'Apartheidspolitiek* in Amsterdam Ruim dertig verpleegsters ziek in bed Onderzoek naar schuldvraag Voorzitter vissersbond overleden Al sinds 1 december Overvaller Epe in Oostduitse cel Trein kraakt melkauto bij Moordrecht Mgr. Beckers geeft interview .Spaanse pepers voor vrijmoedige bisschop 0 0 0 W indhoos teistert campings Bezoek van koning Olaf Jasper G. had verboden waar op zijn wagen Hagenaar onder tram gedood De treinbotsing bij Utrecht: Matroos slaat 2 prostituées neer Hotels contra KLM en Hilton Lastige klanten Vragen raadslid VIEUX Moord in Congolees kamp op twee VN-functionarissen VRIJE VOLK DINSDAG 18 AUGUSTUS 1964 PAGINA 3 {Van een onzer verslaggevers1» Naar thans blijkt, wordt ia twee dancings nabij het Am sterdamse Leidseplein op be perkte schaal 'apartheidspoli tiek' bedreven: hun eigenaar, de bekende horeea-exploitant P. Broerse, heeft zijn portiers opdracht gegeven kleurlingen en andere 'cosmopolitische' be zoekers de toegang te weigeren. Prenten zinneprikhelend Drie maal een boete van 11,heeft de kantonrechter te Amsterdam gistermiddag opgelegd aan de anti-rook- magiër Jasper G., omdat deze op een bakfiets drie platen had tentoongesteld die naar het oordeel van de rechter zinnen prikkelend voor de jeugd wa ren. (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse Spoorwegen stellen op het ogenblik een on derzoek in naar de vraag hoe het mogelijk is geweest dat vrijdagmorgen de diesel-elek trische personentrein van Utrecht naar Geldermalsen zich in de goederentrein in de richting Amsterdam heeft kun nen boren. (Van een onzer verslaggevers) De hoofdverdachte van de roofoverval in de nacht van 15 op 16 november 1963 in het kantoor van de Nederlandse Handel maatschappij te Epe Is gearresteerd. Ahobs juist hersteld (Van een onzer verslaggevers) 'Deining in Spanje? Ja, wij weten ervan. Maar wij wach ten maar rustig af.' Zó laconiek reageert secre taris A. Brouwers van bis- sehop W. M. Bekkers in Den Bosch als wij hem vragen wat er nu zal gebeuren na de hef tige kreten van verontwaar diging in enkele Spaanse kranten over recente uitspra ken van mgr. Bekkers. VERTAALD ANTWOORD SPINWIEL VRIJMOED Geen uitlevering kinderdessins v bloemdessins Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze grote fabriekspartij kinder- en ge bloemde cretonnen, 120 breed, per meter voor cm Kleurlingen toegang tot twee daneings ontzegd De geweigerden in de praktijk voornamelijk Surinamers en Antilil- hanen dienen zich te begeven naar een derde dancing van de heer Broerse. alwaar een portier staat aie uitmaakt wié worden toegelaten en wié niet. •Het komt erop neer.' zo ver klaarde de heer Broerse tegenover ons, 'dat in mijn Caramella, mijn Golden Steps en mijn Lucky star slechts dié kleurlingen worden toe gelaten, die bekende klanten zijn, de anderen niet.' Op onze vraag or hij bij voorbeeld ook mogelijke in ons land gevestig de ambassadeurs of andere hoog waardigheidsbekleders van Afrikaan se landen de toegang zou ontzeggen, antwoordde de heer Broerse volmori- dig 'Ja.' 'De goeden,' zo voegde hij hier aan toe, "moeten dan maar onder de kwaden lijden.' De reden van dit drastisch optre den tegen deze 'cosmopolieten' «ter nadere p;ordering van dit be grip noemde de lieer Broerse Suri namers, Curacaoenaars, Algerijnen, Marokkanen en Scandlnaviërs) zou gelegen zijn in het feit dat zij het de meisjes lastig maakten, dan wel si echt betaalden. Blijkens de leven dige schildering welke de heer Broer se ons gaf van dit gewraakte op treden bedient het cosmopolitische gezelschap zich van de Nederlandse taal - en we! met een sterk Suri naams of Antilliaans accent. De heer Broerse had deze 'rommereieel-exploitatlef-technische