Sociaal-economisch beleid Gestoken vrouw nog steeds in levensgevaar Twee flessehalzen worden opgeruimd f CIRCUS te water Militairen gooien traangasbom in volle danszaal m m 1 Douane vindt gepantserde bestelauto Na botsing overleden Arrestatie na ontucht met 13-i Wapen wordt onderzocht op mankementen I 911 Huisbranclolie goedkoper jarige EET VRIJE VOLK WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1964 (Van onze parlementsredactie) Langzaamaan bereidt Den Haag zich voor op weken van diepgaande gesprekken en van spannende waarschijnlijk tei ge,oerd mi- Keuze makeu Nu Is regeren goeddeels het ma ken van een keuze uit goed afge wogen mogeiynneoen net vast stellen van een prioriteitenschema, zoals men het ook wel noemt. Mogelijkheden zijn: Te ruim Weer vals Belgisch geld gesignaleerd ^©plMa's kaxid worüt dit donkerogige meisje dat luistert naar de welluidende Itali aanse naam Concettina Grarelli. Zij woont nu nog bij haar ouders in een armoedige hut in het dorp Pozzuolli bij Napels. Sophia Loren en haar echtgenoot Carlo Pont! hebben het plan het wier jaar oude meisje te adopteren. Jongen verdronken in Entrepotliaven PAGINA 3 Schot treft soldaat Frontale botsing bij Lexmond: één dode SSilltr 7 WsfcsaB (Van onze verkeersredacteur) In kringen van Rijkswaterstaat is men de laatste weken wat minder somber over de mogelijkheid tot het uitvoeren van werken dan de afgelopen maanden het geval is geweest. In die maanden scheen het zuinigheidsstreven bij het rijk wel zodanig door te werken, dat allerlei arbeid aan de wegen naar een later tijdstip werd verschoven. Het was moeilijk aanbestedingen uit te schrijven. Een wonderlijk groepje vervoerde gisteren een rondvaartboot van de rede rij Kooy door de Amster damse grachten. Niet min der dan zestien nationalitei ten bevonden zich aan boord, als we de woordvoer der van de groep, circusdi recteur Tony Boltini, mogen geloven. Marokkanen, Spanjaarden, Italianen, Amerikanen, Fransen en wat niet al. Ter wijl de boot zo'n kleine twee uur door de grachten schoof vormden de acrobaten (de Marokkaanse groep The Ma- rachec af en toe een men selijke piramide, die vlug weer moest worden afgebro ken als er een boogbrug in zicht kwam. Tony Boltini zelf ging niet mee. Naar hjj zei "omdat je nooit zo'n lange tijd van je cir cus kimt weglopen. Je weet nooit wat er gebeurt, 't Is nét een dorp met die 150 wagens en die grote tent.' Sprintende agent grijpt ontsnapte Derk L. in kraag m ROLT BETER PLAKT BETER 3 X BETER Onderhandelingen worden keihard Stichtingsakkoorden zijn nn eenmaal het kompas geworden waarop een regering tegenwoordig sociaal-economisch graag vaart. Maar de waag blijft voorlopig of zon akkoord ook nu bereikbaar za! zijn Het fameuze akkoord van oktober 1963, waarin de eendrachtig optre- dende vakcentraJes de grootste algemene loonsverhoging aller tijden bin nensleepten, heeft nu z'n volle uitwerking wel gehad uoor het voortduren van ae span ning op de arbeidsmarkt is de ge middelde loonsverhoging wat hoger iltt irovollon 4»n 4« n. uitgevallen dan de voorziene 10 per cent plus een stukje ondernemings gewijze differentiatie. Maar de werkgevers hebben hun nerzijds niet verzuimd de prijzen aanzienlijk boven het voorziene peil te laten stijgen. En helaas Is de regering daar niet zo krachtig en zo tijdig tegen opgetreden als men na het stichtingsakkoord had mogen verwachten. De gevolgen zijn niet uitgebleven. De betalingsbalans, die voor een goede gang van onze