Raadslid Lamberts wil nader onderzoek naar gevaarlijke bedrijven V ele doden in het verkeer Tien doden in België Giftig gas sloeg neer op weg en weilanden 1\TI12UW GOLD LEAF De filter-sigaret speciaa' ^emaakt voor èc kers. mm Berg bouwplannen rijst steeds hoger Vrouw gewurgd in Leeuwarden Man schiet neef dood In ziekenhuis overleden na ongeval Jeugdig trio op het dievenpad Ömeluk bij Shell ARRESTANT ONTKENT Van Berkels' Patent actief in het buitenland HET VRIJE VOLK MAANDAG 28 SEPTEMBER 1964 PAGINA 3 Schadevergoeding Brief NU Player's GOLD LEAF Onderzoek Player's Gold Leaf is een van de meest verkochte fiJter- sigaretten. U kunt nu ook in Nederland het volle aroma genieten van superieure tabakken. Als U een échte roker bent, probeer dan vandaag nog Player's Gold Leaf. ELEKTRONISCHE ORGELS nu... beduidend goedkoper Naspeuringen Een goed geschenk GseS «hbh boek iSSH Het nog rokende wrak van het busje wordt opgeruimd. Op de voorgrond een lid van de brandweer welke voor een hopeloze taak stond. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Onmiddellijk na de verschrikkelijke klap sloegen de vlammen Kranen burg in het gezicht door de gebroken voorruit. Daar de deuren klem zaten, redde de chauffeur zich door de ruit geheel in te trappen en over de mo torkap te kruipen. Hij had nauwe lijks letsel, maar was zeer overstuur. Voor de mensen en kinderen in het busje was geen redding meer moge lijk. Hoewel onmiddellijk tal van mensen toeschoten en de politie spoedig optrad met schuimblussers, en nog twee mensen uit het totaal verpletterde wagentje konden wor den getrokken, baatte dit niet. Toen de brandweer later het wrak wist te blussen, vond men nog verkoolde li chamen van kinderen op de bodem. Aangenomen wordt nochtans dat al len reeds vóór het verbranden be wusteloos of dood zjjn geweest. Bij dit de dood: gruwelijke drama vonden De heer Willem Arthur Robbers uit Haaksbergen, 74 jaar, vier van zijn jongste kinderen, een getrouw de dochter en haar man en twee van zijn kleinkinderen. Z(jn echtgenote was niet meege gaan en is daardoor gespaard ge bleven. Van de famlie is thans de moeder met nog één thuis wonend kind over, alsmede drie in het land wonende getrouwde kinderen. De dood vonden de kinderen Ju lius Maximiliaan. een vijftienjarige muloschooUeerling; Herman, een tienjarige schooljongen: Adeline Mathilde, een zesjarig schoolkind; Aronoëlle Ivlargareth Jane, een driejarige, die op de kleuterschool ging en Edith Robbers, 25 jaar, die gehuwd was met de eveneens om gekomen Willy Mommaert, 27 jaar, ziekenverpleger bij de Koninklijke Marine te J-eiden. Dit laatste echtpaar woonde aan de Vinken- buurt te Alphen. Het laat een kind je van twee en een half jaar ach ter. Alle andere verongelukten ko men uit Haaksbergen, 't Kempke 29. Het te Enschede gehuurde busje werd bestuurd door Bobby Wollrabe. 26 jaar. een arbeider in de wegen bouw. Terwijl zijn vrouw, eveneens een dochter van de 74-jarige W. A. Robbers, thuis was gebleven om voor hun baby te zorgen, vonden hun beide andere kinaeren de dood. Roy Roger Wollrabe, vier jaar oud, kwam in de vlammen om, zijn zusje, Bettina Rose, anderhalf jaar oud, is in het ziekenhuis te Leiden enige uren la ter gestorven aan hersenletsel. Zij was uit de auto geslingerd. De heer Robby Wollrabe, die in het Academisch Ziekenhuis is opgeno men. is niet levensgevaarlijk gewond. Hjj is van de tien inzittenden de eni ge overlevende. Ket gezin woonde in bij de heer Robbers te Haaksbergen. (Van onze Brusselse correspondent) Tien doden en achttien zwaar ge wonden: dat is de tol in het Bel gische verkeer van zaterdagmorgen negen uur af tot zondagavond ne gen uur. Een zeer zware