Een strijder preekt broederschap Klimaat gunstig, meer geld voor de wegenbouw NW-bond: Verkoop van Ruteck's is schandalig EMS: ingrijpende reorganisatie? Toeristen - terug van Spaanse camping-zijn narigheid al vergeten Grote vraag naar REM- aandelen Elektricien overleeft val van 20 meter... Badgast redt 2 mensen door mondbeademing Zweefvlieger verongelukt „Bevolking hielp enorm In Van Brienenoordbrug: Reisbureau in Londen sluit zaak Suiker 3 ct duurder Ruteck's bedrijven afstoten HET VRIJE VOLK MAANDAG 17 AUGUSTUS 1964 PAGINA 3 Recht verspeeld Zeventien miljard Misschien ditmaal Twijfel Geen direct verband roken-longkanker Dr. King: Miljoenen kloppen op de deur (Van onze verslaggever Joost van Koon) ■We shall overcome,* riep een geest driftige student Martin Luther King toe, toen deze zaterdag na zyn aan komst op Schiphol in de auto stapte welke hem van het RAI-gebouw wegvoerde, 'We shall overcome' (Wij komen het te boven) en 'Pree at last, free at last! (eindelijk vrij)zo klonk de vloeiende, krachtige stem van King zelf door de immense RAf-hal. waar 1500 bezoekers van het Euro pese baptistencongres samen met duizenden belangstellenden naar hem luisterden. Het was alsof de zwarte dominee met het citeren van deze regels uit neserliederen de smart der slavernij (slavernij in oude en mo derne vormen) voor iedereen voel baar maakte. Maar terwijl groepen baptisten rich aaneenschaarden bij het zingen van het laatste lied in de massale och tenddienst, greep ook King de han den van de mannen links en rechts van hem op het podium. Het ge baar werd geregisseerd, ten behoeve van de televisie. Desondanks werd het een tranen verwekkend symbool: •Broederschap!' Wie broederschap predikt en ge weldloos verzet tegen onderdrukkers, wordt op zijn woord nog niet ge loofd. Maar hier stond een man voor de massa, die vanuit het puin van zijn verwoeste huis in Alabama, onmiddellijk na een bomaanslag van wraakzuchtigen de toegestroomde en tot het uiterste geprikkelde neger menigte toesprak en rustig zei: 'Ver geldt- het hun niet!' Hier vroag een man die veertien keren is gearresteerd zijn medegelo vigen. niet te zweren bij de bestaan de orde van de status quo. Hier kreeg Nederland de zachtmoedige, maar militante voorvechter en organisator te zien die busboycot, sit-in-acties, demonstratieve optochten heeft ge leld en zo snel mogelijk naar Ameri ka terug wilde reizen 'omdat men mijn aanwezigheid daar nodig vindt.' Jersey City, Paters-m. Elizabeth- ville, Harlem, Jacksonville. St. Augus tine, Alabama: die namen staan in zijn geest gebrand als evenzovele centra waar zijn optreden werd ver langd door de negergemeenschappen. Altijd was en is hij er op uit om wreed geweld, terreur en bloedbaden te voorkomen. Maar ook om zijn mensen te prikkelen tot wat hij naemt een 'creatief verzet'. Omdat zij zich niet meer mógen iaten ver trappen. Omdat liefde en geloof moe ten gemobiliseerd worden. 'Die les heeft God ons geleerd in Montgo mery, in de staat Alabama," zei ds. King zondagmiddag in zijn rede tot het congres. 'Het klinkt vreemd," merkte hij op. ■"maar de grote veranderingen van vandaag berusten ten dele op de ver kondiging van het evangelie: de ver breiding van de gedachte van Gods koninkrijk was gekomen en dat alle mensen broeders zijn. Veel christe nen hebben vergeten dat het zó aan de negers is geleerd door hen zelf. 2ij zien echter slechts de massa's di« om vrijheid roepen. De kerken zijn in de verleiding, naar herstel van de oude stabiele verhoudingen te streven. Zij verma nen. niet van het pad der vaderen af te wijken. Maar zónder het pro fetisch getuigenis van de