Roemers onderbreekt vakantie: Bot gaat Europese pn zen uitreiken Boekhouder aangehouden Warm, met storing 1 t CITROEN Bij ontploffing op schip 182 doden Man verongelukt op weg naar kraamkliniek Moeder van 8 kinderen slaagt voor ulo-examen Koppelhedrijf in staat van faillissement Justitie treedt op tegen zwart loon in bouw Lijkjes van drie baby's gevonden Hagenaar geeft aanranding toe heeft „it" - heeft pit maakt fit! HVV-redacteur Blijstra schrijft boek over bouw in Rotterdam Geen handel in politiemotoren As HET VRIJE VOLK ZATERDAG 25 JULI 1964 PAGINA 3 (Van onze sociaal-economische redactie) NW-voorzitter D. Roemers vond het SER-advies belangrijk genoeg om er zijn kampeervakantie in Frankrijk voor te onder breken. Wég 48 uur vakantiegenot samen met echtgenote en een bevriend echtpaar Na arrestatie boekhouder Aan liet strand Minister meent: Niet meer cafés door Drankwet r Nu ook in grote fles! (Van een onzer verslaggevers) De chef kunstredactie van Het Vrije Volk, de heer R. Blij stra, is bezig met de samen stelling van een boekwerk dat over Rotterdam zal handelen. Het ligt in zijn bedoeling een overzicht te geven van de voor oorlogse bouwobjecten en van de stedebouwkundige ontwik keling van de Maasstad na 1940. Zulks tegen de achter grond van de havenultbrei- ding. (Van' onze verkeersredacteur) Wie op ontdekkingsreis gaat naar het onbekende eiland j Beloning Goeree-OVerflakkee en het bij het vallen van de avond nog niet mocht hebben verlaten, heeft bij alle duisternis toch altijd een baken voor 'toog: waar dan ook op het eiland kan hij zich richten op de Euwige Vlam die brandt boven de olieraffinaderij op Euro poort in het Rotterdamse. Met die vlam aan de linkerhand zal de reiziger altijd weer het vas teland bereiken. 1 Het boek Popicky ('As) geschreven door de Poolse schrijver Stefan Zeromski wordt op het ogenblik ver filmd. Dit gebeurt in de studio's van de stad l.óö'. Regisseur is Andrzej Wajda, ook bij ons bekend als de maker van de film 'As en diamanten.' De filmer neemt hier het draai boek nog eens door met een der spelers, Daniël Olbromski. Spreiding Ownhanng Verrassend Wederopbouw Regering kijkt teveel naar betalingsbalans' (Van een onzer verslag gevers) Mevrouw J. H. A. Tiemes- sen-van Maanen 481 van de Waltersingel S8 in Apeldoorn kijkt ons verbaasd aan als wij aanbellen. 'Is dat nu zo iets bijzonders dat ik voor het ulo-examen ben geslaagd? Moet dat nu in de krant?', vraagt se, terwijl ze de ander- halfjarige Freddy die langs moeder de straat wil opgaan, tegenhoudt. Als we binnen zijn, begint mevrouw Tiem.es- sen-Van Maanen moeder ran acht kinderen van li tot 16 jaar te vertellen. 'Nee, ik heb helemaal geen opleiding gehad. Ach, hoe ging dat vroeger. Toen ik van 'de lagere school kwam, moest ik thuis in de winkel helpen. Verder leren, daar werd niet eens over gepraat. Later, toen ik getrouwd was, voelde ik het als een onvolkomenheid dat ik niet de ontwikkeling had die mijn kinderen opdeden. Ik begon dus in mijn vrije tijd wat bij te leren, eerst het middenstandsdiploma, dat ik na tien maanden behaalde, toen Frans, Duits en Engels op een instituut. Ook dat ging goed. Toen zag ik eens een affiche van de avond-ulo. Ik dacht, dat lijkt me wel iets- Ik overlegde het met mijn man en toen benik begon nen. Dat teas eter jaar gele den. Eerst studeerde ik over dag, maar toen de kleine Freddy was geboren, kon dat niet meer. Het werd dus 's avonds. Mijn man is diri- Mevrnuw Tiemessen en Freddy gent, die kwam vaak laat thuis en dan zat ik nog te blokken Het 'blokken' heeft succes gehad, icant donderdagmid dag in Almelo hoorde me vrouw Tiemessen-Van Maa nen, dat zij was geslaagd. Er waren bloemen, toespraken, er toerden foto's gemaakt, kortom, 'ik wist niet wat mij overkwam.' zegt mevrouw Tiemessen er nu van. 