TOKIO GEEN kans voor onze sprinters Wat 'n took voor die andere mister Wilson Zuidamerikanen niet in eindstrijd Wyomina Tyus heeft maar een hobby: Jongens Basketball voor Mexico Citv is al geregeld Long en Matson de favorieten Betty Cuthbert wint 400 meter Verrassing in voetbaltoermooi IN STOMME VERBAZING heeft de internationale wieier- wereld - verzameld op de Hacliioji-wielerbaan bij Tokio - de eerste nederlaag van Tiemen Groen als achtervolger meege maakt. In zijn halve linalerit tegen de Italiaan Giorgio Ursi werd de Nederlandse wereldkampioen overtuigend verslagen. Ursi legde de 4 km af in de snelste tijd, die er tot zover in liet olympische achtervolgingstoemooi was gemaakt: 4 min. 56,64. Tiemen Groen bleef met 5 min. 01,36 ruimschoots op hem achter. Hongaar Hamraerl begon in zwembad, nu beste schutter Basketballsucces voor de Russen Zsivotsky naar nieuw ol. record Poloteam verliest van Roemenië HET VRIJE VOLK ZATERDAG 17 OKTOBER 1964 (Olympische dienst) MEN KAN NAAR DE OORZAKEN van deze verrassende nederlaag van de Nederlandse favoriet slechts gissen. Misschien heeft de lastige baan met zijn steile bochten Tiemen Groen dan toch parten gespeeld. Een lange, zwaargebouwde renner als hij draait nu eenmaal minder gemakkelijk door dergelijke bochten dan een klein, soepel Italiaantje als Ursi. Zelfs geen brons Dallas Long: 20.30 m Zonder moeite Harold Wilson, leider van de succesvolle Labour Party en de nieuwe Britse premier, is niet de enige tevreden Wilson op deze wereld. Dik tevreden is ook Kenneth Wilson. Toch zorgen De kwartfinales van het olympisch voetbaltoernooi zijn com pleet. Bij de laatste acht bevindt zich geen Zuidamerikaanse ploeg, echter wel twee Afrikaanse elftallen. Zondag worden de volgende kwartfinales gespeeld: Duitsland—Zuidslavië, Honga rijeRoemenië, Tsjechoslowakije—Japan en Ghana—Egypte. Q5^P VOETBAL Gevecht om de bal TIEMEN: geen goud, geen zilver zelfs geen brons... Een van de populairste figuren bü de ouderen althans is Jesse Owens, eens een vermaard Ameri kaans sprinter die in 1936 te Berlijn vier gouden medailles won Jesse vertegenwoordigt nu een van de vele Amerikaanse radio-, t.v.- en filmmaatschappijen die deze Spelen als het ware hebben opge kocht. Jesse is nu een dikke vijfti ger met grijze haren en een body die goed in conditie is. 'Ik loop elke dag nog mijn rond jes,' vertelde hij. "Trainen Is bij zonder fijn. Het gaat wel niet zo snel meer als in Berlijn,' zegt hü met een grijns, maar het wil toch nog weL' Sinds 1936 heeft Jesse geen Olympische Spelen gemist. 'Ik vind dit een van de mooiste sportfeesten van de wereld. Wat een prachtige organisatie van de Japanners. Dat is ongelofelijk. Na tuurlijk blijf ik de mooiste herinne ringen houden aan Berlijn. Toen was ik zelf deelnemer, maar ik zou deze Spelen toch voor geen goud willen ruilen Er Ugt een wereld van leed en vreugde tussen de Spelen van '36 en die van Tokio '64. Jesse Owens weet daarvan mee te praten. De eerste roemrijke jaren na *36 waren snel vergeten en toen moest hij, uiteraard opgegroeid op een van de talloze colleges in Amerika, waar hij de gehele dag mocht trainen, toch ook een werkkring vinden. Dat is moeilijk gegaan. Na de oorlog kreeg hij eindelijk een baantje bij een radio-omroep. Met hard werken heeft hij toen de positie veroverd die h{j nu beeft: radioreporter. Th weet wat het is.' zegt hij, 'om de snelste man ter wereld te zijn en gevierd te zijn. Ik hoop voor Hayes dat hij sterke benen zal hebben om deze weelde te dragen OLYMPUS Tijdens de training al had Groen meermalen over de kwaliteit van de baan geklaagd. Zijn achterwiel slipte voortdurend onder hem vandaan, deelde Groen ons een dezer dagen nog mee- En hij voegde eraan toe a! tevreden te zijn wanneer hij zich op deze baan bij de laatste vier zou, weten te plaatsen. De uitlatingen van Tiemen werden echter maar amper serieus genomen. De Fries zag er