kerk aal i de wereld eindigen in een chaos." Dat is nu al te zien, meent ds. King. De kerk heeft lange, lance jaren gezwegen, zelfs oorlogen ge sanctioneerd en de krachten der lief de niet georganiseerd. Overal ziet tnen verval en corruptie. En doelend op Barry Goldwater zei Martin Luther King: 'Dit wordt ook bewezen door de populariteit van een kandidaat voor het pre sidentschap die aan het volk een wereld belooft zonder belastingen, zonder ontwikkelingshulp voor an dere landen, zonder sociale wetten, en zonder problemen die niet door atomaire krachten zijn op te tos sen. De mensen die deze kandidaat omhoogstoten, zijn juist degenen aie onze kerken in het midden westen en het zuiden vullen.' Laten wij moedig trachten het tegen de machten en het geweld op te nemen. Dan pas zijn wy geloof waardig in ons getuigenis dat Chris tus de wereld heeft overwonnen, niet maar de wereld van het persoon lijke sielcheil, maar de wereld van de raketten, staalfabrieken, van de honger en overbevolking. Eigenlijk, vindt King, hebben de kerken die in twee wereldoorlogen passief bleven, hst recht verspeeld om by internationale conflicten te bemiddelen zoals het Vaticaan nu heeft aangeboden. 'Laten wij geen officiële verkla ringen meer geven. Laten wij bereid ryn ons eigen lichaam, maar ook de lichamen van onze instituten en kerken te kruisigen. Er is geen op standing zonder kruis." Zo preekte dominee King de revo lutie, zo smeekte hij zijn mede christenen omactiviteit, om een intens beleefd medegeyoel voor alien die op deze aarde lijden, en "dat zijn niet alleen de negers in Amerika.' Miljoenen kloppen op de d"tir var. de kerk te middernacht, zei hij in zyn morgc-n toespraak vol beelden die ook per TV werd uitgezonden. ZIJ kloppen op de deur om wat brood, het brood van de iiefde en de hoop zoals de man in de geiykenis van Jezus te middernacht aan het huis van 2ijn vriend aanklopt maar ïirit wordt opengedaan. Toch staat die vriend uiteindelijk )p, als was het alleen maar omdat hij sijn onbeschaamdheid voelt tegen over hem die hij aan zijn lot wilde overlaten De miljoenen teleurgestelden blij ven kloppen en diep in hun hart weten zij dat de nacht niet altijd duren zal. Het was alsof dr. King over d« hoofden van 5000 mannen, vrouwen en (vele) jongeren heen zich tot alle mensenkinderen richt- (Van onze verkeersredacteur) Verkeerskringen in Nederland verwachten, dat de over een maand verschijnende rijksbegroting 1965 op zijn minst een aanloop zal bevatten tot een nieuwe wijziging van financieren van de wegenbouw. Derhalve zien zij de derde dinsdag in sep tember tegemoet met gespannen belangstelling. Het klimaat, meent men, is gunstig voor een ommekeer, die ten slotte kan leiden tot instelling van het al zoveei jaren door de verkeers- en vervoersorganisaties en hun federatieve orgaan Centraal Overleg bepleite Wegenfonds. Advertentie LM. Dinsdagmorgen begint de ver koop van een grote partij dubbelbrede damesstoffen voor mi en voor het volgende seizoen, Kreukherstellende, dubbel brede stoffen, zo geschikt voor de nazomer en vroege herfst, in vele prachtige kwaliteiten, w.o. briilantiinnen... linnen met zijde, changeant tweed en vele andere fentasiestoffen. