Speurtocht naar Hennie Bechthum nu gestaakt Hus treft geen blaam Drie vakcentrales vragen - na liquidaties door EMS - nieuw ondernemingsrecht Econoom voorspelt hongersnood in 70 AEG Concessiestrijd met NAM Mobil vindt ook gas op Ameland Koningin Juliana 'doet' Deltawerken intensief Sein voor trein uit Arnhem stond groen Grootste ramp in geschiedenis55 KAMERLID VRAAGT MINISTER ANTWOORDT Agenten berispt Fièsta-fiasco De AMX-tanks Grootste deel AMX-tanks mag rijden AEG Lancering van Titan-3A voor 95 Jo geslaagd Textielbonden tegen loonstop Kind overleden na aanrijding m Vandaag beurt aan brug over Oosterschelde Koffie en suiker CAO's OPGEZEGD HET VRIJE VOLK WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1964 PAGINA 3 Einde beschuitgeschil UTRECHT (ANP) De drie vakcentrales hebben naar aan leiding van de liquidaties van de EMS (Zwolsman) een ver klaring uitgegeven waarin zij aandringen op een spoedige herziening van het onderne mingsrecht. Speculatie Advertentie IAI. CHICAGO (Reuter, AP) „De grootste ramp in de geschie denis der mensheid staat te gebeuren. Er dreigt een hongers nood waarvan miljoenen mensen, misschien wel miljarden te lijden zullen hebben. Als er niet met spoed iets gebeurt zai deze ramp zich in de zeventig jaren gaan voltrekken, eerst in Azië, daarna in Afrika en Zuid-Amerika." Kunstmest (Van onze parlementsredactie) De moeilijkheden met de AMX-tanks blijken minder ernstig te zijn dan aanvanke- werd gedacht. Drie kwart van de aanwezige tanks mag weer normaal worden gebruikt. LA Y AM AT Wij weten, wat Uw reac tie is, als U met de AEG Lavamat hebt gewassen: U dacht wet, dat volauto matisch wassen erg com fortabel was. Maar dat de AEG Lavamat steeds op nieuw a! die was- en drooghandelingen zo feil loos alléén verricht, dat moet je eerst in de prac- tijk ervaren, da, de AEG Lavamat is gemaakt voor al Uw was. AMSTERDAM Samenstelling De Koningin doet de Deltawerken. Het is de eerste keer, dat zij dit 25-jarenwerk van drie miljard gulden systematisch en in alle belangrijke onderdelen bezoekt. Drie dagen zijn er voor uitgetrokken. Gisteren is zij begonnen met de bouwput in het Haringvliet en de kabelbaan over de Grevelingen. Eerder had zij al de zijdelings tot de Deltawerken behorende nieuwe brug bekeken, die Goeree-Overflakkee met het vasteland verbindt: de in juli geopende brug bij Numansdorp. °ud is dit paard van de Markelose landbouwer E. Broekmaat. 'Vos', zo eertlg J«ms heet het oudje, ondermijnt met deze prestatie de stelling van deskundi gen, dat een paard maximaal rond de twintig jaar oud kan worden. Heit dier geniet nu van zijn oude dag, want zijn werk is inmiddels door een tractor overgenomen. Toelichting Hogeslagstrooier Methode Felle strijd tiiiimitmiiiiiiiiiiiuiniHifiBiiijtiiiifiiniifiKiiiiiiniiniiiiHifiiiHrniiiifi Bouwput (Van een - nzer verslaggevers) Hennie Bechthum uit Krimpen s. d, IJssel is nog steeds roek. Inmid dels zijn in de waterrijke omgeving van siln woonplaats do verwoede op sporingsacties gestaakt. Het driejarige jongetje, dat maan dagmiddag om vier uur voor het laatst werd gezien op de dijk leng* de .Hollandsche IJssei! moet wel haast verdronken zijn. Eb of vloed kunnen het lijkje kllometersver heb ben meegesleurd. Tot diep in de nacht zijn maandag honderden Krimpeaarai in touw ge weest. Zij trokken de polder in, zoch ten in sloten en vaarten en speurden langs de rivieroever. Maar alles tever geefs. Dinsdag werd, door rijkswater staat en 150 mariniers, een groot deel van de IJssel afgedregd. (Van onze soc.