ondanks alles zo koel en vastberaden uit. dat geen sterveling met een mogelijke neder- laag van Tiemen Groen rekening i wilde houden. En toen hij zich met zoveel gemak door de series en kwartfinales had heengereden, twij felde er niemand meer; deze gouden medaille zou Nederland niet kunnen ontgaan. Het is allemaal echter op een wel heel bittere desillusie voor de Neder landers uitgelopen. Onder de ogen van prinses Beatrix, die tevoren een bezoek aan het wielerdorp had ge bracht, werd Tiemen Groen kans loos verslagen door die razendsnelle Ursi, die met zijn zeer fraaie tijd bovendien het olympische record op zijn naam bracht. De Italiaan had een bijzonder snelle start en nam in de eerste twee ronden een voorsprong van twintig meter. 'Hij probeert het moraal van Groen te breken.' zei Joop Midde- link. die toen nog het volste ver trouwen had in de Fries. Het leek De opvolgster van haar landgenote Wilma Rudolph,, het Amerikaanse meisje Wyaminci Tyusis een sympa thiek, mooi en vrolijk meisje. Wyo- mina behaalde met dezelfde superio riteit, waarmee Wilma Rudolph gou den plakken placht te verzamen, de olympische titel op de 100 meter. Zij heeft een vrolijke aard, houdt van i persoonlijk contact en gaat het liefst met..~ jongens om. Toen de journalis ten van haar wilden weten wat haar voornaamste hobby was antwoordde zij met een ondeugende glimlach: 'jongens'. Wyomina is studente aan de tenessee State universiteit. Zij is in Tokio de nieuwe godin van het stadion en een v)aardige opvolgster van haar beroemde voorgangster Wil ma Rudolph. Zij woont in Grif fin in de staat Georgia, waar zij op 29 au gustus 1945 werd geboren. In de kwartfinales evenaarde zij het wereld record van Wilma Rudolph. er inderdaad op dat Middelink ge lijk zou krijgen, want in de volgende vier ronden verkleinde de wereldkam pioen zijn achterstand tot acht meter. Maar aan de schokkende be weging van zijn lichaam was te zien dut Tiemen alles moest geven om dit te bereiken. Toen Ursi in de zevende ronde weer wegliep, zat de Neder landse kolonie geslagen op de tri bunes. 'Het is gebeurd,* was het ontmoe digde commentaar van Middelink. Hij kreeg gelijk, want de Italiaan liep steeds verder uit en finishte ten slotte meteen voorsprong van onge veer 45 meter. In de finale komt Ursi uit tegen de Tsjech Jiri Daler, die in de an dere halve finale de Deen Preben Isaksson uitschakelde. Hun tijden waren resp. 4.59.97 en 5.02.23. In de strijd om de derde en vierde plaats achtervolging leed Tiemen Groen opnieuw een nederlaag. De Deen Preben Isaksson versloeg hem in 5-01.99. De Fries kwam deze keer niet verder dan 5.04.21, Isaksson nam vanaf de start de leiding en had na drie ronden een voorsprong van een vijftal meters. Een lichte inzinking van de Deen gaf de Nederlandse wereldkampioen ge legenheid de leiding over te nemen, maar in de zevende ronde kwam Isaksson terug. Groen was niet bij machte de aan val te pareren en eindigde met meer dan twee seconden achterstand. Voor de Fries zelfs geen bronzen medaille, wat na Parijs toch wei een enorme teleurstelling betekende. Het olympische goud was ten slotte voor de Tsjech Jiri Daler, die in de finalerit Giorgio Ursi versloeg. mf Het «ongres van de Internationale BasketbaUfederatie, dat in Tokio bij een is, heeft besloten de eerste vijf tanden van deze spelen te plaatsen voor de olympische spelen van Mexico City in 1968. Voor het olympisch basketball- toernooi 1968 stelde men de volgen de regels op: 1. De eerste vijf van Tokio kwali ficeren zich direct, evenals het orga niserende land. Als Mexico bij de eerste vijf eindigt in Tokio, wordt het zesde land automatisch geplaatst. 2. Voorronden te houden in de Afrikaanse, Amerikaanse, Aziatische en Europese zone geven de nummers een en twee van elk van die toer nooien het recht in Mexico uit te komen. 