Zeilers niet op het eerste plan Russisch geheim lekt uit Nederland sterkste in zenuwslopende herkansing Trieste resultaten van onze zwemsters 'n Duizendste seconde Twee Friezen OOK ROUWÉ EN HARTSUIKER IN DE EINDSTRIJD HET VRIJE VOLK DINSDAG 13 OKTOBER 1964 (Olympische dienst) Geen Nederlands meisje in de finale 100 meter rugslag bij de Olympische Spelen. Op het nummer c at jmenlang het paradepaardje was in de Nederlandse zwemsport. werden de Europese kampioene Ria van Vel sen, de oud-recordhoudster van Europa, Korrie Winkel en f i jonge ta ent Bep V eeteling in de series uitgeschakeld. Hun verlies is een van de zwaarste appin c ie onze zwemploeg in dit meedogenloos scherpe toernooi tot nu toe te incasseren kreeg. Gespannen ZWEMMEN Niet dezelfde Slopende spanning onder de enthousiaste Nederlandse kolo nie langs de Todabaan heeft zich op de derde dag van de olym pische roeiwedstrijden opnieuw ontladen in hartverwarmende vreugde. Vreugde om de finaleplaatsen die de twee, Rouwe- Hartsuiker met stuurman Bos, en de ongestuurder vier, Warte- na-Enters-Boelen-Casteleijn, via de herkansingen bereikten. HET UITERSTE TOCH WEER STRIJD van de ervaring die zij in Tokio heeft opgedaan. In dat licht bezien was haar tijd (1.13.1) zeker niet slecht. Met haar zeer sterke vrije slag (rondom 1.041 zou zij misschien een goed wisselslagzwemster kunnen worden. Voor de Nederlandse kolonie vorm de de strijd op de 4x100 meter vrije slag estafette gaen pleister op de wonde die de rugslagzwemstcrs onge wild hadden toegebracht. Zelfs met de beste tijd die ooit door een Neder lands viertal op dit nummer is ge maakt: 3.43.8, bleek er geen plaats in de finale. Zelfs de 3.43.2 van de Hongaren die ook al tintelende oren hebben van de met toptijden om zich heenslaande Amerkaanse ster ren was niet voldoende voor een plaats bij de beste acht. Bonnie Kroon was goed begonnen al verloor hij 1.1 seconde aan de Fransman Gottvalles, die met zijn 54.8 opnieuw bewees dat hij niet cp het juiste moment in vorm is gekomen. Van Baaien kwam als tweede man tot de snelste tijd, 55.4, maar toen Jiskoot in het water kwam lag Ne derland toch al op de vierde plaats, gelijk met Australië (winnaar in 3.40.6) dat later de leiding van Frank rijk zou overnemen. Jiskoot bieef met 56.3 vierde, maar Bontekoe verspeel- Twee Kussen en een Amerikaans meisje bleken verreweg de snelsten op de 200 meter schoolslag. Links Babanina (Rusland) die derde werd met in het midden haar landgenote en Olympische kampioene Prozu- menschikova. Rechts Claudia Kolb die in de eindsprint zich van een zilveren medaille verzekerde. de die plaats aan de Hongaar Dobai. Johan kwam tot 56.2 I>e Verenigde Staten zonder Olympisch kampioen Schollander zwommen met 3.38.8 een nienw olym- o's-h recor-!. Duitsland maakte een tijd van 3.41.0, Zweden 3.41.3 en Australië 3.40.6. Andere finalisten: Rusland (3.41.8), Frankrijk (3.42.1), Japan (3.42.3) en Groot-Brittannië (3.42.7). De finalisten op de 100 meter rug slag zijn: Caron (1.08.5): Ferguson (VS> 1.08.8; Dence Duenkel (VS) 1.08.9; Kina Hamer (VS) 1.09.8; E- lein Vv"eir (Candnada) 1.09.7; Tanaka (1.10.0) Ludgrove (GB) 1.10.3) en Norfolk (GB) 1.10.5. Op de tweede wedstrijddag In het Olympische zeiltoemooi hebben de Nederlanders slechtere resultaten behaald dan op de eerste dag. Wel legde Verhagen, met fokkenlst De Jong, in de Flying Dutchman-klasse beslag op een prachtige derde plaats, maar jammer was het, dat Hans