Geredde mijnwerker Henri David: Toen de boor er door konden kwam. we niet meer praten Geen hoop Zwolsman speelt mooi weer van de woningnood PHILIPS RADIO TV COUZY Piereiland Monitor nu op zijn plaats SPA CITRON I /|X m Overval Epe in september voor Landesgericht Vader en kind gedood bij motorbotsing Man valt Duitse meisjes lastig SPA BRONWATER HET VRIJE VOLK DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1964 - iMZSxwimï im -Mm K A «*- m ■r^èSlfSSi»; S'^xfapS ■<«»l!S||i|s (Door ome speciale verslaggever Gerard van de Sandt) CHAMPAGNOLE, woensdagavond. °„Jf *1 TftT7an een der negen mijnwerkers van Cham- f52) vader van rif8eif- 1"gesIoten z«n geweest: Henri David S™ u kinderen. ln sobere woorden heeft hij gisteren zijn gruwelijke belevenissen verteld. Hij zat op een bed in een oer kamers van het ziekenhuis van Champagnole, e negen mannen gistermiddag omstreeks vijf uur precies een etmaal na hun redding hebben verlaten. Misschien NAMEN ZONDAGMIDDAG 55 gevallen van varkenspest in juni (Van onze parlementsredactie) Woningnood? Geen nood! Ga naar Zwolsman! H(J levert u een 'eenvoudige tot norma le middenstandswoning' wel haast uit voorraad. LIEVER NIET? f:s:- VOORWAARDEN VERONTRUST Man verdronken in Oude Maas Poten vol beton PAGINA 3 N X >v, x-va tv r>uaTHn0»Hnrbi,rak He2rl DaV'i Iijn vcrhaa!- D»t> keek h« naar de «rond. Dit i(jn rijn herinneringen. Een minuut voor het gebeurde scheen het. ™e" Te" mft ontploffingen bezig was. Een minuut later stortte allemaal ,1 31' -k haorde geschreeuw, we schreeuwden allemaal. We zochten elkaar op, nee, er was geen paniek, maar we waren we! erg bang. Zo n zestig meter blijkt er nu Ingestort te zijn. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Met de gevoelens van de nabe staanden van de vijf vermisten is dagenlang een wreed spel gespeeld. Steeds werd het vuurtje van de hoop door de autoriteiten aangewak kerd. Elke dag vertelde burgemeester Socie van de trappen van het raad huis aan zijn bevolking, dat de hoop bleef, terwijl hij toch moet heb ben geweten, dat de vijf ten dode waren opgeschreven. Want ook al hadden zij nog ge leefd, dan hadden zij toch niet uit de berg kunnen komen. Elke dag was er weer ergens in de Mont Bi- vel geluid gehoord nu eens hier, dan weer daar. Van hogerhand wer den deze bijzonder dubieuze geluiden gretig aangegrepen om de bevolking te voeden met nieuwe, valse hoop. De reddingsautoriteiten moeten haar fijn hebben geweten, dat deze Mont Rivel een groot konijnenhol is: meer gat dan berg. Instortingen werden er met de regelmaat van de klok geregistreerd. Zo moet het iede re deskundige duidelijk zijn geweest, dat de vijf van het begin af ten dode waren opgeschreven. De burgemeester, die het droevige nieuws dan eindelijk officieel bekend maakte weer van zijn balcon had van tevoren de vrouwen van de vijf arbeiders ingelicht. Van nu af aan neemt men bij het reddingswerk geen enkel risico meer. De levens gevaarlijke horizontale gang is ont ruimd. Ik heb er vannacht de laat ste mijnwerkers uit zien komen, ver slagen mannen, zwijgend. Zij rookten veel. Ook verticaal is totdusveare alles tevergeefs geweest. De boor bereikte vannacht op een diepte van 84 me ter de plaats, waar twee mannen hadden moeten zijn. Maar er waren alleen maar instortingen, verzakkin gen en verschuivingen. Toch zal men nog proberen, een televisiecamera neer te laten in de grotendeels inge storte galerij 117-26, om daarmee