WIM HEIJLTJES HOUDT VAN 'N GEINTJE Staatsexamen gym na een jaartje slapen' in de klas Wel over, maar met taak voor Grieks f w 1 wax Minister wil stiletto's bi| de wet verbieden BEJAARDENCENTRA ALLEEN VOOR HULPBEHOEVENDEN Strijd stikstofbron wordt hervat EENMAAL PER JAAB.. KLAARj-ypfJe Duitsers helpen mee aan F 28 Rietje Af ink toch niet in Oostende? Wetsontwerp ingediend voor plannenwijziging HEER: geen belasting op vermakelijkheid Wit-Gele Kruis slaat alarm in jaarverslag Vrouw overlijdt na aanrijding Nu ook Eerste Kamer achter kernstop Verkeersles nu apart leervak Duo-passagiere van bromfiets verongelukt Ds. J. S. Hartjes overleden Dode bij botsing op Botlekweg HET VBIJE VOLK WOENSDAG 28 JULI 1964 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) "t Was eigenlijk als een geintje bedoeld. Een goeie mop, die wat leven in. de brouwerij zou brengen,' zei Wim Heijltjes en hij kneep eén oog dicht, 'ik verheugde me al op de gezichten die de leraren zouden trekken als ik zou slagen.' rCht *Ü6ft hiJ een jaar geteerd. Het heeft hem in staat gesteld zijn gróót geheim te bewaren: Lekker niks zeg gen, dan zul je ze straks eens zien opkijken Geen zin in zesde 'Niet doen, Wind Niet te bezichtigen R A P P OR K m 'kt «ft&ermt ttembeeè* der «iferiri l Het laatste rapport: Taak Grieks'. En: 'Wim maakte dit jaar 'n slaperige, slome, onge ïnteresseerde indruk'. Nederlander in de Rhone verdronken Makkelijkste thuis Zemiivenwerk Advertentie LM. de "gloed" nieuwe en sensationele vloeibare autowas beschermt uw wagen een heel jaar lang. Een beschermend schild voor uw auto een vol jaar lang. Zacht koesterend laat V/fm Mrïjltjes zich de bewondering aanleunen van zijn kornuiten met wie hij in de Waal heeft gezwommen. Voor hem de beste plaats op de kiek als het jolige gezel schap trots troont op een voertuig van militairen, pleisterend in de dorpsherberg "Oortjes Hekken' te Ooy. Dode na botsing op Gr e veli n gendam Federatie adviseert: MISPLAATST VIJF JAAR Duitser verdronken in zee bij Oekenburg Muggen, motten,vliegen? f 3.65-14.95 Zijn gróót geheim: Dat hij als '17-jarige leerling van de viifde klas se van het Nijmeegse Canisius Col lege (afdeling gymnasium) stiekem zou deelnemen aan het staatsexa men. Stel je voor, dat hij daarvoor zou slagen. Dan zou hil verschoond blijven van de zesde klas van het gym. van al die schoolperikelen waar hy méér dan genoeg van had. Dan zou hij Maar ook daarover sprak hij niet liet moet iets te maken hebben ge had met eerzucht en met z'rt vele vrienden die hem als de held zou den zien: Laat Wim maar schuiven Wim versiert het wel. Wim kan z'n eigen boontjes wel doppen. Wim, d&'s pas een kerel. meer dan welletjes, En over de leraren: 'Er zijn erbij, die 't niet zo goed aan kunnen, die niet anders doen dan schreeuwen en dreigen om orde te houden.' Wim Heijltjes haalde onverschillig z'n schouders op en zuchtte bij de kersverse herinnering aan de ver maledijde schooi: 'Er zijn veel te veel leerlingen. Daardoor is de af stand tussen leraren en leerlingen te groot.' Zo moet de gedachte bij hem ge rijpt zijn: Hoe kom ik er ooit af? 'Toen hoorde ik van twee vrienden, dat een h.b.s.