Jubilerende burgemeester H. R. Nieborg voelt zich in Nw. -Lekkerland thuis THE SMASHING FELLOWS EEN CLUB VAN VRIENDEN Sporthal j! onderweg CONSTRUCTEURS EN TEKENAARS Relletjes in Philadelphia Bromfietser en passagier 30 m weggeslingerd COUPONS TAPIJT M Eigen hweek Aamvinst Doktersdiensten mm m Opleving HET VRIJE VOLK ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1964 PAGINA (Van een onzer verslaggevers) bussen, vrachtwagens en de kleinere vervoermiddelen. „Daar wou ciat er maar vast gestemd was. gaan ze," wijst hij, „de hele dag gaat dat zo door, claxonne- Ais dat allemaal doorgaat L-an er „Soms denk ik. dat er wel eens wat te veel aandacht wordt geschonken aan de prestatiesDe voorzitter van de afdeling Tafeltennis bij de Schiedamse sportver eniging Jhe Smashing Fel lows, Hans Dcgreef, die tevens deel uitmaakt van de TSF- bestuursraad, stelt dit na enig nadenken bedachtzaam vast. „Het karakter van TSF is altijd gebaseerd geweest op de gezelligheid, niet om zo veel mogelijk overwinningen te boeken, al zijn die ons na- tuurijk niet onwelkom...." Wanneer hij dit zegt, denkt hij niet zo zeer aan het tafel tennis, maar aan het lawn tennis, dat bij TSF in de laat- rend, remmend vaak. Je raakt er aan gewend, maar het is toch wel het grootste knelpunt voor onze gemeente." GUNSTIG ADVIES MENSEN HELPEN ste -.twee jaar een grote vlucht heeft genomen. JHK iémSwh W woninginrichting f BROERSVEST 64-É Kijk m «te ZAAIERS Daa hoeft m nfet teug te PROJECT ENGINEERING MAGRIJN Hydraulische werktuigen, Machinebouw, Apparatenbouw, Hij swerk tuigen, Transportinstall., Pijpleidingen, Betonconstructies, Staalconstructies, Mechanisatie en Automatisering. vraagt voor de uitbreiding van haar vaste kern op diverse werken: ZEER BEKWAME voor bovenvermelde afdelingen. Aan toegewijde krachten met voldoende ervaring wordt een pret tige werkkring en goede toekomstmogelijkheid geboden. Prima salariëring overeenkomstig prestaties. Uitvoerige sollicitaties te richten aan: Tuinlaan 44-46 - Schiedam - Telef. 010-26.45.16. (Van «?en onzer verslaggevers) De voetbalcompetitie ts weer begonnen en vraagt weer tic aandacht van velen. Maar ook nndere sportbeoefenaren bereiden zich weer voor op het nieuwe seizoen. De tafeltennissers, die iri september met hun training starten, de badmintonspelers, de schakers, do dammers en veie anderen. In een serie artikelen zal Het Vrije Volk in Schiedam aandacht besteden aan deze takken van sport, bestuurders van verenigingen hun visie laten geven op het afgelopen en nieuwe seizoen en de gang van zaken bi) de verschil lende clubs beschrijven. Als eerste vereniging hebben wc daartoe uit gekozen de Schiedams? Sportvereniging „The Smashing Fellows'* (TSF), waarin drie sporten tafeltennis, lawntennis en badminton, zijn ver enigd. Het gaat TSF, opgericht op 10 mei 1953, uit stekend. Wcilicbt, dat het karakter van deze vereniging (350 leden) daarvan de oorzaak is, want In een artikel, dat één van de medeop richters, N. Spithoven, schreef ter gelegenheid van het tweede lustrum tezen we: „een vast staand feit is, dat bij TSF de gezelligheid altijd belangrijker is geweest dan de sportieve pres tatie Zo voer burgemeester Nieborg van Duivendijke met mevrouw Langs het raadhuis van de langgerekte dijkgemeente Nieborg tijdens de rampdagen Nieuw-Lekkerland raast het verkeer door krappe bochten, van 1953 °-Q de troosteloze water met daar beneden het water van de Lek. Burgemeester