Koe deed hoofdstad 1 '64 Geluk voor Haagse klauteraartjes Baby en kleuter na val van vierhoog ongedeerd Drie doden bij frontale botsing Met kerst groot aantal internationale treinen Zwaargewonde door schot hagel !je Na bezoek van ds. King: geluidsband en penning DC 8 heeft sterke body Rijksweg 12 was rampweg Nog geen spoor van stroper die fruitkweker in been schoot Bom gevonden in Ruinerwold Stropers contra jachtvergunning Oud-wetliouder van Den Haag overleden Sdholten en Luns antwoorden Tweede Kamer deze week In tuin Lijk van bejaarde vrouw in korenveld Door middenberm HET VRIJE VOLK MAANDAG 24 AUGUSTUS 1964 PAGINA 3 lit StSsats 27 augustus t/m 5 september (behalve zondag 30 augustus) Aanvang 21 uur Kaartverkoop bij de V.V.V.'ste Den Haag (Parkstraat), Rotterdam (Stadhuisplein) en Delft. Bestelkaarten bij alle V.V.V.'s. Prijzen: f. 2.-, f. 2.50, f. 3.-, f. 4.-, f. 5.-, f. 7.50 én f. 10.-. (Van een onzer verslaggeefsters) ,,'t Is niet te geloven, maar hij hangt nu alweer als een kat in de spijlen van zijn bedje in het kinderziekenhuis. Maar ais hij thuis komt, bind ik hem met een touwtje vast aan een tafel poot," vertelt de weer een beetje bijgekomen moeder van de veertien maanden oude Werner van Rijn, een Haagse kleuter, die zaterdagmorgen om half tien van de vierde verdieping van een flatgebouw viel en ruim tien meter lager op zijn knietjes in de zachte aarde terechtkwam en niets mankeerde. radio voor* de helft ven de prijs Polyester fantasie marqu,sette (Van een onzer verslaggevers) Een slepende vete tussen drie inwoners van Borgharen (L.) kwam zaterdagmiddag tot een fatale uitbarsting. Bij een vechtpartij om een jachtgeweer ging plotseling een schot hagel af, dat de 47-jarige kantoorbediende Jozef Bartholomeus in zijn linkerarm trof. Met een ernstige slagaderlijke bloeding werd de man naar het St. Annadal ziekenhuis in Maastricht vervoerd, waar men de gekwetste arm moest amputeren. Slechte verstandhouding (Van. een omer verslaggevers) TTiierenliefd» van een 58-jarigf Amsterdamse schipper leidd' ertoe dat zaterdag even. na hall een een volwassen koe in het pro- liciebureau Warmoesstraat werd binnengebracht. De koe die in Uit geest uit een weiland was gesto len ten nadele van de veehouder J. Duinmeijer is iater door' de eigenaar per veewagen opgehaald en weer naar zijn weiland ge- bracht. De dief is na verhoor door de politie heengezonden. Zaterdagmiddag omstreeks half een kreeg de politie via de vijf maal acht de melding dat er in ds Langestraat moeilijkheden wa ren omdat een man een koe naar een woning op de eerste etage wilde brengen, hetgeen in verband met de bochtige constructie van de trap voigens deskundigen on mogelijk zou zijn. De bemanning van een radiowagen van het bu reau Raampoort die naar het be wuste adres gezonden werd. vrees de aanvankelijk op een loos alarm uit te nikken. Maar in de Lange straat zagen zij dat de ongeruste tipgeefster geen woord gelogen had. Er stond een koe (foto 1), die zich zeer gehecht toonde aan de 53-jarige schipper J. N. Deze had zich even te voren een ware die renliefhebber en een goed vee houder getoond door de koe ten aanschouwen van tientallen agra- Tisch geheel ondeskundige toe schouwers uit de buurt te melken. (Foto 2). Her. effect van zijn des kundigheid had N. grotendeeis weer bedorven door aan het eind van zijn melkerij de emmer met meik per ongeluk om te schoppen. Omdat de koe gestolen was, het geen de schipper wel toe wilde geven, wilden de agenten N. mee nemen naar het bureau Warmoes- straat. Maar de koe wilde de man. die haar van Uitgeest lopend naar Amsterdam had geleid niet in de steek laten. Ten slotte had haar nieuwe baas