economische zaken een jaarlijks overschot van zo'n -00 a 600 miljoen moet opleve ren. is ver naar de negatieve kant doorgeslagen en zal dit jaar een tekort van heel wat meer dan een miljard gulden vertonen. Een ramp zou dat nog niet direct zijn. Met een tekort van één miljard was al gerekend en dat leek aan vaardbaar, omdat we met over schotten van vorige jaren een be hoorlijke reserve hadden gekweekt. Maar de regeringsploeg staat ook nog voor de inlossing van een aantal beloften uit het regerings program. zoals dat gestalte heeft gekregen in het akkoord van Was senaar, dat verleden jaar aan de kabinetsformatie voorafging. Verdere loonstijgingen, mede om het kwaad van de doorge schoten prijsstijgingen te herstel len; verhoging van sociale uitke ringen zoals AOW en AWW; meer overheidssteun voor wo ningwetbouw; meer geld voor onderwijs, so ciale en gezondheidszorg, wegen bouw en waterstaatswerken om maar een paar voorbeelden te noemen en ook verlaging van belastingen. Maar ze kunnen niet allemaal tegelijk verwezenlijkt worden. Het kabinet heeft gekozen. In de voorzomer al. Vóór AOW-verhoging, maar niet tot het algemeen aan- aanvaarde sociale minimum en dan nog met een zeer beperkte bijdrage uit de schatkist van 150 miljoen en met een aanmerkelijke verswaring van de premielasten voor de wer kenden. Vóór minstens het herstel van het evenwicht van de betalings balans. Vóór beperking of al thaas vertraging in "de uitvoering van tal van overheidstaken op het gebied van onderwijs, woning; we gen- en waterstaatsbouw. Vóór een sterke afremming van de verdere loonontwikkeling en vóór belasting verlaging. Inmiddels heeft de Sociaal-Econo mische Kaad al laten weten aai, uc keus van het kabinet te ruim is om binnen de gestelde termijn verwe zenlijkt te worden zonder onze eco nomie ernstig in gevaar U brengen. En inmiddels hebben de vakcen trales al laten weten dat zij e-n ho- (Van een onzer verslaggevers) Bij een inval in een boerderij in het Zeeuwsvlaamse Nieuw-Namen heeft de douane een gepantserde bestel auto gevonden die voorzien was van een apparaat voor het afwerpen van zogenoemde kraaiepoten. De auto, achthonderd kraaiepoten en een groot aantal rookbommen werden in beslag genomen. De landbouwer is in arrest gesteld. DEN HAAG (ANP) De 57-jarige garagechef M. J, van der Knoop uit Den Haag is gisteren in de VJr- sulakliniek in Wassenaar overleden aan de gevolgen van een auto-on geluk. Zaterdag was de heer Van der Knoop in zijn woonplaats met zijn auto op een kruispunt in botsing gekomen met een andere auto. Ogen schijnlijk had hij geen letsel. Op eigen gelegenheid ging hij naar huis. Zondag voelde hij zich niet goed en moest in het ziekenhuis Zuidwal wor den opgenomen. Maandag verslech terde zijn toesatnd en werd hij over gebracht naar de Ursulakliniek. (Van een onzer verslaggevers) Behalve in Sluis, lijn no ook in Vlissingen en Middelburg mensen de dupe geworden van vervalste bank biljetten van duizend frank. In beide plaatsen werd een caféhouder het slachtoffer. De commissaris van de Middelburg se politie heeft meegedeeld dat de biljetten van dezelfde nummering zijn als die vorige week zaterdag zijn uit gegeven in Sluis. Bij navraag bleken ze te zun aan geboden door een jongeman, wiens signalement overeenstemt met nat, welke circuleert m Zeeuwseb-vlaaa- deren. f ,an A? door het kabinet voor- gestelde AOW en ook een hogere sc haf ki s t b i j drag e daarvoor noodza- u acbten en dat zij zich voorts zot het