-econ. redactie) De strijd tussen het Consumenten Contact Orgaan en het Haagse bak- kerijbcdrijf Hus over het aantal be schuiten per rol, is bijgelegd. Een on derzoek van het Ministerie van Eco nomische Zaken heeft uitgewezen, dat Hus geen blaam treft en dat het aan een toevallige technische oor zaak moet worden geweten, dat er in de maand juli zoveel rollen Hus- beschuit met twaalf in plaats van dertien stuks in de handel zijn ge weest. Hus heeft inmiddels maatregelen genomen om de onbedoelde afleve ring van twaalf in plaats van der tien stuks in de toekomst zoveel mo gelijk te voorkomen. Het Consumenten Contact Orgaan heeft de be*.'ndingen van het minis terie in haar communiqué gepubli ceerd. De directie van Hus heeft daarop meegedeeld dit als een vol ledige rehabilitatie te beschouwen en het incident voor gesloten verklaard Bij het geldende ondernemings recht zijn de werknemers en hun vak beweging niet in staat om na te gaan ra hoeverre een onderneming niet meer renderend Is, zegt de verklaring. De vakbeweging kan daardoor niet vaststellen of bij liquidatie-besluiten de belangen van de werknemers niet kennelijk onredelijk zijn geschaad.. Dit klemt, aldus de verklaring, des te meer bij een onderneming als de EMS, Exploitatie Maatschappij Sche- veningen, die niet uitsluitend is ge richt op de exploitatie van de be drijven. maar ook en in niet mindere mate oo het behalen van winst door in- en verkoop van onroerend goed. Door de speculatieve prijsontwikke ling kan derhalve liquidatie plaats vinden van overigens renderende be drijven. Naar het oordeel van de drie vakcentrales wordt het gevaar dan groot, dat de belangen van werk- nemens in dergelijke bedrijven zowel in economisch als in sociaal opzicht kennelijk onredelijk worden geschaad. De drie vakcentrales betreuren het In dit verband dat de herziening van het ondernemingsrecht nauwelijks Is gevorderd. De staatscommissie-Ver dam heeft hierover nog steeds geen rapport uitgebracht. De «akcentrales dringen er daarom oij de regering met klem op aan om de commissie- Verdam te verzoeken onverwijld haar bevindingen te boek te stellen. Zij menen dat ln het bijzonder aan dacht moet worden geschorken aan maatregelen waardoor meer zeker heid wordt verkregen dat onderne mingen m hun bedrijfsbeleid de so ciale en economische belangen van de werknemers in redelijke mate be hartigen. DEN HAAG (ANP) In antwoord op schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid Bakker (c.p.n.) over de stijging van de koffie- en suikerprij zen deelt minister Andriessen (Econo mische Zaken) mee. dat de prijsver hoging voor koffie van ƒ1,22, ƒ1.48 en ƒ1,80. tot resp. ƒ1,74, ƒ1,94 en ƒ2,10 sinds l januari 1963 geheel voor rekening komt van de als gevolg van prijsbeweging op de internationale koffiemarkt gestegen inkoopprijzen van ruwe koffie van de koffiebran- ders. De minister wijst erop, dat de prijsstijging ten goede komt aan ont wikkelingslanden. Sincis enige tijd zijn verdere prijsverhogingen op de wereidkoffiemarkt uitgebleven en de jongste prijsverhoging moet daarom worden gezien als een gevolg van de vertraagde doorberekening van prijs verhogingen in verband met de voor raden. Van ministeriele zijde behoe ven prijsverhogingen van koffie geen voorafgaande toestemming De jongste prijsverhogingen voor suiker (in januari, april en augustus tot laatstelijk 11 ct per kg) zijn door gevoerd ter geleidelijke aanpassing van de suikerprijs aan de nieuwe garantieprijs van 75.30 per 100 kg suiker voor het prijsjaar oktober 1964 —oktober 1965. Deze hogere garantie prijs vloeide voort uit de verhoging van de richtprijs voor suikerbieten van de oogst 1964. Naast deze aan passing aan de garantieprijs diende tevens rekening te worden gehouden met een verhoging van het bedrag aan omzetbelasting op suiker, ais- mede met gestegen kosten van ver voer, verpakking" en. distributie van suiker. Het Tweede-Kamerlid de heer Franssen (p.v.d.a.t heeft de minis ters van Justitie en van Binnenland se Zaken gevraagd of het waar is, dat twee leden van de Amsterdamse gemeentepolitie, die op 13 februari 1964, toen zij vrij van dienst waren, niet in uniform gekleed een zitting van het ambtenarengerecht in Am sterdam hadden