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze japon- stoffen in een groot sortiment kleuren, kreukhersteliend, dub- belbreed, (voor een pakje 2.5 m, voor japonnen 1.5 m en voor rokken 80 cm) alle stoffen door elkaar per meter tyb. Géén tel. of schrift, best. Het voornaamste doel van dit Wegenfonds zou zijn het min of meer autonoom beheren van de wegenbouw in Nederland, waaruit het voordeel zou voortkomen, dat doelmatiger en met verder vooruitziende blik zou kunnen worden gewerkt De thans van jaar tot jaar vast gestelde besrotingen laten geen an dere mogelijkheid dan telkens een stukje te voltooien en dan weer te stoppen. Ons wegennet biedt daar van de sprekendste voorbeelden. Sr worden bruggen gebouwd zonder dat de toegangswegen op tijd gereed zijn, er worden stukjes weg gemaakt die al spoedig eindigen in een fuik, zodat het gevaar by de flessehalzen eigen lijk teniet doet wat men wint aan veiligheid. Centraal Overleg nu, heeft b(j mi nister Van Aartsen'van Verkeer en Waterstaat dezer dagen een volledig ontwerp Ingediend voor een Wegen fonds, Nu dit onderwerp bij de rege- rins is. wenst Centtaai Overifi^ iner-- over geen enkele mededeling te doen. maar uitgelekt is toch - en dat heeft men niet ontkend dat tot 1980 een bedrag van zeventien miljard gulden wordt nodig geacht voor ons wegen net met de kunstwerken. Dit komt dus neer op een goed mil jard per jaar. terwijl er nu op de rijksbegroting niet meer staat aan vierhonderd miljoen gulden voor de rijkswegen en bijdragen aan de pro vincies. Dat is te weinig ovi een ver keer. dat groeit naar een auto of iedere vier Nederlanders ln 1980. dat is één op ieder gezin. Op het ogenblik is er een auto op iedere twaalf Neder landers. Over een voorstel aan het parle ment beslist, uiteraard mede de mi nister van Financiën. Bekend is, dat minister professor Witteveen in de tyd van zijn kamerlidmaatschap voorstander was van een Wegenfonds. Ook van minister mr. J. Aartsen is bekend dat hij meer wil doen dan er gebeurt. Dit geeft de voorstanders alle hoop, dat er ditmaal iets uit de bus kan komen. Waar zou men vele honderden mil. joenen méér per jaar vandaan moe ten halen voor de wegen? Centraal Overleg meent, dat aller eerst de onlangs verhoogde accijns op motorbrandstof moet worden be steed ais bestemmingsheffing, dus al leen ten nutte van hef verkeer. Ook de motorrijtuigenbelasting zou een zuivere bestemmingsheffing moeten worden. De gewone begrotingspost zou gehandhaafd moeten blijven en ten slotte zou het Wegenfonds een rentedragend voorschot van het rijk moeten ontvangen. Geen tolheffing Men zou dan in de volgende zeven tien jaar komen tot 9,5 miljard gul den voor de wegen van het Rükswe- genplan (dat nog moet worden her zien 5,5 miljard voor de werken van de provinciale piannen en twee mil jard voor andere wegen. Het fonds zou dus de financiering van de pro vinciale objecten mede overnemen. Voor zover is bekend geworden, zou tolheffing niet worden bepleit. Met het geld zou men 2200 km nieu we autoweg kunnen aanleggen, op driehonderd km bestaande autoweg de rijbaan kunnen verdubbelen en bovendien de grote steden nog kun nen voorzien van ringwegen met zes rijstroken. Ten slotte zouden twintig bruggen en drie tunnels kunnen worden ge bouwd. Op het ogenblik hebben wij vijf honderd kilometer speciale autoweg en een pian voor 1200 kilometer, dat vijftien jaar beslaat tussen I960 en 1975. dat is dus per jaar tachtig kilo meter nieuwe autoweg. De uitvoering van dit plan begint achterop te raken. üitlatingen van hoofdambtenaren van Rijkswaterstaat, onder andere weergegeven in een Interview in onze krant, hebben de laatste tyd twyfel doen blijken aan de mogelijkheid tot uitvoering van grotere plannen. Als het geld er al Is. hebben wij geen mankracht, konden wij vernemen. Dit geldt dan voornamelijk de voorberei ding. De Nederlandse wegenbouwers met hun sterk gemechaniseerde werktuigpark. laten een ander ge luid horen. Als wij konden door gaan, zeggen zij. kon heel wat meer werk per jaar worden afgemaakt. Centraal Overleg heeft echter blijkbaar een zekere progressie in zijn ontwerp gelegd, waardoor het te be steden bedrag van Jaar tot jaar op loopt. Het zou niet onmiddeliyk een miljard per begroting behoeven te be dragen. maar na verloop van jaren stijgen tot een som die het gemiddel de toch doet bereiken. Zo zou men tegen 1980 zeifs komen op twee mil jard per jaar. Men zou dus tijd heb ben om een aanloop te nemen. Die aanloop zou kunnen beginnen op de derde dinsdag ln september van net jaar 1964. (Van een onzei verslaggevers) In St.