te kunnen fotograferen hoe het daar binnen uitziet. Het droeve nieuws was vanmorgen in een communiqué aan geplakt op de gevel van het raad huis. Een van de omstanders zei: „C'est fait" (het is gebeurd). Men knikte zwijgend. De laatste geluiden zijn gisteren gehoord boven de plek, waar de vrachtwagen met chauffeur Maxius Thiemard moest zijn. Het leek op het ruisen van water. Misschien heeft Marius Thiemard nog geleefd, toen het water kwam. Misschien was hij in de cabine van zijn auto. Mis schienwaarschijnlijk zal het antwoord op die vragen nooit kun nen worden gegeven. „Er is geen en kel ïevenssteken ontdekt," stond op het aanplakbiljet. En vanmorgen sprak men voor het eerst op een persconferentie over de doden, ln plaats van over de vermis ten. Maar liefst 15 ha van de berg zijn verzakt, verschoven en ingestort, vertelde mij ir. Niemitz. Het is dan ook de vraag of er van de plannen om een geweldige gleuf van 80 meter iang en 40 meter diep te graven, iets terecht ka nkomen. Door middel van zo'n gleuf denkt men gemakkelijker toegang tot de berg te kunn enkrijgen, beter de ge luiden uit het binnenste op te kun nen vangen. Maar er zijn zware ma chines nodig voor dit karwei. Zal de berg dit kunnen torsen zonder als een pudding in elkaar te zakken. De deskundigen betwijfelen het. Zo zal deze verraderlijke Mont Rivel wel voor altijd zijn geheimen bewaren. Want wie diep in zijn binnenste wil doordringen, zal or slechts de dood vinden. „Er is," aldus Ir. Niemitz, „geen stutten meer aan. Daarom kunnen de redders ook niet verder." Mach teloos en dodelijk vermoeid zijn zij vannacht naar huis gegaan. Elders op de berg worden de geluidsborin- er Maar ach. wat heeft i». - .1 We waren toevallig een eindje ver der achter een stuk van vijftien me ter breed, 16, 17 dagen tevoren had den we daar voor het-eerst geboord. Daarbij hadden we die stut laten ztaan. "We gingen kloppen op het me taal van de boormachine, die in onze galerij stond. Misschien zou iemand wreed spel ons horen. Misschien... Er was een tractor en een schep- maehine. We klopten er met onze pikhouwelen op. Nee. niet op de wand, want die is zacht. We vonden vjjf carbidlampen, maar die wilden wij zoveel mogelijk sparen. We heb ben toen de lampen van de vracht wagen. aangedaan, maar dat duurde niet lang, de accu's waren spoedig leeg. Later is die eerste boor geko men, een half uur voordat het pla fond werd doorboord, hoorden we een geruis. Martinet zei: 'Ze boren naar ons'. De boor kwam door. twee of drie me ter naast de instorting. We konden die eerste ogenblikken niet spreken. We hoorden drie korte tekens en een lange. We hebben teruggeklopt de- zèïiae tekens. Dat moet dinsdaga vond zijn geweest. Martinet is toen naar de plaats gegaan waar de boor ■uitkwam, vlak bij de instorting. Het was daar erg gevaarlijk; alles hing naar beneden. Martinet zei: "Nu weet ik zeker, dat er iemand naar ons komt kijken'. Ze lieten een microfoon door de buis zakken. Ingenieur Menardi vroeg bo ven aan ons: 'Hoe gaat het?'