bijgewoond, daar voor door een hoofdinspecteur en e*.n inspecteur ter verantwoording zijn geroepen. Het kamerlid wil weten, of de hoofdinspecteur en de inspecteur dit op last van hun chef of eigenmach tig hebben gedaan en of de ministers een dergelijke gang van zaken af keuren. Hij vraagt, welke maatre gelen de bewindslieden denken te nemen, om herhaling van het ge beurde te voorkomen. Slechts indien het reisbemidde- lingsbedrijf in het algemeen in ern stige mate in striia met hec alse- meen belang zou handelen, is optre den van de overheid gerechtvaardigd. Dit antwoordt staatssecretaris Bakker (Economische Zaken), mede namens zijn ambtgenoot van O.. K. W. op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Wilmans (p.v.d.a.) n.a.v. de gebeurtenissen bij het reis bureau Fiesta. Hoewel de staatssecretarissen alles zins gevoel hebben voor de onaange name verrassingen waarvoor een aan tal vakantiegangers door de gang van zaken bij het reisbureau Fiesta is komen te staan, is niet gebleken dat dergelijke praktijken in het reis- bemiddelingsbedrijf in het algemeen voorkomen. DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid Harmsen (b. p.) heeft de minister van Defensie schriftelijk gevraagd of het waar is, dat er gro te constructiefouten zijn gevonden bij de AMX-13 tanks en zo ja aan wie of waaraan deze fouten zijn te wijten, aan de Franse leveranciers of aan in Nederland na aflevering uitgevoerde verbouwingen. Mochten de fouten geheel of ten dele te wij- te- ziin aan Nederlandse instanties dan wil het kamerlid weten, welke maatregelen de minister denkt te nemen tegen de verantwoordelijke personen. Hij vraagt tenslotte wel ke maatregelen de minister ln het algemeen denkt te nemen om der gelijke 'affaires' te voorkomen. Dese ernstige waarschuwing heeft de Amerikaanse econoom, Raymond Ewell, verbonden aan de afdeling „research" van de staatsuniversiteit van New York in Buffalo laten ho ren op een congres van het Ameri kaans Chemisch Genootschap. Volgens Ewell is een catastrofale hongersnood bijna onvermijdelijk om dat de bevolkingsaanwas in Azië, Zuid-Amerika en Afrika veel en veel groter is dan de stijging van de voedselproduktie op die contingenten. De bevolking van deze gebieden zal binnen twintig jaar met ongeveer een miljard zielen zijn toegenomen, ter wijl er nauwelijks een verhoging van de voedselproduktie te constateren zal zijn indien de wereld dezelfde houding aanneemt ten opzichte van dit probleem als op het ogenblik. De enige maatregel die volgens Ewell op korte termijn kan worden genomen om de fatale ramp af te wenden of de komst ervan te ver tragen is het op grote schaal en ge- Zoals bekend, zijn er onlangs bij een aantal tanks scheuren in de steun van de elevatiemotor geconsta teerd. De meidingen die daarna bin- i nenkwamen. wekten de indruk dat dit wel bij de helft van de ln ge bruik zijnde tanks het geval was. Een onderzoek van Franse en Ne derlandse deskundigen heeft nu uit gewezen. dat die meidingen niet juist waren. Het euvel beperkt zich slechts tot een kwart van de aanwezige tanks. Het verbod om met de tanks te schieten en te rijden is voor de goed- heel belangeloos beschikbaar stellen van miljoenen tonnen kunstmest ten einde de voedselproduktie in de be dreigde gebieden te verhogen. Deze produktieverhoging zal op do lange duur echter zonder resultaat blijven indien men niet onmiddellijk ook *n begin maakt met de beperking van de geboorten. „Maar de tijd dringt," aldus de waarschuwing van Ewell „Amerika en Europa hebben slechts enkele ja ren de tyd om het spoed programma voor verhoging van de voedselproduk tie met succes uit te voeren. In kor te tjjd zullen de rijst-, tarwe- en ko renoogsten in Azië, Afrika en Zuid- Amerika met vijftig tot honderd per cent moeten worden verhoogd. Ewell eiste van de rijke, geïndus trialiseerde landen dat ze kunstmest en