-er eens voor de grap aan het staatsexamen had deelgeno men. Als ik dat nu ook esEn- nog méér de hoogte ingestoken die Wim. hij heeft 't 'm dan toch maar gelapt. Is er niet levenswijs heid voor nodig om dan te doen alsof 't niks bijzonders is? Of is het meer de hem sierende be scheidenheid waarmee hij alle loftuitingen wegwuift: 'Ik vind 't alleen maar een leuke bak.' Een hooggeleerde vriend van de familie Heijltjes prof. Per- quta liet telegrafisch weten: 'Har telijke gelukwensen. Pracht stunt.' De leraar Grieks die Wim voor de vakantie de taak had opgelegd toonde, dat hij de zon best in het water kan zien schijnen, al heeft hij Wim Heijltjes toen deze zich tegen middernacht boordevol nauwelijks verholen binnenpret bij hem ver voegde 'Meneer, komt u ook op ons tuinfeest?' wel duidelijk te verstaan gegeven, dat hij nu ook weer niet van ilte goedé moppen gediend is: 'Néé Wim, ik ben niet te bezichtigen.' Toen sloot hij de deur, Wim allerminst verbouwereerd achterlatend met zijn feest, want zelfvertrouwen overwint zo niet al les. dan toch veel. De toekomst? 'Liften naar Rot terdam, proberen op een boot te ko men, rechten studeren, zwemmen, kamperen, piano spelen, dansen, iets van de wereld zien, fuifjes. En niet te vergeten: een geintje op z'n tiid.' Wél als later alles goed ge gaan blijkt te zijn over de zesde klas, waar je helemaal geen zin meer ijl had vjjf jaar gym is SCHOCKJAA* vutte* '4f T.rr* nmte- mm *ïtfé 4i v* 1V -t« t #iij». 'f UTRECHT (ANP) boon- en prijsstijgingen dreigen een zo zware aruk te leggen op verzorgende or ganisaties als kruisverenigingen, dat het werk eronder gaat lijden, zo is te lezen in het jaarverslag van het tVit-Gele Kruis. Mr. H. J. J. Leenen, secretaris-ge neraal van de nationale federatie, van deze (r.-k.) kruisvereniging, vraagt zich in dit verslag met zorg af. of bij de huidige kostenontwik keling en het toenemend aantal ta ken van de verzorgende instanties, het particulier initiatief zijn functie In het maatschappelijk bestel nog op verantwoorde wijze kan blijven ver vullen. De contributies zullen, aldus de se cretaris-generaal, omhoog moeten. Het Wit-Gele Kruis streeft op korte termijn naar een gemiddeld contri- butiepeil van 18 gulden per aange stoten gezin. Daarbjj is nog geen rekening ge houden met de snelle ontwikkeling van lonen en pryzen sinds eind 1963. De gemiddelde contributie bedroeg over 1962 nog geen tien gulden, over 1903 een paar dubbeltjes meer. On geveer 77 pet van alle Nederlandse katholieken (753.700) gezinnen) wa ren op 1 januari 1963 lid van het Wit-Gele Kruis. VALENCE (Reuter) De 21-jarige Jan Verkerk uit Utrecht is nabij Va» lence (Frankrijk) In de Rhone ver dronken. Volgens de politie ter plaat se kreeg de jongeman in het koude water kramp. Omstanders die dit zagen, sprongen te water en slaagden erin hem op de kant te krijgen. Onmiddellijk werd kunstmatige ademhaling toegepast, hetgeen echter niet meer mocht ba ten, De heer Verkerk was met drie vrienden op weg naar de Franse Bi" viësra. (Van een onzer verslaggevers) Dinsdagmiddag gebeurde een ern stig ongeval op de Almeloserveg te Haarle. Het echtpaar Oosterwyk uit Zwolle was per bromfiets over de Almelose- weg op reis in de richting Nijver dal. Op genoemd punt stak mevrouw Oosterwük, zonder op het achterop komend verkeer te ietten, de weg over. Zü werd gegrepen door een vrachtwagen met aanhanger, be stuurd door A. H. uit Kampen. In zorgwekkende toestand werd zij over gebracht naar het r.