haar ook boven acht andere soortgenoten in de weide verkozen. Die andere acht koeien waren (misschien wel van jaloe zie) uit de weide gelopen door het hek dat de schipper vergeten had te sluiten. Voor de agenten zat er dan ook r.lc-ts anders op dan met hulp van andere politiemensen man en koe over te brengen. (Foto 3). Bij verhoor op het bureau ver klaarde de schipper dat hij de koe meegenomen had om het dier aan zijn verzameling duiven en konij nen toe te voegen. Ik ben een dierenliefhebber meneer, verklaar de de man. Hij vertelde verder dat niet iedereen van dieren hield en dat zijn dierenliefde hem soms moeilijkheden bezorgde met zijn schoondochter waar hij Inwoont, sinds hij van zijn vrouw geschei den leeft. Zijn vrouw woont bij familie in Uitgeest en daarom was hij vrijdag naar Uitgeest gegaan. Soms moest hij de dieren ver dedigen tegen zijn verwanten meende de schipper, want die dreigden zijn lievelingen uit onbe grip te doden De politie had begrip voor de moeilijkheden van de schipper. Maar hem werd wel duidelijk ge maakt dat het niet aangaat om zo maar in Uitgeest uit een weide een koe te halen en die lopend naar Amsterdam te brengen. De schipper moest dan ook at.een naar huis er. de koe werd na telefonisch overleg door de eigenaar per vee-auto opgehaald nadat het dier in het bureau door de politie als getuige was gehooro (foto's 4 en 5i en de verklaringen van de schipper onweersproken had gelaten. De Audiovisuele dienst van de Oecumenische Raad van kerken in Hilversum heeft de grote rede die ds. Martin Luther King in het RAI- gebouw heeft uitgesproken over 're volutie en verlossing' opgenomen op de geluidsband en daarna zin voor zin de vertaling in het Nederlands weggemonteerd. De band is voor zien van een Nederlandse gedrukte vertaling en Amerikaanse teksten. Hij is te koop tegen 22.50 bij de Audiovisuele dienst van de Oecome- nische Raad van Kerken te Hilver sum. Borneolaan 27. Martin Luther King was aanwezig bij de ondertekening van de Ameri kaanse wet op de burgerrechten Ter gelegenheid daarvan heeft de Koninklijke Begeer te Voorschoten een penning uitgegeven. Op de voorzijde is als beeldenaar Ds. Martin Luther King weergegeven met de tekst: 'So faith, hope, love abide, these three; but the greatest of these is love <1 Cor. 13 13). Op de achterzijde ziet men de op geheven arm van het bekende Vrij heidsbeeld met als randschrift: 'Civil Rights Act J. F. Kennedy L. B, Johnson Era'. (Van een onzer verslaggevers) In de nacht van zaterdag op zon- dag om 3 uur is in het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag overleden oud- wethouder C. H. P. W- van den Oever j De heer Van den Oever deed in 1935 zijn intrede in de Haagse ge meenteraad. wethouder was hij van 1945 tot 1962. Hij heeft twee jaar van zijn pensioen kunnen genteten. Vrijdag 28 augustus zou de heer Van den Oever 71 gewerden. (Van een onzer verslaggevers) De rijkspolitie te Breda heeft de 28-jarige man uit Zundert, die ervan verdacht werd een schot te hebben gelost op de 47-jarige fruitkweker J. Broossens uit Zundert, op vrije voe ten gesteld. De heer Broossens werd vorige week in de nacht van woensdag op donderdag op zijn jachtterrein in het bovenbeen getroffen door een schot hagel. De fruitkweker was woensdag nacht uit zijn slaap gewekt, doordat stropers op zijn terrein bezig waren met zogenaamde lichtbakken. In nachtkleding en alleen gewapend met een zakianatam stelde de heer Broos sens een onderzoek in. Op een gege ven ogenblik liep hij over een tweetal stropers heen, die zich plat tegen de grond hadden gedrukt. Kort daarop zette het tweetal de fruitkweker met hun lichtbakken in het volte