Treinramp REM zoekt contact met Tweede Kamer Voor pluimveehouderij 39 miljoen nodig Droge dagen Gifmoord op kind Attractie in België: kijken naar jacht op gevluchte moordenaar Hoek van Holland begin en eindpunt Rietjes avonturen Prof. Kuiper brengt eerste maanatlas mee Vrouw valt uit cabine onder auto Publiek vlucht uit brandende nielksalon Radio ernstig Soldaat en schoonvader gearresteerd blij ven: Wil positie behouden Jager gewond bij gevecht met wild zwijn Student reisde op vervalste Eurail-pas Duitser doodt vrouw met stiletto PAGINA 3 HET VRIJE VOLK MAANDAG 31 AUGUSTUS 1964 Vreemde stilte Diefstal van soldij Dodelijk gewond bij knutselen rrwm naar de Schouwburg! COUPONBOEKJE is voordelig Aan het strand (Vervolg van voorpagina) HUISZOEKING OVERSTUUR Omgekomen soldaat klaagde over dorst 8§ Rietje Afink stapt voor haar huis uit de politieauto. Een re chercheur draagt haar koffer, j (Van een onzer verslaggevers) Rietje Afink, het veertienjarige meisje, naar wie In West- Europa vier maanden is gezocht, is weer thuis in de Jacob van Eennepstraat te Amsterdam. Na avontuurlijke omzwervingen liep zij gisteravond in de handen van de politie In Hoek van Holland, waar zij op 30 april voor het laatst was gesignaleerd. En; Toen [k voor het wrst boord* Taxi Thui.-koniêt Geen onderdak (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Onderdelen van de wagons waren tientallen meters rondom weggeslin gerd. Een motorblok van een van de dieselocs lag gedeeltelik verpulverd «gen de spoordijk. Bagage van pas sagiers, een dood hondje en andere angstwekkende herinneringen aan de ramp lagen verspreid over het on geluksterrein. De ravage Is minstens 7.0 groot als bi) Harmeien, verklaarden NS- functlonarissen. De geringe bezetting van de treinen twintig passagiers in de Nederlandse en tweeënvijftig (n de Duitse, ts de gelukkige om standigheid waarom het aantal slachtoffers betrekkelijk gering is. De achter de Nederlandse ciesel rijdende Duitse trein bU de Arn hemse oprit van de brug tegenge houden was daarentegen zeer druk bezet met ongeveer tweehonderd passagiers. Een vreemde stilte hing er in de eerste momenten na de ramp over de spoordijk. Vertegenwoordiger De Koning (33 jaar) uit Woerden, had op de brug de klap gehoord. Hij zet te zijn wagen aan de kant en met arbeiders van de steenfabriek klom hl) de dijk op om gewonden te hel pen. Sommige wagons -waren afgeslo ten: met stukken Ijzer moesten rui ten worden Ingeslagen om huip te kunnen bieden aan de vaak zeer ernstig gewonde passagiers. De douane was net in de Duitse trein geweest, ook de passencontrole had plaats gevonden en één van de reizigers was zijn Nederlandse geld aan het tellen toen de klap en de tchok kwam, vertelde mej. Willy Quesnoir uit Den Bosch (18 jaar), die met .een groep KVP-jongeren naar het CDU-congres in Berlijn was geweest. De inzittenden werden door de trein gesmeten. Hun wagon —de tweede van de Duitse trein bleek echter intact. Toen zij zich uit de wagon naar buiten begaven, constateerden ook deze reizigers de onwerkelijke rust. Er was geen sprake van paniek. Als ik linksaf was geslagen toen Ik de trein inging, was ik er niet meer geweest, vertelde mej. M. El- bert (25 jaar) uit Rotterdam. Zij zat vanmorgen in hotel De Hoos aan de voet van de spoordijk in Westervoort te bekomen van de schrik, een ang stig besluit van een weekeind-bezoek (Van