-k. ziekenhuis te Zwolle. Voor men hier arriveerde, was zij echter reeds aan de opgelopen ver wondingen bezweken. Mevrou* Oos terwük was 51 jaar. (Van onze parlementsredactle) Na de Tweede Kamer heeft nu ook de Eerste Kamer het kernstopverdrar van Moskou zonder hoofdelijke stem men goedgekeurd. Trof. dr. I. A. Diepenhorst (a.r.) waarschuwde voor te hoge verwachtingen. '\Vij moeten niet vervallen in de fout die tussen de beide wereldoor logen is gemaakt, toen wij bl(j waren als er weer iedere keer iets getekend kon worden.' zo zei hij, Hü uitte zijn zorg over de kandidatuur-Goidwater voor het Amerikaanse president schap, een zorg die ook door andere sprekers werd gedeeld. Na prof. 'Diepenhorst spraken me vrouw Van Ommeren-Averink (c.p.n.l, de heer Van der Spek (p.s.p.) en mr. De Niet (p.v.d.a.). In zijn ant woord zei minister Luns dat het de regering betaamt soberheid te be trachten in de beoordeling van de toestand in andere landen. Hij had daarbij het oog op de kandidatuur- Goidwater, Het standpunt van de regering in zake multilaterale kernmacht is nog geheel open, zo deelde hij mee. Be halve het kemstopverdrag heeft de Eerste Kamer een reeks andere voor stellen aangenomen, die niet tot een debat aanleiding gaven. Aan. het begin van de vergadering herdacht, de Kamer na een korte toe spraak van de voorzitter, mr. Jonk man. staande het overleden Tweede- Kamerlid de heer H. van Eijsden (a.r.). De herdenking geschiedde in de Eerste Kamer omdat de Tweede Kamer nog geruime tijd op reces zal zijn. /Aver die dingen spréék Je niet. fin, ik ben met de rector gaan pra- - Wel als later alles enen en. ten Toen zat ik nog in de vierde klas van het gym. Maar de rector zei: 'Dat staatsexamen is behoorlijk zwaar. Ik zou 't niet doen als ik jou was. Bovendien tnis je de mooi ste jaren van het gym: de vijfde en de zesde klas.' Jawel, de mooiste jaren, maar ze konden Wim Heijltjes gestolen wor den. Zo broedde hij voort, het rec torale vermanende woord ten spijt. En zo werd het grote geheim ge boren. De ingewijden waren op de vingers van één hand te tellen. In de kerstvakantie won Wim in- - lichtingen in. Toen stond het bij hem vast: Ik dóe 't. 'Dat- zou een goeie mop zijn. Een geintje, 't Zou leuk zijn als ik zou slagen, niet waar?' En Wim toog aan de studie voor zijn staatsexamen. Maar: 't Is moeilijk om met niemand te pra ten over iets waar je het hele jaar mee bezig bent.' Daarom werden zijn beste vrienden in de samen zwering betrokken. Ook zijn ouders, want dat was onvermijdelijk, om dat die immers met het examen geld 45 gulden op de prop pen moesten komen. 7'jn moeder die nu zo trots is als een moeder maar kan zijn zei: 'Van mij krijg je die centen niet. Ga maar naar je vader.' Zijn vader brigadier van politie gaf ze hem, al geloofde ook hij niet, dat zijn zoon 't zou halen dan zou iedereen 't immers doen? Maar Wim is niet iedereen. 'Hij kan méér dan. eert ander,' aldus z'n moeder: 'Hij is altijd de gemakke lijkste thuis geweest. Hij ruimt z'n eigen spullen op. Hij is een grote kerel, altijd zelfstandig. Ja, hij redt 't wel.' Leugen om bestwil TJij was al direct erg pienter. 1J. Toen hij vier was jaar was, zat hij al achter op de liets. Hij is geen boekenwurm. Hij houdt ook van dan sen.' zei z'n vader. 