EMS vraagt uitstel Neo-Silvïkrïn Röntgenapparaat voor Noors ziekenhuis Eindhoven bereidt koning Olav grootse ontvangst m Bedri laat vakbonden ontslaggel den ver delen Meisje valt uit trein Superieuren zijn alleen ge Werf handhaaft vier ontslagen A pothekerscongres in Amsterdam Vrachtpremie door schipper verduisterd Raad boos op Stellendams burgemeester Ir. Snijders naar Blaauwhoed Alleman Waalre Amerikaan maakte tocht over Oceaan HET VRIJE VOLK DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1964 PAGINA 3 (Vervolg van voorpagina) Het oefenen met rupymaterleel op particulier gebied is een novum bedacht door de staatssecretaris van Defensie (Ko ninklijke Landmacht) J. C. E. Haex, omdat het leger momen teel niet kan beschikken over een voldoende aantal eigen ter reinen voor de gemechaniseerde eenheden. PROEFNEMING PAS HIER VOOR OP! Voor dagelijkse haarverzorging is er Silvikrin Lotion (met of zonder vet). de biologische haarvoeding DRIE SOORTEN GEEN SCHADE VERGOEDING EOTS's STER TEGEN (Van onze sociaal-economische redactie) Het ontslag van 160 personeelsleden van de geliqui- deerde Leidse textielfabriek Van Wijk Heringa N.V. brengt de drie textielvakbonden, De Eendracht, Sint-Lambertus J en Unitas, in de merkwaardige positie van loon-uibeta- Iers. Niet ineens (Van een onzer verslaggevers) "Het is zonder meer komen vast te staan, dat mej. M. haar chers zoveel hinder en last heeft bezorgd, dat dit storend was voor de goede gang van zaken. Zij kan niet in teamverband werken en kan zich niet voegen naar de voorschriften van haar chefs.' IDEEËN Defensie koestert hoge verwachting van huur terreinen DEN HAAG (ANP) De Exploitatie- maatschappij Wandelhoofd Scheve- ningen a.v. (Zwolsman) heeft bij het eoilege van beroep voor het be drijfsleven veertien dagen uitstel (tot 25 september) gevraagd voor het in dienen van gronden, waarop de n.v. protesteert tegen de ministeriële be schikking van elf augustus. Bij deze beschikking bepaalde de minister van Economische Zaken. dr. J. E. Andriessen,. de toegangsprijs voor de Scheveningse pier op ten hoogste 55 cent per persoon, nadat op 26 juii deze prijs was verhoogd van 0.50 tot een gulden Op grond van deze individuele prijsmaatregel waaraan de n.v., de directeur van de pier, de heer A. G. B. Onstenk, en de president-commis saris van de n.v., de heer Zwolsman, geen gevolg gaven, werd door de of ficier van Justitie direct ingegrepen. Het protest tegen dit ingrijpen werd op 24 augustus door de Haagse recht bank afgewezen. Van deze beschikking zijn de drie verdachten in beroep gegaan bij het gerechtshof. Thans heeft het hof be paald, dat in beroep in raadkamer zal worden behandeld op dinsdag 29 september. Het H een pian waarvan men bij Defensie hoge verwachtingen koes tert. In de kringen van hen die be langen van natuurbescherming en recreatie behartigen, is men echter bevreesd dat tal van landschappelijk waardevolle streken zo zeer te lijfden zullen krijgen dat ze hun aantrekke lijkheid voor vakantiegangers en weekeindtoeristen zullen verliezen. De komende herfstoefeningen op het Kroondomein en drie nog niet met name genoemde terreinen moet men beschouwen als proefnemingen. Als ze slagen dat wil zeggen als Defensie tevreden Is en als de eige naren de schade niet onoverkomelijk achten zal Defensie nog meer van zulke gebieden ter grootte van onge veer 800 hectare trachten te huren. Advertentie lm. Eerst komt roos... dan volgt haaruit val... daarna verboomt de hoofdhuid en kaalheid is het eind. Dit kunt a verwachten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoeding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-S1LVIKRIN! Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook üw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Siivikrin! Ml (Van onze sociaal-economische redactie) De vier arbeiders die bij de grote Amsterdamse scheepswerf NDSM wa ren ontslagen wegens hun aandeel in demonstraties, blijven ontslagen. De NDSM-directie heeft gistermiddag in de ondernemingsraad medegedeeld, dat zij de ontslagen niet wenst in te trekken, ondanks de aandrang daar toe uit het bedrijf. De ontslagen werden vorige week dinsdag gegeven na door de commu nisten opgezette betogingen voor loonsverhoging. Na het bekend wor den van deze maatregel werd woens dag 2 september nog gedemonstreerd, maar in afwachting van de onder nemingsraadvergadering van gisteren is het verder rustig gebleven. De handhaving van de ontslagen werd vanmorgen druk besproken op de werf, maar het werk ging van daag gewoon door zonder demonstra ties. Tijdens het proces in Frankfort tegen Hunsche en Krumey, twee medewerkers van Eichmann, zyn documenten voorgelezen waaruit blijkt dat de Zweedse Koning en paus Pius de twaalfde In 1944 verscheidene ma len de regent van Hongarije, Horthy, hebben verzocht de Hongaarse joden te redden. De provincies die hiervoor uit mi litair oogpunt in aanmerking komen zijn: Gelderland, Noord-Brabant, Overijsel, Drente en Friesland (de aan Drente grenzende zuidoosthoek). Er kan met de rupsvoertuigen die een gewicht hebben van 15 ton (AmX) tot 50 ton. Centuriontanks, namelijk alleen op de diluviale zand gronden worden geoefend. Het is niet noodzakelijk dat ze dicht bij legerplaatsen zijn gelegen, want een afstand van ongeveer 50 km wordt niet bezwaarlijk geacht. Juist deze diluviale streken zijn ook de streken met het meeste na tuurschoon en de geliefde vakantie- gebieden. Defensie heeft inmiddels een Bu reau militaire oefengelegenheden Ko ninklijke Landmacht opgericht, een bureau dat in de Defensie-nota van juni jl. wordt omschreven ais een "acquisitie-orgaan van oefenterrei nen' Met de leiding van dit bureau is belast de directeur van de Centuur- technische Dienst de dienst die de ruilverkavelingsplannen ontwerpt ir. S. Herweyer. Aan drie soorten terrein heeft dit bureau volgens de heer Herweyer behoefte: landbouwgrond, woeste grond zoals heide en zandverstuiving en bos. Onder andere met medewer king van de Nederlandse Heidemaat schappij en de Grontmij, die in veel streken van het land het beheer over landgoederen voeren, wordt gezocht naar voor de oefeningen geschikt ge bied. Het Bosschap, de Vereniging van boseigenarea, het Landbouwschap en de Federatie van landeigenaren heb ben, aldus de heer Herweyer, al me dewerking toegezegd en in die krin gen zou men in principe wel voelen voor het verhuren van grond geduren de een of twee korte perioden per jaar. De bossen zouden geen noemens waardige schade lijden omdat alleen de wegen en lanen worden gebruikt en omdat de wieldrtik van rupsvoer tuigen per vierkante centimeter ge ringer is dan die van vrachtauto's. Alleen door het van richting veran deren van AMX-wagens en tanks zou de vegetatie vernield kunnen worden. Heide zou tegen het rijden bestand zijn, mits de bochten niet te scherp worden genomen. Voordat een terrein voor oefenin gen wordt gehuurd zal er overleg worden gepleegd met tal van instan ties. aldus de heer Herweyer. Inter