Prijsstijgingen bij hoogst en laagst gewaardeerde gronden 't sterkst m Bestuur zoekt me, zegt geschorst schoolhooi d Eerste trein reed vanmorgen alweer over herstelde baan Wegenwachters grijpen gedeserteerde soldaat met gestolen wagen Droog nazomertje Bestenaar steekt vrije tijd, 14 steensoorten en 2.000 gulden in Hammarskjöld-mozaïek Maasvlakte Lijst doden en gewonden Trein botst op auto: 2 doden Landbouwgif moeilijker te krijgen X WM NU met nóg zó gezond Richardson's vrouw naar ziekenhuis Grenswijziging in Kralingen Nieuw gesprek over aardgas voor Engeland KVP'ers praten met REM 30ct zó lekker OVERBODIG HET VRIJE gpgpp VOLK DINSDAG 1 SEPTEMBER 1964 Spectaculaire groei Feitelijkheden over de Rotterdam se haven zelf: 1964 belooft weer een (rots recordjaar te worden! De ont wikkeling van het goederenvervoer Is te de eerste vier maanden zelfs bijzonder spectaculair geweest. 300 man in staking Wegennet Advertentie I-M. meer hazelnoten PAGINA 3 Jongen in ondiep bad verdronken Hogere uitkering voor reservisten (Van een onzer verslaggevers) Kort voor negen uar vanmorgen reed de eerste trein over het herstelde baanvak bij Westervoort. Dat was precies 24 uur na de verschrikkelijke treinbotsing, die vijf mensenlevens kostte. Van de 31 gewonden verkeert niemand meer in levensgevaar. Tot de gewonden behoren acht Duitsers. De overige slachtoffers zijn allen Nederlanders. (Van een onzer verslaggevers) Als de poorten van de Koningin JuÜanaschool in Veenen- daal vandaag weer voor het eerst na een lange vakantietijd opengaan, zal drs, 3. G. Thoomes, het hoofd van de school, er niet zijn. Voor hem is de school met ingang van heden tot en met vrijdag 4 september verboden terrein. Reden van deze schorsing: een geknakte lamp, een kapotte stoel en nog wat rommel (prive-eigendom) ln een groot soort kast op de zolder van de school. 'U hebt geen gevolg gegeven aan de sommatie van het school bestuur, de privé-eigendommen van de zolder weg te halen,* heet het in de officiële brief van het bestuur van de vereni ging tot bevordering van christelijk onderwijs in Veenendaal. U NRV lieet't nieuwe hoofddirecteur Kwaad Leeg en schoon Ongebruikelijk Aan hod (Van onze parlementsredaetie) tn ens land doet zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat de hoogst en de laagst gewaardeerde gronden het sterkst in prijs stij gen. De hoagst gewaardeerde hebben we vooral nodig voor de tuin bouw, De laagst gewaardeerde meestal woeste grond blijkt bij- ïonder gezocht te worden voor de aanleg van bouwterreinen in aan trekkelijke omgeving. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Zou dat wel het geval worden, dan zullen ze zich beraden of „pas sende maatregelen moeten worden genomen om dit tegen te gaan," Ze noemen bet een stap achteruit, dat de verschillen in de zeehaventarie- ven van Rotterdam en Amsterdam nu nog groter zijn geworden. Deze situatie werkt oovendien door in het contact met buitenlandse zeehavens. Dit kan, aldus B, en W.. moeilijk Intensiever en verdiept wor den, zolang in nationaal verband zo grote verschillen van inzicht blijven bestaan. Hoopgevend bij dit alles: 't „verkennend" werk van havenadvi seur R. Laan jr. en niet in de laatste plaats de verhouding tussen Rotter dam en Antwerpen, welke bij een vinnige, goede concurrentie beter is dan zij ooit is geweest. Het nam ten opzichte van de zelfde