'Maar ik heb voor hem moeten liegen. Ik heb hem begin mei, toen hij in Eindhoven schriftelijk staatsexamen moest doen, bij het gymnasium ziek moeten mel den. Maar ja Eind goed al goed. Nu. hij geslaagd is wordt deze pseudo-ziekte over spoeld door de feestroes. En als hij gezakt zou zijn, had niemand er im mers weet van gehad, want de Heijltjes kunnen, als het nodig is, zwijgen als het graf zo goed als zij, indien noodzakelijk, ook kunnen spreken zoals moeder, die zwaait met een stapel kranten vol lof over de prestaties van junior hij is im mers als Dik Trom een bijzonder kind en. dat is-ie. Maar ook het Canisius College ging door. Vorige week kwam het rap port. Dat was niet zo best. Zeker, Wim was overgegaan naar de zes de klas, maar met een taak voor Grieks en met de aantekening: 'Wim maakte dit jaar 'n slaperige, slome. ongeïnteresseerde indruk.' Asjeblieft 't zal je gezegd wor den. Wim heeft wat schampertjes ge glimlacht, maar zijn ogen waren feller dan ooit. Al zijn hoop was ge vestigd op zijn groot geheim: het staatsexamen. 'Hij heeft zo verschrikkelijk veel zelfvertrouwen.' zei z'n broer. 'Denk maar niet. dat hij over z'n moeilijk heden prèat. Daar glimlaeht-ie al leen om. Ja, hij ziet alles heel erg nuchter.' Zo, op en top nuchter, deed hij vo rige week het mondelinge ge deelte van z'n staatsexamen. Weder om: lekker niks zeggen. Hoop, zelf vertrouwen. eerzucht, nuchterheid en tegenzin tegen die zesde klas moe ten hem een stevige duw naar d« triomf hebben gegeven. Hij haèldc het, maar het was 'zenuwenwerk.' met herexamens voor Latijn en Grieks. Thuis hing de vlag uit en er wa ren slingers en de vrienden heb- ben hem op een mieters tuinfeesl ALLEEHVERTEOENWOORDIGER RAVAS HANDELMAATSCHAPPIJ N.V. HOBELSTRAAT, 22, UTRECHT TEL.(MO) 120 00 DEN HAAG (ANP) Minister Scholten van Justitie wil de strijd aanbinden tegen de stiletto's. Om b(J algemene maatregel van bestuur het dragen of verbandelen van on gewenste handwapens te kunnen verbieden heeft h(j een ontwerp van wet ingediend. Sinds enige tijd, zo schrijft de mi nister in zijn memorie van toelich ting, kopen particulieren bepaalds wapenen, zonder dat die aankopen een voor de rechtsorde aanvaard baar doel hebben. Het bezit van dis wapenen is, ook door de mentaliteit, welke tot de verwerving daarvan heeft geleid, integendeel voor dt rechtsorde een gevaar. SCHIPHOL (ANP) De directie van de Nederlandse Vliegtuigfabriek Fokker heeft een overeenkomst ge sloten met de Hamburger Flugzeug bau en de Vereinigte Flugtechnische Werke in Bremen. Deze overeenkomst heeft betrekking op de ontwikkeling en seriebouw van het door Fokker ontworpen twee-motorige straalvlieg tuig, de F 28 Fellowship, in combi natie met deze Duitse vliegtuigfa brieken. Vooruitlopend op het tot stand ko men van deze overeenkomst zijn de HFB en de VFW reeds sinds het voorjaar van 1964 bezig met de ont wikkeling van het nieuwe straalvlieg tuig. Voorts houdt de overeenkomst in, dat de bouw van de twee vliegen de prototypen van de F 28, het proef vliegen daarvan en de serieproduktie op Europese basis zullen worden uit gevoerd, waarbij ook andere partners zulien toetreden. De HFB zal optre den als liaison-firma voor dc Duitse vliegtuigindustrie niet Fokker. In de overeenkomst verbinden de partners zich om de ontwikkeling en de produktiekosten proportioneel te dragen en voor een bepaalde periode niet te zullen deelnemen in de ont wikkeling of produktie van andere vliegtuigen, die beschouwd zouden kunnen worden ais concurrenten van de F 28. AMSTERDAM (ANP) Hoofdin specteur J. Stecneveld, chef van de Amsterdamse kinderpolitie, is er hele maal nog niet zeker van dat de sinds 30 april verdwenen dertienjarige Rietje Afink inderdaad in de Bel gische badplaats Oostende is gesig naleerd door een verpleegster van een Rode-Kruispost aan het strand. Deze via de Oostendese politie op gespeurde vrouw heeft aan de hand