Wil- BEP WEETELING RIA VAN VELZEN Frar.krijks hoop op een goede medaille, Christine Caron, rof felde het snelst van alle meisjes door het water. Met 1.08.5 stel de zij het olympisch record een halve seconde scherper. De tij den van Ria (1.12.2), Korrie Winkel (1.11.6) en Bep Weeteling (1.13.1) bleven van die droomtijd ver verwijderd. De Ameri- kaantjes stelden zich in één rij achter de favoriete Francaise op. Ferguson met 1.08.8, Ginny Duenkel met 1.08.9 en Nina Har- mer met 1.09.8 zullen op de eenzame 'Kiki' Caron in de finale zonder twijfel grote druk uitoefenen. Na afloop van de zo teleurstellend verlopen series liepen Forbes Carlile, de trainer van de Nederir ndse ploeg, en zijn vrouw Ursula eenzaam door het olympisch dorp. Ze hadden die eenzaamheid niet gezocht om de nederlaag, die ook hun nederlaag is. te verwerken. Ze liepen in mei ook moederziel alleen over de boulevard van Blackpool toen hun pupil Ada Kok een nieuw wereldre cord had gevestigd op de vlinderslag. Ze staan niet vooraan als er succes sen zijn. En ze trekken zich niet stil zwijgend terug als de resultaten slecht zijn, zoals deze week in Tokio. Met de felle oranje trainingsblouse met de blauwe letters Nederland om de schouders zullen zij waarschijnlijk niet alleen gesproken hebben over de Nederlandse ploeg, maar ook over de ploeg van hun eigen land Australië. Ook daar is men geschrokken van de geweldige prestaties van de Amerika nen en.de nederlagen van de eigen zwemmers en zwemsters. Het is na tuurlijk louter toeval, dat die Austra lische ploeg als leider Terry Gather- KORRIE WINKEL cole heeft een oud-pupil van.For bes Carlile. Tokioritis heeft niets met darm- kwesties te maken. Het is een soort ziekte, dat slechts hij een bepaald soort mensen voorkomt. Niet bij een bepaald ras, want je vindt ze over al tussen. Zuid en Noord-Amerika nen. Europeanen en Afrikanen. Het zijn die mensen die over voldoende geld beschikken en niets ter wereld willen missen, waar ook maar enige publiciteit bij komt. Tokio telt er vele duizenden." Ze smijten met geld in bars en restau rants en doen niets liever dan om een perskaart bedelen waardoor zij ook de mogelijkheid hebben om in het Olympisch dorp te komen. Ze ge bruiken daar alle middelen voor. Ze willen bij wedstrijden- die hen overigens maar matig interesseren, bij de interessantste personen zitten en ze doen alle mogelijke moeite om met bekende deelnemers aan de OS op de foto te komen. "t .Merkwaardigste is dat de mees te van deze typen tot het vrouwelijke ras behoren. Ze hebben de fraaiste suites in de duurste hotels en om ringen zich de gehele dag het liefst met vele bewonderaars. Onze Spelen, noemen zij de OS Tokio is een cosmopolitische stad. Dat is het waarschijnlijk altijd wel maar als je nu door de straten wan delt hetgeen overigens niet zoveel voor komt want de afstanden zijn er te groot voor dan kom je de hele wereld tegen: Van mr. Frabotjetski uit de Oerai tot Trui van het Rem- hrandtsplein. Ze zijn allemaal ver tegenwoordigd. liet lijkt wel of je ergens in de Achterhoek op een klein landwegge tje loopt, want al deze mensen groe ten elkaar. Dat is gek, maar ze doen het. Ze wisselen geen kaartjes, zoals de Japanners doen, ze zeggen ook geen Hoi of goei'dag. Nee, ze knik ken vriendelijk, grijnzen nog een keer breed en dan verdwijnen ze uit je leven. De service in het perscentrum is formidabel. Er staat alles voor een journalist klaar wat hij zich wensen