. Martinet antwoordde: 'Het gaat.' Menardi: 'Met hoevelen zijn jullie?' Martinet: 'Met negen man.' Menardi vroeg de namen. Nadat Martinet ze had genoemd, zei hij: 'Ik kan hier niet lang' blijven. De zaak kan hier elk ogenblik instorten, jullie kunnen een eind verderop boren.' Menardi zei toen: "Jullie moeten *4 tot 36 uur wachten, voor wij jullie er uit kunnen halen.' Henri David zweeg. Lange tijd keek hij naar een punt op de grond. Toen ging hij voort: 'Er waren nog twee man bij ons. Die twee zijn dood. Dat wisten we, want ze waren op de piaats van de instorting. Stanislas Zolnowski moet de volle laag direct op zich hebben gekregen. Joseph Boilly heeft nog lucht gehad. Hij heeft nog ge schreeuwd: 'Help' Hij heeft dit ver scheidene keren geroepen. We schreewden terug: 'Joseph'. Toen werd het stil. We konden niet bij hem komen, het was daar allemaal inge stort. Donderdagnacht stortte weer vier meter in. We konden toen niet meer bij de buis komen. Toen waren we erg bang. Het bleek echter, dat we de zaak konden opruimen. Zo konden we weer voedsel van boven krijgen. Joseph Cattenoz had een lichte an gina. Martinet en de anderen hebben hem moed ingesproken. We hebben elkaar moppen zitten vertellen. Men beloofde ons van boven: 'Zon dagmiddag komen jnllie er uit!' Soms moesten we onze familieleden aan de buis meer moed inspreken dan omgekeerd. Toen kwam de reddings boot. Men zei ons steeds, hoe diep de boor was. Steeds hebben we uiige- keken of we de hemel konden zien We zeiden tegen elkaar, dat we nooit meer de groeve ln zonden gaan.' Wederom onderbrak Henri David zijn relaas. Eerst na geruime tijd ging hij voort. Hij sprak zeer gehaast "Wij werkten daar om wat beweging te krijgen. We losten de vrachtwagen en klopten met onze pikhouwelen te gen de kalk. Dat deden we ook om warm te worden, want het was erg koud, ongeveer 13 graden. Toen ging de kaars uit. Martinet had er niet om gevraagd, maar toch stuurde men ons zuurstof. Voor de instorting had Mar tinet de achterlichten van een vracht auto gezien. Marius Démar was d« chauffeur. Martinet vroeg steeds: 'Waar zou Marius toch zijn?' Toen we bevrijd waren en Menardi in de capsule naar beneden kwam. zijn we hem allemaal om de hals gevallen. Later kwam de tweede, onze kameraad Raymond Bouray met de capsule naar beneden Toen ik boven kwam. kon ik niet) zien. Ik kreeg direct etm blinddoek om.' Henri David moest mee om een röntgenfoto te laten maken. Een nor later verliet bü het ziekenhuis. Daar hield voorman André Martinet (44). vader van twee kinderen een soort persconferentie. Hij zei: 'We zijn het bangst geweest de eer ste uren na de instorting. Maar we hebben bijzonder veel vertrouwen gehad in de komst van bovenaf. Dat vertrouwen hebben we nooit verloren. Soms leek het erop. dat we minder bang waren dan de buitenwereld. We hopen, öat onze vermiste kameraden levend terugkeren. Toen die boor voor de eerste maal doorbrak, hebben we geklopt, gesla gen en geroepen. We hebben het meest te lijden gehad van de kou. Later hebben we kleding gekregen. Ik zit nu achttien jaar in de mijn en ben nog nooit bang geweest. We hebben veel gebeden. We dach ten dat we 200 meter onder de grond zaten veel dieper dan in werkelijk heid. Ik kan niet zeggen of ik ooit in de mijn zal terugkeren, maar ais er een beroep op mij wordt gedaan om mee te helpen by de redding van mijn kameraden, zal ik zeker gaan. We hadden daar beneden een be paald ritme. We sliepen, we aten en we dachten na. We kerfden de dagen in de wand van de grot. Iedereen heeft regelmatig geslapen, maar ik moest 's nachts vaak het contact met boven onderhouden. We hebben steeds licht gehad. Eerst carbidlam pen. later kregen we zaklantaarns. De redding van de mijnwerkers in Lenge- de heeft ons vertrouwen vergroot. Dit heei Europa hebben we uitnodigingen voor de vakantie gekregen.' Twee