van een foto van Rietje Afink ver klaard het meisje te herkennnen dat zij enige tijd geleden had verbonden aan een opengehaalde voet. De Amsterdamse politie heeft echter ruime ervaring in gevallen, waarin vermisten positief van een foto worden herkend. „Pas nog meld de zich bij ons een Amsterdammer die Rietje Afink van een foto meen de te herkennen. Het meisje van de foto werd gevonden en bleek inder daad sprekende gelijkenis te vertonen met Rietje, maar het was Rietje nietaldus hoofdinspecteur Steeneveld. Twee rechercheurs zijn naar de badplaats vertrokken om de zaak nader te onderzoeken. Engeland heeft dinsdagmiddag te lijden gehad van zware onweersbuien. Een tuinfeest in de parken van Buc kingham Palace met. 7000 gasten viel in het overvloedig vallende regenwa ter. (Van onze parlementsredactie) Minister P. Bogaers van Volks huisvesting en Bouwnijverheid heeft bij de Tweede Kamer een wetsont werp ingediend tér wijziging van de bestaande voorlopige regeling inzake het nationale plan en streekplannen. De wijziging stelt de minister in (Van een onzer verslaggevers) B. en TV. van de Limburgse ge meente Heer hebben de raad voorge steld de vermakelijkheidsbelasting af te schaffen. De directe aanleiding is het ver zoek hiertoe van de N.V. Mabi te Maastricht, exploitante van Heers enige bioscoop. In 1962 verdiende het bedrijf aan deze bioscoop met een minimale afschrijving drieduizend gulden: minder dan de helft van het bedrag dat in '62 aan vermakelijk heidsbelasting werd betaald. B. en W. van Heer hebben reeds eerder gesteld dat het heffen van vermakelijkheidsbelasting eigenlijk uit de tijd is. BKITXISSË (ANP) - De 15-jarige Jaap van den Berge uil Bruinisse, die maandagmiddag met een brom fiets in botsing kwam met een per- sonenbusje op de Grevelingendam, is dinsdag zonder tot bewustzijn te zijn gekomen aan de gevolgen daar van overleden. De jongen reed op de Greveün- gendam en wilde van de weg voor langzaam verkeer oversteken naar de weg voor snelverkeer, die nog in aanleg is. Zandhopen aan de kant van de weg beiemmerden het uit zicht met het gevolg dat hij door een auto werd gegrepen en met een schedelbasisfractuur in het zieken huis te Zierikzee moest worden op genomen. staat ook bezwaar aan te tekenen tegen een werk. waarvan de uitvoe ring is begonnen, indien dat werk in strjjd zou. zijn met het nationale plan, een streekplan, een uitbrei dingsplan. een in voorbereiding zijnd ontwerp of een in voorbereiding zijn de herziening daarvan. Ttot nu toe kan de minister slechts bezwaar aan tekenen tegen een voorgenomen werk. Door het stellen ven termijnen waarbinnen omtrent het maken van bezwaren moet zijn beslist, zijn waar borgen gegeven dat belanghebenden niet op elk moment van de uitvoe ring van een werk kunnen worden geconfronteerd met die bezwaren. Het verbod om werken uit te voe ren nadat daartegen bezwaren zijn gemaakt^ geldt in het 'meldingsge- bied' ook voor de tijd waarbinnen omtrent het maken van bezwaar moet worden beslist. (Van onze parlementsredactie) De Nederlandse Federatie voor Be jaardenzorg zal binnenkort een ad vies uitbrengen over het opnemen van bejaarden in bejaardenoorden. Opname in een bejaardenoord moet pas worden overwogen wanneer spra ke Is van een zekere hulpbehoevend heid. Aldus blijkt uit het verslag van een mondeling overleg dat- dé mi nister van Maatschappelijk Werk, mevr. Schouwenaar-Franssen, heeft gevoerd met de vaste commissie voor Maatschappelijk