'En weet u wat ik nu zo fijn vind?, dat ik meer zelf vertrouwen heb gekregen. Ik kan nu mijn kinderen, van wie er vijf op de h.b-s. zitten, nog eens helpen.' In de wachtkamer van het Haagse HS-station, in de vier unr die ver streken tussen de SER-vergadering en het vertrek van de trein naar Parijs, vertelde h(j ons rijn indrukken van dit SER-advies. Over de plannen van de regering, zoals in de advies-aanvraag ont vouwd; 'Ze komen praktisch nepr op een bestedingsbeperking, bij vrijwel gelijk blijvende lonen betaalt men een hoge re AOW-pretnie. Die moet dan door belastingverlaging gecompenseerd worden. Maar daarvan profiteren werknemers en zelfstandigen minder van naarmate hun inkomen kleiner en hun gezinnen groter zijn. De regering kijkt te veel naar be talingsbalans en infiatiegevaar en te weinig naar een redelijke verdeling van het nationale inkomen.' •fr Over de discussies in de SER: 'De kern, van het meningsverschil tussen vakcentrales enerzijds en werk gevers en kroonleden anderzijds is de vraag wat belangrijker is: belasting verlaging of een hogere AOW met méér schatkistbijdrage. Werkgevers en praktisch ook de kroonleden geven aan belastingverlaging de voorkeur, al verwerpen ze de regeringsplannen voor een AOW van f 3540 per jaar nu niet meer. De vakbeweging houdt eendrachtig vast aan een AOW van ongeveer f 3800. Mét een schatkist-bijdrage (Van een onzer verslaggevers) De boekhouder B. R. (54) die in Bergen op Zoom als een 'Goed Heer tje' wordt beschouwd heeft giste ren. toen hij bij de officier van Justitie te Breda. mr. K. M. A, Thijssen werd voorgeleid, volgehou den, dat hij zich niet aan enige ver duistering zou hebben schuldig ge maakt. De officier van Justitie heeft ech ter na dit verhoor aan de rechter commissaris voorgesteld. R, in voor lopige hechtenis te steUen op ver denking van valsheid in geschrifte en verduistering "van enig geldsbe drag'. De rechter-commissaris heeft dit verzoek ingewilligd. De boekhouder was, zoals wjj deze week berichtten, in dienst bij H. Spieringhs Onderhoudsbedrijf Euromarkt, een firma die arbeiders dirigeerde naar bedrijven waar on derhoudswerk moest worden uitge voerd; in feite dus niets anders dan een koppelbaasbedrijf.- Uit de boekhouding is gebleken, dat jr een tekort van ruim ƒ200.000 is. Door de gebrekkigheid van de administratie is het op dit moment nog niet mogelijk aan te tonen waar het ontbrekende geld is gebleven. De boekhouding is in beslag geno men en zal door een rijksaccountant worden gecontroleerd. Tegen de firma Spieringhs Is gis teren een faillissementsaanvrage in gediend en ingewilligd. De aanvrage was gedaan door het Gemeenschap pelijk Administratiekantoor (GAK) te Amsterdam, dat een vordering van vijft'gduizend a zestigduizend gulden op Euromarkt had lopen. D. ROEMERS van f 500 miljoen, die de verhoogde oremielast voor de helft opvangt. De 150 miljoen die de regering nu wil bijdragen is bij lange na niet de helft van de premieverhoging- terwijl de voorgestelde AOW van f 3540 geen so ciaal minimum mag heten.' ■k Over de middenstanders en boeren ln de 'werkgeversfraetle' van