departementaal overleg, overleg met O.. K. en W. als natuurgebieden waarover dit departement zeggen schap heeft, in aanmerking komen, overleg met de Gedeputeerden van de provincies en met eigenaren en pachters. Het zal kunnen voorkomen dut landbouwgronden verpacht zijn door de eigenaars van landgoederen en in dat. geval wil men 75 percent van de vergoeding direct aan de pachters betalen. Afgezien van het bedrag dat per hectare wordt betaald voor het ge bruik van de grond zal er ook een vergoeding voor geleden schade worden uitgekeerd en het terrein zal worden hersteld door Grontmij of Heidemaatschappij. De eigena ren kunnen het herstelwerk ook zelf uitvoeren voor een overeen te komen bedrag. Over de hoogte van de vergoeding zegt de directeur van het nieuwe Bureau militaire oefengelegenheden K.L.: een cijfer kan ik nog met noe men: wel moet de vergoeding zo hoog zijn dat het voor particulieren aantrekkelijk is oefeningen op hun grond toe te staan. De kosten die er voor Defensie mee gemoeid zuilen zijn taxeert Ir. Her- weijer op 108.000 tot ƒ300.000 voor een oefenterrein van 500 tot 750 hec tare. Over het nieuwe systeem van De fensie om oefengebied te verkrijgen is zijn opinie: "We moeten iets doen dat minder prettig is. Onteigening van landbouwgronden is een onmoge lijkheid. Toen de plannen voor ont eigening van de Meervelder Enk (bij Apeldoorn) vorig jaar bekend wer den heeft dat protesten van «He politieke partijen uitgelokt. Het, aantal van vijftien zogenaam de EOT's, teenheids-oefenterreinen) van ongeveer 240 ha elk. dat in 1961 noodzakelijk werd geacht, heeft De fensie nooit kunnen verwerven. Er zijn er nog maar acht en een half. De moeilijkheden zouden kunnen worden opgelost zonder terrein voor altijd te occuperen en zonder boeren uit hun bedrijf te stoten door deze nieuwe opzet.' Zullen de landgoedeigenaars, die over 't algemeen hun bezit ondanks vaak grote financiële zorgen In stand houden bosbezit Is vooral de laat ste jaren verre van lucratief be reid zijn op de Defensie-offertes in te gaan? Er zijn volgens de secretaris van het Bosschap. mr. S. J. Halbertsma. zeer weinig boseigenaren die hun be zit voor zulke oefeningen willen open stellen. Exploitatiemoeilijkheden zou den echter in bepaalde gevallen de doorslag kunnen geven. De Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten in Nederland is sterk gekant tegen het plan Haex. Het zou. zo vreest men. desastreuze gevolgen kunnen hebben voor het landschapsschoon. Een bos waarvan de paden zijn omgeploegd, Is ver minkt en verre van aanlokkelijk voor wandelaars. Hoe de vier terreinen er na de eer ste als proef bedoelde en mogelijk daarom extra voorzichtig uitgevoerde oefeningen er bij zuilen liggen, de praktijk zal het leren; vermoedelijk in oktober. (Van een onzer verslaggevers) Ir. N. Snijden, directeur van de dienst voor Havens en Handelsin richtingen, verlaat na een storm achtige carrière de Amsterdamse gemeentedienst en gaat over naar Ie directie van NV Blaauwhoed (eveneens te Amsterdam). Ir. Snijders, die vee! heeft gedaan voor de vernieuwing en de uit breiding van de Amsterdamse ha ven en het aantrekken van grote be drijven, kwam in 1954 als bêdrijfs&a- genieur b(j Havens en Handëlsin- rlchtingen. Reeds in 1957 volgde zijn. benoe ming tot directeur. Hij was in 1952 als civiel ingenieur in Delft afgestu deerd. Het Tgt ln de bedoeling dat de beer Snijders <39 jaar oud) 15 ja nuari van het komende jaar bii de NV Blaauwhoed komt. Na afloop van