periode van 1963 met niet minder dan twintig percent toe. De stijging van het erte- en kolen- vervoer bedroeg respectievelijk 50 en 41 percent! Ook het olievervoer steeg in die periode weer aanzienlijk, met 21 percent. Hoewel men er hierbij rekening mee moet houden, dat de eerste twee maanden van 1963 door de strenge winter niet zo best waren, geven de cijfers Rotterdam toch re den tot grote tevredenheid. De duwvaart via Lobith steeg in 1963 van bijna 2,9 miljoen ton tot ruim 4.4 miljoen ton. Nieuwe erts- overslagbedrijven in Europoort zou den deze nieuwe transportmethode een verdere, forse duw omhoog kunnen geven. Het vrachtvervoer per auto van en naar de haven wordt steeds be langrijker. Als volgend jaar een nieuwe ferrydienst op Engeland is geopend, met twee afvaarten per dag, maakt hel een nieuwe sprong vooruit. Ten slotte de begrotingscijfers van de haven. Voor het lopende jaar is op de havenbegroting een tekort geraamd van ruim 4.8 miljoen. De begroting voor 1965 geeft een ge raamd voordelig saldo van ruim 2.5 miljoen aan. Dat is voor het over grote doel te danken aan de ver hoging van de havengelden, waarvan de extra inkomsten bet verschil tus sen beide begrotingsjaren zelfs ver overtreft. (Van een onzer verslaggevers) Op de spoorlijn Venlo—Nijmegen. Ier hoogte van het plaatsje Sambeek. «erd maandagavond om vijf voor tcht een verloofd paar met een per sonenauto op een onbewaakte over weg door een trein gegrepen. De 18- jarige hulp in de haishouding mej. R. Deri ka uit Veuray, een meisje uit ten gezin met tien kinderen, werd op dag gedood. Haar verloofde, de 19-jarige J. van Keeken uit Amersfoort (die verpleger was in Venray) overleed later in het liekenhois van Boxmeer. 'Van een onzer verslaggevers i Een staking is maandag uitgebro ken in de fabriek van de N.V. Ver enigde Fabrieken van L. J. Hejjmejjer te Edam. Maandagmorgen eiste» de arbeiders onverwacht 750 meer loon per week. Eerst gingen zij nog aan het werk terwijl cfe ondernemings raad met de directie onderhandelde, maar toen geen resultaat werd be reikt. werd In de afdeling papieren-, piastic- en Jutezakken het werk neergelegd. Het betreft, hier driehonderd werk nemers. De directie voerde gister avond gesprekingen met de bondsbe- stuuxders en afgevaardigden van bet oersorseel De rijksdienst voor het nationale plan constateert o.a. dit verschijnsel in zijn jaarverslag over 1963. Het is te hopen dat de regering er goede nota van neemt. Wellicht komt zij er dan nog eenmaal toe de redelijkheid in te zien van het herhaaldelijk ken baar gemaakte socialistische verlan gen naar beheersing van de grond prijzen. Het jaarverslag signaleert ook, dat het vertrekoverschot van inwoners uit het westen naar andere delen van het land ln 1963 meer dan dubbel zo groot was dan in het voorafgaande jaar. Die verdubbeling kwam vooral op rekening van Noord-Holland. Toch zegt het verslag mag men dit vertrekoverschot niet wijten aan een vermindering van de bedrijvigheid in het westen. Het (vordt nl. vooral ver oorzaakt door de toeneming van de activiteit in de andere landsdelen. Ruim twaalf miljoen Inwoners telt ons land nu. De dertienmil- joenste verwacht de rijksdienst in 1969. de veertienmiljoenste in 1975 en de twintigmiljoenste in 2001. Dat alles dan omdat we met een groei percentage van 1,3 percent per jaar zo ongeveer het vruchtbaarste volk van