de SER: 'Onbegrijpelijk dat die niet met ons zijn meegegaan. Ze verwachten ten onrechte meer heil van belastingver laging dan van een grotere schatkist- bijdrage in de AOW-premie. De lage re inkomenstrekkers uit hun groepe ringen zijn echter nauwelijks gebaat bij de belastingverlaging. Daarente gen zou een hogere AOW hun oude- dagszorgen verlichten, terwijl de ho gere schatkistbijdrage ook hunpremi» nog draaglijk zou maken. •k Over de aanbevolen budgettaire aanpassingen In de ovrheidssee- tor: 'Ik versta daar nadrukkelijk niet per se verlaging van de overheidsuit gaven onder. De overheid kan ook trachten haar noodzakelijke inkom sten te verhogen door andere belas tingbronnen aan te boren dan de loon- en inkomstenbelasting. ic Over de weigering van de SER om uitspraak te doen over de lo nen in 1965: 'Dat is precies wat wij als vakbonds bestuurders de laatste maanden steeds maar weer hebben bepleit.' (Van een onzer verslaggeefsters) De minister van O. K. en W.. dr. Th. H. Bot, zal woensdag in de Rid derzaal in Den Haag aan bijna 200 jonge mensen uit dertien Europese landen de prijzen uitreiken, die zij hebben gewonnen sn de tekeningen en opstelwedstrijd '64 van de Euro pese Beweging. Bijna anderhalf mil joen jongens en meisjes van 12 tot 19 jaar hebben aan deze wedstrijd, de elfde die sinds 1953 werd georga niseerd, deelgenomen. Zij waren verdeeld in drie ieeftijds- vroeDen. De 12-14-iarise moesten een (Van onze soc.-econ. redactie) De economische politierechter te Amsterdam zal vermoedelijk begin september een of meer zaken behan delen tegen Amsterdamse aannemers die hogere Innen hebben betaald dan de bouw-c.a.o. toestaat. Onder hen is waarschijnlijk ook een onderneming die in april werd geverbaliseerd en die daarna op dracht kreeg de lonen te saneren, maar die de vorige week opnieuw een proces-verbaal kreeg omdat zij nu her. zwarte loon in de vorm van een voorschot op winstdeling zou helmen uitbetaald. Mr. W. Smit, de officier van Jus titie die speciaal is belast met de ver volging van economische delicten, verklaarde ons dat de iooncontrole- dienst van het ministerie van Sociale Zaken hem regelm tig processen-ver baal zendt in verband met overtre ding van de bindend opgelegde bouw-c.a.o. Sinds de looncontroledienst- in april speciaal actief werd ter bestrij ding van de zwarte lonen m de Am sterdamse oouw. zijn de zaken tegen (ie verbaliseerde aannemers aig"daau door middel van een schikking Het minste bedrag dat daarbij moest worden betaald was ƒ1000, de hoog ste boete 10.000. tekening maken over de verbindingen tussen de landen van Europa. Van de 14-16-jarigen werd een opstel ge vraagd over een Europees land. en de 16-19-jarigen kregen als onderwerp voor hun opstel de vraag: ben je van mening dat de landen van Europa een gemeenschappelijke verantwoor ding dragen jegens andere landen en zo ja, op welke gebieden? Het zijn de prijswinnaars in deze laatste categorie, de oudste deelne mers dus. die naar ons land komen om hun in het Latijn gestelde diplo ma's in ontvangst te nemen. De hele groep zal drie dagen in ons land ver blijven. Maandag komen ze in Amsterdam aan. Voor dinsdag en woensdag is et een eivol programma met onder meer bezoeken aan Aalsmeer, Haarlem en Broek in Waterland, een ontvangst door de regering in het Rijksmuseum en woensdag in Den Haag. na de prijsuitreiking een ronde-tafelge sprek over het onderwerp van de opstellen. Zestien van de bijna 200 