najaar wensen te onthouden van een uitspraak over de verdere loonontwikkeling. Dat najaar. Nog oeden wijze mannen zich bruin op over gans Europa verspetterde campings. Maar de vakantietijd ebt al wat af. En geleidelik voelt men in Den Haag de spanning stijgen over wat m het najaar zal zijn de grote bot sing tussen meningen en belangen In het gesprek over het sociaal-écono mische beleid voor 1965. Dat gesprek zal goeddeels gevoerd worden in de Stichting van de Arbeid, De komende miljoenennota zal le ren in hoeverre het kabinet de eerste waarschuwing van de Sociaal-Econo mische Raad reeds ter parte heeft genomen. Ook op welke wijze het zijn te vee! omvattende pian zal aanpas sen by deeconomische moeilijkhe den. Niet overal is men daar even gerust "p, al gelooft men wel dat enkele ministers de waarschuwing van de SER goed hebben verstaan. Maar levensgroot vooral blijven de bezwaren van de vakcentrales tegen ae door de regering voorgestelde grootte en financieringswij :e van de AOW-verhoging en tegen de dreiging van wat men welhaast een loonstop voor de werknemers kan noemen als schrille tegenstelling tot nog altijd vrywel ongeremde Inkomensvergro tingen voor een andere groep. Het zou in het najaar inderdaad wel eens hard tegen hard kunnen gaan in de Stichting van, de Arbeid. De 23rjarige Geesje Stiekel, het meisje dat zaterdagnacht werd neer gestoken door een 30-jarige olieman uit Amsterdam, is nog steeds niet buiten levensgevaar. In het Gasthuis m Delft vechten doktoren voor het leven van de jonge vrouw, die twee messteken in de buik, een in cl» schouder en een in het rechterdijbeen kreeg. De dader van de aanslag zal mor genochtend worden voorgeleid voor de officier van Justitie in Den Haav op beschuldiging van poging tot moord, subsidiair poging tot zware lichamelijke mishandeling met voor bedachten rade fde man had het broodmes 's middags al gekocht). (Van een onzer verslaggevers) De elfjarige Johan Willem Kaas is gisteravond in de Entrepothaven bü de Zeeburgerkade te Amsterdam ver dronken. De jongen was met enige vrienden op de dekschuiten, dte in de haven liggen, aan het spelen. Omstreeks zeven uur is hij tussen de dekschui ten in het water gevallen. Een van zijn vrienden spronc hem na, maar raakte zelf in morijijkhc- den en moest worden gered door een man. die eveneens in het water sprong. Later haalde men de jongen op. die echter geen levenstekenen meer ver toonde. Het driejarig dochtertje van de fa- mille Humalda uit Beetsterzwaag is j gistermiddag in Staveren verdronken. De kleuter, die op het strand aan het spelen was. was op een onbewaakt ogenblik het water ingelopen. LICHTENVOORDE (ANP) Dinsdagmiddag is de 9-jarige zoon van de" familie H. A. Gunnewick te Lichtenvoorde (Gld.) in het plaat selijke zwembad verdronken. HASSELT (ANP) Het tweejarig zoontje van de familie Wonnink uit Hasselt Is verdronken in de Dedcms- vaart, niet ver van het huls van zijn ouders. Toen het jongetje gistermid dag vermist werd, is men gaan zoe ken. Buren vonden het in de De- demsvaart, waar het vermoedelijk bij het spelen in is geraakt. De ni-Uooi mitrailleur waarmee de dienstplichtig soldaat H. T. van Wou denberg uit Bussum op de vliegbasis Sorsterberg ernstig werd gewond, wordt door de technische dienst van de landmacht onderzocht op moge lijke mankementen. Soldaat Van Woudenberg door een kogel geraakt toen de p;s- toolmitraillcur van een korporaal plotseling afging. Uit het onderzoek dat de mare chaussee naar het ongeval instelt is gebleken dat het wapen kan zijn af gegaan doordat de korporaal er non chalant mee is omgegaan. Men noudt echter tevens rekening met de moge lijkheid dat er Iets aan de pistoolm:- trailleur mankeerde. LEXMOND (ANP) De 33-jarige technische ambtenaar H. B. uit Gor- kum is gisteravond met zijn perso nenauto op de rijksweg in Lexmond door onverklaarbare oorzaak op de linker rijbaan geraakt en in botsing gekomen met een vrachtwagen. De personenauto werd verpletterd en de bestuurder op slag gedood. 