Nie- vlakte m het Zeeuwse. borg heeft vanachter zijn bureau het gezicht op de wringende re de parallelweg komen door het plan Middelweg in de richting Al- blasserdam, die de dyk behoorlijk gaat ontlasten," vertelt hij. (Van een onzer verslaggevers) Tien jaar is de heer H. R. Nieborg nu hier. Het is precies een kwart van de tijd die hij in overheidsdienst heeft ge werkt; op 10 september zal hij zijn veertigjarig jubileum vie ren. Toen hij in '24 in Baren- drecht als secretarie-ambte naar voor 't eerst in de ge meentelijke sferen betrad hij was toen achttien jaar vermoedde hij niet nog eens aan het hoofd te zullen staan van het bestuur ener snel groeiende en steeds meer in dustrialiserende gemeente als dit Nieuw-Lekkerland. „Het werk hier is bijzonder pret tig.'' zegt burgemeester Nieborg ronduit. „Nieuw-Lekkerland is eeii gemeente waar echt iets te doen valt. En het plezierigste daarbij is nog wel dat we dat In het ge meentebestuur ook werkelijk sa men doen. Dat is belangrijk, zeer zeker." A's hij dat zo zegt, zou men kunnen denken dat het in Nieuw-Lekkerland allemaal van een leien dakje gaat. Zo is het toch bepaald niet, maakt burge meester Nieborg de toehoorders we! heel duidelijk. De gevaarlijke verkeerssituatie op de dijk is al even aangestipt. In zekere zin ermee verband hou dend en in ieder geval voortsprui tend uit de be!angr\1ke rol die de rivier speelt in het Nieuw-Lekker- iandse bestaan, is het moeilijke punt van de verbindingen met de omliggende gemeenten. ErT vooral met wat de burge meester noemt .het hart van Hol land", de richting Gouda, de resi dentie, de hoofdstad. „Altijd moe ten we met een lange kronkelende omweg onze gemeente verlaten. Willen we naar Lekkerkerk, dat hier toch recht tegenover iigt, dan moeten we over de Albiasserdam- se brug." Een brug met een spoorlijn in de meer nabije omgeving, dat is het ideaal van burgemeester Nie borg en van dc N'ieuw-Lekker- landse ingezetenen. Géén brug bij Schoonhoven, zoais men de laatste tijd weer heeft kunnen ho ren wensen, meent hij zeer beslist. „Juist deze gemeente met z(jn in dustrieën heeft een oeververbin ding met de overzijde hard nodig. Met de Gorkumse raad ben ik het helemaal oneens over de plaats bü (schoonhoven. Als het hier niet gebeurt, zou T zonde lijn. Ais burgemeester Nieborg een maal praat over de Lekkerlandse problemen, lijkt het of hij veertig iiiaWiifflüKliSüffiffliiffll® Burgemeester H. R. Nieborg van Nieuw-Lekkerland. die op 10 sep tember het feit zal herdenken dat hij veertig jaar in overheidsdienst is, werd in 1906 geboren te Bïeis- wijk (Z.-H.! als zoon van een predikant. Ook zijn echtgenote is afkomstig uit een predikanten- gezin. haar vader was de bekende Haagse ds. D. Kingnaida. Op 10 september 1921 maakte de heer Nieborg zijn eerste gang naar öe gemeente-secretarie van Barendrecht. Na hier en in Heer- jansdam vijf jaar te hebben ge werkt werd hij tot ambtenaar ter secretarie in de voormalige ge meente IJsscimonde benoemd. Weer drie jaar later ging h(J naar Alphen aan den Rijn, waar hij werd bevorderd tot commies eerste klasse en ondermeer mede oprichter was van de vrijwillige burgerwacht. Na de oorlog, op 16 maart 1946, werd de heer Nieborg benoemd tot burgemeester van Duivendijke nu behorend tot de gemeente Midden-Schouwen op Schou- wcn-Duiveland. Hij maakte daar in 1953 de overstromingsramp in zijn voile omvang mee. Anderhalf jaar later, op 1 sep tember 1954, nu bjjna