Concentratie en modernisering wuifsen &wulfsen Amsterdam begroet Sjoukje vriendeli k Districtsbes tuur voor Groot-Amsterdam •house nu* ia tan house of enqlanc Ssznzzn?' Angli 'n „dubbele" regenjas ie raglaii model van wasbaar katoen/polyester en gevoerd met dezelfde stof; in goede beige tinten: 99, Kadervergaderingen Partij van de Arbeid Verrassing Simson sleept lia Monarch naar Rotterdam igcunerkonif voor rechtbank h BüÉaHël1 Antwoord 64 anderhalve ton Onderzoek naar woningbehoefte wordt ingeleid Wateroverlast in estland HET VRIJE VOLK VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1964 PAGINA 3 Versnelling Hechte basis Prins schrikt van knal bij opening hal Al vóór actie: COMMENTAAR UHU'i.isiwssiiimiiHiiimminiiimiiiiiimiimmii! Bevoegdheden AMSTERDAM Derde vorm De grote stad en de Kostuums van Engelse en Italiaanse kamgaren. In Glenchecks, met of zonder overruit. In 2- en 3-knoops modellen. Met of zonder vest. 229.50 - 329,50 Alléén het allernieuwste, alléén het allerbesteI aslor in aanvaring met Israëlisch schip ELEKTRONISCHE ORGELS apanse koopvaardi streeft naar vee grotere rol op de Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) Be Britse coaster Anglia Monarch (171 brt), He gisteren ter hoogte van het lichtschip Coeree machine- schade kreeg en door de Amsterdam se coaster Lauriersgracht op sleep touw werd genomen, is vannacht in Rotterdam aangekomen. Hel scheepje zou aanvankelijk naar Vlissingen worden gesleept. Na dat de Lauriersgracht had vastge maakt, besloot de kapitein toch nog de hulp te aanvaarden var de zee sleper Simson van Bureau Wijsmul ler De Simso;: kwam gisteravond laat met de Anglia Monarch binnen de Hoekse pieren. De coaster ligt nu in de Eerste Katendrechtsehaven. Advertentie LM. Korte Lijnbaan 17 - Rotterdam were! dzeeën (Van een onzer verslaggevers) Gaat de Japanse koopvaardij, in navolging van en ook steunend op de krachtige Japanse scheepsbouw, in de naaste toekomst een veel grotere rol spcien op de wereldzeeën? De vraag kan gesteld worden sinds dit jaar op initiatief van Tokio een hergroepering van de Japanse rederijen tot stand is gekomen en nieuwe plannen voor de uitbreiding van de koopvaar dijvloot op tafel zijn gelegd. Het hergroeperingsplan betreft bijna 100 Japanse scheepvaartmaatschap pijen. Ze hebben te zamen een vloot van ruim 9,3 miljoen bruto ton, groot genoeg om op de wereldranglijst nu reeds de vijfde plaats te bezetten. Na de Verenigde Staten. Engeland, Noorwegen en het door zijn goedkope- vlagpolitiek in dit gezelschap niet geheel vergelijkbare Liberia, De reorganisatie heeft enige maan- duktie van 1.8 miljoen brt., geheel den geleden geleid tot een bundeling van 94 rederijen in zes onafhanke lijke groepen. De grootste Jaarvan is Osaka Shossen - Mitsui Senpaku, es naam om ie onthouden, want er zijn 31 rederijen in ondergebracht met in totaal 200 schepen. Hun bru to tonnage van ruim 2,3 miljoen wordt alleen nog overtroffen door de vioot van de Britse P. and O. Line. De vfjf andere groepen hebben stuk voor stuk een /loot van meer dan 1 miljoen brt. Met als gevolg dat sinds de reorganisatie vier van de tien grootste koopvaardijvloten ter wereld in Japan zijn gevestigd. Op de derde plaats van de wereldrang lijst staat Nippon Yusen (een groep van 16 rederijen), op de vijfde Ka wasaki Kisen (17) en op :1e tiende Yamashita-Shin Nippon Kisen (15). Betekent deze enorme concentra tie al een grote macht op het inter nationale oncurrentiefrant, ook de snel voortschrijdende modernisering van de Japanse koopvaardij vormt een belangrijke factor De rederijen zeggen zelf, dat zij de exploitatie kosten al zover hebben kunnen ver minderen, dat ze met de modernste Europese rederijen kunnen wedijve ren. Intussen wordt de uitbreiding van de Japanse koopvaardij versneld. Tot voor kort voorzag het door de re gering gesteunde aïtbreidingsplan in de bouw van 800.006 bruto ton per jaar» Nu heeft het Ministerie van Vervoer in Tokio echter ten plan ontworpen voor een jaarlijkse pro- 'Van