-Paneras-Zuid, gemeente Koedijk, Is zondagmiddag de 41-ja- rige g-huwde zweefvlieger P. J. v. d. Burg uit Delft omiaaggestort. Hij is later in het St.-Eüsabethziekenhuis te Alkmaar aan zijn verwondingen bezweken. De zweefvlieger is het slachtoffer geworden van gebrek aan termiek. Na het neerstorten van zyn toestel moest hij met een ijzerzaag uit de wrakstukken worden verlost. Met twee gebroken benen en een schedelbasisfractuur werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. De heer v. d. Burg was lid van de Vereniging van Zweefvliegers te Rotterdam. H(j as opgestegen van net vliegveld Ypenburg. te toef: van zijn krachtig gevorm de lippen, deze woorden vloeiden: 'WO hebben leren zwemmen als vissen, en vliegen als vogels, maar wij hebben nog niet geleerd op aarde als broers en zusters met elkaar te lopen.' Toch heeft dominee King ook kun nen vertellen, dat steeds meer blanke "hrlstenen in het laatste half jaar de negers steun komen meden. De Bilt of Civil Rights noemt hij een grote stap vooruit. Via Parys vloog hij terug naar huis. In Montgomery in Alabama woont hij met zijn vrouw Coretta en zijn vier kinderen, die hem wéér een paar dagen hebben moeten missen. Even kwam de diepe vermoeidheid van deze dagen naar boven toen we met hem zaten te praten kort voor ?4jn vertrek, aan een tafel in de KLM-wachtkamer. 'Gelukkig heb ik een vrouw die vol is van begrip' antwoordde hij ons glimlachend. 'Zij werkt prachtig mee. Zij verstaat de kunst aan de kinderen uit te leggen waaróm ik zc vaak van huis ben.' Toen kwam het sein. Nederland te verlaten. Het leek dat hij met lichtere tred het vliegtuig binnen ging. Zijn zoveelste plicht was vol bracht. (Van onze soc.-econ. redactie) „Het Is een schandaal wat hier j,t: beurt. Terwjjl het toerisme groeit, vermindert het aantal horecabedrU ven, alleen maar omdat Zwolsman een paar miljoen wil grijpen". Dtt zegt de voorzitter van de bij het NVV aangesloten Nederlandse Bond van Hotel-, Café- en Restau- rantpersoneel. de heer J. A. Wage- ner, naar aanleiding van het afstoten van Rutecks door de Exploitatie Maatschappij Scheveningen. Hij verklaarde Zwolsman, „ondanks diens grootspraak over ontwikkeling van de recreatie", van het begin af te hebben gezien als een „simpele speculant in onroerend goed". Hy, zo zei de heer Wagener, „koopt bedrij- van alleen maar om het onroerend goed met winst te kunnen verkopen." De voorzitter van de NBHP wees er op, dat de vorige eigenaars van Ru teck's nooit het plan hebben gehad de bedrijven op te heffen. „Kennelijk waren ze toen wel rendabel. En dat terwijl de economische situatie van dit soort bedrijven eerder beter dan slechter is geworden". (Van onze soc.