onze parleinentsredactie) De REM heeft de leden van de Tweede Kamer uitgenodigd voor een vertrouwelijke bespreking in hotel Des Indes te Den Haag. De kamerleden zijn persoonlijk uitgenodigd, maar voor elke fractie is een apart tijdstip vastgesteld. De socialistische kamerleden was gevraagd vanochtend 'te verschijnen. Niemand van hen heeft evenwel aan deze uitnodiging gehoor gegeven. Gevraagd waarom de PvdA verstek had laten gaan. verklaarde drs. G. M. Nederhorst ons desgevraagd, dat een dergelijke uitnodiging zeer on gebruikelijk is. Als een willekeurige burger een kamerlid wenst te spre ken, pleegt hy een onderhoud te vra gen en vervolgens met het kamerlid een afspraak te maken. In de regel zal het kamerlid dan de gastheer zijn. WINSCHOTEN (ANP). Bezoekers van een nielksalon in het hartje van Winschoten hebben zaterdagavond overhaast de vlucht moeten nemen voor een zeer snel om zich heen grij pende brand. Omstreeks kwart voor acht be speurde men een tu-vtdlucht op de zolderverdieping. Kort daarna sloe gen de vlammen hoog uit het dak en moesten de vele bezoekers een goed heenkomen zoeken. Alle incpajining van de brandweer ten spijt brandde het pand geheel uit zonder dat iets van de inboedel of zelfs maar de eigendommen der gas ten, zoals jassen e.d., gered kon wor den. Ook de Winschot er strafgevangenis die op enkele meters afstand van de melksalon ligt, liep enige tijd gevaar door de enorme vonkenregen. Uitbrei ding kon echter worden voorkomen. (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse radio heeft de aan Dinslage in Duitsland. Want dat luchtige programma's, die vandaag deel van de wagon, dat zij niet had zouden worden uitgezonden, in ver betreden, was versplinterd. band met de treinramp bij Wester voort geschrapt. De NCRV brak on- Seinhuiswachter H. Oteman weet, middellijk haar programma lichte dat hij het licht voor de trein uit grammofoonmuziek af. dat om tien Arnhem bij de oprit van de brug uur was begonnen en zette voort op groen heeft gezet. Toen hij de met ernstige muziek. Duitse trein toch zag naderen naar in het VARA -ochtendprogramma de wissel voor de brug, schoot hij kwamen geen uitzendingen voor, die uit zijn seinhuis en rende de weg op. voor wijziging in aanmerking kwa men. Dat heeft hem het leven gered. De VARA-verslaggever Kees Buur- want het seinhuis is versplinterd, man en zijn collega van de NCRV, Toen hy de klap hoorde holde hy Goos Kamphuis, vertrokken orunid- naar hotel De Roos en alarmeerde dellijk naar Westervoort voor het de autoriteiten. geven van gezamenlijke reportages. wy zien niet in, aldus de heer Ne derhorst, waarom dit voor de heren van ue REM niet zou gelden. Wij voe len er niets voor om door hen op een bepaald tüdstip op het matje te wor den geroepen. In die geest hebbers we de REM ook geantwoord. De leden van de KVP-fraetle wa ren voor vanmiddag uitgenodigd. Het lag in de bedoeling, dat de KVF'-ieden van de bijzondere commissie die de openbare behandeling van het wets ontwerp voorbereidt zieh wel naar hotel Des Indes zouden begeven. De leden van de kleinere fracties zijn voor de komende dagen uitgeno digd.. Alleen ir. Van Das van de SGP wist nog van niets. De grote heren van de REM hebben zijn kleine frac tie blijkbaar over het hoofd gezien. (Van onzo partementsredactief De 20-jarige dienstplichtige sol daat G. C. van D. V. uit Rotterdam nlt de Engelbrecht