de film Alleman: koning Olav In gesprek met Bert Haanstra. (Van een onzer verslaggevers) Nadat de Johan Willem Frlso kapel Een reeds in feeststemming verkerende Eindhoven, dat volgende het Noorse volkslied heeft gespeeld week (le twintigste bevrijdingsverjaardag gaat vieren, heeft vandaag bepeven de vorsten zich naar de in- koning Olav van Noorwegen een groots welkom bereid. Vele duleen- van de veelzijdigheid van de ge- spectiestrook voor het postkantoor v*Iwassenen en kinderen hadden huizen, kantoren, fabrieken meenschappe.jjke banden en het op- paraat toonde koning Olav aich dui delijk ingenomen. De eerste dag van het bezoek van de Noorse vorst aan ons land werd gisteravond besloten met een gala diner in huis Ten Bosch. Koningin Juliana hield hier haar welkomstrede tot koning Olav. Een rede, waarin zij herinnerde aan de vrijheidszin van de beide volken, die deze vrijheid leerden kennen en door de tochten van de pioniers, die de wijde zeeën bevoe ren. Zü zag in dit beziek opnieuw een belangrijk en waardevol bewjjs naast het Centraal Station, onderweg T.,i: de leden der Noorse ambassade be- en scholen verlaten om de vorst met koningin Juliana en prins groetend. T" Bernhard toe te juichen. N Aan dit vluchtige bezoek, dat on geveer vier en een half uur duurde neemt koning Olav een goede herin nering mee.. Van Philips kreeg hij een röntgen- lnstallatie aangeboden .die in een Noors ziekenhuis zal worden geplaatst en de gemeente Eindhoven bood hem een antiek achttiende eeuwse ta- baksrasp aan, waarmee in het verre verleden snuif werd gemaakt. Stapvoets reed de auto met de ko ninklijke bezoekers door Eindhoven, zodat de Noorse koning een goede indruk kreeg van het nieuwe en oude Eindhoven. De koning bezocht het phiiipscomplex en het stedelijk van Abbe-museum. In het museum werd hij niet alleen door de notabelen van Eindhoven verwelkomd .doch ook door 140 Amerikaanse parachutisten, die op 18 september 1944 een lucht landing bij Eindhoven maakten en daarna de stad van de Duitse beset ters hebben bevrijd. Ze zijn in Eind hoven om aan de bevrijdingsfeesten deel te nemen. komen voor zovele gemeenschappelij ke idealen. ..Wij hebben eikaar nodig wij hier tn Nederland zijn overtuigd, dat onze beide naties nog nader tot el kaar zuilen komen. Deze onderlinge afhankelijkheid zal ten goede komen aan Europa en de gehele wereld," zo besloot koningin Juliana haar wel koms trede. ln het nieuwe Philips natuurkun dig laboratorium in Waalre woonde de Noorse koning een demonstratie bij met een koudgaskoelmachine. met kleurentelevisie en met andere nieu we vindingen. Met het daar door ir. F. J. Philips aangeboden röntgenap- De Noorse koning herinnerde in zijn dankwoord aan „de banden, die altijd twee zeevarende volkeren tot elkaar brengen." Hü betoogde ook dat beide landen, gelegen in het uiterste westen van Europa en aan de zee in vele opzichten dezelfde vi sie op de toekomst en de gemeen schappelijke belangen hebben. Het spreekt daarom vanzelf, zo be sloot hij. „dat de twee landen con tact mee elkaar moeten blijven on derhouden en moeten blijven samen werken, zoals in het verleden." In het Kurhaus ln Scheveningen heeft de Noorse koning "s middags de film Alleman van Haanstro gezien. De cineast werd na de voorstelling aan hem voorgesteld. Het bezoek wordt vandaag beslo ten met een ontvangst in het Rijks museum te Amsterdam door de mi nisterraad en een diner in de ere galerij van het Rijksmuseum. De afwikkelingsbedragen, die het bedrijf