,DES'-omzet stijgt boven f 6,5 miljoen Goede samenwerking met ,De Voorlooper' levert voordelen op Cadeau voor burgemeester van burgerij 3 Koning opent weg Antwerpen-Aken MACHINEZETTERS NVV-insigne voor zes jubilarissen Geen nadere richtlijnen uitvoering Hinderwet Dijkshoorn mm OQOOll Wij konden otagelyfó zMUttyl Schip zinkt na aanvaring bij IJsselmoncle Vier leden van reserve-politie onderscheiden Arbeiders bedolven onder puin van flat in Brazibë SCHIEDAMS NIEUWS IN ENKELE REGELS Visafslag Staatssecretaris opent Militair met palet ÉUf Staatssecretaris n.a.v. telodrin-affaire WSS KLKUERSEN iSGHiEQAföSËi ZAAIERTJES het VRIJE VOLK ZATERDAG 7 NOVEMBER 1964 PAGINA 7 (Van een orater verslaggevers) Bijna een jaar geleden, op 18 november 1963, ontstak Schie dams burgemeester, mr, J. W. Peek, door een druk op de knop een see van licht in het CO-OP Centrum van de Coöperatieve yerbruiksvereniging „Door Eendracht Sterker" UJL op de Koe markt te Schiedam. Thans blijkt, dat mede door de resultaten in dit nieuwe bedrijf, de omzet boven de 6,5 miljoen is ge stegen. Dit laatste maakte de voorzitter van DES, de heer A. M. van der Wel. bekend op de jaarvergadering In het Volksgebouw aan de Tutalaan te Schiedam, waar hij memoreerde, dat verder gaande modernisering kenmerkend zijn geweest voor de acti viteiten van de coöperatie. Voordelen N.V. DE ARBEIDERSPERS SLAAK 34 - ROTTERDAM Teief. 010-11.10.30 kan voor direct plaatsen enkele Alleen dagdienst, - Om de week een vrije zaterdag. - Naast C_A.O.-k>on een. hoog bomflo. Tevens hebben wij nog plaats voor enkele handzetters met macUnezetters-diploma om dienst te kunnen doen ate reserve-machinezetter. Sollicitaties dagelijks tot 16.30 uur, ook persoonlijk. Op zaterdag is dit mogelijk tot 12.00 uur. zitten want Woninginrichting Bresrsvest 64-66 AUTO UN 100 DKW m Mr. Opticien M I (Vaa. een onzer verslagevers) Schiedam* burgemeester, mr. J. W. Peek gaat, zoals be kend, binnenkort met pensioen en om het afscheid van de ge meente, die hij achttien jaar lang op waardige wijze heeft vertegenwoordigd, onvergete lijk te maken is er in Schie dam onlangs een comité „Af scheid mr. J. W. Peek" opge richt, bestaande nit ir. B. Wil ton, voorzitter, de heer F. A, de Wolff, vice-voorzitter, me vrouw A. H .Moll-Tromp, se cretaresse, mr. J. C. J. Peis Rijcken, penningmeester, C. Rauws, penningmeester en de heren O. W, van Bergen Wal raven, F, P. JT. Boelrijk, S. Bijl, B. Brakker, 3. van de Griend, C. A» Henrion Ver- poorten ,ds. W. A. Krijger, A. L. J. Kaste, E. A. Leenderts, J. van Pelt, mr. H. A. M. Roe- lants, ds. C. van der Steen, B, J. 3. Vincent en mr. J. van Winkelhof. Dit comité heeft aan de be sturen van de Schiedamse verenigingen circulaires ver zonden. waarin deze worden opgeroepen een actie onder de leden van de verenigingen te organiseren om financieel bij te dragen aan het geschenk, dat aan de sympathieke ma gistraat zal worden aangebo den wanneer deze aan het eind van dit jaax zijn ambt zal neerleggen. Ook doet het co mité een beroep op het be drijfsleven, waarvoor mr. Peek altijd veel belangstelling heeft getoond. De schooljeugd wordt ook in geschakeld, waarby gedacht wordt aan een bijdrage van ƒ0,10 voor een leerling van de lagere school en 0,25 voor de middelbare scholieren. De bij dragen kunnen worden gestort bij de heren R. Mees en Zoo- nen te Schiedam (giro 4444) of bij de Nederlands-1 Midden- standsbank N.V. te Schiedam (giro 9399) onder vermelding .Afscheid mr, J. W. Peek". VTet