kunstmestfabrieken aan de arme landen schenken. Fabrieken om de miljoenen tonnen benodigde kunst mest te produceren zullen ongeveer vijf miljard dollar kosten. „Dat Is ongeveer een tiende van de kosten die verhonden ziin aan het project om een mens op de maan te doen landen. De geschiedkundigen van de toekomst zullen misschien nog eens de vraag stellen of het in de zestiger jaren van de twintigste eeuw belangrijker was een man op de maan te brengen dan te werken aan een plan om de internationale hon gersnood van de zeventiger jaren, met zijn niet te overziene gevolgen, te voorkomen," aldus Ewell. met de producten AEG TELEFUNKEN OSRAM (Van een onzer verslaggevers) Na de Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft nu ook Mobil Oil op Ameland aardgas gevonden. Dinsdagmiddag om vijf uur kon de gasvlam bij het boorplatform op de zandvlakte van De Hon rvorden aangestoken en brak de spanning die daar enkele weken heeft geheerst. Van de betekenis van deze zoveel ste gasvondst onder Nederlandse bodem kan voorlopig weinig wor den gezegd. Afgaande op de grote kracht waarmee het gas omhoog komt, zou de vondst belangrijker kunnen zijn dan die van de NAM verleden week. De praktijk heeft echter geleerd, dat ook dit nauwelijks als een graad meter mag worden beschouwd. De samenstelling van het gas, welke mede beslissend Is voor de vraag of de vondst exploitabel is moet nu eerst in het laboratorium worden onderzocht. Verdere proeven boven het gasveld moeten dan nog gegevens verschaffen over de omvang van de gasvoerende aardformatie. Met dit alles is nog geruime tijd gemoeid. Afgezien hiervan is de eerste bo ring van Mobil Oil op Ameland toch al wel als een groot succes te be schouwen. Het komt maar weinig voor dat een maatschappij met de eerste de beste proefboring in een bepaald gebied al direct succes heeft. CAFE KENNEDY (Reuter, AFP) De lancering van een nieuwe, krach tige raket, de Tltan-3A, gisteren van Kaap Kennedy, acht men in rnimte- vaartkringen voor 95 percent geslaagd. De derde trap van de raket is name lijk niet in een baan om de aarde gekomen. Dertien minuten na de lancering ging het contact ermee ver loren. Het was de bedoeling geweest, dat deze derde trap na een omwenteling om de aarde een kunstmaan zou lanceren, die een andere baan had moeten volgen. De Titan-3A heeft de hoogte van een gebouw van twaalf verdiepingen. Hl) is samengesteld uit een Titan-2 met bovenbouw. In de toekomst zal de Titan-3A het bovenstuk vormen van de nog krach tiger Titan-3C, waarmee men een be mand laboratorium ter grootte van een caravan met een gewicht van 11.340 kg in de ruimte wil brengen. (Van een onzer verslaggevers) Het was de bedoeling, dat zij een eindje over die brug zou lopen. Zij gekeurde tanks opgeheven. Naar het i Bep er helemaal overheen, rnim een ontstaan van het euvel en de wijze waarop het tan worden verholpen, wordt nog een technisch onderzoek ingesteld. kilometer. Z)j keek over een nog leuningloze rand diep in het water, zjj stapte behendig tossen de opste kende stalen pennen van een oneffen (Vn onze soc.-econ. redactie) De drie textiel- en confectievak- bonden De Eendracht (SW), St. Lambert us (NKV) en En i tas (CNV) hebben de c.a.o.'s voor de textiel- en de confectieindustrie opgezegd per II december. Volgens de ca.o. moet opzegging voor I september ge schieden. Do bonden zullen hun eisen voor 1965 opstellen en aan de werkgevers toezenden wanneer er meer bekend is over de sociaal-economische mo gelijkheden voor 1965. De bonden voelen er echter niets voor om mee te werken aan een loonstop, zo blijkt uit een artikel in het orgaan van De Eendracht. VENLO (ANP) Op de Baarïo- sestraat in Blerick is gisteravond het 1-jarig zoontje van de familie Fran ken door ccn auto aangereden en zo danig gewond dat het Jongetje kort na aankomst in het ziekenhuis ls overleden. ...v-V rijbaan door en maalde niet om ga pende naden in het beton. Ik hoorde dat de Koningin en de dames uit haar gevolg de boodschap hadden ge kregen dat zij schoenen met naald hakken moesten thuislaten. Autoriteiten en journalisten consta- stateerden al gauw: 'zij is niet te houden.' Op de brug sprak koningin Juliana met de bejaarde Flakkeese landbouwer P. D. Sieling, die een le ven lang voor deze brug gevochten heeft. 