licht, waarna een van hen op korte afstand een schot hagel af vuurde, dat hem in het bovenbeen trof. Hevig bloedend strompelde de heer Broossens naar zijn huls, dat op nog geen 100 meter van de grens, in de zogenaamde 'Waayenberg' is gelegen. De stropers sloegen op de vlucht. Door het hulpgeroep afgekomen familieleden geholpen. legde de heer Broossens de laatste meters naar zijn huls ai. Vandaar is hij met spoed naar een ziekenhuis in Breda ge bracht. Zijn toestand was niet levens gevaarlijk. "Was het schot 35 cm ho ger gericht, dan was de heer Broos sens dodelijk getroffen,' aldus de rijkspolitie. Het onderzoek, dat door de rijks politie te Breda en Zundert is inge steld, werd bemoeilijkt door het slechte weer, dat alle sporen had uit gewist. Eind vorige week werd een 28-jarige man uit Zundert gear resteerd. Een nader onderzoek he,eft inmiddels aan het licht gebracht, dat hij niet bij de zaak betrokken is ge weest. De toestand van het slacht offer, die nog in het ziekenhuis ver- (Van onze parlementsredactie) De ministers Scholten en Luns zul len de Tweede Kamer nog deze week hun antwoord sturen over het anti- KEM-wetje. De memorie van ant woord op het voorlopig verslag wordt in Den Haag binnen enkele dagen verwacht. De openbare behandeling van het wetsontwerp zal echter nog wel een paar weken op zich laten wachten. Men acht het nog steeds uitgesloten, dat de Kamer er vóór Prinsjesdag voor bijeen zal komen. Advertentie I.M. „Die jongen begon al te klimmen en te klauteren, toen ie nog geen jaar was," vervolgt zijn moeder, „Ik laat hem dan ook nooit alleen en hij staat altijd in een heel hoge box. We hebben zelfs extra beveiliging, spijl tjes, aan de nogal lage vensterban ken gemaakt." Zaterdag echter was mevrouw Van Rijn bezig het bedje van haar zoontje op te maken en had het kind mét haar bijna driejarige dochtertje Astrid naar het balkon gestuurd. Astrid je liep echter het voorkabinet in om een stuk speel goed te halen en de kleine Wemer kroop haar vrolijk achterna. En ondanks de extra beveiliging op de vensterbanken klauterde Warner zo hoog hij kon en viel toen. onder de ogen van zijn zusje en zijn moeder, de diepte in. ,,'t Is echt gewoon niet te geloven, als je ziet waar die jongen omheen- gezeild is: prikkeldraad, openstaande ramen, een platje boven de voordeur. Eh toen viel ie op een rozeslruik, die nu helemaal uit eikaar gerukt is. en kwam op zijn knietjes terecht." H(j ligt nu tn het Juliana kinder ziekenhuis. De artsen van het zie kenhuis Zuidwal hadden, het kind zaterdag al naar huis gestuurd, maar de huisdokter van de familie Wemer achtte het niet onmogelijk dat de kleuter een scheurtje in zijn lever had opgelopen en bracht hem zelf naar het kinderziekenhuis. Daar wacht hij nu op de kinderchirurg, en hangt ondertussen, vrolijk kraaiend, in de spijlen van zijn bedje. Zijn zus je is helemaal over haar toeren... (Van onze verslaggevers) Een frontale botsing heeft in de nacht van zaterdag op zondag op de Vreelandseweg bij Kortenhoef drie mensen het leven gekost en een jongetje van anderhalf jaar tot wees gemaakt. De 32-jarige Rotterdamse hotel houder J. de Vries en zijn 28-jarige echtgenote waren op slag dood. toen hun auto frontaal werd geramd door de wagen van de 24-jarige C. Floor uit Loosdrecht, die op de linkerrij strook reed. Ook de heer Floor werd op slag gedood. Het anderhalfjarig zoontje van de heer en mevrouw De Vries, dat op een kussen op de achterbank lag, kwam ongedeerd uit de auto. Een neef van de Rotterdamse hotelhou der, de 15-jarige R. de Vries, moest met een hersenschudding en arm- en beenbreuken naar het ziekenhuis in Hilversum worden overgebracht. De 16-jarige