comité hoopt, dat alle bijdragen voor 20 novem ber binnen zullen zijn: voor de leerlingen van de lagere scho len is een speciale regeling ge troffen, waarbij zal worden getracht alle symbolische be dragen van de kinderen tot één groot bedrag samen te voegen. Het afscheid van burge meester J. W. Peek is op 28 december in de aula van het Stedelijk Museum, waar alle Schiedamse ingezetenen na de aanbeiding van het geschenk in een défilé aan de magis traat voorbij zullen gaan om hem persoonlijk de hand te drukken. „Burgemeester Peek," zo staat er in de verzonden circulaires, „heelt achttien jaar lang zijn beste krachten als eerste bur ger aan onze stad gegeven. Toen de heer Peek to oktober 1946 zijn ambt aanvaardde had hij de zware taak om de door de oorlog ontwrichtte samen leving van Schiedam weer in goede banen te leiden, waarbij het verenigingsleven en het beroeps- en bedrijfsleven zijn volle aandacht hadden." Het comité is ervan over tuigd, dat de verenigings besturen ongetwijfeld zuilen meewerken aan de aanbieding van het cadeau ofschoon tal van verenigingen zelf met grote financiële moeilijkheden kampen, maar zij zullen zeker niet achterblijven om door middel van een passend ge schenk de waardering uit te drukken voor hetgeen mr. Peek voor Schiedam heeft verricht. In het jaarverslag staat, dat het besluit van het DES-bestuur om te komen tot economische samenwer king met de Coöperatie „De Voorloo- per" te Vlaardingen gelukkig is ge weest. „De zogenaamde loonexplosie," al dus het verslag, „waar we in de loop van het boekjaar 1963/1964 mee te maken kregen, heeft namelijk voor een loantotensief bedrijf als het onze ernstige gevolgen. De grote kosten stijgingen als gevolg van de loons verhogingen tanden nu voor een deel worden goedgemaakt door een meer •Doeltreffende organisatie, waarvan beide coöperaties hebben geprofiteerd. Zo werd reeds in het najaar 1963 de VTaardingse banketbakkerij opge heven en de produktie in Schiedam ondergebracht en het Schiedamse levensmiddélenmagazijn werd geslo ten, waarna alle winkels vanuit Vlaardingen werden bevoorraad. De loon- en personeelsadmini stratie van beide ooöperattes werden samengevoegd en met de hoofdadmi- nistratie van Vlaardingen onderge bracht op het Schiedamse kantoor. Evenals het winkelbedrijf werden beide bakkerijen en het melkbedrijf te Schiedam ander één bedrijfsleider, de heer P. I». W&peswuar geplaatst. Het bestuur verheugt zich over het feit, dat al deze reorganisaties met volle medewerking van het per soneel warden verwezenlijkt en van af het begin belangrijke voordelen opleverden. In juli 1964 kwam opnieuw een, zij het minder spectaculaire verbe tering tot stand. In deze maand werd de winkel In de J. A. Alberd. Thijmstraat te Schiedam, die sterk verouderd was, verbouwd en voor zelfbediening ingericht, wat door de leden zeer op prijs werd gesteld. Tijdens de jaarvergadering werd besloten het aantal bestuursleden terug te brengen op vijf. In plaats van de heer A. van der Schalk, die zijn bestuurszetel beschikbaar stelde werd mevrouw L. J. Okker- Stoel benoemd. Tot commissaris in de plaats van mevrouw L. H. Okker-Stoel werd de heer Boschman gekozen en in de plaats van de heer A. Bakker werd mr. H. Snoep aangewezen. De voorzitter schonk vervolgens uitvoerig aandacht aan het afscheid van de heren A. van der Schalk, die gedurende dertig jaar-deel tot- maakte van het DES-bestuur en de heer C. Batenburg, die zijn plaats beschikbaar stelde omdat