'Ik herinner ml) nog best, dat toen ik in 1947 uw eiland bezocht, er al over niets anders dan een brug- verbinding werd gepraat.' De heer Sieling glunderde en met hem een hele reeks burgemeesters. 's Middags was de koninklijke Deltatoer al bijna anderhalf uur op het schema achter. Dat was in 'de bouwput', een begrip dat langzamer hand nationaal gemeengoed is ge worden (jaarlijks bezoeken 120.000 a 130.000 mensen de indrukwekkende batterij spuisluizen-in-aanbouw in het kunstmatige eiland in het Ha- rignvliet. Zelfs de Henri Dunant van het Rode Kruis doet dit eiland aan en patiënten bekijken het werk per brancard). Minister Van Aartsen sprak daar een woord, en prominente deskundigen als ir. J. v. d. Kerk, di recteur-generaal van de Rijkswater staat, ir. J. Volkers, hoofd van da Deltadienst, en nog anderen gaven daar uiteenzettingen. Soms was het eenvoudig: het Del taplan is het antwoord op de ramp van 1953 met zijn 1875 slachtoffers. Onder de vele zwaaiende Goereeërs en Flakkeeërs langs de route hier heen, ook massa's kinderen, was er bijna niet een die geen doden-door- het-water in de familie had. Soms was de toelichting moeilij ker. Dan ging het over woelkomen en wervelstraten, plunjers en tetraeders. Toen Ir. Volkers klaar was zei de Koningin: 'Maar u hebt nog niets (Van een onzer verslaggevers) cier van Justitie, mr. Holstein ver richt. toestand laat dit nog niet toe. De trein heeft naar schatting 80 kilome- recherehe heeft hem slechts enkele ter gereden. Het politieonderzoek naar de trein- Volgens de technici moet dit be- vr»geri kunnen stellen. Zijn herstel De voorzitter van de Spoorwegon- ramp bij Westervoort, heeft als lekend hebben, dat het voorseln aan vov<ferL echter goed. gevallenraad, de Amsterdamse pro- <)- westervoortse kant hii dr. hnnr- A-s de Duitse trem heeft geremd, cureur-generaal, mr. H. R. de vaststaand feit opgeleverd, dat het heeft taan en hft is het te laat geweest. Er zijn aan- Zaayer, zal zich zaterdag bij Wester - selnllcht voor de uit Arnhem komen- hooftjseLn waar het on(jeraock wijzingen dat bij belde treinen op hst voort op de hoogte stellen van de de dieseltrein op groen heeft ge- zich op richt, op rood. laatste moment de noodremmen in situatie f- - werking zijn getreden. Dit heeft De raad kan naar aanleiding van staan* Boyendien Is direct na de ramp slechts tot resultaat gehad dat beide een door hem in te stellen onder- geoieken. dat de seinen normaal treinen iets in vaart hebben gemin- zoek naar een ernstig spoorweeonge- Dit is tot dusver het meest post- functioneerden: de kans op een sto- derd. va! de minister van Verkeer en Wa- tieve resultaat van het onderzoek, ring tijdens het passeren van de De Duitse trein mocht ongeveer terstaat een voorstel doen omtrent dut de rijksrecherche ln samenwer- Duitse trein wordt zeer gering ge- honderd kilometer rijden, het wissel de maatregelen, die naar de mening king met spoorwegrecherche en de acht. was een zogenaamd lang wissel, van de raad diénen te worden geno- afdeling seinwezen Ned. Spoorwegen Zeer veel hangt er af van het ver- waarvoor geen vaart geminderd men ln het belang van de veiligheid ln opdracht van de Arnhemse offl- hoor van de Duitse machinist. Zijn hoeft te worden, de Nederlandse van het verkeer over de spoorweg verteld over de bovenste kaai? die daar hangt," waarop een betoog over de fundering (22,000 enorme heipalen schragen het werk) en de bodemver- dediging volgde. 