maatregel' reeds enkele malen eer der getroffen in die zin, dat des tijds alle drie de portiers mochten beslissen wie al dan niet werd toege laten. De portiers hadden echter onderling ruzie gekregen over deze beslissingen, zodat thans was be- sloten slechts één van hen de portier van de Lucky Star toela tingsbevoegdheid te geven ten aan zien van kleurlingen. De Lucky Star komt uit op een smaile zijstraat; de voornaamste der drie gelegenheden, Caramella, Is ri ant gelegen aan het Kleine Gart- manplantsoen. De ruimten zijn in pandig met elkaar verbonden, zodat een bezoeker van de Lucky Star ook Caramella en de Golden Steps kc betreden. De maatregel ls voors hands voor een tijdvak van onge veer een week getroffen. De heer Broerse voerde aan slechts noodgedwongen zijn besluit te hebben genomen. Ik heb niets tegen kleurlingen.' zo zei hij, 'er zitten best aardige kerels onder. Maar mijn portiers weigeren ook blanken als hun koppen ze niet aanstaan.' ^konten over het weren van niet- I blanke bezoekers ln een dancing. Be heer Polak vraagt B. en \V. of I m'K deze discriminatie (waar- at) m ten minste één Amsterdamse dancing niet-blanke bezoekers op grond van hun huidkleur werden geweerd of slechts in beperkten ge tale werden toegelaten') wordt voort gezet. Hij vraag ook of B. en W. bereid zyn alle hun ten dienste staande middelen aan te wenden om asm 'deze onaanvaardbare en voor onze stad beschamende toestand* een eind te maken, als althans zou blijken, dat hier inderdaad sprake is van een voortgezette systematische discri minatie op grond van huidkleur. Ook het PSP-raadslid J. Boven kerk heeft het college van B, en W. vragen gesteld over deze zaak. „Is het college niet van mening," zo vraagt de heer Bovenkerk, „dat voor de goede naam van Nederland en van de stad tegenover het niet-blanke deel der wereldbevolking, in het bij zonder het rijksdeel Suriname, dis criminatie op grond van huidkleur niet alleen ten sterkste wordt afge keurd, doch ook zo spoedig mogelijk opgeheven dient te worden?" Het bestuur van d( vereniging van Surinamers in Nederland On* Suri name sal vandaag een vergadering wijden aan deze zaak, "De chef van het politiebureau Leidseplein, de heer J. Vrijburg, heeft inmiddels over deze affaire een onderhoud gehad met de heer Broerse. 'Wanneer de heer' Brorse niet iédere kleurling weigert; aldus de politiechef, 'dan zeg ik er niets van, Broerse wil in zijn zaken een tedeljke verhouding hebben tussen blank en bruin: commercieel gezien vind ik dat nuchter; De heer Vrijburg voegde hieraan toe dat iedere, exploitant altijd dié mensen kan weigeren, die hij niet in zijn zaak wenst. Zelfs indien de heer Broerse principieel alle kleur lingen de toegang tot zijn zaken had ontzegd, was de politie machteloos geweest. Slechts het gemeentebestuur had dan,kunnen optreden. Het hoofd van de desbetreffende dienst Algemene Zaken, mr. P. J. Hoogenboom, heeft Inmiddels ver klaard geen aanleiding te zien om zich met deze zaak te bemoeien. De PvdA-fractievoorzitter In de Amsterdamse gemeenteraad, de heer W. Polak, heeft gisteravond aan het college van B. en W. vragen doen (Van een onzer verslaggevers) Ruim dertig verpleegsters van het Diaconessen-ziekenhuis in Breda la gen gisteren ziek te bed. Volgens mededelingen van het ziekenhuis is de ziekte, een darmaandoening, van onschuldige aard. De verpleegsters waren echter niet in staat, hun werk t« doen. De eerste ziektegevallen deden zich zondagavond voor. Een paar ver pleegsters meldden zieh toen ziek. In de loop van gisteren breidde de ziekte zich uit. De oorzaak is nog niet bekend. Er wordt een bacteriologisch onderzoek gedaan om vast te stellen of het hier een besmettelijke kwaal betreft. De verpleging van de patiënten het Diaconessen-ziekenhuis heeft 500 bedden en meer dan honderd ver pleegsters heeft onder deze plotse linge massale ziekte rdet te lijden, daar de gezonde collega's totnogtoe in staat waren het werk vlot te doen verlopen. (Van een onzer verslaggevers) De integriteit van de verdachte en van de grafici Aad Veldhoen die de platen heeft srvaardigd, wordt, zo blijkt uit het vonnis, niet ln twijfel getrokken. 