Europa zijn. Het Jaarverslag laat ais gebrui kelijk niet na de hiaten in ons we gennet aan te duiden. Vooral die in het zuiden van het land, waar zij een ernstige belemmering vormen voor het Internationale verkeer. Helaas zegt het verslag 'laat zich hier vóór 1970 geen doorgaande verbin ding voor het snelverkeer verwach ten, op welk punt dan ook.' Het verslag wijst er ook op, dat de drinkwaterwinning in de komende jaren een van onze grootste proble men dreigt te worden. Het waterver bruik is met sprongen omhooggegaan. Per hoofd van de bevolking gebrui ken wc nu elke dag al 90 liter drink water en daar komt dan nog 170 liter per hoofd per dag voor industrieel gebruik bij. DEN HAAG <ANP) Vandaag treedt de Bestrijdingsmiddelenwet 1962 in werking. In deze wet zijn uitgebreide voorzieningen getroffen ter beteugeling van de gevaren die de handel in en het gebruik van be strijdingsmiddelen kunnen opleveren voor de gezondheid en veiligheid van mens en dier. Tot dusver golden beknopte bepa lingen in het Landbouwveilicheids- besluii, het Arbeidsbesluit 1320. het Algemene Besluit Warenwet en de Wet op de toepassing van zuiverings- en ontsmettingsmiddelen. Volgens de nieuwe wet zullen o.a. de zeer giftige middelen gemerkt inet een doodshoofd alleen mogen worden verkocht aan personen van zestien iaar of ouder die bovendien in het "bezit zijn van een legitimatiebewijs waaruit blijkt dat zij zelf of hun op drachtgever een beroep uitoefenen dat het gebruik van deze middelen meebrengt. Voorts verplicht de wet een ieder ten aanzien van resten en lege verpakkingen van bestrijdings middelen de nodige zorgvuldigheid in acht te nemen. Er zijn ook regels gesteld voor het verwijderen en vernietigen van lege verpakkingen en restanten van be strijdingsmiddelen. Volgens een bericht van het Bulgaarse persbureau zal een dele gatie van cïe Oostduitse communis tische partij, onder aanvoering van partijleider Waiter Uibricht, in de eerste helft van september een offi cieel bezoek aan Bulgarije brengen. (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag ts de 9-jarige René Beunter verdronken in het ondiepe bad van het zwembad in het Voorn- sche Kanaal te Hellevoctsluis. Omtrent de oorzaak van het on geluk tast men in het duister. Het vermoeden bestaat evenwel dat de jongen, die aan toevallen lijdt, in net- water een aanval ven zijn kwaal heeft gekregen. DEN HAAG (ANP) .Wet ingang van 1 september zuien de vergoedingen die aan de leden van de Nationale Reserve worden uitgekeerd iets «or der. opgetrokken. Voor korter dan vijf uur oefenen krijgen de reservisten voortaan f 1.50 in plaats van een gul den en voor oefeningen die langer dan vijf uur duren, 4.50 in plaats van f 3. Een van de koninklijke zetels in de Ridderzaal is overbodig geworden en gisteren verwijderd. Prinses Irene zal nl. het uitspreken van de troonrede op Prinsjesdag niet meer bijwonen. I Johan H. Bongers, 55 jaar. Anje lierenstraat 21. Zwolle, machinist van NS. die als passagier meereed: Arie van Dalen. 63 jaar. Stationsweg 103. Bameveïd,: de heer C. Kuyper, on geveer 22 jaar. mevr. Kuyper. onge veer 44 jaar, Zevenaar: mej. H. Kum- meïing. (50) Amersfoort De gewonden zijn: H. Alhman. 