hü Schie dam verlaat. Ook de heer A. Bak ker, die met enige onderbreking vanaf 1927 commissaris van DES is geweest en ook Schiedam verlaat, deelde in de hulde. SAO PAÜLO, (Keuter, AFP). In de stad Piracicaba, Brazilië, is vrijdag een gebouw van 15 verdie pingen, waaraan nog gewerkt werd, ingestort. In het puin zijn voor zover bekend 28 lijken gevonden. Verschei dene arbeiders worden vermist. Reddingsploegen zoeken koorts achtig in de puinhopen naar even tuele verdere slachtoffers. Het kan nog wel een week duren voor zij met deze taak klaar komen. Koop 'n boek bij de ARBEIDERSEER (Van onze verkeersredacteur) Koning Boudewifn van België heef* gisteren de 154 km lange autoweg van Antwerpen mar de grens bij Aken geopend, die naar hem Koning Boudewijnweg is genoemd. President Helnrieh Liibke van de Duitse Bonds republiek woonde de plechtigheid bij. Advertentie I.M. Aan de Koning Boudewijnweg heb ben de Belgen acht jaar gebouwd en hij heeft k700.000.000 franken gekost, dat is per kilometer 56,5 miljoen frank, ofwel ruim vier miljoen gulden. De weg loopt van Antwerpen door de Kempen naar Hasselt en buigt dan met een grote boog om Nederlands Limburg heen naar de Maas bij Her stal, benoorden Luik. Vervolgens loopt hij naar de grens post Lichtenbusch bij Aken, waar de Duitsers hebben gezorgd voor een aansluiting naar het Akense Kruis, het grote klaverblad, waarop onder meer de autoweg naar Keulen aan sluit. Later krijgt dit Aachener Kreuz ook een tak naar Nederland, de E 39 naar Heerlen en Beek, die verder westelijk weer moet aansluiten op het Belgische wegennet. De Belgen hebben in hun Koning Boudewijnweg 89 overbruggingen moeten bouwen en 105 tunnels en duikers. De grootste brug is er een van 550 m lang over de Jeker bij Boirs op de grens van de Belgische provincies Limburg en Luik. Over de Maas ligt benoorden Luik een brug die 240 m lang is. De Koning Boudewijnweg is vol- In Schiedam zal ook dit jaar veer een oecumenische korstviering worden georganiseerd. De afge vaardigden van de kerkgenoot schappen hebben, daartoe aange moedigd door het succes van vorig jaar toen zij de beschikking kre gen over de Grote of St.-Janskerk deze viering besproken in gebouw Arcade. De viering wordt gehou den op 15 december in de Grote of St.-Janskerk mits deze voor dit doei zal worden afgestaan. Schiedams burgemeester, mr. J. W. Peek,, zal op dinsdag 10 no vember om elf uur de eerste paal voor de bouw van het nieuwe po litiebureau aan de Lange Nieuw- straat sïaan; daarmee zal de eer ste fase van de nieuwbouw en verbouwing van het politiebureau worden ingeluid. i In tegenwoordighedi van burge meester J. W. Peek zal op maan dag 9 november om elf uur de brandweer, onder leiding van com mandant W. de Jager, een nieuwe magirusladder in gebruik nemen. (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel afdeling Schiedam organiseerde gisteravond in het Volksgebouw te Schiedam een feestavond tér gelegenheid van de jubilea van een aantal leden. Na het openingswoord hield de bondspenningmeester. de heer J. Scheffers een toespraak waarin hij o.a. het volgende zei. „Door de enor me uitbreiding van de arbeiders klasse zijn de arbeiders van gewone staatsonderdanen opgeklommen tot staatsburgers. Dit werd mogelijk door zowel de politieke zeggenschap alsmede door het sociale medezeg genschap". Het NW ziet als belangrijkste taak de belangenbehartiging. Deze belangen waren o.a. het algemeen kiesrecht, de vakantieregelingen en de pensioenen. Het