uur later, toen burgemeester Socië weer van het balkon van het raadhuis de bevolking inlichtte over het zoeken naar de vermisten, stond onopgemerkt tussen de mensen daar op cfe Place du 7e septembre een klei ne. onopvallende jongeman: de 21- jarige vrijgezel Pierre Conus de jongste van de negen geredden. Aandachtig luisterde hij toen de burgemeester zei: "We zijn bij onze horizontale boringen dicht genaderd bij twee der vermisten'. Strak staarde Conus voor zich uit. Hij dacht aan die twee; zijn kamera den. André Jansiere du Buy (34) vader van vijf kinderen en Maurice Sibonet (57), vader van drie kinde ren. Hij wist dat Sibonet een ijzersterke kerel was, die veel in de natuur wan delde. Misschien ieefde hij nog. Mis schien. En André Jansiere du Buy? Misschien zijn ze bewusteloos, maar Pierre Conus wist ook. dat daar ver derop waar de gevaarlijke groeve in stortte. zich op dat ogenblik Stanis las Zolnowski (52) vader van twee kinderen en Joseph Bouilly (32), va der van twee kinderen bevonden en dat ze niet meer in leven kunnen zijn. Spoedig zal ook de verticale boor daar een wijd toegangsgat hebben gemaakt. Televisiecamera's rullen worden neergelaten. Daarmee zal de ODderaardse «nimte worden gefoto grafeerd. Intussen zijn vele telegrafische be wijzen van medeleven met het lot van het zwaar beproefde Champag nole binnengekomen, ook van een minister. Maar niet van de Gaulle. De Jura en ook Champagnole zijn niet zo gaullistisch. De burgemeester zei dubbelzinnig: 'Ach, vele telegrammen zijn niet aan gekomen.' (Van een onzer verslaggevers) Voor het Landesgericht in Krefeld wordt op lï september de zaak be handeld tegen twee van de drie ver dachten die betrokken waren bij de in de nacht van 14 op 15 november van vorig jaar gepleegde overval op het kantoor in Epe van de Neder landse Handel-Mij. Bij deze gewapende en gemaskerde overval werd een bedrag van ƒ20.000 buitgemaakt. Niet iang na de over val konden de Duitsers K. W. (33) en H. W. (22) worden gepakt. De hoofd verdachte, de 35-jarige Rotterdammer G. A. B„ bevindt zich nog op vrije voeten. Beide Duitsers staan op 11 september terecht. Dit Epe en omge ving zijn zes getuigen gedagvaard. (Van een onzer verslaggevers) De 45-jarige J. E. Nisters en zijn 5-jarig zoontje Tim uit Alphen aan den Rijn zijn gisteravond bij een verkeersongeval om het leven geko men. De heer Nisters botste op de pro vinciale weg tussen Rijnsaterswoude en Leimuiden met zijn motor met zijspan frontaal tegen een hem tege moetkomende personenauto. Zijn echtgenote en nog twee kin deren. op de motor en in de zijspan gezeten, smakten tegen de grond en zijn zwaar gewond overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Volgens de politie is het ongeluk gebeurd tijdens een inhaalmanoeuvre. DEN HAG (ANP) In Juni zijn in Nederland 55 gevallen van varkens pest geregistreerd: 21 in Utrecht. 14 in Gelderland. 13 in Zuid-Holland, drie in Noord-Brabant en twee in Overijsel en in Limburg. In die maand is geen enkel geval van mond- en klauwzeer bekend gewor den, aldus he tministerie van Land bouw en Visserij, enij enij enij en lj ij De „Negen van Champagnole" gezond en roei op het balkon van het ziekenhuis. Twee Duitse meisjes zijn tijdens een vakantiefietstocht van Mönchen- Gladbaeh naar Nijmegen in een bos bij de Noordlimburgse plaats Arcen op listige manier meegelokt en aange vallen door een 24-jarige fabrieksar beider uit Bergen (L.). De