Principiële primitieven onder de rook van Amsterdam LH U-kamer lid wil tijdschrift Podium subsidie ontnemen Britse vliegshow toont één noviteit 'Kapitein, het schip is van u' De Oranje is niet meer Hagenaars verkopen bejaard echtpaar 'anti-reuma-kleedjes'twee jaar geëist Boltini moet tournee door België afbreken Zigeunerkoning is weer vrij Op zoek naar een paukenist TROONREDES GEBUNDELD Ramptreinstel vliegt in brand HET VRIJE VOLK ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1964 PAGINA 1 (Van een onzer verslaggevers) 'Hoogconjuctuur? Dat bete kent pure armoede! De KLM kan niet meekomen, de scheepsbouw kan niet meeko men, 't zijn allemaal surrogaat mensen. Feestjes vieren, in de kroeg zitten, sigaretten roken, 't mooie meneertje spelen op schoenen ivaar nauwelijks zo len onder zitten. Een stelletje holle herriemakers is het, let eens op er blijft niks van over Vrees voor minachting iiiiiiriiniiiiHiiiiiHtiffliiiiiiiiHiHiraiiiiiiiiiiiiiiiiiiBtmimiiiiiiiHimiiJHiitHiiuiirmiiiniiiitimnraiiiiutitmmtiuiiiiiiiiiuinm Salaris voor Duitse schotieren In lompen gehuld jggü!ff (Van een onzer verslaggevers) De Oranje is niet meer. Een schip met een blauwe schoor steen en een witte vijfpuntige ster lag sinds gistermiddag kwart over vijf aan de Suma- trakade van de N.V. Stoom vaartmaatschappij 'Nederland' in Amsterdam. De witte ster op het blauwe vlak wapperde ook op de voor mast en op de achtersteven hing niet de Nederlandse drie kleur, maar de Italiaanse vlag. Met de woorden van de laatste kapitein van de Oranje, gezag voerder W. F. J. Mörzer Bruyns 'kapitein, het schip is van u', was de Oranje overgedragen aan de Flotta Lauro. Pmir-Engels Treinramp: Koningin betiiijrt medeleven Waalbrug urenlang versperd na ongeluk Nieuw koffertje voor Miljoenennota (Van een onzer verslaggevers) Kleedjes, die dank zij een speciale preparering in Zwit serland een heilzame uitwer king zouden hebben op reuma patiënten. Dat was de koop waar die twee Haagse woon wagenbewoners-kooplieden, de 53-jarige F. B. en de 53-jarige T. D., aan het bejaarde echt paar De Kraker (mevrouw De Kraker is reumapatiënte) in Saamslag (Zeeuwsch-Vlaande- ren) kwijtraakte voor in totaal f 37.000. De twee mannen stonden gisteren terecht voor de Mid delburgse rechtbank. De offi cier eiste tegen B„ die hij als .Hoofddader beschouwde, twee jaar gevangenis met aftrek /an voorarrest. D. hoorde acht Maanden met aftrek tegen ïich eisen. Vergroten Ongeloofwaardig Leven op puinhoop - lak aan de wereld GEORGE DE JONG: Wat heb ik aan geld? Dat zegt George de Jong. die in onze keurige twintigste eeuw onder de rook van de Amsterdamse Electri- teitscentrale duidelijk maling heeft aan onze beschaving c.q. decadentie. Met zijn zuster woont hij op een puinhoop in een vervallen houten wagentje van twee bij drie meter: Johanna Sofia en George de Jong. consequente anarchisten. Ze hebben 400 kippen, twee paar den en vier pony's, hun nederzetting op een stukje ruigte met wat gras bestaat nog niet zo lang, voor die tijd woonden ze in een zelf gegraven hof, dat 's winters met planken werd bedekt. Aanbiedingen van de ge meente om in een echt huis te komen wonen lapt hij aan zijn klomp, geld van Sociale Zaken heeft hij nooit aangenomen, het gescharrel van een journalist en een fotograaf om zijn prehistorische nederzetting vervult hem met minachting voor alles wat naar de kapper gaat en een plooi in zijn broek heeft. Maar: omdat het in de kraai komt wil hij toch wel even duidelijk zeg- gen hoe hij over deze gekke wereld iyji denkt. En dan blijkt, dat hij wel "5 degelijk zo nu en dan een krant leest j om van die ontaarde buitenwereld od de hoogte te blijven. Zelfs geeft hij f;-I de indruk feitelijk een zeer gods- dienstig man te zijn. die de decaden- tie vreest, en meent op zijn wijze 'beter' te