'a Y A Na Haagsche Schouw is Vianen aan de beurt De hele karavaan, die nu staat opgesteld bij de Amster damse Markthallen In West, blijft tot zondag in de hoofdstad. Maan dag trekt de circusstoet naar Haarlem en dan gaat het zuid waarts. Over anderhalve week hoopt Tony Boltini veilig in het Belgische Knokke te arriveren en dan gaat hij zo de hele Belgische kust afreizen. Te Amsterdam maakt Boltini, wat publiek betreft geert slechte dagen door. 'Maar,' za klaagt hij en hij doet dat al een paar jaar zo 'we houden door die ontzet tend hoge gemeentelijke belastin gen veel te weinig over om het steeds duurdere circus in stand te houden. Je moet rekenen, dat je niet alleen dat wagenpark steeds moet vernieuwen, maar ook dat de artiesten ieder jaar duurder worden. Wear dat naar toe gaat? Ik weet het niet, maar als de autoriteiten het circus wil len handhaven, dan zal er toch iets moeten veranderen, tlCTlijk gezegd twijfel ik wel eens aan het verstand van de heren.' (Van een onzer verslaggevers) Vijf militairen van de vliegbasis Woensdrecht die de kermisvreugde in het Brabantse gehucht Lepel straat (gemeente Halsteren) door het werpen van een traangasbom in een volle danszaal verstoorden, zijn in arrest gesteld De 19-jarige Toos van der Zande, die in het café De Kroon, waar de militairen hun kwalijke grap uit haalden aan' het buffet bediende moest zich onder behandeling stel len van een oogarts. Zij werd een half jaar geleden aan de ogen ge opereerd. is biina blind geweest en kon gisteren, als gevolg van de walm van de traangasbom, geen licht in de ogen verdragen. Ook de 19-jarige T. Zandboer uit Steenbergen kon geruime tijd niets zien en werd. door een dokter in Bergen op Zoom behandeld. Een invalide jongen die met zijn wagentje in een hoek van het café naar het dansen keek, werd door de in paniek wegvluchtende dan sers onder de voet gelopen. Een meisjes werd bewusteloos (van schrik) bij omwonenden binnenge dragen. De vijf dienstplichtige militairen fde soldaten A, W. D. en L K„ de ser geante Th, D, en J. L. P. en de korporaal A. .1. O., allen ongeveer 26 jaar) kwamen 's avond» om kw3rt over negen het café binnen. Toen de dansvloer vol was, zon A, W. D. nit Schiedam de traangasbom tussen de paren hebben gegooid. Binnen enkele seconden stoof iedereen, bijna bedwelmd en gil lend uit eikaar. De bezoekers, het personeel en de muzikanten zochten hoestend en proestend een goed heenkomen. De caféhoudster, de weduwe Van Mee!, vluchtte achteruit en waar schuwde de rijkspolitie die er in samenwerking met de marechaus see in Bergen op Zoom spoedig in slaagde de militairen, van wie een aantal op de bus stond te wachten, te achterhalen. Het onderzoek is nu al In handen ge geven van de rijkspolitie te Bergen op Zoom. Majoor Noppen van de marechaussee te Breda, die er de leiding van heeft, zei ons vanmorgen: „Voor ons betreft hel een routinekwestie. De zaak wordt hier en daar wei wat overdreven. Het gaat om een kwa jongensstreek met een traangas- zundertje zoals wij dat noemen en de gevolgen van het werpen van zo'n ding knnnen nooit ernstig zijn. Het optreden van dit vijftal is overigens natuurlijk wel sterk af te keuren. Een traangasbommetje gooien in een volle zaal met men sen brengt paniek. Dat hadden ze moeten bedenken." Het is nog een open vraag of de zaak van de vijf .