34 jaar. Bochum (Duitsland): Rolf Alh man. 12 jaar. Bochum: Maria Alh man—Bud-d? 30 jaar, Bochum; J. D. Gerritsen, 36 Jaar. Arnhem, Johan de Wittlaan 433 (machinist van de Arnhemse trein): W. J. Logt, 47 jaar, Hatertsedwarsweg 269, Nijmegen: G. H. de Wolf. Huissensestraat 238, Arnhem: Hendricus H. M. Oude Lut- tikhus, 34 jaar. Emmastraat 4. Rijs- sen: Pevrcmella M. C. Prinssen, 28 jaar. Pastelstraat 21. Moergestel; mevr. J. Everdina TerbeekOoste rink, Voetiuslaan 36. Arnhem, 60 jaar; Geertruida F. M. van. Swaaij. 16 jaar. Markt 22. Zevenaar: Erich Röhr, 42 jaar, Hamrn. Wesrfalen. (zeer ernstig gewond': Ans Trag, 15 jaar. Ban straat 16. Zevenaar: Greveodig (ver dere gegevens onbekend)Wilheimina A. Fisscher. 34 j.. Elsterkampweg 43, Eist; Aleida J. WesseiSmit. 53 jaar. Juiianastraat 5. Didam Johanna Wichers, Hamboldstraat 9, Eindho ven. 17 jaar: J. van Gorssel. Veristas- weg 35. Oosterbeek; G. J. Decliseur. 63 jaar, Guido Oezellestraat 16. Nij megen; G. W. Gom. 61 jaar. Zand- bergplein 24, Breda: F. W. Kers-ens, 22 jaar. Voltenhovenseweg 26. Eind hoven: Jenneke Kuiper. 12 jaar. Boschstraat 4. Zevenaar: Maria H. KoerhuisFischer. 33 jaar. Olster- kampweg 43. Olst. 's Avonds deelde het Rode Kruis mee. dat alle gewonden nu buiten levensgevaar zijn. Er bevinden zich acht Duitsers onder hen. De doden zijn allen van Nederlandse nationoli- teit. De heer Thoomes, nu bijna 30 jaar lang: hoofd van deze ulo-school en vijftien jaar hoofd van de in hetzelf de gebouw gevestigde lagere school, ontving deze brief met de aanzegging van vier dagen schorsing op rijn va kantieadres in Zwitserland. Het bestuur van de vereniging hult zich bij monde van de voorzitter, de heer F. N. van Galen, in een stilzwij gen. '"We hebben geen commentaar. Dit is een interne aangelegenheid. "We betreuren het, dat de hele zaak in de publiciteit is gekomen.' (Van onze honkbalmedewerker) De Nederlandse honkballer Hamilton Richardson heeft zijn verblijf in Milaan moeten onder breken. Gisteren is zijn vrouw opgenomen in een Rotterdams ziekenhuis en de Spartaspeler is vanmiddag per vliegtuig van Mi laan naar Schiphol vertrokken om zijn echtgenote te bezoeken. Indien mocht blijken dat de toe stand van mevrouw Richardson het de sterke Nederlandse speler toestaat weer naar Milaan terug te keren, zal Richardson eind deze week weer naar Italië vertrekken om zondag mee te spelen in de wedstrijd Nederland- Itaiië, die zal beslissen over de vraag welk land kampioen van Europa wordt. (Van een onzer verslaggevers) Twee inspecteur» van de Wegen wacht hebben maandagmiddag een alt de legerplaats Ossendrecht ge deserteerde militair die in Amster dam een vrachtwagencombinatie had gestolen, met de wagen aangehou den en de man aan de politie over geleverd. Maandagochtend werd de Wegen wacht door de eigenaar van de wa gen, de rederij Van der Schim-Van der Boom-Stanfries, op de hoogte ge bracht van de diefstal. De wagen, beladen met stukgoed, was zondag avond laat ontvreemd aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam. Vla de mobilofoon werd de Wegen wachten van de stations Burgerveen. Houten, 't Harde en Deift het ken teken et. signalement van de vracht wagen doorgegeven. Het was de 31-jarige Wegenwacht J w v-,4*- t *inrn uit" meende gistermiddag de gestolen combinatie te hebben gezien en wel op rijksweg 13. Vla de mobilofoon waarschuwde hij het Wegenwacht- station Pauwmolen bij Delft, dat per te'.loon de melding aan de Delftse politie doorgaf. Inmiddels besloten de twee Wegen wachtinspecteurs W. van Dalen uit