tien jaar geleden dus, kwam burgemeester Nieborg naar Nieuw - Lekkerland, welke gemeente hij sinds die tijd heeft gediend en zag groeien van 4688 tot ongeveer 5600 inwoners. Als ambtenaar van de burger lijke stand voltrok hij hier ruim driehonderd huwelijken. Onder meer is burgemeester Nieborg voorzitter van de afdeling Nieuw- Lekkerland—Streefkerk van het Rode Kruis. jaar hier heeft gewerkt. Het is al lemaal heel sterk verweven, geeft hij graag toe, zijn herinneringen aan wat voor zijn installatie hier achtergrond gedrongen, maar het kwam. zijn weliswaar niet op de eerst is hij nu toch burgervader in deze West-Alblasserwaardse plaats. Nieuw-Lekkerland met zijn in dustrie, zijn Kinderdfjkse molens en het daarmee verband houdende toerisme, zijn specifieke proble men en (zegt burgemeester Nie borg) de grote toekomstmogelijk heden. Nieuw-Lekkerland. drie delige gemeente: het deel van Kinderdijk dat niet Alblasserdam is, de bewoning rond de Middel weg en dan Nieuw-Lekkerland- Dorp. Maar denk niet dat de tijd, die hy bij voorbeeld als burgemeester doorbracht in de Schouwense ge- mpente Duivendijke, uit zijn ge heugen is verdwenen. „Daar heb ik de meest emotio nele maanden van mijn loopbaan doorgemaakt, Dat was toen de dijken braken, in 1953. Nee, Dui vendijke heeft gelukkig geen in woners verloren in die dagen. Wel moest ik aan de commissaris van de Koningin drie vermisten opge ven. Eén van hen was mijn doch ter. Na verloop van een dag of tien dook zij weer op, in Utrecht. Dat heeft ons natuurlijk bij alle narigheid nog eens iri het bij zonder aangegrepen. Als ik over die tijd ga praten, beleef ik het weer allemaal, be kent burgemeester Nieborg. Hoe mevrouw Nieborg zich belastte met het verdelen van kleding en voedsel (..ze heeft zich er wer kelijk heel goed doorheen gesla gen. en hoe er sommige oude mensen waren die hun huizen niet wilden verlaten. „Ik heb ze bij de rrm moeten grijpen om ze naar een veiliger plaats te brengen." Er zijn veel meer verhalen uit die vroegere jaren op het Zeeuw se eiland Schouwen. Soals ze er zijn uit zijn begintijd op de ge meentesecretarie in Barendrecht, daarna in IJsselmonde en vervol gens in Alphen a. d. Rijn. Twee maal had de heer Nieborg een ge meente als standplaats, die nu niet meer zelfstandig is. IJssel- monde werd opgeslokt door de veelvraat Rotterdam en op Schou wen ging Duivendijke bij de her indeling op in de gemeente Mid den-Schouwen. Hij solliciteerde in Nieuw-Lek kerland. „Het is eigenlijk geen verhaal om in de krant te zetten, maar toen ik iets uit Nieuw-Lek kerland hoorde, heb ik mijn vrouw- gevraagd of zij eens „incognito" hier wilde gaan kijken. Ik was er nooit geweest, zij ook niet. Mijn vrouw heeft hier eens rondgeke ken en toen ze terug was in Dui vendijke bracht ze een gunstig ad vies uit. We hebben het hier al lebei steeds erg naar onze zin ge had." Burgemeester Nieborg ontving er prinses Beatrix en keizer Haile Selassie van Etiophië, op 11 maart I960 werd het raadhuis geopend nadat men het eerst met een zeer gebrekkige accommodatie had moeten stellen. .Dat is iets gewel digs geweest," herinnert de heer Nieborg zich, terwijl er toch ook nog even de herinnering boven komt aan de situatie die er na de watersnood heerste op het Dui- vendijkse gemeentehuis: „Toen begon ik weer met een blanco stuk papier en een potloodje op een leeg bureau." Zó is het in Nieuw-Lekkerland nooit geweest. Integendeel, de ta fel heeft