prijswin naars beginnen donderdag aan de reis die zij met hun opstel hebben gewonnen. De duur van deze reis varieert van vijf tot tien dagen. De ereprijs van de wedstrijd is een gouden medaille, uitgeloofd door de Raad van Europa te Straatsburg. Ook die zal woensdag worden uitge reikt, De gemeente Amsterdam heeft bo vendien een extra prijs beschikbaar gesteld, die zal worden uitgereikt door burgemeester mr. G. van Hall. De rijkspolitie te Valkenburg heeft de 26-jarige boekhouder L. uit Huls berg aangehouden. De man, die in middels is ingesloten in het Huis van Bewaring te Maastricht, wordt er van verdacht ln de laatste anderhalf jaar ln totaal ƒ25.000 te hebben ver duisterd ten nadele van zijn werk gever. het garagebedrijf Nerum te Valkenburg. (Van onze weerkundige medewerker) Het warme weer van vandaag (maxima van 2226 graden) wordt komende nacht en morgen ietwat verstoord door een front uit Enge land. Dit geeft tijdelijk kans op wat regen of motregen, waarna het morgen, vooral in het westen, koe ler zal zijn dan vandaag. In Zuidoost-Nederland zal het het langst warm blijven, tot ook hier de storingsinvloed van genoemd regenfrontje doordringt. De neer slagactiviteit kan met name in Zuid-Nederland hier en daar overi gens wel meevallen. Na de passage van de storingslijn komen wij in een koelere en dro gere luchtstroming, waarin de kans op opklaringen stijgt. Voor het doordringen van een overwegend droog weertype is er de mogelijk heid van een bui. Het is opvallend, dat de zaterdagen tot nu toe toppers zijn geweest. Za terdag 13 juni en saterdag 18 juli waren tropische dagen, de laatste met maximum van 36 graden in Zuid-Limburg. Ook zaterdag 27 juni (TT) was zomers warm met 26 graden. Zondag: aanvankelijk zwaar bewolkt met hier en daar nog wat lichte regen of motregen. Later opklarin gen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind, ruimend van zuidwest naar west tot noordwest. Koeler dan vandaag met maxima van 1718 graden. Licht golvende zee, geschikt voor baden. Geen kwallen. Spéciaal aanbevolen badtijden zon dag: Hoek van Holland 13.2516.25 uur. Scheveningen 13.3516.35 uur, Zandvoort 1417 uur. (Van onze Brusselse correspondent) Binnen 48 uur zijn in België de lichamen gevonden van drie pasge boren kinderen. Twee kwamen om door verdrinking (daders, onbekend), een door wurging, daderes gearres teerd: het is een meisje van 17 jaar, ongehuwd, Yvonne B., die bekend heeft haar pasgeboren baby door verstikking te hebben gedood. Het meisje beweerde ook, dat- nie mand iets afwist van haar zwanger schap. dat niemand haar bij de ge boorte had geholpen Maar de moeder van Yvonne is gearresteerd, verdacht van mede plichtigheid. Het drama speelde zich af in Aartrijke bij Brugge. De twee andere om het leven ge brachte baby's werden respectievelijk opgevist uit de Maas bij Lixhe en uit het Albertkanaal bij Chertal. De 26-jarige heer J. Fikker uit Klimmen is gistermorgen op het kruispunt Vaikenburgenveg, Geieen- straat. Geerstraat, Kruisstraat te Heerlen verongelukt. Hij reed op een daags te voren gekochte bromfiets uit de Geerstraat de Kruisstraat in en werd aangereden door een bestel auto. De man overleed ter plaatse. De heer Fikker was gehuwd. Hij was op weg naar de vroedvrouwenschool, waar zijn echtgenote op het tijdstip van het ongeval beviel van haar eerste kind. De 49-jarige P. G. Veen uit Breu- kelen. is gisteren in Maarssen met zijn bakfiets in een sloot geraakt en zo