Rotterdam en C. Pikkaart uit Sas- senhelm, die in de Pauwmolen aan wezig waren, te trachten de wagen te colgen. Het lukte hun de vracht wagen vast te rijden by een onder doorgang ln de rijksweg. Onder politiegeletde reed de mili tair vervolgens vaardig de vracht wagencombinatie door Delft naar het politiebureau, waar de eigenaar later de auto is komen ophalen. De jongeman, die op 25 augustus uir Ossendrecht was verdwenen, is inmiddels aan de marechaussee over gedragen. Hij verklaarde tegenover de politie eerst, dat hij prestaüeverlof had ge kregen en de wagen in opdracht van ri#. moest wegrijden. Later gaf hij "toé. de auto te hebben weg genomen. HU was eerst naar Rotter dam gereden en was bij zijn aan houding op weg naar Wateringen, waar hij kermis wilde gaan vieren. Twee grote kraanwagens een van de NS en een van de Duitse Bundes- bahn hebben gisteren en vannacht orde geschapen in de chaos, die de oprit naar de spoorbrug by Wester- voort te zien gaf. Om zeven uur gis teravond begonnen ze aan het zwaar ste karwei: het uit eikaar trekken van de in en op elkaar geschoven wagons. Een half uur later was dit werk geklaard. Toen eerst bestond zekerheid, dat het ongeluk vijf doden had geëist. Lang nog had de vrees bestaan, dat in de verwrongen wrakstukken nog slachtoffers zaten opgesloten. Geluk kig bleek deze vrees ongegrond te zijn. - De president-directeur van de Spoorwegen, ir. J. Lobman, verklaar de gisteren na aankomst op het rampterrein de schade op een mil joen te schatten. HU achtte het 'hoogst waarschijnlijk', dat de oor zaak: van het ongeluk gezocht moet worden bi) een fout van de Duitse machinist, die door een onveilig sein zou zijn gereden. De Duitse treinbestuurder ligt zwaar gewond in een van de Arnhemse ziekenhuizen. Gedurende de opruimingswerk zaamheden moest de weg Arnhem— Zevenaar voor alle verkeer worden gestoten. DEN HAAG (ANP) Het hoofd bestuur van de Nederlandse Reisver- enigtng heeft de heer H. van Oostrom Soede uit Den Haag met ingang van 16 september 1964 benoemd tot hoofd directeur van de NRV. De heer Van Oostrom Soede heeft na een loop baan als marine-officier een leiding gevende functie bekleed bij de Dok en Werfmaatschappij Wiltoa-Ftjen- oord N.V. De topconstructie van de NRV wordt met deze benoeming zodanig, dat naast het hoofdbestuur, dat het algemene beleid bepaalt, de algehele dagelijkse leiding zat worden toever trouwd aan de heer Van Oostrom Soede, die hierbij ter zijd wordt ge staan door de heer C. van Zwijn- dregt, reisteehnisch directeur. De wereldbevolking bedroeg ln 1962 3.135 000.000 zielen. Tussen 1958 toen er 2.893.QOO.OOO mensen waren en 1962 nam de bevolking met 63 mil joen. of 2.1 percent per jaar ("f. al dus het demografisch jaarboek van VN voor 1963. Tokio telt de meeste inwoners: 8.613.000. New York komt op de tweede plaats met 7.781.984 in woners. (Van een onzer verslaggevers) „Voorstel tot wijziging: van de grenzen van Kralingen. Dit is een van de agenda-punten voor de op 22 september ts houden vergadering van de wijkraad voor Kralingen. Deze grenswijziging houdt verband met de voorgenomen proef voor vijf jaar met sociale wijkopbouw, o.a. in de Prins Alexanderpolder. B. en W. stellen zich voor het gebied van de Prins Alexanderpolder te onttrekken aan de wijkraden voor Hillegers- berg-Schiebroek en Kralingen. Voor Kralingen gaat het hier om een ge bied dat in het westen begrensd wordt door het Kraltngse bos en in het zuiden door de Ringvaart. (Van onze weerkundige medewerker! De zomer krijgt in de eerste dagen van september een gunstig staartje. Een sterk Noordzec-hogedrukgebied geeft de eerstkomende dagen droog weer met behalve wolkenvelden ook zonnige perioden en geleidelijk iets hogere tempera luren «verdag. (Van onze soc.