meisjes, tweelingzusjes van 17 jaar. stonden langs een weg in Arcen. gebogen over een landkaart. De man uit Bergen kwam zich aandienen ars redder in nood en wilde het tweetal wel even de juiste weg wijzen. Argeloos reden de beide meisjes achter de man aan. die met zijn bromfiets zogenaamd 'het goede spoor trok". Op een stille pl-ek echter hield hij de meisjes staande en benaderde hen met oneerbare bedoelingen. Toen hij een van hen beetpakte, gilden de hevig geschrokken meisjes beiden echter zo hard. dat de aanrander bang werd en cp de vlucht sloeg. De meisjes reden onmiddellijk naar de politie en gaven een duidelijk sig nalement op. aan de hand waarvan de dader spoedig kon worden opge spoord. De man was nooit eerder met de politie in aanraking geweest en st-ond zeer. gunstig bekend. Hij immers sloot met de vorige mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. Van Aartsen, een overeenkomst af tot het bouwen van 'eenvoudige tot normale midden- slandswoninzen'. Hij kreeg er voor de jaren 1563. 1361 en 1365 een extra bouwvolume van in totaal 6000 wo ningen voor. In Rijswijk en Den Haag staan ze nu, die 'eenvoudige tot normale raid- denstandswoningen'. Ze zijn te koop. Voor een vierkamerflat met centrale verwarming et Rijswijk vraagt de heer Zwolsman slechts 53.500 gulden. Voor een vijfkamerfiat 60.500 gulden en voor een nog wat grotere 73.500. Geeft u de voorkeur aan een huur woning? Alweer geen nood. Ook u steekt de heer Zwolsman de helpende hand toe. Neem slechts een weningspaar- brief bij hem van 10.000 gulden, 't Ding levert niet direct rente op, maar over 15 jaar betaalt de heer Zwolsman u het dubbele bedrag te rug. En bovendien kunt u aanwijzen welke van die 'eenvoudige tot nor male middenstandswoningeri u var hem wilt huren. Voor 200 éi 300 gul den per maand. De heer Zwolsmar heeft zich immers tegenover mr. Van Aartsen verplicht, dat. hij de helft van zijn in totaal 6000 woningen zal verhuren 'Anders gezegd: mr. Van Aartsen die noch in het vorige kabinet als minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, noch in het huidige ais minister van Verkeer er. Water staat tot de sterkste figuren behoor de is er bil de heer Zwolsman een voudig ingelopen. Hij heeft hem een van de schoonste kansen op een zeer Oe Amerikaan John Starrett (39) Iaat zich de hete koffie lekker smaken, nadat hy in twaalf nor en 45 minuten het Kanaal van Calais naar Dover was overgezwommen. John Starret uit Massachusetts is gedeeltelijk verlamd en kan zonder stok niet lopen. Maar in het water voelt h(j zich heerlijk. Daarom besloot hij enige tijd geleden 'n meesterstukje te water af te leggen en Het Kanaal over te zwemmen. Hij durfde dit plan aanvankelijk niet aan zijn vrienden te vertellen uit vrees dat ze hem zouden uitlachen. Maar integendeel, zijn vrienden moedigden hem aan. John Starrett ging in training en dinsdag volvc-rde hy zyn waagstuk. winstgevende speculatie op de wo ningnood In de schoot geworpen. Toen minister Van Aartsen zich zette aan het opstellen van zijn be groting voor 1963, vond hi,i-het een aardige gedachte van zijn bouwvolu me voor dat jaar 8000 woningen te reserveren om ook in de particuliere ongesubsidieerde sector üe arbeids besparende bouw te stimuleren. Ie dereen, die hem een aantrekkelijk, arbeidsbesparend bouwproject kon voorleggen, zou uit dat potje van 8000 woningen een extra bouwvolu me toegewezen krijgen. Een paar voorwaarden slechts naast die van de arbeidsbesparing, zoals: 1: De bouwplannen moesten over het gehele land gespreid worden. 