kan- Maar evenals in Rome '60 dit het geval was met de Japanners ge nieten nu de weinige Mexicanen die hier aanwezig zijn, grote voorrech ten. Ze eten in een speciale kamer en krijgen speciaal voedsel met ster ke verversingen daarbij. Ze krijgen de eerste uitslagen en hebben de mooiste kamers. Want.. Japan wil in 1968 ook verzekerd zijn van een goede service. Elke rler jaar is er een strijd om pers kaarten. Men kent namelijk geac crediteerde journalisten. Zij heb ben een Olympisch paspoort en kun nen overal doorlopen zonder speci ale toegangsbewijzen. Dat zijn er in totaal nog geen duizend. Maar er zijn wel twee duizend journalisten, li begrijpt dus wel dat de Japanners alle mogelijke moeite doen om er voor de Mexi canen een fijn fiesta van te maken. OLYMPUS Ria van Velsen was voor haar race gespannen als altijd. Ze wist dat zij aan de start lag voor haar laatste grote wedstrijd. ïn 1958, bij de Euro pese kampioenschappen in Boeda pest, werd zij als vijftienjarig wonder kind zevende in de finale die de Brit se Judy Gr Inham won. Zij bereikte een top in haar carrière toen zij twee jaar geleden in Leipzig Europees kam pioene werd. Nu. in Tokio wilde zij waardig af scheid nemen. Ria van Velsen begon met een valse start. Ze werd prompt teruggeroepen, bleek niet van haar stuk gebracht.maar een valse start kost altijd fracties van seconden. Ook haar tweede start was goed. maar snel nam de Amerikaanse Kathv Fergu- lems niet verder kwam dan een der tiende plaats. Zeker zijn zij echter nog niet van hun kwalificatie, omdat er in deze klassen enige protesten zijn inge diend kunnen er altijd nog verschui vingen volgen. Bij de Draken was er geen eer te behalen voor Van Duyl. Hij eindigde i in de tweede race op de 21ste plaats. In het algemeen klassement staat Van Duyl zeventiende. In de Star- en 5,5 m2-klasse, waar- j in geen Nederlanders uitkomen, wis selen de kansen zich na iedere race. Amerika won de tweede wedstrijd in de 5,5 m2-klasse. De Italianen, in het klassement na een dag stevig aan kop, bleken ook in de tweede race schijnbaar niet te verslaan. In het kruisrak vleien zij "echter beduidend terug. Amerika liep in en won onbedreigd, voor Italië. Canada. Zweden, Finland en Australië. In het algemeen klassement behoudt Italië de kop, voor Australië. Amerika is derde. Bij de Stars vandaan geen Ameri kaanse zege. Rusland blijft eerste. De 47-jarige Australiër Durward Knowles, die zijn vierde Olympische Spelen beleeft, kwam ook al niet in de voorste gelederen. In het alge meen klassement staat Rusland eerste, gevolgd door Portugal, Duits land en Finland. Bijna 24 uur heeft de Ameri kaanse zwemmer Gary liman de illusie gehad toch nog voor een bronzen medaille in aanmerking te komen. Achter zijn landgenoot Don Schollander, de Brit Bobby McGregor en de Duitser Ernst Joachim Klein was hij vierde ge worden in de finale 100 meter vrije slag. maar zijn tijd was tot op de honderdste seconde gelijk aan die van Klein: 54.09 seconde. Bovendien hadden vier van de acht juryleden liman als derde gezien en de andere vier Klein. Het was voor de Amerikaanse chef d'équipe aanleiding een verzoek in te dienen. liman en Klein ex aequo als derde te klasseren. Het bestuur van de internationale zwemfederatie (FIN Al maakte echter dinsdag bekend, dat de oorspronkelijke uitslag niet gewij zigd zal worden, aangezien de tijd van Klein enkele duizenden van seconden beter was. son U6) de leiding. Zij kwam