van Nassauka- heeft bekend, dat hij verleden week zerne te Roosendaal tachtigduizend galden heeft gestolen, welk bedrag bestemd was voor de uitbetaling van maandsalarissen van officieren en onderofficieren. De jongeman is vrijdag gearresteerd door de Konink lijke Marechausee. Al het geld was nog in het bezit van ziin schoonvader, de 46-jarige A. H. F. te Rotterdam, die het voor de soldaat in bewaring had geno men. Ook deze schoonvader is in middels gearresteerd. Het moet voor de soldaat niet zo heel moeilijk geweest zijn het geld weg te nemen omdat hij zijn dienst plicht vervulde op het administratie- bureau van de Roosendaalse kazerne. (Van onze parlementsredacte) De Nederlandse pluimveehouderij heeft in de komende vijf jaar een overheidssteun van In totaal 39 mil joen nodig aïs zij haar positie op de exportmarkt wil handhaven. Het lijkt het beste deze steun te verlenen in het kader van het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw. De werkgroep pluimvee van het landbouwschap is tot deze conclusie gekomen in een dezer dagen aan het schap voorgelegde rapport- De werk groep beveelt daarin met kiem aan de vergroting van onze pluimveebe- drijven te bevorderen tot bedrijven met elk minstens duizend leghennen. Zü zou daarvoor de pluimveehou ders een overheidsbijdrage van eer, kwart van de kosten voor hokken- bouw en inventaris willen toekennen met een maximum van ƒ3250.— per bedrijf met minstens duizend hennen. We moeten op deze wijze zover komen aldus de werkgroep dat van onze minimale jaarlijkse pro- duktie van 5.5 miljard eieren er 3 miljard gelegd worden ca '.ie grote slechts twee miljoen hennen hun graantje op dergelijke grote be drijven. Hoezeer onze eler-export de laat ste jaren is aangetast vooral door een aantal maatregelen in Duits land moge blijken uit het feit. dat zij terugliep van een totaal van 3.1 miljard In 1959 tot nog geen 2.3 mil jard In 1963. Onze export naar Duits land daalde in die jaren van 2,6 mil jard tot nog geen 1,8 miljard. HEERDE (ANP). In het Sophia Ziekenhuis la Zwolle is zaterdag de achttienjarige Paul Draayer uit Heer- de overleden aan verwondingen, die hij vrijdag had opgelopen bü een on geluk. De jongen, die een kleine moto* uit een oude stofzuiger bezat, wilde daarmee gisteravond een siypsteentje laten draaien, dat hij op de dorps- markt had gekocht. Toen hij In de schuur achter de ouderlijke woning de motor in werking stelde» sloeg de slijpsteen door het veel te hoge toe rental uit elkaar. De jongen kreeg een stuk tegen het hoofd. Zijn moeder, die door de hevige klap was opgeschrikt, vond hem bewusteloos in de schuur. (Van een onzer verslaggevers) In een jachtgebied bij Rog- gei heeft de 66-jarige jager L. Veltmans uit Deurne een ge vecht met een circa honderd kilo wegend wild zwijn ge leverd. De heer Veltmans liep hierbij wonden boven en onderaan zijn rechterbeen op. Het getergde dier was door andere jagers reeds aangescho ten en vervolgens opgejaagd. Woedend stool het op de heer Veltmans af en beet hem enige malen. Na de worsteling kon dp jager, wiens wonden moesten worden gehecht, het dier neer schieten. UTRECHT (ANP) Halt augus tus werd op aanwijzing van een con ducteur van de Scandinavië-Express een 21-jarige Nederlandse student in de psychologie aangehouden, die van Kopenhagen op weg naar Arnhem was en gebruik maakte van een by- zonder vervoer be «ijs, een