3. De twee overige deelnemers zul len zich kwalificeren via een pre- olympisch toernooi, dat in Mexico City zal worden gehouden onmiddel lijk voorafgaande aan de Spelen. De 22-jarige Hongaar Laszlo Ham- merl is 'langs een omweg* olym pisch kampioen schieten klein ka liber liggend geworden. De nieuwe olympische kampioen speelde oor spronkelijk een zeer verdienstelijke partij waterpolo in zijn geboorte plaats Boedapest. Vervolgens zette hij zijn aspiraties voor topprestaties in de moderne vijfkamp kracht bij, door zich even eens op schieten en hardlopen te bekwamen. Maar het bleek al sneï dat hij zich vooral op de schiet baan goed thuisvoelde. De coach van de Hongaarse schutters ont dekte het nieuwe talent snel. Door zijn groot enthousiasme en de op offeringen die hij zich voor zijn sport getroostte, behoorde Laszlo Hammer! binnen een jaar tot de grote Hongaarse schutters. Na af loop van tie olympische wedstrij den verklaarde de Hongaar "volko men verrast te zijn.' De student in de medicijnen geloof de zelf nog niet helemaal in zijn prestaties; op één dag had hij rijn persoonlijk record (596 ringen), het wereldrecord en het olympisch record verbeterd. De Russische basketballers hebben zich definitief genesteld op de eerste plaats in groep A en gaan dus over naar de finalepoule. De Russen ver sloegen Polen met 74—65 na een rust stand van 3825. De grote verrassing in groep A kwam van Japan, dat het op de tweede plaats staande Italië ondanks 24 punten van de 'Azzuri-ster' Lom bard» met klein verschil versloeg 72—68 <3232). Japan heeft nu nog kansen op een plaats in de finale- groep. Na bij de wereldkampioenschappen reeds teleurgesteld te hebben, zorgden Plet van de Touw en Ad de Graaf voor een nieuw Nederlands échec door zich niet te plaatsen voor de achtste finales van het olympisch sprint- toernooi. Beiden hadden de pech in vrij sterk bezette series terecht te komen, hoewel de Australiër Tom Harrison voor Piet van der Touw geen onoverkomelijke hindernis geweest had mogen zijn. Tevoren was De Graaf als derde gefinisht in zijn rit tegen de Rus Khitrov en de Brit Church. digd toen de twee Nederlanders in de eerste herkansingsronden deden wat ze moesten doen. De Graaf ze- Maar goed, er was nog niets aan de hand: iri de herkansing waren er nog mogelijkheden te over. Een licht optimisme leek gerechtvaar- Vijftien atleten plaatsten zich voor de finale van het kogelslingeren wereldrecord: Harold Connoly (VS) 70,67 (Palo Alto 21-7-1962); Europees record Guy la Zsivotsky (Hong.) 70.42 meter (Boedapest 23-9-1962); Olympisch record: Vaslly Rudenkov (Rasl.) 67.10 meter (1960). Voor de finale kwalificeerden zich: Guy Sa Zsivotsky (.Hong.) 67.99 m tnieuw olymp. record)Harold Con nolly i VS i 67.40; Romuald Klim .(Hu#;.) 67 10; Zdzis'.aw Smoliask: (Polen) 66.00; Yurin Nikulin (Rusl.) 65.64; Tadeusz Rut (Polen) 65.03; Uwe Beyer (Did.) 65.01; Edward Bruke iVS> 64.94; Heinrich Thun (Oostenrijk' 64,73; Sandor Eck- schnnedi 'Hong.) 64.64: Albert Hall (VS) 64.31; Yuri Bakarinov «Rusl.» 63.86: Yakeo Suguwara (Jap.) 63.84; j Olgierd Cieply (Polen) 63.66; Josef Matousek (Tsj.slow.) 63.53. Dertien atleten kwalificeerden zich voor de finale van het kogelsto ten. Het wereldrecord op dit onder deel is met 20.68 meter in handen van de Amerikaan Dallas Long en werd dit jaar gevestigd. Het olym pisch record dateert van 1960 en staat met 19.68 meter op naam van BUI Nieder (VS). De uitslag van de kwalificatie ronde was: Dallas Long (VS) 19.51 m.; James Matron (VS) 18.92 m.; Victor Llp- snis 'Rusl.' 18.90 m.: Vilmos Varju (Hong.) ï8.26 m.; Zsigmond Nagy (Hong.i 18.14 m.; Georges Tsakani- kaK (Griek.) 18.05 m.; Wladysiaw Komar iPolen) 18.05 m.; Leslie Mills (N.