een onzer verslaggevers) De 22-jarige zigeunerkoning Koos P. zal de volgende weck donder dag voor de Amsterdamse recht bank moeten terechtstaan. Hij wordt beschuldigd van diefstal ter nade le van een Hilversumse autohande laar. Hem is formele diefstal van een autosleutel, een voor voldaan gete kende factuur voof een auto en aan vraagformulier voor kentekenbewijs en motorrijtuigenbelasting ten laste ceiegd. ten goede komend aan de Japanse handelsvloot. De rederijen hebben zich erachter geschaard. Ze gaan door de al zeer indrukwekkende vlootuitbreiding na de oorlog weliswaar gebukt onder een zware rentelast, maar ze verwachten ciat de recente machtsconcentratie én de steeds efficiënter bedrijfsvoering dc exploitatiebasis voldoende zullen verbreden. De reders mogei.» boven dien aannemen, da; de overheid evenals voorheen bij de realisering van de plannen belangrijke steun zal geven. Deze ontwikkeling vindt plaats te gen de achtergrond van een razend- snel naoorlogs herstel. Ir, 1941 be zette de Japanse koopvaardij de der de plaats op de wereldranglijst, na Amerika en Engeland. Na de capi tulatie omvatte de Japanse handels vloot nog amper 1 miljoen bruto ton. Tot 1949 mochten de Japanners geen grote zeeschepen bouwen, negen jaar later had de Japanse koopvaardij het peil var; voor ie oorlog reeds weer bereikt. Nu is de handelsvloot a'; on geveer twee keer zo groot als in 1941! Hierbü moet men dan niet vergeten, dat de Japanse scheepsbouw al enige jaren de; boventoon voert. De tijd lijkt voorbij, dat dit in de andere scheepsbouwende landen primair werd toegeschreven aan de veel lagere lo nen in Japan. Vooral de laatste tijd is er in dat land een zuidelijke toonbeweging naar boven. Haai wat meer is: er wordt nu vrijwel algemeen erkend, dat de Japanse Werven hun succes voor een groot deel, misschien het grootste, danken aan de modernisering van de scheepsbouw;techniek en de zeer doel matige bedrijfsvoering. Japan is het land, waar 100.000- tonners werden gebouwd, toen men Advertentie LM. er in West-Europa nog over delibe reerde oi die drijvende sigaren in een storm niet zouden knakken. Japan bouwt nu reeds schepen van 150.000 ton. Twee jaar geleden zei- tien deskundigen in Nederland; 'Dat moet dan toch wei de limiet zijn.' Juist in deze dagen komen de eerste geruchten over plannen voor 250,000-tonners. Zou deze vlucht in de scheepsbouw ook een teken aan de «and voor de ontwikkeling van de Japanse koop vaardij kunnen zijn? Advertentie IM. Donderdagmiddag heeft prins Bern- hard bij de Aviolandafabriek te Woensdrecht een nieuwe hal offi cieel geopend. Toen de: Prins hiervoor een knop indrukte, begon een pneumatische hamer zo hard te dreunen dat hij er zelf van schrok. In de nieuwe hal zullen voorname lijk civiele vliegtuigen in onderhoud worden genomen. 3r zullen meer dan honderd arbeiders werk kunnen vinden. Advertentie t.M Banden central» PRIJZEN ROTTERDAM rOUENSSTRAAT OOK ZATER0A0S 8E0PEKB Het partijkader in de provincies Noord-Holland. Utrecht Zuld-Hoi land en Zeeiand wordt verwacht op de KADERVEBGADERIXGEN TE AMSTERDAM EN ROTTERDAM Morgen, zaterdag, 26 september, in Amsterdam, in de grote zaal van Krasnapolsk.v aan de Warmoes- straat en in Rotterdam in het dakpaviljoen van het Groothandelsgebouv? aan het Weena (bij hei Centraal Station) De bijeenkomst in Amsterdam is bestemd voor hei kader in de ge westen Noord-Holland, Utrecht en de federatie Amsterdam. Sprekers: dr. A. Vondeling en J. G. Suur- hoff. Aanvang 10 uur. einde ca. 13 uur, De bijeenkomst in Rotterdam is bestemd voor het kader in de ge westen Zuid-Holland, Zeeland en de federaties Den Haag en Rotter dam,. Sprekers: J. M Willems en E. Meester. Aanvang 14 uur, einde ca. 17 uur. J Advertentie I.M. DEN HAAG (ANP) „Antwoord '64", de kerkbouwactie van negen kerken, heeft thans meer dan an derhalve ton binnen aan giften en toezeggingen. Er begint zich een stij gende tendens af te tekenen in de totalen. Donderdag kwam er alleen aan giro-overschrijvingen een bedrag