zogenaam de Eurail-pas. Dit is een soort algemeen abonne ment op de Westeuropese spoorweg- lynen voor Amerikanen. De waarde bedraagt circa 650,-. De pas is op naam gesteld en is twee maanden geldig. In dit geval stond het docu ment op naam van een Amerikaanse studente in de chemie. Bij een nader onderzoek bleek, dat de óatumstempels met behulp van chemische middelen waren vervalst. De Nederlandse psycholoog-in-de-dop deelde mee, dat dit het werk was van zyn Amerikaanse vriendinnetje, dat chemie studeerde. Hij had het meis je in Kopenhagen leren kennen) Zij bleek by haar vervaisingswerkzaam- heden te zijn geassisteerd door een jonge landsman. Beiden zyn deze week in Kopenhagen veroordeeld. Tegen de Nederlandse student is een proces-verbaal opgemaakt. Advertentie I.M. Reductie Betere plaatsen Vrii« Keuze DE ROTTERDAMSE SCHOUWBURG fn/ichtjr»*e» oen <te kassa of te*. 1 f1766 (Van onze weerkundige medewerker) Het weer zal de eerstkomende da gen droog zijn met flinke zonnige perioden. De temperatuur boekt daarbij slechts geleidelijk enige winst. Het ziet er naar uit, d-" en krach tig hogedrukgebied bo.en Schot land het weer In de komende dagen zal beheersen, waardoor Fluvius op afstand biyft. De afgelopen da gen is er tussen dit gebied en een depressie boven Scandinavië zeer koele lucht aangevoerd, die nu ge- leldeiyk tot rust komt. De temperatuurstijging Is echter zeer moeizaam en vooral 's nachts kan het in het binnenland nog wat kouder worden met maxima van vier tot zes graden op 1.50 meter hoogte en een kansje op nacht vorst en tydelyk mist. In de afgelopen meteorologische zo mer juni. juli en augustus) heeft De Bilt zestien zomerse dagen ge registreerd met een maximum temperatuur boven de 25 graden Celslus, Het normale aantal is ne gentien. Vorig jaar kwamen er maar negen, doch In de briljante zomer van 1959 zevenentwintig zo merse dagen. Het aantal tropische dagen met maximumtemperaturen boven 30 graden Celsius was even als in de zomer van 1959 vier te gen drie normaal. Dinsdag: Flinke zonnige perioden en droog weer. Matige tot zwakke wind uit noordwest tot noordoost Nog koel. Verdere vooruitzichten: Geleidelijk iets hogere tempera tuur. Bpeciaal aanbevolen badtyden voor dinsdag: Hoek van Holland 6.40— 9.40 uur, Scheveningen 6.459.45 uur, Zand voort 7.1010.10 uur. SSdfyVëh, dië dati SaiHêil 14 mJ- joen hennen tellen. Nu pikken nog In Loon op Zand deden inmiddels geruchten over gifmoord de ronde. De familie die naast de boerderij van ft. woont, herinnerde zich nu weer dat ongeveer een half jaar geleden vier zeugen plotseling waren gestorven en dat de dierenarts toen geen doods oorzaak had kunnen opgeven. Mis schien zijn ze wel vergeven, was er toen gezegd. Zulke verhalen vergrootten de ach terdocht. Maar een huiszoeking die woensdag werd verricht door de rükspohtie een provisorische huiszoeking, volgens de .officier van Justitie, «ff. Pijnen burg die de zaak in handen had leverde geen resultaat op. Er werd geen vergif gevonden. En de tante was zeer positief in haar verklarin- gen. Ze hadden zulk vergif nooit op de boerderij zei ze, want ze was er bang voor. Ze vond het gevaarlijk, juist omdat ze kinderen had. Het klonk aannemeiyk. Het onderzoek werd voortgezet en toen bleek dat de tante van Andre twee dagen vó<5r de verjaardag wel vergif had gekocht, hetzelfde vergif waarvan de sporen waren ontdekt. De kinderen hadden verteld dat het jongetje direct na het drinken van de limonade ziek was geworden, maar de verklaringen die mevrouw B.