leven. En als de veekoopman Klaassen gelijk heeft ('Ik ken 'm al veertig jaar mijnheer, maar nóóit zal ie mij één paard verkopen), is George de Jong schat- en schatrijk. Een andere veekoopman, die ook zijn neus kwam stoten, bevestigt het lachend: 'schat rijk!' Maar George zegt: 'Die paarden Het huis waarin zij wonen, een karretje van twee bU drie meter. DEN HAAG (ANp) Het CHU- kamerlid dr. H. A. Schuring is niet te spreken over het artikel 'Niet te geloven' dat in het april-mei-num- mer van het literaire tijdschrift Po dium is opgenomen. Hij heeft hier over de minister van O., K. en W. vragen gesteld. De heer Schuring wil weten of de minister van mening is dat een tijd schrift dat een artikel van dergelij ke inhoud en strekking opneemt, in aanmerking blijft komen voor subsi die voor de overheid. ('Niet te geloven' is een kort stukje van J. J. met toespelingen op het gedicht van Remco Cam per' dat van de VRO niet mocht worden voorgedragen. In dat ge dicht zei Campert, dat na de oor- YPER (ANP) Circus Boltini zal zijn Belgische tournee voortijdig af breken omdat het Belgische ministe rie van Arbeidsvoorziening ruim vijf tig niet-Belgiscbe artiesten geen werkvergunning wil geven. Boltini heeft dit gisteravond tele fonisch vanuit Yper meegedeeld aan het ANP. De Belgische tournee van het cir cus is 19 augustus begonnen, en zou tot eind oktober duren. Het circus keert nu reeds zondagmiddag terug naar Nederland. "Zonder de niet-Belgische artiesten kunnen we niet spelen,' aldus Boltini. 'Ze treden in op een na alle num mers op.' log Europa één groot matras was. J, J. nu heeft het over de vitale driehoek Hilversum-Bussum-Blari- cum en. maakt grapjes over het losse leven van TV-mensen. Het stukje, kennelijk een sati rische variatie, eindigt: 'Heel 't Gooi is een groot matras, en de mooie Gooise hemel lijkt we! het plafond van een derderangs hotel. Maar op het bedeesde beeld scherm wordt voornamelijk de reine Lassie bezongen, en. de be scheiden bladerpracht van ons na tionale kunstbezit.' Red. HW.) (Van een onzer verslaggevers) Zigeunerkoning Petaio, vrijdag morgen ontslagen uit de gijzeling waarin hij donderdag in verband met een lopende faillissementsaanvrage, was gesteld, is met zijn 'corps di plomatique* .bestaande uit acht fa milies, neegestreken langs de pro vinciale weg in Moordrecht. Petaio, die een schuld had aan, een Leeuwarder garagebedrijf, heeft prompt betaald. Het kamp in Moordrecht bestaat uit acht luxe caravans die gister middag een grote beurt kregen. Bed den en huisraad lag in de bermen verspreid en er werd druk geboend, gewassen en gesopt. De gemeente Moordrecht is geen woonwagenkamp rijk. Lang zullen Petaio en zijn volgelingen onder wie vele Westhiners, er niet blij ven De hele stoet zou naar Rome i huwelijk meetrekken waar Petaio's kerkelijk ingezegend zal warden, 'Zeker de eerste van de maand!' AMSTERDAM (ANP) Op zoek naar een paukenist, een muzikale komedie. Zo zou men de gebeur- ienissen rond het Nederlands Ka merorkest kunnen betitelen. Het bewuste orkest gaat voor de achtste maal naar lalië, om daar onder meer de Sersnata Not- tura in re magg (K 239) te spelen. Maar bij dat werk is een pauke nist onmisbaar. In heel Italië was geen man te vinden, die zich in dit aardige instrument had bekwaamd. Ook op vaderlandse bodem was het paukenaanbod schaars. Het Utrechts Stedelijk Orkest voert nl. een Japans werk uit, waarbij maar liefst zeven pauken nodig zijn. Op naar het Residentie-Orkest, dat heejt nog vakantie. Een van de Residentie-paukenisten was aan het zeilen voor de Zeeuwse kusten. Na 43 telefoontjes had men de goede man te pakken. De onderhandelingen moesten echter afgebroken worden, omdat de zeilende 'tromslager" geen lust had zijn vrienden in de steek te laten. Alras bleek echterdat een an dere paukenist op