-econ. red.) Er staat een Ingrijpende reorganisatie op stapel bij Zwolsmans Exploitatie Maatschappij Scheveningen. Een ontwikkeling, die waar schijnlijk op zeer korte termijn haar beslag zal krijgen. (Van een onzer verslaggevers) Als het leed achter de rug is, blijft het avontuur over: de toe risten uit de weggeregende Spaanse camping „El buen vino" in Calafell arriveerden vanmorgen in alle vroegte per DC 7 op Schip hol, boordevol verhalen en de meestem zonder spijt. Het eerste symptoom van deze ont wikkeling is het volledig afstoten van de belangen van Ruteck's. Zwolsman zegt, dat deze maatregel een gevolg is van de houding, die minister Andriessen tegenover hem inneemt. Blaar insiders wijzen erop, dat reeds in het jongste jaarverslag van de EMS de horeca-exploitatie niet lonend is genoemd. Toch komt deze ontwikkeling, die door de EMS nog niet is bekend ge maakt. als een verrassing. Het nieuws bleek uit het aandeelhoudersblad van EMS, de EMS-Monitor van deze week. Op de lyst van bedrijven, waar aandeelhouders bepaalde voorrechten genoten, kwam voor het eerst het Ruteck's-concern niet meer voor. Met uitzondering overigens van Ru teck's Dordrecht, dat men was ver geten te schrappen. De EMS had de indruk gewekt, dat de horeca-exploitatie over het eerste haljaar veel beter was gegaan dan vorig jaar. Men sprak van een om zetstijging met meer dan 25 percent, waardoor üe kostenstijging ruim schoots werd gecompenseerd. Nu zegt men echter, dat de horeca-exploitatie geen centrale organisatie kan dragen. Wie een pand van Ruteck's wijnko pen, kan nu by de EMS terecht. Men legt er daar echter de nadruk op, dat men niets wil verkopen beneden de taxatieprys. Dat levert de EMS, gezien de koopprijs van het Ruteck's-concern dan een niet te versmaden winst op. Eerst in reine Van het personeel van Ruteck's zal een dee! moeten afvloeien. Dat vindt de heer Zwolsman. gezien de huidige situatie op de arbeidsmarkt, niet zo triest. Bovendien heeft de heer Zwolsman al aangekondigd, dat de EMS zal zorgen voor even tuele slachtoffers. Een ander punt, waarop de reor ganisatie op korte termijn zal wor den doorgevoerd, betreft de automo biel- en benzinebelangen van de EMS. Die zullen in een aparte on derneming worden gecentraliseerd. Ten slotte heeft de EMS de uit gifte van de met zoveel ophef aangekondigde woonspaarbriefle- ning uitgesteld. Men ontkent met klem, dat voor deze lening onvol doende belangstelling zou hebben bestaan. Het bedrijfsleven, zo zegt de EMS, heeft op grote schaal in getekend op deze lening om werk nemers aan een woning te kunnen helpen. In EMS-kringen noemt men als oorzaak voor de opschorting de hou ding van minister Bogaers (Volks huisvesting), Deze heeft in antwoord op vragen van het socialistische lid van de Tweede Kamer Westerhout meegedeeld, dat de woonspaarbrief- lening in strijd is met de voorwaar den, waarop de EMS de betrokken hulzen mocht bouwen. Bij de EMS wil men nu eerst pro beren met minister Bogaers in het reine te komen, voordat men door gaat met de woonspaarbrieflening. Het noodweer dat om twee uur woensdagmiddag boven Calafell los barstte, dreef de 180 ln paniek ge raakte toeristen het hoog gelegen station binnen, de meesten zonder bagage en sommigen huilend van el lende. Sinds 1923 is er ln Caiafeil niet zoveel regen gevallen. Het riviertje naast de camping overstroomde. Als eersten werden de kleine kinderen in veiligheid gebracht. De reisleider van Sporthuis Cen trum vond in een garage onderko men voor de nacht, zyn beroep op particulieren bracht 150 broodjes, 20 liter cognac en 50 liter koffie op, vol doende hulp om althans de stem ming weer een beetje goed te maken. De kleine kinderen werden meteen belangeloos opgenomen in pensions en particuliere huizen. De 21-jarige Mies van der Kruïjf, zo uit het vliegtuig, zegt er over: ,De bevolking daar heeft ons enorm geholpen. Hoteldirecteuren gaven tivee dagen gratis maaltij den, ice kregen zo maar vijftig liter wijn en zaterdagavond heb ben ze ons een fantastisch fla- mengofeest