-Van der H. aflegde, klopten hier mee niet. Vrijdagmorgen nam de politie üe vrouw mee voor verhoor. Toen bekende ze dat ze wel gif in huis had gehad en ook gaf ze toen toe dat zU het aan de limonade had toegevoegd. Na die bekentenis was zy zo over stuur dat het onmogeiyk was haar nog verder te verhoren over de mo tieven die tot deze vergiftiging geleid kunnen hebben. In Loon op Zand, waar het nieuw» van de bekentenis dit weekeinde was uitgelekt, doen daarover wel veel ver halen de ronde. Een uitzonderlijk he vige jaloezie tegenover de schoonfa milie wordt ais dr(jTvetrr gêaOëöid. Sakari Tuomioja, de VN-be- middelaax voor Cyprus die eerder deze maand door een beroerte werd getroffen, is overgebracht naar de kliniek van de Geneefse hart specialist professor René Mach, al dus is in Genève meegedeeld. Zyn toestand was nog onveranderd. BREDA (ANP) Van de by een oefening In de Drunense duinen om gekomen soldaat Mense is geen by- zondere Inspanning gevergd, zo heeft de marechaussee gerapporteerd. Wel heeft Mense tijdens het laatste deel van de oefening, een kompas oefening. geklaagd over dorst terwijl zyn veldfles leeg was. De soldaat liep in een groepje van drie. Toen de twee anderen even ach terbleven. liep hy verder. Vlak by het einddoel sloeg hy linksaf in plaats van rechtsaf. De twee anderen pro beerden hem uit de verte op zyn ver gissing te wyzen, maar hij liep door. Even later vond een boer hem dood. (Van een onzer verslaggevers) In het ter hoogte van het Noord limburgse plaatsje Arcen gelegen Duitse kamp Lintfort heeft de 22- jarige Fritz W. uit Lintfort zijn even eens 22-jarige echtgenote om het leven gebracht met een stiletto. Dit gebeurde na een echtelyke twist. De man pakte het steekwapen en doorboorde daarmee het hart van zijn vrouw. Het echtpaar had twee kleine kin deren. DeJapans* oud-premier Noboesoeke Kisji is saterdag per vliegtuig uit Tokio naar Europa ver trokken voor een rondreis, waarop hij o.a. Nederland zal bezoeken. Hy wordt op 28 september terugver wacht. dat. ze terecht was. kreeg en de heer Baard verzocht haar maar had eerst ook geen woorden kunnen uitbrengen. ..Zo biy was ik." Later had ze gezegd: ,Jk ben Mi), dat je er weer jent" en. omdat Rietje pas jarig was geweest; .Nu kan ik tenminste een cadeautje voor Je kopen. Ach. ze was dood op. al zag ze er wel goed uit. Maar ze zei niks. Ze realiseerde 't zich niet. Toen zyn we met de politie teruggegaan. Rietje zat achterin tussen twee rechercheurs. Ik zat voorin. Rietje zei niks. Wei kreeg ik onderweg een snoepje van d'r. Ik zei ook niks. Trouwens, wat had ik nou moeten zeggen1 Had ik moeten vragen waar ze van daan kwam*1" Kwart over vijf sondagmiddag stapte Rietje Afink gekleed in een blauw mantelpakje Hotel America aan de Rietdijkstraat in Hoek van Holland binnen. Zij had vrij veel bagage bij rich: een witte koffer, een strand tas, een grote watermeloen in een netje en een para pin. Hoewel in de afgelopen maanden toch regelmatig foto's van Rietje rijn gepubliceerd, werd zit niet her kend. Niemand besteedde bijzonder» aandacht aan haar. Dat gebeurde pas toen zij om een kamer had gevraagd en zij op ver zoek van de 32-jarige kelner Marimu Baard, sinds februari by het hotel in dienst, de vereiste formulieren