na enderhandelingen met de bonden heeft toegezegd, zullen aan de ontslagen leden en niet-leden door de drie vak bonden worden uitgekeerd. In totaal krijgen de bonden onge veer ƒ400.000 netto te verde len. Bruto, dus inclusief alle so ciale lasten, wordt het meer dan ƒ500.000 Bij de onderhandelingen bleek dat de directie niet goed wist hoe zij de toegezegde uitbeta ling zou moeten regelen. Van Wijle Heringa, eerst gekocht door Zwolsman en nu weer ln andere handen, beschikt name lijk niet meer over een goed functionerende loonadministra tie. Langs zijn neus weg merkte voorzitter Th. de Jong van De Eendracht op: 'Ais u geen raad weet met het geld, willen wij het wel verdelen.' Aanvanke lijk ging de werkgever daar niet op in, maar bij nader in zien voelde hij toch wel voor deze oplossing. Het half miltoen komt «let In eens beschikbaar, maar gelei delijk. De bonden zullen daar om om de vier weken zitting houden om de uitbetaling te verrichten. Iedere ontslagene krijgt van de directie een brief met de bedragen waar hij recht op heeft. Een kopie van deze brief gaat naar de vakbonden, zodat er geen misverstanden kunnen ontstaan. Het kan zijn dat er een stuk of tien van dergelijke zittingen nodig zijn, vertelde ons de heer De Jong. De bedragen per persoon va riëren naar leeftijd en dienstja ren. Iemand van 50 jaar met dertig dienstjaren, heeft recht op 44 weeklonen. Zolang hij werkloos ia en dus trekt van de werkloosheidswet krijgt hij wet zijn volle schade- uitkering. maar vermoedelijk slechts 20 percent naast de 80 percent werkloosheidsuitkering. Voor deze 20 percent is een aanvraag ingediend bij de be drijfsvereniging die de wet uit voert. Vindt hij na kortere of lange re tijd ander werk, dan kan hij weer aanspraak maken op zijn schade-uitkering. In de sociale geschiedenis van Nederland schijnt het no- nooit eerder te zijn voorgeko men dat een werkgever zijn geld naar de vakbonden s*nar de om hei te laten verdelen. UTRECHT (ANP) De tienjarige Loesje Postma uit Harlingen, is gistermiddag om kwart voor vier tussen Franeker en Harlingen uit een. trein gevallen die op dat mo- i ment ongeveer 100 kilometer per i uur reed. j Ze kwam in het bailastbed van 1 de spoorbaan terecht en liep onder 1 meer een hersenschudding op. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt nog een onderzoek ingesteld. Waar schijnlijk heeft het meisje tegen een deurkruk geleund. Een scholier, die het meisje had zien vallen, trok aan lie noodrem. De trein, die om J.522 uur uit Leeuwarden was ver trokken. kwam met dertien minuten vertraging in Harlingen aan. Aldus motiveerde de heer J. Schraverus gisteren voor de Centrale Baad van Beroep In Utrecht, als vertegenwoordiger van de staatssecretaris van Financiën, het ontslag van mej. >L als schrijver A bij de belastingdienst In Amsterdam. DORDRECHT (ANP) De rijkspo- lltie te water te Dordrecht heeft de 25-jarige schipper H, V. uit Rotter dam aangehouden. De man wordt ervan verdacht minstens 1609,aan vrachtpenningen te hebben verduis terd ten nadele van *Un rederj), de firma De Jong te Papendrecht. V. schijnt regelmatig meer vracht te hebben aangenomen dan hij af rekende. Toen hij aan zag komen dat *1^ Jé per zijn schip, dat hij ergens onbe heerd achter liet en monsterde hij als knecht aan op een Belgisch schip. Daar ls h|) door de politie afgehaald. Mej. m. wera per 1 me! van dit Jaar ontslagen omdat rij herhaalde lijk met collega's en superieuren moeilijkheden had veroorzaakt. Zij had