tol. Ver boven het gemiddelde. Te Lommcl was bij een ongeval (een dode, vier gewonden) een jeep van de rijkswacht betrokken. Na de botsing kwam de jeep in een ka naal terecht. Zware materiële schade veroorzaakte een botsing tussen een vrachtwagen ende auto van de minister van Finan ciën. de heer Dequae, die niet ge wond werd. Een Nederlandse bromfietser, F, Tul lens, werd gedood bij Deurne. Het slachtoffer was afkomstig uit Bom bij Eindhoven. Vier Nederlanders werden lichtgewond bij een botsing te Maaseijck. De aard van enkele ongelukken: acht gewonden te Zeebrugge bij "n bot sing tussen twee auto's op een kruispunt, een man te Worp en een meisje te Deurne, bij overste ken onder een auto gedood. Een bromfietser en een vrouwelijke pas sagier onder een vrachtauto te Leopoldsburg. De zeven slachtoffers uit Haaks bergen worden woensdag daar be graven. Vooraf werd in de hervorm de kerk een rouwdienst gehouden. Het echtpaar Mommaert-Robbers wordt dinsdag begraven te Zwam- merdam. De burgemeester van Haaksbergen en Alphen hebben de familie be zocht. Bij het uit het wrak trekken van drie slachtoffers hebben de he ren G. A. van Ofwegen. Jac. v. Leeuwen, J, de Jong, N. Ververs en H. Vifcters hun leven gewaagd. Ook in het Land van Maas en Waal zijn twee passagiers van een auto verbrand. De bestuurder, die te W i n s s e n, gemeente Ewijk, tegen een boom reed, is later gestorven. Deze bestuurder, de 22-jarige A. Deijnen uit Druiten, had zaterdag nacht afscheid genomen van zijn meisje uit Boven-Leeuwen toen twee vrienden hem uitnodigden voor nog een uitstapje naar Nijmegen. Ondanks de zware mist (vijftig tot zestig meter zicht) reed de kleine Fiat met zeer hoge snelheid over de Van Heemstra- baan. In een flauwe bocht te Winssen reed de bestuurder tegen een boom. De beide vrienden, de 24-jarige J. van Elk en de 23-jarige A. Dekker, beiden uit Boven-Leeuwen, zijn in de auto verbrand. De heer Deijnen is enige uren na het ongeluk in het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen gestorven. Hij was uit de auto geslingerd. Ook onder Baarle-Nassau kwam zaterdag een automobilist om. doordat h}j tegen een boom botste. Het slachtoffer was de 25-jarlge heer A de Grauw, zoon van de burge meester. Hij reed tijdens lichte mist. Zaterdagnacht gebeurde een der gelijk ongeluk te Herten bij Roer mond, waar de 27-jarige Britse mili tair Robin James Hall uit een mili tair kamp te Dalheim in Duitsland, tegen een boom langs de rijksweg botste. Vermoedelijk was hij over mand door slaap. In het ziekenhuis te Roermond is hij zondagochtend overleden. TeAnnenin Drente is de 70- jarige J. Fidder voor zijn huis dood gereden door een achteruitrijdende vrachtauto en te Winschoten is de 78-jarige H, Klok uit Mussel ge storven, die donderdagmiddag met zijn fiets was geschept door een per sonenauto. O Zaterdagavond gebeurde ia Ach t- huizen, gemeente Den Bommel, een ernstig verkeersongeluk, waarbij twee jongemannen om het leven kwamen. Het waren de 19-jarige G. Peeman te Middelharnis en de 21- jarige J. Maasmans. Met zijn vijven waren de jongens op weg naar Acht huizen. Hun auto kwam op de Tramdijk tegen een bermpaal en de chauffeur heeft het stuur niet meer kunnen houden. De wagen is vermoedelijk meermalen over de kop gegaan en is totaal vernield. Twee van de andere inzittenden liepen lichte verwondin gen op. De bestuurder was op slag dood. de ander enige ogenblikken later. 9 De vijfjarige Nico Nlelen uit Krommenie is zondagmiddag do delijk gewond, toen hij plotseling overstak en overreden werd door een bestelauto uit Wormerveer. Het kind overleed na aankomst in het St.