Jannie Plas uit Wil- dervank verloor zaterdagmorgen het leven, toen zij op de weg Wilder- vankBareveld bij een in haalmanoeuvre op haar bromfiets bekneld raakte tussen een stilstaande graanauto en een haar tegemoetko mende vrachtauto. Zij werd tegen de voorbumper van een der auot's ge worpen en was vrijwel op slag dood. Over de kop 9 In Hoogeveen kwam de 75- jarige mevrouw M. Perton - Bakker uit Franeker om het leven, toen haar kleinzoon, de 20-jarige E. Perton uit (Van onze luchtvaartredacteur) Een DC 8 van Philippine Air Lines heeft vorige week de gedegenheid van zijn constructie bewezen, nadat het toestel door het uitvallen van de slechtweerradar boven de Stille Oceaan in een zware storm terecht kwam. De storm pakte de DC 8 (die twee jaar geleden oorspronkelijk aan de KLM zou worden afgeleverd, maar direct geleend en ten slotte gekocht werd door de Philippijnse maat schappij) zo hard aan, dat In de schotten, waarmee de motorgondels aan de vleugels zijn verbonden, kleine scheurtjes ontstonden. Uiter aard waren de flexibele vleugels van de machine ook hevig in beweging. Meer kon de storm niet bereiken. Met enige vertraging bracht de ge zagvoerder de machine veilig op de luchthaven van Manilla. Van de pas sagiers, die de riemen hadden moeten aandoen in het stormweer, liep niemand verwondingen op. De DC 8 wordt thans gerepareerd. Om dat het de enige DC 8 is, waarover de Philippijnse maatschappij be schikt, heeft de KLM, die nauw met. PAL samenwerkt een van haar DC 8-machines aan de Phtlippijnen uitgeleend. De Philippijnse DC 8 ontmoette de storm op zijn vlucht van Hono- loeloe naar Manilla, een etappe van de lijndienst San Francisco—Hono- loeioe—Manilla—Honkong. Door het uitvallen van de radarinstallatie kon de cockpitbemanning het weer op lange afstand niet bekijken en waren er dus ook geen mogelijkheden om tydig om buien en stormen heen te vliegen. BREDA (ANP) Voor het winterseizoen 1964'65 zal een vrij groot aantal Internationale toeristentreinen voor het kerst- en nleuwjaarsverkeer wor den ingelegd, onder andere naar Innsbruck, Salzbnrg en het Vorarlberg- gebied, dat is de lijn Feldkircb—Landeck. rijden Tevens zullen er treinen naar de Zwitserse wintersportgeoie- den, met name naar Berner Oberland pU het Engadin. Van 18 tot en met 23 december rijden er verschillende toeristentreinen. onder andere van de Berglandexpres en van Hotelplan, naar Oostenrijk. Voorts rijden op 19 en 22 december treinen naar Zwit serland. Na de jaarwisseling ver trekken naar bovengenoemde gebie den wekelijks treinen in het tijdvak van 2 januari tot en met 6 maart. De toeristentreinen zijn samenge steld uit ligrijtuigen, toeristenklasse rijtuigen en slaaprijtuigen. Alle trei nen zijn voorzien van een restauratie wagen. Tijdens de Internationale spoorweg conferentie. die In Breda is gehou den. hebben de reisbureaus de aan dacht gevestigd op de weliswaar kleine, maar toch frequent voor komende tariefsverhogingen bij de spoorwegen. Deze grief gold niet de Nederlandse spoorwegen, maar wel de Duitse. Zwitserse en Oostenrijkse. Daardoor wordt het prijsverschil tus sen trein- en vliegreizen kleiner en neemt de belangstelling voor vlieg reizen toe. Aan de conferentie hebben deelge nomen Nederland. Duitsland, Oosten rijk. Zwitserland en vertegenwoordi gers van grote Nederlandse reisorga- n tics. (Van een onzer verslaggevers) Bij graafwerkzaamheden in het land van de heer W. Blaauw te Rei- nerwold is men op een bom gestoten. Het voorwerp had een afmeting van ter gTOotte van 25 centimeter en een doorsnede van ongeveer 15 centime ter. De opruimingsdienst ts gewaar schuwd en zal het projectiel onscha delijk