van twaalf miiie binnen. Intussen betekent deze wassende giftenstroom niet dat de eigenlij;.e actie is oegonnen Ir, de week van 12 tot 17 oktober worden d toezeg gingen verwacht van de miljoenen kerkleden die dan persoonlijk bena derd worden door een veertigduizend vrijwilligers. De negen kerken vragen van hun ruim 4,3 miljoen Ieders een honderd ste af te staan van hun jaarinko men, voor houw van 396 kerken, jeugci en wijkcentra en uitbreiding van 150 kerken tot ware werkplaat sen voor het kerkelijke door-de- weekse werk. President Jonhsor heeft een noodcommissie ingesteld die het ar beidsgeschil bij 3e Amerikaanse spoorwegen moet, onderzoeken. Daar door wordt automatisch het besluit van de spoorweglieden om vrijdag 't werk neer te leggen voor een termijn van zestig dager, opgeschort. Ze eisen 25 pet. loonsverhoging. (Van een onzer verslaggevers) Vriendelijk, hoewel zeker niet uitbundig heeft het Amsterdamse publiek gisteravond Sjoukje Dijkstra begroet als vedette in de Ameri kaanse ijsrevue Holiday on Ice. De Olympische kampioene maakte haar Amsterdamse debuut als pro fessional op enkele honderden meters van de Apoilohal waar ze jaren gele den schaatsen leerde. In de nieuwe RAI schatte een stampvolle zaal haar prestaties niet geheel naar vaarde. Zij heeft op de kleine ijsvloer nu eenmaal niet de gelegenheid haar ge hele arsenaal van sprongen uit te voeren. (Van een onzer verslaggevers) Minister Toxopeus van Binnenlandse Zaken heeft de verrassing van zijn leven gehad. Acht van de negen burgemeesters in de agglo meratie Groot-Amsterdam vragen hem de instelling van een krach tig dïstrictsbestuur te bevorderen. Het voorstel komt neer op een aanzienlijke „ontmanteling" van de bevoegdheden der gemeente besturen. Het districtstfestuur zou bestaan - uit enkele dagelijkse bestuurders (vergelijkbaar met een college van B. en W.) een rechtstreeks gekozen districtsraad van bij voorbeeld 55 le den De bevoegdheden liggen vooral op het terrein van volkshuisvesting, verkeer, recreatie en bestrijding van lucht- en waterverontreiniging. imniiraimiiiiiniiiiiniiiimiimimtwiiimiiim De burgemeesters van de agglo meratie Amsterdam hebben on der leiding van commissaris der Koningin Kranenburg voor een grote verrassing gezorgd. Het denken over de bestuurs situatie in het Amsterdamse rayon is door hen een paar forse passen vooruit gebracht door te stellen dat genoemd gebied ln toekomstige jaren alleen nog te besturen valt als een hoven-ge meentelijk orgaan voor de agglo meratie een aantal belangrijke taken van gemeentebesturen zal overnemen. Binnen enkele maandei: zal minister Toxopeus een proeve var» wetsontwerp voor hei; bestu ren van de agglomeratie-Am sterdam onder ogen krijgen. In eerste instantie willen Wij de volgende opmerkingen maken: 1. het huidige akkoord is bereiks door overleg van burgemees ters: de gemeenteraadsleden van alle gemeenten dienen er het hunne nog van te zeggen; 2. al zijn planologische proble men uit het overleg gehouden, dan zijn nog de bevoegdheden van hen nieuw te voqnen oo- vengemeentelijk bestuurs lichaam zodanig, dat menig gemeenteraadslid zich nfis- maal zal bedenken voordat hu zijn instemming betuigt. Wat de minister van Binnenlandse Zaken ermee zal doen, zal nog wel geruime tijd duister blij ven 3. het feit dat er voor deze moei lijke zaak een stuk progressief denkwerk is verricht, stunt ons tot grote tevredenheid. De negende burgemeester, die van "Weesperkarspel, heeft juist over die bestuursbevoegdheden nog enige re serves. De commissaris der Konin gin in de provincie Noord-Holland, rar F. J. Kranenburg, maakte gis termiddag de conclusies van de but'- gemeesterscommissie bekend. Waar na de burgemeester van Amsterdam als commentaar gaf: „De Bijlmer meer moet voorlopig bij Amsterdam gevoegd worden. Dat is in afwachting van het districtsbestuur meer dan ooit de beste oplossing!" Het verband tussen districtsbe stuur en de kwestie-Bijlmermeer ligt voor de hand. Een districtsbestuur zou namelijk de stichting