ernstig gewond, dat hij op weg naar een ziekenhuis te Utrecht is overleden. Het ongeluk is vermoede lijk veroorzaakt doordat de man een toeval kreeg. De zestigjarige mevrouw A. Vroon hofWienderink uit Amsterdam is gistermiddag om het leven gekomen toen z(j bij het oversteken van het Oosterpark door een auto werd aan gereden. Volgens de politie heeft de vrouw waarschijnlijk niet voldoende opgelet. De wagen werd bestuurd door de Amsterdamse vertegenwoor diger W. D. L,, die gisteren 2 9jaar is geworden. (Van een onzer verslaggevers) De 40-jarige Haagse fabrieksarbei der A. F. van der S. vader van zes kinderen die donderdagavond werd gearresteerd onder verdenking van het plegen van zeker tien aan randingen in Wassenaar en Den Haag. heeft een aantal gevallen van aanranding bekend. De man heeft bi) verhoor door de politie te Wassenaar onder anders toegegeven dat hij in juni in de dui nen van Meijendel twee meisjes aanviel. De jongste van de twee (17) vluchtte weg om hulp te haien. Aan het andere meisje (20) vergreep de man zich voor er hulp kwam op dagen. De politie heeft voorwerpen uit de tas van een van de meisjes, in de woning van de man gevon den. De man placht per bromfiets door de duinen te rijden. Hij was bij zijn aanhouding gewapend met een zwaar luchtdrukpistool. In zijn wo ning werd nog een dolk gevonden De Haagse politie wil de man nog verhoren in verband met dertig an dere geyallen van aanranding, waar bij getuigen een beschrijving van de dader gaven die met het signale ment van Van der S. overeenkomt. (Van onze parlementsredactie) De nieuwe drank- en horecawet zal door afschaffing van het maxi mumstelsel geen noemenswaardi ge stijging van het aantal verkoop punten voor alcoholhoudende dran ken tot gevolg hebben. De minister van Sociale Zaken en de staatssecre taris van Economische Zaken pone ren deze stelling in hun memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. De nieuwe wet, menen zij. stelt aan verkopers van alcoholische dran ken zulke hoge eisen van moraliteit, inrichting, kredietwaardigheid, han delskennis en vakbekwaamheid, dat er een rigoureuze beperkende wer king van uitgaat. Overigens menen de bewindslie den te mogen concluderen dat op het ogenblik de behoefte aan het radi cale middel van de geheelonthou ding heel wat minder groot is dan rond de eeuwwisseling. Zij trekken deze conclusie uit de cijfers van 250.000 georganiseerde geheelonthou ders toen tegenover slechts 35.000 nu. Advertentie I.M, De oplaag zal in eerste instantie uit tweeduizend exemplaren bestaan en B. en W. stellen de raad voor hier van duizend boeken te bestemmen voor de gemeente. Het daarvoor be nodigde krediet bedraagt 59.000. Het honorarium voor de schrijver is daar in begrepen. De N.V. De Arbeiderspers zal de uitgave verzorgen. Het boek krijgt een omvang van ongeveer 360 pagina's en wordt verlucht met 280 illustraties. In de boekwinkels zal het werk in totaal dus nog duizend exemplaren kunnen worden gekocht voor de prijs van ƒ35 ƒ40. In de opbrengst voor de laa.tste vijfhonderd exem- (Van onze parlementsredactie) Door de werkplaats van de rijks politie te Delft worden geen afge dankte motorrijtuigen aan particulie ren verkocht, die niet meer rijmvaar dig gemaakt kunnen worden. Motorrijtuigen van de rijkspolitie, die in een zo slechte staat verkeren, worden door de technische dienst van de rijkspolitie gesloopt en als schroot ten verkoop aangeboden. De ministers van