maken. Zaterdagmiddag Is tijdens het zich ten van een tarweveld tussen Bor- gercompagnie en K&lkwyk in de ge meente Hoogezand-Sappemeer het stoffelijk overschot gevonden van de 86-jarige mej. G. Woldhuis. woon achtig in Sappemeer, die sinds 4 juli werd "vermist. Het stoffelijk overschot verkeerde in staat van ontbinding. De bed.,;-de vrouw was, vermoedelijk in een ..mg van verstandsverbijstering, een eind het korenveld ingelopen zonder een spoor achter te laten en heeft geen kans gezien er weer uit te komen. Apeldoorn, een verkeerde manoeuvre uitvoerde met de auto, waarin hij zijn grootmoedter naar huis zou brengen. Hij schrok van een langs de weg staande stapel stenen, haalde naar links uit en begon direct te remmen. De wagen sloeg over de kop en kwam tegen een tweede stapel stenen te recht. De 75-jarige mevrouw Perton was op slag dood. Haar schoondoch ter. de 47-jarige mevrouw H. C. L. Perton-Vlierheut, brak een sleutel been en klaagde over pijn in de rug. Een meerijdend 19-jarig nichtje, Anna Johanna Vierhout uit Leeu warden. brak een pols. De kleinzoon bestuurder liep schrammen op en had een shock. 9 Zondagmiddag is de zeventienjari ge L. Molthoff uit Amsterdam-Noord op het rijwielpad tussen Monni kendam en Broek in Water land door onbekende oorzaak van zijn bromfiets gevallen. De jongen werd naar het stadsziekenhuis te Puxmerend gebracht, waar hij in de loop van de avond is overleden. Op de ringbaan-zuid te Tilburg Is zondagavond de 63-jarige F. Heer- Kens uit Tilburg door een personen auto uit Eindhoven gegrepen en op slag gedood. De man stak de weg over. terwijl het voetgangerslicht op rood stond en het verkeer op de ringbaan normaal doorgang vond. Door tot nu toe nog onbekende oorzaak raakte zaterdagavond in Buitenkerk by Boelegraven een auto van de weg, wat de 38-jarige heer P. P, J. de Graaf het leven kostte. Zaterdagavond reed de heer Mons uit Amsterdam met de heer De Graaf in Buitenkerk op weg naar de Meye. De auto raakte van de weg, kwam in de berm terecht en botste tegen een 50 cm dikke boom. De heer De Graaft werd zodanig gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk moet zijn over leden. De heer Mons kwam er met een lichte shock en een schaafwond af. Zondag is in het ziekenhuis in Tilburg de 19-jarige P. H. wy- nands uit Dussen overleden. Hij bots te de vorige zondag met zijn brom fiets tegen een trailer en werd we gens zijn verwondingen naar het ziekenhuis in Raamsdonksveer over gebracht. Later werd hij naar het ziekenhuis in Tilburg vervoerd. 9 In het rft. ziekenhuis te Zwolle is zaterdagavond overleden de 25- jarige M. Tapilaha uit, Eerbeek, die zaterdag 15 augustus als bestuurder van een klein personenbusje ernstig gewond werd hij een verkeersonge val, dat In Beekbergen gebeurde. 9 De 68-jarlge heer J. Stienstra, hooicontroleur te Leeuwarden, is van morgen in het Diaconessenzieken huis te Leeuwarden overleden aan de verwondingen die hij gisteren opliep bij een aanrijding in de War- gasterpolder. b «WM Advertentie I.M. Als spedsle aanbieding begint morgen de bijzondere verkoop van luxe fantasie Polyester marquisette. Een pracht van een polyester marquisette uit de serie van 3.25, dus een betere kwaliteit, die zwaar en mooi soepel hangt. Sierlijke vitrage, met een Inge weven smaakvol dessin... juist dat beetje luxe, dat het leven zo prettig maakt, nu voor een betaalbare prijs, per meter voor nog géén anderhalve gulden» Een dag later, zondagmiddag om drie uur, duikelde de tweejarige Hjal- niftr Patrick Beekhuizen over het bal kon van een eveneens vierhoge ver dieping van zijn onderlijk huls aan de Gravendreef in Den Haag. .Ben echte woelwater," noemde zijn moeder