Werk uit de Tweede Kamer over een aantal on derwerpen van de bejaardenzorg. Nederland telt thans 1.150.000 be jaarden. Vaak komt het voor, dat in bejaardenoorden betrekkelijk va lide bejaarden worden opgenomen die nog tien of vijftien jaar hebben te leven, terwijl andere minder- of invalide bejaarden jarenlang op een wachtlijst staan, voordat zij worden opgenomen. Coördinatie van het op- namebeleid en objectivering van de criteria zijn dringend nodig. De minister heeft daarbij voorna melijk het oog op de tamelijk fre quente verkoop van stiletto's en daarop gelijkende wapens. Het lem met van deze messen wordt door een drukmechanisme of een snelle zwaatbeweging zeer snel uit het heft te voorschijn gebracht. Deze mes sen zijn nagenoeg ongeschikt voor elk normaal gebruik. In feite heb ben zij alleen de functie van een hoogst gevaarlijk en bij voorkeur bij verrassing te hanteren aanvals- steekwapen. De minister meent, dat deze sti letto's niet behoren tot de normal# uitrusting van personen aan wie om uiteenlopende redenen het dragen van wapens moet worden Toever trouwd. Zij zijn ook geen attribuut by enige tak van wapensport. Meestal zijn stilleto's In bezit van jengdige personen, die hierin een vervulling zien van bepaalde mis plaatste gevoelens. Zij conformeren zich daarbij dikwijls aan de geestes gesteldheid van de kring, waarin z|| verkeren. Ook vindt men stiletto's in het bezit van personen, voor wie het hebben van zo'n wapen tot de tradities behoort van hun oorspron kelijk milieu. Reeds rijn geweldple gingen met deze messen geconsta teerd. De minister wil deze nutteloze wa pens zoveel mogelijk uit ons land weren. Het wetsontwerp wijkt in zijn opzet af van de vuurwapenwet, die hoofdzakelijk de noodzakelijke ver breiding van vuurwapens reguleert. Minister Scholten wil deze wet, die machtiging geeft alle ongewenste handwapens bij algemene maatregel van bestuur te verbieden, voor een tijd van vijf jaar laten gelden. Na dien hoopt hij. dat deze aangelegen heid in een technisch herziene nieu we (vuur) wapenwet zal zijn ge ïncorporeerd. DEN HAAG (ANP) Het verkeers- onderwijs wordt op de lagere scho len en de kweekscholen een apart leervak, zodat het niet langer als onderdeel van het vak aardrijkskun de kan worden onderwezen. Dit is het gevolg van een, wijziging in de lager onderwijswet 1920 en de kweekschoolwet. waaraan, de Eerste Kamer dinsdagmiddag haar fiat gaf. In hetzelfde wetsontwerp wordt verkeersonderwijs als verplicht leer vak voor het vgio- en ulo-onderwijs ingevoerd. (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag om kwart over zee is de 34-jarige Duitser H. H. Schussler uit Bremerhaven bij Oekenburg in zee verdronken. De man was gaan zwemmen dicht by een golfbreker. Reddingspogingen van een vriend en later van enkele andere mannen, die met een reddingslijn In zee gingen, kwamen te laat. Toen de 66-jarigs Hagenaar E. Doanars de drenkeling ten slotte op het strand wist te krijgen, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Het slachtoffer kampeerde met vrouw en kind op de camping Oeken burg, waar zy zaterdag waren gear riveerd. Advertentie I.M OMYLJ Crganon product HBHIHI 'Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft laten weten, dat zij niet de conventie van de Democratische par ty in Atlantic City zal bijwonen. Deze bijeenkomst» waarop de demo cratische kandidaat voor het presi dentschap wordt aangewezen, wordt volgende maand