'De gedachte aan opzet is mij vreemd; aldus de kantonrechter. 'Het criterium is echter of de platen geschikt zijn om de zinnelijkheid van de jeugd te prikkelen.' Weliswaar wordt de Jeugd tegen woordig sneller voor de werkelijkheid van het seksuele leven gesteld dan vroeger, maar dit doet volgens de rechter niet ter zake. Bovendien is het exposeren op straat iets anders dan in musea, omdat de ouders geen enkel middel hebben de kinderen af te houden van hetgee i op straat ten toongesteld wordt. De raadsman van Jasper G. heeft tegen dit vonnis appel aangetekend. (Van een onzer verslaggevers) De 65-jarlge Haagse bromfietser A. Pronk is maandagmiddag in zijn woonplaats om het leven gekomen, toen hij op do Conradkade tegen tramlijn XI opreed. Met bromfiets en sl schoof het slachtoffer onder de motorwagen van de tram. Deze moest worden opgevijzeld om hef slacht offer er onder uit te halen. De man noet op slag zijn gedood. Het onge luk gebeurde op het gedeelte van de Conradkade dat van 1-baans 2-baans wordt. De bromfietser reedt naast een ln zijn richting rijdende tram en moet de hem tegemoetkomende tram niet opgemerkt hebben. Zoals bekend ontstond door de bot sing, die om vyf minuten voor 2es plaatshad, een enorme ravage en werden twee personen (de machinist van de reizigerstrein en de conduc URK (ANP) Op Urk is gister avond plotseling overleden de heer R. Brands, voorzitter van de Neder landse Vissersbond, vice-voorzltter van de Stichting voor de Nederland se Visserij en lid van het Produkt- schap voor Vis en Viserijprodukten. De heer Brands, die 74 jaar oud werd, heeft het grootste deel van zijn leven zich actief bezig gehouden met de belangen van Nederlandse visserij. Als jongen voer hij uit ter vis vangst op de toenmalige Zuiderzee. Hij kwam ln contact met het orga nisatieleven, waarin hij geleidelijk aan een grotere rol ging spelen. In het begin beperkten zijn activi teiten zich tot Urk. Jarenlang was hij hier voorzitter van de plaatselijke vissersvereniging. Toen hy de zeventig naderde leg de hij deze en andere functies neer. Maar de Nederlandse Visersbond en de Stichting voor de Nederlandse Visserij heeft hy tot de dag van zijn overlijden onverdroten gediend. In het Amsterdamse Artis koestert men een van de jongste aanwinsten: een tijgertrio, dat zich de liefdevolle zorgen (nog) gewillig laat aanleunen. George Adolf B. (33) zit op het ogenblik ergens In Oosi-Dnitsland ln de gevangenis. Hij wordt er ook daar van verdacht zich aan een misdrijf schuldig te hebbes gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) Net nadat maandagavond by de spoorwegovergang Middelweg onder Moordrecht de automatische halve overwegbomen waren gerepareerd, ls een met melkbussen geladen vracht auto gekraakt door een personentrein uit de richting Utrecht. En toch functioneerden de ahobs prima. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de materiële schade was aanzienlijk. Oorzaak van het ongeluk was het feit, dat een taxi de weg achter de overweg blokkeerde, zodat de melk auto niet verder kon. Met die taxi werd de NS-wegwerker opgehaald, die Voor de reparatie van de spoorbomen had gezorgd. Hij had zijn materiaalkist ingepakt en de rode vlag opgeborgen, waarmee hij het verkeer voor de overweg had gewaarschuwd. Do taxi. uit Gouda, stopte vlak voor de overgang om de. wegwerker te laten instappen. Op dat moment naderden twee melkauto's. De eerste passeerde de overweg, maar hij moest voor de taxi stoppen, omdat de doorgang te nauw was. De tweede auto kwam daardoor tot stil stand precies op de rails en toen be gon tien minuten over half acht het waarschuwend gerinkel van de bellen. De chauffeur, Peter van Biemen (21) uit Vlist, behield echter zijn te genwoordigheid van geest en pro beerde de eerste melkauto verder te duwen, maar de motor sloeg af en de bomen waren inmiddels naar bene den. Peter van Diemen maakte dat hy uit de auto kwam en vervolgens haalde de wegwerker zijn rode vlag weer tevoorschijn om daarmee de na derende trein tegemoet te gaan. De treinbestuurder ging uit alle macht remmen, maar hy kon niet voorkomen, dat de melkauto werd meegesleurd, Het duurde een hall uur voordat de wrakstukken van het spoor waren verwijderd en,, de trein zijn weg kon vervolgen. (Van een onzer verslaggevers) Een gebroken neus en een gebro ken kaak is de herinnering die twee Amsterdamse prostituées hebben aan het bezoek van de 39-jarige matroos J V.. die met geen van belden een overeenkomst kon sluiten waar hij gelukkig mee was en ze tegen de grond sloeg De politie heeft V. gearresteerd en Ingesloten. De monseigneur die ook in ons land steeds meer be.kend raakt om rijn openhartige commentaren op brandende katholieke kwesties is in een merkwaardig conflict geraakt met een groepering r.-k. geestciyken in Spanje vanwege de publikatie van een interview in de Haagse Post, en kele weken geleden. Daarin zei hij zonder omhaal, het katholicisme in Spanje verouderd en bekrompen te vinden. Hij verklaarde bovendien het te betreuren dat prin ses Irene tot het Spaanse katho licisme is overgegaan. Hij stelde ons land ten voorbeeld, 'waar men al wél vreedzaam heeft leren samenleven met andere christenen.' De medewerker in Madrid van het Algemeen Handelsblad, aan wiens ar tikel van gisteravond wij de gege vens over 'de Spaanse furie' ontle nen, vertelt dat het maandblad 'Il lustratie van de clerus* obstinaat heeft gereageerd. De Illustratie heeft het Interview van de Haagse Post letterlijk overgenomen in een Spaan se vertaling. Niemand schynt te we ten wie het verhaal in het Haagse weekblad heeft 'doorgespeeld', ver taald en bovendien verspreid onder een grote groep Spaanse theologen en leken. Ook het door de staat gecontro leerde weekblad El Espagnoï nam het over. Dit beschuldigt de Nederlandse bisschop van ondeskundige Inmen ging. De Illustratie schreef, diep ge kwetst, in een open brief aan bis schop Beckers: 'Wij kunnen niet ge loven dat u zoveel durf heeft, dat u onze kerkelijke hiërarchie een lesje geeft. Nog minder kunnen wjj dul den dat een bisschop een katholiek land beledigt." De hoofdredacteur van het blad neemt dan maar aan dat de Bossche bisschop dit alles niet heeft uitge sproken. Deze antwoordde simpelweg met een in het Frans geschreven brief, waarin hij vriendelijk vraagt de aan hem toegezonden veront waardigde artikelen eerst eens te la ten vertalen in Frans Duits of En gels. verbijstering bij de Illustratie van de clerus. Secretaris Brouwers (de bisschop was afwezig toen wij tele foneerden) blijft er kalm onder. Toen wij hem nog vroegen c.f de Franse bnef was bedoeld om de Spanjaar den te doen voelen dat zij zich al te gemakzuchtig van de zaak hadden afgemaakt zei hij: 'Zo kunt u het wei stellen.' In Amstelveen is gisteren op èl-jarige leeftyd overleden prof. dr. H. J. Hardon, directeur van de keu ringsdienst van waren voor het ge bied Amsterdam en hoogleraar aan de universiteit te