grootste belang van de toekomst is dat het NW niet bereid zal zijn een loonstop te aan vaarden. Aan het slot van *ijn toespraak sprak de heer Scheffers een extra woord van waardering tot de heer B. Kersen, oud-lid van de Bestour- dersbond, die thans een belangrijke rol vervult als bestuurslid bij de be jaarden. De zes jubilarissen, B. Kersen en J v. d. Tas (beiden 50 jaar lid) J. Suttorp, J. van Gent, H. Vende- loo en A. Tegeling (allen 40 jaar lid) kregen van de heer Scheffers het gouden NW-lnsigne opgespeld, waar Sa de heer Dijkstra het diploma overhandigde. Hierna was het cabaretgezelschap van Henk Bukman met o.a. Wim Scholte aan de beurt. Het NW kan met de zes jubilarissen terugzien op een goed geslaagde avond. BOTTERDAM, S nov. 1964 Aan de Visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 100 kisten verse zeevis en 170 kg. spiering aangevoerd. De prijzen waren: schol midd 49 51 id. klein 35—38; schelvis midd. 25 27* kabeljauw midd. 4345, id. kl. 2023; zeehanen kl. 3043; wjjting 33—35, alles per kist; spiering 0,90 0,95 per kg. MAASSLUIS In okt. werd ingelegd bii de Nutsspaarbank 1.701.633.60 en terugbetaald 1.556.636,24, zodat meer werd ingelegd bijna 145.000. Per 1 november was verschuldigd aan 21213 spaarders ƒ22,460.871,79. (Van een onzer verslaggevers) Daverend schalde de feesfc- K.I I/-M i\ a i<r\ muziek vrijdagavond door de I IcU W wllUv zaal van gebouw Arcade te Schiedam, waar het Tam boer- en Pijperkorps Harmonie het feit vierde, dat het vijfen dertig jaar geleden, op 20 april 1929 werd opgericht. Dat ging gepaard met een prachtige uitvoering van het in nieuwe uniformen (rode jas, zwarte broek, zwarte muts met witte pluim) gestoken korps. Het hoogtepunt van deze feestavond kwam toen burgemees ter mr. J. W. Peek, namens het damescomité, dat dit jaar een „uniformactie" organiseerde, het nieuwe tenue overdroeg. Op de foto het oude (witte jas en zwarte broek)-uniform en het nieuwe uniform. Advertentie IM. eens tooid op één van de beide banen na tussen Luik en Battice, dicht bij onze grens. De terreinmoeilijkheden bij de bouw zijn groot geweest. De plechtige opening was gisteren bijna in gevaar gekomen door het plan van de aannemers de weg met bulldozers en graafmachines te blok keren omdat de staat hun nog 2,4 miljard frank schuldig is. De regering zegde echter toe de betaling van deze 173 miljoen gulden op korte termijn te regelen en stelde als voorschot hierop een bedrag van veertig miljoen gulden ter beschik king van de ontevreden wegenbouwers. (Van een onzer verslaggevers) Na een aanvaring van twee bin nenschepen op de Nieuwe Maas, ter hoogte van het IJsseltnondse Hoofd, is vrijdagavond om ongeveer zeven uur één van die schepen, het ms. Spes et Cura (400 ton) gezonken in het haventje van Usselmonde. De Spes et Cura was van de Hol landse!» Ussel gekomen en zou in de richting Dordrecht varen. Op de ri vier werd het schip aan bakboord zijde geraakt door het voorschip van het ms. Janssen 60 (209 ton), dat in de richting Rotterdam voer. De Spes et Cura kreeg een gat van ongeveer twee meter onder de waterlijn en begin te zinken. Men kon het schip hog in het haventje slepen. De Janssen had zware schade aan het voorschip en maakte water. Het schip werd naar de kade van de houthandel Huizinga gesleept, waar het door een pompboot van de sleepdienst P Smit drijvende kon worden gehouden. Persoonlijke ongelukken deden zich bij de aanvaring niet voor. DEN HAAG (ANP) Vrijdag 13 november