hier altijd voigelegen met nieuwe plannen. Nieuw-Lekker land groeide snel in de jaren dat burgemeester Nieborg er zetelt De woningbouw (nog steeds zijn er langs de dijk veel te vee! krotten) leverde grotendeels in de laatste tien jaar vijfhonderd woningen op sinds de bevrijding. Die vijfhonderdste zal binnen kort namelijk in gebruik worden genomen en dat vindt de burge meester een heuglijk feit. Dan lig gen er de grote ruilverkavelings plannen, waarover het volgend jaar door de betrokkenen gestemd moet worden. „Van die plannen hangt voor ons heel wat af, ik Nog iets is er dat burgemeester Nieborg aan de streek bindt, waar hfj zich nu zo thuis voelt. Dat is het feit dat drie van zijn vijf kin deren hier getrouwd zijn. merk waardigerwijs allemaal met part ners die meer of minder recht streeks bij de gemeente-admini stratie zijn betrokken. „Ik breng ze allemaal in de administratie onder," merkt hij gekscherend op. Wat zijn hobby's zijn? „Dat is nu typisch een vraag voor een ver slaggever," lacht de burgemeester vanachter zijn bureau. En ernstig „Mijn hobby is het mensen te hel pen. Daarom draag ik dit ook al jaren in mijn zakagenda. Hij haalt er een knipseltje uit van een gevoelig gedicht over een vluchteling. „Het is zoiets als mijn motto," zegt hü erbij, „je moet be grip voor elkaar hebben." Nog zes jaar is burgemeester Nieborg van zijn pensioen ver wijderd. „Het lijkt lang, maar 't is zo om. De laatste tien jaar is het gezicht van onze ge meente drastisch gewijzigd. Hoe het er over zes jaar uit zal zien is niet te voorspellen. Maar dat er nog heel wat zal veranderen, kunnen we wel zeggen," aldus burgemeester Nieborg. Dat is dan ook wat deze jubilerende burgemeester van zijn gemeente doet zeg gen: „Het is plezierig werken hier. Ik voel me hier best thuis." I (Van een onzer verslaggevers) „Er is werk genoeg." Dit consta teerde vanmorgen de Schiedammer Tb. Knifeman, de 32-jarige vracht- autochanffeur van de Viaardingse transportonderneming Lensveld, die behoort tot een team van acht chauffeurs, dat vandaag de stalen constructie van de toekomstige Schiedamse sporthal van Gorkum naar Schiedam zouden vervoeren. ïn alle vroegte vertrokken van- moreen de acht beschikbare vracht auto's met aanhangwagen naar N.V. Machte! van Dijk aan de Haarweg in Gcrkum. waar omstreeks half acht werd begonnen met het laden van tie met onkruid overwoekerde stalen geraamten. Om half aeht ver trok de eerste auto met chauffeur Glansheek en toen liet het zich al aan zien. dat dit karwei (het ver voeren van 125 ton staal) met veel moeite op één dag zou kunnen wor den geklaard. Ook sporthaj-animator Cor Bol- mers was vanmorgen ai vroeg op pad. I!?j sloeg dc eerste werkzaam heden nauwlettend gade en was pre sent in Schiedam bij de firma Kraayema aan de Strickledeweg, waar de constructie zou worden af geleverd om te worden gezand straald. Het is de 2(iste ioods die N.V. Machie! van Dijk in Gorkum als sporthal verkoopt. Pikant feitje is, dat Gorkum deze constructies met icde ogen ziet vertrekken; de Ar- kristnd heeft een sporthal namelijk broodnodig. De voorzitter van deze afdeling, Nitk Spithoven, soms met gepaste trots de successen op: vier lawn- tennisteams werden kampioen en het eerste team promoveerde van de vierde naar de derde klasse, het tweede fieam promoveerde ook, het derde team was ook succesvol. Slechts één team miste net de boot. „Na zeven jaar ploeteren," aldus Hairn Degreef, die