'Ja, maar nu nog over dat nylondoek dat tassen het grint en de stenen wordt gelegd.' Nu. dat dient om die hele bescher mende laag stevigheid te geven. Het was al duidelijk geworden, dat het afdammen van zeegaten niet alleen een enorm duren en verschrikkelijk moeilijke ingreep in het natuurlijke bestel vormt, maar ook erg gevaarlijk is Want de zee- en rivierbodem be staat in onze delta uit vluchtig zand, dat als een haas op de loop gaat, zo dra men het evenwicht verstoort. Daarom moeten de Deltawerken zo vlug mogelijk en zonder onder breking gebeuren. En dan nog zijn de grote afsluitin gen aan de zeezijde alleen te ver wezenlijken als eerst de secundaire dammen (meer landinwaarts ge legen) tot stand zijn gebracht. Die verdelen als het ware de geweldige vloedkommen (te vergelijken met longen, hun in- en uitademingen zijn vloed en eb) in kleinere comparti menten. De te verwachten stromin gen worden dan minder gevaarlijk. Zo'n secundaire dam is die welke dit jaar nog ter hoogte van Bruinisse in de Grevelingen moet worden ge legd; de dam waarvan het sluitgat met behulp van een kabelbaan wordt dichtgesmeten. Laat in de middag voeren wü met de Koningin bij die kabelbaan rond om te zien hoe een soort rode tram wagens heen en weer zweefden hoog boven het watervlak. Onder die reu- zencabines hingen netten en die net ten waren gevuld nu eens met stenen dan weer met grint, ook wel met zeer zware zakken zand en asfalizand. Die netten openen zich op mobilofo- nisch bevel. Ondanks het feit, dat een vrachw je 10.000 kg weegt, leek het of me» hier een rivier wilde dempen met be hulp van een hagelslagstrooier: het gaat er nu sinds een paar dagen se rieus op los en naar genoegen. On danks allerlei berichten en g<#*ucbten. Eind november kan de dam klaar zijn. Dan aal men veel hebben geleerd. Hier is dan voor het eerst op een ultra-moderne manier het principe van de geleidelijke sluiting in te genstelling tot die waarbij men van caissons gebruikmaakt toegepast. Dit kan van belang zijn voor zeer, zeer grote sluitingen die ln de latere jaren moeten volgen, namelijk die van het Brouwershavensegat en de Oosterschelde. Op de dijk. bij het begin van de ka belbaan. ben ik de Koningin een beet je kwijtgeraakt. Zij kreeg weer Delta- les. maar de keet waarin dit gebeurde was net pas voor de hoogwaardig heidsbekleders en naar het scheen te klein voor de pers. Buiten voerde ik een gesprek met een jonge neger in sierlijke Afrikaanse kledij, met een oranjestrikje op ter ere van het ko ninklijke bezoek. Het bleek de Nigeri- aanse student Oluwole Sungonuga te zijn, die hier twee maanden rond kijkt om alles over het water te leren. In ziin land heeft Nederland door middel van het bureau Nedeco (voor ingenieurswerken in het buitenland) zeer belangrijk werk ter remWng van de rivier de Niger verricht, Olu- Normaal is zelfs, dat bij dergelijke .verkenningsboringen' slechts één op de tien tot een exploitabele vondst van gas of olie leidt. Mobil Oil was de enige maatschap- pi) die ln het Waddengebied niet de voor een landborlng traditionele methode volgde. Terwijl de andere oliemaatschappijen hun boortorens in of bij de duinen zetten, bouwde Mobil OU een speciaal platform op hoge, golf vrije poten boven De Hon. Deze veel kostbaarder constructie was no dig omdat de zandvlakte daar bij extra hoge waterstanden nog door de zee wordt overspoeld. De Mobil OU heeft vanmorgen be kendgemaakt dat zij nu op korte termijn een nieuwe verkenningsbo ring op Ameland wil aanzetten. De maatschappij heeft Den Haag daar voor aanstonds om een vergunning gevraagd. Ook voor deze boring, waar mee nadere gegevens óver de omvang van het gasveld kunnen worden ver kregen, moet een speciaal platform worden gebouwd. De tweede hoor plaats komt eveneens op een niet altijd watervrije vlakte. Hoewel bij de beoordeling van deze verdere activiteit voorzichtigheid ge boden is, wettigt zjj het vermoeden