Financiën, van Verkeer en Waterstaat en van Justi tie hebben dit vrijdagavond geant woord op een schriftelijke vraag van het Tweede-Kamerlid Daams (p.v.d.a.) Vrijdagmiddag was de heer I. Eyssen uit Alkmaar bij Terschelling met een kleine jol aan het zeilen. Door een rukwind sloeg de jol plot seling om en de heer Eyssen raakte 4e water. Het ongeval werd opgemerkt door zijn achtjarige zoon Wim, die op de kant naar de zeilkunst van zijn vader stond te kijken. De jongen maakte onmiddellijk een kleh.. vlet los en roeide naar zijn vader, die zich aan de omgeslagen jol vastklampte. De heer Eyssen kon aan boord van de vlet gaan, waarna de jol Is leeg- gehoosd en naar de haven werd ge bracht. piaren zal de gemeente Rotterdam tot een bepaald percentage delen. B. en W. menen, dat het boekwerk niet alleen historische waarde zal hebben, maar ook vele jaren dienst zal kunnen doen als geschenk aan easten die de gemeente ontvangt. Haringvlietbrug legt een fraai stuk Holland open De opstoppingen en opstoppers zul len er niet gering zijn, Dat bewijst hoe dicht Goeree-Over- flakkee ligt onder Rotterdam niet meer dan vijfentwintig kilometer he melsbreed en ten slotte maar het dubbele over de weg. gerekend van het midden van het tweeling-eiland. Ook van het hart van het land is het niet ver meer. Van Sommelsdijk Middelharnis kan men met gemak in twee uur naar Utrecht rijden en niet een snelle loagen komt wie de weg weet in die tijd ook naar de poorten van Amsterdam. Het is dan zaak niet over Rotter dam te rijden, maar over Baren- drecht-Schelluinen. wat tof. gevolg heeft, dat er tussen bij voorbeeld Barendrecht en Amsterdam. Hoeve laken, Zevenaar of 's-Hertogenbosch geen enkele bebouwde kom meer valt te doorkruisen zo is nu eenmaal tegenwoordig ons vaak misprezen wegennet. Het is dan ook te verwachten dat het komende weekeind een druk weekeind gaat worden voor het Goe- reese en het Overflakeese. De men sen willen de nieuwe brug over het Haringvliet zien en zij hebben gelijk, de brug is de pijnen waard en van pijnen zal zondag moeten worden ge sproken, want. de wegen naar de brug zijn althans op het Zuid- hollandse continent onvoldoende, smai en door lintbebouwing en gemis aan fietspaden meer dan gevaarlijk. De beloning nochtans, blijft niet uit, want heeft men eenmaal drie gulden vijftig betaald voor een auto of een gutden. voor fiets of brom fiets. dan opent zich het Eiland der Dertien Dorpen in al zijn heerlijk heid en dan za] men bemerken, dat de provinciale wegen aan de eiland- zijde relatief beter zijn dan (voor lopig) de rijksstraatwegen aan de andere kant, al ontworstelt zich dan aan de landzijde de nieuwe Rijksweg 19 aan klei en zand als een perfecte vierstrooks autoweg met al de kie men in zich om later de verbinding te worden met de tunnel van Calais naar Dover. Niettemin: ook op het eiland ont breken overal de fietspaden en daar dit eiland ons in de eerste plaats het eiland schijnt van de bromfiets nog nergens zagen wij zo een opperheer schappij) kan het op een drukke re creatiedag nog gevaarlijk genoeg worden. Er is één winstpunt: het aantal wegen om en door de altijd weer oo- nieuw aangedijkte slikken en schor ren lijkt onbeperkt Nog nimmer za gen wij een gebied met. zoveel keuze aan polderwegen. En Al die wegen zijn goed. Wie telkens weer nieuwe, van uitnemend asfaltdek voorziene wegen en wegjes hier vindt, mag con cluderen. dat het eiland in tal van jaren van isolement zeker geen