gehouden. Ook zal de weduwe van de vorige president niet aan de veririeaingsoampagne meedoen. (Van een onzer verslaggeers) Deze week wordt een nieuwe poging gedaan om de stikstofbron in de Duitse Bocht dood te pompen. In Etnden Is daartoe de reuzenponton van Taks berging uit Rotterdam opnieuw voor de operatie gereed gemaakt. De Tak 7 heeft weer een kleine 1500 ton speciale spoeling aan boord gekregen, die door de HERPT (ANP) Gistermiddag is ter hoogte van het kruispunt Heus- densehaven en Wijkstraat de 25-ja- rige mevrouw Schouten-Hombergen bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Door onbekende oorzaak reed de heer Schouten met zijn bromfiets, waarop zijn vrouw als duopassagiere meereed, tegen een Belgische vracht auto. De heer Schouten bleef onge deerd. enorme pompauto's in het boorgat meet worden gespoten. De zeesleper Clyde, die na het mis lukken van de eerste poging de ponton naar Emden heeft gesleept en vandaar naar Rotterdam is te ruggekeerd, is gisteren weer in de Duitse Eemshaven aangekomen. Gisteravond is de sleep nig naar de Duitse Bocht vertrokken, waar hy in de loop van de morgen kon arriveren. De operatie zal vrijwel niet afwijken van de eerste. Wel heeft men spe ciale voorzieningen getroffen om meer spoeling in kortere tijd in het boorgat te kunnen spuiten. De lei ding berust, ook nu bij Red Adair; van Taksberging is hoofduitvoerder W. Moerkerk als nautisch adviseur aan hem toegevoegd. Of vandaag nog met het eigenlyke werk zou worden begonnen, was vanmorgen nog iet bekend. In tegenstelling tot verleden week zijn de weerberichten niet in elk op zicht ideaal. Er staat in de Duitse Bocht meer '.eegang en de vrij sterke wind waait uit het noorden. In deze tijd van het jaar kan ech ter een lichte weersverbetering al voldoende zyn om onder gunstige omstandigheden te werken. SPAARNDAM (ANP) Op 76- jarige leeftijd is in Spaamdam ds. J. S, Hartjes overleden. Hy was emeri tus predikant der Nederlandse Her vormde Kerk. Ds. Hartjes, die 23 april 1888 te Amsterdam werd gebo ren, studeerde theologie te Utrecht en te Genève. In 1913 werd hij pre dikant zij de Eglise reformée evan- gclique te Barnave-Ancelon (Frank- ryk). Hij was ook aalmoezenier bij het Franse leger. Predikant was hij in Hall, Rilland Bath en te Vlissingen. In 19391940 was hy veldpradiker. Hij was lid van de provinciale kerk vergadering van Zeeland, voorzitter van het college van kerkvisitatoren in Zeeland en praeses van het clas- sisbestuur te Middelburg. Voorts was ds. Hartjes hoofdbestuurslid van de Vereniging voor Christelijk Volkson derwijs en voorzitter van de Bond van Christehjke Muloscholen in Ne derland. Da begrafenis heeft vrijdagmiddag op de Noorderbegraafplaats in Haar~- lem plaats. (Van een onzer verslaggevers) Op de Botlekweg, ter hoogte van het. F.sso-terrtin. is vanmorgen rond kwart voor acht de 33-jarige P. L. Albers uit Rotterdam met zijn auto dodelijk verongelukt. Hjj kwam frontaal in botsing met de auto van J. de S. uit Rotterdam toen deze, komende uit de richting Rozenburg, van de vierbaansweg het tweebaansgedeelte opreed. De heer De S. is met een hersen schudding naar een Rotterdams zie kenhuis vervoerd. De vereniging 'Frankrük-Duits- liSï ln rAl'UA 'leeft dinsdag een Prys van de Frans-Duitse vriend schap ingesteld, die volgend jaar voor het eerst zal worden toegekend. Aan SLS?8 6ey bedra« van duizend franc» verbonden.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1