dan de aangeboorde formatie vrij uitgestrekt Is. Het gerucht wil dat de gasvoerende laag zich voortzet onder de Noordzee. Absolute zekerheid daar over is niet te krijgen. De maatschap pij verstrekt er beducht voor con currentie geen informatie over. Gezien de kleine oppervlakte van Ameland en het feit. dat diverse maatschappijen er al geboord heb ben, mag worden verwacht dat de vondst van Mobil OU niet tot her nieuwde booractlviteit van anderen zal leiden. Zou dit toch gebeuren Den Haag kan er trouwens door het weigeren van boorvergunningen een stokje voor steken dan kunnen deze boringen zonder meer beschouwd worden als tactische manoeuvres, om te proberen de concessie-aanspraken van NAM en MobU OU te verzwak ken. De NAM moet zich met de recente ontwikkeling toch al weinig gelukkig voelen. Deze maatschappij heeft een jaar geleden een concessie voor de provincie Friesland aangevraagd, dus met Inbegrip van Ameland. Mobil Oil heeft eveneens een concessie gevraagd. Het te verwachten, logische gevolg: een felle strijd tussen deze twee maat schappijen op het Friese concessie - front. Deze zou extra hevig kunnen wor den, wanneer wat in iheorie niet onmogelijk ls NAM en Mobil OU dezelfde gasvoerende formatie zouden hebben aangeboord. Weliswaar lijkt de vondst van de NAM tot nu toe van minder betekenis, maar ook deze maatschappij gaat verder met de ver kenning van het veld. Voeg daarbij de nog voortgaande boring van het duo Gulf-British Petroleum en het beeld van het gasgevecht ln Noord west-Nederland is compleet. VLISSINGEN (ANP) Op de tweede dag van haar bezoek aan de Deltawerken heeft koningin JuUana vanmorgen een bezoek gebracht aan de in aanbouw zijnde brug over de Oosterschelde. Deze brug, die een lengte krijgt van ruim vijf kilome ter, zal Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland met elkaar verbin den. Om tien uur arriveerde de Konin gin met de Piet Hein in de vissers haven te Coiynsplaat. In het exposi tiegebouw ter plaatse kreeg de tiegebouw kreeg de vorstin, mede aan de hand van maquettes, gebouwd door leerlingen van de zeevaartschool te Vlissingen en door ivJddel van foto's, tekeningen en kaarten, toeüchtlng op de In uitvoering zijnde werken. Informaties hierover werden ver strekt door ir. W. de Beijl, hoofd ingenieur-directeur van de Provin ciale Waterstaat in Zeeland. Op deze tentoonstelling werd de betekenis van de Oosterscheldebrug geschetst. Later op de morgen bezocht ko ningin Juliana het werkterrein en ae oprit van de nieuw te bouwen brug, aanbesteed voor ruim 64 mil joen gulden en die begin 1966 ge reed moet zijn. Een korte wande ling over het brugdek besloot dit gedeelte van het meerdaags .werk bezoek van de vorstin. De belangstelling voor deze intocht, die plaatshad onder ideale weers omstandigheden, was bijzonder groot. De Koningin was gekleed ln een okergeel complet. wole vertelde, dat hl) de Nederlandse waterstaastdeskundigen zó vond. ver der dat hij het profiel van de Grrve- llngendam had nagerekend en dat in Nigeria op het ogenblik een water loopkundig laboratorium verrijst zo- lis wü er een in Delft hebben. Het indrukwekkendst was ongetwij feld het bezoek aan de bouwput In het Haringvliet. De Koningin heeft daar ook gelopen en geklommen in het Inwendige van de 'Nabla-Iigger* de driehoekige betonnen rugge- graat waarover een verkeersweg loopt en waaraan gedeeltelijk al de angst aanjagend grote en zware schuiven zijn opgehangen. Zij stond hoog op het bedienings gebouw en keek uit over de stromen en eilanden en verre kerktorens tot aan de horizon. Zij stapte in een werklift en daalde tot diep onder de waterspiegel. Ook moest zij over een buis met een olm .Ier wat dit dan ook moge ziin een voor dames bijna onmogelijke stap doen. Waar schijnlijk de grootste van haar leven. Kortom, zü had een fijne dag.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1