ach tergebleven gebied is gebleven. Die indruk maakt het werkelijk nergens. De veelheid Tan wegen schept de mogelijkheid tot spreiding van toeris me. Men behoeft niet te kleven aan de provinciale weg die van oost naar west loopt op de plaats waar vroeger de stoomtram ging. Die weg is voor treffelijk. maar zondag za! hij te smal blijken en tientallen polder wegen komen er recht toe recht aan op uit. By de talloze kruisingen wordt het dus opletten want overal zijn brom- wielrijders te verwachten en wij zou den het wei willen uitschreeuwen: Mensen die zaterdag en zondag naar dit Nieuwe Land gaat, pas op. pas op pas op! Maar laat het Nieuwe Land u toch niet voorbijgaan, want het mag niet ongezien blijven, dit door een brug opengelegde stukje Holland tussen het vasteland en Zeeland in. Som migen houden het hardnekkig voor Zeeland en dat is nog zo dom niet want structureel verschilt het ené tand tussen de stromen niet zoveel van het andere. Zelfs in vorm komen de eilandengroep overeen. Een stadje als Goedereede heeft lets van Zierikzee. maar ook iets van Brielle en daarmee is dit land gety peerd: een tussengebied in elk op zicht, half Holland maar dan wel heel sterk Zuid-Holland. en half Zeeland. Sommelsdijk. aan de noord kant nogwel, heeft trouwens tot 1805 behoord tot het Zeeuwse gewest. Wie Zeeland voor het eerst bezoekt 'en later trouwens is het precies zo), ondergaat de glans, de openheid en de lieflijkheid van dit eilandenrijk als een openbaring. Welnu zo is het ook met Goeree-Overflakkee, maar de zon moet we! schijnen, anders wordt de zware bouwgrond met de zwarte asfaltdijken somber en valt de indruk verkeerd. Twaalf dorpen en één stad telt dit eiland en die stad Is dan Goedereede. 1200 inwoners groot, kleiner dan welk dorp ook in dit gebied, maar mooier dan elk van de toch al niet onschone dorpen tevens. Ge bereikt het na veertig kilometer rijden van de Tol af. Van verre wenkt zijn zware stom pe toren, die natuurlijk eens een ba ken in zee is geweest voor zijn niet .geringe scheepvaart. Ge gaat even naar rechts en tussen de zeer blonde bouw- en weilanden Hgt dan plotse ling een stille havenkom, zoals al de ellandgemeenten in Zuid-Holland die hebben en daarachter, een onge schonden huizenwand van een pracht die wedijvert met de leien en marktpleinen der Vlaamse steden en met poldersteden als Ely in Enge land en Rlbe in Denemarken. Alleen om Goedereede is een be zoek aan Goeree verantwoord, maar er is zoveel meer. De dorpen met prachtige raadhuipen, zoals Oolt- gensplaat en Middelharnisde dor pen met de zeer kenmerkende kerk- ringen, zoals Oude en Nieuwe Tonge, Sommelsdijk en alweer Middelharnis. De dorpen met htm altijd met lin den beplante Voorstraat en hun ka rakteristieke havenkommen en een klein oord als Den Bommel, waar ge waarempei een standbeeldje treft vanOlivier B. Bommel, Marten Toonders onvolprezen geesteskind. En dan zijn er de dijken met hun verrassende uitzichten op de brede blauwe stromen en bij Ouddorp de duinen en het strand. Ouddorp, hoe streng conservatief ook, is zich aan het ontwikkelen tot de badplaats voor deze streek. Het doet denken aan Oostvoorne en Westenschouwen, zo op de kop van het eiland en het zal zeker een dergelijke ontwikkeling doormaken als Oostvoorne en Rc- ckanje: van boerendorp naar ont spanningscentrum. Het strand is hier een paar kilo meter ver, maar het is er op het ogenblik zo druk als op Zandvoort en zelfs zondags gaat dat