ging invullen. Toen de heer Baard het formulier nakeek, zag hy dat rij niet haar nationaliteit had Ingevuld. Achter de regel geboortedatum had zij slechts een jaartal ingevuld: 1950 Maand en dag wilde het meisje niet zeggen, waarop de kelner het pas poort vroeg. De naam op het formu lier en In het paspoort: Rietje Afink. zei de heer Baard op dat moment niets. Rietje Afink probeerde rich als Pran<-air,e voor te doen. Zy sprak Frans, maar daar geloofde de heer Baard niet zo erg in. Het meisje had ook al iets in het Nederlands gezegd (Van onze Brusselse correspondent) Een der grootste toeristische atrac- ties in België, het afgelopen week einde is geweest: het kijken naar de jacht op een ontvluchte moordenaar. Duizenden nieuwsgierigen in honderd ante's zijn naar de plaatsen Bnzenol en Houdemont getogen, provincie Luxemburg, waar ze bedrijvig rijks wacht- en legerpatrouilles letterlijk voor de voeten liepen. De patrouilles zyn er. ondanks het gebruik van helicopters, lichte ver kenningsvliegtuigen. luchtfotografie, speurhonden en radiocommunicaties liet in geslaagd Roger Champenois te vinden. De houthakker die zijn vrouw met byislagen vermoordde. Is acht dagen geleden uit de gevangenis gevlucht. Hy nam een dertienjarig meisje op zyn weg als gyzelaar mee. Het meisje werd na een dag weer teruggevonden, ongedeerd. De grote troef van Champenois In het kat-en-muisspel met de justitie schynt te zyn zyn geweldige kennis van de dichte bossen tussen Buzenol en Houdemont. Ky leefde en werkte er meer dan een kwart eeuw. Enke le keren de afgelopen dagen werd hij byna gepakt. Men signa leerde hem, maar telkens als de rijkswacht verscheen was hy weer verdwenen. Van een ding is men zeker: hy houdt zich schuil in de buurt. Trou wens, verklaren rijks wachtfunctlon»- rissen, hij zou ook niet ver kunnen komen, alle wegen worden bewaakt. Aangenomen wordt, dat Champe nois in de nacht van zaterdag op zondag een nieuw bravourstukje uithaalde door by rijn vroegere buurman, de slager Nicolas, kilo s ham te stelen, beiegde broodje.-, kieren, schoenen en een fiets. Dat kon, doordat de dochter van de slager zaterdag trouwde. Het ge beurde toen de slager laat in de nacht gasten wegbracht. De rijkswacht- en legereenheden btyven zoeken en de dorpen bezet houden: ook ter bescherming van de bevolking. Champenois heeft name lijk gedreigd meer mensen te zullen doden indien hij niet met rust gela ten wordt. Men acht hem in staat zyn bedreiging uit te voeren; de man is niet toerekeningsvatbaar. MARINUS BAARD ...waarschuwde politie... (Van een onzer verslaggevers Onze landgenoot prof. dr G. P. Kuiper, directeur van het laborato rium voor maan- en sterrenkunde van de universiteit van Arizona, arri veerde zaterdag op Schiphol met de eerste officiële atias van de maan. In de atias zijn 200 van de 4300 foto's afgedrukt die nog geen maand gele den door de camera van de Ranger 7 naar de aarde zijn teruggeseind Prof Kuiper, die dezelfde dag no: een kort bezoek aan familie in Eind hoven heeft gebracht, zal vandaag In Hamburg de atlas overhawdlCfn n-n de Astronomische Unie die daar ver gadert. O rue landgenoot. d,e coats bekend de ieiding had van het wetenschap pelijk onderzoek van de Ranger-pro ject en ook de man was die mocht be palen waar det Ranger zou neerko men vertelde, dat op" het congres !n Hamburg waarschijnlijk de naam zal worden vastgesteld van deze plaats. Dank zü de foto's is men thans In staat van de maan een perspectivisch beeld samen te stellen. Het Ranger project heeft tot dusverre 260 mil joen dollar gekost, zei hij. 