van een nieuwe gemeente Bijlmermeer over bodig maken. In een krachtig dis trict hebben gemeentegrenzen geen wezenlijke functie. De burgemeesters zullen de minis ter in samenwerking met het pro vinciaal bestuur de proeve van een wetsontwerp voor een districtsbe stuur aanbieden. Als alles goed loopt kan het districtsbestuur voor Groot- Amsterdam (thans ruim 1.010.000 inwoners) binnen twee jaar worden ingesteld. In één marathon-vergadering is de burgemeesterscommissie, onder lei ding van de commissaris mr. F. J Kranenburg er bijgestaan doe; da gedeputeerden ir. V, J. L. J. Merkx en mr. B Westermann, tot een aan tal principiële conclusies gekomen Behalve burgemeester mr. G. van Hail van Amsterdam namen er aan deel de burgemeesters van Amstel veen, Diemen, Haarlemmerliede- Spaarnwoude, Haarlemmermeer Landsmeer, Oostzaan, Ouder-Amstel en Weesperkarspel. De voornaamste conclusie: het te scheppen orgaan moet werkelijke be stuursbevoegdheden hebben. Met als democratische consequentie een door alle kiezers, volgens de politie ke partij-indeling, rechtstreeks ge kozen districtsraad. Het districtsbestuur zou op de vol gende terreinen de gemeentelijke bevoegdheden moeten overnemen: bedrijfsvestiging, volkshuisvesting, toepassing van de woonruimtewes 1947, openlucht-recreatie, aanleg en verbetering van tand- en waterwe gen, oeververbindingen (tunnels, bruggen), vervoer var,; personen en goederen, energievoorziening, volks gezondheid (inclusief de verzorging van invalide bejaarden), bestrijding van water- en luchtverontreiniging, en ten slotte vuilafvoer, vuilverbran ding en rioolwaterzuivering, 'let zou al te da-aas zijn/ zo zei gistermiddag de commissaris der Koningin irt zij, persconferentie te Haarlem, 'dat bij voorbeeld de toe- OOST- ZflftN PÊMEfi komstige Amsterdamse metro zo maar ergens bij de gemeentegrens zou ophouden.' Planologische bevoegdheden staan bewust met op het lijstje van sor- gen voor het listrictsbestuur, Onder leiding van GS voert Noord-Holland een actief planologisch beleid: in de agglomeratie werkt ten zuiden van Amsterdam de stadsrandcommissie, voor het gebied ten noorden van de, ■stad bestaat een structuurplan, en kort geleden is de streekplancom missie Noordzeekanaal geïnstalleerd. Een consequentie hiervan is, dat de gemeentebesturen als wezenlijk onderdeel van hun bestuurstaak be houden de vaststelling van. uitbrei dingsplannen door de gemeentera den. Verder blijven over gemeente lijke taken als de org voor open bare veiligheid .politie, brandweer), een deel van de openbare werken onderwijs, kunsten en wetenschap pen, sociale zaken, en voor wat Am sterdam betreft beheer en aanleg van havens. Met dit erkstii! Is een derde vorm van inter- of bovengemeente- Ujkbestuu geïntroduceerd. Afwij kend van het Rijnmond-wetsont werp (dat als hoofdzaak juist dwin gend,, planologische bevoegdheden bevat), en ook van de tussen Eind hoven en omringende gemeenten bestaan vrijwillige gemeenschappe lijke regeling. Burgemeester D. Kastelein van Weesperkarspel zei ons als voorlo pig, bezwaar o.m. te hebben, dat bij rechtstreekse verkiezingen van de districtsraad de invloed van de gro te stad wel érg groot wordt. De gemeenteraden zullen zich not kun nen uitspreken over bet voorstel tot een wetsontwerp. Mr. Kranenburg noemde gisteren bes resultaat van net biirgemee./ter- lijke overleg 'verrassend, en verblij dend" wegens zijn eenstemmigheid en vergaandheid. Burgemeester Van Hall toonde zich verheugd over tiet gezamenlijk standpunt dat het beleid inzake volkshuisvesting en woning bouw voor heel Groot-Amsterdam in één sterke hand gelegd moet wor den. Hij zier. ook bij een districtsbe stuur nog belangrijke gemeenteta- ken 'Daarom zou de opheffing van Diemen an Ouder-Amstel door de vorming van een nieuve gemeente Bijlmermeer, een stap in di ver keerde richting zijn.' aldus mr. Van Hall. In de kring van het provinciaal bestuur van Noord-Holland hoopt men dat de Tweede Kamer zich naar aanleiding van het voorstel der agglomeratie, burgemeesters