tot een nieuw Olympisch record 1.08.8. De Francaise Borie werd tweede maar bereikte toch de finale niet met haar 1.11.8. Ria van Velsen werd ais vijfde geklasseerd met dezelfde tijd als de Britse Sylvia Lewis en de Australische Mariene Dayman. De tijd van het drietal was lang niet voldoende voor een plaats onder de snelste acht van de wereld: 1.12.2. Korrie Winkel kwam in de vierde serie aan de start in de wetenschap dat de nederlaag van haar vriendin Ria van Velsen moest goedmaken. Maar Korrie Winkel is dit jaar niet dezelfde als in '62 en '63 toen zij een tijd kon maken onder de 1.10. Zij heeft haar verkiezing vooral verdiend op haar grote ervaring en ook zij zal nu zij 20 jaar is en voor de spelen haar studie heilgymnastiek en massage ai enigszins moest laten schieten waarschijnlijk in Tokio haar laatste grote toernooi beleven. Vorig jaar, bij de vo->r-01ympiade in de Japanse hoofdstad was zij nog derde. Nu-werd Korrie in de series een figurante. Zij lag in een gunstige reeks, met Christine Caron en de Britse Jill Norfolk. Kiki was natuur lijk niet te houden. Zij 'fladderde' razendsnel naar de finish, een nieuw Olympisch en Europees record rijker: 1.08.5. Jill Norfolk werd tweede in 1.10.5 en Korrie Winkel vijfde in 1.11.6. Zij lag bij het keerpunt al in verlo ren positie. Bep Weeteling, die als eerste Ne derlandse meisje in de strijd op de 100 meter rugslag was gestart, be hoefde de last vaneen gevestigde reputatie niet mee te dragen. Zij is met haar 17 jaar een van de jongsten in de ploeg en zal in de komende jaren kunnen profiteren Tiemen Groen heeft zijn vader, die maandagavond met hetzelfde toestel als prins Bemhard en prin ses Beatrix in Tokio was gearri veerd. vanochtend op zijn eigen wij ze begroet. De twee stoere Friezen drukten eikaar zwijgend de hand en dat was alles. Geen spoor van emo tie was van de gezichten af te lezen. Het was net alsof zij elkaar sinds gisteren niet meer hadden gezien. Jan Derksen, die het tafereeltje had gade geslagen, verzuchtte:-'Je wordt geen wijs uit die mensen. Een xelukkig zwaaiende "Kiki" Caron, na haar verbetering van het Olympisch record in de series op de 100 meter rugslag dames. Haar tijd was 1.08,5 sec. Er is in Tokio een geheimpje uitgelekt. De Russen willen 110 medailles meenemen van de Olympische Spelen. Zeven meer dan zij in vier jaar geleden in Rome hebben gewonnen. •- Maandagmorgen hing men aan bet Sowjet-karap in het Olym pisch dorp een aanplakbord op, waarop in het Russisch een over zicht werd gegeven van de behaal de medailles tijdens de laatste drie Olympiades. Eveneens stond erop vermeld wat de Russen in Japan verwachten. Maandagmiddag ging het bord weer naar beneden, omdat een Russisch sprekende Amerikaanse journalist had gelezen wat de Russische plannen waren. De Russen willen 45 gouden medail les, twee meer dan in Rome, 33 zilveren, vier meer dan in Rome en 32 bronzen medailles behalen, een meer, In Rome won Amerika 34 gou den. 21 zilveren en 16 bronzen medailles. Kracht ongestuurde vier tot in de finale reikt De Nederlandse twee met stuurman (Rouwe-Ilartsuiker en Bos) winnen hnn serie in de herkansing. De Ne derlanders, rechtsboven gaan voor Australië en Argentinië door de fi nish. Die successen, waarbij de dubbel-twee Alwin-Bots, uitgeschakeld door een derde plaats, niet konden bijdragen, betekenen dat Nederland vier maal in de eindstrijden vertegenwoordigd is. En dat is zeker een resultaat om trots