Amsterdam. Prof. Hardon gaf o.a. college in de le- vensmiddelenleer. TORONTO (AP) Onge veer 100 begerige vrouwen el leboogden zich een warenhuis in, dat had geadverteerd dat het gratis bovenstukloze bad- costuums met bijpassend onderstuk zou uitreiken. De dozen met de costuums stonden al klaar. En elke dame kreeg precies wat was aangeboden, in de dozen zat. niets. Advertentie LM. U proeft er de echt* ffansc Cognac tri! (Van een onzer verslaggevers) Een onweersbui met windstoten vac orkaankracht en een hevige slag regen hebben gisteravond omstreeks zes uur een grote ravage aangericht op kampeerterreinen bij Helium en Nes op Ameland. Op het kampeerterrein It Boom- hienke bi) Holium bleef bijna geen tent overeind. Bedden en kleding van veel kampeerders werden drijf nat ent er waren ook badgasten die in de cliaos geld, rijbewijzen en an dere papieren kwijtraakten. Eén baby van zeven maanden kwam onder een ingestorte tent te recht, maar kon nog bijtijds naar een naburige woning worden ge bracht. Van een kamp van Duitse bezoe kers woeien elf van de twaalf tenten om. Veel kampeerders moesten bij par ticulieren onder dak worden ge bracht. •j&i vernamen wij' gisteren vit West-Berlijn. Daarvan was de politie in Nederland nog niet t.p de hoogte, hoewel B. reeds op 1 december 1963 in OosbDuitsland was gegrepen. 'Wij weten helemaal niet waar hij ls.' al dus districtsrecherche van de Rijks-, politie te Apeldoorn, die met de op sporing is belast. Ook de officier van Justitie te Zut- phen, mr. H. van Buuren. die daar van de leiding heeft, bleek er nog niet van op de hoogte te zijn. dat B. reeds vijftien dagen na de gerucht makende overval op bankhouder G. J. Scheperkamp (73) en zijn vrouw was gegrepen. De politie ln Nederland en West-Duitsland is al die tijd doorge gaan met de opsporingen. Zo blijkt George Adolf B. gebo ren 4 december 1930 te Rotterdam, zonder vaste woon- of verblijfplaats, lang 1.67 meter en donkerblond, mist rechtermiddenvinger en is bijzonder druk ln zijn optreden - nog eerder te zijn gepakt, dan zijn twee Duitse medeverdachten Hermann W. uit Lank bij Krefeld (23) eu Konrad W. (33). uit Neersen, eveneens bij Kre feld. Belden werden up 0 december in Aken gegrepen. Ook zij worden in West-Duitsland van andere mis drijven verdacht. Op 11 september zullen zij in Kerfeld terechtstaan. Nederland heeft geen uitleverings verdrag met Oost-Duitsland; de Ne derlander B. zal dus ni worden uit geleverd. Hij zou reeds vier jaar voor de roofoverval met de voorbereidingen zijn begonnen. HIJ zat toen ln het Huis van Bewaring met een vroegere employé van de bank in Epe Deze' employé lichtte B in over de gang van zaken bij de bank. De rovers hebben de beheerder van de bank en zijn vrouw bedreigd met een revolver en een stilettomes en hen vervolgens vastgebonden Met bijna 21.000 gulden maakten zij zich uit de voeten. Aan de vooravond van de roof overval had het drietal een café in Epe bezocht. Andere bezoekers van net café hebben de twee Duitsers herkend. Op de foto herkende ze ook I>. tedere dag slaagt het Westduit- se Rode Kruis erin klaarheid te "*igen ln ongeveer 50 gevallen van vermiste Duitse soldaten uit de Tweede Wereldoorlog, Na de oorlog werden ongeveer 288.000 gevallen op gelost doch nog steeds komen er zo'n 1.200.000 namen voor op de lijst van vermisten. GENEVE (Reuter) By een be zoek aan een vluchtelingenkamp te Kalonge in de Congalese provincie Kivoe zijn gisteren twee Franse VN- functionarissen gedood, zo is In Ge neve meegedeeld. Het zjjn de 33-arige Jean Plicpue en de 43-arige Francois Preziosi Zij stonden ln dienst van het hoge com missariaat van de VN voor vluchte lingen. De twee mannen stelden een on derzoek