-eeonomische redactie) In Londen verwacht men binnen kort nieuwe besprekingen tussen NAM-Gasexport en de Britse Gas Council over de levering van Neder lands aardgas aan Engeland, aldus meldt de Financiai Times. De besprekingen, die nog in een beginstadium vinkeren, lopen over de H vering van vijf miljard kubieke meter per jaar Voor dit doei zou men een bluslei ding over de Noordzeebodem willen leggen Een dergelijke buisleiding zou 250 miljoen gulden gaan kosten. Een mens blijkt het tevredenst als hij het net goed heeft, niet meer en niet minder. Zo zijn bij veel warmte en droogte de klachten evenmin van de lucht als ln een koude en natte zomer. Over het huidige seizoen is iedereen tevredenen overeenkom stig bovenstaande theorie zijn de cijfers helemaal niet specteculair, eerder middelmatig. De Bilt regi streerde van 1 juni tot en met 31 augustus ongeveer 30 uur zonneschijn te weinig. Verder is de gemiddelde etmaaltemperatuur met 16 graden Celsius een halve graad beneden nor- maai geweest. De neerslag in De Bilt was 217 millimeter, (normaal 224). De vorige zomer was belang rijk natter met 288 millimeter, die van 1959 belangrijk droger met 104 millimeter. Aan het strand: Woensdag: goed strandweer met een zonnetje, vooral in het zuiden, daar vooral ook de hoogste temperatuur van 20 tot 21 graden Celsius. Langs de IVadden nog het koetst. Rustige zee zonder kwal len. Speciaal aanbevolen badtijden voor woensdag: Hoek van Holland 8.20 tot 11.20; Scheveningen 8235 tot 11.25; Zandvoort 8.45 tot 11.55. Tot commissaris van de N.V. Ver enigde NBM-bedrijven te Zaandam is 'benoemd de burgemeester van Eindhoven, ir. H. B. J. Witte. Verder dan deze uitspraak komt men niet. Veenendaal gonst evenwel van geruchten, want niemand ge looft, dat het hebben van wat privé spullen (veel dingen zoals schilde rijen, boeken, een stenenverzameling e.d. die gebruikt worden bij en voor het onderwijs, zijn overigens ook eigendom van de heer Thoomes) op de zolder de werkelijke reden is van deze strenge strafmaatregel, Dr, Thoomes zegt er zelf van: "Het Is zoeken. Ze willen me weg hebben, omdat ik te vooruitstrevend ben.' Het geschorste schoolhoofd heeft het er niet bü laten zitten en protest aan getekend bij de commissie van beroep in Den Haag. De griffier van deze commissie heeft het schoolbestuur inmiddels verzocht, het schorsingsbesluit twee maanden op te schorten om zodoende een onderzoek te kunnen instellen. Het schoolbestuur heeft dit gewei gerd. Enkele maanden geleden kwam het tussen het schoolhoofd en het bestuur van de vereniging tot bevordering van christelijk onderwijs tot een openlijke uitbarsting. Een jaar of zes heeft het personeel van de Julianaschool na melijk de gewoonte, eens per jaar gezamenlijk een dagje uit te gaan. Daartegen was nooit bezwaar ge maakt. Op de school was een com missie die deze uitstapjes organi seerde en regelde. Het bestuur van de vereniging wil de nu echter weten, op welke data deze reisjes werden gemaakt. Dit jaar verliep de organisatie een beetje rommelig, doordat iemand ziek werd en een ander op die bepaalde datum niet kon, etc. Plotseling kreeg de heer Thoomes toen te horen, dat hij het bestuur niet op de hoogte had gesteld van het voorgenomen uitstapje en dat on danks het feit, dat. er nog helemaal niets was vastgesteld. 