voor de afdeling lawntemis evenveel liefde heeft als voor 't tafeltennis, sprong TSF van de laatste afdeling ineeos omhoog en werd in Sdhiad&m na. het sterke Keep Smiling- de tweede toonaan gevende vereniging. De structuur van dc afdeling lawntennis veran derde de laatste jaren sterk, er wordt nu gespeeld op het tennis park Van. Vliet. Er zijn zestig senio ren, negentig jonioren en twintig veteranen, onder dan veertig jaar. Verder is er nog een damesclubje van vijftien leden. Trainer Is de heer Van Vliet, die de TSF*ers veel heeft geleerd. „Mooi is," aldus de tegenwoordig in Maassluis woonachtfee Niek Spit hoven, „dat we veel „eigen kweek" hebben. De oorzaken van de Iawn- tennlssaccessen zoekt Niek Spitho ven, die zelf een enthousiast iawn- tennisser is, in de training, die eind februari al begint met conditietrai ning en spelen in de Energiehal. Alles is dan gericht op de compe titie, daarna komen dan de club kampioenschappen. Dit jaar is op nieuw Erik van Woerkom (18 jaar) clubkampioen geworden, zowel bli de junioren ais bij de senioren. Bij de dames was Eis Zwanenburg weer oppermachtig en bij de meisjes toonde Margreet Sneep zdch de sterkste, in wie TSF een sterke troef heeft voor de damessenloren.... Het lawntennisselzoen loopt bijna ten einde. Er worden nog enkele toernooien gehouden en dan wordt eind september, begin oktober defi nitief het seizoen afgesloten met het parktoernooi. Voor het volgend seizoen hoopt Niek Spithoven, dat de tennissers opnieuw successen zullen boeken. „We kunnen zeker nog hoger komenbesluit hij. Dit weekeinde zullen de volgende doktoren dienst hebben: W. H. F. Meyer, Swammerdam- singel 43. tel: 69696: P. Sprey, Sin gel 76. tel: 68250; G. in 't Veld, W. de Zwijgerlaan 23, tei: 68599. Apotheek Evers, Lange Haven 81 tel: 68242. Op 29 augustus 1958 speldde burgemeester Nieborg wijlen de heer J. de Kraag, de bekende so cialistische pionier in Nieuw-Lek- kerland en omstreken, het konin- -vyfh* Hii was een goede klijk goud op. vriend vin me, zegt de "burge meester, me missen hem node. Links de burgemeester, rechts de onderscheidene. Burgemeester H. R. Nieborg. Bij de afdeling, die bü TSF altijd nummer één is geweest wat de activiteiten betreft, het tafeltennis zijn de resultaten de laatste jaren ook beter geworden. Dertig leden heeft deze afdeling met zes com petitieteams: twee teams (eerste en tweede), een in de derde klas (der de), twee in de vierde klas (vier en vijf) en één team gaat het ko mende seizoen In de vijfde klasse beginnen. „We hebben", aldus Hans De greef, ,,'n belangrijke aanwinst in de Hollandiaan-speler Cees Schiï- peroord en we verwachten, dat we in 1965 de eerste klasse zullen be reiken." Ook bij het tafeltennis is er een „eigen kweek"; jeugdspelers met talent zijn Aad Zuidgeest en René Timmer. „Maar die zullen we het komende seizoen waarschijnlijk moeten missen." aldus Hans De greef, „zij laten de studie, uiter aard, prevalerenEen belang rijke wens heeft organisator De greef: „We zouden het volgend Jaar samen met NOAD de Schiedamse kampioenschappen willen organi seren. Eerst deed NOAD het, daar na TSF, waarom zouden we na niet gezamenlijk doen"? Blij ts Hans Degreef, dat TSF in opdracht van Van Vliet op het tennispark de kantine beheert, waarvoor TSF een bepaald bedrag krjjgt. „De financiën zijn bij ons nooit zo slecht geweest, maar we kunnen natuurlijk altijd geld ge bruiken." TSF is een vriendenclub en dat werkt