-Janziekenhuis te Zaandam. Zaterdag ontstond in de voor avond op rijksweg 2 Amsterdam- Utrecht bij het viaductVinkeveen een kettingbotsing, waarbij 12 auto's waren betrekken en 7 mensen wer den gewond. Vier zijn naar een zie kenhuis te Amsterdam gebracht. Een wagen was totaal verloren; de gewonden hadden vooral arm- en beenbreuken. Oorzaak van bet bot sen op beide banen was slippen en door de middenberm schieten van een auto. Op deze drukke weg be staat nog altijd geen middenberm beveiliging. Zondagochtend zijn te Amster dam bij een botsing tussen een taxi en een personenauto vier mensen zwaar gewond. De personenauto, be stuurd door een 20-jarige Surinamer uit Eindhoven, verleende volgens de ïolitie geen voorrang aan de taxi en k>vendien waren de remmen niet in orde. Op de rijksweg Den Haag Utrecht onder Vleuten-Dc Meem heeft zich vanmorgen een ketting botsing voorgedaan, waarbij een kleine veertig auto's betrokken wa ren. Het begon met enkele kleine aanrijdingen, waarna in de mist een hele file wagens op elkaar schoof. De materiële schade is zeer groot, maar persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Het verkeer over rijksweg 12 in de richting van het verkeersplein Ouden rijn is gestagneerd. Op de Utrechtseweg in Ooster beek is gisteravond de zeventigja rige mevrouw G. G. Vos bij het over steken aangereden door een perso nenauto, bestuurd door de heer C. v. B. uit Doorwerth. Zwaargewond is zij naar het diakonessenhuis in Arn hem overgebracht, waar ze enige uren later overleed. (Van een onzer verslaggevers) Naar aanleiding van de vergif tiging van twee paarden en drie koeien in Hoogvliet, waarbij vrij wel zeker kan worden aangeno men dat bij de Shell op 23 augus tus uit een reactievat ontsnapt telodrin de oorzaak is, heeft het socialistische gemeenteraadslid dr. J. H. Lamberts de volgende vragen aan B. en W. van Rotter dam gesteld: heeft de directie van dit Shell-be- drijf. dat op de hoogte was van het ontsnappen van het zeer sterke ver gif telodrin en dat de autoriteiten hierover niet heeft ingelicht, een overtreding begaan?; vinden B. en W. dat op grond van dit ongeval en ook naar aanleiding van andere ongevallen, hij voorbeeld bjj Delta Chemie Vlaardingen, rede nen aanwezig zijn om alle fabrieken en installaties in de gemeente die gevaar kunnen opleveren voor de gezondheid van de bevolking, op nieuw aan een nader onderzoek te onderwerpen en eventueel maatrege len te nemen?; willen B. en W. de vragen, door mij ruim drie maanden geleden ge steld en waarop door B. en W. tot nu toe op geen enkele wijze is ge reageerd, in hun overwegingen be trekken, aangezien deze vragen een eventuele uitbreiding van de toepas singsmogelijkheden van de hinder wet inhouden? Dr. Lamberts overweegt ook vra gen te stellen aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. stellen? De Shi. U-woord voerder ant woordde op deze vraag niet met ja en niet met nee. „Wij leren uit ieder voorval en streven waar mogelijk naar verbeteringen," luidde het be scheid. Daaruit mag men dan con cluderen, dat In de toekomst de bui tenwacht niet onkundig wordt gela ten. De hoofdinspecteur-directeur van 't derde district van de Arbeidsinspectie In Rotterdam heeft vandaag een brief ontvangen van de te Vlaardingen ge vestigde Vereniging tegen de Lucht verontreiniging in en om het Nieuwe Waterweggebied. In deze brief wordt vooral de veiligheidsinrichting van het reactievat bij de Sheli, waaruit de telodrin ontsnapte toen de tempe ratuur te hoog opliep, ter discussie gesteld. De briefschrijvers zeggen: „Wil zijn van mening dat de toepassing van 'n ..veiligheidsinrichting" die toelaat dat dodelijke vergiften in de atmosfeer verspreid worden, volstrekt onaan vaardbaar is! De brief vervolgt dan: Mocht de toegpaste beveiliging in tVan wa, «neer verslaggever#! 