aangeboden, dat zelfs voor de televisie is geweest. Gis teravond, voordat we naar huis gingen, ivas er nog een champag nefeestje, georganiseerd door de hoteleigenaren. We zijn die Span jaarden heel veel dank verschui- gdr De slagregens, die in een zuidelijker badplaats aan de Costa Brava, Vila- nueva y Geltru, vijftig huizen ver nielde. liet van de tenten in Calafell niet zo erg veel heel. Een afgevaardigde van de Spaanse regering heeft vrijdag in de camping de schade bekeken. Volgens de toe risten is de kans op vergoeding van de schade groot. Een directielid van het Sporthuis Centrum, de heer P. C. Terwan, heeft NEW YORK (Reuter) De we tenschappelijk directeur van de Raad voor Tabaksonderzoek» een door de Amerikaanse tabaksindustrie gesteund lichaam, heeft zondag meegedeeld dat onderzoekingen de theorie, dat roken longkanker veroorzaakt, nog steeds niet bevestigen. In zijn jaarverslag zegt dr. Clarence Cook Little dat zelfs uit meer dan 15 door de raad gesteunde onderzoe kingen niet Is gebleken, dat het ro ken van sigaretten direct oorzakelyk verband houdt met kanker in de menselijke long. de oep Nederlanders vannacht uit Spanje gehaald. Hij zegt: ,,De stem ming was geweldig. Het zonnetje schijnt inmiddels op de camping als of het nooit weg is geweest en de tweede greep kampeerders staat er ai. Het plezierige na al die rampzalig heid "is toch wei, dat de toeristen al lerwegen hulp en sympathie hebben ondervonden." (Van onze soc.-econ. red.) By honderden stonden zij van morgen in de rij. Plaats van hande ling: de stoep voor het Amsterdam se bankierskantoor gebr. Tcixeira de Blattos. Doel: het verwerven van een aandeel in de Voiks Aandelen Trust, de houdstermaatschappij van de aandelen REM. Van vanochtend negen uur af kon men inschrijven op de REM-aande- len. Toen stonden er al mensen te wachten bij het bankierskantoor. De post bracht een nieuwe lading aan vragen. In totaal zijn er 350.000 aan delen van elk 20.beschikbaar. Zaterdagmiddag, anderhalve dag voordat ée inschrijving openseond waren er al meer dan tweemaal zo veel aandelen aangevraagd als er beschikbaar waren. Bij de Gcbr. Tcixeira de Matto* staat men nu voor de vraag wie aandelen toegewezen zullen krijgen. Vaststaat, dat de wachtenden van vandaag ook iets moeten hebben. Voorlopig ziet het er naar uit, dat niemand meer dan vijf aandelen zal kunnen krijgen. Maar of dit aantal kan worden gehaald, moet sterk wor den betwijfeld. De directie van het bankierskan toor was vanochtend om half twaalf dan ook al in vergadering. De telefo niste verklaarde gek te worden van het aantal telefoontjes, dat zij kreeg. Dat had zij gemeen met enkele Am sterdammers, wier telefoonnummers veel lijken op dat van de Tcixeira de Maltos: ook hun telefoons staan niet stil. (Van een onzer verslaggevers) talen trap op de betonnen vloer, Een twintigjarige Rotterdamse elek- maar bleef bij kennis, triciën. Karei Richter uit de Reep straat, maakt een goede kans een Beide armen bleken gebroken te val van twintig meter uit de in aan- zijn de elektricien klaagde boven bouw zijnde Van Brienenoordbrug te dien over pijn in zijn rug overleven. Hij smakte vanaf een me lt het ziekenhuis Dijkzigt. waar heen hij in allerijl werd vervoerd, bleek hy ook nog vrij ernstige in wendige verwondingen te hebben op gelopen. Zijn toestand werd echter vanmorgen redelijk genoemd. Het ongeval gebeurde om onge veer negen uur. Karei Richter be klom binnenin een brede pijler, aan de kant van IJselmonde, een metalen trap, die naar het brug dek leidt. Toen hy bijna boven was. moet hij door nog onbekende oorzaak plotseling zijn evenwicht hebben verloren en naa.r beneden gevallen zijn. Ogenschijnlijk vielen de verwon dingen erg mee. maar politie- t n GG en GD-personeel vonden 't nod.