üitairen voor de krijgsraad zal worden gebracht, of disciplinair wordt afgedaan. „In dit stadium kunnen we dat nog onmo gelijk bekijken," deelde ons de luchtmaohtvooriiehtingsdienst mee. „We moeten wachten op de uitslag van het onderzoek." (Van een onzer verslaggevers) De vijftienjarige Derk L. heeft zich meer dan een week verborgen gehouden in Enschede, sinds hij zon dag morgen 26 juli uit het hoofd bureau van politie aan de Haaks bergerstraat is ontvlucht. Zijn vrij- haid eindigde gistermorgen om streeks half twaaif. Een van de beste sprinters van het Enschedese politiekorps kreeg hem toen te pak ken in een doodlopende gang aan de Spelbergweg. Na een tip gingen vier politie-agon- ten naar de Ledeboerstraat, waar de jongeman zich ten huize van een relatie bou berinden. Toen de agen ten zijn verblijfplaats naderden ren de de jongen de straat op. Dat was het begin van een sprint-wedstrijd tussen de politie en de ontsnapte. Toen de jongen een doodlopende gang aan de Spelbergweg was In gelopen, zat hij gevangen. Hij ver zette zich toen ook nauwelijks meer. Derk L. heeft bekend ta de nacht van de 23-ste juli een buks met pa tronen te hebben gestolen na een inbraak. Diezelfde nacht nog werd hij gearresteerd Zondags nam Derk L. na verhoor de benen. Hjj sprong via een reeds op een. kier staand raam van het hoofdbureau naar buiten. Sindsdien heeft hij door Enschede gezworven, steeds wisselend van verblijfplaats. Hierin schijnt de laatste tijd in zo verre verbetering te zijn ontstaan, dat wel een streng prioriteitensche ma wordt gehandhaafd, maar dat toch niet alle werk aan de wegen is stil gelegd. Dat laatste zou in het bijzonder onaangenaam zijn, nu de wegenbouwers door het 'werkbare' weer van dit jaar uitstekend zijn opgeschoten met het onderhanden werk en nu zij zeker in de herfst nog allerlei nieuw karwei aan kun nen. In elk geval zijn thans enige aan bestedingen uitgeschreven voor pro jecten die aanzienlijke verbetering kunnen brengen in ons wegennet. Met. name zullen na voltooiing van deze werken enkele bijzonder be zwaarlijke flessehalzen verdwijnen uit onze grote autowegen. Daar is in de eerste plaats de beruchte flessehals van Vianen op het punt waar de wegen van Utrecht naar Den Bosch en van Utrecht naar Breda zich splitsen. Nadat hier in november van het vorige jaar een ernstig ongeluk was gebeurd bij inhalen, signaleerden wij de wegvernauwingen onder Vi anen, Hagestein en Lexmond als uitermate gevaarlijk, onlogisch en hinderlijk. Wij konden eraan toevoe gen. dat in 1964 althans het gedeel te tussen de grote Lekbrug en de brug over het Merwedekanaal zou worden verbeterd. De trog die lis sen beide bruggen ligt. zou worden opgevuld met een hoge baan en de aftakkende weg naar Breda-Antwer- (Van onze sov.