zal de staatssecretaris van Defensie, de heer W. den Toom, in de manschappcnkantine van de leger plaats 't Harde de I3e tentoonstelling „De militair met palet en camera" openen. Bij die gelegenheid warden namens prins Bernhard medailles overhan digd, aan dl. sld. C. Th. Booy, le prijswinnaer in groep C (beroeps- werk) voor de teken- en schilderwed strijd, en aan kapt. V. C. Dake. le prijswinnaar in groep C (geheel eigen werk, gevorderden) voor de fotowed strijd voor milibairen-1964. Namens de Stichting tot bevorde ring van de amateurfotografie zullen medailles worden uitgereikt, resp. aan dpi. sld. F. J. Knemeijer, le prijswin naar in groep B (geheel eigen werk, beginners) en aan dpi. sld. J. F. M. Grasso, le prijswinnaar in groep F (kleurendia's) Het hoofd van de sectie welzijns zorg HKKL, luitenant-kolonel W, Meuldijk, reikt de prijzen en oorkon des tot. MAASSLUIS De heren G. ten troek, G. Jordaan, H. de Vos en H. lonneveld, behorende tot de achttien lan tellende reserve-politie te Maas luis, werden vrijdagavond op harte- jke wijze gehuldigd. Zij waren tien jaar aan het korps verbonden. Ze kre gen de koninklijke onderscheiding voor tien jaar trouwe dienst. Burgemeester W. J. D. van Dijck, die de onderscheidingen opspeldde, sprak er zijn voldoening over tot, dat er nog mannen zijn, die vrijwillig hun diensten beschikbaar stellen om orde en rust te helpen bewaren. „Men moet op de politie kunnen rekenen, en er het volste vertrouwen in hebben. Dat is in Maassluis het geval. Nimmer is de klacht vernomen dat men onte vreden was over de politie," aldus de burgemeester. Burgemeester Van Dijck schonk verder bijzondere aandacht aan het al dan niet bewapenen van de po litie. „De politieman moet bewapend zijn. Zou dat niet het geval zijn, dan bestaat de mogelijkheid dat hij on der de voet wordt geiopen. De politie is er niet op uit om angst aan te ja gen maar de mens te beschermen en de vrijheid te waarborgen," zei hij. De korpschef J. de Jongh, die dank bracht voor het gestelde vertrouwen, wees eveneens op de vrijheid, die een waarborg is voor de menselijke waar digheid^ Na de huldiging werden enige films vertoond. (Van een onzer verslaggevers) "YfTegens restauratie is het res- taurant tijdelijk gesloten." Deze grappige woordspeling staat zeven maal op borden, die voor de ramen van het vroegere Chi nees-Indisch restaurant Chung Hing aan het Rubensplein, hoek Burgemeester Knappertlaan te Schiedam zijn aangebracht. Vroeger heette deze gelegenheid het Cornerhouse en was het het feestelijk middelpunt van Schie- dam-West, maar toen het „feest gedruis" verstierf werd het een Chinees restaurant en dat is nu gesloten. Ts die woordspeling nu een „vondst" van de eigenaar of heeft men het zonder er verder bij na te denken geschilderd? We weten het niet, maar aardig is het, omdat je toch zo" denken, dat de restaurateur (eigenaar van het restaurant) zou moeten hebben ontdekt, dat het woord restauratie een synoniem is van restaurant of wel een inrichting om zich te restaureren (zich ver kwikken door eten en drinken). Enfin, het woordenboek vermeldt ook, dat restauratie herstel of verbetering betekent en daar zul len we het maar op houden. In ieder geval gaat het restaurant straks weer open en zal men er zich weer kunnen restaureren, maar niet uitsluitend meer Chi nees De staatssecretarissen De Meijer en Bartels van Sociale Zaken en Volksgezondheid zien in het ongeval bij de N.V. Shell Nederlandse Che mie te Pemis, waar op 