-25eeland) 18.05 m.; Rudolf Langer (Did.) 17.90 tn.; Adolf Vara- itauska» (Rusl.) 17.86 m.; Parry O'Brien «VS) 17.84 m.; Nikolay Ra- rasiov <Rusl.) 17.83 m.; Dieter Hoff mann (Did.) 17.82 tn. Dallas Long ls Olympisch kam pioen kogestoten geworden. Hij haal de 20.30 m. Matson (VS) werd tweede en de Hongaar Varju derde. Wyomina Tyus de opvolgster van Wilma Rudolph heeft aan de ver wachtingen beantwoordt. Zij is Olympisch kampioene. Tweede haar landgenote Mc Quire (tweede van links) en nummer drie de Poolse Ewa Klobnkowsk geheel rechts. gevierde tegen ene Sucha Singh uit India en Van der Touw had ai even min veel moeite met een naar de welluidende naam Eduardo Bustos Camacho luisterende Mexicaan. Daarna ging Oranje echter volko men 'af'. Piet van der Touw kan voor zijn nederlaag in de tweede herkansingsronöen tenminste nog aanvoeren, dat de Deen Pedersenwel iets afweet van het sprintersvak. Maar dat Ad de Graaf, die het nu nog samen met Van der Touw op de tandem mag proberen. Roger Gib bon uit Trinidad voor moest laten gaan, was ronduit beschamend. Eens te meer werd op de Hachiojibaan I aangetoond, dat de Nederlandse sprinters ver. zeer ver van de top verwijderd zijn. De Fransen Pierre Trentin (we- I reldkampioen) en Daniel Moreion, de i Belgische oud-wereldkampioen Pa trick Sercu en de Italianen Sergio Bianehetto en Giovanni Pettenella, die ais de grootste kanshebbers wor den beschouwd, stuitten in hun rit ten louter op niet-Europese tegen standers en executeerden deze snel en moeiteloos. De beste tijd over de Griste 200 meter kwam on naam van Giovanni Pettenella: 11.40 sec. rioe gemaatkemk het ging illus treerden de Fransen Trentin en Mo- relon. De drager van de regenboog trui bekeek de zaken tegen de Mexi caan Tellez en de Vietnamees Van Chau rustig vanuit derde positie om In de laatste bocht onstuitbaar bo- venlangs te komen. Moreion trok al op 200 meter voor de streep meedo- genloos van zijn tegenstanders weg. Geplaatst hebben zich: Trentin, Moreion (Frankrijk). Bianehetto, Pettennella (Italië), Sercu (België), Kucirek (Tsj-Slov.), Barton (GR), Phakadze, Khitrov (Rusland), Sato (Japan), Harrison (Australië). Vane- gas (Columbia), Schillinger, Fuggerer (Duitsland), Zajac (Polen), Fred- borg, Pedersen (Denemarken) en Gibbon (Trinidad). Tiemen Groen, waarvan vaststond I halve finale. De Italiaan Georgio iat hij vrijwel zeker een gouden me- I Ursi reed vijf seconden sneller dan daille zou halen is gesneuveld in de Tiemen. Kenneth, meer bekend als Tug, is geen Engelsman, maar Amerikaan. Hij ia voorzitter van het Olympisch Comité in zijn land. En wie ziet hoe tot nu toe in Tokio de medailles zijn verdeeld, zal onmiddellijk begrijpen dat Tug Wilson in Tokio met de meest zonnige en echt Amerikaans brede glimlach rondstapt. Succesvol hebben zijn landgenoten aan de met ere-metaal volgeladen boom geschud en de beste vruchten aan zich getrokken. Succesvol heb ben vooral de zwemmers en zwem sters geschud. En de oogst is over weldigend geweest, zodat de gewoon lijke race met de Russen nu, halver- weg de spelen, er al niet meer een van nek-oan-nek is. Onverwacht sterk zijn de Ameri kanen in het zwembad voor de dag Betty Cuthbert, de Australische die in 1956 te Melbourne twee gou den medailles op sprint veroverde, heeft in Tokio haar come-back schit terend afgerond met een overwinning op de 460 meter. Zij versloeg de Engelse Ann Packer en de Australische Judith Amoore. Betty Cuthbert maakte de prachtige tijd van 52.0. slechts een tiende se conde boven het wereldrecord. Tilly van der Zwaard werd zesde. Henrv Carr <Y8> heeft de final» 200 meter gewonnen. Het succes voor de Verenigde Staten werd compleet door de tweede plaats van Drayton en derde werd Roberts van Trinidad. gekomen. Een sprong van hen in het water betekende vrijwel steeds een nieuw record. En plakken schepten ze er bij de vleet uit op. Waar in Tokio Tug Wilson ver schijnt vertelt hij het graag: 'Dit is de beste ploeg die wij ooit naar de Olympische Spelen hebben ge zonden. Zij Is sterk waar dat ver wacht was en verrassend sterk waar zij zwak werd geacht. Van ons standpunt uit bekeken is de grootste en aangenaamste verras sing die van