vakantie was in Italiëftin de buurt van Stresa. Deze voelde er echter niets voor zijn riante bungalow vaarwel te zeggen. Radeloos, maar onversaagd zocht men verder. En het liep, zoals een goede komedie betaamt, goed af. Een tweede paukenist van het Residentie-orkest werd geënga geerd. En ze paukten nog lang en ge lukkig. J heb ik zelf gefokt, ik verkoop ze nooit van m'n leven. Ik heb geen geld nodig. Wie zich zelf heipt, heipt God. Iedereen heeft vandaag mooie kleren, mooie huizen, mooie auto's. En wie heeft 't voor het zeggen? Laat me niet lachen Ik herinner me minister Steenber gen. Hij stond op de foto in een vee stal. Dat was voor het eerst dat hij een koeiestaart zag! En de boeren (George heeft vroeger ik weet niet hoe lang geleden, dertig jaar, veertig jaar? twee boerderijen gehad in Sloten), de boe ren gaan er onderdoor. Komt er een Amerikaanse oliemaatschappij, de BP, weet toch dat dat allemaal Amerikaans is? Komt de BP om even een buizennet over het iand te leg gen, vanwege 't gas. Ze betalen de boer een rijksdaalder per strekkende meter. Een knaak, mijnheer! Als die buizen weg zijn heeft de grond een eeuw nodig om weer bruik baar te,worden! En de Gasunie kan die boeren zo aan de kant schoppen. Ze betalen belasting aan dit en aan dat, grondbelasting aan Rijkswater staat, allemaal instanties van slappe lefjongetjes. Je moet eens gaan kij ken wie er nou eigenlijk de huizen bouwt. Dat zijn boeren! Groningers, Friezen. Drenten. De hele rest is surrogaat, domme Hollanders. Zijn omvangrijke zuster zit, even eens in lompen gehuld, met haar geweldige gewicht achterin het oude, smoorhete hokje. 'De mensen denken dat wij imbeciel zijn.' zegt ze, 'maar George heeft een hoop geleerd. Hij is op school geweest en op een avond cursus en op de universiteit hij is heus niet van vandaag of gisteren.' De twee kooplieden, die nu allebei hun zinnen hebben gezet op de Ol- denburger van George de Jong en er al van overtuigd zijn dat er hier niks verkocht wordt, bevestigen dat George eigenlijk een pientere vent is. Veekoopman Klaassen vertelt dat zijn drie zusters, die vroeger bij el kaar woonden, te zamen 1034 pond wogen, 'Dit is de lichtste.' zegt hij. wijzend naar de bouwval. (Van onze luchtvaartredacteur) Farnborough, de tweejaar lijkse (vroeger jaarlijkse) En gelse luchtvaartshow, zal dit jaar niet veel meer dan een re prise zijn. Het enige nieuwe toestel, de Supersone bommen werper TSR-2, trekpleister van de show die volgende week wordt gehouden, heeft onver wachte moeilijkheden gekregen bij taxi-proeven en zal waar schijnlijk niet op Farnborough verschijnen. Dit werd gisteren bekend. De organiserende instanfie, de Society of British Aero-space Com panies (SBAC) houdt nog steeds vast aan het beginsel, dat op Farn borough alleen Engelse produkten worden vertoond. Dat betekent dat na het uitvallen van de TSR-2 alleen nog vliegtuigen zijn te zien, die al reeds uitvoerig bij andere gelegenheden rijn gepre senteerd: de RAC one-eleven, het tweemotorig straalverkeersvliegtuig voor de korte afstanden, waarvan reeds acht toestellen hun testpro gramma vliegen (drie ongelukken waarvan een met dodelijk gevolg hebben zich daarbij voorgedaan) DEN HAAG (ANP) Honderd vijftig troonredes zijn in boekvorm ver schenen. De Staatsdrukkerij heeft ze ter gelegenheid van zijn 190-jarig bestaan gebundeld. Het eerste exem plaar zal maandag, de verjaardag van de Staatsdrukkerij, worden aan geboden aan de Koningin. De teksten vari de troonredes zijn door dr. E. van Raalte voorzien van verklarende aantekeningen. Ook staan in het boek de Inhuldigings toespraken en door Chr. de Moor ge tekende portretten van de zes staats hoofden die sinds 1814 hebben ge regeerd. m f Even te voren had de kapitein aan de tweede officier H. Schram opdracht gegeven "haal de vlag