en tevreden te zijn, ondanks de teleurstelling waarvoor skiffeur Rob Groen eerder zorgde. De slopende spanning is vooral ge weest bij de race van.de ongestuur de vier. de dit jaar gevormde succes volle combinatie van Nereus en Wil lent III. Ongelofelijk opwindend was het En verbazingwekkend sne), door de felle tegenstand die het Nederlands kwartet moest overwinnen Tegen stand in de eerste plaats van Oos tenrijk. dat lange tijd van geen wij ken wilde weten Npderland. uitstekend gestart, had na 500 meter een kleine voorsprong. Nauwelijks een half tafje was het. En toen kwam onstuimig de eerste Oostenrijkse aanval, die het begin zou vormen van een strijd die ten slotte om decimeters zou gaan. Met succes werd die eerste aanval afgeslagen, maar weer verhoogde de geroutineerde Oostenrijkse slag Man fred Krauser het tempo en bracht de Nederlandse kansen ernstig in ge vaar. Wartena, Enters, Boeien en Castr- leijn verweerden zich verbeten. Boord aan boord zette zich het du?l voort. Het uiterste vragend van de krach ten der roder* (Nederland ging om hoog tot 40 slagen) en van de zenu- op. Hnn krachten reikten precies ver genoeg, ai waren de Roemenen op de finish tot driekwart lengte ingelopen. Met nog geen seconde «oorsprong zegevierde het Nederlandse roeiers- kwartet, dat tot een bijzonder snelle de kleine Nederlandse ko- wen van lonie. Tot kort na de 1500 meter lijn kon de ploeg uit Linz het bolwerken Tot daar was het volstrekt onzeker wie de eindstrijd zou bereiken. Maar toen brak ten slotte hun verzet op het onverwoestbare wedstrijdmoreel van de Nederlanders. Het verschil werd ineens een volle lengte. De Oos tenrijkers. volkomen leeggeroeid gaven toen de strijd op. Ze kwamen zeifs bijna stil te liggen. En toch moest er toen weer wor den gestreden. De Eormrnen haddtn met grote belangstelling h-rt verloop van de tweekamp vrvo'gd en pro beerden in de laatste paar hond®: rt meter hun slag te slaan Nogmaals werden de Nedrrlin ilsts lol lief hoogste VeiTiiiigeii ge dwongen. En ook dat brachten ze tijd van 6 min. 29.42 (ruim vijf se conden sneller dan Italië dat de eer ste herkansing won) kwam. Eerder op de dag bereikten ook Rouwe en Hartsuiker de eindstrijd. In hun herkansing voor de gestuur de twee. namen het Utrechtse kop pel met een starttempo van 39 slagen resoluut de leiding. Alleen Australië heeft nadien nog een serieuze poging gedaan de roeiers van Triton van die plaats te ver dringen. Maar hun tegenstand, noeh die van de andere tweeën was *4» enige betekenis. Vrij sne! was de voorsprong tot twee volle lengten uitgegroeid. Het werd nog meer. waarna Rouwe en Hartsuiker het tempo veilig tot 35 slagen konden laten zakken Deson danks finishten zij met een straat lengte voorsprong. Onbereikbaar bleef de eindstrijd voor de dubbel twee Alwin—Bots. Na in hun serie als tweede te zijn ge ëindigd. kwamen zij in de herkan sing uit tegen de welbekende Franse veteranen Duhamel en Monnereau, die met het Nederlands duo in Europa al vee! slopende duels heb ben moeten uitvechten, en de Britten Cooke en Webb bij de Europese kamDioensehnnrier! op de Bosbaan goed voor zilv-r O- F:*ance en Brits® dubbels war®n t" k voo- onz® v-"t-g-mvoordl- "s D® Fransen wee'd'-omp'oen tn 1762. waren hot ten slotte ook voor Cook® en Webb Met een voorsprong v»n rutrn een lengte roeiden zij zic-lï in de finale. Ria, Ko rrie en Bep op rugslag uitgeschakeld

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 2