strand leven door, ondanks zeven staatkun dig-gereformeerden op elf raadsle den! Het publiek is hier in meerder heid nog Nederlands. In de duinen komt men niet zon der kaart, behalve onder Go,dereede, maar kaarten te verkrijgen is niet moeilijk: Ouddorp is trouwens hier de enige gemeente met een eigen VW. Secretaris J. Koek. die er al sinds 1950 het VW-werk doet, vindt... dat er zondag maar niet te veel men sen moeten komen, want het dorp is al vol en waar moet je ze laten? Er zijn maar twee hotels en een paar campings, waarvan er één midden in de week nog plaats had. Men weet het: dit eiland is zwaar getroffen door de ramp van 1953 (die het tamelijk boomloos heeft ge maakt), maar het is terecht gekomen tn een merkwaardig proces van ver nieuwing door de wederopbouw, het Deltawerk en de komende verbin dingen over zijn gebied met Zeeland en straks met een achterland tot en met Frans Vlaanderen Ge ziet daarvan behalve de Helle- gatsbrug een eerste aanzet in de Ha- ringvlietdam bij Stellendam en de Grevelingen-kabelbaan bij Nieuwe Tonge, zodat een oud landschap, schilderachtige dorpen en de mo dernste techniek hier samengaan. Goeree-Overflakkee is daarmee een der interessantste delen van ons vaderland geworden en voor zeven gulden tolgeld dat is dus de prijs van vijftig kilometer autorijden kunt ge met de wagen erop en eraf. ongerekend de honderd kilometer die ge dan al gauw rijdt om de Dertien Dorpen te bezoeken. Op de wegwijzers ten vastelande staat geen Goeree-Overflakkee en zelfs niet de naam van Sommelsdijk- Middelhamis, het merkwaardige tweelingdorp dat de kern vormt, maar Hellegatsplein en dat is verstandig gedaan van de ANWB, want het Land der Toekomst zal in de eerste plaats bestaan uit verkeers pleinen en pas daarna uit woon- en werk- en recreatiegemeenschappen. Het aangeplempte plein midden in het Hellegat wordt straks een ver- keerscircuit van Europa, met Londen ten westen, Rotterdam in het noor den en de rest van het continent onder handbereik. Advertentie I.M. Hooldsgei vooi Ciiroèn r Ro»ti rd «utomobi«l*n n o m t r k w. 0YHSM0S.TR, 16 - IEL 010-176)00 Schier ïat semmeijstKwix R'dam-Zuif ALGIERS (AFP) Volgens het Algerijnse dagblad pllger Republicain' heeft de brand en ontploffing, die donderdagavond plaatsvonden in de haven van Böne op het Egyptische schip ,Ster van Alcxandrië' 182 men senlevens geëist. Het Algerijnse mi nisterie van Defensie heeft meege deeld dat het schip op het moment van de ontploffing bezig was met het lossen van munitie. Volgens het Algerijnse dagblad „Alger ce soir" is het niet uitge sloten dat de ontploffingen (een zware en verschillende lichtere daarna) te wijten zijn aan .sabo tage, veroorzaakt door contra revolutionairen." De ontploffingen deden zich don derdagavond voor. Direct daarna brak er brand uit aan boord van het schip „Ster van Alcxandrië". De gehele nacht was de brandweer in touw* om de laaiende vuurzee te bedwingen, ïn de loop van vrijdagochtend gelukte dat. maar tijdens het nablussen zonk het schip. In de haven van Böne is het een enorme chaos, Overal liggen brok stukken van het schip. Bijna alle ramen in de havenwijk zijn gespron gen. Gebouwen, waaronder het zie kenhuis van Böne. hebben schade opgelopen. De totale schade wordt geraamd op 50 miljoen gulden. In de afgelopen nacht is er van Algiers een vliegtuig met medica menten en verpleegsters vertrokken naar Bóne.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1