van de maatschappij neer*. Hij stond stram in de houding,, de hand aan de kapiteinspet, terwijl de "Neder land'-wimpel omlaag kwam. De Ita liaanse tweede officier Giuseppe Zazzeri hees daarop de Lauro-wim- pel. Tegelijkertijd werd op de ach terplecht de nationaliteitsvlag ver wisseld. De 'Nederland'-wimpel werd over handigd aan de oudste maatschap pij-directeur mr. J. A. G. Jonck- heer. Zijn mededirecteuren mr. L. ter Braake, de heer P. de Jasselin de Jong ea de heer J. A. Warning stonden naast hem or de brug tij dens de korte plechtigheid. De nieuwe kapitein van de Angeli na Lauro, zoals de Oranje sinds gis termiddag heet, is kapitein Umma- rino Enzo (38). Namens de maat schappij was aanwezig Ercole Lau ro, technisch directeur en zoon van de 77 jaar oude reder Achille Lauro. het langeafstands straalverkeers- viiegtulg Vickers VC-10, dat een zware klap kreeg, toen de BOAC enkele weken geleden een deel van z(jn order annuleerde (in Engeland meent men. dat dit het eind van de VC-10-produktie betekende): het mi litaire transportvliegtuig Belfast en het vrachtvliegtuig Turbo-skyfan van Short. Allemaal toestellen, die 10 het afgelopen Jaar al uitvoerig zijn bekeken en besproken door velen. Weinig nieuws dus. dit jaar op Farnborough. Was het niet een puur-Engelse show. wellicht was dan iets te zien geweest van de Ameri kaanse tegenhanger van de TSR-2, de F-1I1, die in Australië de order kreeg waarop de Britten hadden ge hoopt. Evenmin ral er een model zijn van de DC-9, die nog op de i eken plank al reeds meer bestellingen heeft dan de BAC one-eleven. Ook de Amerikaanse Boeing 727 zal er niet zjjn, !»- als tweede generatie straalverkeersvliegtuig de Engelse Trident als marktsucces verre Heeft overtroffen. Daarom is Farnborough 1964 niet zo Interessant. De voornaamste ge laatstrekken van de komende lucht vaartjaren ontbreken er. Niet zo in teressant, maar ongetwijfeld wel weer spectaculair, wanneer de Air Display op het programma staat. We noemen slechts het optreden van het stuntt am The Red Pelli- cans. dat in juni zo'n voortreffelijke show gaf boven Eelde en dat oo Farnborough een nummer samen met een Folland Gnat-stuntteam zal brengen. Op de plaats waar maandag in Westervoort twee tremen botsten is vrijdagmiddag in het verongelukte Nederlandse dieseltreinstel brand uitgebroken. 'Zonken uit snijbranders deden die selolie in een var de rijtuigen ont branden. Het vuur laaide zo hoog op en verspreidde zo'n verzengende hit te dat de D-trein naar "Zevenaar een half uur moest wachten eer hij Zijn weg kon vervolgen. De brandweer van Arnhem heeft het vuur geblust. DEN IAAG (ANP' Koningin Ju liana heeft de minister van Verkeer en Waterstaat haar medeleven la ten betuigen met de nabestaanden van de slachtoffers en met de ge wonnen van de treinramp bij Wes tervoort. Van de 31 gewonden zal er slechts een blijvend letsel (een verminkte hand) overhouden, zo is meege deeld. Zeven van hen zullen volgen de week nog in het ziekenhuis lig gen. Onder hen is de Duitse ma chinist Erick Röhr. ZALTBOMMEL, (ANP) Vrijdag dagavond. Het verkeer over rijksweg UtrechtDen Bosch was urenlang gestremd. Omstreeks half acht moest op de Waalbrug een trailerchaufieur af remmen voor een andere auto. Zijn remmen blokkeerden, de truck raakte een personenauto en belandde daar na tegen een pijler van de Waalbrug. Spoedig arriveerde een takeiwagen van de firma Rowlands uit Zaltbom- mel om de zwaar beschadigde trailer van de brug te verwijderen, opdat de drukke verkeersstroom door zou kunnen gaan. Door de trekmanoeuvre sloeg de motor van de truck, die nog in de versnelling bleek te staan, aan, waarop de truck de takelwagen weg duwde tot deze kantelde. Een tweede takelwagen moest hier na redding brengen. Inmiddels was de Waalbrug geheel versperd en vormden zich kilometerslange files. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. DEN HAAG (ANP> De minister van Financiën krijgt een nieuw kof fertje om op Prinsjesdag de Mil joenennota naar het parlement te brengen. Minister Witteveen krijgt het kof fertje van de jubilerende Staats drukkerij. Het wordt een perkamen ten koffertje met blauwe voering, voorzien van het Nederlandse wa pen met het opschrift Derde dins dag in september. De 64-jarige Josias de Kraker verklaarde voor de rechtbana, dat B, gezegd had. dat hij reuma specialist was en acht jaar in Lei den had gestudeerd, in welbespraak te bewoordingen, op wat indringeri ge manier, zou hij de heer De Kra ker de eerste maal een kleedje heb ben willen verkopen. Als vertegenwoordiger van een fa briek in Zwitserland zou hij een kleedje voor 3000 hebben aange boden, waarvan bij aanraking met de voeten een prikkelende en warme uitstraling zou uitgaan. De heer De Kraker zou op de koop zijn ingegaan en 1000 hebben be taald, terwijl de rest enkele weken later bij een nieuw bezoek van de heren door hem betaald werd. Dit bedrag had hij van de Boerenleen bank gehaald, volgens zijn verkla ringen. Een maand later zou de blauwe auto met de witte kap met B. en D. weer voor zijn gereden. Nu had den zij een kleed te koop waarvoor zij ÏO.OOO vroegen en waarbij zij een aantal andere kleden gratis zou den geven Deze kleden moesten dienen voor de achterkamer en voor boven de bedstee om de stralingswerking te vergroten. De koop ging door en het benodigde geld werd van de Neder landse Kredietbank gehaald. In to taal zouden de kooplui voor ƒ37.000 aan het echtpaar hebben verkocht, terwijl het nog voor een aanzienlijk bedrag bij hen in het krijt stond. Hiervoor moesten de heer en me vrouw De Kraker een hypotheek aanvragen. De bank wilde eerst we ten wat er aan de hand was en zo kwam de aap uit de mouw. De heer De Kraker deed aangiite. De 63-Jarige mevrouw L. S. de Kraker-de Jonge legde een gelijklui dende verklaring af. Zij wist overi gens zelf niet dat zij'reuma had. Zij was bij haar arts to behandeling voor hoge bloeddruk. 'Wilt u uw geld terug?' vroeg de verdediger, 'Ja.' antwoorde de heer De Kraker nu, in tegenstelling tot wat hij eerder verklaard bleek te hebben. Schandalig De officier van Justitie, mr. T. Lebret, vroeg zich verbaasd af hoe het mogelijk is dat de slachtoffers dit alles niet eerder hebben doorzien. Hij noemde het optreden van de ver kopers schandalig en toonde zich verontwaardigd, omdat zij misbruik hadden gemaakt van de goedgelo vigheid van dit bejaarde echtpaar. Belde verdachten ontkenden met grote stelligheid al het ten laste ge legde en beschuldigden het bestolen echtpaar van meineed. Zij gaven toe. bij de familie De Kraker enige waren gesleten te hebben. Naar hun zeggen was het echter een kwestie van slechts enige honderder guldens geweest. De raadsman ran S. en D„ mr Overmans, wees In zijn pleidooi op het feit, dat het echtpaar, om het nog maar eufemistisch uit te druk ken, overdreven zuinig leefde. In hun huis, zei hij, was alleen het hoognodige aanwezig. De hele en tourage duldde meer op armoede dan op de nu toch wel gebleken weigesteldheid. Hij vroeg zich af waarom het echtpaar op de koop was ingegaan, terwijl mevrouw De Kraker zelf niet eens wist. dat zij reuma had. Al met al vond de verdediger het een zeer ongeloofwaardig verhaal, volgens hem hoogstwaarschijnlijk door de heer De Kraker bedacht bij wijze van dekmantel voor duister# manipulaties. Ook de afschrijvingen bij de Boe renleenbank klopten naar zijn me ning niet met de verklaringen van het echtpaar. Er waren verscheide ne malen ook kleinere bedragen op- terwijl één bedrag van f 22.000 al twee weken voor de komst van B. en D. was geïnd. Uitspraak op 18 september.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1