'We ho pen dat al de kosten en moeite be loond zullen worden met He v'.c-ht van een bemand ruimtevaartuig in 1969 of 1970.* Nederlands te blyven spreken. —Hij vroeg het meisje even te wach ten. liep naar de telefoon en belde de politie. "Dat zijn wi) verplicht." vertelde hij gisteravond, als er zulke jeugdige gasten komen* moeten wij de politie waarschuwen.' Toen de kelner terugkwam, was het meisje spoorloos verdwenen. Haar bagage stond in de receptie, haar paspoort was nog in het bezit van de heer Baard. Samen met de directeur, de heer P. de Bie. en een aantal per soneelsleden ging hy in en buiten het hotel op zoek. Rietje Afink was intussen in de Upendamstraat terechtgekomen en had daar de dertienjarige Anneke Koster van nummer 13 aangeklampt inet de vraag of zy een_ plaats wist waar ze even kon opbellen. Anneke schoot, daarop de achttienjarige Aad Laneer.berg van nummer 10 aan, die de twee meisjes mee naar huis nam. Rietje vertelde (In perfect Frans, zo zei mevrouw Langenberg ons later), dat ze naar Parijs moest en een taxi wilde bestellen. Waar ze met de taxi heen wilde, zei ze echter niet. 2e zal wel naar het station willen, zeiden de Langenbergs tegen elkaar, waarop een getrouwde dochter de jeugdige gaste trachtte duidelijk te maken dat er op dat moment geen terin ging. Voor alle zekerheid belde men zelfs nog de Nederlandse Spoor wegen. Toen Rietje Afink om een taxi bleef vragen, belde zoon Aad garage Rooney in de Riet dij kstraal met. het verzoek een wagen naar Upendam straat 10 te sturen ten behoeve van een Frans meisje. Omdat de jongen geen bestemming kon opgeven, werd de rit geweigerd. Bü de speurtocht van het hotel personeel liep directeur De Bie kort daarna een chauffeur van het taxi bedrijf tegen het hjf. die hem ver telde van het ietwat rretsnde tele foontje uit de Upendamstraat. Toen de chauffeur ook nog vertelde, dat het om een Frans meisje ging. biach; de heer De Bie deze gebeurtenis on middellijk. in verband met zyn ver dwenen gaste en belde de politie. Desze had ondertussen ook zelf al een spoor gekregen. Met de omzwervingen van Rietje Afink was het toen snel gedaan. Bin nen enkele minuten belde de politie bij het gezin Langenberg aan, ont moette in de gang het gezochte meis je en kreeg op de vraag of zy Rietje Afink was een bevestigend antwoord. Rietje werd overgebracht naar het bureau, waar de Amsterdamse poli tie werd gewaarschuwd. Deze kwam naar Hoek van Holland en vertrok kort na negen uur met het meisje naar de hoofdstad. Gisteravotu, ora kwart voor twaalf kwam Rietje Afink thuis. De politie bracht haar in een grote zwarte auto. Vele bewoners van de Amsterdamse Jacob van Lennepstraat hingen uit het raam. Anderen dromden samen op de stoep. Iedereen zweeg toen Rietje uit de auto stapte. Een frêle figuurtje in 'n lichtblauw mantelpakje met een pa raplu, Donderdag was ze veertien jaar geworden. Een rechercheur droeg haar bagap de koffer met ruitjes, die ze vie. rtaanden geleden liad meegenomen Op de trap liep de fox Teddy haar kwispelstaartend tegemoet. In de huiskamer volgde de begroeting. In het begin werd er niet veel meer ge zegd dan: ..Dag". En: .Ben Je er weer?" Omhelzingen volgden de