daartegen beroep aangetekend. Mr. N. J. Geleijnse. optredend als haar gemachtigde, stelde dat het ont slag op een onjuiste feitelijke grond slag berustte. Hij bestreed de opvat ting dat zijn cliënte steeds de" oor zaak was geweest van de moeilijkhe den. Hij meende dat een vertekend b"Pld is ontstaan, omdat een com missie van advies in deze zaak lou ter superieuren van de ontslagene heeft gehoord. Hij merkte op. dat mej. M. enkele malen met ideeën was gekomen om bepaalde procedures ten kantore te verbeteren of te bekorten. Ideeën die werden ftitgevoerd. maar er tegelij kertijd toe hadden geleid, zoals hij stelde, dat haar chefs zich min of meer gepasseerd voelden. Enkele malen was na een dergelijke situatie overplaatsing gevolgd. Mr. Geleijnse zei verder, dat een deel van de incidentjes die in de loop der jaren waren voorgekomen, te wij- ten was aan een ernstige lichamelijke kwaal waaraan zijn cliënte lijdt. On derzoek van de Rijks Geneeskundige Dienst wees echter uit dat zij medisch geschikt werd geacht. De heer Schraverus voerde nog aan dat hij de commissie van advies ruim schoots gelegenheid was geweest de feitelijkheden te weerleggen, maar dat men daarin niet was geslaagd. Uitspraak over drie weken. SYDNEY (Reuter) WUliam Willis, een Amerikaan van 71 jaar. is na een tocht op een vlot geheel alleen over de StiUe Oceaan aangekomen op de kust van Noord-Queensland, in Australië. Willis was op 4 iuli van het vorige jaar met zijn vlot. 'Age Unlimited' (Leeftijd Onbeperkt), uit Peru ver trokken. Kij kwam 128 dagen later op Samoa aan. Nadat hij naar de VS was teruggekeerd om er aan een br£Uk tg iwidëü gèJpciëcïu, Lrilö bij op 25 juni van dit jaar zijn reis van Samoa voort. Onderweg deed hij een letsel aan de rug op, waardoor hij een week lang aan de benen w«a ver lamd. (Van een onzer verslaggevers) Na de beroering, gewekt door de arrestatie van de gemeentesecretaris is er voor Stellendam nog een reden tot ongerustheid opgedoken: hoe be reiken we burgemeester J. A. Klejj- nenberg?. Het onderzoek naar de ge dragingen van de secretaris zou al enige tijd gaande xijn en de bur gemeester was daarvan op de hoogte. Niettemin is hjj zaterdag met vakan tie gegaan. Zijn adres in Oostenrijk zou he kend zijn. Alle pogingen om met hem in contact te komen, zijn echter tot nu toe op niets uitgelopen. In Stel lendam en vooral in de gemeente raad - neemt men het hem zeer kwaljjk. dat hij is weggegaan in de wetenschap dat binnenkort moeilijk heden zouden kunnen rijzen. Zoals bekend werd de gemeente secretaris dinsdag ln arrest ge steld voor een vooronderzoek. Bij deze affaire zou eveneens de jour nalist Th. de W. uit Middeihamls betrokken zijn, die optrad als zaak waarnemer in grondtransacties, Hü Is woensdag verhoord en weer op vrije voeten gesteld. De grondtransacties (met Zeeuwse boeren), zouden bi) de gemeente secretaris thuis afgesloten zijn. Zijn echtgenote heeft daarbij waarschijn lijk als bureauhoudster gefungeerd. De secretaris zou daar verder wei nig mee te maken hebben gehad. Al leen toen het ging om grond, die in een uitbreidingsplan zou liggen, zou hij dat uitbreidingsplan .,j meferd" hebben. De gemeenteraad staat achter W. Men kan zich moeilijk Indenken, dat hier sprake ls van steekpenningen w. heeft In Stellendam een Wegens plaatsgebrek ln Stellendam ls de gemeentesecretaris overgebracht naar Nieuwe Tonge. Zijn inverzeke ringstelling la met twee maal 34 nur verlengd.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1