nog eens zeer wnstïg i-.ti beraden over het wetsontwcrp-Rij!mermset, minister Toxopeus. Sjoukje - opmerkelijk vermagerd en .verlost' van haar goudblonde lokken trad voor en na de pauze eenmaal op Eerst in een uittreksel van haar Kür die haar als amateur zoveel triomfen opleverde en later ln een operafragment. Het is onmiskenbaar dat de Amstel- veensi nog niet volledig is .omge schoold'. Zij probeert te schaatsen op ogenblikken lat ervaren meisjes als Caroll Ann Warner en Charlotte Bal- iauf de show boven de techniek ver kiezen. Het programma van Holiday on Ice heeft ook dit jaar in de Canadese komiek Guy Longpré een van zijn beste artiesten. Hoewel veel van zijn optreden in Nederland niet nieuw meer is had hij met zijn dfraze val- en springpar- tfjen zeer veel succes. Nieuw voor ons land was de schaat sende familie Coleman evenals de jonge acrobatische Derek James. De show blijft tot 11 oktober in de nieuwe RAI. Vier dagen daarvoor komt echter de Wiener IJsrevue ook naar Amsterdam in de Apoilohal op treden DEN HAAG (ANP) Deze week zal ei bij de eerste van 16.000 Ne derlands, gezinnen een brief in de bus vallen vaa de minister van Volkshuisivesting en Bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Rogaers. Die brief gaat over het woning behoef tenonder- zoefc dat in opdracht van iet mini sterie wordt inresteld in 155 gemeen ten» In zijn brief motiveert de bewinds man de noodzaak van het onderzoek: 'Zoals een bedriijf moet weten welke mogelijkheden er zijn voor dc afzet van zijn roduktie. zo moet de bouw nijverheid die soorten woningen vet s'haffen waaraan de bevolking be hoefte heeft.' Het. ligt in de bedoeling, zo zegt de minister, te onderzoeken wat er in de naaste toekomst kan worden gedaan om naast het verkrijgen van een woning ook dc gewenste verande ring van huisvesting zoveel mogelijk te bevorderen. Behalve dat er zoveel mogelijk moet worden gebouwd, dient ook duidelijk te zijn wat er precies moet worden gebouwd. W;/g (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse Castor heeft gis tere»:, op de Noordzee een aanvaring gehad met een Israëlisch schip. De uit Delfzijl afkomstige kustvaarder maakte water, maar liep geen gevaar te zinken. Het schip is op eigen kracht doorgevaren naar- Great Yar mouth. Aan boord werd niemand ge wond. Advertentie I.M. INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS De vakbeurs voor het gezin In 450 goedverzorgde stands, een vergelijkend overzicht van de nieuwst» nationale en internatio nale producten. „U, de herfst en de mode" een mode-impressie. Geopend van 10- 17 en 19-23 u. Zondags gesloten. AHO"1' -GEBOUW - Rotterdam t/m 8 Oct. r DE GROOTSTE C OLLECTIE VAN NEDERLAND NW. MOSSEL EN VERSTEEG E Zoutmaustraat 53d lien Haag Telefoon 07032 39 95 Welkom op onze stand no. 95 NAALDWIJK (ANP) Tuinbouw bedrijven in het VVestland hebben le laatste tijd enkele malen ernstig te kampen gehad met wateroverlast na zwaré regenval. Het Hoogheemraad schap Delfland, dat dit tuinbouwge bied verzorgt, ontwikkelt plannen om de water regeling in de toekomst goed in de hand te kunnen houden. De dijkgraaf van Delfland, mr. J. Wmsemius. meent dat tegenwoordig bij regenval meer directe lozing op sloten en dergelijke is ontstaan door dat het glasoppervlak in het West- land de laatste tien jaar enorm is uitgebreid doordat er veel bebou wing is bijgekomen en straten en we gen zijn aangelegd. Voorts worden er meer tuinbouwbedrijven gesticht en sloten gedempt. Nu zal zo spoedig mogelijk wor den begonnen net de bouw» van het gemaal aan de Oranjebuitensluis in s-Gravenzande. Dit werk zou, a dus mr, Winsemius, volgens een raming m 1961 ruim vier miljoen gulden vergen, maar zal inmiddels al ve»/, duurder zijn geworden. Er bestaan plannen om een ge maal in de omgeving van Rotter dam en een gemaal bjj Ylaardiagen te bouwen. Het gemaal bij de Vijf sluizen te Vlaardingen heeft aan be tekenis verloren nu de Poldervaart is gedempt.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1