verloren dochter was weerom. Kort tevoren vertelde haar stief moeder, mevrouw Afink. hoe ze naar Hoek van Holland was gegaan, zodra ze hoorde dat Rietje terecht was. „Rietje ze! niets toen ze me zag. Ssrsi «Pek ze me rr i grote ogen bang aan. Ze vloog me om de hals en ze huilde. Ze ras biy." Mevr Afmk ik van schrik een hele pan met jus. die ik in mijn handen had. over me heen. Ik. begon verschrikkelijk te beven." Rietje was zaterdagnacht vla Char leroi en Brussel naar Amsterdam ge reisd. waar zij zondagmorgen, aan kwam en by een taxichauffeur naar onderdak had geïnformeerd. De chauffeur, de heer H. A van Schaik. kende mevrouw H. Oringa uit de Corn ei is Schuytstraat. die by tyd en wijle onderdak verleende aar, per sonen die niet meer in een hotel ondergebracht konden worden De heer Van Schaik bracht het meisje naar het hu» van mevrouw Ozinga. waar Rietje zich uitgaf voor een Framjaise, die met vakantie was. Haar lang niet vlekkeloze Frans bracht mevrouw Oaan het twijfe len en ze vroeg het meisje naar haar paspoort. Toen ze dat gaf. zag me vrouw O. dat het een Amsterdams en nog wei een meisje van net veer tien jaar was. Ze weigerde dan ook het kind onderdak te verlenen en zei haar dat ze terug moest gaan naar haar ouders. 'Wie herbergt nu een kind van veertien jaar? Dan weet te zeker dat het niet in orde is.' zei mevrouw O. Mevrouw O. gaf toe. dat ze zich niet gerealiseerd had. dat het hier een meisje betrof dat al geruime tijd ge zocht word: er, waarvan de kranten vol hadd -i gestaan. In het pension van mevrouw O, deed zich nog ren incident voor. toen het meisje struikelde en van de trap viel. Ze greep zich daarbij aan de leuning vast, waarvan een stuk afbrak. Het meisje schrok hevig, doch bood onmiddellijk aan de schade te betalen en overhandigde mevrouw O, een biljet van 25.—, Dit wilde mevrouw Ozmga echter niet accepte ren. Kort nadat Rietje Afink wax ver- tpckksn TT mevrouw O- r—de echtgenote va:, de taxichauffeur, mevrouw Van Schaik. Ze vreeg aan deze laatste: 'Vind jij Aiinfc een Franse naam1', nadat ze verteld had van de wederwaardigheden met het Jonge meisje. Mevrouw Van Schaik had o&aroo ge.-egd: 'Afink. zou dat die Rietje ziin.' waarover zoveel geschreven Is?' Pas toen werd duidelijk dat dit in derdaad het bewuste meisje wa» en de politie werd gewaarschuwd. Rechercheurs zochten urenlang de buurt a-, maar vonden geen spoor van het meisje. Vermoedelijk is zij korte tijd later naar Hoek var. Hol land gegaan, waar ze ook de voor gaande nacht gelogeerd had (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagochtend in alle vroegte keerde het gezin van de Dordtse slo per I). K. in een vrachtauto terug van een feestje. Op het moment dat de auto in Dordrecht vanaf de Hugo de Grootlaan de tunnel Inreed, viel de 42-jarlge mevrouw K. uit de ea- bine, waar zich vier personen tn be vonden. Zy vlei op de rijbaan en kreeg daarna een van de achterwielen over zich heen. K, liet een dochter bij zijn vrouw achter en reed zelf door. Pas vele uien lafer kon de Dordtse poluie hem ophalen, nadat hy in een tuintje was gevonden. Mevrouw K. moe-,: met een her senschudding en bekkenfractuur in het gemeenteziekenhuis in Dordrecht worden opewomw rv» yw»hmo» -■ *- «avc+v een onderzoek in naar de Juiste toe dracht van het ongeval, dat tot nu nog niet geheel duidelijk is.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1