in naar berichten dat er represaillemaatregelen zouden wor den genomen tegen vluchtelingen fn het kamp, ZU zyn volgens de mededelingen van het VN-comnnssarlaat ln Genève op hun post gebleven ondanks de grote onrust ln het betrokken gebied. leur van de goederentrein) licht ge wond. Door dit ongeluk vera net t. tn- verkeer tussen Utrecht en Gelder malsen, het baanvak maakt deel uit van een van de drie belangrijk ste noord—zuid-verbindingen, ruim 20 urn gestremd. Het onderzoek, dat waarschijnlijk nog deze week zal worden afgeslo ten, zal moeten uitwijzen of de ma chinist van de reizigerstrein, de 49- jarlge A. S., die zich had versla pen waardoor de trein een vertra ging opliep var 20 tot 25 minuien, een laakbare handeling 'het rijden door onveilig signaal) heeft ge pleegd. Vooralsnog is dat niet te zeggen. Wel ls zeker dat de goede rentrein voorrang had. Op het moment dat de reizigers trein (de eerste die Utrecht 's mor gens om half zes verlaat) had moe ten vertrekken en de machinist er niet was, werd de reservemachinlst, die op dat tijdstip werkzaam was ln de Hjnwerkplaats, gehaald. Deze arriveerde echter tegelijker tijd met de eigenlijke machinist van de trein. S, is hangende het interne onder zoek met andere werkzaamheden belast. Aan de hand van de resulta ten van het onderzoek zal worden beslist of nog een disciplinaire maat regel moet worden genomen. (Van een onzer verslaggevers) Van 9 tot 12 september brengt koning Olaf van Noorwegen een be zoek aan ons land. De vorst zal ty- dens dit bezoek in Huis ten Bosch in Den Haag verblijven. Het programma van dit bezoek vermeldt onder meer een filmvoor stelling In het Kurhaus van Haan stra's Alleman, een bezoek aan Eindhoven met bezichting van de Philipsfabrieken, een vliegtocht over de Deltawerken en het bijwonen van de Inwijding van de Noorse kapel op Rozenburg. Vrijdag 11 september bezoekt ko ning Olaf Rotterdam, 's Middags gaat het gezelschap naar de Noorse tentoonstelling, 's avonds biedt het gemeentebestuur een diner aan in het stadhuis. Na afloop daarvan woont het gezelschap een concert bij in de schouwburg, te geven door het RPhO onder leiding van Oivin Fjeld- stad en met medewerking van de sopraan Nordmo Lovberg. (Van onze parlementsredactie) De grote Amsterdamse kotels ma ken bezwaar tegen de halte van de KLM-busdïenst bQ het HUtonhotel in de hoofdstad. De KLM, die met staatsgaranties wordt gefinancierd, bevoordeelt op die manier onze grote concurrent, die ook al wordt gedekt door staatsgaranties, aldus de hoofdstedelijke hoteliers. De haltes van het KLM-busbedrfjf zijn vastgesteld door de commissie vergunningen personenevervoer De commissie heeft het aantal haltes beperkt omdat «ie KLM-bussen ge acht worden voor zeer snel vervoer te zorgen. By iedere passagekantoor is een halte, met twee uitzonderingen: het Leidseplein in Amsterdam en de Hofweg in Den Haag. Daar is geen ruimte voor halteplaatsen. In het Amsterdamse Hiltonhotel ls ook een passagekantoor gevestigd. Vandaar de halte. In het Rotterdam se HUtonhotel is geen passajekan- toor van de KLM en daar ls dan ook geen halteplaats. Advertentie I.M. U kent ze toch wel, die leuke kindercretonne, maar U weet evengoed dat juist deze speciale cretonne in die aparte kinder dessins handen vol geld kost. Laat nu ook Uw kinderen ge nieten van die leuke dessins eit kleuren van hun overgordijnen, Want morgen brengen wij een grote fabriekspartij ïn de ver koop voor nog géén twee gutder» per meter. Kindercretonne in de com plete kleurserie en een partij gebloemde cretonne in een ge dekt dessin, twee aanbiedingen in één fabriekspartij. Qssi of schrift* best.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1