<- al les in het werk te stellen de jorse elektricien zo snel mogelijk naar Dijkzigt te brengen. Een surveillanoeauto met zwaai licht ..trok" de ambulance in snel tempo naar het ziekenhuis, terwijl ••■genten van de motorbrigade en ver keerspolitie zorgden dat de kruis punten vry bleven. LONDEN (Reuter) Henry Whit field, directeur ran het Londcnse reisbureau Travel en Holiday Clubs Ltd' heeft vrijdag bekendgemaakt dat z(jn reisbureau besloten heeft zijn werkzaamheden onmiddellijk te sta ken, Dit besluit is het gevolg van de eisen tot directe terugbetaling in con tanten, gesteld door luchtvaart maat schappijen, hotels en andere instel lingen en van de steun, die Whitfield kortgeleden heeft verleend aan het Rotterdamse bureau "Fiesta Tours', Wij zuilen proberen alle schulden aan onze klanten volledig te betalen, maar dit zal tijd vergen, aldus Whii- leld. Hij hoopt over een paar weken -fn Vet.nag aan de klanten te ver strekken. In de verklaring wordt de klanten verzocht hun eisen tot scha- aeloossielUng met volledige bijzonder heden direct ln te dienen CVan een onzer verslaggevers) „Hy vond het een mooie praktijk oefening, maar 11a de tweede was hij wel verschrikkelijk moe." zegt de echtgenote van de Zwammcr- damse groentehandelaar R. Termeij (37). Deze redde zondagmiddag op het Katwykse strand het leven van twee drenkelingen. De heer Termeij, nu tien jaar lid van de Zwammerdamse EHBO. had juist enkele maanden geleden van de plaatselijke arts instructie ge had in het weer tot bewustzijn brengen van drenkelingen via de mond-op-mond-ademhaling. Zon dagmiddag binnen een tijdsbestek van dertig minuten kon hij die kennis twee keer en met succes, in praktijk brengen. De familie Termeij was evenais op vrijwel alle zonnige zondagen aan het zwemmen in de zee bij Katwijk, toen er plotseling alarm geslagen werd omdat de 63-jarige heer C. C. F. uit Leiden dreigde 'e verdrinken. De heer Termeij was snel by hem en bracht hem met behulp van enkele andere zwem mers in de richting van het strand. Omdat de Leidenaar er erg aan toe scheen, vond de heer Termeij het niet verantwoord om nog iang met de mond-op-mond-ademhaling te wachten en begon hij ermee zodra hij grond onder de voeten had. Na dat het bewustzijn was terugge keerd. werd de man aan land' ge bracht en vandaar per ambulance naar het Leids Academisch Zie kenhuis vervoerd. Nauwelijks een half uur na deze ge slaagde redding werd de heer Ter meij, die lag uit te rusten op het strand, gewaarschuwd dat er op nieuw een bewusteloze drenkeling uit zee was gehaald. Direct ging de Zwammerdamse groenteboer mee en paste hy dezelfde beademing toe op het achtjarige jongetje R. K. uit Leiden dat door Duitse badgas ten aan land was gebracht. Ook het Leidse jongetje kwam tot bewustzijn en ging de heer F. ach terna naar het Academisch "Zie kenhuis, Daaruit zijn beiden in middels weer gezond en wel ont slagen. Vanavond gaat de heer Termeij met zijn echtgenote ,.p be zoek bij de geredde drenkelingen. DEN HAAG (ANP) De suikerprijs is met ingang van vandaag met drie cent per kilogram verhoogd. De prijsverhoging is noodzakelijk geworden om de vastgestelde garan tieprijs van 65 gulden per ton suiker- b^»T?or de telers te kunnen ver wezenlijken en de marge voor de tus senhandel te verbeteren In Noord-Noorwegen waar de af gelopen dagen een hittegolf met tem- ?at5fn va" rond 25 graden Cel- cius heerste, lag zaterdagochtend «en laag sneeuw. een

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1