24 augustus met dodelijke gevolgen voor een aantal dieren het. insecticide telodrin ontsnapte, geen aanleiding nadere richtlijnen te verstrekken voor de uitvoering van de hinderwet. Dit heeft de heer Barteis mee gedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Lamberts fp.v.d.a.). Wel zegt hfj van plan te zijn de praktizerende dierenartsen, die die ren met vergiftigingsverschijnselen in eerste instantie zullen zien. erop te attenderen dat in verdachte ge vallen inschakeling van geëigende instanties direct nodig is om zo snel mogelijk een onderzoek te kunnen Instellen en zonodig maatregelen te treffen, JVt geven van meer gedetailleer de richtlijnen is, aldus staatssecre taris Bartels, niet mogelijk aange zien elk bedrijf en zelfs elk daarin te maken produkt zijn specifieke problematiek kent. Daarnaast blijft de mogelijkheid van een ongeval, zelfs bij een optimaal stelsel van voorschriften, steeds aanwezig. De heer Bartels deelt verder mee, dat het telodrin-ougeval is ont staan door het losraken van een roerwerk in een reactievat. Door oververhitting en kookvertraging werd een belangrijk deel van het insecticide naar buiten gestoten. Het ongeval is naar de mening van de heer Bartels niet te wijten aan onvoldoende veiligheidsbeleid bij de bouw van de desbetreffende fabriek of bij de bedrijfsvoering. De Shell heeft verzuimd de mate vnn verspreiding van het insecticide htoten het fabrieksterrein na te gaan. Doordat na het ongeval regen viel, werd aangenomen, dat het ver gif voldoende was afgevoerd: Door het onderzoek kon echter worden vastgesteld, dat het neer- slaggebied bij krachtige west-zuid westelijke wind een grootste afme ting had van ongeveer twee kilome ter, Het grootste deel van dit gebied wordt ingenomen door industrieter rein. een klein gedeelte door gras land en tuinbouwgronden. De be smette sector strekte zich uit tot de woonkern van Pemis, waai- slechts lage waarden bij metingen naar re sidu's werden verkregen. Engels pond 10.00)10,01 Amerïk. dollar 3,59,T43,59j-è Franse frank 73.3673,41 Belgische frank 7.2417,25 Zwitserse frank83,31—83,36 Zweedse kroon 69,6769,72 Duitse mark 90.41190,461 Deense kroon 51,3451,89 Kapsalon Héiéne, de salon voor de betere PERMANENT stroomloos voor ieder naar geschikt 7,50 Héiéne ciede permanent, de tneest ideale natuurlijke permanent f 10 Gratis halen en brengen per luxe auto voor permanent Kapsalon Héiéne, Rem- brandtlaan 22. Schiedam, te) 67170 - 1,00 reductie op deze adv Zoekt U TROMPET, sax 01 klarinet? v. Krogten heeft het. Rotterdams ed ijk 148, Tel. 67026 Zoekt U een MONDORGEL, gitaar of slagwerk? v. Krog ten levert uw merk. Rotter- damsedijk 148, Tel 67026 Alles op gemakkelijke beta ling vanaf 1,— per week. GOEDERENHANDEL Fa, A. Schilperoord en Zn., Tuinlaan 40, Schiedam. Voor uw PASFOTO'S na tuurlijk naar fotoftandeJ K. v. Vuuren, Hoogstraat 106, Schiedam. In spoedgevallen desgewenst in 1 uur klaar. STOFFEERDER heeft nog vrije tijd beschikbaar voor het keren van vloerbedekking of traplopers verbreden. Tel. 265785. GARAGE v. d. ENDE P Dealerjpor ScKicdanj,^ i' entomstreken. MGR. NOLENS LAAN 4S8,- TELEFOON 62238. 7 Natuurlijk is de bril allereerst oen hulpmiddel om beter te zien. Het kiezen van een nieuwe bril is echter ook een schoonheidsbehandding door vakmensen. Uw opti cien is uw vakman. St.-Liduinastraat 1 - Schiedam - Telefoon 67649 Vierambachtsstraat 73 - Rotterdam - Tel. 33155 iffl

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1