hem maandag, nog steeds diep onder de indruk van deze ge beurtenis, die wonderlijk genoeg, ook goed afliep. Het hele gezin Beekhui zen, vader, moeder er. de andere vijf kinderen, was zondagmiddag thuis. De 'woelige' Hialmar was in. een onbewaakt ogenblik, naar het balkon i aan de voorkant gelopen. De balu- j strade van dit balkon is normaal te i hoog om overheen te klauteren, maar de kleuter wist zich op een tafeltje te werken en kon vandaar makkelijk in de diepte kijken en vallen. Mevrouw Beekhuizen heeft van de hele val niets gemerkt, totdat z|j een voorgevoel kreeg, naar het balkon rende en haar zoontje ruim tien me ter lager in de tuin zag liggen. Bu ren hadden de kleuter zien vallen en waren naar buiten gerend. Hjal- mar mankeerde echter niets, zo op het oog. Toch werd hij ter observatie naar het ziekenhuis Westeinde gebracht en. zijn ouders hebber, goede hoop, dat hun zoon geen nadelige gevolgen van zijn avontuur heeft opgelopen. Morgenvroeg -om 9 uur be gint de verkoop van deze luxe marquisette, jÈb J /X 90 cm breed, Tm per meter mg -voor (Van een on2er verslaggevers) Rijksweg 12 tussen Veenendaal en Maarsbergen is gisteravond tussen kwart voor acht en half tien een ware rampweg geweest. Doordat twee Duitse auto's enkele momenten na elkaar door de middenberm schoten, ontstonden er twee kettingbotsingen. Niet minder dan acht ernstig gewon den en een tiental licht gewonden moesten in het Veenendaalse zieken huis worden opgenomen. Ontelbaar warcm de al of niet zwaar beschadigde wagens die nog j op hun wielen of gekanteld op en langs de rijweg stonden of lagen. De politie had aê handen vol óm het verkeer in goede banen te leiden, j Ziekenauto's reden af en aan om al de gewonden op te halen, terwijl de takelwagens niet minder druk bezig waren om al de wrakken te i bergen. Kilometerslange files, zowel In de richting Arnhem als tn de richting Utrecht, vormden zich in een omme zien van tijd. Het werd op een be paald moment zo erg dat de politie zich genoodzaakt zag het verkeer uit de richting Arnhem via de afrit bij Veenendaal van de rijksweg af te dirigeren. Omstreeks tien uur was de toestand op de weg weer normaal. Het leven van de hevig bloedende kantoorbediende werd gered door een wegenwachter, (i- heer Micllel t'laas- sens (42) uit Borgharen. H|j reed juist voorb(j toen het schot weer klonk. Met een onmiddellijk aangelegd knevelverband en een snel trans port naar het Maastrichtse zieken huis voorkwam de heer Claassens. dat het slachtoffer doodbloedde. De ruzie ontstond bij de sluis van Lim- mel, waar de heer Bartholomeus twee dorpsgenoten ontmoette, die in Borgharen de naam hebben stropers te zijn. De heer Bartholomeus heeft een jachtvergunning en de verstandhou ding met de stropers, de 24-jarige metselaar H. D. en de 33-jarige L. G., eveneens bouwvakarbeider, waa slecht. De kantoorbediende was za terdagmiddag op Jacht eu kwam de twee bouwvakarbeiders bij toeval tegen. Er werden over en weer op merkingen gemaakt, die uitdraaiden op ruzie. De twee stropers hadden het gemunt op het jachtgeweer van de heer Bartholomeus en probeer den hem dit afhandig te maken. Hierbij ging het noodlottige schot af. De Maastrichtse politie kon de twee verdachten ter plaatse aanhou den. Beiden zijn gehuwd. Ook het slachtoffer is gehuwd en heeft een kind. Woensdag worden de bouwvak arbeiders voorgeleid aan de Officier van Justitie. Benjamin Davis, secretaris van de communistische partij van de VS, is zaterdag na een langdurige ziekte in New Vork overleden. Zo is, zon dagavond door het partijbureau be kendgemaakt. Daves, een neger, was 60 jaar.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1