1 »r uwaiwüuvu', ta. nfllnft&éi* •m Shett op ,Pcrt5is..,wahrJo«r ef« fee» Wit- ippen, .tatert Vrijetói.eeker i veroorzaakt va» twbfc paArd- Iric keften De paarde»/ oedeiijk verg®IgdTgttD «Ver oorzaakt. Aan de firma J. Zevenber- gen uit Poortugaal, eigenaresse van strij V zijn mét "de voor dit bedr'Ijfs- de paarden, is reeds een schade- onderdeel geldende Hinderwetvoor- vergoeding toegekend. waarden, dan verzoeken wij u, gezien de ernst van het geschapen risico, 'n In het geval van de gestorven vervolging tegen de verantwoordelijke koelen liggen de zaken nog iets min- functionarissen van de Shell uit te der duidelijk. Maar de betrokken lokken en. in overeenstemming met veehouders hebben reeds de toezeg- de circulaire van de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezond- ging. dat ook zij op een vergoeding held van eind juni 1964. scherpe con- kunnen rekenen indien het onderzoek trole bij de Shell te doen instellen op uitwijst dat de Shell verantwoorde- de naleving van de geldende voor- Hoewel het onderzoek in de telo- drin-affaire nog niet is afgesloten, neemt men bij de Shell toch al als lijk is voor de dood van de drie die. ren. ,3ij het vaststellen van de be dragen zal de maatschappij een zo ruim mogelijk standpunt innemen," aldus een woordvoerder van de Shell. „We gaan niet beknibbelen." waarden. Zou. wat wij niet onmogelijk ach ten, het gebruikte beveiligingssysteem n 1 e t in strijd zijn met enige Hin derwetvergunning, dan is het dulde- lijk, dat bij de desbetreffende vergun- Of de Shell in de toekomst bij ning niet in voldoende mate voorzie- vaststaand aan, dat het insecticide soortgelijke ongevallen voortaan wel ntngen zijn verplicht gesteld, die le de dood van de paarden heeft ver- de autoriteiten op de hoogte zal Advertentie I.M. P layer i vensgevaar voor omwonenden verhin deren en verzoeken wij u herziening van die vergunning ingevolge artikel 26a der Hinderwet uit te lokken en in afwachting daarvan sluiting van dit bedrijfsonderdeel te bevorderen. Voorts komt het ons voor. dat het onderhavige incident de dringende noodzaak aantoont om na te gaan of by de overige, dodelijke vergiften pro ducerende bedrijfsonderdelen van de Shell en andere chemische indus trieën in deze streek afdoende voor zorgsmaatregelen getroffen zijn tegen besmetting van omliggende terreinen ten gevolge van een of andere pro- duktie- of bedieningsfout. In een zo dicht bewoonde omgeving moet de els gesteld worden, dat de betrokken produktiegangen geheel gesloten en fool-proof (absoluut veilig) zijn! De vereniging heeft van deze brief afschriften gestuurd aan de Shell, het gemeentebestuur van Rotterdam en aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. By de instellingen die zich met het onderzoek bezighouden: de Hoofd inspectie voor de Veterinaire Volks gezondheid, de Inspectie van de Vee- artsennükundige Dienst en het Cen traal Diergeneeskundig Instituut, heeft zich thans ook de Rotterdamse Keuringsdienst van Waren gevoegd. Een rapport kan op korte termijn worden tegemoet gezien. Advertentie I.M INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS vakbeurs voor hei gezin 450 attractieve en Interessante stands Individuele voorlichting 45 Expositie 75 Jaar K.N.V.B, 45 „U, de herfst en de mode" een mode-impressie. Geopend van 10-17 en 19-23 Zondags gestoten, AHOY'-GEBOUW - Rotterdam tlm 8 Och (Van een onzer verslaggevers) In het ziekenhuis Bergweg te Rot terdam is zaterdag de 44-jarige mevrouw P. J. van de Bovenkamp- Gluwers overleden aan de verwon dingen, die zij vorige week woensdag by een autobotsing in de Molenlaan had