2: De heift van het aantal binnen een jaar te bouwen woningen moest verhuurd worden, welke 50-50 regeling evenwei niet binnen elk afzonderlijk project gehandhaafd behoefde te blijven. 3: De woningen moesten behoren tot de categorie 'eenvoudige tot nor male middenstandswoningen'. het geen moest blijken uit de opzet van de plannen en de hoogte van de huur- en koopprijzen. En zie: «en der eersten, die zich voor het schone plan van de minister meldde, was de heer Zwolsman, Hij sloot een overeenkomst met hem af om in drie jaar 6000 van die 'eenvou dige tot normale middenstandswo- nin' te bouwen en kreeg er prompt het bouwvolume voor toegewezen. De heer Zwolsman sloeg aan t bouwen. "Voor de regering brak het uur van aftreden aan. In het kabinet keerde mr. Van Aartsen niet ais mi nister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid terug. Maar zijn opvolger, drs. Bogaers, vond al gauw een over deze Zwolsmanbouw verontruste Tweede Kamer tegenover zich. Zoals bleek in een openbare com missievergadering in oktober 1963. waarin de heer Bonuner gewaagde van 'afwijking van alle regels cn voorschriften', van 'een zij van dui zenden aanvragers om een goed keuring" en van 'een leuren bij gemeentebesturen in den lande met goedkeuringen door vertegenwoordi gers van de heer Zwolsman." Minister Bogaers probeerde bij die gelegenheid fair het beleid van zijn voorganger te verdedigen. Maar ge lukkig leek hij met die taak niet. Hij schetste hoe het plan tot uitvoering was gekomen. Hij somde alle voor waarden op, waaraan de bouwers moesten voldoen inclusief de 50-50 huurregéling en inclusief de om schrijving 'eenvoudige tot normale middenstandswoningen". Hij zei ook: de laagste huren variëren van 90 tot 110 gulden, de hoogste van. 180 tot 190 gulden.' Maar ten slotte kwam hij toch niet onder de verontschul diging uit: ik kan gedane toe zeggingen niet terugtrekken." Inmiddels laat de heer Zwolsman rustig verder bouwen. De eerste wo ningen komen klaar. Jaarlijks moet hij krachtens de overeenkomst dui zend van die 'eenvoudige tot normaie middenstandswoningen verhuren'. Hij geeft ook zijn woningspaarbriefie- ning uit. Is het toeval dat het hier gaat om 10 miljoen gulden, ofwel duizend woningspaarbrieven van 10.000 gulden? Wie zo'n woningspaarbrief van 10.000 gulden heeft mag aanwijzen welk van 's heren Zwoismans in aan bouw zijnde huizen hij wil huren. Maar dan voor 200 k 300 gulden per maand en niet voor maximaal 190. Minister Van Aartsen holst nu op Verkeer en Waterstaat en heeft z'n Zwolsman-ervaring aan drs. Bogaers overgedaan. En als deze nu moet er kennen, dat die ervaring niet zo'n beste is? Wat dan nog voor de heer Zwolsman. Die bouwt rustig z'n quantum van 600 woningen vol en doet z'n eenvoudige tot normale middenstandswoningen* tegen fancy- prijzen van de hand of verhuurt ze voor 200 i 300 gulden per maand aan de stortets op z'n woning*paarbrief- iening. Dat U zijn bijdrage aan de leniging van de woningnood. WIJCHEN (ANP) Gisteren is in de Oude Maas by Niftrik (gemeente Wijchen) de 29-jarige gehuwde M, Smits uit BerUcum verdronken. Advertentie I.M. GROTE SORTERING EN GOEDE SERVICE BIJ 1e MIDDELLANDSTR. 