In de hand, dat vele leden meer dan één tak van sport be oefenen. „Er zijn er steeds meer. die naast lawntennis gaan tafeltennis sen of badminton gaan spelen. En dat acht Degreef een goed ding. Er blijkt uit, dat de leden het naar hun zin hebben en dat het gezel lige karakter, ai wordt er toch wel iets meer aandacht geschonken aan de prestaties dan vroeger, bewaard is gebleven. Een behoorlijke opleving heeft thans ook het badminton. Deze of- deling heeft, de beschikking over een nieuwe zaal met douches ln de Van Hogendorplaan en het eerste team spreekt landelijk een Woord- Je mee. TSF 1 speelt namelijk in de e-wste klase van de NBB en het twL j, e team promoveerde onlangs naar de tweede klasse, wat een goed resultaat kan worden ge noemd. „Merkwaardig is," aldus Degreef, dat badminton in Schiedam pas weer de laatste Jaren wordt be oefend, terwijl hier de NBB is op gericht. Het badminton heeft zich hier eigenlijk nooit zo kunnen ont plooien." TSF had in het begin twaalf bad mintonspelers. thans zijn het er dertig, waaronder een aanta! pro minenten (Indische Nederlanders), die ook de training op zich hebben genomen. Zo begint voor The Smashing Fellows weer een seizoen met veel perspectief, vooral ook voor de tafeltennissers, die ln de nieuwe competitie hun tegenstanders voor het eerst op de nieuwe vloer in de Korenbeurs zullen ontmoeten. Ze zullen trachten te winnen, maar wordt er een keer verloren, dan in casseren ze dat met een lach, want het is en blijft hun stelregel: .Het Is ten slotte spel en het moet gezel lig blijven Het eerste TSF-lawn- tennisteam, dat dit «ei- zoen zo'n prachtig resul taat bereikte: v.Ln.r. Wil Baard. Margreet Sneep, Els Zwanenburg en Erie van Woerkom. PHILADELPHIA (Reuter, AP). - zeker dertig mensen zijn gearres teerd in een negerwijk van Phila delphia waar gisteravond relletjes uitbraken die tot in de ochtend voortduurden. Enkele tientallen men sen liepen verwondingen op. De relletjes begonnen, aldus de po litie, toen enkele agenten wilden hei pen bij het weer op gang brengen van de afgeslagen motor van een auto. De eigenaar sloeg de hulp af en zijn vrouw zou de agenten hebben geslagen. Al spoedig bemoeiden voorbijgan gers zich ermee, met het gevolg dat het incident uitgroeide tot een veld slag waarbij werd gevochten, win kelruiten sneuvelden en winkels wer den geplunderd. Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) Twee studenten (de 20-jarige E. v. D. uit Fapendrccbt en de 21-jarige J. A. B. uit Alblasserdam) werden gistermiddag ruim dertig meter weg geslingerd, toen zij op de door D. bestuurde bromfiets plotseling naar links de provinciale weg 36 in Qud- Alblas opzwenkten om de richting Papendrecht in te slaan en werden gegrepen door een hen achterop ko mende auto. Zowel de bromfiets als de auto, be stuurd door de waterbouwkundige P. A. C. de B. uit Alblasserdam, kwa men uit de richting Meerkerk. Bij het remmen en uitwijken naar links sloeg de auto over de kop en be landde in de berm van de weg. De bestuurder werd uit de auto geslin gerd. De beide bromfietsers kwamen ruim dertig meter verder terecht. Alledrie betrokkenen moesten vrij ernstig gewond worden opgenomen in de Cornells Vroegestichting in Al blasserdam. De toestand van student B. is het ernstigst. Auto en bromfiets werden vrijwel geheel vernield. Advertentie LM. EXTRA VOORDELIG VOOR KLEINE KAMERS EN GANGEN

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 2