opgelopen. Mevrouw Van de Bovenkamp, die aan de Statenweg woonde, bestuurde een personenauto met zeven inzittenden,, die vermoe- deluk ten gevolge van een verkeerde manoeuvre onder een autobus van de RET schoot. De 71-jarige moeder van de be stuurster overleed vrywel onmiddel- iyk. Van de overige inzittenden werden nog vijf gewond. Op mevrouw Van de Bovenkamp na hadden allen slechts lichte verwondingen. DE GROOTSTE COLLECTIE VAN NEDERLAND N.V. MOSSEL EN VERSTEEGE Zoutmanstraat 53d Den Haag Telefoon 070—32 39 95 Welkom op onze stand no. 95 In het landbouwdistrict Yuntare (in de Venezolaanse staat Yaracuy) zyn volgens de laatste berichten door overstromingen 11 personen omgekomen en een 20-tal gewond. (Van onze soc.-eeon. redactie) De berg bouwplannen die op uit voering wachten wordt hoe langer hoe hoger. Uit gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt dat architectenbureaus en andere bouw- organen, met inbegrip van de over heid, in het eerste halfjaar 1964 voo büna drie miljard gulden (nl. 2.936.000.090) aan opdrachten voo definitieve bouwplannen hebben ont vangen. Dit was vijf percent meer dan in de eerste helft van 1963. Ter vergelijking: drie miljard Is een rijfde deel van de gehele rijks begroting voor 1965. Ruim 2i miljard van de 3 miljard sestónd uit opdrachten voor objec ten die meer dan eer. ton kosten Iets meer dan de helft daarvan be trof woningbouw. Er waren 8 per cent meer woningbouwplannen dan in de eerste helft van 1963. 4 per cent meer industriegebouwen, 5 per cent minder gebouwen voor handel en verkeer en 22 percent meer scho len. Die 3 miljard betrof nieuw inge diende plannen in de eerste zes maan den. Het totale 'stuwmeer' van bouw plannen van 100.000 en meer nog niet op de bouwplaats begonnen, deeg van in guldens uitgedrukt 7,3 miljard op 1 juli 1963 tot 8,6 miljard op 1 juli 1964. Een derde van dit totaal werd ver oorzaakt omdat er geen rijksgoed keuring of rijksbijdrage voor was. Dit /ijn allemaal plannen die klaar zijn '•oor aanbesteding of uitvoering. Wat dit betreft is er een stijging ten op zichte van 1 Juli 1963 met niet min der dan 35 percent. Het bedrag aan opgehouden plan nen steeg in geen sector zo veel ais :n de woningbouw, nl. van 1 miljard op i juli 1963 lot 1.43 miljard op i juli 1964. Alleen bij de scholen is het stuwmeer niet groter gwawtaa; het bleef 147 milloen. (Van een onzer verslaggevers) De recherche te Vlaardingen ar resteerde de 18-jarige P. G.. de 19- jarige P. R. H. en de 18-jarige H. W. Zy worden verdacht van diefstal van enkele bromfietsen en van bromfietsonderdelen in Rotterdam, Hoek van Holland, Schiedam en Vlaardingen. Terzake van heling is een 16-jarige Jongen aangehouden. Het viertal is voor de officier van Justitie geleid. Advertentie LM. WIJ kochten van een bekende fabriek van keperflanel een grote partij coupons, die te laat waren voor de exportdatum. tuomdat wij weten dat flanellen nachtgoed In de huizen zonder centrale verwarming heus geen luxe Is, kochten wij deze prach tige partij coupons in één ruk op! Leuk bedrukte keperflane!, in diverse dessins, - 80 cm breed - met een normale prijs van f 1.59 per meter, nu per coupon van twee en een halve meter voor nog géén rijksdaalder.