72 AERTV. NESSTRAAT 38 -D(£ is de 1-jarige Tania O.Connell met haar moeder Laura. Lopen lean ze nog niet, maar ze leert wel al wa terskiën, Haar vader, Barry, if pre sident van een waterskiclub en onder wees o.o. prinses Margaret. (Van een onaer verslagevers) Het weer was grijzig, het water hoog, de wind stil: nagenoeg ideaal weer om het vierde pier eiland Monitor van Rozenburg naar Scheveningen te verslepen. Nadat sleeppogingen een paar keer uitgesteld moesten worden omdat het water te woelig was, kon gisteren het transport dan toch plaatsvinden. Nog maar net, want als het ook gisteren niet was doorgegaan, had men het bijna een week moeten uit stellen: het was nodig zoveel moge lijk daglichturen te benutten voor de noodzakelijke werkzaamheden direct na het aanleggen. Vroeger dan was verwacht, kwam het gevaarte, getrokken door Smits zeesleper Schouwenbank en reebtge- houden door twee kleinere vaartui gen, in zicht. Om kwart voor elf kregen vakantiegangers de sleep ln de gaten. Het duurde niettemin tot half één voordat het eiland dicht genoeg in de buurt was van de pier Om llOt crrvrirl +r» Jnjmjjn ZlvH. Door de dubbeltjeskijker ging het beter: men kreeg een merk waardig vaartuig in het vizier, een vaartuig dat het midden hield tus sen een soort hooiberg en een Minangkebaus huls. Machtig torenden de 24-meter ho ge palen boven het ponton uit. Pa len die later het eiland zullen tor sen. Bedrijvig schoten kleinere boot jes om het transport heen. Toen het gevaarte enkele tientallen meters van de pier verwijderd was, kreeg het bovendien een luchtescorte: twee éénmotorige vliegtuigjes en een heli kopter observeerden het van boven af. Geruchten, dat Zwolsman zelf ln de lucht zat, deden de ronde, maar konden niet worden bevestigd van EMS-zijde. Evenmin trouwens werd antwoord gegeven op de vraag wat hét ponton nou we! gekostjhad, wan neer het pretcentrum geopend zou worden en wat er te doen zou zijn. De heer Zwolsman wilde het een volledige verrassing laten blijven. Wel werd gezegd, dat het iets nieuws voor Nederland zal worden. Om half één werd het bedrijvig op en om de pier. Tientallen werk lieden met zwemvesten en portolans verrichtten moeilijk te controleren werkzaamheden. Het eiland, 1000 ton 42x27x15 meter, werd bij hoogwater naar zijn plaats gemanoeuvreerd. Gejaagd tuften kleinere bootjes heen en weer om het eiland nog bij hoogwater te verankeren. En terwijl strandpolitie en leden van de vrijwil- Advertentle LM, lige reddingsbrigade waakzaam van dichtbij de activiteiten gadesloegen, kwam het ponton na veel gedraai tot stilstand. De tettingen werden vastgelegd, de eerste fase van het karwei was voorbij. Mogelijk eind augustus wordt dit arnusementseiland opengesteld. Een 24-meter lange loopbrug, die ooit gis teren naar Scheveningen is ver sleept, vormt dan de verbinding met de belangstellenden die van het nog onbekende vermaak willen genieten. By het transport had men in elk n'e' ov«r gebrek aan belang stelling te klagen; duizenden toeris ten hebben de manoeuvres gadege slagen. Vannacht is doorgewerkt tot het eiland was opgevijzeld tot 7.50 m boven NAP. Daarna is een clef in] - tleve aansluiting aan het grote res- taurant-eilanü mogelijk, nadat de hïJil stat?n P01®" gedeeltelijk met beton zijn volgestort. Voorlopig provisorisch aangelegde en hangende brug om de werkers van en opnieuw naar het eiland te been- gsn. De vraag naar arbeidskrachten bereikte m juli m West-Duitland een recordhoogte. Er bestond een te kort van 676.500 man. Het aantal 106 M#8*11 met 0,5 pwcwit tot

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1