met zijn remedie gemoeid zou den zijn. De binnenlandse staats schuld bedraagt op het ogenblik rond 20 miljard. Rente en aflossing vra gen per jaar ongeveer 1180 miljoen. Eén jaar inflatie van 3 percent zou de schatkist in een gematigd sy steem Wemelsfelder alleen at 35 miljoen aan toeslag op rente en af lossing kosten. Suppletie van de spaarsaidi kost nog eens ruim ƒ100 miljoen en de briefjes van ƒ1000 ruim ƒ30 miljoen. Dan spreken we nog niet van de girosaldi en de ge- meentelijke schuid. Na twee iaar van 3 percent inflatie moet deze bedragen al verdubbeld worden. Al die toeslagen zou de schatkist moeten betalen zonder zijn toe vlucht te nemen tot nieuwe geid- schepping, want anders versterkt ze alleen de inflatie. De gedachte om de locslagen te betalen uit de op brengst van een belasting op vermo genswinsten is ons natuurlijk sym pathiek. maar wij hebben niet de illusie dat zo'n belasting tot zo for midabele opbrengsten zal leiden. „,rIn ,dfrde plaats tracht prof. Wemelsfelder wel één van de kwa- lijne gevolgen van de inflatie op te vangen, maar zijn er andere gevol gen. die minstens zo zwaar wegen. Dr. Holtrop heeft die in zijn jongste jaarverslag als volgt getekend: 'In een maatschappij, waarin geld- ontwaarding de onderneming van het teriiesrisico bevrijdt en. van schulden ontlast, wordt een van de Wezenlijke vaoncaarden van de on dernemingsgewijze produktie teniet geaaan. Onder die omstandigheden kan m het verborgene eert zeer in efficiënte produktie morden cpge- te lanQ gehandhaafd en wordt het najagen van speculatieve minsten bevorderd boven hel ver richten van nuttige economische ar oma: blijft de (banale) conclusie dat voorkomen van inflatie beter is dan het 'doekje voor het bloeden' van Wemelsfelder. die in wezen zoekt naar een inflatie die niemand pijn aoet. wat zo iets is als de kwadratuur van de cirkel. Toch zouden we niet negatief willen eindigen. Laten we met prof. Wemelsfelder zeggen dat er voldoende aanleiding lijkt oiii dit a..es nog wat meer en beter in studie te nemen dan tot nu toe het geval W S3. Nabij Bartiea, in Brits-Gtmana Jn weMdas minstens zes mënfen omgekomen, toen de bliksem ntgn steengroeve een. lading dyninlt

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1