'Ik kreeg toen een bijzonder be ledigende brief.' aldus de heer Thoomes. *Er stond onder meer in: "hoe komt het personeel er bi) om kinderen vrij te geven en zelf op reis te gaan. Een school waar de resultaten zo slecht en de examen resultaten zo exorbitant iaag zijn.' Dit was een pertinente onjuistheid," zeg- de heer Thoomes. 'De examen resultaten zijn juist bijzonder goed. Het personeel was dan ook gewel dig kwaad en stelde gezamenlijk een brief op. Ik heb me daar helemaal buiten gehouden en het stuk zelfs ook niet ondertekend, maar ik kreeg wel het antwoord en werd daarin ver antwoordelijk gesteld met de medede ling. precies zoals ik het nu zeg. "Dat de onderwijzers brutale vlegels zijn, die nodig een pak op de donder moesten hebben." Ik was hier dermate over veront waardigd. dat ik het bestuur te ken nen gaf. niet op de eerstvolgende ver gadering te zullen komen, indien men niet tijdig deze ergernis bij mij had weggenomen. Het bestuur liet niets van zich welen, Naderhand was er weer een vergadering en toen kreeg ik een be risping, omdat Ik niet op de vorige bijeenkomst was geweest Ook werden bij die gelegenheid enkele besluiten bekendgemaakt. In de eerste plaats zou ik de vergoeding voor bet onder houd van de tuin niet meer ontvan gen. De tuin. enkele honderden me ters lang en tientallen meters breed, kost me zelf ongeveer f 1500 per jaar. In de tweede plaats was besloten, dat ik een aantal kamertjes op de zolder van de school, die ik van het vorig schoolbestuur mocht gebruiken mijn kinderen draaien er plaatjes en ontvingen er hun vriendjes, en dat alles met toestemming moest ont ruimen. Dat gebeurde. Veertien dagen later kwam men controleren of ik de be sluiten had uitgevoerd. De kamertjes waren helemaal leeg en schoon ge maakt. Waar men nu over valt is een soort kast, waar wat spulletjes in staan (eveneens met toestemming van het schoolbestuur) van een predi kantenfamilie. die naar een flatje verhuisde en zodoende wat meubels overcompleet had en over te weinig financiële middelen beschikte om de ze stukjes te laten opslaan. (Van onze parlementsredaetie) Drie kamerleden van de KVP heb ben gistermiddag gebruik gemaakt van de REM-invitatie om in het Haagse hotel Des Indes een vertrou welijke bespreking tc houden. Het waren de heren Van Rijcke- vorsel, Nelissen en Aarden. Zij zijn leden van de bijzondere commissie die de openbar*, behande ling van het wetsontwerp voorbereid. Zoals gemeld heeft de REM alle leden van de Tweede Kanier voor deze besprekingen uitgenodigd. De socia listische kamerleden werden maan dagmorgen verwacht, maar geen van hen is op dat tijdstip verschenen. 