-econ. redactie) Ten gevolge van seizoen.invloeden is de prijs van huisbrandolie gedaald. Met ingang van 1 augustus is de prijs van huisbrandolie I vastgesteld op 10,65 per 100 liter bij afname van een hoeveelheid van 1000 tot 4000 liter. Een kwantum van meer dan 4000 liter gaat 9.50 per 100 liter kos ten. Huisbrandolie II kost vanaf 1 augus tus 9,90 per 100 liter bij afname van 100O tot 4000 liter en bij grotere hoe veelheden 8.75 per 100 liter. pen zou door middel van een viaduct worden aangesloten. Aan de ze aftakking zelf. rijksweg 27, zou niets worden gedaan omdat hi) in later jaren meer naar het zuiden zou worden verlegd. In het voorjaar zijn tussen Lek brug en splitsing gemiddeld 25.000 voertuigen per etmaal geteld. Tienduizend hiervan gingen op de splitsing naar Gorkum, de rest ging in de richting Den Bosch. Thans is voor 15 september uitgeschreven de aanbesteding van grondwerken en verhardingen tussen de beide bruggen. De bouw van het viaduct zit nog niet in het bestek. Het za! nog twee tot drie Jaar da- ren voor het werk klaar is. maar dan zal althans ne rijksweg 26 naar Den Bosch verbeterd zijn, terwijl vijf kilometer van de afsplitsende weg naar Gorkum als onvoldoende tweestrooksweg blijven liggen. Van twee flessehalzen wordt er dus één opgeruimd. Een tweede engte die eerlang zal verdwijnen, is de beruchte vernau wing bij Haagsche Schouw In rijks weg 4, Amsterdam-Den Haag. Hier is men nu aan het slotstuk toe. Op 8 september zal namelijk worden aanbesteed de bouw van vier viaduc ten aan de noordkant van de Oude Rijn. De klapbrug over de Oude Rijn is ai eerder aanbesteed en aan de zuidkant daarvan, is het grond werk in volle gang. Een belangrijk werk in het zui den wordt besteed op 16 septem ber. Het geldt het verharden van de tweede rijbaan op de bijzonder drukke weg van Eindhoven naar Weert, Europaweg 9. Nadat reeds Jarenlang hier de aardenbaai) voor een brede autoweg gereed ligt, zal thans de tweede rijba n aan deze autoweg worden toegevoegd, een werk, dat iedereen die deze hoofd route pleegt te rijden, met een zucht van verlichting zal begroe ten. Het betreft de verharding van een kleine tien kilometer, gerekend van het nieuwe grote verkeersplein Leenderheide bezuiden Eindhoven tot het kruispunt Leende. Ten slotte wordt steeds voortge- werkt aan de baanverdubbelir - op rijksweg 15, de grote route door Al- j blasserwaard en Betuwe. In de AI- blasserwaard is deze verdubbeling vrijwel gereed, voor de Tieler- waarö volgt 22 serfember een aan besteding tot het bouwen van twee viaducten onder Vuren en Herwij- nen, die nodig zijn voor de uitbouw van weg 15 tot grote autoweg van totterdam-Zuid naar Zevenaar. Om de groeiende stadsverontrei- niging tegen te gaan, is ta Den Haag een reinigingspolitle in het le ven geroepen. De groep, die start met vijf man, maar op een sterkte van vijftien zal worden gebracht, gaat in september aan de slag. De Haagse gemeenteraad gaf zijn fiai Dtt is de heer p. t. Stat. de nieuwe directeur-generaal van Volksgezond heid. Hij is de opvolger van prof. dr. P. Muntendam, die met ingang van 30 juli ts benoemd tol gev.oon hoog- leraar in de sociale geneeskunde. De benoeming van de heer Stal, thans plaatsvervangend directeur- generaal, gaat in per 1 oktober. Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse politie heeft gis teravond de 17-jarige schilder L. J. B, aangehouden. Hij wordt ervan verdacht maandag een 13-jarig meis je tot ontuchtige handelingen te hebben gedwongen. B. zou hierbij met een mes hebebn gedreigd. De jongeman zou het mtedrljf heb ben gepleegd in een studente nhctel. Toen hy gisteravond opnieuw een. bezoek aan dit hotel bracht, werd hij herkend. Bezoekers hielden hem vast tot de politie arriveerde. BRANDT BETER

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1