- Morgenvroeg begint de verkoop van deze coupons van 2j- meter keperflanel, een zware kwaliteit in leuke dessins,... ruim vol doende voor een pyjama-jasje of pantalon of kinderpyjama» per coupon van 2J meter VOI Céin te!. of schrift, feest. (Van. een onzer verslaggevers) De 41-jarige chauffeur J. Deinum heeft zondagmorgen omstreeks half twee zun echtgenote Jennie Deinnm- Boonsma (42) levenloos aangetrof fen tn hun woning aan Tulpenburg 12 te Leeuwarden. De plaatselijke politie heeft de 26-jarige chauffeur J. C. eveneens uit Leeuwarden gearresteerd onder verdenking van doodslag. Heifc slachtoffer placht haar avon den door te brengen in cafés aan de Leeuwarder Weaze, een buurt waar zich vele publieke vrouwen ophou den. Daar Is zy zaterdag rond het middemnchteiyk uur in contact ge komen met J. C.. een man met wie zy de laatste weken herhaaldelijk is gesignaleerd. Te zamen gingen zy naar Tulpen burg 12. dat ligt in een te saneren buurt, in de onmiddellijke omgeving van de Weaze. Anderhalf uur later vond de heer Deinum die de avond op eigen gelegenheid had doorge bracht in een aantal Leeuwarder etablissementen in een merkwaar- digerwyze keurig opgeruimde kamer het stoffeiyk overschot van zijn vrouw. Hy probeerde een dokter 'te laten komen, hetgeen tot vier maal toe mislukte. De laatste arts, met wie hy telefonisch contact had, verwees hem naar de medicus, die genoteerd stond voor de weekenddienst. Deze kwam onmiddellijk naar de woning van de overledene en constateerde, dat zy door wurging om het leven was gekomen. Deze conclusie werd gisteren bevestigd door de Haagse anatoom-patholoog dr. J. Zeldenrust. De politie, die de gehele nacht na speuringen heeft verricht naar de identiteit van de dader, trof zondag morgen om elf uur de heer J. C. aan in het Oude Tolhuis aan de Gronin gerstraatweg, een café dat geregeld wordt gefrequenteerd door chauf feurs. De man werd gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. C. ontkent iets met de zaak te ma ken te hebben. Hy is vandaag voor mr. H. W. Kuipers de substituut-officier by de Leeuwarder rechtbank geleid. {Van een onzer verslaggevers) De 50-jarige P. van M. uit het gehucht de Grashoek (Helden! heeft zaterdagnacht zijn 26-jarige neef Johannes Eibers uit Haelen met drie schoten uit een Flobert-geweer dode- *yk gewond. M» die nog dezelfde nacht if aangehouden, heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Het slachtoffer was in de buurt van M.'s huis met zijn auto m dichte mist gestrand en had (vermoedelijk om hulp te vragen) aangeklopt, by zyn oom, met wie hy overigens al enige jaren in onmin leefde. Hy werd toen hy nog buiten stond, van dicht, by beschoten en ln de bulk geraakt. Men legde de zwaargewonde man in de keuken, waar hy korte tyd later ,,?v®,rI{jden- Hij laat een vrouw en vyf kinderen na. Van M. heeft gich, zoals hij tegen over de politie heeft verklaard, be dreigd gevoeld, hetgeen een gevolg zou zijn geweest van de oude vete tussen de families Eibers en Van M. Hy wilde Eibers van zyn erf jagen. Toen deze zich niet het verjagen, schoot Van M. hem met zijn Jacht geweer drie maal in de bulk. behoeft niet duur te fijn A Jf.-boekwinkel ROTTERDAM (ANP) De raad van bestuur van de mantschappy Van Berkei's Patent N.V. te Rotter dam deelt mede, dat met Hussmann Refrigaerator Company te St.-Louis (Missouri), de grootste Amerikaanse fabriek op het gebied van koeltoon- banken voor supermarkten, in Duits land een onderneming is opgericht om deze apparatuur voor gezamen- lyke rekening te gaat vervaardigen. Ter bevordering van de verkoop van weegschalen in Ierland wordt te Du blin een eigen verkoopmaatschappij onder de naam Berkel Scales Limi ted opgericht. In België werden door het verkrygen van een meerder heidsbelang in een kleine machine fabriek aanvullende produktiefacili- teiten verworven. Wat de gang van zaken In hrt eerste halfjaar van 1964 betreft, kan de raad van bestuur berichten d«t de goede verwachtingen, welke op 10 juni jl. in het emissie prospectus van de converteerbare obligatielening werden uitgesproken tot dusver zijn bewaarheid.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1