's Avonds werd bekend dat drs. II. Peschar, tweede secretaris van de fractie in een brief aan de gedele geerde commissaris van de REM. mr. Minderop, had laten weten verhin derd te zijn. Het was zijn indruk dat dit in verband met de vakantie voor een groot dee! van zijn fractie even eens geld, zoals bü mr. Minderop ook had meegedeeld. Drs. Peschar schreef dat zijn fractie uiteraard wel geïnteresseerd is in wat de heren van de REM wilden mee delen. Hij gaf daarom in overweging dat schriftelijk te doen. Indien de REM evenwel meer prijs zou stellen op mondeling contact, aldus de heer Peschar in zijn brief, zal de Tweede-Kamerfractie van de PvdA gaarne een delegatie van de REM ontvangen. Daartoe zou het beste een afspraak kunnen worden gemaakt met nar. Van Lier, de eerste secretaris van de fractie. In politieke kringen in Den Haag heeft het wel enige verwondering gewekt dat de REM de kamerleden op zo'n ongebruikelijke manier be nadert. Een gewone burger maar ook een minister pleegt in overleg met het kamerlid tijd en plaats van een onderhoud vast ie stellen. In de regel worden dergelijke besprekin gen in het gebouw van de Tweede Kamer gevoerd. Ook de regering pleegt daar haar niet openbare over leg met de kamerleden. De Londense politie heeft ln het afgelopen weekeinde 15 jongens en meisjes aangehouden, die iilegaal hun intrek hadden genomen in een aan koningin Elizabeth toebehoren- en leegstaande woning in een van Londen., deftigste wijken. Overdag verdeden de jongelui hun tijd rond om Trafalgar Square, terwijl zij de nachten doorbrachten in het aan het Ministerie van Buitenlandse Za ken grenzende huis. Een vliegtuig dat van Shelimera. in het zuiden van Ecuador, op weg was naar Quito, is verongelukt, waar door vier leden van de luchtmacht van Ecuador om het leven kwamen en zes leden van de staf var het Amerikaanse hospitaalschip Hope gewond raakten. (Van een onzer verslaggevers) I D« heer F. van Heeswijk heeft te vervaardigen. Tweeduizend uur in ruim twee jaar tijd heeft hij aan zijn werkstuk gearbeid, n de schuur achter zijn woning zo- Veertien soorten natuursteen ver- juist de laatste hand gelegd aan een werkle hij. Hij betrok deze steensoor- ton wegend natuiirstren-mozaek uj, Zweden, ilet is een gedenksteen ter nage dachtenis aan de in 1961 bij ten riiegtuigongeiuk omgekomen secre taris-generaal van de Verenigde Na ties, Dag Hammarskjöid. De heer Van Heesewijk was des tijds zo diep getroflen door dit tra gische ongeval, dat hij begin 1962 besloot een Hammarskjold-mozalëlt Egypte, Cyprus, Italië. Frankrijk en Pakistan. Het mozaïek zal waarschijnlijk eind deze week naar Veghel worden gebracht om daar te dienen als trekpleister on dé» til? +CT gelegenheid van de aevrljcUngsher- denking wordt gehouden. Dat vervoer «al overigens nogal wat voeten in aarde hebben. Een der muren van de schuur en een daar net mozaïek moeten wijken. Het ge- Tijdens het vervoer is het mozaïek voor staande kersenboom zullen voor de mozaïek moeten wijken. Het ge vaart e wordt verpakt ln een stellage waarin zo 'n 2 ton hout ts verwerkt Tijdens het vervoer is de mozaïek- voor 35 mille verzekerd. De heer Van Heesewijk heeft de gedenksteen belangeloos aangeboden aan de secretaris-generaal van de VN, OeThant, De heer Van Heese wijk wacht nu met enige spanning het antwoord van de secrctaris-gene- neraai af. De Bestenaar, die voor zo'n 2000 gulden aan materialen in het mo zaïek stak, heeft van heinde en ver reacties op zijn nobele arbeid ge had Onder ander koning Gustav Adolf van #»n nin~r r1 wijn van België brachten "sehriftès lijk hun bewondering over voor wat de heer Van Heesewijk zelf noemt: zijn bijdrage tot de verbroedering van de me ine ld en de wereldvrede

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1