Billy Mills op de tien kilometer geweest. Man, wat een on vergetelijke race. En wat een gewel dige prestatie. Maar dat mag gerust ook van onze acht gezegd worden bij het roeien. Goud halen voor die ge weldige Ratzeburger acht uit Duits land, Dat is toch iets prachtigs dat die jongens uit Philadelphia hebben verricht.' Zeer verrassend was het feit dat Ghana xlcb door een 32 (l1) zege op het organiserende Japan voor de kwartfinales plaatste. Daar mee tekenden de Ghanezen tevens het doodvonnis over Argentinië, dat door een 11-getijkspel tegen Ghana en een 23-nederlaag tegen Japan werd uitgeschakeld. In groep C kwalificeerde zich naast Tsjcchoslowsikijc ooi» ESTPtc. Dc monsterzege op Korea (10—0) van de Egyptenaren werd beloond met een plaats bij de laatste acht. Weliswaar eindigden de Brazilianen met een ge- lijk puntentotaal, maar de betere deelcijfers zouden de doorslag geven. Daarbij was het besluit, het verschi! in doelpunten te laten teilen en niet het doelgemiddelde. doorslaggevend. Brazilië verspeelde zijn laatste kans door een 10-nederlaag tegen Tsje- choslowaklje. Egypte was hst niet alleen te doen het slecht dekkende en verdedigende Korea te verslaan, de Afrikanen moesten ook zoverl mogelijk doel punten maken. Daarin slaagden sij volkomen. Zij vochten om elke bal, schoten uit alle standen en hadden het geluk dat hun rechtsbuiten Rlad ongrijpbaar was. Niet minder dan zesmaal scoorde Riad en Mohamed, Elfanagili, Etman en Hassan zorg den voor de overige produktie. Op een van de - andere velden vol trok zich het drama-Brazilië. De Zuidamerikanen trachtten tevergeefs een gelijkspel genoeg voor kwali ficatie ie behalen. Met een ver sterkte dekking en enkele spelers 'te rug' scheen het lange tijd te lukken. Vijf kwartier lang konden de Brazi lianen de Tsjechische stormlopen„pa- reren. In de 77ste minuut viel de be slissing door een treffer van Masny. Het amateurteam uit het land van de wereldkampioen was uitgescha keld. Japan kon het zich veroorloven van Ghana te verliezen. Twee maai liéiiin. de Aziateii evenwel toch een voorsprong, namelijk door Sugiyama en Yaegashi. maar twee keer ook maakten de Ghanezen door respec tievelijk Agyemang en Acquah gelijk Tien minuten voor tijd zorgde Ag- grey er zelfs voor dat Afrika een tweede vertegenwoordiger in de olympische kwartfinales heeft. De kwartfinales zullen bij gelijke stand 30 minuten verlengd worden, daarna beslist het lot. De halve finales wor den gespeeld op 20 oktober en wel als volgt: winnaar DuitslandZuidsiavië tegen winnaar TsjechoslowakijeJa pan en winnaar HongarijeRoeme nië tegen winnaar GhanaEgypte. De eindstrijd wordt op 23 oktober gespeeld. Het Nederlands waterpoloteam heen met 6i verloren van Roeme nië in de strijd om de vijfde tot en met achtste plaats in het olympische toernooi. Hierdoor wordt de vijfde plaats vrijwel onbereikbaar. Maar Wilson wil zich het eerste Amerikaanse gewin niet zien uitge drukt in een stemming van 'Wat kan ons gebeuren,' Wel degelijk heeft hij ook zorgen. *Wij moeten," zegt hij, 'oppassen. Ik maak mij zorgen over het bas ketball. Dat moeten we winnen. Maar de Russen doen het voor treffelijk. We zijn daar diep van onder de indruk. En bij het vrije worstelen hadden we in Rome drie gouden plakken. En nu geen een Atletiek en zwemmen. Daar zal bet vooral van moeten komen.' Arthur Lentz. assistent-directeur van het Amerikaans Olympisch Co mité deelt die zorgen; 'Wij zijn tot dusver inderdaad goed voor de dag gekomen. Maar we moeten de wed strijden over de hele linie bekijken. Er komen nog nummers waarop de Russen ons de baas zijn.' De Olympische Spelen zijn voor de politie en sommige ouders een grote zorg. wegens van huis gelopen knapen. De politie heeft 220 jongelingen die uit verschillende delen van Japan naar Tokio zijn gereisd voor de Spe len in beschermde bewaring gesteld.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 2